4 Heino-Schkad^ii g DINSPAS 25 FEBRUARI 1941 Hardnekkige verdediging van Dxjaranbub Het Italiaansche weermachts- bericht Aan het Grieksche front bedrijvigheid van patrouilles en artillerie aan weerszijden. Onze luchtmachtafdeelingen hebben militaire installaties, wegen, bruggen en achter- waartsche verbindingen van den vijand met succes gebombardeerd. In gevechten met vijandelijke jagers hebben onze jachtvlieg tuigen vijf Glosters neergeschoten. Drie onzer bommenwerpers zijn niet teruggekeerd. In Noord-Afrika zijn hevige aanvallen op Dzjarabub opnieuw gestrand op den hard- nekkigen tegenstand onzer heldhaftige troe pen. Onze vliegtuigen hebben met goed gevolg vijandelijke troepen en strijdmiddelen in de zone van Koefra gebombardeerd. Afdeelingen van het Duitsche vliegercorps hebben eenige vijandelijke bases in Libye aangevallen. Verscheidene zware auto's van den vijand geraakten in brand, een vliegtuig werd op den grond vernield. Een vijandelijke vlootbasis is op doeltreffende wijze ge bombardeerd. Een ander afdeeling Duitsche vliegtuigen heeft in het Oosten van de Middellandsche Zee en opstoomend vijandelijk vlooteskader aangevallen en een groote eenheid, waarvan het type niet kon worden waargenomen, zeer ernstig getroffen. Dit schip is waarschijnlijk tot zinken gebracht. In de Aegeische Zee heb- heben onze vliegtuigen met succes vijande lijke militaire installaties op het eiland Myti- lene gebombardeerd. In Oost-Afrika hebben twee onzer compag nieën ten Westen van Zilmani in den Soedan een aanval gedaan op numeriek sterkere vijandelijke afdeelingen, die zich na hardnek- kigen tegenstand moesten terugtrekken met zware verliezen aan menschen en materiaal. Aan den benedenloop van de Joeba duurden de gevechten voort Onze vliegtuigen hebben vijandelijke installaties en troepen in de Joeba- zcne gebombardeerd. Onze jagers hebben een vliegveld van het type Hurricane neer geschoten". De wapenstilstand tusschen Thailand en Indo-China Het wapenstilstandsaccoord tusschen Thai land en Fransch Indo-China is met 10 dagen verlengd. De verlenging van den wapenstilstand met tien dagen is in een gemeenschappelijk com muniqué van Fransch Indo-China en Thailand medegedeeld. Hierin wordt o. a. gezegd: Wegens het feit, dat de termijn voor de staking van de vijandelijkheden tusschen Indo-China en Thailand slechts kort was en er bovendien nog over eenige andere punten beraadslaagd moest worden hebben de Japansohe vertegen, woordigers als bemiddelaars aan de Frarische en Thailandsche afgevaardigden voorgesteld den wapenstilstand met tien dagen tot het middaguur van 17 Maart (Japansche tijd) te verlengen. Dit voorstel werd denzelfden dag aangenomen. Oeconomiseh overleg tusschen Japan en Indo-China En de bemiddeling In zake Thailand en Indo-China Matsoeoka, de Japansche minister van bui- tenlandsche zaken heeft in den rijksdag ver klaard,. dat Japan over oeconomische vraag stukken met Fransch Indo-China besprekin gen voert en in de rijstkwestie de Japansche eischen door Indo-China aangenomen zijn en thans worden toegepast Behalve die over oeconomische vraagstukken gaan de bespre kingen over de bemiddeling tusschen Thailand en Indo-China voort. Hierbij zijn echter nog enkele moeilijkheden te overwinnen. In het algemeen is de houding van Fransch Indo- China bij deze onderhandelingen naar het Duitsche Nieuwsbureau meldt tegemoetko mend. Engelsche luchtaanvallen Gedurende het weekeinde zijn er slechts op zich zelf staande luchtaanvallen door Engel sche toestellen op ons land gedaan, waarbij de vliegers verschillende plaatsen als doelwit hadden gekozen. In een plaats heëft een brandbom een huis in de asch gelegd, in ver schillende andere plaatsen zijn er wel branden ontstaan, maar deze konden snel worden gebluscht. Verder is er eenige schade aan ruiten veroorzaakt door ontploffende bommen Over het algemeen is de schade gering, persoonlijke ongelukken zijn niet voorge komen. STOFZUIGERS voor elk taptft, voor elke beurs. n.V. COUZY, le Middellandstr. 