&rfép.' iHeiruyScMadjshï FEBRUARI 1941 P»NE De behandeling van de leen- en pachtwet Willkie bepleit maandelijksche levering van vijf a tien torpedobootiagers Het D. N. B. meldt uit Washington: Voor de senaatscommissie van buitenland- sche zaxen heet Wendell Willkie verklaard, dat de eenige mogelijkheid om Engeland snel te helpen gelegen is in aanneming van de leen- en pachtwet met bepaalde wijzigingen. Engeland heeft terstond en op langen termijn hulp noodig. Willkie stelde een maandelijksche levering van vijf tot tien Amerikaansche torpedoboot- jagers aan Engeland voor, daar Engeland ondanks de vijftig reeds afgestane jagers er nog meer noodig heeft. Voor de aflevering aan Engeland moeten deze torpedoboot- jagers op Amerikaansche werven gereviseerd worden. Bovendien heeft Engeland behoefte aan vliegtuigen, munitie en schepen, zoo voegde Willkie hieraan toe. Hij had zware verwoes tingen in Noord-Engelsche industriesteden gezien. Indien de Vereenigde Staten zich zouden isoleeren, aldus spr., dan zou het voortbestaan van Engeland wel moeilijk worden. Willkie stelde vervolgens aanneming van de leen- en pachtwet voor, verklaarde even wel, dat deze wet tot Engeland, China en Griekenland beperkt dient te worden. Indien de Amerikaansche hulp zonder uitwerking zou blijken, zoo herhaalde Willkie, dan zal Engeland waarschijnlijk ten gronde gaan. United Press meldt uit Washington: Wendell Willkie motiveerde zijn verklaring voor de senaatscommissie van buitenlandsche zaken, waarin hij voorstelde dat de Ver eenigde Staten maandelijks vijf a tien tor pedoboot jagers aan Engeland zouden leveren, aldus: Het grootste gevaar, dat Engeland dreigt, is de vernietiging van zijn scheepvaart. Dien tengevolge heeft Engeland meer torpedoboot- jagers en handelsschepen noodig. De handels schepen moeten den Oceaan meestal onder geheel ontoereikende bescherming oversteken. Aan 30 tot 40 vrachtschepen kan men soms slechts een paar torpedoboot jagers meegeven. Wanneer wij Engeland effectief willen steu nen, dan moeten wij Groot Britannië maan delijks vijf a tien oude torpedoboot jagers ter beschikking stellen, die tevoren grondig bij ons gereviseerd zijn. Terzelfder tijd moeten de Vereenigde Staten zich zooveel mogelijk inspannen om de afgestane torpedobootjagers door nieuwe te vervangen. Ook adviseerde Willkie het afstaan van lange-afstand bommenwerpers, die hoofd zakelijk voor patröuillediensten gebruikt zou den worden. Tenslote gaf Willkie als zijn meening te kennen, dat de Vereenigde Staten Engeland met handelsschepen moeten onder steunen. Het ministerie van marine heeft tot dus ver geweigerd, naar Associated Press uit Washington meldt, om een standpunt te be palen ten aanzien van Wendell Willkie's eisch voor de Senaatscommissie van buiten landsche zaken om maandelijks vyf tot tien Amerikaansche .orpedobootjagers aan Enge land af te staan. In plaats daarvan wordt in het ministerie van marine gewezen op de - verklaring van minister Knox van 8 Januari, waar-in deze zeide, dat moeilijk meer torpedobootjagers De strijd in de lucht Britsche aanval op Calais afgeslagen Gistermiddag, aldus "het D.N.B. uit Berlijn, trachtte een groep Britsche vliegtuigen in de nabijheid van Calais de Fransche kust te naderen. De Duitsche afweer dwong hen evenwel nog boven het Kanaal terug te keeren. Volgens tot dusver ontvangen berich ten hebben de Duitsche jagers reeds bij de eerste botsing met de Britten drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Naar gisteravond te Berlijn bekend werd, zijn Maandag en in den Maandagnacht nog vijf Britsche vliegtuigen neergeschoten en wel vier gevechtsvliegtuigen en een jager. Het totale aantal Maandag door het Duit sche luchtwapen neergeschoten Britsche vliegtuigen komt daarmee op 38. Engelsche aanvallen op Duitsch Rijksgebied Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Engelsche luchtstrijdkrachten hebben in den nacht van 11 op 12 Februari wederom gepoogd het Rijksgebied aan te vallen. Krachtig wel gericht afweervuur verhinderde