JMnwor ^Trtïtscljr CTswrant ,1. i* V i H GRIEPWEER2 A° 1807 A.U.ljoekholt pottepwh N.V. v.h. J, GILTAY Zn. Abonnementsprijs Per week 18 ct. Losse Alles bij vooruitbetaling. Advertentieprijzen t 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 46 ct. per regeL Minimum 8 regels. Bewijsnummer 5 ct By con tract belangrüke korting. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 No. £348 VRIJDAG 7 FEBRUARI 1941 21e Jaargang Bijdragen van medewerkers. Ingezon den stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie. Mèeleven met de jeugd De Jeugd maakt een moeilijken tijd door. ;iPiJ zien dit aan de stijgende cijfers van de Criminaliteit, door jongeren bedreven. Deze Ijfers aclten wij belangrijk genoeg om er ■jpg eens afzonderlijk op terug te komen. Maar Zlpk de Jeugd, die maar niet dadelijk tot cri minaliteit vervalt, heeft het momenteel niet ^makkelik. