lp»; Grieperig Nen AKKERTJE Rad ioprogram ma i^,siSrA 'y-A'' q PERDAG 13 FEBRUARi 194T *g. n »e bestrijding van de werkloosheid uiteenzetting van den leider Fdeeling sociale zaken bij den Rijkscommissaris A..N.P. meldt uit Berlijn: Rheinische Landeszeitung publiceert iet opschrift Actieve sociale politiek in |nd een hoofdartikel van de hand van (sident der Reichsknappheit" (de rijks- at ie van mijnwerkers), Rein hard die als leider van de afdeeling sociale aij den Rijkscommissaris voor de bc- federlandsche gebieden de rec'nter- l van commissaris-generaal dr. Wimmer. jhrijver herinnert eraan, dat, toen in 140 het Duitsche burgerlijke bestuur leiding van Rijkscommissaris riiks- r Seyss-Inquart in de bezette Neder- s gebieden terstond den wederopbouw i nam, een der eerste zorgen imissaris was, onverwijld een actieve jpolitiek te organiseeren. De uitvoe- n deze belangrijke taak is in handen afdeeling sociale zaken van het rijks- pariaat. t voor het uitbreken van den oorlog en in Nederland ruim 180,000 werk- Midden Juni 1940 waren bij de ge- ijke arbeidsbeurzen 300,000 manne- h 22,000 vrouwelijke, tezamen plm. werkloozen ingeschreven. Hierbij i nog ongeveer 70,000 gedemobiliseerde I, zoodat het aantal officieel bekende ken pl.m. 400,000 bedroeg. Dit betee- it er tengevolge van den oorlog nog geveer 220,000 werkloozen bij waren i. In deze cijfers zijn niet begrepen de imde onzichtbare werkloozen, die om lende redenen hadden nagelaten, zich rbeidsbeurzen te melden. Hun aantal 5 tot 30 procent van de te boek staande gen zeker niet te hoog geschat, zoodat ter niet teveel zegt, wanneer men het a den oorlog zonder werk zijnde men- Nederland op een half mülioen stelt. lsten December 1940 was het werkloozen gedaald tot 138,901. ïteekent, wanneer men ook hier nog big houdt met een zeker aantal on- are werkloozen, dat tot genoemd ten minste 300,000 tot 500,000 Janders weder aan arbeid en brood 1 geholpen. tewerkstelling heeft op het gebied herbouw en het opruimingswerk in steden en dtfrpen, voor het wéder brengen van het bedrijfsleven en het (aanzienlijke resultaten opgeleverd. De .'organiseerde tewerkstelling van de werkloozen waarborgde zeer spoe- Jemgkeer tot normale toestanden, zoo- de oorlogsschade spoedig te boven [gekomen. verband vormde een verdere be- ontlasting de zeer groote behoefte Kids krachten der Duitsche bouwdien- zich uiterst actief en leiding gevend wederopbouwmaatregelen hebben in- |ld. ■Januari 107.705 Jlanders werkzaam itschland lorme .behoefte van het Duitsche be- aan arbeidskrachten, in het bij- "aan vaklieden van iederen aard, is gelend feit. Het ligt dus voor de hand, i verdere zeer belangrijke vermin- s 5, Van het groote aantal werkloozen zerkstelligd kan worden door op groo- öos- il bemiddeling te verleenen voor de 'koof elling van Nederlandsche werkloo- g D,Duitschland. Deze bemiddelingsactie groxn ook terstond met kracht ter hand j)e resultaten hiervan zijn neerge- jeen bijgevoegd statistiekje, waaruit o'msJat het aantal Nederlandsche werk- in Duitschland gestegen is van eind Juli tot 107,705 tegen het ^n Januari. De schrijver zet dan uit- 22 - dit resultaat van de bemiddelingsac- tie als bevredigend moet worden beschouwd, te meer, daar de aanwerving geschiedt op den grondslag van vrijwilligheid en verder rekening gehouden moet worden met de groote moeilijkheden, welke te overwinnen zijn, waarvan genoemd worden de uitge sproken familiezin van den Nederlander er de gehechtheid aan zijn