A TSSPAARBANK TE BREDA ASBEST RUBBER 'hr VlPeSt&c'S DELFZIJL TASMAN" gramma F1RMA TIRION GARLIER )ENSDAG 26 FEBRUARI V ^^erlandsche centrale vereeniging it bestrijding der tuberculose 'je jaarlijksche vergadering le Utrecht t Jr. Kersbergen iot voorzitter gekozen. ermiddag is in het rijksinstituut voor de ;ezondheid te Utrecht de Nederlandsche ^eniging tot bestrijding der tuber - i buitengewone algemeene vergade- lijeen geweest. waarnemend voorzitter, dr L. C. Kers- Ti, opende de vergadering Hij herdacht Heeneaan van den voorzitter, dr D. J. Hef- idie kort geleden is overleden. Spr. wees i, hoezeer dr. Hefting altijd het middel- fis geweest van de vereeniging en dat hij lelijk veel en belangrijk werk heeft verzet Êtrijdine van de tuberculose. I het gebied van de sociale verzekering was Jltiid weer dr Hefting, die zich zeer in het Ader interesseerde voor de nooden van ons Ven in dit opzicht zal ziin naam steeds In L eere worden gehouden. Hat de notulen van de vergadering van 27 •an het vorige jaar waren goedgekeurd, e vergadering over tot de verkiezing van [bestuursleden ter voorziening in de vaca- _.i de heeren Hefting en Noordhoff. De bering koos in de eerste vacature dr J B ,n Gils en in de tweede vacature dr. F O. tning. die door den commissaris van het was aangewezen als vertegenwoordiger Ijhet tuberculosebestrijdingsfonds van het Jy, in de plaats van den heer Noordhoff fills zoodanig heeft bedankt, Jislotte was aan de orde de verkiezing van Voorzitter. Met algemeene stemmen werd Ven dr. L. C. Kersbergen, die de benoeming lardde en de hoop uitsprak, dat het hem Jen moge zijn de voetsporen van den over- 1 voorzitter dr Hefting te drukken l Bijkantoor te Bergen op Zoom [fcoofdkantoorCatharinastraat 15 itevergoeding 2,7 's jaars. I derIINDEMEHYEIDHUIS 1 iebwx-ROTTERDAM-GHONINMH OKMU DOELEINDEN' TECHNISCHE ARTIKELEN .V, FABRIEK TOT O U TBEREIDING ;gen bederf MIRANDOLLE GECREOSOTEERDE PALEN GEZAAGD HOUT PERKOENEN. DWARSLIGGERS lekstraat 4?45. Tel. 71732, Rotterdam .<v Industriehaven in het westelijk havengebied van Amsterdam B en W. vragen voor den aanleg een crediet von 4,440,000 B en W. van Amsterdam hebben een voor stel bij den raad ingediend om in het weste lijk havengebied een industriehaven te doen aanleggen en daarvoor een bedrag van 4,440,000 beschikbaar te stellen. Een begin met het aanleggen van nieuwe industrieter reinen bij de haven werd in den loop van 1934 gemaakt. Deze terreinen liggen echter niet aan groot scheepvaartwater. Zij zijn der halve nog niet als volwaardige industrie terreinen te beschouwen. Bovendien sluiten zij niet aan het terrein van de Fordfabriek aan en zij vormen geen afgerond complex. Op een en ander gelet en tevens op de om standigheid, dat een zekere voorraad indus trieterreinen, welke onmiddellijk in gebruik kunnen worden genomen, aanwezig behoort te zijn, opdat een industrieel bedrijf zich zon der belangrijk tijdverlies kan vestigen, heb ben B. en W. een plan doen ontwerpen, om in de havens west aaneengesloten complexen, aan groot scheepvaartwater gelegen, industrie terreinen te verkrijgen. De aldus verkregen terreinen kunnen behalve aan de industrie ook dienstbaar worden gemaakt aan den op- of overslag van goederen. Naar de meening van B. en W. dient thans tot de uitvoering van deze werken te worden overgegaan. Niet slechts opdat de gemeente, als de tijdsomstandigheden zich wijzigen, ge reed zij, maar ook omdat deze werken een zeer geschikt object voor werkverruiming vormen. Immers zij zijn zeer loonintensief (69 pet. van de totale kosten bestaat uit loon), vragen niet al te groote bedragen aan mate riaal en zullen na het gereed komen een blijvende werkverruiming tot gevolg hebben. Het departement