Jliruurc £citeci)t (üourant iespar,ti9 Abonnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct. Alles bij vooruitbetaling. /AdvertentieprijzenDagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 46 ct per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con- tract belangrijke korting. No. 6350 MAANDAG 10 FEBRUARI 1941 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie: Stevig fundament Schrift en historie leeren ons, zoo he loten we een artikel over „Historische in", dat de ontwikkeling van een volk immer is los te maken van zijn verleden ii dat het opbouwend en reformeerend nwerken op den volksgeest slechts gelei- lelijk en door de prediking van goede teginselen kan geschieden. Goede beginselen moeten onder een volk vorden gezaaid. Op den volksgeest moet ten overredende invloed worden geoefend, lullen ooit nieuwe denkbeelden naast in- lividueele materieele waardeering for- reele fundeering vinden in wetgeving en (estuur. Een lange weg moet in den regel worden igelegd om in dit opzicht iets te bereiken. )p dit gebied groeien geen wonderboo- nen, die aan het normale lot van dergelijk jewas ontkomen. Wie met vrucht op het gebied der ontwikkeling van het volksle ven werkzaam wil zijn, heeft, naar onze Dvertiiging, boven alles noodig een prin cipieel gegronde, schriftuurlijke samen- vatteide beschouwing van leven en we reld. Hij moet weten te onderscheiden tus- Bchen verschijningsvorm en wezen der dingei. Want boven de subjectieve waar- deeriig van het tijdelijke gaat de objectie ve vaardeering van het constante, de doorgaande lijn in de historie van volk, waardoor we doordringen van de tijdeljke historische momenten en ver- schijiselen tot het eigenlijke en eigene. Daacn gaat de Schrift ons voor en zoo heef' b.v. de groote historicus Groen Prin;terer het ons geleerd. Mit empiristisch constateeren of ratlo- naliiisch verklaren der geschiedenis ko men we niet uit, maar loopen telkens vast op allerlei doolwegen. Ziker, we hebben de feitelijkheden te kernen en te aanvaarden, maar bij het zoeten van een antwoord op de grootste diepte vragen, bij het peilen van den zin van de ontwikkeling der historie, zijn aangewezen op het licht uit een hoogere werld. Ook op dit pad is Gods Woord de lam» voor onzen voet, die eeuwigheids- lichi niet kan ontberen om veilig te gaan. vragen naar aen on zijn® sterkte is allereerst noodig om zijn doorluchte dërdjan ook in het leven der volken te verstaan. Wie daarnaar vraagt en zoekt zal ir geheiligde passiviteit het licht, waar in wt het licht zien, opvangen en de dere gangen Gods in de historie opmerken. Dai gaat zij voor ons leven en spreken, omda ze komt te staan in eeuwigheidslicht en ve de waarheid en wezenlijkheid in de wxkelijkheid benaderen mogen. Daxom en daarom alleen moet het ons te den zyn: waarheid, die waarheid Gods is. Die waarheid is goddelijk en niet men- •chelik georiënteerd. Willen we haar in ons oncmen, willen we haar ten deele kenno, dan hebben we ons te ontdoen van ubjectief-mysticistische elementen. Nochhet getuigenis der vaderen, noch de uitspaak van den vromen mensch met of ronde gezag is het einde van alle tegen- spraa. God sprak.... Alleen het klare, door ïods Geest ons ontdekte waarheids- getuienis der H. Schrift eischt onder- werpag. On historisch bezit godsdienstig, ataatlundig en maatschappelijk moet voor«urend getoetst worden aan het Wood des Heeren, opdat het gezuiverd van ille, uit menschelijke onvolkomen heidIer kennis opgekomen bijmengselen, hi zijl rykdom aan het nageslacht worde averjedragen als werk en gave Gods. Hts dieper we in dat Woorl en in de ichaten der historie delven, hoe helderder m imvattender deze dingen voor ons geeselijk oog komen te staan, ook al blijft n leze bedeeling het kennen en vol bergen steeds ten deele. Wie zoo de geschiedenis beziet, zal met ich: teruggrijpen naar een verleden, dat •ok nimmer een paradijs was, zal zich het ■eden scherp voor oogen stellen, de fouten