geboortegrond als mede het' wantrouwen tegen het nieuwe Duitschland. Op de scholing van vaklieden, zoo vervolgt Jakob, is in het algemeen weinig de nadruk gelegd. Reeds zijn echter de eerste stappen gedaan op het gebied van opleiding van vak lieden. Deze maatregelen zullen evenwel nog worden uitgebreid. Geneeskundig onderzoek Ook is men bezig de nog aanwezige werkloozen grondig op lichamelijke ge schiktheid te onderzoeken en te ziften. Op het oogenblik worden onder Duitsche leiding alle werkloozen aan een grondig geneeskundig onderzoek onderworpen. Tot December 1940 zijn meer dan 100,000 personen volgens Duitsch voorbeeld ge neeskundig onderzocht. De uitslag hier van is tegen de verwachting ongunstig. Slechts ongeveer 40 tot 45 procent van de aanwezige werkloozen is ten volle tot werken in staat en geschikt om in Duitsch- land aan werk te worden geholpen. Niet minder dan zeven procent moet hetzij als blijvend, hetzij als tijdelijk invalide worden beschouwd. Het plan is deze onderzoekingen voort te zetten en nog uit te breiden. De resultaten er van zullen een basis van groote waarde zijn voor verdere maatregelen ter verruiming van de werkgelegenheid. Groote mogelijkheden tot werkverschaffing Bij de uitvoering van deze maatregelen zul len de volgens Duitsche aanwijzingen grootsch opgezette maatregelen voor openbare werk verschaffing een steeds belangrijker rol spe len. Mogelijkheden tot werkverschaffing zijn in Nederland in zeldzaam rijke mate aan wezig, het winnen van nieuw land uit de zee, verbetering van den grond, het reguleeren van den waterstand, het aanleggen van dijken, en het opruimen van fortificaties zijn slechts enkele groepen uit de ruime keuze van be staande mogelijkheden. Daarbij gaat het uit sluitend om werkzaamheden van de grootste beteekenis voor de uitbreiding en het in stand houden van de grondslagen der levensmidde lenvoorziening, die daarenboven nog het voor deel van groote arbeidsintensiviteit hebben. Op het oogenblik zijn bij zulke wecken plm. 40.000 werkloozen ingeschakeld. Het plan is, deze maatregelen zoo uit te breiden, dat hier 120,000 werkloozen te werk kunnen worden gesteld. De reorganisatie van de arbeidsbemiddeling Om ook den Nederlandschen autoriteiten op het gebied van arbeidsaangelegenheden het noodige gezag en de noodige bevoegdheid te geven voor de uitvoering van een van staatswege geleide arbeidsverruiming, moest aanstonds tot een grondige reorganisatie worden overgegaan. De heer Jakob herinnert dat het stelsel van gemeentelijke arbeidsbeurzen vervangen is door een alles omvattend staatsbureau waartoe de noodige wettelijke basis geschapen werd door de verordening van 24 September. Op het gebied van de sociale verzekering is reeds bereikt, dat de Duitsche rijks- minister van arbeid de in Duitschland werk zame Nederlanders ook met betrekking tot hetgeen gedaan wordt op het gebied der gezinshulp in de ziekteverzekering gelijk ge steld heeft met de Duitsche arbeidskamera den. Voorts kon bereikt worden, dat Neder landsche arbeiders, die ziek uit Duitschland terugkeeren of tijdens een verlof in Neder land ziek worden, dezelfde verzekerings- rechtelijke behandeling genieten als wan neer zij in Duitschland zouden verblijven. Deze sociale maatregelen hebben zeer aan zienlijk bijgedragen tot het welslagen der groote bemiddelingsactie voor tewerkstelling in Duitschland. Op het gebied der ouderdoms- en invalidi teitsverzekering is een regeling in voorberei ding, op grond waarvan de in