Westei's NUTSSPAARBANK TE BREDA ASBEST i RUBBER ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT„ABEL TASMAN" Rad ioprogram ma PJK'SPAG 5 MAART 1947 PAG et buiten werking stellen van de gemeente-organen roering van het autoritaire beginsel officieele toelichting iongste persconferente heeft dr. Rabl, juridische aangelegenheden ter be- van den Rij kscommissaris gesteld •ordening inzake buitenwerkmgsrtel- gemeenteorganen toegelicht. •ogde, dat in Nederland reeds sinds n neiging te bespeuren viel, rlementair-democratisch stelsel in sentebestuur door een meer autoni- ïem te vervangen. Stemmen in dien a. opgegaan in 1934 'tijdens een roomsch-katholieke gemeente en te Rotterdam. finsel, aldus dr. Rabl, behelst trou- Nederlandsche Grondwet reeds sinds nogelijikheid den wagen in het rechte rug te brengen, als het geldende lat vooral na 1848 met zijn invloed - neenteraden en zijn bij meerderheid men besluitende colleges van B. en de burgemeester allerminst alles zeggen had, een geprononceerd par- r-democratisch karakter droeg, de nten mooht veroorzaken. In dit ver vees hij naar artikel 146 der Grond- 1938, waarin weliswaar nog steeds roorgrond staat, dat de regeling en het 1 van de huishouding der gemeente Raad wordt overgelaten, maar waarin meer dan één geval afwijking van gel mogelijk wordt gemaakt, gelijk Inds veel meer dan een eeuw mogelijk rs niet slechts kan de raad zelf in be- (evallen een deel van het bestuur aan organen opdragen, bovendien bepaalt ;welk gezag het gemeentebestuur ver- ranneer dit in gebreke blijft in de uit- der wetten, der algemeene maatrege- bestuur of der provinciale verorde- ;e voorzien. Geldt dit in dit laatste ge- ictueele tekortkomingen, met tekortko- van persoonlijken aard houdt de Ne- Iche constitutie rekening blijkens het Sd van hetzelfde artikel 146: wanneer ling en het bestuur van de huishou- ner gemeente grovelijk worden ver ted, kan eene wet de wijze bepalen, 'in het bestuur dier gemeente, met al- !van het eerste en tweede lid van dit Kmrdt voorzien." loortgelijke bepaling in de Grondwet |7 is reeds in 1895 in toepassing ge len aanzien van de Friesche gemeen- Jterland en Weststellingwerf, e desbetreffende wetten vindt men ïen regeeringscommissaris genoemd, »te gelijkenis vertoont met dien, waar- eerste verordening van den Rijks- saris voor het bezette Nederlandsche betreffende buitengewone maatrege- Staats- en administratief-rechtelijk ge- maakt. ortgelijken geest moest in 1933 ten op- San de Groningsche gemeente Beerta opgetreden. on dit uitzonderingsgevallen, volgens il heeft sinds eenigen tijd de betrek- """Tsschen gemeenteraad, college van B. en burgemeester zich reeds zoozeer de nieuwe verordening het karakter draagt consequentie. bran< ^^larop komt die verordening neer? ooge bepaalde gemeenten zal voortaan euwenan naar het autoritair beginsel den aangeven. Dit sluit echter niet de jjfering van de beteekenis van erva- I^Udviseurs uit de gemeente zelf uil ierdaad zullen in die gemeenten, f welke de Rijkscommissaris zulks zakelijk acht, de gemeenteraden en pes van B. en W. ontbonden worden; (daad zullen in den vervolge aldaar F \Ymcties van burgemeester, B. en W. g-y-emeenteraad alle ineenvloeien in de v» Ijetentiesfeer van den regeeringscom- ^ris, doch op voorlichting van des- flige zijde zal deze laatste wel degelijk stellen. college van B. en W., dat met anonieme ers ïrfvoordelijkheid voor het meerderhelds- besoi tot dusver bmdende beslissingen kon h^bcj za* m bedoelde gemeenten verdwij- heden® wethouders zelf echter behoeven aant met veranderde bevoegdheden tu'K-1 nog niet te worden prijsgegeven, uit de gemeente zelf blijven belast j leiding van bepaalde takken van be- DaarsEvenwel zal voortaan het beslissende nd; t( gesproken worden door den regee- 1 134mniissaris. De verordening bepaalt, zij l zetlet eeniS voorbehoud, dat de werk en grpden van de wethouders in het ge- har ilijk bestuur door de ontbinding van Kollege van B. en W. niet worden aan- !066' 'ts rept de verordening van vier tot acht lieden" die door den regeeringscommis- Uit de meest ervaren en betrouwbare s der gemeente zullen worden uitverko- so blijft de band tusschen bevolking en ntebestuur beslaan. awel is er in die gevallen niet meer de ESL4ersching van het parlementair-demo- •he principe, doch veeleer de aanvaar- '"meV3" beginselen gelijk Duitschland; die wee 1933 kent. De meeste wetten, die op Op- Weststellingwerf en Beerta betrek akten tegelijk melding van i art. 146 der Grondwet en De verordening van den rijkscommissa ris daarentegen spreekt in het alge meen van de mogelijkheid de gemeente raden en colleges van B. en W. op zijde te zetten. In een afzonderlijk decreet wordt daarna melding gemaakt van de toepasselijk-verklaring op de gemeenten Amsterdam. Hilversum en Zaandam. Volgens dr. Rabl moet aan deze legis- latief-technische splitsing wel degelijk be teekenis worden toegekend, al vloeit hier uit niet voort, dat stellig tal van andere gemeenten eenzellde lot zou wachten. Dienaangaande zou elke prognose, elke voorspelling misplaatst zijn. De nieuwe regeeringscommissarissen zullen aan het toezicht van de commissarissen der provinciën en van den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken onderworpen zijn. Zij zijn gehouden, hun aanwijzingen te volgen. Ook hierin zag dr. Rabl een heilzamen stap in de autoritaire richting. Tenslotte betoogde dr. Rabl dat de nieuwe verordening en het nieuwe decreet zich niet slechts zeer wel verdragen met artikel 43 van het Haagsche Landoorlogreglement, doch zelfs zeer wel als voorschriften ter uitvoering van die conventie beschouwd kunnen worden. Volgens het Landoorlogreglement immers rust op de bezettende overheid de taak, orde en rust te handhaven en daarbij zooveel mogelijk de landswetten ongerept te laten. Onder verwijzing naar artikel 146 der Grond wet betoogde dr. Rabl, dat aan dezen eisch ten volle voldaan was. IJzer en staal voor Duitsche opdrachten De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart heeft het maximum-gewicht aan ijzer en staal voor Duitsche opdrachten, weike zonder „Kon- trollnummeraufstellung" kunnen worden aan genomen. van 100 kg tot 5 kg verlaagd. Aannemersfirma failliet verklaard Omtrent de moeilijkheden met een Am- sterdamsche aannemersfirma in verband met de uitbetaling van loon aan arbeiders in Noord-Frankrijk, deelt het N.V.V. ons mede, dat op verzoek van den officier van justitie door de arrondissementsrechtbank te Am sterdam het faillissement van de betrokken firma is uitgesproken. Het bureau van rechtsbescherming van het N.V.V. heeft er voor gezorgd, dat de beschik bare gelden niet voor andere belangen kun nen worden aangewend. Het is thans te verwachten, dat de curator in het faillissement hierdoor gelegenheid zal hebben aan de rechthebbende arbeiders hun volle loon uit te betalen. KINDERBIJSLAGVEREVEN1NGSFONDS Het bestuur van het kinderbijslagver- eveningfonds, bedoeld in artikel 76 der kin derbijslagwet, is geconstitueerd. Het secre tariaat van bedoeld fonds is gevestigd te 's-Gravenhage, Raamweg 90. De secretaris is voor zaken, de uitvoering der kinderbijslag wet betreffende, eiken Vrijdag te spreken des namiddags van twee tot vier uur. De samenstelling van de interdepartementale commissie prijsbeheersching als bedoeld in ar tikel 5 van het besluit 218 van 1940 inzake de benoeming van een gemachtigde voor de prij zen is als volgt samengesteld: Voorzitter: mr. H C. Schokker, leden: drs. G. Brouwers (departement van handel, nijverheid en scheepvaart), mr. J. Th. Bonnerman en dr. ir. M. J. Boerendonk (de partement van landbouw en visscherij), dr. J. J. Hanrath (departement van waterstaat), mr. C. J. A. Parlevliet (departement van binnen landsche zaken), dr. J. Ridder (departement van financiën), mr. J. J. Woltman (departe ment van justitie) en mr. A. M. Engels (de partement van sociale zaken). Secretaris is dr. A. Winsemius. Aan de commissie is toegevoegd Ir. J. Chr. Keiler als vertegenwoordiger van den alge meen gemachtigde voor den wederopbouw INBRAAK TE MILL Vannacht hebben onbekend gebleven niale waren te Mill. Er wordt een groote partij koffie en thee vermist. Van de daders is geen spoor ontdekt Dit is voor den tweeden keer in korten tijd, dat in ditzelfde pakhuis werd ingebroken. Beide keeren werd kofife en thee gestolen. WONING LEEGGEPLUNDERD Een bruidspaar, wonende tie Haarlem, had een huis gehuurd in de Rembrandtlaan te LJmuiden, om zich daar te vestigen. Toen de bruidegom Zaterdag een en ander in zijn woning wilde gaan doen. bemerkte hij, dat inbrekers al aan het werk waren geweest en zoo goed als alles, wat reeds reed6 in het huis was gebracht, hadden meegenomen. De servie zen. kisten met glaswerk, allerlei geschenken van familieleden en vrienden, bed etc. waren meegenomen. Voorts hebben de inbrekers waar schijnlijk ook nog hun slag willen slaan in het aangrenzende perceel, doch daar zijn de bewo ners wakker geworden en hebben een onder zoek ingesteld. De inbrekers zijn daarop ge vlucht, met medeneming van wat koffie en thee. De 74-jarige heer Chr. Herbers, die veel deed voor de totstandkoming van de Vlasschool te Steenbergen, is een graag geziene gast op dit Instituut. - De heer Herbers geeft uitleg over de behandeling van bet vlas. (Foto Het Zuiden) De heer J. A. van Arkel nam afscheid als hoofd der Chr. School te Nieuw-Vennep, waarna zijn opvolger, de heer J. Snel, werd geinstaffeerd. Van l.n.r. de heeren P. K. Lubberden (secretaris schoolbestuur), A. van Haerfngen (voorzitter), J, A. Arkel, J. Snel en C. M. Verkuyl (penningmeester). (Ned. Oir. Persfototyureaiu.) Nederlandsche arbeidsdienst voor meisjes Op 20 dezer worden eenige kampen geopend. Op 20 Maart zullen de eerste arbeidskam pen voor meisjes in de verschillende provin cies van Nederland worden geopend, zoo meldt het A.N.P. Iedere Nederlandsche in den leeftijd van 1725 jaar kan zich aanmelden. De arbeidsdienst duurt een half jaar. In de zen tijd krijgen de deelneemsters naast vrije woning, verzorging en kleeding een zakgeld van 0.20 per dag. Aanmeldingen moeten tot 20 Maart of een latere datum geschieden bij: Nederlandsche arbeidsdienst voor meisjes. Scheveningen. Gevers Deynootweg 59. Brand in lokfabriek te Zaandam Te Zaandam heeft gistermiddag in een van de gebouwen van de lakfabriek Nederland aan den verkeersweg Amsterdam-Alkmaar een felle brand gewoed, die aanvankelijk een heel ernstig aanzien had, doch door het door tastend optreden van de brandweer beperkt kon worden. Op een oogenblik dat het per soneel m de middagurei. naar huis was en slechts enkele arbeiders aanv/ez._ waren, ont dekte men dat een van de vijf ketels in de standoliestokerij vermoedelijk door overver hitting overkookte. De twee aanwezige werk lieden, die terstond het gevaar beseften, stel den aanstonds alles in het werk om het ge vaar te bedwingen en uitbreiding te voor komen. Zij moesten echte voor de geweldige hitte van de vlammende olie en het weg vloeiende materiaal wijken. In eiken ketel be vond zich een hoeveelheid lijnolie va.. 800 kilo. Spoedig werd ook een tweede ketel aan getast doch de doe andere hielden zich ge lukkig goed. Op dat oogenblik verscheen de brandweer ten tooneele. Men begreep dat water het kwaad slechts erger kon maken. De schuimbluschinrichting werd daarom in wer king gesteld. Dit had het gewenschte gevolg en binnen een half uur was de overwinning op het vuur behaald. De schade is vrij gering. KOLENDAMPVERGIFTIGING Toen het dienstmeisje van den heer en me vrouw S. V.-K., wonende in de Amalia van Solmsstraat te Groningen gistermorgen aanbel de, werd niet open gedaan. Zij waarschuwde een voorbijkomenden politie-agent die tezamen met een passeerenden rechercheur aan de achterzijde van het perceel een ruit invloeg. Bij onderzoek bleek, dat de beide bewoners, die al op leeftijd zijn, bewusteloos te bed lagen, bedwelmd door kolendamp uit een geheel af gesloten haard. Onmiddellijk werden twee artsen gewaarschuwd, die na toediening van zuurstof beider toestand van dien aard achtten, dat on middellijke overbrenging naar het r k. zieken huis noodzakelijk was. De toestand van den heer S. V. is ernstig. DE BONTDIEFSTAL TE UTRECHT Twee personen, verdacht van heling, aangehouden In verband met den bontdiefstal bij de firma Van H. te Utrecht, zijn twee personen aange houden, de 53-jarige caféhoudster W. en de 48- jarige koopman M„ beiden uit Amsterdam Zij worden verdacht van heling. Het tweetal heeft een bekentenis afgelegd. De arrestatie ge schiedde door de Utxechtsche recherche, in samenwerking met de Amsterdamsche politie. BRAND IN EEN GARAGE TE ALKMAAR. Gisteravond ongeveer kwart over acht is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de garage van den heer Vermeulen op de Laat te Alkmaar. Waarschijnlijk doordat er zich nog benzine in de garage bevond greep het vuur snel om zich heen zoodat het ge- heele pand is uitgebrand. De brandweer onder leiding van commandant Ringers was met veel materiaal aanwezig. Duitsche mili tairen hebben bij het blusschingswerk hulp verleend. Opnieuw benoemd zijn tot de gemeente Lemsterland. de ger A. L. M. H. Cleveringa, de gemeente Arcen en Velden: P. H. Gubbels. de gemeente Noorbeek: J. M. A. Nahon, de gemeente IJsselmonde: B. P. H berg, de gemeen' G. C. D. d'Au _J Februari, uit den dienst als burgemeester van de gemeente Duivendijke eervol ontslagen. Herplaatsing wegens misstelling: J. Kastelein is op zijn verzoek, met ingang van 1 Maart, uit den dienst als burgemeester van de gemeente Aalsmeer eervol ontslagen, met dank betuiging de langdurige die DIRECTE BELASTINGEN. Onderscheidenlijk met ingang van 1 Maa en te rekenen van lfi Februari 1941 kolonel J. van Voorthuijsen en aan kapiteir een eervol ontslas dienst. Eervol ontslag ui L. Dalmijn van het REGISTRATIE EN DOMEINEN. ontvanger der registratie en domeinen rr r het kantoor der registra Kerk en Onderwijs Prof. C. W. Lunsingh Scheurleer t Te Leiden is, 59 jaar oud. overleden pro fessor C. W. Lunsingh Scheurleer, bijzonder hoogleeraar in de Grieksche archeologie aan de universiteit aldaar. De heer Scheurleer is als zoon van den bankier dr. D. F. Scheurleer op 7 September 1881 te 's-Gravenhage geboren. Na aldaar de bijzondere hoogere burgerschool te hebben doorloopen vertrok hij naar Dresden om er den cursus van de handelshoogesohool te vol gen. In 1912 werd hij in de firma Scheurleer en Zoon opgenomen. Reeds te Dresden had de heer Scheurleer groote bewondering opgevat voor de Griek sche kunst en naast zijn werk ging zijn be langstelling vooral uit naar archeologie en kunstgeschiedenis. Door zelfstudie wist hij zijn kennis en in zicht uit te breiden en te verdiepen. Hij maakte speciale studiereizen naar Grieken land, Italië en Egypte en ontwikkelde zich tot een autoriteit op het gebied van de Griek sche archeologie. Op verzoek van den heer Willebeek Le Mair organiseerde