de Engelsche machines haar bommen bij het neerwerpen te richten en dwong ze voor het bereiken van haar doelen van koers te veranderen. Militaire of voor den oorlog oecönomisch belangrijke schade is nergens veroorzaakt. In een stad in Noord-Duitschland werd schade van gering belang aangericht aan gebouwen en op het land ontstonden kleine branden. Ook pogingen van den tegenstander tot aanvallen op indus- trieele installaties in Noord-West-Duitschland hadden geen succes. Alleen zijn er verschei dene dooden en gewonden onder de burger bevolking te betreuren kunnen worden afgestaan zonder nadeelingen invloed te oefenen op de trefkracht van de Amerikaansche vloot. Voorts wordt in marine- kringen verklaard, dat de Vereenigde Staten in het loopende jaar waarschijnlijk slechts 15 torpedobootjagers gereed kunnen maken. In 1942 hoopt men op een jaarlijksche produc tie van 45 torpedobootjagers te komen. (D.N.B.) La Guardia bepleit aanneming van de voorstellen La Guardia, de burgemeester van New York, heeft aanneming van de leen- en pachtwet als onderdeel van het nationale verdedigings program aanbevolen. Deze wet behoort uit zuiver egoïstische overwegingen aangenomen te worden, aldus La Guardia. Hitler en Mussolini willen hun macht over Europa uitstrekken. De Ameri kaansche scheepvaart en de handel met Zuid- Amerika zouden terstond hun aandacht trek ken, indien Engeland verslagen of een vrede door vergelijk gesloten zou worden. In 1942 zijn de Vereenigde Staten, volgens La Guardia, tegen een aanval op den Atlanti- schen Oceaan beveiligd. Het zou tot 1945 ol 1946 duren, aleer dit ook voor den Stillen Oceaan geldt. Voorts beweerde de burgemeester, dat de Vereenigde Staten zich niet in Europeesche aangelegenheden willen mengen, doch dat het omgekeerde het geval is. Tenslotte verklaarde hij, dat hij bereid is tot deelneming aan den oorlog „om de Amerikaansche kusten en de instellingen van de Vereenigde Staten te be schermen". George, de voorzitter van deze senaats commissie, heeft bekend gemaakt, dat hij een verklaring ontvangen heeft van Green, den voorzitter van de American Federation of Labor, waarin de leen- en pachtwet gequali- ficeerd wordt als onmisbaar voor de verde diging van de Vereenigde Staten. Zeven Italiaansche generaals te Kaïro aangekomen Generaal Berganzoli in een ziekenhuis opgenomen Schwedz. Press Telegraph meldt uit Kairo: Generaal Berganzoli, die Maandag per vliegtuig uit Bengazi te Kaïro is aangekomen, is onmiddellijk naar een ziekenhuis gebracht Hij lijdt aan een ernstige blindedarmontste king. In het vliegtuig bevonden zich behalve Berganzoli nog zes andere Italiaansche gene raals. Berganzoli heeft gedurende de geheele reis op een veldbed gelegen. Ontruiming van de Engelsche Zuid-Oostkust Folkestone welhaast verlaten Schweiz. Press Telegraph meldt uit Londen: De evacuatie van de Engelsche Zuid-Oost kust is begonnen. Langs de wegen van de Zuid- en de Zuid oostkust naar het Noorden rijden honderden auto's met bedden, kasten, kinderwagens en allerlei huisraad beladen. Deze mensehen zijn op weg naar de nieuwe woonplaatsen, die hun door de regeering zijn aangewezen. Folkestone is grootendeels verlaten. De huizen van Eastbourne en Worthing staan leeg, Southend, dat voor den oorlog 140,000 inwoners telde, heeft er nu nog slechts 70,000. Maar ook zijn er velen, die de raadgevingen van de bevoegde instanties in den wind slaan en na een tijdje weer naar de bedreigde zone terugkeeren. Zoo rijden langs de wegen van Engeland ook auto's terug naar de steden, die zij vroe ger hadden verlaten. In Folkestone zouden reeds 5000 personen zijn teruggekeerd. Tot nu toe is van officieele zijde nog niets hiertegen gedaan. Enkele bladen beginnen echter nu hun stem te verheffen, om aan dezen toestand een einde te maken. Rede van Göbbels Bij een groot$ betooging in het sportpalast te Berlijn heeft dr. Göbbels in zijn hoedanig heid van gouwleider der Duitsche hoofdstad gesproken. Hij betoogde o.a.: Duitschland heeft niet alleen de feiten van de