inein&ScMctdeki Traagheid.... WOENSDAG 5 MAART 194T Londen verbreekt de diplomatieke betrekkingen met Bulgarije 'en persoonlijke boodschap van Hitier aan den Turkschen staatspresident De Engelsche gezant te Sofia blijft nog slechts voor afdoening der loopende zaken Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Engelsche berichtendienst heeft ge meld, dat Engeland de diplomatieke be trekkingen met Bulgarije heeft afgebro ken. De Britsche gezant zou nog voor de afdoening van de loopende zaken te Sofia bleven. Von Papen bij Inönü HET D.N.B. meldt uit Ankara: Een speciale Duitsche koerier, die Maan dag met een speciaal vliegtuig op het vlieg veld van Stamboel was aangekomen, is gis teren te Ankara aangekomen. Volgens een bericht van het D.N.B. uit Stamboel bericht radio-Ankara dat de Duit sche ambassadeur Von Papen door den pre sident van de Turksche republiek in zijn paleis te Tsjankai is ontvangen. Von Papen bracht een persoonlijke boodschap van den Führer over. De president hoorde de bood schap met de grootste opmerkzaamheid aan en verzocht den ambassadeur om zijn dank voor deze hoffelijkheid over te brengen. Bij dit onderhoud, was ook Saradjoglot, de Turk sche minister van buitenlandsche zaken aan- Geheime Britsche documenten gevonden In Berlijnsohe kringen wordt er op ge wezen, dat, dank zij het tijdig ontdekken van geheime Britsche documenten, een groot schee psche Engelsche actie in het Zuid-Oosten van Europa door het snelle ingrijpen van Duitsche troepen is voorkomen. Men herinnert er voorts aan, dat tot 'usver, elk Engelsch optreden op het continent door het vinden van documenten, waardoor tijdig de noodige maaregelen konden worden ge troffen, onmogelijk is gemaakt. (S.P.T.) Russisch antwoord op een Bulgaarsche nota Schweiz. Press Tel. meldt uit Moskou: Wysjinski, de Russische onder-volkscom missaris voor buitenlandsche zaken, heeft gis teren aan Sofia het antwoord van de Sowjet- regeering op de nota van den Bulgaarschen gezant te Moskou, waarin de toetreding van Bulgarije tot het drie-mogendheden-verdrag is gemotiveerd, doen toekomen. Koning Boris onderhoudt zich met Duitsche soldaten Koning Boris II heeft Zondag in „burger" op eenige plaatsen de Duitsche troepen zien voorbijtrekken. Op één plek werd hij door een Duitsch soldaat herkend en door de troe pen toegejuicht. De koning onderhield zich met officieren en soldaten en toonde voor mannen en materiaal levendige belangstel ling. De koning heeft met gulle hand onder de Duitsche soldaten autogrammen uitge deeld. Het D.N.B. meldt uit Sofia: In de berichten over den opmarsch der Duitsche troepen in Bulgarije hebben de hier verschijnende bladen eenstemmig gewezen op de geestdrift en de vreugde der bevolking, waarmede de Duitsche soldaten verwelkomd werden. In de Possledna Poschta wordt o.m. gezegd: De Duitsche troepen maakten met hun straffe discipline en goede houding een uit stekenden indruk. Ofschoon zij groote afstan den hadden afgelegd, waren zij frisch, energiek en geestdriftig." De Praschnitschi Westi schrijft: „In het Duitsche leger ziet de bevolking niet slechts de soldaten van een groote en dappere natie, maar zij herinnert zich ook de oude strijd makkers, waarmede de Bulgaarsche soldaat in den vorigen oorlog op gemeenschappelijke slagvelden heeft gevochten, die overdekt zijn met roem en bloed van Duitsche en Bulgaar sche soldaten. De jonge Duitsche soldaten ont vangen met vreugde en aangename verrassing de begroetingsbetoogingen der bevolking. Groote belangstelling wekten verder de ge vechtswagens en de verschillende soorten ge schut, van welks effect men zoo veel had gehoord en welks roem reeds overal is door gedrongen." Een Duitsche motiveering Het A.N.P. meldt uit Berlijn: Gisteren zijn in Berlijnsche politieke krin gen nogmaals nauwkeurig de motieven opge somd voor het b' inrukken van Duitsche FRAAIE ELECTR. ORNAMENTEN voor elke kamer, voor elke beurs. N.V. COUZY, le Middellandstr. 