JHriw Asrlif (iournut Dagelijks versch iblad voor Leiden en Omstreken (6 lonnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct Alles bij vooruitbetaling. 3- Q Ivertentiepryzen 24 ct per regel. Ingezonden Mede- f |yS deelingen 46 ct pei> regel. Minimum I 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con- tract belangrijke korting. 3 UT CIJFERS ONS ZEGGEN D n. Din wij in de statistiek den levens- fi den mensch, dan zien wij dat er per 1000 inwoners 20,6 kinderen J werden geboren tegen 35,9 in Dat beteekent dus een niet onbe- 0 ;e achteruitgang. Gerekend over ^^^buwen van 1544 jaar waren deze CT 17,1 in 1939 en 161,3 in 1871/75. Op kinderen werden ongeveer 5 jon- ieer dan meisjes levend geboren, en reeds, dat er iets meer vrouwen nnen zijn, zoodat de sterfte onder nnelijk geslacht blijkbaar grooter >nder het vrouwelijk. Ook het aan- Igeborenen is bij jongens vrij aan- hooger dan bij meisjes. Overigens jfer van de doodgeborenen op zich- verheugende wijze teruggeloopen: l het in de jaren 1871/75 op de jorenen nog 5,3, in 1939 was dit ïgekrompen tot 2,5. Ook de sterfte ideren beneden den leeftijd van 1 F1 aanzienliJk a*: Van 21,1 per 100 i g in in 1871/75 tot 3,4 in 1939. r jEfen wij nog even bij de eerste levens- st-Ln den mensch, dan zien wij, dat 5 Jste jaren niet onbelangrijk meer éden zich bij een jeugdorganisatie aangesloten. Hoevelen dit er pre- o ji valt niet dadelijk na te gaan, aan- r b o. jer in de laatste statistische cijfers 'i Jugdorganisaties zijn opgenomen dan oT Voorgaande. De totale cijfers waren J op 1 Januari 1939 tegen 607.787 c - Januari 1937. Bij de Protestantsch- T S-. jjlijke organisaties bedroeg deze 1 'Van 190.442 in 1937 tot 223.737 in S e 5ij de Roomsch-Katholieke jeugdor- j P Jies waren deze cijfers respectieve- I 37.873 en 375.341. g betreft leeftijd en geslacht der a Jden krijgt men den indruk, dat de "tien "tegenwoordig gemiddeld wat rouwen dan voorheen het geval was, i de cijfers van wie boven den 1 van 40 jaar in den echt worden ligd weer niet onbelangrijk terug- Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 58936 No. 6356 17 FEBRUARI 1941 21e Jaargang n wij nu de leeftijden na, welke de h bereikt, dan zien wij, dat deze in top der jaren geleidelijk hooger zijn den. Waren er in 1869 op de 100 hen 5.6 van 65 jaar en ouder, in vas dit cijfer gestegen tot 6.9. Vrou- yorden gemiddeld iets, niet veel dan mannen. Wij willen nog mel- ■H^naken van enkele cijfers, waaruit Ddat de gedachte der lijkverbran- almeer aanhangers vindt. Waren er D14/'15 gemiddeld 24 verasschingen, jaren 1916/'20 was dit cijfer reeds mmen tot gemiddeld 132. De stijging sindsdien voortgaan en in 1939 was ijfer reeds 976 geworden. Wie ons Dpunt ten aanzien van de lijkverbran- kent, weet, dat de vermelding van cijfers niet mag gelden als een be- van instemming. 5 enkele getallen willen wij door- die een blik kunnen bieden op r* eel van het menschelijk leven. Telde |fc^ tijkspostspaarbank in 1881 22.831 wm es met een saldo tegoed der inleg- Dvan 859.000,-, in 1938 waren dit rden 2.361.612 boekjes met een saldo 3d van 673.778.000.-. Het saldo d per boekje steeg van 102 in 1900 287 in 1938. Wat de bijzondere 'banken betreft, terwijl het aantal ■Utfbanken in de laatste 25 jaar iets Dn, nam het aantal boekjes, dat in op was sterk toe, en wel van 510.077 Ï14 tot 1.341.914 in 1938. Het saldo 3wmÊfd was f 118.108.000,- in 1914 en 1.440.000,- in 1938. Hier was het saldo |d per boekje 405 in 1938 tegen *n 1914. Wat de boerenleenbanken aat, van deze kende men er 926 in en 1315 in 1938. De getallen van de W0 inloop zijnde boekjes waren over deze 3 a 126.630, respectievelijk 584.159. Het 5 tegoed was f 56.599.000,-, respec- Silijk 479.784.000,-. Werd in 1914 voorschotten verstrekt 12.022.000,-, BB 11938 was dit cijfer geworden 1.877.000,-. ilangstelling komt ook toe aan het al instellingen van weldadigheid. an deze kende ons land in 1937 1103 jerlijke instellingen tegen niet minder 6949 kerkelijke en particuliere. Bo- rflien deden in dat jaar 1041 gemeente uren uitgaven voor armenverzorging. iet kerkelijk besef is, als men het jaar J D vergelijkt met het jaar 1920, wel af- ®omen, althans bij de meeste kerken, j^^ïhts de Roomsch-Katholieken gingen ■%üit, en wel van 35,6 in 1920 op 36,4 in 0. Doch deze vooruitgang is nog niet dien aard, dat hij aanleiding schijnt ZON EN MAAN H %!iansopgang 18 Febr. 2.07; ondergang ^®bbansopgang 19 Febr. 3.28; ondergang U 12.45. Uitkeering van schade vergoeding te Rotterdam In Maart hoopt men met de betalingen te beginnen De schade-enquête-commissie hier ter stede is thans zoover met haar werk zaamheden gevorderd, dat denkelijk in den loop van Maart een begin kan wor den gemaakt met de uitkeeringen aan de getroffen particulieren. Deze uitkee ringen zullen in twee termijnen ge schieden via den gemeente-ontvanger, waarbij de eventueel genoten voorschotten in mindering zullen worden gebracht. Zooals men weet, is eenigen tijd geleden van hoogerhand bepaald, dat de uitkeering van de schadevergoeding in twee termijnen dient te geschieden, om te verhinderen, dat er in vergelijking met de capaciteit van de goederenmarkt al te groote bedragen ineens in omloop zouden worden gebracht Volgens dit systeem zal dan ook te Rotterdam te werk worden gegaan, wanneer binnenkort met de uitkeringen kan worden begonnen. Echter zullen de voorschotten, die een groot aantal getroffen stadgenooten van maatschappelijk hulpbetoon, de Stichting Rot terdam 1939 of de Stichting Rotterdam 1940 genoten hebben, niet in hun geheel van den eersten termijn der uitkeering worden afge trokken. Het ligt in de bedoeling die voor schotten eveneens ln twee gelijke termijnen te verdeelen en ze aldus op de beide uitkee ringen in mindering te brengen. Er bestaat nog geen volkomen zekerheid omtrent de volgorde, waarin de uitbetalingen zullen geschieden. Naar alle waarschijnlijk heid echter zullen de belanghebbenden straatsgewijs, volgens de alfabetische volg orde van de straten, worden opgeroepen. Ongeveer dezelfde werkwijze is toegepast bij het controleeren van de gegevens, die de ge troffenen voor de waarde van hun verloren gegane bezittingen hebben verstrekt. Ongeoorloofde prijsver- hoogingen Het A.N.P. meldt: De onlangs ingestelde inspecties voor de prijsbeheersching zijn nu met hun controle begonnen. In nauwe samenwerking met de verschillende opsporingsorganen worden vooral diegenen gecontroleerd die ondanks de herhaalde waarschuwingen door middel van pers en radio voortgaan de prijsvoorschriften te overtreden. In tal van plaatsen in den lande moesten in de laatste dagen aan firma's en per^pnen die de prijsvoorschriften niet in acht hadden ge nomen, door de inspecteurs voor de prijs beheersching belangrijke boeten én andere in artikel 7 van het Prijsbeheerschingsbesluit genoemde straffen worden opgelegd. Een schoenenwinkel kreeg wegens te hooge prij zen voor schoenen een boete van 1500; een winkelier in heerenmode-artikelen wegens te hooge prijzen voor overhemden een boete van 1000, verbeurdverklaring der in beslag ge nomen goederen en openbaarmaking van de tuchtbeschikking; een winkelier in manufac turen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van 1000 en verbeurdverklaring van meer dan 200 coupons wollen en andere stoffen ter waarde van ongeveer 3000, welke in beslag werden genomen; een winkelier in manufacturen wegens te hooge prijzen voor stoffen een boete van 1000, sluiting en stil legging der zaak voor tien dagen en open baarmaking van de tuchtbeschikking; een handelaar in leder en fournituren wegens te hooge lederprijzen 500 boete; een houtfabri kant wegens overtreding van de prijzenbe- schikking brandhout no. 1 een boete van 400; een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines 350 boete en beurdverklaring van de in beslag genomen blikjes sardines; een winkelier wegens te hooge prijzen voor blikjes sardines en koffie surrogaat een boete van 350. Voorts hebben de inspecteurs voor de prijs beheersching in verschillende gevallen straf vervolgingen bij de officieren van justitie in geleid. Het