van sociale zaken heeft de ontgravings- en ophoogingswerken, alsmede de bijkomende werken voor een dêel van de toekomstige havens west als object van werkverruiming, met subsidie in de loonen, goedgekeurd. De algemeene opzet van het thans aan te leggen gedeelte vaan de havens west is er op gericht, terreinen met voldoende lange oeverruimte te kunnen uitgeven, waarvan de grootte tusschen anderhalf en vier hectaren bedraagt. Door samenvoeging van deze terrei nen zal ook in de behoeften van groote in dustrieën kunnen worden voorzien. In totaal zullen, de door het Rijk opgehoogde terrei nen medegerekend, rond 81 hectaren indus trieterrein, c. q. terrein voor op- en overslag van goederen, beschikbaar komen. Wat de te graven havens betreft, kan het volgende worden medegedeeld. Het bestaande gedeelte van het hoofd bassin, ten westen van de Fordfabrieken, zal tot het ontworpen eerste oostelijke zij kanaal worden doorgetrokken en verkrijgt een lengte van rond 2000 meter; dit zijkanaal, ter lengte van ongeveer 950 meter, zal eveneens wor den gegraven. In overeenstemming met de tegenwoordige breedte van het hoofdbassin zal de breedte van het te graven nieuwe gedeelte op de waterlijn 275 meter bedragen; indien dit later noodig mocht blijken, kan het aan de west zijde tot 300 meter worden verbreed. De zij haven zal dadelijk op de daarvoor vastgestel de definitieve breedte van 200 meter worden gebracht. Aangezien aanvankelijk indien nl. slechts enkele terreinen in gebruik zijn genomen, de scheepvaart nog weinig intensief zal zijn, kan thans in het hoofdbassin voor de vaargeul worden volstaan met een bodembreedte van 100 meter; in het zijkanaal is voor de vaar geul een bodembreedte van 50 meter vol doende te achten. Aan den mond van de zij havens zal een zoodanige verbreeding aan de vaargeul worden gegeven, dat schepen des- gewenscht zonder sleepboothulp zullen kun nen zwaaien. De breedte van de vaargeul zal. zoo noodig, kunnen worden vergroot tot 250 meter in het hoofdbassin en 150 meter m het zijkanaal. Langs de zuidzijde van de zijhaven zal ter rein aan grootscheepsvaarwater beschikbaar komen. Langs den noordelijken navenoeve» zal het water op een- diepte van ongeveer 5^2 m kunnen worden gebracht. De ervaring hier en elders heeft n.L uitgewezen, dat in- dustrieele bedrijven, waarvoor de aan- en af voer van grondstoffen en producten zonder eenig bezwaar kan geschieden in zeeschepen van kleine afmeting, veelal als eisch stellen, dat in de toekomst ook grootere zeeschepen aan hun terreinen kunnen meren. Deze diepte van het water is derhalve voorloopig vol doende. Mocht het noodig blijken, dat in de toekomst ook grootere schepen aan dezen oever aanleggen, dan kan op korren termijn door uitbaggeren diep vaarwater worden ver kregen. In het uit te voeren project is voorts de aanleg van een wegverbinding met den Spaarndammerdijk opgenomen. Een gedeelte van den weg langs de Hollandsche Spoor zal in de toekomst kunnen vervallen. Tevens zal een verbinding worden gemaakt met het ter rein van de Fordfabrieken. De eventueel gewenschte spoorwegaanslui tingen zullen voorloopig moeten aftakken van de spoorlijn naar Zaandam. Bij toeneming van het belang der spoorwegaansluitingen zullen speciale sporen, evenwijdig met de bestaande spoorbaan naar Zaandam, moeten worden ge legd JAN THOMAS JZN. t Maandag is te Hoogeveen op 70-jarigen leeftijd overleden de heer Jan Thomas Jzn., bekend expediteur ter plaatse. Lange jaren heeft de thans overledene zich voor de gemeenschap verdienstelijk gemaakt o.a. als lid van den gemeenteraad voor de a.r. partij van 25 Maart 1907 af met een korte on derbreking, als wethouder van 26 November 1925 tot 4 September 1939, als voorzitter