72. Rotterdam troepen in Bulgarije. De Duitsche maat regelen ln Zuid-Oost-Europa, zoo vernemer wij van welingelichte zijde, berusten hoofd zakelijk op twee beginselen. Het eerste be ginsel wordt gekenmerkt door den wil om lr dit gebied een permanenten vrede en een sta biele orde voor alle tijden te verkrijgen er te waarborgen. Het tweede beginsel wordt be paald door den oorlog tegen Engeland, eer oorlog, waarin Duitschland. zooals de Führer reeds gezegd heeft, Engeland zal verslaan waar het maar te verslaan is. Duitschland zal, zoo verklaarde men gisteren van Duit sche zijde opnieuw, iedere poging van Enge land om den oorlog over te brengen naar ge bieden, die Duitschland beschouwt als te be- hooren tot zijn oeconomisch gebied, verhin deren. Door deze beide elementaire beginse len van de Duitsche politiek worden de vriendschappen van het Rijk evenzeer bepaald als de organisatie van deze vriendschappen en de maatregelen van het Rijk wat betreft omvang, vorm en tijd. De Bulgaarsche saldi in de Vereenigde Staten U. P. meldt uit Washington: Roosevelt heeft de verordening betreffende de blokkeering van de Bulgaarsche activa onderteekend. De vredesconferentie te Tokio Frankrijk, meent men, wil „zijn gezicht redden" In welingelichte kringen te Tokio is men volgens Domei van meening, dat in een paar dagen het lot van de conferentie te Tokio beslist zal zijn. Daarbij wordt er óp gewezen, dat het onderhoud van Zondag tusschen Mat- boeoka, den minister van buitenlandsche za ken en Arsène Henry, den Franschen am bassadeur, volledige opheldering heeft ge bracht omtrent de houding van Frankrijk en Thailand ten aanzien van de Japansche com promis-formule. Thailands vertrouwen in Japan is onbeperkt. Men gelooft echter in dezelfde kringen, dat Frankrijk er op bedacht is „zijn gezicht te redden" en dat het. ofschoon het uitdrukking gegeven heeft aan zijn bereidwilligheid om de Japansche bemiddelingsvoorstellen aan te nemen, toch eenige privileges voor Fransche onderdanen in een deel van Kambodsja heeft geëischt, o.m. ook in Sisiphon, dat volgens het Japansche voorstel aan Thailand moet worden teruggegeven. In genoemde kringen verklaart men ech ter, dat Matsoeoka, als bemiddelaar, naar het schijnt besloten heeft, Frankrijk te verzoe ken de Japansche voorstellen in hun geheel aan te nemen. Ingeval Frankrijk dit Japan sche advies zou opvolgen en zijn houding zou herzien, zal de conferentie van Tokio, naar men gelooft, snel verloopen. Voor en tegen de leen- en pachtwet Bij de debatten in den senaat over de wet tot hulp aan Engeland heeft de Democratische senator Smathers de meening van de tegen standers der wet, dat ze de Vereenigde Staten in den oorlog zal meesleepen, bestreden. In denzelfden geest sprak de Democratische se nator Tunnell. De voorzitter van de. marine-commissie, de Democraat Walsh, critiseerde het wetsont werp fel. Het beteekent z.i de goedkeuring van een politiek, die de Ver. Staten in een Europeesch-Aziatischen oorlog zou verwik kelen. Een zee-oorlog aan de Oost-Aziatische zijde van de Stille Zuidzee zou naar de mee ning van marine-deskundigen een zelfmoord der Amerikaansche vloot beteekenen. Senator Clark verklaarde, dat de wet doet denken aan de onnadenkendheid en doldriest heid van iemand die tracht in een roeiboot den Niagara-waterval over te steken. (N.D.B.) Het voorstel tot rantsoeneering van den spreektijd verworpen Later meldt het D.N.B.: In den senaat is gisteren de eerste poging der regeeringsmeerderheid mislukt om het debat te beperken, zoodat men tot een snelle goedkeuring zou kunnen komen. De voorzitter de commissie van buitenlandsche zaken, de Democraat George, stelde voor, dat de senaat eenstemmig zou besluiten den spreek tijd in te perken tot één uur voor ieder en tot een half uur voor elk aanvullend voorstel. Het strandde op de verklaring van den Demo craat Clark, die