KIEMKRACHT ZADEN Laatste Bericht! WSZ: 26 FEBRUARI "941 FA STADSNIEUWS Officieele Publicaties UITBREIDINGSPLAN De Burgemeester van Leiden brengt ter aigemeene kennis, dat een plan tot heri.ening van het plan van uitbreiding voor de ge meente Leiden, ten aanzien van gronden, ge legen ten Oosten van den Zoeterwouüsche- weg (tusschen den spoorweg Leid en-Utrecht en het kanaal naar de Groenteveiling», met ingang van 26 Februari a.s. tot en me 11 Maart d. a, v. voor een ieder ter inzake zal ll&gen ter gemeentesecretarie (afd. Aigemeene Zaken). A. TEPE, Weth. loco-Burgemees ter. Leiden, 25 Februari 1941. Begrafenis G. J. Boter - Op de begraafplaats Rhijnhof is gistermid dag teraardebesteld het stoffelijk overschot van den heer G. J. Boter, in leven ouderling der Geref. Kerk. Wel zeer duidelijk bliek bij deze begrafenis welk een groote waart.eering men dezen nog betrekkelijk zoo jeug -gen ouderling in de kring der Geref. Kerk heeft toegedragen. In de stoet kwam mee een depu tatie uit den kerkeraad, bestaande uit den voorzitter, ds. J Weggemans, den scriba, den heer J. M- a© Koning *»n den mede-buurt- ouderling van den overledene, den heer J. de Groot- Toen de kist naar de groeve werd ge dragen sloten zich vele ouderlingen en diakenen bij de stoet aan. Voorts waren zeer vele vrienden en bekenden van den over ledene en verschillende zakenrelaties op de begraafplaats aanwezig. Bij de geopende groeve werd allereerst het woord gevoerd door ds. J. Weggemans. Spr. zeide, dat het medeleven uit de gemeente bij het ziekbed van den heer Boter g\x>t 's ge weest Het gebed was menigvuldig. Nochtans staan wij hier aan zijn groeve. Wat zullen we nu zeggen? Niets, als we het Woord des Heeren niet hebben. Dan is elk woord ijdel- heid. Maar nu we het Woord des Heeren hebben, kunnen we spreken. Dan spreken we ook over het verlies, dat we geleden hebben, ook als kerkeraad. Broeder Boter was een werker. Hij werkte zoo lang het dag was. Hij was trouw in zijn arbeid in de kerk van Jezus Christus. We zullen hem missen als een trou wen werker. Hier mag echter nog iets bij gezegd worden. Hij heeft gewerkt in het ge loof. Dat heeft hem kracht gegeven. Hij heeft in zijn werk de volmaaktheid niet bereikt- We behoeven hier niet te zwijgen over zijn zonde. Spr. heeft zich wel eens afgevraagd als hij den heer Boter gadesloeg of met hem sprak: Geniet hij wel? Spr- wilde ook aan een ieder bij deze groeve toeroepen: Geniet toch van het leven en van uw arbeid. Het was arbeid in den Heere, die broeder Boter verrichtte, en daarom was het gezegende arbeid, die ook vrucht gedragen heeft, welke eenmaal open baar zal worden. Dit leven van broeder Boter was nog niet rijp naar onze meening. Ja, naar ónze mee ning. Wie van ons zou deze vrouw haar man willen ontnemen en deze kinderen hun vader? God heeft dat willen doen. De Heere heeft gegeven en Hij heeft genomen, 't Was van den Heere wat hij genomen heeft Hij heeft genomen om hem te verheerlijken. Het is de verhooring op de bede van den Heiland: Vader ik wil, dat zij by mij zijn, die Gij mij gegeven hebt- Job is nog verder gegaan en heeft gezegd: De naam des Heeren zij geloofd. Wij moeten daar ook komen, dat we zeggen: De naam des Heerên zij geloofd. Moet de vrouw, die achtergebleven is, dat ook zeggen? Het antwoord van het Woord is: Ja. Dat zal kunnen door dezelfde genade, waaruit broeder Boter geleefd heeft en waarin hij gestorven is. Het is onze natuur niet om bij dit verlies, nochtans God te loven. Maar. Gods geest zal ons daarheen leiden en de Heere zal U, aldus spr., eiken dag vragen: Geef ge hem mij? En gij zult kunnen antwoorden: Ja, Heere. Gij zult getroost worden, want de Heere is een ontfermer. Laten we de gemeenschap der heiligen niet vergeten. Heere, doe ons leven in liefde, trouw