ËjmifïjMïÉst iHeiruySchkcudeh WOENSDAG 26 FEBRUARI 1941 Reorganisatie van de regeering te Vichy Het aantal staatssecretarissen, die deelnemen aan den kabinetsraad, op 15 vastgesteld Het D. N. B. meldt uit Vichy: De sedert eenige dagen verwachte hervor ming en structureele reorganisatie van de regeering zal, naar gisteravond semi-officieel medegedeeld is, vandaag definitief voltrokken worden. Omtrent de structureele reorganisatie is Maandagavond laat officieel door het agent- ichap Ofi een commentaar uitgegeven. Vol gens dezen commentaar stelt een nieuwe wet het aantal staatssecretarissen, die deelnemen aan den kabinetsraad, vast op 15. Een decreet verleent aan vyf staatssecretarissen de prero gatieven van ministers; zij vormen den minis terraad. Hetzelfde decreet deelt mede, dat het ministerie voor productie en arbeid wordt gesplitst in twee staatssecretariaten, een voor productie en een voor arbeid, en dat een staatssecretariaat voor gezin en gezondheid benevens «en ministerie voor nationale huis houding en financiën in het leven worden geroepen. Voorts wordt een algemeen gedelegeerde voor de oeconomisohe bewapening van het land benoemd. Tenslotte wordt in den commentaar aange kondigd, dat de tot dusver bestaan hebbende instanties van den minister-president ter be schikking worden gesteld, om den vice-presi dent zijn rol van leider en controleui der ministeries en staatssecretariaten te verge makkelijken. Het secretariaat-generaal voor de inlichtingen wordt opgeheven en by het vice-presidentschap worden twee toegevoegde secretariaten-generaal ingesteld, waarvan het eene belast wordt met de inlichtingen. Het nieuwe kabinet MinistersDarlan, Huntziger, Barthelemy, Bouthillier en Caziot Naar volgens bericht van United Press, te Vichy officieel is bekend gemaakt, heeft admiraal Darlan Maandag om 21 uur een nieuw kabinet gevormd. Dit bestaat uit 15 leden, waarvan er vyf den rang van minister, acht dien van staatssecretaris en twee hoofd gedelegeerden den status van kabinetsleden hebben. De volgende kabinetsUjst wordt van daag in het staatsblad gepubliceerd: Ministers: Darlan: vice-Dresident van den staatsraad, buitenlandsche en blnnenlandsche zaken. Bovendien blyft Darlan admiraal der vloot. Generaal Huntziger: landsverdediging, Prof. Barthelemy: justitie, Bouthillier: financiën «n oeconomie Caziot, landbouw. Staatssecretarissen: Generaal Bergeret: luchtvaart, Vice-admiraal Platon; koloniën. Jean Archard: leveranties, Berthelet: verkeer, Caroopino: onderwija, Jacques Chevalier: gezin en gezondheid, Belin: arbeid, Plucheux: industrieele productie. Hoofdgedelegeerden: Barnaud: Fransch - Duitsche handelsbespre kingen. Lehideux: opbouw en werkverschaffing. Politiek van FranschDuitsche samenwerking Een woordvoerder van de regeering, aldus United Press uit Viohy, verklaarde over de nieuwe kabinetsvorming: het nieuwe kabinet heeft besloten de politiek van een Fransch- Duitsche samenwerking te volgen Dit wordt alleen al daardoor bewezen, dat voor den eersten keer een hoofd-gedelegeerde voor de Duitsch-Fransche oeconomische besprekingen met zetel te Parijs benoemd is. Hij zal daar de geheele industrieele samenwerking, om het even of deze van regeerings- of particu liere zyde uitgaat, controleeren en ook met de delegaties van de wapenstilstandcommissie voeling blijven houden. De hoofd-gedelegeer de heeft tot taak alle oeconomische bespre kingen in naam van de Fransche regeering voor te bereiden en uit te voeren. De woordvoerder deelde voorts mede: Pétain hoopt met zijn politiek, den wederopbouw van Frankrijk op den grondslag van het gezin ten uitvoer te leggen, een stap voorwaarts te komen door benoeming van een staatssecre taris voor gezin en gezondheidswezen. De benoeming van een hoofd-gedelegeerde voor den naticmalen opbouw heeft ten doel