zei, dat een beperking bij een belangrijk vraagstuk onmogelijk is. Als men rekening houdt met het feit, dat het lot het heele volk van deze wet afhangt, aldus Clark, is het debat zeer kort geweest. Bij de voortzetting pleitte de Republikein Bridges voor het ontwerp. Hij beweerde, dat de overwinning van Engeland en „zijn bond- genooten" noodig is voor een onbedreigde veiligheid der Vereenigde Staten. De toestand in het Verre Oosten Australië en Japan kunnen het eens worden Menzies, de Australische premier, heeft Maandag een radiorede gehouden, waarin hij zeide, dat Australië en J&pan alle hangende kwesties zullen kunnen oplossen. Oorlog in den Pacific is niet onvermijdelijk. Australië heeft den wensoh uitgesproken met Japan nieuwe politieke betrekkingen aan te knoopen en daarom een gezant naar Tokio gestuurd. Dit beteekent echter niet, aldus zei de minister volgens S.P.T., dat Australië niet bereid is om met de wapenen zijn belangen te verdedigen. Geen belangentegenstelling tusschen Japan en Duitschland Generaal Osjima, de Japansche ambassa deur te Berlijn, heeft in een telefoongesprek met de Jomioeri Sjimboen indrukken van zijn eerste ontmoeting met den Führer weer gegeven. De Führer had gezegd, dat er tus schen Japan en Duitschland geen enkele be langentegenstelling bestaat. Het drie-mogend- hedenverdrag zal daarom eeuwen duren. De Britsche scheepvaart op Japan Domei meldt uit Osaka: De Britsche scheepvaartlijnen, welker schepen regelmatig bezoeken brengen aan Japan, zijn verminderd tot slechts één, nu nog twee Brit sche maatschappijen hun reizen van Hong kong naar Japan hebben afgesneden. Volgens een telegram uit Calcutta, dat ontvangen is door de O.S.K.-lijn, hebben de British India Steam Navigation Company en de Indo-China Steam Navigation Company bekend gemaakt, dat vanaf Maart de reizen naar het Oosten voor haar schepen te Hongkong eindigen. Daardoor blijft alleen de Peninsular and Oriental Steam Navigation Company over met schepen, die geregeld Japan aandoen. Scheepvaartkringen wijten dit Britsche besluit in de eerste plaats aan de moeite, die de schepen van oorlogvoerende landen hebben om* vrachten uit Japan te krijgen en in de tweede plaats aan de lage vrachttarieven op de naar Japan varende schepen tengevolge van het Japansche verzet tegen een verhoo ging dezer tarieven De vredesconferentie te Tokio Domei meldt uit Tokio: De Fransche ambassadeur, Charles Arsène Henry, heeft geen volledige overeenstemming van opvattingen tot stand kunnen brengen met Matsoeoka, den Japanschen minister van buitenlandsche zaken, ten aanzien van de Japansche formule voor de regeling van het grensconflict tusschen Thailand en Fransch- Indo-China tijdens een onderhoud van 45 minuten, dat hij gistermiddag met den minis ter heeft gehad, zoo vernéemt Domei van be trouwbare zijde. Nog geen overeenstemming omtrent de formuleering Het D.N.B. meldt uit Tokio: Omtrent den stand der onderhandelingen op de vredesconferentie verluidt nader, dat Thailand bereid zou zijn in te stemmen met het compromis terwijl Vichy, hoewel het'ln- stemt met het compromis, nog enkele wen- schen wat betreft de formuleering van het definitieve verdrag naar voren heeft gebracht. Bijzonderheden over de door Frankrijk ge dane concessies zijn tot dusverre niet bekend. Aangenomen wordt echter, dat het de beharti ging van de Fransche belangen in de af te stane gebieden betreft. De diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Griekenland Het A.N.P. meldt uit Berlijn: De betrekkingen tussohen Duitschland en Griekenland vormden gisteren, zoo vernemen wij van welingelichte zijde, een voorwerp van bespreking in de kringen der buitenlandsche journalisten. Van Duitsche zijde heeft men in dit verband gewezen op het feit, dateven- als voorheen tusschen Berlijn en Athene nor male diplomatieke betrekkingen bestaan. De algemeene betrekkingen van Duitschland met dit