Duitschland werkzame Nederlanders hun aanspraken en rechten in de Nederlandsche invaliditeits- en ouderdomsverzekering behouden. Winterhulp Nederland Het provinciale kantoor in Drenthe van Winterhulp Nederland schrijft aan het A.N.P.: De lijstencollecte, die op 31 Januari en 1 Februari is gehouden, was een succes in Drenthe. De opbrengst heeft zelfs die van de eerste collecte overtroffen. Toen was de op brengst ruim 14,000, thans is er 15,000 bijeengebracht Het resultaat was tot nu toe te Beilen ook zeer poover (eerste collecte gemiddeld 3.2 ct. en de tweede collecte 2.7 ct.) Door een op brengst van 914.25 is het gemiddelde ineens gebracht op 9.6 ct. per inwoner. Een fraaie prestatie. De resultaten in de provinciale hoofdstad waren tot nu toe niet veel beter dan te Beilen. Assen had gemiddelde opbrengsten van resp. 4.2 ct. en 2.5 ct. per inwoner bij de eerste en tweede collecte. De derde collecte heeft hier 1272.11 opgebracht, hetgeen ge middeld 6.2 ct. per inwoner beteekent. Assen is nu op den goeden weg. Meppel heeft het alle collecten goed ge daan. Thans, bij de lijstencollecte neemt deze stad een eereplaats in met een opbrengst van 1534.89, d.i. een gemiddelde van 11 ct Bravo Meppel. Toch is er een gemeente, die het nog beter deed, n.l. Roden. Deze gemeente met haar 5900 inwoners brsrcht 666.15 bijeen, d.i. ge middeld 11.3 ct. per inwoner. Bij deze col lecte spant de gemeente Roden dus de kroon. Wij mogen hier wel eens naast de beste opbrengst ook de slechtste naar voren bren- dat is die in de gemeente Hoogeveen. Zoowel de eerste als de tweede collecte stond deze gemeente onderaan het lijstje met res pectievelijk een gemiddelde van 1.9 en 1.2 ct., terwijl dezen keer nauwelijks de 2 ct. gem. gehaald kon worden. Het is de derde keer, Hoogeveen onderaan staat. Er is nu echter eenige vooruitgang. Inwoners van Hoogeveen, zorgt er voor, dat uw gemeente van deze oneer volle plaats verdwijnt. De totale opbrengst tenslotte bedraagt in Drenthe 15,128.08. DIEFSTALLEN OP HET STATION TE GOES Te Goes werden den laatsten tijd herhaalde lijk per spoor verzonden manufacturen, levens middelen enz. gestolen, bestemd voor Goesche winkeliers. Men vermoedde, dat de goederen op het station te Goes ontvreemd werden. 'angdurig onderzoek is de Goesche poli- in geslaagd, de vermoedelijke daders sporen. wegen werkt, goederen heeft gestolen kocht aan een zoon van een koopman in on geregelde goederen te Goes. Beiden zijn aan gehouden. Twee diefstallen hebben zij reeds bekend. Het onderzoek naar andere gevallen wordt voortgezet. DEKENS EN KOFFIE GESTOLEN kenstraat. Daar worden enkele balen koffie Bestrijding van wandgedierte Verklaringen van verhuurder en huurder vereischt De staatscourant van gisteren bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken be treffende de bestrijding van wandgedierte. Daarin wordt het volgende bepaald: Artikel 1. Het is, te rekenen van 1 April 1941 af, verboden als verhuurder of uit anderen hoofde een woning of gedeelte daar van al dan niet gemeubileerd of gestoffeerd, in gebruik te geven zonder dat een verklaring is ingeleverd, welke is afgelegd door een als zoodanig door burgemeester en wethouders erkenden deskundige en waarüit blijkt, dat noch in de woning noch in het daarin even tueel aanwezige huisraad wandgedierte is aangetroffen. Van hetzelfde tijdstip af is het verboden bij het als huurder of uit anderen hoofde betrekken van een woning of van een gedeelte daarvan, daarin huisraad te plaatsen