onderzoek naar overtredingen wordt stelselmatig voortgezet. te geven tot bijzondere bespreking. Aan zienlijk was de achteruitgang bij de Ned. Hervormden, en wel van 41,2 in 1920 tot 34,4 in 1930. Bij de Geref. Kerken waren deze cijfers respectievelijk 8,3 en 8,1. Het getal van wie niet bij een kerkgenootschap bleken te zijn aangesloten steeg van 7,8 in 1920 tot 14,4 in 1930, inderdaad een verschijnsel, dat moet verontrusten. Gaat men al deze cijfers na, dan is het niet gemakkelijk te geraken tot een alge- meene conclusie, ook al houdt een statis tiek zich, zooals reeds gezegd, hoe nauw keurig uitgewerkt ook, aan algemeene ge gevens. Men zou kunnen zeggen, dat de wetenschap, welke zich toelegt op de ge zondheid van den mensch, niet onbelang rijke vorderingen heeft gemaakt. Men lette op de sterftecijfers en op de afnemende getallen der doodgeborenen. Maar andere verschijnselen, die meer afhankelijk 2ijn van menschelijke gee9t en wil, kunnen niet altijd een even gunstig beeld vertoonen. Wetenschappelijke vooruitgang houdt niet steeds gelijken tred met geestelijken voor uitgang, en ook omgekeerd. In tijden van rationalisme is dit wel eens vergeten. De statistiek herinnert ons echter aan oude waarheden. Naast andere dingen komt in deze cij fers dè zwakheid van den mensch sterk naar voren. En ook hierin blijft de statis tiek heel dicht bij het leven. Zij zal het menschdom niet verbeteren. Daartoe is meer noodig, daartoe moet hooger greep worden gedaan. Maar zij leert wel het leven kennen. En dit is al een belangrijke stap op den weg niet alleen naar weten- schappelijken, doch ook naar geestelijken vooruitgang. I stond in ons blad van. 14 Febr. Het Duitsche weermachtsbericht Jachtvliegtuigen hebben Vrijdag boven de Zuidoostkust van Engeland negen Britsche vliegtuigen van het type Spitfire neergescho ten. Een vijandelijk gevechtsvliegtuig is aan de Nederlandsche kust neergehaald. In Cyrenaica hebben Duitsche formaties jachtvliegers vijandelijke colonnes vracht- autos' en pantserwagens aangevallen en ver scheidene voertuigen in brand geschoten. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben met inslaande bommen militaire installaties in Bengasi en he: Britsche steunpunt El Ageila vernield. Sterke afdeelingen gevechtsvliegers hebben den laatsten nacht industrieele doelen ln Londen en eea reeks vliegvelden met bom men van zwaar en het zwaarste kaliber be stookt, waardoor branden en ontploffingen ontstonden. De vijand heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag bristnt- en brandbommen geworpen, in het bijzonder op een stad in WQst-Duitsch- land. Behalve een aantal dooden en gewonden bij de burge~bevolking ontstond slechts ge ringe schade aan gebouwen in woonwijken. Eén eigenvlegtuig wordt vermist. Het -pperkevel van de Duitsche weer macht maakfe Zondag bekend: Een duiboot meldt het tot zinken brengen van drie gewipende vijandelijke koopvaardij schepen van fezamen 19.000 b.r.t. Een oorlogs schip in uveneesche wateren, waarvan reeds békend gemaikt is, dat het in den bandels- oorlog bij ekaar llO.uOO b.r.t. vijandelijke scheepsruimte tot zinken heeft gebracht, heeft opnieuw 10.00 ton scheepsruimte vernietigd. Verkenningivliegtuigeii hebben gisteren bij aanvallen aan de monding van de Theems en de Humber twee vijandelijke koopvaardij schepen door bomtreffers zwaar beschadigd. Lange-afstancsgeschut van het leger heeft op 14 en 15 Februari belangrijke doelen in Zuidoost-EngïUnd beschoten. In Cyrena.ca hebben duikbommenwerpers van het Duitsche luchtwapen Britsche steun punten met kommen van zwaar kalibtr aan gevallen. Aaivallen van sterke formaties ge vechtsvliegeri waren in den nacht van 15 op 16 Februari op belangrijke militaire inrich tingen in Zud-Oost en Midden-Engeland ge richt, alsmece op schepen. Bomtreffers ver oorzaakten <p verscheidene vliegvelden groo te branden ;n vernielden schuilplaatsen en vliegtuigen. Er ontstond groote schade in ue havenwerk® aan de Theems en in het haven gebied van -en stad aan de Westkust. Twee, koopvaardijchepen