land kunnen echter nauwelijks goed ge noemd worden sedert Griekenland zich opge worpen heeft tot gangmaker der Engelsche belangen. Naar aanleiding van de in buitenlandsche bladen gepubliceerde bewering, dat de Duit sche gezant te Athene een vrij langdurig onderhoud met den Griekschen minister president gehad heeft, vernemen wij van wel ingelichte zijde, dat men gisteren in Berlijn sche politieke kringen verklaard heeft, dat hiervan in de rijkshoofdstad niets bekend is- De reis van Eden Schweiz. Press Telegraph meldt uit Londen: Officieel wordt te Londen verklaard, dat minister Eden nog eenige dagen te Athene zal blijven. Men gelooft echter, dat Eden van :n bezoek aan Belgrado voorloopig zal af- Wat de besprekingen ln de Grieksche hoofdstad betreft, meent men te kunnen aan nemen, dat deze uitsluitend betrekking heb- gehad op de Grieksch-Engelsche militaire samenwerking in het huidige Europeesche conflict Dzjarabub houdt stand Een aanval bewesten Gondar afgeslagen Het 270ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front hebben afdeelingen bommenwerpers met succes bases en ver dedigingswerken van den vijand gebombar deerd. Bij luchtgevechten zijn drie vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Twee onzer vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika is een Duitsch detachement slaags geraakt met vijandelijke gepn-'^erde afdeelingen, die op de vlucht werden ge dreven met achterlating van gevangenen en materiaal. De vijand heeft opnieuw met sterke krachten Dzjarabud aangevallen om de overgave geëischt. Ons garnizoen antwoordde met geschutvuur. In Oost-Afrika hebben onze troepen een vijandelijken aanval in de streek ten westen van Gondar afgeslagen. In andere sectoren bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerskanten- Italiaansche stemmen „Bulgarije tegen elke aanvals- poging gedekt" Nog wijden de Italiaansche dagbladen hun frontpagina aan die bewegingen der Duitsche troepen in Bulgarije en het warme onthaal, dat hun te beurt valt van den kant der Bul gaarsche bevolking. De laatste pogingen van het geïsoleerde Engeland hebbei. door de toe treding van Bulgarije tot het drie-mogend- hedenpact een slag gekregen, dien men als afdoende kan beschouwen, schrijft de Popoio di Roma. He: blad vervolgt: De regeering van Sofia kwam het minst in aanmerking om de overredende invloeden van Engeland te ondergaan, zelfs als ze werden versterkt door de aansporingen van een specialen afgezant van Roosevelt. Het blad stelt het strategisch karakter van Bulgarije's toetreding tot het pact in het licht, waarbij het laa' uitkomen, dat Enge land heel goed weet, dat indien Europa een maal onder toezicht staat van de wapenen der spil, het een gebied wordt, dat vrijwel ontoegankelijk is voor elke buitenlandsche strijdmacht Het binnenrukken van Duitsche troepen in Bulgarije en hun opstelling sluiten voor altijd de poorten van den Balkan voor elke mogelijkheid van een vijandelijke in vasie. Het Helleensche volk, de bescherme ling van Londen, wordt een doode arm in de hand van Londen en ue toekomst zal er nog meer van zeggen, zoo besluit de Popolo di De Corriere della sera acht het ook nutte loos, dat Eden zich per vliegtuig van Londen naar Kairo, Ankara en Athene begeeft. Zijn diplomatie en in het algemeen de politieke en militaire actie van Groot Britannië zullen steeds achterhaald worden door de spilmo- gendheden. Evenals Roemenië is Bulgarije thans gedekt tegen elke aanvalsmogelijkheid van den kant van Engeland, maar de huidige toestand is slechts voorloopig: naast de nood zaak der bescherming staat het strategische probleem, dat de spilmogendheden snel tot een oplossing wenschen te brengen. Ten slotte geeft het blad uitdrukking aan de meening, dat zelfs vóór den terugkeer van Eden te Londen voor het uitbrengen van een verslag over de laatste nederlaag, deze een grooten omvang zal hebben aangenomen zonder