hij in 1911 te Rotterdam een tentoonstelling van hetgeen uit particuliere verzamelingen op het gebied van de Grieksche en Romeinsche kunstnijver heid bijeen gebracht kon worden. Een der gelijke expositie werd in 1913 te 's-Graven hage gehouden In Februari vond zijn werk officieel erken ning en werd hij door de universiteit te Dant- zig tot doctor honoris causa in de kunstge schiedenis benoemd. Van 1920 tot 1932, toen de omstandigheden hem dwongen zijn functies neer te leggen, was hij voorzitter van den Raad van Bestuur van de Academie voor Beeldende Kunsten te 's-Gravenhage en aan zijn initiatief is te danken dat in 1920 het museum van repro ducties, dat nu de trots der Academie uit maakt, geopend kon worden. In 1924 stichtte hij het museum voor Egyptische en Grieksche kunstnijverheid aan de Carnegielaan, dat in 1932 is opgeheven en voor een deel met het deel der collectie-v. Bising, dat er in was overgegaan, is overgenomen door de gemeente Amsterdam, waar het onderdeel van het A Hard Piersonmuseum uitmaakt- Het muziek, historisch museum, D- F. Scheurleer, dat door erfenis zijn eigendom was geworden, is kort daarna in het bezit der gemeente 's-Graven hage gekomen. In Jan. 1926 kreeg hij zijn tweede doctoraat honoris causa, en wel in de oude letteren van de universiteit Amsterdam. In 1933 werd hij privaat-docent in de Grieksche archaeologie te Leiden, 1936 bijzonder hoogleeraar wege het Leidsche Universiteitsfonds. Van zijn hand zijn verschenen: Catalogus der collectie Grieksche, Egyptische, Romeinsche en andere oudheden, Corpus Vasorum Hollande, Griek sche ceramiek, de catalogi der tentoonstellin gen van Grieksche en Romeinsche kunstnij verheid te Rotterdam (1911) en 's-Gravenhage (1913), artikelen in het Bulletin van de Ver- eeniging tot Bevordering der kennis van dt Antieke Beschaving, waarvan hij voorzitter was, den Archaeologischen Anzeiger, Elsevier, het Oudheidkundig Jaarboek, Jahrbuch deutschen archaeologischen Instituts, waarvan hij sinds 1923 gewoon lid was, e.a. Dr. Scheurleer is van 1920 tot 1932 v zitter van den Directeurendag geweest en lid van de commissie van beheer der gemeente lijke musea hier ter stede, als hoedanig hij de zilveren plaquette der gemeente heeft ge kregen. Hij was officier in de Orde van Oranje-Nassau- Zijn begrafenis zal Donderdag 6 dezer op Rhijnhoff bij de Haagsche Schouw geschieden. RESA-REVUE De naam moge ietwat wuft klinken, de zaak is het allerminst. Want de Resa-Revue is een 4 keer per jaar verschijnend „onafhankelijk" tijdschrift voor studeerende onderwijzers, hoofden van soholen en opleiders. Het wordt uitgegeven door een instelling te Arnhem met denzelfden naam, die schriftelijke cursussen geeft. De redacteur der Revue is H. B o 1 c k; de leider van het instituut, H Maat, deelt in een voorwoord bij het 25e nummer mede, dat het systeem neerkomt op grondige en effici ënte studie en hij motiveert dit door zijn in stituut, dat op het terrein van de examen- opleiding „absoluut thuis" is. „Heel wat oplei ders en die zich daarvoor uitgeven, zijn onge routineerde gidsen. Misschien wel knappe menschen in hun vak, maar vreemdelingen, althans dilettanten op het gebied der examen- opleidingen Het is gevaarlijk zich aan dezul ken toe te vertrouwen, evenals het gevaarlijk is voor den bergtourist een amateur tot gids te kiezen. „Bij de leiding der studie stellen wij ons niet tevreden met een oppervlakkige kennis van examen-eischen en examen-programma's. Wij zorgen met de examenstof en de examen sfeer geheel bekend te zijn en wij kunnen dat doen, omdat het ons vak is, omdat wij ons hierop specialiseeren „De 2e reden is, dat wij onze cursisten stap voor stap, langzaam maar vooral zeker, in deze examenstof