werkelijke macht aan zijn zijde. Zijn sol daten zijn ook de dragers van een nieuwe wereldbeschouwing. Zij strijden voor een groot doel, dat aan het zegevierend slot van den oorlog zal staan, te weten voor den opbouw van den eersten grooten socialen staat ter wereld. Wat is de oorlog voor de Engelsche pluto cratie anders dan de verdediging van de voor rechten van een bezittende bovenlaag, die niet wil begrijpen, dat de heerschappij van het geld definitief ten einde loopt. Het Duitsche volk weet uit de geschiedenis, dat de kracht van jonge denkbeelden, belichaamd in de soldatenmacht van een groot volk, nog steeds de meerdere is geweest van de ineenstortende machtbouwsels van een oude wereld. Daar- i, aldus Göbbels, gaat Duitschland thans met rustige vastberadenheid in grenzeloos vertrouwen op den Führer den weg ter over winning. Bescherm U bijtijds door tymflavin-pastiues Het vliegveld van Janina aangevallen Hardnekkige gevechten om Keren Het 250ste communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: Aan het Grieksche front gevechten van patrouilles en bedrijvigheid der artillerie. Gedurende de gevechten van de laatste dagen hebben het Albaneesche vliegercorps en het vierde luchteskader zich bijzonder onder scheiden door hun steun aan de operaties op den beganen grond en hun voortdurende en succesrijke ondernemingen. Gisteren overdag hebben luchtmachtformaties wederom de vijandelijke verbindingen, verdedigingswer ken en troepen bestookt met lichte en zware bommen en machinegeweervuur. Ook militaire objecten te Prevesa en Larissa zijn getroffen. Jachtformaties hebben in scheervlucht het vliegveld van Janina aangevallen en achttien op het veld staande Gloster- toestellen vernield. Twee toestellen van hetzelfde type, die tegen onze jagers trachtten op te treden, werden neerge schoten. Een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd, de bestuurder kon zich redden door van zijn valscherm gebruik te maken. In Noord-Afrika niets bijzonders. In Oost-Afrika hebben zich in den sector Keren gisteren den geheelen dag hard nekkige gevechten afgespeeld, waaraan de luchtmacht aan weerskanten deelnam. Over de Joeba heeft een vijandelijke gemechani seerde colonne, gesteund door de luchtmacht-, Afmoeda bezet. In Kenya heeft onze lucht verdediging op 9 en 10 Februari vier vlieg tuigen neergeschoten. In den Soedan is nog een Gloster neer geschoten. De vijand heeft aanvallen» gedaan op het vliegveld van Addis Abeba. Negen personen, onder wie twee inboorlingen, wer den gedood, eenige gewond. De schade is er gering. In den nacht van 11 op 12 Februari heb ben vijandelijke vliegtuigen eenige bommen op Catania geworpen, zonder ernstige schade aan te richten. Duitsche luchtaanvallen op Malta Gistermiddag hebben Duitsche gevechts vliegtuigen eenige aanvallen ondernomen op het eiland Malta. Daarbij ontstonden hevige luchtgevechten waarin drie Britsche toestel len werden neergeschoten. Alle Duitsche toe stellen keerden volgens D.N.B. op hun basis terug. De verliezen van de Britsche luchtmacht Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: De verliezen der R.A.F. in de lucht gevechten op Maandag en in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn zooals reeds werd gemeld tot 38 vliegtuigen gestegen. Het Britsche ministerie van luchtvaart geeft inmiddels slechts het verlies van zeven dus nog niet een vijfde van de werkelijke verliezen, toe. Duitsch geschut beschiet doelen in Z.O. Engeland Duitsche batterijen vèrdragend geschut hebben gistermiddag belangrijke militaire doelen in het zuidoosten van Engeland be schoten. CD.N.B.) De Bulgaarsche pers tegen Churchill Schweiz. Press Telegraph meldt uit Sofia: De Bulgaarsche bladen keeren zich scherp tegen de passage in Churchill's rede, waarin deze spreekt over de aanwezigheid van Duitschers in Bulgarije. Het blad Kotro schrijft: Churohill kan de Bulgaarsche tegen spraak te allen tijde controleeren. De raad geving van Churchill, dat Bulgarije zich tegen een inval van Duitsche troepen kan