van te zamen 8.000 ort. werden tot zinken gebracht. Een ander vij andelijk koqavaardijschip werd in brand ge schoten. Eei gevechtsvliegtuig plaatste bom treffers op -en lichten kruiser. Pogingen van den vijand om het bezette gebied binnn te vliegen werden reeds aan de kust veijdeld Hierbij verloor de vijand vijf vliegtuigen en wel twee jagers en drie gevechtsvlie;tuigen in luchtgevechten. Op ver scheidene paatsen in West-Duitschland liet de vijand inden afgeloopen nacht een gering aantal brisat- en brandbommen vallen, die eenige slachoffers onder de burgerbevolking maakten. E ontstond geen militaire schade Bij deze vlichten en bij nachtelijke aanvals- pogingen oj de bezette gebieden schoten de nachtjagers vier machines en de luchtdoel artillerie eei vijandelijk toestel neer. De ge zamenlijke rerliezen van den vijand op 15 Februari en in den nacht van 15 op 16 Febr. bedroegen (ientengevolge tien vliegtuigen. Een eigen nachine wordt vermist Aanvullend bericht Als aanvtlling op het weermachtsbericht van gisterei verneemt het D.N.B. nog, dat in de beide ageloopen dagen voor den oorlog belangrijke doelen in Zuid-Oost-Engeland. vooral in hit graafschap Kent opnieuw bloot gesteld waBn aan het vuur van de Duitsche verdragend- batterijen. In den nacht van 15 op 16 Febnari hebben sterke afdeelingen ge- vechtsvliegirs Zuidoost-Engeland. het bewa- peningscentum in de Midlands en de haven installaties in West-Engeland aangevallen Groote bralden in de haveninstallaties in het Theemsgebed en in een West-Engelsche ha ven bewezo de uitwerking van de neerge worpen bonmen. Behalve de reeds gemelde schepen, da tot zinken gebracht, resp. in brand gewrpen zijn, is een lichte Engelsche kruiser doe een bom midscheeps zwaar ge troffen. Over de ranvallen van Duitsche gevechts- afd. in No<rd-Afrika wordt bekend gemaakt, dat evenals in de vorige dagen en nachten weer steuniunten onderkomens der Britsche troepen me zware bommen bestook* zijn De vuurgloed ter ontploffingen en de geweldige rookzuilen >innen in de vijandelijke installa ties toonde aan, dat de Duitsche bommen het doel geaakt hebben Volgens Engelsche berichten, zoo wordt verder veklaard, beweer» de Royal Air- force. da: zij haar tot dusver grootsten luchtaanwi op de Duitsche havens aan de Kanaékust heeft ondernomen. De Engelsche berichtendienst spreekt in zijn berichten over „een vernietigende uit werking 'an deze aanvallen". Van Diitsche zijde, zoo wordt ver klaard, is van dezen „tot dusver groot sten aanal op Ouitsche kanaalhavens" nauwelijk iets gemerkt. De vljt neerge schoten 'liegtuigen van de Royal Air- force vomen, zoo wordt met nadruk verklaart ongeveer een vierde tot een vijfde vi' de totaal in actie geweest zijnde Bitsche vliegtuigen, die volgens den En;elschen berichtendienst, den „tot duster grootsten aanval op Duit sche insasiehavens aan het Kanaal" ondernonen hebben". In Duitsche krijgsgevangen schap afgedragen geld De regeling voor de terugbetaling De directeur van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Zwarteweg 75, Den Haagi maakt betreffende de in Duit sche krijgsgevangenschap afgedragen gelden het volgende bekend: Van het krijgsgevangenkamp Bocholt zijn op enkele uitzonderingen na alle gelden aan zijn bureau overgemaakt. Van dit kamp zijn geen goederen terugontvangen, wel worden nog eenige fototoestellen verwacht. Van het krijgsgevangenkamp Bathorn zijn alle gelden bij zijn bureau binnengekomen, eveneens eenige fototoestellen en vulpen houders. Van het krijgsgevangenkamp Weinsberg zijn alle zoogenaamde „kampgelden" („lager- marken") en het Hollandsche geld binnenge komen. De aldaar bestelde en betaalde boe ken zijn inmiddels gedeeltelijk teruggekomen. Bij aanvrage voor teruggave van boeken moet door den rechthebbende den naam van den schrijver en den titel van het boek opgegeven worden. Van het krijgsgevangenkamp Neu-Branden- burg zijn vrijwel alle gelden binnengekomen. Eveneens een gedeelte van de aldaar ver diende loonen. Van de voorjnalige gevangenkampen Dort mund, Versen, Meppen, Fürstenberg, Hemer