van het college van regenten van het Armwerkhuis, thans Beatrix-stichting, voorzitter en gedele geerde van de gemeente in de Bouwvereeni- ging Hoogeveen, lid van de Kamer van Koop handel en Fabrieken in de provincie Drenthe en van het Borgstellingsfonds voor den Midden stand in Drenthe, bestuurslid van de straat wegcommissie Hoogeveen-Nieuw Lande, secre taris van de Onderlinge Brandwaarborg Maat schappij, bestuurslid van de Chr. Ziekenver zorging, van de Ambachtsschool voor Hoogeveen en Omstreken, als diaken en ouderling van de Gereformeerde Kerk, lid van de schattingscom missie voor de Rijksinkomstenbelasting, van de Comissie van toezicht op het Orgaan der Ar beidsbemiddeling enz. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. De begrafenis zal alhier plaats hebben op Donderdag 27 dezer des namiddags 12 uur. De inpoldering van het Twiske Donderdag wordt met de werk zaamheden begonnen Uit Oostzaan wordt gemeld, dat met ingang van Donderdag 27 Februari met de inpolde ring van het Twiske bij wijze van werkver schaffing zal worden begonnen. Op dien dag zal de eerste ploeg werklooze arbeiders uit Oostzaan bij de voorbereidende werkzaam heden worden ingedeeld. Allereerst zal begon nen worden met het maken van een door braak van den kanaaldijk te Ilpendam ten einde de baggermolens op het werkterrein te brengen. A.s. Maandag zal een tweede ploeg arbeiders bij dit .groote werk worden ge plaatst. Een besluit van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, opgenomen in de Nederlandsche staatscourant bepaalt, dat de uitvoer van bollen en knollen van bloemgewassen, bloemkweekerijproducten en boomkweekerijproducten tot 1 Januari 1942 verzonden is aan anderen dan de monopolie- houdster, de stichting Nederlandsche sierteelt- centrale in Den Haag. De dolfijn uit den Biesbosch Ter conserveering en ter consumptie Men schrijft ons uit Gorinchem: De fontein op de Groote Markt heeft mede als attribuut de dolfijn. Gorinchem heeft thans ook een échte dolfijn. De vischconservenfa- briek „Hollandia" in de Nieuwstad wist zich in het bezit te stellen van een dergelijk zee dier. Vermoedelijk is het een van de drie exem plaren die bij Lith in de Maas zijn gezien en na een opwindende jacht in een zeer sterke zegen gaten van twee meter in het vier kant hebben geboord. De bhans gevangen dolfijn, behoorende tot de z.g.n. walvischachtige zoogdieren, werd in dein Biesbosch opgejaagd en naar het strand gedreven, waar hij na eb bleef liggen, zoodat hij niet in staat was het water te bereiken. De „Hollandia'-dolfijn zullen wij hem of haar maar noemen, is een prachtig gestroom lijnd exemplaar van ruim drie meter lengte en een zwaarte van 250 K.G. Blauwgrijs ge kleurd en spiegelglad is de sterke huid. De staart ligt horizontaal en heeft veel weg van een vliegtuigschroef, Op den rug draagt het dier een groote vin. De kop is betrekkelijk klein. In tegenstelling met de walvisoh heef: de dolfijn in beide kaken een rij kegelvormige tanden. Het mooie lichaam doet reeds zien, dat de dolfijn een uitstekende zwemmer is, soepel en snel. Bovendien laten de kleine, wreede oogen vermoeden, dat hij vraatzuch tig is. En daarvan geeft hij overvloedig blij ken. Zijn levenswijze is zelfs van dien aard, dat soortgenooten niet eens veilig voor hem zyn. Dv dolfijn is ook de eenige van de wal- visch&^.-vigen, die de rivieren tamelijk ver op- zwemt. In de Zeeuwsche stroomen is hij geen onbekende Het wijfje brengt een of twee levende jongen ter wereld Iets nieuws in ons land zal zijn, dat „Hollan dia" deze visch zal conserveeren. Trouwens deze onderneming, de grootste in Nederland, heeft naém op dat gebied. Zij exporteert op groote schaal haar producten, al brengt thans de oorlog daarin stagnatie. „Hollandia" "ieeft zelfs een dochter-onderneming in Straatsburg. De dolfijn is van de ingewanden ontdaan en zal thans voor de consumptie dienen na op traanigehalte te zijn onderzocht. Vooral in dezen tijd is het dier als voedsel niet te ver smaden. Het vleesch is zeer goed te etein, het vet heeft groote waarde en de huid en de darmen zijn evenmin waardeloos. De ,,Hol- landia"-dolfijn is bovendien een jong dier, welks vleesch ongetwijfeld van zulk een kwa liteit kan zijn, dat men het dol-fijn zal vinden. Wij wenschen „Hollandia" met dit experi ment, dat in zeker opzicht voor haar geen experiment is, veel succes. Een tweede dolfijn is onder Woudrichem gevangen. Ook dit exemplaar is door „Hol landia" aangekocht. .7 Februari musc.menits- -6.15 Cycl e over Win ran den dag richten ANP .nmuziek Engelech) gramma A TLTD 10.00 Gramofoonmuziek 11.30 Relig. muziek (gr.pl.) 12.00 Berichten 12.15 KRO-Melodisten 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Accordeonvoordracht 1.15 KRO-orkest 2.00 Orgelconcert 2.45 Cyclus „Nederlandsen zijn bodemrijkdom' 3.00 Gramofoonmuziek 3.45 Musiquette en gramo foonmuziek 4.30 Gramofoonmuziek 5.00 VPRO: Cyclus „Lezen in den Bijbel" 5.15 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Voor de jeugd 5.50 Gramofonmuziek 6.00 Rococo-octet (in de pauze: Interview over „Hendrik Isaac en het Innsbrucklied 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00—7.15 Pereoverzicht voor binnen- en buitenland ANP en sluiting Onze T extielindustrie digheden al anzelf onder onze mdacht ge bracht. Dc nsch beschikt immers meer dan vroeger O' rijen tijd, want het gezelschaps- en vereen -leven is in hooge mate gestag neerd. Zoo is de behoefte sterk geworden aan een ontspanningsmiddel of aan een middel tot grooter inzicht en kennis. Het boek, reeds vijf eeuwen de gemakkelijkst bereikbare midde laar tusschen verleden en heden, tusschen fantasie en werkelijkheid, hernam de plaats, die het in een minder gecompliceerden tijd bij een belangstellende menigte had ingenomen. Het heeft, hartelijk verwelkomd, zijn plaats in onze huiskamer hernomen en verspreidt er zijn eenvoudig geluk. Toch kan de Boekhandel de Boekenweek niet afschaffen. Het uitdragen van de be langstelling voor het boek blijft echter nood zakelijk die taak is nooit ten einde. Zoo zullen dan van 18 Maart de boekver - koopers over het geheele land zich beijveren om met tal van middelen het boek in al zijn aspecten aan het publiek te toonen. Natuurlijk zal ditmaal bij de opening geen gala-avond gehouden worden. De Boeken week-Commissie van de meer dan 125-jaar oude „Vereeniging ter bevordering van de be langen des Boekhandels" bevordert thans meer de plaatselijke activiteit door het doen organiseeren van tentoonstellingen, lezingen, enz. in verschillende steden van ons land. Op Vrijdag 28 Februari zullen de uitgevers door middel van collectieve advertenties in de dagbladen hun nieuwe uitgaven bekend maken. Door de verspreiding van tezamen ongeveer één millioen raam-affiches, sluitzegels en strooibiljetten, dié alle het zeer geslaagde embleem vertoonen van de Tiende Boeken week, zal allerwege de aandacht op de data 18 Maart gevestigd worden, terwijl geduren de die week als opwekking tot het aanschaffen van goede boeken het traditioneele geschenk wordt aangeboden aan hen, die ten minste (Opgericht 1868) NUENEN Postbus 282 Eindhoven UITZETTEN en AANVULLINGEN LINNENKAST Levering rechtstreeks aan particulieren Het Geschenk bevat naast novellen van Henriëtte van Eyk en Theun de Vries, de eerste publicatie van een nog zeer jeugdige auteur, Hidde Heringa en tevens een dertig tal gedichten, die tezamen een beeld geven van de hedendaagsche