bescher men door Turksche en Engelsche hulp te accepteeren, wijst het blad van de hand met opmerking, dat Bulgarije zich niet be dreigd voelt Het onderhoudt hartelijke betrekkingen met al zijn buren en het is zelfs niet bij de regeering opgekomen, den moeilij ken toestand van Griekenland uit te buiten. De Zora schrijft: Churchill 'noodigt Bul garije openlijk uit de zijde van Engeland te kiezen. Door een dergelijken stap zou Bul garije echter het strijdtooneel worden, daar aan gene zijde van den Donau een Duitsch leger staat. Tusschen den Donau en het Rhodopengebergte zou dan een nieuw front ontstaan, waardoor Bulgarije in den afgrond gestort zou worden. Hiervoor kan geen Bulgaarsch staatsman de verantwoordelijk heid dragen. Bulgarije is een neutraal land en het zou zelfmoord zijn in de Britsohe voor stellen te treden. Berlijn neemt jegens de gebeurtenissen te Vichy een afwachtende houding aan Een tegenspraak aangaande Franco Van welingelichte zijde verneemt de Ber- lynsche correspondent van het A.N.P.: Op een nieuwe vraag over de gebeurtenis sen te Vichy is gisteren in de Wilhelmstrasse opnieuw verklaard, dat men ten aanzien hier van van Duitsche zijde niets te zeggen heelt. In politieke kringen zegt men, dat de herziene regeering te Vichy wel als een overgangs kabinet beschouwd moet worden. Uit de Duitsche verklaring bleek, dat men admiraal Darlan van deze opmerking wil uitsluiten, daar men hem niet voor een zwakke figuur houdt. Op de vraag van een buitenlandschen jour nalist, of generaal Franco te Parijs is geweesi werd in de Wilhelmstrasse ontkennend ge antwoord. In politieke kringen worden de buitenlandsche berichten, volgens welke Franco tot taak zou hebben als bemiddelaar op te treden ten einde een vrede tuecoHon Engeland en Italië tot stand te brengen als „een grap der wereldgeschiedenis" geken merkt. Bescherming van Japansche koopvaarders door oorlogsschepen In geval van strijd op den Stillen Oceaan Naar de Nitsji Nitsii meldt is in het Japansche parlement een wetsontwerp in gediend, dat voorziet in het beschermen van Japansche koopvaarders door oorlogsschepen voor het geval in den Stillen Oceaan een oorlog uitbreekt of oorlogshandelingen van derde mogendheden de Japansche koop vaardijvloot in gevaar brengen. Kapitein luitenant Sato, de vertegenwoordiger van het ministerie van marine zei, dat in Europa eer, dergelijke wet reeds lang was inge- De werkloosheid in Frankrijk Sedert October sterk gedaald. De werkloosheid in Frankrijk daalt vol gens de statistieken van het ministerie van arbeid en industrie nog steeds, vooral in het gebied van Parijs, waar tegen 537,557 werk- loozen op 19 October nog slechts 342.329 werkloozen op 25 Januari jJ. werden geteld. Voor het geheele Fransche gebied bedroeg het aantal werkloozen op 25 Januari 675,819 tegen 1,059,229 op 19 October. Sedert 14 De cember is de werkloosheid met 148.465 gedaald. Deze vermindering van de werkloosheid zal in den eerstvolgenden tijd nog aan- merkelijker worden, daar ongeveer 150,000 oude arbeiders door pensionneering uit hel arbeidsproces worden uitgeschakeld. Binnenlandsch Nieuws Het ontslagverbod en de landbouwbedrijven De beteekenis van „Gwerbebetrieben" De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in zake een beroep van den officier van justitie te Groningen tegen een vonnis der rechtbank aldaar waarbij J. A., landbouwer te Belling- wolde van het te zijnen laste bewezen ver klaarde van rechtsvervolging is ontslagen. Dit bewezen verklaarde behelsde dat hij als leider van een landbouwonderneming zijn werknemers S. heeft ontslagen en toen dit ont slag niet heeft ingetrokken, aangezien dit op 1 Juli 1940 nog was gehandhaafd, hoewel dit ontslag niet was goedgekeurd door den direc teur-generaal van den arbeid. Ten laste was nu gelegd overtreding van het eerste uitvoeringsbesluit van den secre taris-generaal van het departement van so ciale zaken ingevolge de verordening no. 8 1940 van den Rijkscommissaris betreffende het beperken van werk d.d. ll Juni 