laarin willen onderkennen en zal zich oeden voor overspannen toekomstver wachtingen, wetende wat in den mensch l Hy verstaat, dat God niet stil zit by et woelen der volken, die elk eigen ver- ntwoordelykheid dragen, maar dat Hy e door hem geschapen en onderhouden ■ereld voortleidt naar het eind der hiwen, die in hun karakter ons iin Gods roord geteekend worden. De kracht der inde zal toenemen, de liefde zal ver delen, de strijd tusschen licht en duister- s, tusschen goed en kwaad verscherpen i de dwaling zal zich op steeds breeder rrein doen gelden in haar leven-ontbin- tnde en vernietigende kracht. Wil dat nu zeggen, dat we, de armen 'er elkaar geslagen, maar rustig hebben e te zien hoe dat alles zich ontwikkelt, •ogstens mijmerend over een vaak on- 'ldoend gekend verleden? Het oude is et zonder meer goed. En wat goed is. hoeft niet oud te zyn. De Schrift zegt het ons anders. We igen Gods daden niet vergeten, maar n die aan het navolgende geslacht vertellen. Maar dat niet alleen. In eiken a vinden we onze taak, persoonlijk. »ar ook als volk, zelfs als oude toestan- Duitsche opdrachterv voor de Nederlandsche industrie Een centrale regeling Bijeenkomsten voor handelaars en industrieelen In de eerste maanden na de bezetting wer den de opdrachten, welke van Duitsche zijde werden verstrekt aan de Nederlandsche industrie uitgevoeid met behulp van de grondstoffen, weke zich hier in het land be vonden. Toen enter in de laatste maanden het vorige jaar deze voorraden sterk verminderden, werd de maatregel getroffen, dat Duitschland zelf zou zorg dragen voor de hier te lande te verwerken grondstoffen, in hoofdzaak ijze: an staal en non-ferrometa- len. Deze maatregel werd uitgevoerd in het belang van beicfe landen. Nederland kon daardoor immers «11 verder van eigen grond stoffen profiteern, en Duitschland had de zekerheid, dat gen stagnatie zou optreden doordat op een ggeven oogenblik de noodige grondstoffen zouen ontbreken. De grondslag -oor de nieuwe regeling is du., dat geen oprachten hier komen, waar voor geen grondioffen beschikbaar zijn. Met grondstoffen weden hier bedoeld zoowel grondstoffen in latura als documenten, op grond waarvan ht materiaal uit Duitschland kan worden betrkken. Om nu een loelmatige verdeeling van Duitsche opdracten in Nederland te berei ken verstrekt dvZemralauftragsstelle in Den Haag aan Duitsce bestellers op aanvraag ge gevens omtrentde hiervoor in aanmerking komende Neder'.ndsche ondernemingen. Als opdrachten in ezen geest gelden alle op- urac 'en van Ditsche firma's en openbare lichunen (waamdor de weermacht) aan Nederlandsche odememingen. Bestaan er leds relaties tusschen een Duitschen bestier en een Nederlandsche onderneming, o: stelt de Duitsche besteller prijs op uitvoer? van de opdracht door een bepaalde Nedenndsche onderneming, dan zal de Zentralattragsstelle hiermee zooveel mogeliik rekenir houden. Maandag vegadering te 's-Gravenbge Om nu aan d:e nieuwe regeling ruimere bekendheid te yen, wordt in het land een aantal byeenkonten belegd, waarop een en ander voor indurieelen en handelaren nader ve-duidelykt zaworden. Ter inleiding hier van gaat aan deze reeks bijeenkomsten vooraf een dooide Zentralauftragsstelle ge organiseerde ve'adering, welke vandaag om 11 uur zou worm gehouden in het paleis aan den Kneuterdijke 's-Gravenhage. In deze vergaering is het woord gevoerd door den commiaris-generaal voor financiën en oeconomischizaken, dr. H. Fischböck, die sprak over de grondslagen dezer regeling. Voorts spraken daar nog ing. Nimtz, leider der Zentralauftragsstelle, over de tech nische uitvoering en dipl. Kfm. Metzger, des kundige op het gebied van de grondstoffen- voorziening, over hetzelfde onderwerp. De reeks vergaderingen, waarvan nier- boven sprake is, heeft plaats in deze week. Deze bijeenkomsten worden georgani seerd door de rijksbureau* voor ijzer en staal en voor non-ferrometalen, in samenwerking met de Zentralauftragsstelle. De vergade ringen hebben als volgt plaats: Utrecht: Dinsdag, 10 uur in het jaar beursgebouw; Amsterdam: Woensdag. 