mo gelijkheid van herstel. Donovan te Londen Naar de Engelsche berichtendienst meldt, is kolonel Donovan, de officieuze waarnemer van Roosevelt uit Lissabon te Londen aan gekomen Hij wil enkele Britsche steden be zoeken, te Londen zelf echter niet veel langer dan een week blijven. Het toezicht van Darlan Ter aanzien van de reis van admiraal Darlan naar Parijs verklaart men in regee- ringskrmgen te Vichy, dat de vice-pi esident eenige weken geleden te Parijs reeds heeft medegedeeld, voortaan vaak naar Parijs te zullen komen. Dit gebeurt om met de auto riteiten daar ter stede in contact te blijven en zich op de hoogte te stellen van den stand van het bestuursapparaat in het bezette ge bied. De admiraal kan dan ter plaatse voor deze bestuursdiensten richtsnoeren geven. STICHTINGEN, uitgaande van de Vereeniging „TOT CHRISTELIJKE LIEFDADIGHEID" te WAGENBORGEN (Gr.), Tel. 3, voor de verzorging van zwakzinnige im- becillen. debielen, toevallijders en andere geestelijk defecten. Verpleegprijs van 1.25 tot 1.60 per dag. Aanvrage tot opneming aan den Genees heer-Directeur. Oude man vermoord Poging tot roof Gisteren Is Staphorst in rep en roer gebracht doordat hier omstreeks half 7 in den avond onder stroo in den stal van zijn boerderij het lichaam gevonden is van den 82-jarigen Harm P. Het was met een bijl de schedel ingeslagen. Uit het feit dat een nijptang en een vijl bij de brandkast gevonden werden mag de conclusie ge trokken worden dat er hier sprake is van moord met roof. De brandkast heeft echter goed weerstand geboden. Zij was niet geopend. P. zat er warmpjes by. Dat was algemeen bekend te Staphorst Waarschijnlijk hebben de daders ook geweten, dat hij juist een partij hout verkocht had en dat zich in de brandkast in ieder geval 700 moest bevinden. De moord is geschied in het pikkedonker, want in het huis brandde geen licht, omda^ de storm van Zaterdagnacht tot gevolg had ge had dat een boom over de draden van het electrische net was gewaaid, waardoor de stroomtoevoer afgesneden werd. De oude man moest zich daarna in het donker redden. De overvallers moeten terdege met den plaatselijken toestand op de hoogte zijn ge weest. Zij zijn waarschijnlijk door de achter deur de boerderij binnengekomen, de voor deur was gegrendeld. De achterdeur niet. De moord zou na Zaterdagavond gepleegd zijn, daar P. Zaterdagavond nog bezoek van zijn familie heeft gehad, maar om 11 uur verlieten ze hem. Zondag heeft niemand hem meer gezien, doch daar lette men niet op, daar het P.'s gewoonte was zich dagenlang niet te laten zien. Zoo is het ook te verklaren dat de electricien, die gistermiddag het electrische net repareerde en op zijn kloppen aan de huisdeur geen antwoord ontving, geen arg waan kreeg en rustig zijn gang ging. De moord is tenslotte ontdekt doordat buurman van P., Veerman genaamd, aen ouden man, dien hij gisteravond op wilde zoeken, niet in het woonhuis aantrof. Daarna doorzocht V. de heele boerderij en vond ten slotte zijn deerlijk verminkt lichaam onder het stroo in den stal. P. was eenigszins een zonderling. Hij leefde alleen; ondanks zijn hoogen leeftijd deed hij al het werk in de boerderij nog tot het koken van zijn potje toe. De substituut officier van justitie mr. J. C. van Hasselt en de rechter-commissaris mr. A. Merrier te Zwolle stelden gisteravond, geassisteerd door een luitenant der mare chaussee en een speurhond, een voorloopig onderzoek in. Het onderzoek wordt vandaag voortgezet. Engelsche luchtaanval op 's-Gravenhage Nadere bijzonderheden Omtrent den bomaanval van de Engelsehe vliegers op den Haag van Zondagavond meldt het A.N.P. nog het volgende: De geneeskundige dienst werd oogenblikke- lijk gealarmeerd, die daarop met groot mate riaal uitrukte en reeds spoedig op de plaats van de ramp verscheen. Met man en macht begon men te zoeken naar eventueele slacht offers en deze bleken er helaas te zijn. In den loop van