inleiden. Wij laten hen niet maar een boek doorwerken dat min of meer op deze examenstof is gericht, maar wij zijn er op uit, hen in al de kundigheden die van hen worden verlangd te „trainen". Wie nader wil kennis maken, richte zich tot het Instituut te Arnhem Examens Hoogere Groningen. Doctoraal examen geschiedenis de heer E. H Waterbolk te Veenwouden. ONDERWIJSBENOEMINGEN Schiedam. Prinses Julianaschool (hoofd C van Daalen) A. Gerritse, onderw. aan de Prinses Beatrixschool aldaar. Prof. Dr. M. van R h ij n te Utrecht, heeft 'er het leven en de gedachtenwereld van Kierkegaard, voor de afdeeling Utrecht van de Sociëtas Studiosorum Reformatorum en de R.K. Stud. Ver- „Veritas" een lezmg gehouden. Deze gecombineerde vergadering was druk bezocht Spr. begon met enkele historische gegevens ver Kierkegaard, een Deensch theoloog, die leefde van 1813—1855. Hij is zeer sterk be- invloed door drie verschillende dingen en wel a. door het contact met zijn vader, b. door zijn engagement met Regina Olsen, wat hij om niet precies bekend zijnde redenen ver brak, hoewel hij toch zijn geheele leven van haar bleef houden; c. door de moeilijkheden, die hij ondervond, als gevolg van zijn Christen dus enkeling zijn in een wereld die zich van het Christendom afkeert. Omstreeks de tijd dat zijn engagement ver broken werd is de scheppende kracht tot schrijven in hem gewekt- Het doel van al zijn boeken en geschriften is het laten zien, zijn tijdgenooten wat Christendom is, door him als 't ware een spiegel voor te houden, en zelf terzijde te treden, zoodat zij daarin him leege leven weerspiegeld zouden zien. Verder zien we bij Kierkegaard, aldus spr., drie hoofdgedachten, n.l.: le. Alleen subjectiviteit is waarheid- In 't begrip waarheid kan men drie lijnen onder scheiden en wel a. dat wat wiskundig vast staat, b. de kerkleer, de dogmatiek die klopt als een bus, maar evenals het wiskundig 2x2 4 den mensch niet raakt; en c. de openbaring, die als hij met onze persoonlijk heid verbonden is ons dwingt tot kiezen. Dit laatste nu is De Waarheid, waarvoor men sterven kan. 2e- Wat is voor Kierkegaard existent? De mensch draagt iets van 't beeld van God, iets van de eeuwigheid is hem in 't hart gelegd, hij leeft echter in een wereld van tijd, maar voelt zich door zijn verlangen naar de eeuwig heid hierin niet thuis. De kloof eeuwigheid tijd kan verstandelijk niet overbrugd worden alleen door de daad, de praktijk, wanneer een vonk van het leven van God, voor een oogen blik, overspringt op de, op het hoogtepunt van zijn gespannen innerlijk staande mensch. Dit moment nu van God ontmoeten is existentieel. 3e. De leer van de paradox De Paradox met een hoofdletter is Christus, Die het Wonder is, d* Eeuwige Waarheid in den ijd: en de paradox met een kleine letter is het Geloof, dat het absurde, het onbegrijpelijke kiest, n-L de menschwording Gods. UIT DE TIJDSCHRIFTEN Het Maart-nummer van „Horizon" is gewijd aan beschouwingen over den toorn, terwijl het volgende nummer dat zal zijn aan de liefde. Over Gods toorn schrijft Prof- Dr. J. H. Bavinck, over Jezus' toorn, dr. C. Bouma, over de vloekpsalmen Dr. N. H. Ridderbos. Over de liederenparel van Salomo, dat is: het Hooglied, geeft Ds. J. van Raalte in het Geref- T h e ol. Tij ds chr i ft een be schouwing, welke nog vervolgd wordt- Hij bespreekt den naam, de samenstelling, den vorm, den auteur, de herderstheorie, het duifje (6 9), den inhoud en de beteeeknis van het Hooglied. Van Ds. N. Warner is er een artikel over de openbaring van den Christus onder het Oude Verbond volgens den Brief aan de Hebreeën. Met Bijkantoor te Bergen op Zoom HoofdkantoorCatharinastraat 15 Rentevergoeding 2,7 's jaars. Land- en Tuinbouw DE TUINBOUW