10 uur in Krasnapolsky; Dordri Americain; Gronir Harmonie; ht: Ma stricht Donderdag, 11 uur in Vrijdag, 2 uur in de Vrijdag, 2 uur in den Stadsschouwburg Hengelo: Zaterdag, om 10 uur in het Amstelhotel. In andere plaatsen van het land zullen ook dergelijke bijeenkomsten worden gehouden en wel in de dagen 1015 Maart De grootte besparing op Uw stroomrantsen verkrijgt U door het gebruik va de beste en zuinigste lampen ooidoor Philips vervaardigd: PHILIPS (Vervolg van de eerste kolom). als we die kernen uit de Fransche revo lutie en de iaarop steunende valsche moderne democratie, die het organisch volksbegrip venietigt, den hechten grond slag aan het overheidsgezag ontneemt en hei getal aanbdt, moet met alle kracht worden weerstaan. Zoutend zou' en stralend licht zullen we hebben te zyn, ook als er aan onze verworvenheden en zekerheden geschud wordt. Juist dan kunnen Woord en belij denis ons een stevig fundament onder de voeten geven, waardoor we worden be hoed èn voor ongefundeerd optimisme èn voor overdreven pessimisme, en onze handen gesterkt worden in den strijd, dien we te voeren hebben om den bewa- renden en zuiverenden invloed van het christendom in het volksleven tot gelding te brengen zonder van verkeerde midde len in den geestelijken strijd gebruik maken. We hebben in eiken tijd de juiste positie te kiezen aan het roer van het schip, den blik vooruit op de toekomst gericht. Wat het verleden aan goeds had, dat de eeuwen wist te trotseeren, nemen we mee in die ten deele onbekende toekomst, zonder een ziekelijk heimwee te koesteren naar wat voorbij ging. Wie dat zou doen, verviel in een tekort aan historischen zin, met als bedenkelijk gevolg, dat al omziende de rug naar het licht gekeerd wordt en Voor jaar- en streekbeurzen thans vergunning vereischt In het verordeningenblad is verschenen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart betreffende jaarbeurzen en streekbeurzen. Dit besluit verstaat onder beurs: de sa menkomst van fabrikanten, groothandelaren, handelsagenten, handelsreizigers, kleinhande laren en andere kooplieden, gehouden met. het doel handelsrelaties te doen aanknoopen en handelstransacties tot stand te doen bren gen; streekbeurs: de in verband met de verkeersomstandigheden voor een bepaal de streek of stad, al dan niet periodiek geor ganiseerde beurs. Het is verboden eenige beurs, niet uit gaande van de te Utrecht gevestigde ver- eeniging tot het houden van jaarbeurzen in Nederland, aan te kondigen of te or- ganiseeren onder de aanduiding van „jaarbeurs". Het is voorts verboden zonder vergun ning van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart een streekbeurs aan te kon digen, te organiseeren of te houden. Aan een vergunning kunnen voorwaar den of beperkingen worden verbonden. De voor de uitvoering van dit besluit noo dige voorschriften worden door den secre taris-generaal van het departement van han del, nijverheid en scheepvaart vastgesteld. Hij, die handelt in strijd met het voorgaan de of met eenig krachtens dit besluit vast gesteld voorschrift, wordt gestraft met hech tenis van ten hoogste zes maanden of met geldboete van ten hoogte vijfduizend gulden. Deze strafbaar gestelde feiten worden be schouwd als overtredingen. Indien het feit wordt begaan door of van wege een rechtspersoon, wordt de strafver volging ingesteld en de straf uitgesproken tegen de leden van het bestuur of tegen hen, die feitelijk de leiding hebben. Geen straf wordt uitgesproken tegen hem, van wien blijkt, dat de overtreding buiten zijn toedoen is gesohied. CREDIETEN VOOR OPBOUW OF HERSTEL Bepalingen betreffende onroerende goederen en schepen Hypotheken in verband met den wederopbouw In het Verordeningenblad is verschenen een besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van financiën en van justitie betreffende credieten voor opbouw