alle door de regeering ter bestryding van de werkloosheid uit te voeren maatregelen in een hand te vereenigen. Lehideux, die voor dezen post is uitgekozen, heeft tot nu toe den strijd tegen de werkloosheid in Parys geor ganiseerd. Een der nieuwe verordeningen die in het staatsblad in verband met de kabinetsver nieuwing verschynen heft den post van secre taris-generaal voor inlichtingen en propagan da, welke tot nu toe door Portmann bekleed is, op. In plaats daarvan worden twee nieuwe onderstaatssecretaris-posten geschapen, waar van de eene de radio en de andere de pers onder zyn toezicht krijgt. Een andere ver ordening draagt aan Darlan het toezicht op de contróle over de administratieve bezigheid van den presidentschapsraad op. Darlan blijft echter ook in de toekomst slechts plaatsvervangend ministerpresident. Het vermiste Canadeeschr vliegtuig verongelukt Volgens een bericht uit Ottawa is daar officieel bekend gemaakt, dat Sir Frederick Banting, de uitvinder van insuline, met twee andere menschen, om het leven is gekomen, toen hun vliegtuig op Newfoundland ver ongelukte. Duitsche aanvallen op Zuid-Oost* Engeland Geen aanvallen op.Duitsch of bezet gebied Het Duitsche luchtwapen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag, naar het D. N. B. verneemt, in afzonderlijke aanvallen voor den oorlog belangryke doelen in het Zuid-Oosten van Engeland met bommen be stookt. Branden en ontploffingen bewezen de goede uitwerking der bommen. Engelsche vliegtuigen hebben in den nacht van Maandag op Dinsdag geen vluchten ondernomen naar Duitsch of bezet gebied. De successen van de Duitsche duikbooten Van officieel® zijd» is te Beriyn mede gedeeld: De door den Führer en oppersten be velhebber der weermacht in zyn gisteren te Munchen bekend gemaakte cyfers van tot zinken gebrachte vyandelyke scheeps- ruimte in den loop van twee dagen, zyn volgens de Jitusschen ontvangen berich ten nog aanzieniyk gestegen. Het totale cyfer voor deze beide laatste dagen be draagt rond een kwart millioen b. r. t Britsch konvooi voor de Noord- Afrikaansche kust aangevallen Het D. N. B. meldt uit Beriyn: Vliegtuigen van het Duitsche vliegercorpe in de Middellandsche Zee hebben, naar nog bekend wordt, in den avond van 23 Februari een Britsch konvooi voor de kust van Noord- Afrika met succes aangevallen. Een transportschip van 3000 tot 4000 ton kreeg drie volle treffers en werd geheel ver nield. Het schip brak en zonk onmiddeliyk. Een twee transportschip van 15,000 ton kreeg een zwaren treffer op het voorschip, het ge raakte in brand en bleef liggen. Duitsche duikbooten in den aanval Duitsche duikbooten hebben een krachtig beschermd konvooi aangevallen en na talryke hardnekkige aanvallen 125,000 ton tot zinken gebracht, o.a. een ter bescherming aanwezigen hulpkruiser. Het konvooi werd verstrooid. Het D.N.B. voegt hierby: Andere duikboo ten brachten talryke vyandelyke koopvaardy. schepen, deels eveneens tot konvooien behoo- rend, tot zinken. Het totale resultaat wordt daarmede verhoogd met inbegrip van de in het weermaohtsbericht van gisteren vermelde gedeelteiyke resultaten, tot 192,300 ton. Ande re resutaten van zeestrydkrachten brengen de aan koopvaardijscheepsrulmta op totaal 217,300 ton. Diplomatiek incident Naar aanleiding van het gebeurde met den Amerikaanschen gezant te Sofia, Earle, die volgers persberichten in een nachtgelegenheid een pak slaag heeft opgeloopen van eenige andere bezoekers, met wie hij in twist was geraakt, meldt het Bulgaarsche telegraaf- agentschap TO, dat het onderzoek, dat de bevoegde Bulgaarsche instanties hebben inge steld, nog gaande is. Earle schijnt een trouw bezoeker 'van nachtgelegenheden te zijn. Het was ook in zijn gezelschap, dat Donovan, Roosevelts bijzondere afgezant, indertijd zijn portefeuille met diplomatieke stukken