IN HET NIEUWE SEIZOEN In de ledenvergadering van zijn veiling- vereeniging „Poeldijk", heeft de voorzitter van den Bond Westland, de heer J. Barendse Maandagmiddag gesproken over de vraagstuk ken die den tuinbouw in het komend seizoen in het bijzonder bezig zullen houden. De heer Barendse constateerde dat de tuinbouw vooral wat de stikstofvoorziening betreft momenteel bijzonder schaal is bedeeld, doch kon daaraan toevoegen de prettige mededeling, dat nog een nadere toewijzing zal plaats vinden van 50 kg per ha voor wat betreft den intensieven tuin bouw, en 30 kilo voor het bouwland, terwijl verwacht mag worden dat bij de mogelijkheid van langer werktijd in het voorjaar, de stik stof-voorziening in gunstiger positie zal komen. Wat het vervoersvraagstuk betreft meende spr. wel te mogen vaststellen, dat de export geen moeilijkheden zal geven, omdat voor voldoende spoorwagons zal worden gezc Anders staat het evenwel met het vervoer der producten naar de binnenlandsche markten, hoewel hiervoor reeds maatregelen worden getroffen teneinde een zoo goed mogelijke bediening der binnenlandsche markten te waarborgen. De oplossing in dreigend tekort aan fust wordt op een be vredigende wijze gevonden, door gebruik te maken van cartonnen fust, ook ten dienste van de sla-verzending, waarmede waar schijnlijk binnenkort reeds een aanvang zal worden gemaakt Het brengt bovendien een besparing in de kosten, die momenteel bij de prijsregeling ook van veel belang moeten 1 den geacht voor koopman en tuinder. De heer Barendse wekte de kweekers op tot een ruime medewerking, ook door voortdurend kennis te nemen van voorschriften die soms geheel onverwachts gegeven kunnen worden, ten- einde ook op deze wijze te zorgen voor een vlotte afzet van het product. VANDERIINDEMEMYELDHUIS «STER0.M ROTTERDAM OROHrno» VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V. FABRIEK TOT HO UT BEREIDING TEGEN BEDERF C. MIRANDOLLE GECREOSOTEERDE PALEN GEZAAGD HOUT PERKOENEN. DWARSLIGGERS Piekstraai 43«5. Tel. 71732. Rotterdam GOUDSIROOP ZUIVERE RIETSUIKERSIRCOP j IN FRAAIE BUSSEN VAN Va-1K G.NETIO Opleiding tol Stuurmansleerling Toel. A-afd.: M.U.L.O. A: 2 jar. H.B.S. Toel B-afd.: M.U.L.O. B: 3 jar. H.B.S. VRAAGT PROSPECTUS Boekentafel A travers les Ages. Lees- en vertaalboek voor gymnasia, lycea en het staatsexamen. Verzameld door Drs H. D. Veenstra en Drs. A. H. van der Weel Rotterdam. W. L J. Brusse. Dit boek is een pendant van het door P. ten Bouwhuys samengestelde „Throug the Ages". Bij de keuze van de stukken is gestreefd naar een zoo groot mogelijke verscheidenheid van onderwerpen en schrijftrant. Met het oog op de scholen, waarvoor het bestemd is. is een be langrijke plaats ingeruimd aan de Oude Ge schiedenis. Bij de keuze van de schrijvers aan wier werken stukken ontleend zijn, heeft men zich bepaald tot de 19e en 20e eeuw. We treffen er ook in aan een schets over „La Réforme Calviniste", ontleend aan het in 1933 verschenen werk van Charles Seignobos. Histoire sincère de la nation francaise. Dit geeft in korte trekken een goed overzicht van het Calvinisme; beter ui elk geval dan men het wel eens bü Fransche schrijvers aantreft. ep. Inspecteurs der Directe Belastingen. Ultg. N.V. Uitgevem- mij „Kosmos". Amsterdam. de bepalingen scherp geformuleerd is zal toen wei blijken, dat men zonder een goede handleiding niet uit moeilijkheden zal komen. Bovengenoemde handleiding kunnen we ieder aan bevelen. De toelichting is kort en duidelijk. Na een verklaring der verschillende artikelen is het Be sluit zelf in zijn geheel opgenomen, met als bij lagen de te gebruiken formulieren. De prijs, 0.90. kan geen bezwaar zijn dit prac- tische handboekje aan te schaffen. He a. Uitg. De