en gehoorzaamheid. Ja, Heere geeft ons dat uit genade. De heer de Groot, met wien de heer Boter elke week het huisbezoek in de hem aange wezen stadsbuurt verrichtte, sprak vervolgens eenige woorden, om ervan te gewagen dat de overledene steeds met blijdschap zijn roe ping vervulde en van zijn Heer en Heiland- vrijmoedig wist te getuigen. De heer van Kapel vertolkte de gevoelens van de familie en zeide o.m-, dat van den overledene als van Job kon worden gezegd, dat hij was een man oprecht en vroom. God vreezende en wijkende van het kwaad- Tenslotte sprak de heer A. v. Weeren namens de familie woorden van dank voor het hartelijk medeleven tijder» de ziekte en bij het overlijden van zijn zwager, waarin bij alle verdriet, de gemeenschap der heiligen 2>oo heerlijk tot uiting kwam. BEELDEN VOOR HET ZUIDERPARK De Haagsche gemeenteraad besloot in 1937 aan de zijde van het Veluweplein een moni- mentalen ingang te doen aanbrengen voor het Zuiderpark. Aan den gemeente-architect, den TIesr A. Pet werd opdracht verstrekt een ontwerp voor dezen ingang te maken. Het plan van den heer Pet voorzag o.m. in het optrekken van twee forsche pilonen, waar op hij zich beeldhouwwerken dacht. Toen B. en W. zich in principe met het ontwerp van den architect hadden vereenigd, gaven zij aan de Haagsche beeldhouwster mevr. Corrie FranzenHeslenfeld opdracht voor het ma ken van twee beelden. Hierbij werd mevr. Franzen volkomen vrij gelaten. Zoo kwam de beeldhouwster er toe zonder een bepaalde symboliek in haar werk te leggen toch het doel van het Zuiderpark in de beide beelden te doen weerspiegelen. Men weet, dat het Zui- derpark bedoeld is als ontspahningsgelegen- heid voor de dichte bevolkingscent-a, temid den waarvan het Zuiderpark is gelegen. De ontspanning, welke het groote park biedt, is overigens zeer veelzijdig. Immers naast de zeer ruime parkaanleg met bloemen, olanten en boomen, zijn er talrijke sportterreinen, speelweiden, piasvijvers, een zwembad, enz. Bij het ontwerpen van haar beelden heeft mevr. FranzenHeslenfeld zich dit uitgebrei de doel wel voor oogen gesteld. Zij besloot in haar beelden jeugd, kracht, levensblijheid tot uitdrukking te brengen. Zoo kwam zij er toe tot het maken van twee figuren: een fak keldrager en een vrouw. Deze beelden krij gen een hoogte van ongeveer 3!4 m, welke op de beide pilonen zullen worden geplaatst;» zoodat de ingang tot het Zuiderpark inder daad een monumentaal karakter zal krijgen. Nadat het ontwerp van de beeldhouwster de goedkeuring van het Haagsche gemeente bestuur had verworven, kon met de verdere werkzaamheden worden voortgegaan. De tijds omstandigheden zijn evenwel oorzaak gewor den dat de uitvoering belangrijke vertraging ondervond. Immers mevr. FranzenHeslen feld ontving haar opdracht reeds in 1939, maar eerst thans kon met het gieten van de bronzen beelden een aanvang worden ge maakt. Dit gieten geschiedt in de werkplaat sen van de n.v. Eerste Nederlandsche Wit- metaalfabriek te Loosduinen. Na de voorberei dende werkzaamheden is Dinsdagochtend het eerste deel van den fakkeldrager te Leiden ge goten. Daarbij was de beeldhouwster aanwe zig, terwijl voorts de burgemeester van Lei den, mr, A. van de Sande Bakhuyzen, van zijn belangstelling voor deze gebeurtenis in dit typisch Leidsche bedrijf door zijn aanwezig- Gem. Radio-distributie Donderdag, 27 Fabruarl lt41. Ie programma: 7.30—10.000 AVRO. 10.0(V— 24.00 Duitsch Programma. He Programma: 7.30—17.00 KRO. 170017.15 VPRO. 17.1-51915 KRO. 19.15—23.00 KRO t Programma uitsluitend vor Radio Centrales). :r 00—24.00 Duitsch Programma). Ille en IVe Programma: van 7.30—24.00 uur. Duitsch Programma. VOORLICHTING OVER GROENTENTEELT I Wij vernemen, dat Donderdag de voor- 'chtingsdag zal worden gehouden voor p-oententeélt onder