kwyt raakte. Volgens het telegraafagentschap was het hem er daarby om te doen om in een conflict met Duitsche bezoekers te geraken. Zoo was het zijn gewoonte om het oude Engelsche soldatenlied „It is a long way to Tipperary" te laten spelen*. Overigens is nog niet bekend, met wien Earle nu eigenlijk in botsing gekomen Is. In hofkringen moet men het geval zeer kwalijk nemen. Earle zelf meende overigens, dat „de zaak meer waard was, dan tien miljoen dollar propaganda". Weerklanken uit de wereld Hitler's voorjaarsparool aan het Duitsche volk Het A.N.P. meldt uit Beriyn: Van welingelichte zijde wordt gemeld: In het middelpunt der belangstelling van de Berlijnsche politieke kringen staat uit sluitend de groote rede, welke de Führer Maandag gehouden heeft, en welke hier algemeen als het voorjaarsparool van Adolf Hitler aan het Duitsche volk beschouwd wordt. Men hoort hieir de opvatting verkon digen, dat het feit, dat de Duce en de Führer vlak achter elkaar hun redevoering uitspra ken, zeer duidelijk de gemeenschappelijkheid van den politieken en militairen wil der spil- mogendheden in den oorlog tegen Engeland voor een vrij Europa had kunnen demon- streeren. Als gevolg van het feit, dat de redevoeringen der beide leiders hunner volkeren hier te Berlijn de gesprekken van alle kringen der bevolking beheerschen, had de regeerings- wijziging te Vichy slechts weinig belangstel ling gevonden. In politieke kringen alhier hoorde men alleen de meening verkondigen, dat het hier een wijziging betreft, welke in de principieele politieke houding, zooals deze tot dusver in de regeering van Viohy aan het licht is getreden, geen groote verandering zal brengen. De weerslag in Zwitserland op de rede van Hitier De rede van Hitier heeft in de Zwitser- sche pers als „aankondiging van komende en beslissende gebeurtenissen" volgens het Duitsche Nieuwsbureau bijzonder de aan dacht getrokken. De National Zeitung schryft: „In een tyds- verloop van 24 uur hebben beide leiders der spilmogendheden gesproken. De redevoeringen hadden de verzekering gemeen, dat de eind overwinning vaststaat. Deze verzekering is niet nieuw, maar het feit, dat ze in dit tijds gewricht en by na gelijktijdig in Duitschland en Italië is gegeven moet den indTuk wekken, dat ze een laatste appèl is dat de volken der spil vóór het begin van een beslissend stadium van den oorlog nogmaals aan hun plichten herinnert Ten aanzien van het veldtochtsplan tegen Engeland merkt de Tribune de Lausanne op: „Ongetwyfeld bergt de onderneming menig risico, maar Hitier heeft getoond, dat hy voor een gevaarlyk. risico niet terugschrikt. Zonder den uitslag van den beginnenden strijd op leven en dood te willen voorspellen kan men constateeren, dat de verscherping van den duikbootoorlog voor de Engelsche eilanden een verschrikkelijk gevaar beteekent Indien de vernietiging van scheepsruimte voortduurt in het door Hitier genoemde tempo zal ze tegen het einde van den zomer een reus achtige hoogte bereikt hebben." Uit de Amerikaansche pers De ochtendbladen te New York vestigen uit de rede van Hitier vooral de aandacht op dt plaats over de verscherping van den duikbootoorlog. De New York Times en de New York Herald Tribune spreken van een „bedreiging, die ongetwyfeld ernstig gemeend is". De bladen trekken daaruit de slotsom, dat Engeland torpedobootjagers, duikboot jagers en patrouillebommenwerpers dringend noodig heeft en ook belang heeft bij het bezit van de Iersche vlootbases. Indien de leveran ties van de Vereenigde Staten Engeland niet gouden bereiken zou de reusachtige Inspan ning der Vereenigde Staten evenmin als de neutraliteit van Ierland iets waard zyn. Een Spaansche stem over Hitier en Mussolini De Führer en de Duce hebben nadruk ge legd op de onwrikbare kracht van de spil en op de trouwe wapenbroederschap