72. Rotterdam Duitsche duikbooten in den aanval O.a. een hulpkruiser tot zinken gebracht Duitsche duikbooten hebben een krachtig beschermd konvooi aangevallen en na talrijke hardnekkige aanvallen 125,000 ton tot zinken gebracht, o.a. een ter bescherming aanwezigen hulpkruiser. Het konvooi werd verstrooid. Het D.N.B. voegt hierbij: Andere duikboo ten brachten talrijke Vijandelijke koopvaardij schepen. deels eveneens tot konvooien behoo- rend, tot zinken. Het totale resultaat wordt daarmede verhoogd met inbegrip van de in het weermachtsbericht van gisteren vermelde gedeeltelijke resultaten, tot 192,300 ton. Ande re resutaten van zeestrijdkrachten brengen de aan koopvaardijscheepsruimte op totaal 217,300 ton. De strijd boven de Noordzee. Alle op zich zelf staande acties, die het Engelsche luchtwapen de laatste dagen in het Noordzee-gebied ondernam zijn mislukt, gelijk het D.N.jJ. verneemt Zoo wordt achteraf be kend, dat marine-arlilierie Zaterdag bij Nor- derney een alleen vliegend Engelsch toestel ten val bracht, nadat ce-i dag tevoren bij Hel goland een Rritsch vliegtuig neergeschoten was. Evenzeer mislukte de aanval van een bomvliegtuig opp een Duitsche stoomboot. Bij Gersund voor de Noorsche kust werd dit schip door een Lockheed ontdekt, die terstond tot jen aanval overging. Door behendig te ma- noeuvreeren gelukte het de postboot de bom men te ontwijken en ongehinderd de vaart voort te zetten. Een Britsch vliegtuig neergehaald. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het Duitsche afweergeschut aan de Fransc'ne kust een Britsch gevechtsvliegtuig van het type Whitley-Armstrong neergehaald. (D.N.B.) Vliegtuig tegen vrachtschip. Een vliegtuig der Duitsche gewapende ver kenning heeft in den loop van den Zondag voor den zuidpunt van Ierland een vracht schip van 4000 ton, dat naar Engeland op weg i, met succes aangevallen. Een bomtreffer richtte op het achterschip groote verwoestin gen aan en maakte het stuurloos. Door drie andere treffers werd de scheepswand bescha digd, zoodat het schip na korten tijd aanzien lijke slagzij vertoonde. De beschadigingen zijn aldus D.N.B., zoo ernstig, dat de ondergang van het schip vrijwel zeker is. Duilseh scheepsgeschut tegen koopvaarders. Volgens D.N.B. heeft de Duitsche marine- artillerie met succes verscheidene vijandelijke koopvaardijschepen, die in de buurt van Dover het Kanaal trachtten door te komen, beschoten De schepen veranderden van koers en ver spreidden zich: Luchtaanval op Huil Strategische doelen bestookt Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar het D.N.B. verneemt hebben Duitsche bommenwerpers In den nacht van 22 op 23 Februari strategische doelen In Hull met bommen van zwaar kaliber aangevallen. Tal rijke ontploffingen met hooge steekvlammen en een groot aantal brandhaarden werden waargenomen. Alle vliegtuigen zijn van dezen aanval behouden op him bases teruggekeerd. Japan tegen buitenlandsche inmenging O.a. inzake de onderhandelingen met Nederlandsch Indië Japan waakt nauwlettend tegen elke po ging van buitenlandsche zijde zich te men gen in de Japansche bemiddeling in het con flict tusschen Thailand en Fransch Indo-China alsmede in de onderhandelingen tusschen Ja pan en Nederlandsch-Indië, aldus heeft Ohasji, de plaatsvervangende minister van buitenlandsche zaken, in het parlement ver klaard. Engeland en de Vereenigde Staten, zeide hij, hebben geenerlei reden zich tegen de Japansche bemiddeling in het conflict tus schen Thailand en Indo-Chino te verzetten of deze te belemmeren. 