of aan te brengen, waarvan niet door een deskundige als in het eerste lid bedoeld is verklaard, dat daarin geen wandgedierte is aangetroffen. Artikel 2. Degenen, voor wie de in arti kel 1 genoemde verbodsbepalingen gelden zijn verplicht verklaringen, als in dat artikel be doeld, voordat een woning of een ge deelte daarvan wordt betrokken, bij burge meester en wethouders in te leveren. Artikel 3. Burgemeester en wethouders zijn bevoegd voor het afgeven van de verkla ringen als in dit besluit bedoeld alsmede vooi het zuiveren van woningen, vertrekken en inboedels tarieven vast te stellen. Artikel 4. Op een daartoe door burge meester en wethouders in te dienen verzoek kan de secretaris-generaal van het departe ment van binnenlandsche zaken schriftelijke ontheffing verleenen van het bepaalde in dit besluit met betrekking tot gemeenten, deelen van gemeenten of bepaalde groepen of klas sen van woningen ten aanzien waarvan dat college aannemelijk kan maken, dat besmet ting met wandgedierte zich aldaar niet of slechts bij hooge uitzondering voordoet. Artikel 5. Overtreding van artikel 1 en 2 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Indien tijdens het plegen van de overtre ding nog geen jaar is verloopen sedert een vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding onherroepelijk is geworden, kan de rechter geldboete of hech tenis tot het dubbele van het voor elke over treding gesteld maximum uitspreken. De bij dit besluit strafbaar gestelde feiten worden beschouwd als overtredingen. Artikel 6. Met het opsporen van de bij dit besluit strafbaar gestelde feiten zijn be last de ambtenaren van rijks- en gemeente politie, benevens de nader door den burge meester aan te wijzen gemeenteambtenaren. Tegen den wil van den bewoner treden zij een woning niet binen dan op vertoon van een bijzonderen schriftelijken last van den commissaris van politie of in gemeenten, waar geen commissaris is, van den burgemeester. Van dit binnentreden wordt binnen twee maal vier en twintig uren proces verbaal op gemaakt. Daarin wordt mede van het tijd stip van het binnentreden en van het daar mede beoogde doel melding gemaakt. Zij zijn bevoegd, zich van bepaalde door hen aan te wijzen personen te doen vergezel len. In dat geval wordt hiervan melding ge maakt in het procesverbaal. BANDEN ZONDAGSBLAD Zij die him bestelling reeds hebben ingezonden, zullen deze week de band ontvangen. Mochten er meer liefhebbers zijn, willen deze dan omgaand bestellen PRIJS 0.75 HILVERSUM I 415 M Nederlandsch Programma A.V.R.O. 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP gramofoonmuziek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuziek 10 25 Voor de vrouw 10.30 Ensemble Jack der Kinderen en solist 11.00 Declamatie 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en gramo foonmuziek 12.15 Gramofoonmuziek (12.30—12.33 Almanak) 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 De Romancers en so liste 2.00 Cyclus „Schilders var het Hollandsche land schap" 2.15 Orgelspel 3.00 Gramofoonmuziek 3.20 Omroeporkest en so list 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 Omroeporkest 5.00 Gramofoonmuziek 5.10 Uit Berlijn: „Gruss aus Vrijdag 14 Februari der Heimat", program ma voor de Duitsche weermacht 6.00 Amabile-sextet en so liste 6.42 Almanak 6.45 „Boeren, ontwaakt", toespraak 7.00 Oeconomische vragen van den dag ANP 7.15 Nederlandsch kamer koor (7.307.45 Be- richten-Engelsch 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.15 