tusschen het Duitsche en het Italiaansche volk, schryft het Spaansche blad A.B.C., naar aanleiding van de redevoeringen van Hitler en Mussolini. Noch Hitier, noch Mussolini, zoo vervolgt het blad, hebben den waren toestand probeeren te verdoezelen. Mussolini heeft openlijk over tydelyke tegenslagen gesproken, maar „Enge land kan niet overwinnen, want ten slotte heeft ook Rome Carthago verwoest". Van groote beteekenis is de mededeeling van Hitier dat de duikbootoorlog in de komende twee maanden ongekende afmetingen zal aannemen De tegenstanders van Hitier hebben zich al- tyd misrekend, aan hun verwachtingen is altyd de bodem ingeslagen en zoo zal het ook In de toekomst gaan. Duitschland bes'chikt over het beste leger ter wereld en lacht om de verschillende „generaals" gelyk revolutie, koude honger en tijd, waarop zijn vijanden hun hoop gevestigd hebben. De strijd zal gaan om het bestaan van het Duitsche en het Ita liaansche volk tegen de alles ondermijnende plutocratie, geenszins tegen de nieuwe wereld, die in haar politiek en oeconomisch stelsel zal en kan blijven leven zonder dat Duitschland haar tracht te benadeelen. Ten slotte schrijft het blad: uit eiken zin der rede van den Führer biykt een verbazing wekkende kalmte en een onwrikbaar vertrou wen jn de overwinning. Elke zin bewijst ook de vurige liefde van Hitier jegens zijn volk en zijn haat tegen alle duistere machten, die trachten hem te vernietigen, omdat hij, vol gens de uitspraak van Churchill, te machtig is geworden. DE TOESTAND VAN EX-KONING ALFONS Vanmorgen meldt het communiqué weder om dat de toestand van ex-koning Alfons», ongewyzigd was. SCHEERBEITELS De ZES stalen scheerbei- tels van de „PhiliSbave" 6 verslaan de stugste baard stoppels grondig en snel Zij worden aangedreven door een speciaal ontwik kelden motor, die het iuiste scheertempo volhoudt op den swaarsten baard! Prij.. 34 80 PHILIPS Engelsch konvooi in de Middellandsche Zee aangevallen Het Italiaansche weermachts- bericht Het 263ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksohe front de gewone bedry- vigheid. De zeer slechte weersomstandigheden hebben de activiteit van onze luchtmacht be perkt. Drie vliegtuigen, die in het weer- machtsberioht van gisteren als vermist waren opgegeven, zyn teruggekeerd. In Noord-Afrika de gewone bedrijvigheid van onze snelle colonnes en onze luchtmacht Te Dzjaraboeb houdt de vyandelyke druk aan. Afdeelingen van het Duitsche vlieger- corps hebben een in de Middellandsche Zee varend vyandeiyk konvooi aangeval len. Zy hebben een schip van 3000 tot 4000 ton tot zinken gebracht en een ander van 15,000 ton. dat troepen ver voerde, getroffen. Vyandelyke vliegtuigen hebben een aanval op Tripolis gedaan. Er werden eenige men schen gewond, de schade is van geen be teekenis. In Oost-Afrika is de vyand er na een hard- nekkigen slag van verscheidene dagen in ge slaagd aan de beneden-Joeba den overgang op eenige punten te forceeren en den linker oever te bereiken. In andere sectoren actie van plaatseiyk karakter. De verbinding tusschen Frankrijk en Indo-China wordt hersteld Maandag hebben Indo-Ohineesche autori teiten aangekondigd, dat de passagiersdienet tusschen Fransch Indo-China en Frankrijk binnenkort door Fransche schepen hervat wordt. Deze verbinding, zoo. voegt Domei hierby, die lang bleef opgeschort, zal worden verzekerd door schepen, die van plan zijn Madagascar, Senegal, Marokko en andere ge bieden in Afrika en Europa aan te loopen. Duizend Amerikanen uit China vertrokken. Gehoor gevend aan den herhaaldehjk uitge sproken raad van hun officieele instanties hebben omstreeks duizend Amerikanen, mee- rendeels vrouwen en kinderen, zich op de Pre sident Coolidge ingescheept om China te ver laten. Vyfhonderd zyn nog voor begin Maart geboekt Twee Amerikaansche bommen