'Hetzelfde geldt voor de onderhandelingen tusschen Japan en Neder landsch-Indië. Japan is volkomen op zijn hoe de en op elke gebeurtenis voorbereid. „Oceanië vestigingsgebied voor Axiaten" Een verklaring van Matsoeoka Matsoeoka heeft in het- Japansche Lager huis bij de behandeling van vestigings problemen verklaard, dat z.i. het groote gebied Oceanië met zijn 1200 mijl van Noord naar Zuid en 1000 mijl van West naar Oost als vestigingsgebied voor de Aziaten moet worden beschouwd. Dit gebied kan nog 600 tot 800 millioen menschen bergen, want er zijn voldoende grondstoffen voorhanden. „Ik ben vast "overtuigd", zoo vervolgde Mat soeoka, „dat wij hier het ons door de Goddelijke voorzienigheid geschonken recht tot vestiging hebben" (D.N.B.) Wordt Syrië door een Britschen aanval bedreigd Britsche troepen in de „Edenlinie" In politieke kringen te Beiroet acht men de mogelijkheid van een Britschen aanval op Syrië niet volkomen uitgesloten, aldus ver neemt de Schweizer. Press Telegraph vandaar. De bladen bevatten regelmatig berichten over troepenconcentraties langs de Palestijnsch- Syrische grens. Gemeld wordt, dat te Beiroet de laatste weken verscheidene regimenten Britsch-Indische en Nieuw-Zeelandsche strijd krachten zijn aangekomen, die de z.g. Eden- linie bezetten, een verdedigingslijn, waaraan eenige duizenden inheemsche arbeiders de laatste maanden hebben gewerkt. In politieke kringen wordt het in dit ver band niet uitgesloten geacht, dat bij de besprekingen, die sir John DiU, de chef van den Britschen generalen staf, en Eden, de Britsche minister van buitenlandsche zaken, op het oogenblik te Kairo houden, ook de Syrische kwestie zal worden besproken. Een passagiersvliegtuig tegen een militairen jager Het S.P.T. meldt uit Rio de Janeiro: In de nabijheid van Florianopolis is Maan dag in de vroege morgenuren een passagiers vliegtuig van de lijn Rio de JaneiroMontevi deo in botsing gekomen met een militair jaeht- toestel, dat terugkeerde van een nachtelijke oefenvlucht. Het passagiersvliegtuig vloog in brand en explodeerde in de lucht, zoodat de stukken over een groote opppervlakte werden verspreid. De motor kwam terecht op een schoolgebouw, waarin zich gelukkig nog geen kinderen bevonden. In de nabijheid van de school zijn vier lijken gevonden. Het staat vast, dat de heele bemanning en alle passa giers om het leven zijn gekomen. Ook het militaire jachttoestel raakte na de botsing onklaar, doch kon zich nog eenige oogenblikken zwevende houden, waardoor het den piloot gelukte om naar beneden te sprin gen. Ongelukkigerwijze zweefde hij echter zoo ver af, dat hij met zijn valscherm in zee viel en verdronk. Het antwoord van Matsoeoka aan Eden Matsoeoka, de Japansche minister van bui tenlandsche zaken, heeft in antwoord op een interpellatie in de Lagerhuiscommissie nadere mededeelingen gedaan over het memorandum, flat hij aan Eden, den Britschen minister van buitenlandsche zaken, heeft gezonden in ant woord op diens verzoek, om inlichtingen be treffende de bemiddelingsconferentie te Tokio. Van Britsche zijde heeft met het, naar men weet, zoo voorgesteld, alsof dit memorandum een Japansch aanbod tot bemiddeling in den Europeeschen oorlog bevatte. Matsoeoka herhaalde, dat hij geen persoon lijke boodschap aan Eden gezonden had, doch een memorandum in verband met de ziens wijze, die Eden tot uiting had gebracht, waar schijnlijk op 7 Februari, in een gesprek met den Japapnschen ambassadeur Mamorie Sjige- mitsoe ten aanzien van het Zuidzeevraagstuk en van de bemiddelingsconferentie inzake het Thailandsch-Indochineesche grensgeschil. Daar Eden een oude kennis van hem is had Matsoeoka de gelegenheid aangegrepen om Eden te zijner informatie zijn reeds lang ge koesterde denkbeelden omtrent den wereld vrede in het algemeen uiteen te zetten. In zijn gesprek met den Japanschen ambassadeur had Eden de bemiddeling van Tokio ter sprake gebracht en daarom had Matsoeoka, naar hij zeide, Eden geantwoord. Hij voegde er aan toe, dat in zijn antwoord niets omtrent een andere bemiddelings-kwestie