den nacht werden uit de geheel of gedeeltelijk verwoeste huizen acht dooden naar het r. k. ziekenhuis aan het Westeinde overgebracht. Niet minder dan 20 zwaargewonden moesten naar de ziekenhui zen worden vervoerd. Verschillende bewo ners van de omliggende huizen hadden ver wondingen opgeloopen, door glasscherven en vallend puin, doch deze waren van dien aard, dat zy ter plaatse konden worden verbon den. Ook de verschillende gemeentediensten, zooals politie, het gemeentelijk gas-, electri- citeits. en waterleidingbedrijf en gemeente werken waren spoedig aanwezig, en begon nen voorzieningen te treffen en de enorme schade aan leidingen te herstellen. Dat dit met groote moeilijkheden gepaard ging, laat zich denken, daar het een vrij donkere nacht was en de nulzen ln dit oude stads gedeelte dicht op elkaar zijn gebouwd. In den loop van den dag was het mogelijk een overzicht te krijgen van de materieele schade. De zes afgeworpen bommen zijn neerge- gekomen in de dichtbevolkte woonwijk in het Westeinde. In een verren omtrek zijn de gevolgen merkbaar. Van vele winkels en woonhuizen in de omgeving zijn de ruiten vernield en is groote schade toegebracht aan winkelinventarissen en meubilair. In het hofje „Vredebest" aan het West einde. ongeveer ter hoogte van de Warmoe- zierstraat. kwam een voltreffer op no. 47. welk huis zeer zwaar is beschadigd. In dit huis zijn ook dooden te betreuren. De voor gevel is geheel weggeslagen, evenals het pla fond en het dak. De huizen no. 46 en 48 hebben eveneens zware schade opgeloopen, zocals de tegenoverliggende huizen, die een triest beeld van verwoesting opleveren. In he vrij groote hofje is vrijwel geen enkele ruil heel gebleven. De gevels van de huizen dragen duidelijk de sporen van de scherf- werking. Vele bewoners waren bezig hun inboedel uit de onbewoonbaar geworden huizen te halen, teneinde ergens anders onderdak te Kunnen vinden. Ook in het hofje naast het Vredebest- hofje is de schade groot. Geen ruit is hier heel gebleven en het perceel Westeinde 273 heeft zware sohade opgeloopen. Vermoedelijk door den luchtdruk is van dit huis de voor gevel Sil, de Strandji door COR BRUIJN Met vele illustraties ln zwart en P ANTON PIECK Prijs gebonden Uit één der vele enthousiaste De stijl is sterk, gespamiefen Het verhaal ten einde toe vu Welk een boek. Welk een k^e, De illustraties een luxe op Verkrijgbaar in den Boekhandel G. F. CALLENBACH N.V.-W» de natuurbeschermer Een algemeene regeling in Naar de heer Plutzar, Fcferent füjhi verwaltung beim Reichskommissarpfc persconferentie heeft medegedeeld ij^ in een vergadering bij commissaris, dr. Wimmer, waarbij prof. van DaP taris-generaal van het departerrr1® opvoeding, wetenschap en cultuu}11 ming, dr. Van Steijn, directeur N Staatsboschbeheer, mr. Van Tvï voorzitter van de Nederlandsche vejroi tot behoud van natuurmonumenten forstmeister Hagemann, gevolmachtLe- natuurbeschermingszaken en de he< aanwezig waren, door den commissa. raai met waardeering vastgesteld dr® van particuliere zijde als door Staat'"' heer veel belangrijk werk op het géer natuurbescherming tot stand is gbrjge algemeene regeling echter heeft tder ontbroken. Ofschoon een natuurbescïGi wet langen tijd op de agenda heeft pn het daartoe nooit gekomen. De nieuvjl satie van het departement van opvoeffi tenschap en cultuurbescherming nib mogelijk daar de belangen der natuu F ming onder te brengen. Nu alle parlad moeilijkheden uit den weg zijn geruiizo prof. van Dam dat hij in samenwerkirflc departement van landbouw en mephi boschbeheer een regeling tot stand zdm brengen. Aan het departement is een lie op het gebied van natuurbeschermlijar steld, tw. ir. W. G. van der Kloot. l>oi bedoeling, dat later een inspecteur dep 1 bescherQiing zal worden aangesteld, n i De nieuwe regeling zal niet alleei king hebben op het ongerept bewaretsfc tuurmonumenten doch ook op een g«n zorging en behandeling