werpers vermist Naar Associated Press uit San Diego meldt, worden sinds den nacht van Maandag op Dinsdag twee bommenwerpers van de Ame rikaansche marine vermist. Amerikaansche torpedobootjagers en kustwachtschepen zyn uitgevaren om een onderzoek naar de ver dwenen vliegtuigen in ,te stellen. Nieuwe rantsoeneeringen in Engeland Naar Reuter meldit, heeft de Britsche minister van levensmiddelenvoorziening, Lord Woolton, gisteren meegedeeld, dat in alle restaurants en andere eetgelegenheden van 10 Maart af nieuwe beperkende bepalingen inzake de verstrekking van spyzen in wer king zullen treden. Lord Woolton verklaarde, dat hem volmachten verleend waren op grond waarvan hy alle levensmiddelen kon contro- leeren om de sociale gehjkneia te kunnen waarborgen. Er waren nieuwe verordeningen op komst. (D.N.B.^ De levering van diensten en goede aan de Duitsche weermacht Reeds tot een bedrag van 35,000,000 aan vorderingen ingediend Teneinde het publiek te kunnen inlichten omtrent den gang van zaken by de uitbeta ling van vorderingen, voortspruitende uiit het verleenen van diensten of het leveren van goederen aan de Duitsche weermaoht, heeft het A.N.P. een officier van den staf van den hoofdintendant bij den weermachtsbevel hebber in Nederland hieromtrent eenige vra gen voorgelegd. De hoofdintendant is belast met de regeling van de verpleging, de bevoorrading, de geld- voorziening en dergeiyke vraagstukken, welke de drie weermachtsdeelen in ons land ge- meenschappeiyk raken. Men kan zeggen dat de centrale regeling van alle persoonlijke be hoeften van den militair, behalve kleeding, tot het werkgebied van den hoofdintendant behoort. Op de desbetreffende vragen zijn de vol gende inlichtingen verstrekt: By het binnenrukken van de Duitsohe troepen en korten tyd daarna brachten de krygsverrchtlngen mee dat veelvuldig van de Nederlandsche bevolking diensten en goe deren, die op korten termijn noodig waren, en door gebrek aan tijd niet contant konden worden betaald, op grond van artikel 52 der Haagsche conventie van 1907 tegen ontvangst- bewijs werden gevorderd. Het was een publiek belang om de betrok kenen niet te lang op betaling te laten wach ten, teneinde het oeconomische verkeer voor al in de kleine gemeenten niet te ontwrichten. Tevens was het de wensch van den hoofdin tendant om de betrokken personen, van wie gevorderd was, zoo min mogelijk schade te laten Mjden. Daarom heeft hy in overleg met den rijkscommissaris en den commissaris-ge neraal voor financieele en oeconomische aan gelegenheden een regeling getroffen, welke is neergelegd ln de verordening nr. 49/1940 be treffende de R.-prestatles. De regeling voor de uitbetaling Het by deze verordering geregelde systeem is als volgt: De aanspraken van rechthebbenden moeten worden geldend gemaakt by de burge meesters. Dit moet binnen een bepaalden termijn ge schieden, anders vervalt het recht. De burge meesters maken van de ingediende vorderin gen voor elke maand een lyst op en zenden deze Ujst via de commissarissen der provincies en het departement van binnenlandsohe zaken naar den hoofdintendant. De lijsten bevatten o.m. de namen van de rechthebbenden en het bedTag van hun vordering. Door de in zending van deze voorloopige lijsten krijgt de hoofdintendant na korten tyd inzicht in het totaal der ingediende vorderingen. Op dit oogenblik is voor een totaal van 35 millioen gulden aldus aan vorderingen ingediend. De eerste lijst moet worden gevolgd door een tweede, welke vergezeld moet gaan van de bewijsmiddelen en tevens de bedragen moet bevatten, welke zyn uitgekeerd. Deze lijst bevat dus dezelfde nam.n en vorderin gen als de eerste hjst, maar nu zijn de be dragen vastgesteld, hetzy, indien het kleinere bedragen betreft, door de gemeente, hetzij, indien het bedrag hoog is, door de provincie. (De