is tot nu toe slechts een gedeelte der aldaar afgedragen gelden ontvangen. Verzoeker, om terugbetaling moeten gericht worden aan het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, afwikkel-ing6- dienst krijgsgevangenen, Zwarteweg 75, Den Haag, met vermelding van: a) naam en voornaam; b) vroegeren militairen rang; c) naam van het krijgsgevangenkamp, waar het geld is afgedragen, en het gevan gennummer; d) het bedrag van het afgedragen geld; e) tegenwoordig adres, waarheen de post- chéque gestuurd moet worden. Zij, die in den loop der laatste 2 maan den om terugbetaling hebben verzocht, behoeven dit niet meer te herhalen. Zoodra de aanvraag aan de beurt is om uit betaald te worden, wordt een postchèque ge stuurd, zoodat een extra bericht van ont vangst der aanvraag niet verzonden wordt der JOURNALISTIEK. Directie ;n commissariseen van de N.V. Nieuwe Rdterdamsche Courant hebben met ingang vai Zaterdag benoemd tot hoofd redacteur nr. J. Huijts. Mr. Huijts is sedert 1918 aan »e N.R.C. verbonden en sedert 1 October 190 belast met de w-*"'i? van de hoofdredactie. Onregelmatigheden bij de distributie te Utrecht De provinciale voedselcommissaris, verdacht van verduistering, gearresteerd Het A.N.P. meldt: In de provincie Utrecht zijn onregelmatigheden bij de regeling van de voedselvoorziening aan het licht gekomen. Dezer dagen is de provinciale voedselcom missaris m Utrecht, de heer de G. door de politie aangehouden en verdacht van ver duistering in arrest gesteld. Het onderzoek in deze zaak is nog in vollen gang en de ver dachte zou een gedeeltelijke bekentenis heb ben afgelegd. In verband hiermede deelt het A.N.P. nog he. volgende mede: De heer A. J. de G. was in zijn functie van voedselcommissaris voor de provincie Utrecht belast met de evacuatie, en na de oorlogs dagen met de terugvoering van het vee in de pre vincie Utrecht. Na de oorlogsdagen waren onder zijn leiding eenige personen aange wezen, die er voor moesten zorgen, dat het weggeleide vee weer terugging naar de plaats, vanwaar het afkomstig was. Degenen, die met de uitvoering daarvan waren belast, waren soms dagen van huis en te hunnen gerieve werd vanwege den distributiedienst van den voedselcommissaris koffie, thee, suiker enz. ter beschikking gesteld. Deze levensmiddelen werden bovendien uitgereikt aan die boeren in de provincie Utrecht, die, na de oorlogsdagen naar hun haardsteden teruggekeerd, door oorlogsgeweld of door andere omstandigheden zonder eten zaten. Ook voor hen werd dan koffie, thee en suiker beschikbaar gesteld via dienzelfden distribu tiedienst van den voedselcommissaris. Van deze distributie werd aanvankelijk nauw keurig aanteekening gehouden, doch naarmate de gedupeerde boeren in de provincie Utrecht weer werden ingeschakeld in het normale leven en zij dus met hun distributiebonnen als elk ander zich van koffie, thee enz. kon den voorzien, verslapte de controle en bleven groote hoeveelheden onder het beheer van den voedselcommissaris, zonder dat deze uit gereikt werden. Met deze aanzienlijke restanten nu zou de voedselcommissaris fraude hebben gepleegd, door er onrechtmatig van te verkoopen en er een gedeelte van naar zijn woning te doen overbrengen. Deze clandestiene handel m koffie, thee, suiker enz. zou reeds dateeren van Juni van het vorig jaar en uiteraard staat nog niet vast, welke kwanta aan levens middelen op onrechtmatige wijze aan de distributie zijn onttrokken. Het is niet on waarschijnlijk, dat verscheidene andere per sonen in de naaste omgeving van den heer de G. zich met deze knoeierijen hebben in gelaten. Vast staat, dat door een van de leden van het personeel van den heer de G. de zaak aan het rollen is gebracht en de politie in deze affaire is gemengd. Het onderzoek in de onregelmatigheden van den voedselcommissaris is in vollen gang. De gearresteerde wordt thans door den rech- ter-commissaris verhoord. Handende het Onderzoek is de beer de G. geschorst uit zijn ambt en is een plaatsvervanger aangewezen. De heer de G., van wien bekend was, dat