1940. De beslissing van de rechtbank berustte nu hierop, dat genoemd uitvoeringsbesluit in de Duitsche redactie welke authentiek is, het be doelde verbod slechts richt tot de leiders van „Gewerbebetrieben" De rechtbank was van meening, dat derhalve het besluit niet van toepassing is op landbouwondernemingen De Hooge Raad heeft thans overwogen, dat, nu bedoeld uitvoeringsbesluit het be grip „Gewerbebetrieb" niet nader om schrijft, dit moet worden opgevat in de gewonen zin, waarin het in het spraak gebruik wordt gebezigd. De rechtbank is daarvan ook uitgegaan en heeft aldus de Hooge Raad terecht aangenomen, dat „Gewerbebetrieben" een minder ruim begrip is dan „ondernemingen" en dat niet alle- ondernemingen van land bouw reeds naar haar aard daaronder val len. Terecht is dan ook aangenomen, dat hetbewezen verklaarde, waarin gespro ken wordt van „een landbouwonderne ming" niet onder het verbod valt. Het cassatieberoep van den officier van justitie is op dezen grond verworpen. Fraude bij de Meelcentrale Machtigingen voor de levering van groote partijen koffie en thee vervalscht Een groothandelaar in koloniale waren in Den Haag ontving enkele weken geleden ecn machtiging voor de levering van 60,000 kg koffie aan A. R. te Amsterdam, welke mach tiging den indruk wekte op regelmatige wijze door de Meelcentrale te zijn afgegeven. Daar de grossier geen kans zag een zoo groote partij te leveren, waarschuwde hij de Meelcentrale. Terzelfder tijd kreeg de Meelcentrale be richt uit Rotterdam, dat daar bij een grossier een machtiging voor de levering van 3068 kg thee aan genoemden Amsterdammer was binnengekomen. Een hoofdcontroleur van de Meelcentrale is op onderzoek naar Rotterdam gegaan, waar hij beslag legde op eenige vervoerbewijzen voor distributie-artikelen en op twee machti gingen voor den aankoop van levensmiddelen, welke bewijzen ten onrechte van het stempel van de Meelcentrale bleken te zijn voorzien. Vervolgens zijn aan den Amsterdammer A. R. inlichtingen gevraagd. Hij beweerde de machtigingen per post van de Meelcenrale te hebben ontvangen. Deze mededeelüig kon echter niet op waarheid berusten, daar de Meelcentrale de machtigingen niet had af gezonden. Van een en ander werd aangifte bij de politie gedaan, die na verhoor A. R. in be waring stelde. R. die 44 jaar oud is, bleek reeds verschei dene malen met de politie in aanraking te zijn geweest. Zeven maal was proces-ver baal wegens oplichting of verduistering tegen hem opgemaakt. Verder kwam aan het Ucht dat R. een be kende was van de 33-jarige mevr. A. H. G. te 's-Gravenhage, die in relatie stond met den 25-jarigen J. Th. V. die als tijdelijk ambtenaar verbonden is aan de Meelcentrale. Deze V. bleek op onrechtmatige wijze aan machtigingspapieren van de Meelcentrale te zijn gekomen, welke hij van het authentieke stempel van de Meelcentrale had voorzien om ze daarna aan mevr. A. H. G. af te staan. Op haar beurt gaf mevr. A. H. G. deze mach tigingen aan haar vriend A. R. te Amster dam. Gebleken is, dat J. Th. V. ter belooning een gift van 1000 van A. R. had ontvangen. De leverantie van de koffie is niet door gegaan. De partij thee is door tusschenkomst van de Meelcentrale geblokkeerd, hetgeen echter niet bekend was aan R., die deze partij op monster voor 11,600 had ingekocht en voor 18,000 had verkocht. Nog op denzelfden avond was deze partij weder aan een ketting handelaar voor 23,000 verkocht en deze bood haar voor ongeveer 30,000 opnieuw te koop aan. Met A. R. zijn tevens de crisis-ambtenaar J. Th. V. en mevr. A. H. G. in verzekerde be waring gesteld. De exploitatie van fosforietlagen te Ootmarsum Het werk van den Delfstoffen-Opsporings dienst te Ootmarsum is thans is een nieuw stadium gekomen doordat men met de ex ploitatie van de fosforietlagen, welke zich in den Twentschen bodem bevinden, een aan vang zal gaan maken. Tevoren worden in Denekamp, Weerselo en Ootmarsum vergade ringen belegd, waarin de commandant van den dienst, ir. Tj. de Vries,, een uiteenzetting over het werk zal