van het in cd? brachte landschap. Juist op het laatste er in Nederland wel het een en anvj dreven. M Jb< Ide Jongen valt van het dfc de: Gistermiddag is op de Weteringsp^ het Weteringplantsoen te Amstertf1® ernstig ongeluk gebeurd. k® Een twaalfjarige jongen was n vriendjes in een van de onbewoondPs' welke hier staan, binnengedrongen. B"® den aan de achterzijde een raam opi T' ven, waardoor zij toegang kregen toM1 de kamers. De jongens liepen het hle door en kwamen op zolder. Daar door het raam naar buiten op het* eenigen tijd wilden zij weer door i}c| raam naar .binnen gaan. Twee var£®: lukte het zonder kleerscheuren het mertje te bereiken, maar met den <F° het minder goed af. Door het weggbj8 enkele dakpannen verloor de jorf"1 evenwicht en hij stortte van de vierri® ping op een binnenplaats. Zijn hevig geschrokken vriendjes hulp naar voorbijgangers, die op nn{ doktoren en politie waarschuwden. 7^ De geneeskundige dienst vervoerde' gen in ernstigen toestand naar het gasthuis, waar een schedelbasisfra<C een polsfractuur werd geconstateert Door een l-ram overredi m en gedood Bij het kruispunt van de blauwe 1 den Raamweg nabij het departemfl Sociale Zaken (KLM-gebouw) te 's hage fietste gisterochtend de 26-ja: Den H. uit Scheveningen. Zij naderde kruising tegelijk met een motorwage^ blauwe tram- Het meisje schijnt hi oplettend te hebben gereden, met al dat zij door den motorwagen werd I Zij I kwam geheel onder den baai>4< terecht en was op slag dood. Het tramverkeer ondervond vertraging. 83' In den nacht van Zaterdag op Zo#3' ben ongenoode gasten een bezoek get*J| de villa Dorpzicht te Ede, waar de deeling van de gemeentesecretarie i! gebracht. Door opening van een ra men zich toegang tot het perceel waarna de vertrekken werden geïn93 Omtrent de beweegredenen van dez£3 tast men nog in het duister, want ha#3] papieren dooreen werden gehaald, v®3' vermissing van bescheiden geconstatS3 vrij belangrijk bedrag aan geld, dat®3 een hoeveelheid sigaretten in een bl vond, werd onaangeroerd gelaten, zoi er op wijst, die hier geen geroutinrfrc brekers aan het werk zijn geweest nu Was liefde nu het eenige motief voor deze verbintenis? Of huichelde hij nu weer? Het beeld van Heino, met zijn vroolijken oogopslag, rees voor haar op. En zij besefte voor de zooveelste maal, dat zij hem nog steeds liefhad. Als hij, ondanks het gebeurde, morgen aan den dag tot haar kwam en haar vergeving vroeg voor zijn ge drag, dan zou zij hem vergeven. Maar dan werd het haar ook duidelijk, dat zij een scheeve positie ging innemen. Allereerst zou zij de kracht missen, om gewoon en hartelijk te zijn, wanneer Heino met zijn aanstaande vrouw logeeren kwam, wat toch al heel spoedig het geval zou zijn. Neen, dat was haar niet mogelijk. Bovendien kwam Heino ook in moeilijkheden. Wanneer de verloving stand hield en het kwam tot trouwen, dan kon men haar niet passeeren, om ter bruiloft te verschijnen. Zij zou al licht een verontschuldiging zoeken, maar dat kon men van te voren niet weten. Heino's verloofde zou bespeuren, dat zij als kind in huis was. Misschien bestond de mogelijkheid, dat zij, op de een of andere wijze, hoe dan ook, te weten zou komen, wat er voor gevallen was. En dat mocht in geen geval. Want dat zou de goede verhou ding tusschen Heino en zijn meisje kunnen verstoren. En zij hoopte vurig en onbaatzuchtig, dat hij met zijn keuze geluk kig mocht zijn. Al peinzend, kwam het voor haar vast te staan, dat zij een offer brengen moest: een offer voor haar eigen gemoedsrust, maar ook voor Heino's gemoedsrust. Want het wilde, daarvoor kende zij hem reeds jaren zij was met hem opgegroeid er niet bij haar in, dat Heino nooit meer dacht aan, dat hij vre de had met de handelswijze, die hij haar had aangedaan. Dan was het toch veel beter, dat hij haar in het vervolg niet meer ontmoette? Maar als dat haar conclusie was en zij kon geen andere vinden dan was