leiding van den heer Ir. van der Helm, tuinbouwconsulent. Deze dag ordt georganiseerd door de afd. Lisse van 1 loembollencultuuren is ook toegangke- lijk voor niet-leden. Aanvang 9.30 uur vjn. HARDDRAVERIJ Wij vernemen dat het in de bedoeling ligt dit Jaar, indien de omstandigheden zulks toe laten. wederom de jaarlijksdhe bekende ha-ddraverij wordt gehouden. Oegstgeest heid b'ilk gaf. Ook de voorzitter van den Haagsche.. Kunstkring, den architect A. H. Wegerif, van welk i-nstenaa- Jezehehap mevr. Franzen lid is, was Dij .iet gieten van het eerste stuk tegenwoordig. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van het Haagsche gemeentebestuur den monu mentalen ingang van het Zuiderpark bij de opening van de groote tentoonstelling van bloemen en beeldhouwwerken op 3 April a.s. in te wijden. Maar de tijdsomstandig heden zijn, zooals gezegd, oorzaak geworden, dat in de uitvoering vertraging is ontstaan. Nu zal het waarschijnlijk wel mogelijk zijn het beeld van den fakkeldrager nog tijdig ge reed te krijgen. Het zal dan echter nog niet op den piloon geplaatst zijn, maar op de tentoon stelling van beeldhouwwerken geëxposeerd worden. Het tweede beeld de vrouwen figuur zal pas in Juli gereed kunnen zijn. Omtrent de tentoonstelling in het Zuider park waarover binnenkort wel meer be kend zal worden kunnen we voorloopig mededeelen, dat daar o.m. 500,000 bloembol len zullen bloeien. Voorts zullen ongeveer zes tig beeldhouwwerken van Haagsche kunste naars worden geëxposeerd, waarvoor deze speciaal opdracht hebben ontvangen van het Haagsche gemeentebestuur. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Agnes Henriette Wilhelmina Maria, dr. v. K. W. J. M. Peterse en W. C. v. Seggelen; Jannetje, dr. v. H. Stikkelorum en S. W. Meerloo; Johannes Ludovicus, zn. v. L. C. Kettenis en M. v. Egmond. OVERLEDEN: C. H. de Haan, vr., 83 j.; A. Kralt, dr., 5 mnd.; W. Kéur, zn., 2 j.; A. Th. Esseling, vr., 76 j.; C. v. d. Star, wed. van J. v. Haasteren, 75 j.; A. v. d. Ploeg, zn., 27 jaar. HUWELIJKSAANGIFTEN: W. F. Stouten, jm. 22 j. en E. Plezier, jd. 22 j.; C. Zondag, jm. 20 j. en E. C. Fhilipse, jd. 19 j. Katwijk aan Zee GEVONDEN VOORWERPEN Een gouden ring met initialen; een bruine heerenportemonnaie met inh.; een damesport. met inh. 1.30; een paar grijze wollen wan ten met groenen rand; Inlichtingen bij de po litie. In Casa Cara kwam bovengenoemde bond bijeen onder leiding van mej. A. de Voogd- Naar aanleidng van Lucas 9:5762 sprak zij een stichtelijk woord. Een dameskoortje zong enkele liederen. De secretaresse mevr. Bergmanv. Tongeren bracht het jaarverslag uit. Het verslag van de ziekenbezoekster werd door de presidente uitgebracht daar Mevr. Kooiker ziek was. De avond werd verder opgeluisterd door zang van mevr. Venloop—Kruijt en declama tie door de dames Lodder en Zuijderduijn- SPREEKBEURT Donderdag a.s- 's-avonds om kwart voor acht hoopt in „Casa Cara" voor te gaan de heer F. Luytjes van Leiden. LOOP DER BEVOLKING Gevestigd: C. Rijgersberg van Haarl.meer C. A. Smallegange van HaarlemA. Steinmeler van Dultschland. Vertrokken: A. Schakenbos naar Benne- broek; G. C. Bevk naar Heeze M. Zonneveld naar Noord wijk E. de Kwaasteniet naar Noordwijker- houtJ. Haantjes naar Valkenburg. Lisse BURGERLIJKE STAND Bevallen: C. VerdijkHalfschepel, zoon. Ondertrouwd: P. Bouma en R. den Butter. Gehuwd: H. C. Schulle en J. A. Leyten. Overleden: J. K. Rothweiler, 5 jaar; G. ZwetslootKruyt, 68 jaar, M. v. Nieuw koopHulsbos, 71 jaar. SLUITING BLOEMENTENTOONSTELLING De Huisbroeitentoonstelling in „De Engel" is door Burgemeester van Ryckevorsel ge sloten. De Burgemeester richtte hierbij een woord tot de deelnemers waarin hij hen er van verzekerde, dat het Gemeentebestuur met groote belangstelling dit mooie werk gade slaat. Door