allerhoogste bedragen bepaalt de hoofd intendant zelf) De gemeente heeft by de inzending van deze tweede lijst de gevorderde bedragen reeds uitgekeerd. Betaalt de gemeente te veel, dan doet zy dit tot eigen schade, aangezien de hoofdintendant haar slechts die bedragen vergoedt, met welke hy zich accoord verklaart. Het spreekt vanzelf dat de gemeenten onder deze omstandig heden voorzichtig te werk gaan. Oorzaken van een eventueel® vertraging Door de rechthebbenden wordt thans dik- wyis de klacht geuit, dat zy nog geen betaling hebben ontvangen op him vorderingen, welke dateeren uit de maanden Mei en Juni van verleden jaar. Inderdaad zyn er verschillende gemeenten, waaronder Den Haag, Amsterdam en Rotterdam, die nog niet zyn klaar geko men met de vaststelling van de tweede lijst. Deze stagnatie is op zichzelve niet ongewoon, immers er doen zich alle mogelijke gevallen voor waarbij de betrokkenen zelf, omdat zij b.v. hun bewijsstukken niet behoorlijk in orde hebben, vertraging veroorzaken. Men bedenke ook dat de gemeenten al dit werk naast haar gewonen arbeid moeten verrichten en dat dit extrawerk zeer omvangryk is. Bovendien be rusten de lijsten nog eenigen tyd bij de pro vincies en by het departement van blnnen landsche zaken, alvorens den hoofdintendant te bereiken. Het zou dus overdreven zyn er den Neder- landschen Instanties een verwdjt van te ma ken, dat zij niet snel genoeg werken. Maar zeker zou het onredelijk zyn om de vertraging aan den dienst van den hoofdintendant te wyten. aangezien deze dienst de binnen geko men lijsten in ongeveer 14 dagen afhandelt, waarna betaling aan de gemeenten volgt. Dat verwijten aan het adres der hoofdintendance in ieder geval ongegrond zyn moge blyken uit het feit, dat, zooals uit de voorloopige lysten bleek, 35 millioen aan vorderingen is ingediend, doch dat by de hoofdintendance nog slechts voor 3H millioen af gerei Anders uitgedrukt, het totaal van cfè gekomen definitieve lijsten beloopt 1/10 van het totaal der eerste lijst rechthebbenden, die vorderingen krachtens prestaties aan de Duitscht macht, weten nu op welke wyze hun a ken behandeld worden. De vorderingen op grond van inkwa gen worden in het algemeen zeer sn< handeld. Ofschoon wij nu pas zeer kor het jaar 1941 zyn ingetreden, zyn e geen vorderingen van dien aard uit 19' loopende. t Een volksstemming jj Roemenië n ei Voor of tegen Antonesci J Generaal Anitoneecu heeft de opgaroepen tot een volksstemming 2 Maart gehouden ral worden. Het Ro e sche volk moet dan beslissen, of het d el waarop generaal Antonescu regeert gih afkeurt. Stemrecht hebben alle Roemee staatsburgers boven de 21 jaar. Jodi va® de stemming uitgesloten. De sta is openbaar en verplicht. Er mag sleol j „ja" of „neen" geantwoord worden, men met de stemming 2 Maart niet dan wordt ze op 3, 4 of 6 Maart Wx Ter voorbereiding van de stemming op 1 Maart in het heele land volksvs ringen gehouden. Gisteravond werdei proclamaties va® generaal Antonesci Eden in Turkije Eden, de Engelsche minister van landsche zaken, is in gezelschap van j Dill per vliegtuig te Adana aangekomi waar hy zyn reis per trein naar voortzette. t» Luchtgevechten boven het Kc® kust te naderen. Zij werden echter, na e D.N.B. verneemt, reeds boven het door Duitsche jachtvliegtuigen tegenj den. Er ontstonden luchtgevechten. V e tot dusver ontvangen berichten zy» f. vyandelyke toestellen van het type S* daarby neergeschoten. Een der- En,g< machines stortte brandend boven Frai 1 bodem omlaag, de tweede boven het K de derde boven Dover. De band tusschen Australië Engeland Officieel wordt volgens een bericht uit Londen medegedeeld dtj Britsche regeering besloten heeft Mi den Australischen premier, voor van zyn verbiyf te Londen toestemm J geven de zittingen van het Britsche oc kabinet by te wonen. Dit geschiedt de Australische regeering in de geleg« te stellen zich tot in bijzonderheden ti gewissen van de plannen der Bi regeering. Het gebruik van gifgas In de rijkshoofdstad volgt men aa de discussie, die in Engeland reeds tyd aan den gang is over een mogeiy bruik van gifgasstoffen in den Europee oorlog. Naar het D.N.