er slechts één oplossing: zij moest mevrouw Schrader verlaten en in betrekking gaan. De volle zwaarte van dat offer voelde zij onmiddellijk. Het was een offer. Want zij verliet haar, die in den vollen zin des woords een moeder voor haar was, om terecht te komen bij vreemden, die haar niet kenden, die in ieder geval nooit zouden begrijpen de beweegredenen, die haar er toe geleid had den, haar „tante" te verlaten. Haar gaan beteekende een offer, dat zeer groot was. Maar zij kon tot geen andere gevolgtrekking komen, dan dat zij vertrekken moest. Het was voor alles en allen beter. Het besluit, dat zij nam zij nam het op hetzelfde oogen- blik hoewel zij zich voornam, er ook eens met Truus over te spreken, schonk haar zulk een rust, dat zij weldra in slaap viel. De morgen bracht niet de minste verandering in haar con clusie. Zoo spoedig er dien dag zich een gunstige gelegenheid voordeed, zou zij mevrouw Schrader er van in kennis stellen. En die gelegenheid kwam al heel spoedig. Mevrouw Schrader, die een vrijwel slapenloozen nacht had doorgebracht, toonde haar, na een korte inleiding, het portret van Gretha Salomons. ,,'k Heb het je gisteravond niet willen ldten zien, maar dat be hoeft toch niet", zeide zij verontschuldigend. „Ik weet, dat je sterk bent in God. Hij steune en schrage je". Zonder een woord te spreken, bekeek Martha de foto. Toen zij die haar tante teruggaf, blonk in haar oog een traan. „Ik ben niet zoo sterk, als u denkt, tante. Wat u mij gister avond heeft verteld, heeft mij geducht aangegrepen. Het heeft mij zelfs gebracht tot een besluit, dat ik u wil meedeelen. Tante, het is mij niet mogelijk hier in huis te zijn, ais Heino met zijn meisje komt." „Dat begrijp ik, kind. 't Heeft me gisteravond zeer bezwaard en het bezwaard me nog. Maar je zoudt kunnen doen als de eerste maal, toen Heino „Dat gaat nu niet, tante", meende Martha beslist. „Wie zal zeggen, hoe vaak Heino komt? En dan kan ik toch niet steeds heengaan? Ik geloof trouwens, dat Heino het prettiger en aan genamer zal vinden, als hij weet, dat ik hier niet meer ben. Het is volstrekt niet onmogelijk, dat zijn verloofde een ietwat zonderlinge verhouding bespeurd en daarover gaat nadenken. Het is ook best mogelijk, dat zij iets, wat en hoe dan ook, ge waar wordt. Neen, het is voor alles beter, dat ik heenga, hoe smartelijk mij dat ook valt." Ondanks het vaste besluit, dat zij genomen had, brak Martha in snikken uit. „Moet ik dus, behalve Heino, ook nog jou, mijn aangenomen dochter, verliezen??" vroeg mevrouw Schrader smartelijk. „Ik geloof, dat het moet, tante." „Denk je heusch, dat dit offer van ons beiden wordt gevraagd?" „Ik geloof het vast", zei Martha. „Ik kan het niet inzien, Martha. Laat me er thi*° meer over spreken. Het grijpt me te veel aan. Laalig vandaag of morgen nog eens over denken, of er lj*j uitweg is. Ik kan je niet missen, mijn kind." u Dien middag, op het tijdstip dat mevrouw Schrad®^ rusten, kwam Truus op bezoek. „Moeder heeft zeker een brief van Heino ontvangen?'* kaart. Je bent dus op de hoogte. Enfin, Heino heeft z y meende zij sarcastisch. „Hoe bedoel je dat?" vroeg Martha. p- „Hij wilde immers een vrouw met geld? Nu, die heef^ 'k Hoop voor hem, dat er ook nog een weinig liefd<N. spel is." El „Truus!" 1: „Ja, je zult me wel onbarmhartig vinden, maar ik 1 gehuichel niet hebben, 't Is Heino alleen om het geld u Als het hem maar niet ten verderve brengt." „Je moogt dat niet zeggen", meende Martha heftip' verdedigend. „Het is zeer wel mogelijk, dat hij van daZ houdt." i „Natuurlijk is dat mogelijk. Ik hoop het. Maar gelocE ik het voorshands niet." b „Je bent onbillijk. Heino zal toch niet...." weifelde® „Dat meisje bedriegen, bedoel je? En wat heeft hij n aang xiaan?" j Martha Kweeg. Het liefst wilde zij Heino sparen, maay in, dat die taak verre van gemakkelijk was. a (Wordt va

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2