Gramofoonmuziek 8 30 Berichten (Engelsch) 8.45 Amusementsorkest, so listen en gemengd koor 9.15 Dialoog 9.30 Gramofoonmuziek 9.45 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUM II 301.5 M NCRV 7.30 Gramofoonmuziek 7.45 Ochtendgymnastiek 7.55 Gramofoonmuziek 8.00 Schriftlezing en Medi tatie 8.15 Gewijde muziek (gr. Pi) 8.20 Ochtendgymnastiek 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst 11.00 Orgelconcert (gr.pl.) 11.30 Zang met pianobege leiding en gramofoon muziek 12.00 Berichten 12.15 Reportage of muziek? 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.20 Celesta-ensemble 2.00 Gramofoonmuziek 2.15 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek 3.00 Vrouwenhalfuurtje 3.20 Gramofoonmuziek 3.30 Bijbellezing 4.00 Gramofoonmuziek 4.15 Voor de kinderen 4.45 Gramofoonmuziek 5.00 VPRO: Gesprekken met luisteraars 5.15 Nieuws-, oeconomische en beursberichten ANP 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 Berichten 6.05 Arnhemsche orkestver- eeniging 6.45 „Boeren, ontwaakt!" toespraak 7.00—7.15 Oeconomische vra gen van den dag ANP en sluiting Land- en Tuinbouw De Leipziger Voorjaarsmesse Ook op de komende voorjaarsbeurs te Leip zig zullen in den Nederlandschen represen tatieven stand, dank zij de medewerking van de Nederlandsche Landbouwhandelskamer te 's-Gravenhage de land- en tuinbouwproduc ten op zeer aantrekkelijke wijze worden ge- exposeer d, aldus lezen wij in Economische Voorlichting. In het bijzonder is voor bloem bollen een belangrijke plaats ingeruimd. De tulpen en hyacinthen zijn beschikbaar gesteld door het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem. Aan de bezoekers zal een brochure worden uitgereikt waarin duidelijk wordt uiteengezet hoe bloembollen op eenvoudige wijze tot bloei kunnen worden gebracht. Aan deze uiteenzet ting gaat vooraf een overzicht van de hooge eischen, welke aan den bloemkweeker worden gesteld voor het verkrijgen van een product van een dusdanige uitstekende kwaliteit als het Nederlandsche. Een beschrijving van de verzor ging van snijbloemen is aan deze brochure toe gevoegd. De expositie van gladiolenbollen zal de aan dacht der bezoekers op het feit vestigen, dat er niet alleen bollen zijn, welke in het najaar moeten worden geplant, doch dat er daarnaast ook bollen zijn, welke in het voorjaar kunnen worden uitgezet. Aan belangstellende bezoekers zal een pakje gladiolenbollen gratis worden uit gereikt, zoodat zij zich van de goede hoedanig heid van het Nederlandsche product kunnen overtuigen. De bloeiende Japansche kers geeft een beeld van hetgeen de Nederlandsche boomkweekerij heeft aan te bieden. Ieder, die zich voor dezen tak van tuinbouw interesseert, zal in het ten toongestelde ongetwijfeld aanleiding vinden naar andere producten van de Boskoopsche boomkweekerij te informeeren. De fruitexpositie ontleent haar beteekenis in het bijzonder hieraan, dat zij zal laten zien hoe de Nederlandsche fruitteelt zich de laatste jaren met succes op de teelt van die appelen heeft toegelegd, welke in koelhuizen langen tijd kunnen worden bewaard. De roodgekleurde Jonathan, een appelvariëteit, welke vroeger uit Amerika in groote hoeveelheid door Europa werd ingevoerd, blijkt zich hiertoe uitstekend te leenen: ook het typisch Nederlandsche pro duct, de Schoone van Boskoop of Goudreinette, ontbreekt niet Naast tuinbouwproducten zullen te Leipzig diverse landbouwproducten een belangrijke plaats innemen. Verschillende zuivel- en melkproducten kaas en boter met de Nederlandsche rijks- contrölemerken, gecondenseerde melk zullen, op aantrekkelijke wijze opgesteld, een goed beeld geven van de voortbrengselen der Neder landsche zuivelindustrie. Eveneens zal de aan dacht worden gevestigd op de drie Nederland sche rundersoorten. De, levend te exposeeren, witte Leghorns ii-'HSM--.'