È. aan een referaa journalisten ontleent, vindt men in bev Duitsche kringen de Engelsehe act hoogst merkwaardig. In dit verband men er te Beriyn op, dat Wendell Willi 1 zijn bezoek aan Engeland juist naar ee belangrijkste Engelsche fabrieken der sche industrie is geleid en dat de be i Amerikaansche deskundige voor oorlo i sen, professor James Conant, zich me zyner medewerkers eveneens naar Enj begeeft. Deze feiten, zoo verklaarde men gi te Beriyn, worden hier met de grootste dacht gevolgd, vooral daar de Engelsche meldt, dat de pers in deze kwestie de zoo tracht voor te stellen alsof juist Duitschland het gebruik van gas in den sten omvang is te verwachten. Van Dl zijde heeft men hiertegenover slechts steld, dat juist Engeland op dit gebia activiteit ontwikkelt, die te denken Die NACHT-HOE! zal ophoude Nauwelijks hebt Ge U ter ruste bege' of die kwellende nachthoest begint w Neem daarvoor nu de vanouds beproi Akker's Abdijsiroop, welke door een niei toevoeging van Apotheker Dumont tl nóg sneller en nóg krachtiger we Begin vandaag nog en vannacht reeds Ge rustig kunnen slapen door de bekfl t, akkers Abdijsiroo het beproefde hoest-geneesmid( i 26) „Maar, mijn beste brave jongen, hoe heb ik het nu met je? Je doet precies, alsof je onwetend bent. Ik kan my voorstellen, dat mij dat gevraagd wordt door een puur ongeloovige, die nooit iets anders heeft geweten. Maar jij weet, evengoed als ik, dat juist ons dagelijksch( leven, ons zwoegen en werken moet geadeld zijn door de vreeze Gods, al gaat dat natuurlijk met veel struikelingen en zonden gepaard. Maar wil je een beslist ant woord, ziehier dan: ik zou niet kunnen doen, wat ik thans doe, als ik niet bezat de zekerheid, waarvan ik zooeven getuigen mocht. En ik verzeker je, Heino, al dat zwoegen zal niets baten, wanneer je nu, of later, niet kunt zeggen, door Gods genade, dat je Jezus' eigendom bent. Dan kun je alle mogelijke plannen .maken en dan kunnen, wat zeer wel mogelijk is, die plannen iterlijk ook slagen, innerlijk is er geen vrede. De godde- oozen hebben geen vrede, zegt Gods Woord." „Sus je noemt mij goddeloos? Voel je zelf niet, welke ontzag gelijk harde woorden je uitspreekt? Begrijp je niet, dat je de menschheid in loketjes verdeelt?" ,,'t Is, of ik een modern man hoor praten of een vrijzinnig blad lees. Ik vermoed, dat je veel met vrijzinnige lieden in nauwe aanraking komt en hun ideeën indrinkt. Zy spreken precies zoo. Maar dat kan mij niet van mijn standpunt afbrengen, omdat Gods Woord mij meer is dan het woord van een van nature verdorven mensch met zijn door de zonde bedorven hart en ver duisterd verstand. Ik noem iemand, ook al is die iemand mijn broer, die zich niet om God bekommert, godloos. Zoo iemand behoeft volstrekt niet slecht te zijn, in den zin als de menschen dat opvatten. Verre van daar. Hij behoeft niet slechter te zijn, is dat meestal ook niet, dan alle andere menschen. Hij kan een deugdzaam leven leiden. Op zijn leven kan, vanmenschelijk standpunt bezien, niets aan te merken zijn, maar goddeloos is en blijft hij, zoolang hij zich niet heeft bekeerd. Je kimt dat harde taal noemen, Heino, maar Gods Woord i s hard jegens de zondaren. Het noemt zonde zonde. Maar het wijst ook den weg, dat is Gods vrijmachtige genade en Zijn matelooze liefde, om van die zonde verlost te worden." Heino gaf er geen antwoord op. In zijn hart kon hij zyn broeder geen ongelijk geven. Wat deze opmerkte, was'hem im mers bekend? „Ik ben blij, dat wij dit gesprek hebben, hoe ontzettend