hij zeer bemiddeld was, was lid van de pro vinciale staten van Utrechit. Het ontslag van den directeur der Landsdrukkerij Het ambtenarengerecht heeft vanmorgen uitspraak gedaan in de zaak van den heer L. B. K., den vroegeren directeur van de Landsdrukkerij, tegen den secretaris-generaal van binnenlandsche zaken, in verband met bet hem als zoodanig op 23 Mei 1940 ver leende ontslag. Het ambtenarengerecht heeft Let beroep van den b<- - nge- grond verklaard. elfde Lustrum S.S.R. kede van Dr. H. Colij.i Amsterdam, 17 Febr. In zijn Zaterdag j.l. vermelde rede ter middagzitting van het Lustrum-Congres der S.S.R. heeft dr. H. C o 1 ij n, na een herinne ring aan den bewogen tijd, die ons verleden en heden telkens weer naast elkander doet stellen, onze algemeene levenshouding be sproken, in het bijzonder de levenskunst der jongeren Bij Christen-studenten, aldus spr. mag men een zekere mate van bescheidenheid in het oordeel verwachten, naast zelfkennis door het gestaag gebruik van den Bijbel en door de wetenschap. Gij zijt evengoed voorloopers van een komend geslacht, als de ouderen dat zijn van u. Ieder op zijn beurt gaat van den ouden in den nieuwen tijd over, om dan aan beide te behooren. Wie daarbij niet de volkomen eenheid in de verscheidenheid van tijden en kringen kan ontdekken, is blind. Hij toch oordeelt fragmentarisch. Voor den Christen-student echter liggen hier geen groote moeilijkheden. Er is synthese van traditie en dynamiek, van jong en oud. En dan valt het accent van de traditie bij de ouderen en dat van de dynamiek van het le ven bij de jeugd. Het b e w a r e n rust dan bij de ouderen, de drang naar vernieuwing en het doorzettingsvermogen dragen de jongeren. Maar er moet samenwerking blij- v e n. De jongeren kunnen niet buiten de ad viezen der ouderen, voor wat den organisato- rischen groei der gemeenschap betreft. Want die groei strekt zich over jaren uit. En op hun beurt bewaren de ouderen het contact met de jongeren. Voor een Christen, die zijn Bijbel kent, en voor een student, die studeert, kan de aanvaarding van deze gedragslijn niet moeilijk vallen. Wie dicht bij zijn Bijbel leeft, zoo vervolgt spr., heeft het in deze dagen gemakkelijker dan anderen. Des Zondags een goede preek, den Bijbel iederen dag op tafel en verder eiken dag een goeden lach; als we zóó leven, dan komen we het best door de moeilijk heden heen. Dat is de wijsheid van den Pre diker, voor u, jongeren, ook op dezen dag. Van den g e 1 o o f s moed moeten wy het heb ben. Als gij u verheugen moogt, zooals Pred. 11:9 en 12:1 het zegt, dan is de vaste grond slag gelegd voor uw levenskunst op elk ter rein van het gansche leven. Die levenskunst heeft in onzen tijd een zeer bijzondere beteekenis. Zij beheerscht naast tal van andere vragen, de vraag naar onze verhouding tot het vaderland en tot de natie als geheel. Wij dienen in het oog te houden den homogenen grondslag van onze volksgemeenschap. Dr. Colijn sprak dan speciaal over onze levensuitingen, welke vrucht zijn van Cal- vijns reformatie. Meet dien invloed, welken het Prot-Chr. volksdeel met zijn Calvinisti- schen inslag in ons volksleven uitoefent, niet naar het aantal van hen, die zich als daad werkelijke belijders van het Christendom openbaar maken. Het Nederlandsche volk moet ook beoordeeld worden naar traditio- neele vruchten van het Calvinisme. Die wa ren groot. Die traditie werkt nu nog. Als spr. op dit oogenblik in een deba tingclub zou zijn, zou hij niet aarzelen de stel ling te poneeren, dat de Roomsch-Katholie ken in Nederland zich in niet geringe mate aangepast hebben aan de Puriteinsch-Calvi- nistische levenshouding. Als wij bij dit alles met name op Calvinis ten wijzen, behoeven we daarom een Willi- brord, een Bonifacius en een Hugo de Groot niet te vergeten. Die hebben ook hun plaats als grondleggers van onze volkscultuur. Busken Huet heeft de Oost-Indische Com pagnie het reddend zwemvlies van den vogel der Zeven Provinciën genoemd. Ook dat beeld is nu nog goed. Men mag dan een goed zwem mer zijn, als de