dit werk wordt de kennis van en de liefde tot het bloembollenvak steeds dieper en grooter. Met een toepasselijk woord reikte de Burgemeester vervolgens de prijzen uit, waarna hij eindigde met een aansporing tot de deelnemers om een volgend jaar weer met nieuwen moed en lust aan den wedstrijd deel te nemen. De directeur dankte den Burgemeester voor zyn hartelijke woorden en belangstelling en bracht vervolgens ook een woord van dank aan de Jury voor haar werk en de Commis sieleden voor hun vele zorgen. Eenige attracties aan deze tentoonstelling brachten nog de mooie som op van 200 ten bate van het jeugdwerk. PREDIKBEURT LAAT U NIET MISLEIDEN! ZIJN DE BESTE. JE HOORT ZE GROEIEN. TELEFOON 25494. GEVERSSTR. 65. Valkenburg BIDSTOND GEREF. KERK 1 Donderdagavond om 5 uur zal de jaarlijk- sche bidstond voor het gewas worden ge houden. In dien dienst zal voorgaan ds. Feenstra van Scheveningen. Voorschoten BENOEMING De heer H. Moret, onderwijzer aan de Herv. school, alhier, is ingaande 15 Maart a.s. benoemd tot hoofd van de Chr. school te Warmond. BEPLANTING PARALLELSTRAAT Het college van B. en W. geeft den raad in overweging van den raad der Geref. Kerk alhier aan te koopen een perceel tuingrond ter grootte van pl.m. 65 m2, deel uitmakende van het ter rein, gelegen tusschen den nieuw aan te leggen weg en de kerk. Door dezen aankoop zal het gemeentebestuur, zij het in overleg met den kerkeraad, het in zijn hand hebben de aan te brengen beplanting te laten aansluiten op de beplanting van de Parallelstraat Binnenlandsch Nieuws De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visschery heeft het gebruiken van melkpoeder, andere dan magere melkpoeder en van melk, andere dan gecondenseerde melk en ondermelk in den zin van artikel 4 van het melkbesluit bij de bereiding van brood, biscuit koek, banket beschuit en wafels verboden. Bij het perceel Heerengracht 10 te Amster- waar de manufacturen- en handelsonderneming De Faam is gevestigd, werd een tuindeur open gevonden. Later ontdekte men, dat langs dezen weg drie pakken met een totalen inhoud van honderd dozijn dameslijfjes, ter waarde van 800 waren weggehaald. Er bestaat een vermoeden, dat deze inbraak in dèn nacht van 20 op 21 dezer is geschied. Uit een pakhuis aan de Bloemstraat te Am sterdam is een vat inhoudende 220 liter sla olie, ter waarde van 160 gulden gestolen. Door verbreking van een hangslot veschafte men zich toegang tot het pakhuis. Da raaks lnbrakan in Noord De politie van het bureau Adelaarsweg heeft bij het nasporen van de diefstallenreeks in Noord in verband waarmee reeds vier personen zijn gearresteerd, opnieuw twee aanhoudingen verricht Tot de serie inbraken, waarvan men de daders ingerekend heeft, behooren ook de diefstallen uit voetbaltentjes. Amsterdam Gemeentestukken Een kerk in de Hunzestraat De commissie uit het bestuur over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en in komsten der Ned.-Duitsch Hervormde Ge meente alhier, heeft B. en W. eenigen tijd geleden verzocht te willen bevorderen, dat aan de kerkelijke gemeente voor de stichting van een kerkgebouw o.a. in koop wordt afgestaan het gemeenteterrein, gelegen aan de Hunzestraat de Uiterwaardenstraat en de Kuinderstraat ter grootte van ongeveer 938 vierkante meter. B. en W. doen hiervoor een voorstel. De prijs zal bedragen 40 de vierkante meter. Wat de aan den verkoop te verbinden voorwaarden betreft heeft de commissie in verband met de bijzondere tijdsomstandigheden, welke het haar waar schijnlijk moeilijk zullen kunnen maken, binnenkort met de bebouwing een aanvang te maken, verzocht te bepalen, dat met die bebouwing uiterlijk op 1 Juli 1947 moet wor den begonnen. In de gegeven omstandig heden bestaat bij B. en W. tegen het stellen van een zoodanigen termijn