was gezegd. De onjuiste opvatting van Engeland vond, naar de minis ter vermoedt, zijn oorzaak in de zinsnede, die Matsoeoka met betrekking tot de vredesonder handelingen te Tokio had gebruikt en wel dat Japan gaarne maatregelen zou nemen voor bet herstel van een normalen toestand niet alleen in Groot Oost Azië, doch overal ter wereld. Ter voorkoming van mogelijk misver stand had Matsoeoka echter een afschrift van zijn memorandum aan den Britschen ambassa deur-overhandigd en dezen er op gewezen, dat zijn memorandum niets met Duitschland te maken had. De oorsprong van het misverstand United Press meldt voorts nog: Het voorstel van Eden is door Mat soeoka afgewezen in een verklaring, waarin deze vaststelde, dat de toenemende spanning in het Verre Oosten, niet aan JapaD is te wij ten, omdat Japan slechts belang heeft bij be houd van den wereldvrede. De Japansche be middeling in het conflict tusschen Thailand en Indo China zou hiervoor een bewijs zijn. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB RUIN GARANTIE-STANDR O O D G AR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 Amerikoansche reportages over Duitschland Een vergelijking tusschen Berlijn en Londen Het D.N.B. meldt: De Associated Press pu bliceert artikelen van haar uit Duitschland teruggekeerde verslaggevers Edwin Shanke en Lynn Heinzerling over den tostand ln Duitschland. In het eerste artikel verklaart Edwin Shanke. dat de schade, die de Britsche vliegers te Berlijn hebben aangericht, in ver houding tot de verwoestingen, die de Duitsche vliegers in Londen hebben te weeg gebracht, geheel onbeteekenend is. Men kan zoomin ln als rondom Berlijn een enkel huizenblok vin den, dat met den aardbodem gelijk is gemaakt. Toen Shanke Berlijn verliet was evenmin geen enkel belangrijk spoorwegknooppunt door luchtaanvallen beschadigd en de bombar dementen hadden het spoorwegverkeer niet belemmerd. Shanke meldt, dat de buitenland sche correspondenten Hamburg na verscheide ne luchtaanvallen bezichtigd en slechts gerin ge schade geconstateerd hadden. Op hun reis door West-Duitschland zagen zij evenmin noemenswaardige schade. Nadat de Turksche uitvoer naar Italië ge- ruimen tijd heeft stilgestaan, verstrekt het Turksche ministerie van handel, volgens A.N.P., weder vergunningen voor den uitvoer van eieren, visch en gedroogd fruit naar Italië. De verzending zal per spoor over den Balkan geschieden. Binnenlandsch Nieuws DE BESPREKINGEN TE BATAVIA Overeenstemming ten aanzien van de algemeene punten Domei meldt uit Batavia: Men verneemt, dat een serie besprekingen wordt gevoerd tusschen mr. J. E. van Hoog straten, chef van het kantoor van den handel van het departement van oeconomische zaken te Batavia, en den Japanschen consul-gene raal den heer Isjizawa. Men meent, dat de beide he eren in de afgeloopen week zes be sprekingen hebben gehad en ten aanzien van de algemeene punten op bevredigende wijze tot overeenstemming zijn gekkomen. Uit de zelfde kringen wordt vernomen, dat de conferenties werden gekenmerkt door een openhartige gedachtenwisselimg. Zij zouden gisteren worden voortgezet Het automatische Interlocale telefoonverkeer Woensdag koppeling van de districten Zwolle en Leeuwarden De automatiseering van de telefoon gaat, ook in dezen tijd, voort. Naast de geleidelijke mdienststelling van nieuwe locale automati sche centralen, worden ook de mogelijkheden van het automatische interlocale verkeer nog zooveel mogelijk uitgebreid. Zoo zullen met ingang van Woensdagmor gen 8 uur de districten Zwolle en Leeuwar den worden gekoppeld, hetgeen beteekent, dat de telefoonabonne's van de geautomati seerde nettten in het district Zwolle die van de geautomatiseerde nettten in het district Leeuwarden automatisch zullen kunnen be reiken; en omgekeerd. De netnummers zijn ln de naamlijst voor den interlocalen dienst vermeld. Geestelijken en