zwempartij te lang duurt, wint de vogel het. Ik vergelijk u bij dat red dend zwemvlies. Dat van u gezegd worde: ils ont bien mérité de leur patrie, tenminste als de levenskunst zoowel belijden als beleven van ons stanpunt is. Alleen door versterking van het innerlijke kunnen we de haardvuren brandende hou den. Als Christenen moeten we de stroomin gen onderkennen, welke stuwen naar de me chanisatie van het leven. Naast deze negatieve taak staat de positieve van resolute aanvaar ding van zelfwerkzaamheid. Daarbij is or ganisatie onmisbaar zoolang zij. geen doel is dat zich zelf zoekt Spr. waarschuwde in dit verband tegen persoonlijke Verslapping. Gij jongeren, zoo besloot spr., de ouderen kunnen u advies geven, maar uw beste gids is de Bijbel en een hart, dat gij naar dien Bijbel voegt. Bewaar dat aan dien Bijbel on derworpen hart Dan ligt uw levenskunsl naar alle zijden aan veilige ankers. De heer Zeegers heeft dr. Colijn harte lijk dank gezegd voor zijn rede, waarna met het zingen van „Halleluja! eeuwig dank en eere" het samenzijn besloten is. Jaarvergadering „S.S.R/" De Societas Studiosorum Reformatorum" heeft in het kader van haar Lustrumherden king ook haar huishoudelijke vergadering ge houden. In deze, onder leiding van den Unie praeses, de heer B. Kok, gehouden vergade ring zijn de jaarverslagen, de verslagen der afdeelingen, het verslag der Almanak-i missie e.d. uitgebracht De begrooting voor het nieuwe jaar werd goedgekeurd. In de middagvergadering heeft de Unie- praeses zijn jaarrede gehouden, waarna de bestuursoverdracht heeft plaats gehad. ROEKELOOZE CHAUFFEUR AANGEHOUDEN De recherche te Venlo heeft te Velden gehouden de chauffeur P. P., afkomstig uit Beuningen, die, zooals wij reeds meldden, met zijn vrachtauto op den Veldenscheweg te Venlo een aanrijding veroorzaakte, waarbij de 20 jarige wandelaar M. Bogaerts aldaar het leven verloor. De chauffeur was na de aanrijding, welke in de avonduren plaats vond, doorgereden. Uit het inderzoek is gebleken, dat de chauf feur onder den invloed van sterken drank ver keerde. Hij verklaarde niets van de wandelaars op den weg te hebben gezien, doch wel schok te hebben gevoeld. Hij verkeerde echter in de meenïng, dat hij over een steen was ge reden. Bij onderzoek van den vrachtauto Zijn sporen, door de aanrijding veroorzaakt, nog ge vonden. Tegen den chauffeur is proces-verbaal opge maakt HET N.J.V. EN HET JONGENSWERK Provinciale leidersvergadering te Rotterdam Toespraken van ds. A. A. Wildschut en den heer H. Gordeau Rotterdam, 17 Februari. Zaterdag middag is in gebouw „De Samaritaan" aan de Linker Rottekade de jaarlijksche provinciale jongensleiders vergadering gehouden van het Nederlandsche Jonge- lings Verbond in Zuid-Holland. De ver gadering was druk bezocht en stond onder leiding van den heer G. J. Kroef van Gorinchem. De bijeenkomst ving aan om ruim half vier en werd op de gebruikelijke wijze ge opend. De heer Kroef las Mare. 4 3035 en bracht in zijn openingswoord dank aan God voor de zegeningen, waarmee Hij in het afgeloopen jaar ondanks vele moeilijk heden de organisatie omringde. Er zijn nog clubs, aldus spr., die niet vergaderen. Laat hieraan zoo spoedig mogelijk een einde komen. De arbeid moet worden hervat, omdat dii werk beteekenis heeft voor de eeuwigheid. Vervolgens heeft als eerste spreker het woord gevoerd de heer H. Gordeau, van Bussum, vice-voorzitter van het N.J.V., die sprak over: „De jongen in zijn overgangstijd". Spr. ving aan met te wijzen op de moeilijke tijdsomstandigheden, waarin de knaap is geplaatst. Zoowel stoffelijk als geestelijk heeft hij het verre van gemakkelijk. Feitelijk komt hij niet tot rust. Hij is bezig te ontgroeien aan het kind zijn en heeft toch de volwassenheid nog niet bereikt. De moei lijkheid is nu, dat de jongen tijdens deze overgangsperiode terechtgekomen is in een overgangsperiode der menschheidsgeschie- denis. Het is erg, aldus spr., als men speelbal is, maar dubbel erg, wanneer men speelbal is in den storm. Wat moeten wij nu voor den jongen doen in zijn moeilijke