het dan ook is", zeide Tjaard na een oogenblik van pijnlijk zwijgen. „Ik vermoedde reeds lang, dat het niet in orde was. En moeder vermoedt het'ook, Heino. Ik verzeker je, dat zij er onder lijdt. Zij wordt ouder, natuurlijk, maar dat komt ook, omdat zij veel aan jou denkt. Het gebeurde met Martha verleden jaar, waar over ik verder niet meer spreken wil, het is gebeurd, heeft haar zeer geschokt. Maar nog meer lijdt moeder onder jou onver schilligheid." t „Verg je dan soms van mij, dat ik huichel?" barstte Heino los. „Alsjeblieft niet. Huichelen is trouwens niet een familietrek van ons. We zijn er niet soepel genoeg voor. En toch doe je het. Want je gaat hier met moeder naar de kerk." „Ik doe het, om haar een genoegen te doen." „Dus je hebt er geen behoefte aan?" „Neen", bekende Heino eerlyk. „En moet ik het dan, volgens jouw meening, toch doen?" „Neen, je moet het niet doen. Toch doe je er niet verkeerd aan, dat je gaat. Mogelijk komt er een woord, waardoor God je in je hart grijpt. Ik hoop het en er zal hier in Groningen voor gebeden worden. Want het gaat wis en zeker verkeerd met je, jongen, als de omkeering niet komt. En daarom ben ik biy, dat we dit gesprek gehad hebben. Je bent gewaarschuwd. Ik smeek je: sla die waarschuwing niet in den wind. Niet om mij een ge noegen te doen. Het gaat om de zaligheid van je onsterfelijke ziel, jongen." Tjaard, de stoere, sprak op teederen toon, vol hartelijkheid. Dan opeens brak hij het gesprek af. Hij had gezegd, wat hij, naar zyn innige overtuiging, zeggen moest, en nu het er uit was, had de andere het gesprokene ter harte te nemen of het te verwerpen, het was voor zyn verantwoording. Na enkele momenten van stilzwijgen raakte Tjaard een heel ander onderwerp aan. Heino vatte vuur en zoo waren beiden in een levendig gesprek gewikkeld. Teruggekomen bij de woning van Tjaard, viel Heino's oog op het keurig fabriekje, een fabriekje, dat een fabriek worden zou, want Tjaard Schxader's zaken breidden zich steeds meer uit. Hy had nu zijn tweeden reiziger in dienst gekregen, terwijl zoowel het kantoor- als het werkplaatspersoneel vermeerderd was. „Kerel, je bent te benyden!" riep Heino uit „Ik hoop toch ook eens myn ideaal te berc -n en een eigen zaak te hebben." ,,'t Is inderdaad veel waard. Heino. Maar begin niet ondoor dacht. Kyk uit, wat je doet. Je bent nu in zekeren zin zoo vrij als een vogel in de lucht Maar dan komt er heel wat kyken." HOOFDSTUK X. «t< L Een stralende Zondagmorgen. Boven Amsterdam welfde zich een strakblauwe hemel, l aan de zon in schitterende pracht verscheen. Het beloofd? warme Julidag te worden. ra Heino was vroeg opgestaan, hoewel het den vorigen af laat geworden was. Met een zakenvriend, evenals hjj vrW had hy tot over twaalf op het terras van een groot café ge^ Hy vond het te warm, om naar huis te gaan. Niettegenstaande het thuiskomen in den nacht was hij!-] Zondagmorgen weer vroeg present. De afspraak met dey mans was, dat de familie-auto om acht uur voor zou 4 om hem naar Wijk aan Zee te brengen, waar de familiw* half Juli tot half Augustus vertoefde in het Badhotel. Mijnheer Salomons gunde zich niet een maand vacantie,^ wel vrouw en dochter beweerden, dat het best kon. HijP! zeerde hoogstens twee weken. Wel ging hij eiken middag: Wijk aan Zee, maar den anderen morgen om negen uur \v^Q weer op het kantoor in de city. Hy was het geweest, die Heino uitgenoodigd had, er by** gend, dat hij sprak mede in opdracht van zijn vrouw en doc^ Heino had aan die laatste verzekering geen oogenb twijfeld om de eenvoudige reden, dat hij op de Heeren huisvriend geworden was in den vollen zin des woords. per week zeker, maar meestal tweemaal, was hij er op en hij had bemerkt, dat men hem er zeer gaarne lyden mi "brdt vervolg».

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2