geen bezwaar. De Spoorwegwerken Oost Nieuw hoog spoor in gebruik genomen. Naar wij vernemen is Zondagnacht het lage spoor van het station Muiderpoort naar het Centraal Station vervangen door het hooge spoor langs de Dijkgracht. Op 15 December j.l. werd het spoor van het centraal station naar het station Muiderpoort reeds hoog gelegd; het was toen de bedoeling een week of drie later het spoor in omgekeer de richting in gebruik te nonen. Maar de vorst bracht vertraging van circa een maand. Dank zij den dooi kan het werk nu ook op andere punten krachtig worden aangepakt. Van den onderdoorgang bij het President Steynplantsoen zou de bestrating door de ge meente al gereed zijn geweest, als niet de vorst als spelbreker was opgetreden. Binnen kort kan die onderdoorgang nu op volle breed te in gebruik worden genomen. De onder doorgang aan den Beukenweg, thans nog een DE KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME Het onderaardsche gangen la byrkith van den St. Pietersberg te Maastricht Is met zijn vrijwel constante temperatuur van 12 tot 14 gra en hoog vochtigheldsgehalte uitermate geschikt voor het kweeken van champignons, terwijl In den laatsten tijd ook een groot aantal b«f Brusselsch lol Is aangelegd. (Toto Het Zutde modderpoel, zal spoedig volgen, ook wat de bestrating betreft. Voor de bewoners van de Transvaalbuurt beteekent dit een groote ver betering en tenslotte nadert de onderdoor gang bij Schollenbrug eveneens zijn vol tooiing. Rechtszaken RECHTBANK TE ROTTERDAM. Inbraak in een werkverschaffings lokaal Tasch met ruim 400 gestolen. In den ochtend van 27 November is in een keet van de Nederlandsche Heidemaatschappij onder Nieuwerkerk ingebroken. Een tasch met 418.46, zijnde de loonen van de arbeiders bi de werkverschaffing bleek gestolen. De veld wachter van het plaatsje ging verdenking koes teren tegen den 26-jarigen meubelmaker A. H. uit het nabijgelegen Capelle aan den LJssel, die een verre van onbevlekt verleden heeft en die na de inbraak opeens verdwenen bleek te zyn. Toen zijn gangen eens werden nagegaan kwam aan het licht, dat de man in de dagen na de inbraak op nogal grooten voet had geleefd. Dat alles leek zoo verdacht, dat tot zfjn arrestatie werd overgegaan. Gisteren heeft hij, beschuldigd van diefstal met braak, terecht gestaan. Verdachte ontkende het hem ten laste gelegde. Wel heeft hij ln October, in vereeniging met een ander, een anderen diefstal gepleegd, die 280 aan buit heeft opgeleverd. Aangezien hij vermoedde, dat de politie hem voor dezen diefstal op het spoor was, had hij zich voor een paar dagen uit de voeten gemaakt Inderdaad heeft hij daarbij de bloemetjes buiten gezet, maar het geld daarvoor had hij van een kennis gekregen. De opzichter van het werkverschaffingsobject verklaarde als getuige, dat het geld bestemd was om aan de arbeiders te worden uitbetaald. Toen hij 's morgens op het werk was gekomen, heeft hij de tasch met het geld in de keet ge legd. Daarna is hij een ronde over het werk gaan maken, de deur achter zich sluitend. Bij zijn terugkomst vond hij het slot verbroken en de tasch verdwenen. Later is de tasch ergens in een sloot teruggevonden: er zat toen nog 45.74 in. Drie andere getuigen zeiden ver dachte in de buurt van de keet waargenomen te hebben. De officier, mr. Wilbrenninck, wees er in zijn requisitoir op, dat verdachte al zes veroordee lingen achter den rug heeft en dat hem uit anderen hoofde nog het een en ander te wach ten staat. Spr. was er van overtuigd, dat H. de inbraak heeft gepleegd, ook al ontkent hij nog zoo hardnekkig. De getuigen zijn in hun verkla ringen zeer pertinent geweest en van het alibi, dat verdachte heeft opgegeven, is bij onderzoek ook niet veel terecht gekomen. De officier eischte een gevangenisstraf van 1 