of herstel van onroerende goederen en schepen. Bepaald is daarin: Stichtingen, die uitsluitend ot mede ten doel hebben oorlogsmolestcredieten te ver strekken kunnen voor rekening en risico van het rijk zoodanige credieten ook verstrekken: voor opbouw of herstel van tengevolge van defensiemaatregelen of oorlogsgeweld bescha digde boerderijen; voor opbouw ol herstel van andere door oorlogsgeweld getroffen onroerende goederen. Tot zekerheid van oorlogsmolestcredieten voor opbouw of herstel van onroerende goe deren en voor herstel of aankoop van sche pen kunnen inschrijvingen in de hypothe caire of scheepsregisters worden bewerk stelligd. Hetzelfde geldt voor credieten, welke worden verstrekt voor opbouw of herstel van door defensiemaatregelen beschadigde boer derijen De inschrijving geschiedt ten behoeve van het rijk of van de stichting Zij kan ook ge schieden ten behoeve van een gemeente, in dien deze het crediet in het belang der volks huisvesting uit rijksvoorschotten verstrekt Deze inschrijvingen hebben gelijke kracht als ingeschreven hypotheken. Een inschrijving, als in dit besluit bedoeld, kan niet worden bewerkstelligd, indien de algemeen gemachtigde voor den wederopbouw ten aanzien van het onroerend goed of het schip in verband met een plan tot herbouw, een regeling heeft goedgekeurd of zelf heeft getroffen. Hypotheken Verschenen is een besluit van de secretaris sen-generaal van het departement van jus titie en van financiën betreffende hypotheken in verband met den wederopbouw. Bepaald is het volgende- De hypotheken, welke onmiddellijk rang nemen na een inschrijving als bedoeld in het vorige bericht, of welke ingevolge een door den algemeen gemachtigde voor den weder opbouw goedgekeurde of vastgestelde regeling dnmiddelltjk volgen op een eerste hypotheek, worden geacht eerste hypotheken te zijn en alle bedingen te kunnen bevatten, welke het Burgerlijk Wetboek toestaat aan eerste hypo thecaire schuldeischers, met dien verstande echter, dat zij onmiddellijk na de boven hen gaande inschrijving of hypotheek gerang schikt worden. Omtrent aeze hypotheken zijn in verschil lende artikelen van dit besluit nadere bepa lingen vastgesteld aangaande verkoop en be slag. Strafbaarheid van handelingen in strijd met militaire- en politie-voorschriften In het Verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de strafbaarheid van handelingen in strijd met militaire of politievoorschriften. Hierin wordt het volgende bepaald: Handelingen in strijd met algemeene in structies, bevelen en officieele aankondigin gen, welke gedurende den oorlog in militair of politie-belang door den Weermachtsbevel hebber in Nederland of door den Commis saris-Generaal voor de openbare veiligheid den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied onder verwijzing naar deze verordening worden uitgevaardigd en welke door middel van aanplakking, de pers of de radio worden bekendgemaakt, zijn overtredingen en worden met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met boete van ten hoogste duizend gulden of met een dezer straffen bestraft, voor zoover niet op grond n andere bepalingen een zwaardere straf verbeurd. DISTRIBUTIE VAN PLANTAARDIGE VEZELS In het verordeningenblad is opgenomen een beschikking van den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart ingevolge de Distributiewet 1939 betreffende distributie van plantaardige vezels. Blijkens deze beschikking worden plant aardige vezels, alsmede weefsels en andere producten van plantaardige vezels, aange- ;™i!udln^ onderstboven gaan. I daardoor de juiste taak voor het heden a/i verkeerde begmseien, zoo- j niet zou werden onderkend. ZON EN MAAN Zonsopgang 11 Febr. 9.04; ondergang 18.' Volle maan Woensdag 12 Februari; laai ste kwartier Dinsdag 18 Februari; Nieuw, maan Woensdag 26 Februari Schadeloosstelling aan Duitschers Ter zake van schade aan goederen door oorlogsgeweld Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het