geven en besproken zal worden, hoe de vergoedingen aan belang hebbenden wegens eigendomsrechten, derving van vruchtgebruik van den grond enz. kun nen worden geregeld. Zoodra de weeromstandigheden het toe laten, zal met de exploitatie worden begon nen. De reiniging der fosforietknollen ge schiedt te Ootmarsum, waarna men elders in het land zal trachten uit het fosfaat een voor den landbouw bruikbaar product te maken. S. van den Bergh jr. overleden Blijkens een te 's-Gravenhage ontvangen be richt is de heer S. van den Bergh jr., oud-lid van de Tweede en Eerste Kamer, oud-presi dent-directeur der N.V. van den Bergh's Fa brieken en oud-lid van den raad van bestuur der Margarine-Unie, te Nice overleden. De heer van den Bergh, die bijna 77 jaar is geworden, is te Oss geboren. Hij kwam in 1881 in de zaak van zijn vader. Na de oprich ting van margarinefabrieken ook te Kleef en te Brussel werd de hoofdzetel van de zaak naar Rotterdam verplaatst en verhuisde de heer S. van den Bergh naar onze havenstad, waar hij spoedig in den gemeenteraad werd gekozen. Na een achtjarig raadslidmaatschap werd hij in 1905 lid van de Tweede Kamer, waarin hij vier jaren zitting heeft gehad. Daarna heeft de zich tot een wëreld-concern ontwikkeld hebbende oude margarine-zaak hem weer voor zich opgeëischt, maar in 1927 kon hij zich weer beschikbaar stellen voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer, dat in 1938 een einde heeft genomen. Verschei dene jaren was hij ook lid van het hoofdbe stuur der liberale partij. Talloos zijn de functies geweest, waarin hij uiting heeft gegeven aan zijn menschlievend- heid en onbekrompen weldadigheid. Wij her inneren alleen maar aan wat hij op het gebied van de tuberculosebestrijding gedaan heeft ten aanzien van het sanatorium Oranje Nassau's oord, en aan wat de verzorging van kinderen, ouden van dagen en nog andere behoeftigen aan hem te danken heeft gehad. De overledene was officier in de Huis orde van Oranje-Nassau, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw en comman deur in de orde van Oranje-Nassau. De Engelsche luchf-aanv j op ons land Een vroeger geworpen fc£ne ontploft; 7 dooden en verscheidene gewondent h Engelsche vliegers hebben ook Dinsd^1^ en gisternacht aanvallen op verscl plaatsen van ons land ondernomen, wal een tamelijk groot aantal explosieve en bommen hebben geworpen. Bijna al d<p zonder uitwerking gebleven, daar zij 13 1 open veld, in vaarten of meren tereo G gekomen. De materieele schade is bepe.ie bleven tot gebroken ruiten van wooi in verscheidene plaats, boerenho^a een school en verschillende andere get* s Enkele branden, die door brandbommi k ren veroorzaakt, zijn snel gebluscht 1 k worden. Bij deze aanvallen zijn geen""3' nen getroffen. d a Daarentegen zijn er wel slachtoffers, len bij de ontploffing van een eerder (e^ pen Engelsche bom, die in fiet Zuidj00 lands alsnog is gesprongen en 7 burg k dood en verscheidene anderen gekwetst n onder welke verschillende ernstig. De Nederlandsche regeering te Lceri verbreekt de betrekkingeyk ,ee met Roemenie eni k Ier JS United Press meldt uit Londen: De Nederlandsche regeering te heeft de betrekkingen met Roemenië"'" broken en den Nederlandschen gezant 1 B karest, Lucien van Hoorn, met het j gezantschapspersoneel teruggeroepen, ela Pr£ erl tei INBRAAK IN CONFECTIEFABRIE H' In een van de laatste nachten is inge in de confectiefabriek van de firma L en Zn., gevestigd in de Aleidisstraat te lis dam. De dieven zijn het magazijn binrn drongen na vier deuren geforceerd te |tzi Vermist worden zeven stukken heeren%d< waarde van 1000. Blijkbaar zijn de 5st in hun werkzaamheden gestoord, want h koffers, die ze met dameskousen en J? schoenen hadden gevuld en klaargezet, Ff!' ze niet meegenomen. HJi Ten nadeele van de firma R. M., die zelfde pand is gehuisvest, zijn 4% dozijiyb schoenen, 9 dozijn heerensokken en 12 h kleeden gestolen. rei VARKEN GESTOLEN EN GESLACf. varken was gestolen. Thans is geU, dat twee mannen uit Nijkerkerveen het op den weg