kostprijsbepaling is voor vele handeldrijven- den en industneelen dikwijls een groot vraagstuk. Toch eischt deze tijd, dat daar meer aandacht aan wordt gegeven. De grootere bedrijven passen over "t algemeen deze berekeningen wel toe. hoewel over de wijze waarop dit gebeurt, nog wel wat zal zijn aan te merken. Maar vooral de kleinere bedrijven werken dik wijls zonder eenige berekening. Het is een goede gedachte, dat de heer Siebesma, die al meer voor den middenstand heeft geschreven, nu eens op dit gebied voorlichting geeft. Het is hard noodig. De ondergang van vele middenstanders is een gevolg van het feit, dat zij niet rekenden of niet goed rekenden. Meerdere aandacht voor dit vraagstuk is hard noodig. De schrijver heeft zi op uitnemende wijze i wordt een voorlichting gegeven, die er toe zal bij dragen onze middenstanders uit het moeras te helpen. Laten zij dit boekje eens doorwerken. Het geeft eenvoudige, maar zeer praktische richt lijnen en voorbeelden. In elk mlddenstandsbedrijf. handel, industrie of diensten-verleenende, zal men er zeer veel voordeel van hebben. De prijs kan voor niemand een bezwaar zijn. Deze gulden is. bij toepassing in eigen zaak direct verdiend. tbela ng 1941 in praktijk door J. W. 1 mr. E. R. Zweep, Inspecteurs der Directe Belastingen^ Uitg. N.V. Uitgevers, mij „Kosmos". Amsterdam. drijv< Terecht is de omzetbelastnigwet van 1933 wel e één der moeilijkst toé te passen belastingwetten ge noemd. De wat 1941 is in sommige opzichten overzichtelijker, maar toch nog vol moeilijkheden en vragen. Daar komt bij, dat de kring der belas tingplichtigen belangrijk is uitgebreid, en velen nu wel van den inhoud der wet moeten kennis nemen. Zonder handleiding is dit haast onmogelijk. De praktijk heeft ons reeds geleerd, dat bovenge noemde handleiding practisch en zeer verklarend werkt. Behalve een zeer uitvoerige verklaring zijn de wet zelf, de tabellen bedoeld in artikel 12 en d uitvoerlngs-resolutle opgenomen. Aan belastingplichtigen gaarne aanbevolen. Gramofoonmuziek Ochtendgymrve stiek Gramofoonmuziek Wij beginnen den dag Ochtendgymnastiek Nieuwsberichten ANP Gramofoonmuziek Religieuze gramofoon muziek Gramofoonmuziek Rococo-octet (12.30 12.33 Almanak) Nieuws- en oeconom. berichten ANP Gra mofoonmuziek KRO-orkest Orgel en viool Voor de vrouw KRO-orkest Gramofoonmuziek KRO-Melodisten Gramofoonmuziek Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP Gramofoonmuziek Donderdag 6 Maart 5.45 KRO-Melodisten en gramofoonmuziek 6.42 Almanak 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Vragen van den dag ANP 7.15 Gramofoonmuziek (7.30 7.45 Berichten - Eng.) 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Chansons met piano begeleiding 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Radiotooneel 9.15 Musiquette en soliste 9.40 Wy sluiten den dag 9.45 Eng. berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUM II 301.5 M A.V.R.O. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8 30 Nieuwsberichten ANP 8.46 Gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10.30 Omroeporkest 11.00 Declamatie 11.20 Ensemb. Jonny Kroon (12.00—12.15 Berichten, event, gramofoonmuz. 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 AVRO-Amusements orkest en solist 2.00 Voor de vrouwen 2.16 Amabile-sextet en 3.00 Voor de vrouw 3.10 Zang met pianobegel. 3.35 Pianovoordracht -1.00 Orgelspel 4.15 Disco-causerie 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel" 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Omroeporkest (6.00 6.20 Gramofoonmuz.) 6.46 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Persoverziént voor binnen- en buitenland ANP en sluiting

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5