«.Jbr-lï<rJ /j 'EuxDUM':r£,rfi4 l '('lUjtff-Ü.rEH", J en' ing George van Engeland tijdens zijn bezoek aan de industriestad Coventry, die me Duitsche luchtaanvallen zwaar geteisterd werd tengevolge van de (Foto Weltbild) i aanstaand* Winterhulp-collecte zal in het teeken van he» verkeer staan. Jongedames in verkeers-uniform zullen in Amsterdam een aanval doen op het goede hart van haar madeburgars (Foto Pax-Holland) I De nieuwe penning, welke door het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf te Amsterdam voor de guldensmeters verkrijgbaar wordt gesteld (Foto Pax-Holland) Rondheid in potten. De marmeladefabricatie, die in vollen gang is, brengt de voedingswaarden der zuidvruchten in qeconserveerden vorm binnen het bereik van duizenden liefhebbers (Foto Pax-Holland) benevens de eieren in de verschillende ge wichtsklassen, zullen de afdeeling pluimvee vormen. Het gedeelte van de inzending, dat betrekking heeft op den akkerbouw, zal zaai zaden en pootgoed omvatten. Ook vlas zal worden geëxposeerd; den bezoekers zal door het toonen van een aantal uit linnen vervaar digde voorwerpen een beeld worden gegeven van de belangrijkheid van de vlasteelt. Eenige foto's van warm- en koudbloedpaar- den zullen eveneens in deze stand worden op genomen. Verder zullen producten der agrarische in dustrietakken aardappelmeel en stroocartort worden geëxposeerd; de beteekenis van deze voortbrengselen zal in een brochure worden De stroocartonindustrie zal verschillende soorten verpakkingsmateriaal tentoonstellen. De mogelijkheden tot toepassing van stroocar- ton blijken nog steeds voor uitbreiding vatbaar te zijn. De golfcartonindustrie als belangrijkste verbruikster van stroopapier zal eveneens m deze afdeeling een plaats vinden. Tenslotte kan nog worden vermeld, dat in een model van een huis toepassingsmogelijkheden van bouwplaten zullen worden gedemonstreerd. Tuinbouwbesluit 1941 No. 1 De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij heeft bepaald: Art. 1. Dit besluit verstaat onder: le. „Centrale": de Stichting Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale, te 's-Gravenhage; 2e. „gewassen van den tuinbouw": fruit, warmoezerijgewassen en aardappelen. Art. 2. Bij de Centrale als georganiseerde aangesloten telers van gewassen van den tuin bouw zijn verplicht de door hen geteelde ge wassen ter veiling aan te voeren, met inacht neming van de aanwijzingen der Centrale. Art. 3. De aanwijzingen, bedoeld in art. 2, kunnen inhouden een verplichting tot aan voer, tot het ter beschikking houden van of het inleveren bij de Centrale, zoomede tot het beperken, zoo noodig stopzetten, van den aan voer van door de Centrale daarbij telkenmale aan te geven gewassen van den tuinbouw. Art. 4. De aanwijzingen, bedoeld in art 2, kunnen ter kennis van belanghebbenden wor den gebracht, door schriftelijke openbare be kendmaking van de desbetreffende verplich ting door af vanwege de Centrale ter veiling. Art. 5. By de Centrale als georganiseerde aangesloten veilingen of veilinghouders zijn verplicht zich te gedragen naar de door de Centrale te geven aanwijzingen omtrent de