jaar. Mr. K. W. Zieleman, verdediger, twijfelde aan Uitspraak 11 Maart Hamsterwoede Een wel heel verwoede hamsteraarster heeft gistermiddag terecht gestaan. Het was de 41- jartge mej. H. v. B., wie overtreding van de prijsopdrijvings- en hamsterwet ten laste was gelegd. In de periode van 13 Mei tot 10 Augustus heeft zij een voorraad levensmiddelen aange legd, bestaande uit: een blikken fust van 614 kg roomboter, een Keulsche pot van 12 pond roomboter, 135 bussen gecondenseerde melk. een fust van 5 liter slaolie, zes flesschen slaolie van een liter, 19 kg rundvet, zes flacons stroop, tien pakken rundvet, 192 busjes leverpastei, tien bussen gehakt, negen bussen spek, 20 pond zachte zeep. 23 pakken zeeppoeder, 10 kilo hagelslag, 5 kg oud rundvet, vijf flesschen boterolie, nog eens 38 pond rundvet, twee Goudsche kazen, 10 bussen roomboter en nog 18 pakken zeeppoeder. Op die manier had zij van den kelder een waar pakhuis gemaakt. De vrouw beweerde, dat een groot gedeelte van den voorraad haar in bewaring was gegeven door den winkelier H. de J., die haar als be- waarloon 2 per week zou betalen. In ant woord op een vraag van den president deelde z«^ mede, dat het gezin uit drie personen be- De officier betoogde, dat verdachte voor een dergelijk gezin een ongepermitteerd groote hoeveelheid goederen heeft ingeslagen. Dit is een ergerlijk geval van hemsteren, waarbij de vrouw haar zaak nog verergerd heeft door een leugen te vertellen over het bewaren van de toederen voor een ander. Spr. eischte een oete van 40, subs. 20 dagen hechtenis, en verbeurdverklaring van de in bëslag genomen Augustus een groot gedeelte genoemden voorraad aan de vorige verdachte heeft verkocht. Hij heeft daarmee de prijsop drijvings- en hamsterwet overtreden. Deze verdachte ontkende pertinent, dat hij goederen in bewaring had gegeven; den bewusten dag heeft hij voor een bedrag van 148.46 ineens geleverd. Dit geld is echter nog steeds niet be taald, De officier eischte tegen hem 25 boete, subs. 25 dagen hechtenis. FIETSENDIEFSTALLEN. De 23-jarige W. B., die het merkwaardige be roep van leerling-assistent loodsbaas uitoefent, heeft terecht gestaan, omdat hij een aantal fietsen heeft gestolen. In de dagvaarding waren hem vier van zulke diefstallen ten laste gelegd, doch tijdens het verhoor bekende hij in het ge heel veertien fie'seri te hebben gestolen. De officier eischte tegen dezen verdachte, die geen onbekende voor de justitie bleek te zijn, een gevangenisstraf van 1 jaar en 8 maanden. Uitspraak 11 Maart. Dood door schuld De 29-jarige J. chauffeur .te Schiedam, heeft terecht gestaan, beschuldigd van het ver oorzaken van dood door schuld. Op 18 November van het vorige jaar reed verdachte met een vrachtauto op den hoek van den Gustoweg en de Marconistraat, toen de lading, bestaande uit acht zware houten balken, begon te schuiven. Enkele balken werden van den vrachtauto afgeslingerd, hetgeen noodlot- hersenschudding en verschillende andere kwetsuren; hij heeft eenigen tijd in levensge vaar verkeerd en hij is zeven weken in een ziekenhuis te Schiedam verpleegd. Verdachte beweerde, dat de balken los op den vrachtauto hebben gelegen. Naar aanleiding daarvan maakte de president de opmerking, dat het toch wel van groote achteloosheid getuigde om weg te rijden met niet behoorlijk vastge maakte balken. Het knaapje Loch, als getuige gehoord, ver telde, dat hij met zijn vriendje achter op den auto zou zijn geklommen. Toen de lading was gaan schuiven, zouden ze met de balken van den auto gevallen zijn. Eenige andere getuigen echter beweerden, dat de knapen in het geheel niet op den auto geklommen waren. De officier, mr. Loke, was van meening, dat de jongens aan het gebeurde niet heelemaal vrij uit gingen, maar dat de schuld van den chauf feur