kloosterlingen geen schoolhoofd Zij worden uiterlijk 1 Mei van hun functie ontheven De staatscourant van gisteren bevat een beschikking van den secretaris-generaal van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming betreffende onderwijs voor geestelijken kloosterlingen. Zij luidt als volgt: Artikel 1. Geestelijken of kloosterlingen zijn niet benoembaar tot rector, directeur of hoofd van een instelling van onderwijs in den meest uitgebreiden zin des woords. Dit verbod geldt niet voor scholen, die door onderwijsgeven de congregaties worden beheerd, of die het onderwijzende personeel uitsluitend of voor het grootste deel uit leden van een klooster orde betrekken. Bij twijfel of al dan niet van een school als in het eerste lid bedoeld sprake is, beslist de secretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming. Artikel 2. Geestelijken of kloosterlingen, die bij het inwerking treden van deze beschikking in een functie,'als in artikel 1 bedoeld, werk zaam zijn, worden uiterlijk met ingang van 1 Mei 1941 van deze functie ontheven. Artikel 3. Deze beschikking treedt in wer king op den dag harer afkondiging. Artikel 4. De bekendmaking van deze be schikking geschiedt door plaatsing in de Ne- derlandsche staatscourant. TUSSCHEN AMSTEL EN IJ Menschen van de oude garde Waaraan men vroeger gehecht was Het contact levendig houden in het zomerhalfjaar (Van Amsterdamschen redacteur) Den laatsten tijd moeten wij telkens ai- scheid nemen van mannen broeders, wier persoon en arbeid in min of meer breeden kring de aandacht trok, en die ons zijn voor gegaan in het Vaderhuis. Onder deze in de historie vergleden figu ren zijn er, die in volle wapenrusting heen gingen. Ik denk hier aan ds. van Hoogen- huyze, die te midden van zijn ambtswerk werd opgeroepen. De meesten, welke ik op het oog heb, en van wie ik enkelen noem, zagen zich reeds tijdens hun leven in de ver getelheid teruggedrongen, omdat zij een hoo- gen ouderdom mochten bereiken. Te Schie dam ontsliep onlangs de heer C. J. van der Well, in deze stad allicht onbekend gebleven, doch m de Hervormde kringen der hoofd stad bij velen geliefd. Hij was een eenvoudig man, die meer dan 25 jaren aldaar onder de ouderlingen eene onbetwiste plaats innam. Ik herinner hier verder aan den heer P. van Onkelen, een man van „Patrimonium", die stond bij de wieg van de afdeeling Am sterdam van dit verbond en bij de opkomst van de Christelijke vakbeweging zijn woord sprak, zijn invloed deed gelden en zijn voor beeld gaf. Dan zijn er nog twee Christelijke onder wijzers, wier verscheiden spreekt van de da gen van eertijds, toen de positie van het bij zonder onderwijs nog wankel was. Persoon lijke herinneringen heb ik aan den heer B. J. van Maare jr., die in zijn jonge jaren on derwijs gaf in de school aan de Planciusstraat, een houten hulpgebouw, nederig van aanzien; een hut, vergeleken bij de doelmatige school gebouwen van later en van thans. Wat was er bij van Maart en zijn collega's in het laatst der vorige en in den aanvang der twintigste eeuw veel toewijding noodig om het werk onder de schooljeugd te volbrengen. Een klas met 56 kinderen en in hetzelfde lokaal een klas ernaast, zoodat er nog al wat inschikke lijkheid noodig was om elkaar niet te hinde ren. Verder onvoldoende, gebrekkige leer- middelen en een karig salaris. Van Maarë en Reehoorn, die ik eveneens wil herdenken, hebben als mannen van be ginsel jaren achtereen het Christelijk onder wijs ook met het blijmoedig brengen van groote offers gediend. Zij behoorden tot de oude garde, die we niet mogen vergeten. De heer van Maare, die later naar de Vechtstreek verhuisde, heeft, toen de druk eerst verlicht en later weggenomen werd, andere en betere tijden gekend. Datzelfde geldt ook van den reeds genoemden heer J. M. Reehoorn, een onderwijzer, die tot voor eenige jaren geleden steeds te