schadeloosstellen van Duitschers ter zake van door oorlogsgeweld veroorzaakte schade aan goederen. Hieraan wordt ontleend: Duitschers worden ter zake van door oor logsgeweld veroorzaakte schade aan goede ren, welke zij in het bezette Nederlandsche gebied geleden hebben of lijden, onder over eenkomstige toepassing van de desbetreffen de in het Duitsche rijk geldende bepalingen, schadeloos gesteld. Onderdanen van andere staten kunnen bij beschikking van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissa ris-generaal voor financiën en economische zaken) met Duitschers worden gelijkgesteld. Deze beschikking kunnen zoowel afzonder lijke gevallen als groepen van gevallen be treffen. Met het opnemen der schaden, alsmede met het vaststellen en uitbetalen der schade loosstellingen, is belast het Hulpcomité voor Duitschers in Nederland (Hilfsausschuss fuer die Deutèchen in den Niederlanden) Deze werkzaamheden worden verricht ondei toe zicht van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied (Commissaris- Generaal voor financiën en economische za ken), die tevens de controle op het gevoerde geldelijke beheer uitoefent, en in overeen stemming met diens aanwijzingen. De bedragen der schadeloosstellingen en van de daarmede samenhangende kosten komen ten laste van het „Herstelfonds 1940". Nationaal Front De Rijkscommissaris in het bezette Neder landsche gebied heeft aan Nationaal Front toestemming verleend tot het houden van openbare vergaderingen. Een groote propaganda-actie van deze be weging zal worden begonnen, welke op Vrij dag a.s. met een vergadering in den Dieren tuin wordt ingezet. De weg door Birma weer gebombardeerd Formaties van Japansche marinevlieg tuigen zijn gisteren de provincie Yoennan binnengevlogen en hebben bommen geworpen op Koenming en den weg door Birma, zoo heeft het persbureau van de Japansche vloot in de Zuid-Chineesche Zee bekend gemaakt. Ondanks het heftige afweei vuur bplaatsten de Japansche vliegtuigen treffers op een n.unitiefabrie1 te Koenming en wierpen zy verscheidene toestellen in brand Andere Tay-pjche vliegtuigen brachten ernstige schixv v toe aan de Hoeintoengbrug op den weg^ oor Birma, die door de Chineezen her- steld *as na op 29 November j.l. door Japan- sche vliegtuigen te zijn vernield. Alle vlieg tuigen zyn veilig op hun basis teruggekeerd (Domei,) Aanvallen op Engelsehe spoorweg verbindingen Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakte Zaterdag bekend: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke doelen op het Britsche eiland met succes met bommen be stookt. Daarbij werd in een havenstad aan de Schotsche Oostkust de ketel van een gas fabriek bij een scheervluoht in brand ge worpen. Bommen van het zwaarste kaliber troffen in Zuidoost-Engeland een station en een fabriek. Voor Dundee werd een klein koopvaardij schip door een vollen treffer vernield. In het gebied van de Middellandsche Zee hebben Duitsche gevechtsvliegers Zaterdag avond en gisternacht in opeenvolgende golven de vliegvelden Luca en Halfar, de vlieghaven Marsa Scirecco en de haveninstallaties van La Valetta op Malta aangevallen. Inslaande bommen vernielden hangars en schuilgelegen- heden en veroorzaakten vrij groote branden. De vijand heeft met zwakke strijdkrachten in den afgeloopen nacht aan de Kanaalkust bommen geworpen, zonder noemenswaardige schade aan te richten. Afweergeschut sohoot een vijandelijk vliegtuig neer. Als aanvulling op het Duitsche weermacht- bericht van Zaterdag verneemt het D.N.B. nog de volgende bijzonderheden: Het Oosten en Zuid-Oosten van Engeland hadden ook op 7 Februari opnieuw afzonder lijke aanvallen van Duitsche gevechtsvlieg tuigen, die met groote successen voor den oorlog belangrijke doelen bestookten, te verduren. De bemanning van een gevechts vliegtuig volbracht in het kader van deze afzonderlijke acties een zeer stoutmoedige vlucht. Dit vliegtuig dook bij het vliegen over de Schotsche havenstad