daar niet minder door is geworden. Hij had de lading beter moeten stuwen en vast leggen. Spr. eischte een hechtenistraf van 4 maanden, met ontzegging om gedurende den tijd van 6 maanden een motorvoertuig te be sturen. De verdediger, mr. H. A. van Zutphen, be toogde, dat verdachte voor de manier van la den van de balken niet geheel verantwoordelijk gesteld kan worden; bovendien hebben de jon gens. blijkens de verklaring van het knaapje Loch. tot op zekere hoogte ook schuld aan het ongeluk gehad. Naar spr.'s meening is er van dood door schuld geen sprake geweest Pleiter drong aan op vrijspraak, subs, een veel lichtere strai Uitspraak over 14 dagen. Uitipraken chtbank te Rotterdam heeft de dienstbode uit volgende uitspraken gedaan: J. W. R, een 23-jarige Rockanje, werd wegens diefstal van een taschje met geld van haar p 50, subs. 20 dagen hechtenis. P. Th. B., assistent-vrijman en 49 jaar oud, werd wegens meineed, afgelegd tijdens een echtscheidingsprocedure, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 4 maanden. Chr. J. H. S., behanger, en Chr. R, poli- toerder van beroep, werden wegens diefstal in vereeniging zij hebben in December uit een pakhuis hier ter stedeseen hoeveelheid thee en koffie weggenomen veroordeeld tot resp. 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis en 10 maanden gevan genisstraf. J. J. M. S., metaalbewerker te Schiedam en 39 jaar oud, werd wegens het plegen' van on tucht veroordeeld tot een gevangenisstraf van J. v. E., landarbeider te Waddinxveen en 28 jaar oud. werd wegens mishandeling van zijn echtgenoote veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf met aftrek van den tijd in preven tieve hechtenis doorgebracht. D. H., een 21-jarige meubelmaker te Wad dinxveen, werd wegens verduistering van twee fietsen veroordeeld tot 8 maanden gevangenis straf. GERECHTSHOF TE AMSTERDAM BRANDSTICHTING? die, verdacht van brandstichting, door de recht bank was veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf met aftrek, arrest gewezen. In September 1939 woedde er in het perceel Spoorlaan 6 te Baarn, tengevolge van een explo sie, een hevige brand, waarvan men direct ver moedde, dat deze gesticht moest zijn. Het per ceel was gehuurd door een meubelfabrikant uit Rotterdam, die het als woonkamer en winkel van meubelen had willen inrichten. Hij had er een hoeveelheid meubelen en den inboedel van zijn vrouw heen gebracht, welke in totaal voor 20,000 waren verzekerd. De meu belfabrikant werd, verdacht van brandstichting, gearresteerd. In eerste instantie diende deze zaak voor de rechtbank te Utrecht, welke verdachte schuldig bevond en hem veroordeelde tot drie jaar ge vangenisstraf. Daarna diende de zaak voor het Amsterdam- sche gerechtshof. Gisteren is verdachte veroor deeld oveerenkomstig den eisch van den pro cureur-generaal en van de Utrechtsche recht bank. RECHTBANK TE UTRECHT DIEFSTAL VAN WINKELGOEDEREN Gisteren heeft voor de Utrechtsche rechtbank terecht gestaan de 43-jarige etaleur G. W. ten B. uit Soest terzake van diefstal subsidiair ver duistering van winkelgoederen ten nadeele van verschillende personen. Wat verdachte ln het eind van het vorige jaar zooal aan goederen had gestolen, valt moeilijk precies te zeggen. Nadat de man aanvankelijk kleine dingen weg nam, waarvan niets werd bemerkt, ging hij ertoe over alles wat hij maar kon bemachtigen te stelen. Op het laatst liep verdachte natuur lijk tegen de lamp en toen men inventaris ging opmaken, bleek het, dat hij zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een zeer groote hoe veelheid goederen. Op een vraag van den president, hoe ver- NED. HERV. KERK. 1 Beroepen te Aalburg c.a- (toez.) L. f horst te Brakel. Geref Kerken l| Tweetal te Zuidhorn (Gron) O. W. I ma te IJsselmuiden-Grafhorst en S. E&' Rinsumageest. 