Amsterdam is gebleven en hier nog tal van oud:leerlingen telde. Hij was verbonden aan de oudste Christelijke school te dezer stede, die jaren achtereen gevestigd was naast de oudste kerk der Afscheiding aan de Bloemgracht. In eer jaarboekje voor 1881 van de Christelijke Ge reformeerde Kerk in Nederland zag ik zijn naam vermeld als secretaris van de Amster- damsche Hulpvereeniging van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs, waarvan de Kamper professor M. Noortzij destijds voorzitter was. Eenige jaren later, ln 1885, werd de aloude school der Scheiding verplaatst naar de Mar- nixstraat bij de Raampoort en daar, ln „de school van Van Dorp", heeft de heer Ree- hoorn nog circa 33 jaar, tot aan zijn pensio neering, onderwijs gegeven. Als men eens een bezoek brengt aan per sonen, die tot de vorige generatie moeten worden gerekend, zijn het oude foto's var predikanten, die de aandacht trekken. In on zen tijd van geïllustreerde dag- en weekbla den stelt men minder prijs op de beeltenis van geliefde voorgangers. Het maken „een portret" was voorheen een gebeurtenis en het bezit van zulk een conferfeitsel even eens. Het was en nu gaan de herinnerin gen verder terug, tot omstreeks 1850 voor de oude mevrouw Zeelt, de weldoenster der Afgescheidenen, een verrassing bij haar vriend J. A. Wormser een portret van Groen van Prinsterer aan den wand te zien, er rustte niet vóór zij er zelf ook een had. Deze voorliefde voor dergelijke portretten heeft lang stand gehouden. Menigeen onder mijn lezers zal zich de huiskamer van zijn ouders of van familieleden herinneren, waar naast of tegenover de ouderwetsche, ingelijste platen van Luther en de Bijbelvertalers, Calvijn en zijn omgeving, van Johannes Huss, Luther voor den Rijksdag te Worms e.d.g. de foto's prijkten van plaatselijke predikanten of van een man van algemeene bekendheid, zooals Dr. A. Kuyper. Bijzonder meelevende en daarbij behoorlijk gesitueerde menschen konden op een compleete verzameling bogen, waaraan niet ontbraken diverse intreé- of afscheidspredikaties, meestal ook ,met portret van den schrijver". Intusschen naderen wij de lente, den tijd van korte avonden. Het „kortavonden'' tijdens de langdurige verduisteringsperiode begint langzamerhand aan waarde wat te ver liezen. Te beginnen met Zondag e.k. kunnen we de avondkerk weer bezoeken. Middag diensten zijn in de steden niet me^ Nu de uiterlijke omstandigheden schijnen te worden, mogen wij vers op een herleving van het vergader# werden vroeger wel wat te veel sj sten gehouden, het andere uiterstefc iet de juiste methode om de belj p zoo menig gebied gaande te hop1 geldt niet alleen van vergaderingen^ plaatselijken aard, doch ook en i van bijeenkomsten van landelijke Niet de winter, doch de lente- e^e maanden gelden thans als geschiktle moetingen van geestverwanten uit[° scheiden deelen des lands. Dat behf steeds groote vergaderingen' te zijff1 derling contact moet echter worde# gehouden. Onregelmatigheden te A Geknoei met veevoedertoewijiingi directie van een coöperai Bij de graancoöperatie Abcoude 1 onregelmatigheden voorgedaan. C1 distributie om verkocht de eoöp e voederproducten tegen te hooj Voorts werden lynmeel, ma is, gers welke producten niet in ongemer mogen worden vervoerd, door de ,v' ongemerkt verkocht en vervoerd. De directeur van de coöperatie, heeft niet minder dan 15000 kg ongeoorloofde wijze in krijgen. Hoewel de man beschikte, wist hij het toch klaa voor een tijdvak van niet mind« maanden een veevoedertoewijzi vangen. Toen ongeveer iedere veehouder een beschrijv: den commissaris voor voedselvoo., oorlogstijd moest inleveren, stuurt'.', eens een beschrijvingsb,iljet in. vulde hij in vijftig stuks vee te Drie zusters van B. dreven i meente Wees perkarspel een boeiw was zoo vriendelijk ook voor deze in te vullen. Den veestapel van B. gaf B. aan N.