Peterhead, ge legen tusschen de Firth of Forth en Scapa Flow, tot op twintig meter hoogte en wist een gasfabriek en een gashouder in brand te werpen. Bomtreffers van het zwaarste kaliber richtten zware vernielingen aan in het station de wapenfabrieken van de Oost-Engelsche havenstad Great Yarmouth. Na de talrijke treffers, die in het verloop van de laatste twee weken op spoorwegemplacementen en stations aan de lijn Great Yarmouth NorwichLonden zijn geplaatst, kan men aannemen, dat deze belangrijke spoorweg- inding naar de Engelsehe hoofdstad zeer aanzienlijk gestoord is. Voor de Oost-Schotsché haven Dundee kreeg een vrachtschip van ongeveer 1000 b.r.t een vollen treffer op het achterschip. Een ketelontploffing reet het schip uit elkaar, zoodat het schip in zinkenden toestand op de golven dreef. De hardnekkige en doeltreffende lucht aanvallen op Malta ontnemen aan deze mach tige zeevesting, evenals dit het geval Is ge weest met de oorlogshavens in de Firth of Forth en in Scapa Flow, meer en meer de beteekenis van een eerste klasse strategische vlootbasis. Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Afzonderlijke gevechtsvliegtuigen hebben gisteren overdag en in den nacht met succes strategische doelen in de Midlands en in Zuid-Oost Engeland aangevallen. In het Middellandsche-Zeegebied heeft de Duitsche luchtmacht bij aanvallen in opeen volgende golven op vliegvelden op het eiland Malta en de haven van La Valetta bomtref fers van zwaar kaliber geplaatst en op ge bouwen en pakhuizen. Er ontstonden om vangrijke branden. De vijand heeft in den afgeloopen nacht met weinig vliegtuigen op drie plaatsen bommen geworpen op woondistricten in West-Duitschland. Van drie vijandelijke vliegtuigen die Noorwegen trachtten binnen te vliegen, werden er twee neergehaald. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. Bengazi door de Engelschen bezet In Oost-Afrika bedrijvigheid in den sector Keren Het Italiaansche hoofdkwartier publiceerde Zaterdag weermacbtsbericht no. 246. Het luidt: Aan het Grieksohe front is een aanval van den tegenstander in den sector van het 11de leger afgeslagen. De vijand leed zware ver liezen. Tijdens deze actie heeft het dertiende regiment infanterie zich op bijzondere wijze onderscheiden. Een van onze luchtformaties heeft militaire doelen te Pr eves a gebombar deerd. In den loop van den vijfden en den zesden Februari is in het gebied ten Zuiden van Bengazi een uiterst felle veldslag geleverd, tijdens welken onze verliezen ernstig en die van den vijand aan mannen en strijdmiddelen niet minder ernstig waren. In den avond van den zesden Februari bezette de vijand Bengazi, dat ontruimd was door onze troepen, om de nationale en inboorlingen- bevolkingen te sparen. In Oost-Afrika felle bedrijvigheid der wederzij dsche artillerie in den sector van Keren. Gevechten van patrouilles aan de Soedaneesche grens van Galla en Sidamo. Onze luchtdetachementen hebben vijande lijke groepen gebombardeerd in hun kampe menten. Tijdens gevechten mei vijandelijke jagers zijn drie Engelsehe vliegtuigen in vlammen neergeschoten. De vijand heeft aan vallen gedaan op Keran, Hargheisa en Javello. In den middag van 31 Januari is een ge wapende ponton van de Koninklijke marine, die gesleept werd om naar elders te worden vervoerd, aangevallen door een vijandelijke duikboot, die er het vuur op opende. De ponton reageerde onmiddellijk met hevig vuur en slaagde er in de duikboot te treffen. De kleine sleepboot werd tijdens het gevecht getroffen, vloog in brand en zonk daarna. Acht en veertig man van de 67 opvarenden zyn gered. nmnii ^„debcxk I'* 1' Ml >u nF CMiniF" AMSTERDAM B. en J. VAM SCHUPPEN, VeenenMU TOEWIJZING VAN VLEESCH AAN SLAGERS Naar het Vaderland verneemt, is verle den week uitvoering gegeven aan een voor nemen, dat reeds van den beginne af heeft bestaan, t.w. om ook den slagers vleesch te verstrekken in verhouding tot het aantal bonnen dat zij hebben inge leverd. Het