hadden zien loopen en h(/T naar huis namen, waar het beest werd g^ Het vleesch is achterhaald en in besPQ Voorlichtingsbureau van d,< Voedingsraad ingesteld ïii Het A.N.P. meldt: lei De beteekenis van een rationeele v d voor de volksgezondheid wordt alget erkend. De voedingsraad heeft sinds31 actieve leiding gegeven aan de voorlicht voedingsgebied. Deze heeft daartoe in M het vorig jaar een commissie van voorli— in het leven geroepen. In deze commiss vertegenwoordigd het nijverheidsonc voor meisjes, de commissie inzake huish lijke voorlichting en gezinsleiding, de i ting voor Huishoudelijke Voorlichting pattelande, de Stichting tot Wetensc! lijke Voorlichting op voedingsgebied contactcommissie van den Nationalen Bi wenraad. Om de voorlichting zoo efficient mog« doen zijn, heeft de voedingsraad, in c met de commissie van voorlichting geQ een voorlichtingsbureau te moeten ins onder directie van dr. C. den Hartog. Deze maatregel beoogt aan de huisvr op wetenschappelijk verantwoorde wijz^l lichting te geven bp het vooral thans z langrijke terrein van voedselbereidii voedingsleer. Het valt niet te ontkenndC in een aantal gezinnen met niet volëjj! overleg en kennis van zaken wordt gehfj( bij het inkoopen, behandelen en verv^ der voedingsmiddelen. Teneinde hierifi) betering te brengen zal het bureau, in|4] contact met wetenschappelijke voorlicHl instanties, zich vooral richten op de van het dagelijksch leven en daarbij bijgestaan door de in den aanhef geng-, commissie. Zoowel raadgevingen en WB8 waar noodig ook waarschuwingen tegfif juiste en schadelijke gewoonten, als re en voorbeelden van weekmenu's, zullei den verstrekt. Hierbij zal uiteraard reB' worden gehouden met de mate, waari^j schillende voedingsmiddelen beschikbaar hetzij onbeperkt, dan wel binnen de rg- van een gelijke verdeel ing over alle v& kers. Vanzelfsprekend zal ook worden op de met de jaargetijden wisselende ai ren en prijzen van verschillende voedinr delen. Het bureau is gevestigd Dr. Kuyperstffl te 's-Gravenhage. 15) „En Heino doei ucl ook met", meende Truus, bitter en sar castisch. ,,'t Zou kunnen, dat moeder iets heeft gemerkt. Als dat zoo is, dan was er mogelijk met haar te praten." „Daar kom ik immers niet verder mee? Wat moet ik toch doen? Ik kan die pijnigende onzekerheid niet langer dragen" Even een stilte. Dan vervolgde Martha: ,,'t Is nu al ruim een jaar. Ik slaap de laatste weken slecht. Ik worstel. Ook op de knieën. Maar ik ontvang geen licht." „De radicaalste oplossing is, dat je Heino om opheldering vraagt", zei Truus. „Dat is niet ongepast, integendeel. Je hebt volkomen het recht, om het te doen." „Het antwoord kan niet tegenvallen, kind. Je weet het al, al weet je de bewoordingen niet. Het schandelijk gedrag van Heino is immers het antwoord?" „Ik begrijp het niet, ik begrijp het niet", snikte Martha weer. „Ikikwas zoo gelukkig en ik hoopte tot Zaterdag nog, dat hij zou komen voor de verloving, nu hij in Amsterdam „Kind, het is ontzettend voor je. En als moeder het te weten komt zij moei het weten, vind ik dan zal het ook haar smarten, evenals het Tjaard en mij pijn doet. We kunnen je be klagen en troosten, maar tenslotte kan God je alleen vrede en berusting schenken. Hij wil dat ook, Martha. Hij z a 1 je helpen, steunen en schragen." Het gesprek stokte weer. „Ik kan het Heino niet vragen", zei Martha dan, als resul taat blijkbaar van haar verdere overwegingen. „Toch zal dat moeten, wanneer hij morgen vertrekt, zonder een verklaring gegeven te hebben. Weet je, wat ik zou doen, Martha?" „Neen?" Gretig-vragend kwam die opmerking er uit. „Je moet zekerheid hebben, dat staat vast. Nu kun je er deze week met moeder over spreken. Ik wil het desnoods ook doen. En dan kan moeder Heino vragen. Maar je kunt hem ook deze week zelf schrijven en vragen hoe het zit. Dan kan hij geen enkele aanmerking maken. Want je hebt gewacht op een ver klaring tot en na zijn vertrek." „Het beste zal zijn, dat ik zelf schrijf. Ik kan nog beter schrij ven, dan met Heino praten, op