-Holland en den|"*| stapel gaf hij als zijn bezit op i Aldus kon het geschieden, dat b dieke controle de tellers om den geleid en een veestapel tweemaal Behalve deze misdrijven waart tleel vervolgd zal worden zijn niet acht delicten geconstateerd, de coöperatie, waarvan hij rechtelijk zullen worden vervt •lvoc 7 njn mei or d, waai f j direct<^a h Doodelijk ongeluk bij h 9-jarige jongen kreeg hel conlra#er een Magyrusladder legen h» jj. Zaterdagmiddag was een groe te Leiden aan het spelen op een in 'r straat staande magyrusladder vi lijke lichtfabriek. De jongens i pal los en draaiden aan den sling de ladder, die als wipplank v losraakte. De 9-jarige P. J. O. zware contragewicht aan het hoc en was op slag dood. Het herstellen van vacE 1666 schadegevallen' Op 1 Februari waren bij K vaartuigen in totaal 1666 schada registreerd. Hiervan waren 69% v gezonken f. Op genoemden datum ware# hersteld en 193 als onherstelbaaf Om een indruk te krijgen vanC waarin de schepen bedrijfsvaan maakt, dienen de volgende (rijferi I Op 1 November waren 370 scha I 1 December 478, 1 Januari 592 ari 775. Thans zijn nog 67 vaartuig Onder dit aantal zijn een vijftj vaartuigen, welke op het IJsse' gezonken zijn en niet meer 1 herstel in aanmerking komenj schepen, dat nog gelicht en vooi of bedrijf geschikt gemaakt zalf draagt dus nog ca. 17. Men kaf nemen, dat over een maand dq heden achter den rug zullen 3 dan een enkel uitzonderingsgel De onregelmatighedei's Yoedselvoorxiening tetó Het A.N.P. meldt: Naar wij vernemen is ln dl onregelmatigheden bij het bi voedselvoorziening in de pn in zooverre een wending gel aanvankelijk gearresteerde v< ris A. J. de G. op vrije voeten geen echter niet wil zeggen, df selcommissaris geheel vrij uit In deze zaak is thans geari-esfl nemende voedselcommiséaris den loop van de vorige week L verband hiermede nog ei)kele w verricht. Kou gevat "en AKKERT J. VAN DEN BOSCH I 25) „Nu moet je niet boos worden, Heino. Je weet wel, dat wie boos wordt in zulk een geval, min of meer den indruk wekt, dat hij ongelijk heeft, 't Is niet mijn bedoeling, je te gaan be- schoolmeesteren. Je bent oud en wijs genoeg. Maar het is wel mijn plicht, allereerst als broeder, maar dan ook als Christen, je te waarschuwen en je te zeggen, dat je je op een verkeerd pad bevindt. Althans, dat meen ik. Èn aan je tegenwerpingen en uitlatingen te hooren, zou ik zeggen, dat het zoo is. Helaas, helaas!" De toon, waarop Tjaard sprak, was bijna tot fluisteren ge daald. Hij was een stoere persoonlijkheid, op wiens gelaat te lezen stond, dat hij precies wist, wat hij wilde. Maar hij toonde, dat hij desondanks een hart bezat, dat warm klopte voor zijn medemensch en voor zijn broeder, die, naar zijn innige over tuiging, op een verkeerden weg zich bevond. Heino gaf geen antwoord. Hij zocht een uitweg, om uit de impasse te geraken. Want hy wilde niet oneerlijk zijn. Als het gezegd moest worden, zou hij het zeggen, hoe zijn standpunt geworden was. Maar als hij er buiten kon, dan achtte hij dat veel betert -ó' Hjj geraakte evenwel niet uit de impasse. Tjaard was er, daarvoor was hij rasecht Groninger, te vasthoudend voor. „Wil je mij eerlijk de waarheid zeggen, Heino? Ben jij van idee, van standpunt veranderd?" „Je zult je duidelijker moeten uitdrukken. Ik ben, voorzoover ik weet, niet van standpunt veranderd. Maar 't is mogelijk, dat wij elk iets anders bedoelen.' „Laten we nu geen schuilevinkje spelen, Heino. Je weet heel goed, wat ik bedoel. Ben je op den weg, die afvoert van onzen God? Antwoord mij nu eens oprecht." „Ik wil wel oprecht antwoorden. Maar bedoelen wij hetzelfde? Als je er mee bedoelt: wie niet naar de kerk gaat, verlaat den goeden weg, ja, dan ben ik op het verkeerde pad. Maar is dat soms het criterium?" „Dat zou wel het criterium kunnen zijn. Want het is Gods geopenbaarde wil, dat langs de kerk, de gemeente, Zijn konink