bestemming en toewijzing aan koopers van de ter veiling aangevoerde gewassen van den tuinbouw. Art 6. De aanwijzingen, in art. 5 bedoeld, kunnen ter kennis van belanghebbenden wor den gebracht door middel van schriftelijke mededeeling aan iedere veiling of veiling houder afzonderlijk door de Centrale. Art. 7. Dit besluit treedt in werking met ingang van den dag van bekendmaking (10 Febr. 1941 - Red.) in de Nederlandsche Staats courant en kan worden aangehaald als: Tuin bouwbesluit 1941 No. 1. DE EXPORT VAN BLOEMEN Hoewel thans reeds eenige uitbreiding heeft plaats gevonden in den expor^ van bloemen vooral ook naar Duitschland, geeft de afzet van dit product toch nog mogelijkheden voor uitbreiding. In verband hiermede heeft de onlangs opgerichte bond van bloemenexpor- leurs zich tot de bevoegde instanties gewend, teneinde te trachten den export van West- landsche bloemen te vergrooten, en daarvoor iedere mogelijkheid van export te onder zoeken. Op bezoek bij den schooltandarts. De kleine patiënte behandeling, die voor de jeugd van Arnhem is ingesteld ondergaat gewillig de medische (Foto Pax-Holland) Lichamelijke Oefening De Elfstedentocht op kunstrij- schaatsen Toen mej. Suze Adema, uit Oude wetering, op den morgen van den befaamden Elfsteden tocht te Leeuwarden naar de startplaats ging, had zij neiging, haar schaatsen voor den nieuwsgierigen toeschouwer verborgen te houden, 't Was donker weliswaar, en het viel dus niet zoo op, maar toch: welke rechtge aarde Fries zou geen oogen hebben opgezet en een wellicht wat spottende opmerking hebben gemaakt, indien hij een meisje gezien had, dat kennelijk voornemens was, den tocht langs elf Friesche stedenop kunstrij- sohaatsen te maken? Mej. Adema begreep dat zelf ook al, en dus hield zy haar schaatsen met hooge rijgschoenen voorloopig maar zoo veel mogelijk weg. Hoe geheel anders was dat echter op dien zelfden avond, toen zy fit en opgewekt aan de Schenkeschans terugkeerde, zingend met haar tochtgenoot het half uur ging loopen van de finish naar De Harmonie, en aan ieder, die ze maar zien wilde, haar kunstrij- schaatsen toonde ten bewijze, dat een fliink sportmeisje voor geen moeilijkheden terug deinst, en in staat is, prestaties te volbrengen, welke zelfs voor menigen ingewijde voor onmogelijk worden gehouden. Suze Adema woont in Oudewetering, is daar geboren, mlaar stamt uit een Friesche familie te Bolsward. Friesch bloed dus. Van daar haar voorliefde voor de schaatssport en haar wilskracht te dien aanzien. Kunst- rijden heeft daarbij haar hart gestolen, en urenlang kan zij er mee bezig zijn, maar nim mer is dat voor haar een bezwaar, om na afloop nog een tocht van tientallen kilo meters te maken. Op deeelfde schaatsen, op kunstrijdersschaatsen dus. Enkele weken geleden reed zij mee in den 50 K.M.-tocht door het Zuid-Hollandsch Merendistrict en toen kort daarna het bericht kwam over den Eldstedentocht, zei zij: „Daar doe ik aan mee". Natuurlijk ontbrak het niet aan bezwaren bij haar omgeving, maar het was alles zonder resultaat. En zoo trok mej. Suze Adema, uit Oudewetering, in gezel schap van den heer P Verdel, naar Leeu warden, om deel te'nemen aan den Elf stedentocht die met succes werd volbracht Om ruim 10 uur des avonds arriveerde zij weer te Leeuwarden zonder valpartijen, zon der blessures, moe, maar dolblij over het behaalde succes. Tweehonderd kilometer op kunstrijschaatsen. Zou het geen record zijn? (TeU

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5