het oogenblik. Want dat zou mijn krachten te boven gaan." „Schrijf hem dan deze week. Kind, wat jammer, dat het zoo loopt. Tjaard zal niet weten, wat hij hoort, 'k Heb hem Zater dagavond, op weg naar huis, mijn vermoeden meegedeeld, maar hij kon het niet gelooven." Martha schreide. Toch voelde zij zich opgelucht. Te meer, om dat zij ervoer, dat Truus met haar meeleed. „Truus", zeide zij, ietwat later, „als tante morgen Heino niet naar het station kan brengen, vermoedelijk niet, want je weet, hoe zij bij dergelijke gelegenheden is, i k doe het niet, hoor. Ik kan het niet. Geef asjeblieft een oplossing." „Jy kunt het natuurlijk niet. *t Zou al te veel gevergd zyn. Tjaard zal het doen. Bel maar tijdig op." Zij verstond het gekrenkte vrouwenhart. HOOFDSTUK VI. De scherpzinnige Truus had gelijk gehad: mevrouw Schrader had inderdaad iets gemerkt. Vol verwondering, die klom tot verbazing, om over te gaan in vrees en angst, had zij zichzelf afgevraagd, wat er tusschen Heino en Martha was. De harte lijkheid van vroeger was absoluut verdwenen. Heino behan delde Martha schier als een vreemde. En Martha deed zoo vreemd, zoo stil „Ik wilde het vanmorgen aan Martha vragen, toen jij naar Tjaard was, maar toen kwam er verhindering", had zij gezegd. „Wat is er? Wat hebben jullie?" Uit haar opmerking had Heino, die naar buiten staarde, be grepen, dat Martha aan zijn moeder niets had gezegd. Anders behoefde zij Martha niet om inlichtingen te vragen. Hij begreep natuurlijk zeer wel, dat het op den duur spaak zou loopen en Martha spreken zou. Maar in ieder geval zou dat wel niet zijn, terwijl hij nog thuis was. Dan zou het al heel spoedig moeten gebeuren. Dus had hij besloten zijn moeder feitelijk op een dwaalspoor te brengen. Het stuitte hem tegen de borst, maar hij begreep, dat hij, eenmaal in het schuitje zittend, verder moest gaan, niet anders kon. Neen, hij kon, zyns inziens, niet meer terug, 't Was eerlijker geweest, wanneer hij had verteld, hoe de zaak stond. Maar dan zou hij nog gelogen hebben. Want dan zou hij moeten zeggen: Ik heb mij vergist; ik meende Martha lief te hebben, maar dat is niet zoo. En dat zou een nieuwe leugen en oneerlijkheid geweest zijn. Want hij had Martha wel lief. Hij kende zichzelf niet meer. En hij snakte er naar, spoedig uit Groningen weer te vertrekken. In Rotterdam en Amsterdam had hij niet te kampen met de moeilijkheid, waarin hij zich, eigener beweging, begeven had. „Maak u heusch niet bezorgd, moeder, 't Is waar, de'g: hartelijkheid is er niet meer", had hij luchtig en vluchtig .9; lachend geantwoord, „maar u moet ndet vergeten, dat wiju' kinderen meer zijn We zijn als broer en zuster opgevoed, h op den duur, en zeker als ik zoo lang afwezig ben, slijt en voel je, dat er geen bloedverwantschap bestaat." 19 „Dat spreekt vanzelf", had zij gezegd. „Maar daarondë" hoeft de hartelijkheid toch niet te lijden? Tjaard is precifj zelfde gebleven. Waarom ook niet? Je moet dat niet Heino. Het geeft den indruk, dat Martha je te min is. Enig een juweel van een meisje, dat mij zeer tot steun is. Ikjjj aan, omdat ik je nooit op een bewuste oneerlijkheid betrapR dat je de ware reden hebt genoemd. Als dat zoo is, dan gfi je in overweging, je houding te veranderen. Want die doe[" terwille van Martha, maar ook van mijzelf en jou, ontzagi; pijn." i\ „Ik neem aan, dat je de ware reden hebt genoemd", hr gezegd en Heino had het begrepen: zijn moeder twijfela beslist aan. Het verwonderde hem niet, want de motiv^ van zijn optreden vond hij zelf stumperig. 3 „U behoeft er heusch niets achter te zoeken, moeder", hu nog gezegd. „Ik vind trouwens Martha ook veranderd. O is ndet meer als vroeger." u „Ik weet niet, wat er aan de hand is", had mevrouw Schla daarop nog opgemerkt, „maar er waart een geest door het£ die er vroeger niet was." Heino had gelachen, en terwijl naar buiten starende, fi het voorbijsnellend landschap, gezegd: „Er is ook heel* verbeelding bij, moeder." CWordt vervol

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2