3 DS. T. J. HAGEN Ds. T. J. Hagen, de oudste predik de Geref. Kerk van Delft, die re« September 1939 lijdende is en ziek verkreeg, is in den nacht van Maai Dinsdag door een plotselinge onges getroffen. De patiënt is dientengevolg hulpbehoevend. De toestand was he< gen onveranderd. Al dreigt ook gee: levensgevaar, de toekomst laat zich fcfl' stig aanzien. r Ds. Hagen was den laatsten tijd heAi de en verrichtte reeds weer eenigen af ken arbeid. dachte tot deze daden was gekomen, i*t dat na de oorlogsdagen in hem een ontstaan om alles wat hij maar kon L tigen weg te nemen. En omdat er verss® kennissen van hem waren, die om t artikelen verlegen zaten, en hij daarau wat verdiende ook, kwam hij van hP erger. Hij leefde op het laatst in toen viel het de politie niet moeilijk 1» arresteeren. ►ort, dat over verdad hoogsten plicht beschouwde werken. Hij was een uitstel toen hij eenige jaren geleden werd uitstekend etaletjj geleden werd tot chef-etaleur, en hij leiding moest gr werd hij zenuwziek. De officier van justitie, jhr. les van Ufford, meende ook, d een vreemd geval stond. Deze v< over het algemeen een achtenswaaAj geweest, die eigenlijk eerst na den oorii uit het lood is geslagen. Maar al dan verzachtende omstandigheden, BI heeft verdachte zulk een groote hote goederen gestolen, dat hij daarvoor w*. worden gestraft lAlles in aanmerking vroeg de officier acht maanden gevanjfcj De verdediger, mr. van Heyst, wasT. ning, dat als de voorwaardelijke str*®' konden worden gegeven, deze man lt zeker in aanmerking zou zijn gekoi hem heeft bezield om er maar op los»- zal wel altijd een raadsel blijven 1? moeilijk om over dezen verdachte juiCj deelen. Celstraf b.v. maakt hem f kapot, de dokter heeft dan ook bevok tezamen met anderen zijn voorloopigkti nis moest doorbrengen. Een gevangenï acht maanden zou dezen man totaal r richten. Spr. verzocht de rechtbank dttu uiterste clementie on De rechtbank zal over veertien or spraak doen. =SZa I. I Land- en Tuinbo^ De landbouw In Eurol^! ■C Kan nog sterk worden uilgel Voor de vooraanstaande vakvei digers heeft prof. dr. Woermann Berlijn de voedingsproblemen va land van Europa en de taak, welkept, Duitschen landbouw daaruit vooi sproken. Ondanks de toenemende van den eigen landbouw, moet stateerd, dat Europa in toenemeni hankelijk wordt van overzeeschep e< Ook Duitschland was voor c voor een belangrijk gedeelte van»tg hoefte aan tarwe, veevoeder en vf buitenland afhankelijk. Ned er lat nemarken waren zeer eenzijdig g&oi op een zoogenaamde veredelingsin Tai dit had tot gevolg, dat zij, wat betL0[ en veevoeder, geheel van buitenla veranties afhankelijk waren. Duitr® Italië hebben uit de ervaringen iiPge reldoorlog hun conclusies getrokk*i c door de uitbreiding van den binnflfc landbouw met betrekking tot de producten in belangrijke mate lef van het buitenland. In beide larf1* landbouwproductie de laatste tienjchl ongeveer 20 pet. gestegen. Desonjtne droeg vóór dezen oorlog de invoer q in het vasteland van Europa nog bi lioen ton. Ook de invoer van ol0°r zaden was zeer belangrijk. Om 4 Ja voorziening van het vasteland te zekeren, is het noodzakelijk, dat raar zelfs voorziening, zooals dit bjj* A1 gendheden reeds verwezenlijkt is, c"t overige Europeesche staten wordt fin Door de stukken land, welke tot |ocj werden gebruikt, te bebouwen, kaj,r bouwproductie in belangrijke m= verhoogd. In de nieuwe Duitsche fel het Oosten en ook in de Zuid-Oostten. den en in Frankrijk zijn nog gr"fen vlakten land aanwezig, welke voor'incj bouw kunnen worden gebruikt, j landbouw van het vasteland van 1 intensievere wijze wordt beoefenfan productie jaarlijks met 2.5 pet. «Jooj gebreid. (Europapress). 5p c

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6