Nederlandsche dicht kunst. De oplage bedraagt 67,000, dat is 17,000 meer dan in 1940. Land- en Tuinbouw De prov. commissie voor de ondersteuning van rijkswege van de veefokkerij in Zuia- Holland publiceert het resultaat van de in 1940 op afstammelingen onderzochte stieren. Het zijn er door verschillende omstandigheden ten slotte maar 10 geworden (v.j. 17). Daar onder zijn 9 zwartbonten, waarvan geboren 4 in eigen provincie, 4 in Friesland en 1 in Groningen, terwijl de eenige zwartblaardstier ook uit Groningen werd ingevoerd. Naar opgemerkt Wordt, schijnen wegens de minder gunstige vooruitzichten ten aanzien van het krachtvoeder, vrij veel stieren boven jaar te zyn opgeruimd. Voor zoover het stieren betreft van goed exterieur en goede afstam ming, waarvan er inderdaad verscheidene zijn verkocht, is dat voor een goeden gang van zaken niet aanbevelenswaardig. Het betëekent ook veelal een verkeerde zuinigheid, daar het onder houd van een volwassen stier vrij zeker min der krachtvoeder vraagt dan van een jongen- Voorts zullen voor de goede stieren vrij zeker goede prijzen gelden. De commissie wijst er op, dat de medewer king van de fokkers, m.n. in de Alblasser- waard en Hoornaar, niet te wenschen liet Zij was echter niet overal zooals men mocht ver wachten. Gezien het groote belang dat met deze keuringen gemoeid is, valt dit te betreuren. De premies werden als volgt verdeeld: .90 aan Hans 12895, van A. van Tol te Hekelingen, Anna's Korengarster 42 en Bertus 13705, beide v. V.Z.O.D. te Hoornaar; 75 aan Grietjes Ade- ma 15016 van C. P v. d. Erve te Heinenoord, Kobus 15019 van Gebr. Vonk te Ouderkerk a. d. IJsel en Johan 15303, v. W. Parmentier te Bleis- wijk en Apollo 17148, van S. F. Emmerzael e.a. te Nieuwenhoorn; 60 aan Grietjes Bert 15401 van Stierenvereeniging Barendrecht, Roland 15020 van P. J. van den Bau te Nieuw Helvoet er den zwartblaard Klaas 1512 van M. v. Zwie- ten te Alphen a. d. Rijn. MOGELIJKHEID OP UITBREIDING DER TEELT VOOR SOMMIGE PRODUCTEN. Volgens mededeeling van de groenten- en fruitcentrale zal voor de tuinders de moge lijkheid bestaan boven de bij de teeltvergun ning toegestane oppervlakte een teeltcontract j ,sluiten voor de teelt van doperwten, dubbele stamboonen z. dr., peen, soort Nan tes, knolselderie met lof en prei, welke pro ducten bestemd zijn ten behoeve van de Duit sche conserven-industrie. Behalve voor ge noemde producten is er mede gelegenheid tot de teelt van kool. De contractprijs kan nog niet worden medegedeeld, doch gegarandeerd wordt dat deze behoor'yk zal zijn. Deze teelt vergunning geldt slechts voor één jaar, nX voor 1941 en vervalt dus per 31 Dec. a.s. De teelt moet plaats hebben volvelds, zoödat iedere combinatieteelt is verboden. De afle vering dezer producten moet geschieden aan een veiling en voldoen aan de voor export gestelde eischen. Die hiervan gebruik wil ma ken moet. dit onmiddellijk melden aan de vel ling waarbij hij is aangesloten. Het eerste fabrieksgebouw der N.V. Philips Ie Eindhoven, dat in 1891 werd gebouwd en thans na 50 Jaar nog bestaat. (Foto Het Zuiden.) inister-president Konoye tijdens zijn rede voor de afgevaardigden Admiraal Rader in gezelschap van zijn Italiaanschen collega, admiraal Arturo Riccardi, aan wien hij een bezoek bracht ter bespreking van de gemeenschappelijke vlcotoperaties. (Foto Weltbild.) het gouden jubileum der N.V. Philipsfabrieken te Eindhoven. Dr. A. F. Philips In zijn werkkamer. (Foto Het Zuiden.) Op 23 Mei a.s. zal het vijftig Jaar geleden zijn, dat de acte van oprichting der N.V. Philips fabrieken te Eindhoven werd onderteekend. Een overzicht van het tegenwoordige fabriekscomplex. (Foto Het Zuiden.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5