omstandigheden? Laat hem, al dus spr., profiteeren van de geestelijke winst, die deze tijd afwerpt. De jongen heeft er be hoefte aan, dat, hij Jezus ziet. En Jezus kan hij alleen zien in u, die zijn leider is. Laten we toch vooral beelddragers van Christus zijn- Bereidt u daarom goed voor op de vergade ringen. Als de leider zijn werk naar behooren heeft vervuld, hoort men hem maar al te vaak de zucht ontglippen: wat ben ik toch ver gebleven beneden wat van me gevergd mocht worden! Nooit mogen wij ons werk in zelfvoldaanheid verrichten. Voelt daarom uw verantwoordelijkheid en doet het werk, aldus spr., uit liefde tot Jezus. Wijst de jongens naar Hem den weg en volbrengt uw arbeid nooit in eigen kracht. Aan de discussie, die op dit onderwerp volg de, werd door verschillende aanwezigen deel genomen. De heer Gordeau heeft de hem ge stelde vragen uitvoerig beantwoord, waarna gepauzeerd werd. Na de pauze was het woord aan ds. A A. Wildschut, Ned. Herv. predikant te Rotterdam, die sprak over „Christelijk ge loofsleven nu!?" Spf. stelde de vraag, of we de laatste jaren geestelijk niet boven onze stand hebben geleefd. Is ons Christelijk geloof uitgangspunt of doel? Er zijn menschen die zich met een zekere onverschillige flair over de moeilijkheden van dezen tyd heen- zetten. Er valt op te merken een godsdien stige en een goddelooze onverschilligheid. De eerste laat alles over zich heengaan, omdat het nu eenmaal zoo is voorspeld en beslist. Met een dergl. dooddoener mogen we ons van de zaak niet afmaken. Ook zijn we er niet mee door ons aan wijsgeerige bespiegelingen over te geven. Men redeneert dan, dat er na deze tijd wel weer een andere komt. Zoo is het altijd gegaan in de geschiedenis. Op deze manier zegt de tijd, die we beleven, ons niets. Dan is er geestelijk verlies in plaats van geestelijke winst Deze tijd moet ons leefen bidden: „Laat komen Heer Uw rijk". Er moet zijn het oot moedig smeekgebed om genade. Voort mo gen we ons werk nooit met Gods werk ver wisselen. Wij moeten, aldus spr., geen eigen- wijze Christelijke jongemannen worden. Laat diep in ons het besef leven, dat we in ons zelf onnutte dienstknechten zijn, en dat het genade is als we medearbeiders Gods mogen zijn. Tenslotte is er de vraag, of we kunnen „dulden", dat wil zeggen, of we moedig en volhardend verdragen kunnen in ootmoedige liefde. Op Jezus moet ons oog gericht zijn als den leidsman des geloofs. Hij bad, ootmoedig en nederig. Hij leefde van genade en vroeg telkens of Hij op Gods weg was. Hij volgde geen eigen inzicht en vroeg of God Zijn werk aan Hem wilde toevertrouwen. Hij zette alles om in geestelijke winst. Dit voorbeeld moet ons aanmoedigen en aansporen om getrouw te zijn. Gelooven in Jezus Christus, aldus spr., is gelooven in dengene, die ons den weg wijst en er ons brengen wü, mits we nooit meer der willen zijn dan de Meester, in welk ver band spr. besloot met de lezing van Rom. 5:3—5. Na deze toespraak, die onder groote stilte werd aangehoord, werd de vergadering om half zeven op de gebruikelijke wijze beëin digd, nadat Ds. Wildschut in dankgebed was voorgegaan. De ongeregeldheden te Amsterdam Van officieuze zijde vernemen wij in ver band met de ongeregeldheden te Amsterdam rog het volgende: Dat in de Jodenwijk op ongedisciplineerde wijze is opgetreden is blijkens de rede van den heer Asscher zelfs aan Joodsche zijde in gezien. Bovendien is het in strijd met alle voorschriften, dat daar nog zoovele wapenen aanwezig waren. Een der getroffen W.A.-man- nen, die door een dertigtal aanvallers vrijwel doodgetrapt was, is aan de verwondingen overleden. Aanvankelijk was hij, door de ver minking van zijn gelaat, niet te identificee- ren. Later bleek, dat het slachtoffer weer man Koot uit Amsterdam was. Vooral tijdens de Duitseiie bezetting wor den maatregelen tegen herhaling van derge lijke voorvallen noodzakelijk geacht Daartoe behoort mede de verhuizing van het niet- Joodsche deel der bevolking uit de Amster- damsche Jodenwijk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1