is toevallig, dat deze invoering samen valt met den maatregel van de distributie, die enkele bonnen heeft laten vervallen, om een einde te maken aan het voortijdig ge- b.uik ervan. Slagers, die vorige week meer hebben verkocht dan zij mochten, krijgen nu dus minder vleesch. Het publiek zal er niet onder te lijden hebben, want de totale hoeveelheid vleesch, die beschikbaar is gesteld, is dezelfde ge bleven. Het resultaat is alleen zoo verzekerde men van deskundige zijde dat de slagers, die te veel verkocht hebben, tot hun reëelen omzet worden teruggebracht. Het Centraal Bureau voor vee en vleesch deelde aan den handel o.m. het volgende mede: In de practijk is gebleken, dat de toewij zing van vee op basis van den omzet der slagers in het 4e kwartaal 1939 heeft geleid tot onjuiste verhoudingen, waardoor in de eene plaats meer vleesch per hoofd der be volking beschikbaar is dan in een andere plaats. Teneinde deze ongelijkheden op te heffen, heeft de Nederlandsche Veehouderij Centrale besloten de toewijzing van vee op een nieuwe basis te stellen. De N.V.C. heeft van het Cen traal Distributie Kantoor een opgave gevraagd van het aantal uitgereikte vleeschkaarten; gegevens zijn nu verzameld per kring van iedere plaatselijke toewijzingscommissie het aantal vleeschkaarten is verrekend in kilogrammen vleesch en vervolgens in het aantal runderen, hetwelk per week voor een kring van de commissie beschikbaar moet zijn. Het Centraal Bureau heeft aan dezen maat regel een waarschuwing vastgeknoopt geen vleesch of vleeschwaren zonder bon te ver- koopen, noch op den bon van de vleeschkaart, die nog niet geldig is verklaard. De slager, die zich aan overtreding der voorschriften schuldig maakt, stelt zich bloot aan zware straffen en aan uitsluiting van toewijzing van vleesch. De slagers, die zonder bonnen ver- koopen, komen in hun verantwoording te kort. Door het grooter beenderenpercentage komt de slager met zijn verantwoording reeds krapper te zitten. Wie dus tekort aan bonnen inlevert, krijgt minder toegewezen en langzaam maar zeker werkt hy zyn omzet weg. De muziekprijs van Amsterdam Toegekend aan orkest-suite van Jan Pouwels De jury voor den prijs van de gemeente Amsterdam voor een nog niet uitgevoerd sympho'nisch werk of instrumentaal concert, bestaande uit de heeren Jan Gölse, Rudolf Mengelberg en Willem Pijper, heeft thans uitspraak gedaan. Van de 35 inzendingen kwamen na schifting naar de meening der jury ten slotte de werken, ingezonden onder de motto's: „Ars longa, Vita brevis" en „Ca- pricornus", het meset voor de bekroning in aanmerking. Bij meerderheid van stemmen heeft de jury ten slotte den prijs toegekend voor de orkest-suite, ingezonden onder het motto „Ca- pricornus". Bij de opening van den naam- brief bleek de heer Jan Pouwels te Hilver sum de componist van dit werk te zijn. Behalve de reeds genoemde compositie, in gezonden onder motto „Ars longa, Vita bre vis" heeft de jury in haar rapport de inzen dingen onder motto's: I. E. P."„ „Nomina sunt odiosa", „Ituriel" en „No pains, sir, I take pleasure in singing sir" eervol vermeld. Mislukte Britsche aanvallen Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In den ochtend van 10 Februari is de R.A.F. naar het D.N.B. verneemt, met ver scheidene vliegtuigen naar Noord-Duitsch- land gevlogen. De Engelsehe machines wer den met goedgericht afweervuur van hun doelen verdreven en wierpen slechts op open terrein eenige brandbommen neer, die een boerenhuis en een schuur beschadigden D. BROUWER t Te Murmerwoude is in den ouderdom van 47 jaar overleden de heer D. Brouwer, die op verschillend gebied een vooraanstaande plaats innam. De overledene diende de Geref. kerk in zijn woonplaats als ouderling, was vanaf de oprichting voorzitter van den Chr. Besturenbond in de gemeente Dantuma deel en bestuurslid van de afdeeling van Patrimo nium en van de gem. Anti—Rev. kiesver- eeniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1