rijk wordt ggesticht. Maar hoofdzaak is tenslotte dit, en dat weet je heel goed, ik behoef voor jou niet te evangeliseeren, hoofdzaak is dit, dat wij weten, dat Jezus Christus voor ons aan Golgotha's kruis is gestorven. „Ik geloof, .dat Jezus Christus Gods Zoon is", zei de kamerling. En hij kon gedoopt worden. „Geloof in den Heere Jezus", zei Paulus tot den stokbewaarder, „en gij zult zalig worden". Dat persoonlijk geloof moeten wij bezitten, Heino, wil het goed met ons zijn. Van jongsaan is je dat ingeprent. En je hebt dat geloof beleden, toen je belijdenis hebt gedaan. Ben je het nu kwijt?" „Als je het zoo pertinent stelt en het zoo pertinent vraagt, nu, dan moet ik antwoorden: zoo denk ik er niet meer over; ik ben van standpunt veranderd." „Ik vreesde het. Het is ontzettend, Heino, te moeten weten, dat mijn broer, opgevoed in de Waarheid Gods, een ongeloovige geworden is", zei Tjaard. En zijn diepe, sterke stem trilde van aandoening. Zij liepen nu langs de Noord-Willemsvaart terug in zuidelijke richting. Er was in den wijden omtrek niemand te bekennen. Op het kanaal bewoog zich dezen Zondag geen enkel schip. „Wat noem je ongeloovig", barstte Heino los. „Dat is, ik zou bijna zegen, jullie vervloekt stelsel, om iemand, die het met jullie niet eens is, als ongeloovige te kwalificeeren. Dat is juist het farizeïsme van jullie, dat jullie zoo gehaat maakt." „Wind je niet zoo op", kalmeerde Tjaard hem. „Het dient nergens toe. En je weet ook heel goed, ik herhaal het, dat je onzin uitkraamt. Iemand, die het niet met mij eens is, zou ik ongeloovig noemen? Hoe kom je er bij? Wij, menschen, hebben niet te oordeelen. Gods Woord oordeeit. En als iemand in woord en wandel duidelijk te kermen getert, dat hij met dat Woord niet van doen wil hebben, dat hij Jezus niet noodig heeft, dan mag ik op grond van Gods Woord zeggen, dan moet ik dat zeg gen, dat hij een ongeloovige is. Dat moet ik ook tot mijn broer zeggen, hoe ontzettend hard dat ook valt. Begrijp me niet ver keerd, Heino. Ik heb dit gesprek min of meer gezocht, omdat ik zekerheid wilde hebben. En als ik die zekerheid had, om je dan, in den naam van den Heiland, te waarschuwen. Je kunt die waarschuwing ter harte nemen, God geve het! Je kunt die ook in den wind slaan, maar i k heb mijn plicht gedaan, door je te bezweren Heino, jongen, keer terug; je bent op een dwaal weg under net opxcüen, het vurige spreken, was de anders zoo weinig zeggende Tjaard op het pad langs het kanaal blijven stilstaan, en onder het uiten der laatste woorden had hij, vol '35..; broederlijke liefde, de hand op Heino's schouder doordringend aanziende. De toon, waarop hij werd toegesproken, detcht: Tjaard, die lijden uitdrukte en de blik van liefd( werd geworpen, verteederden Heino. „Ik neem het je niet kwalijk", zeide hij met za<f bedoelt het natuurlijk goed, zooals je het altijd I voor hebt. Volgens jouw inzicht moet je zoo spri* kan het niet met je eens zijn. Je verlangt toch 1 ik je maar gelijk geef?" „Alsjeblieft niet. Je moet eerlijk blijven voorf iets zeggen, dat je niet meent, 'k Hoor je, hoe liever zeggen: „ik geloof niet" dan „ik geloof", dat|| God oordeelt tenslotte het hart. Maar wat ik wel f is dit: jongen, denk eens na over wat ik je gezegdt- en op den verkeerden weg. Keer terug. Want op de».^; eenmaal je ondergang tegemoet. Je opvatting is^ooo: Gods Woord, dat duidelijk zegt, 'dat we in onze zt| zijn, maar dat we in Jezus gered kunen wordew „Geloof je dat werkelijk?" 5the: „Ik sta, Gode zij dank, niet te veinzen, jongeiP®"» Jezus Christus. Ik weet, dat mijn zonden ver^,vuJ vergeven worden in Zijn bloed, dat ook voor mijlLXY-? ik die zekerheid niet had, zou ik geen leven hebtfép Bijna plechtig klonken deze woorden. fcNF< IsCD „Kun je, ondanks je drukke werkzaamheden, jqle.... - bemoeien?" (Wal

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2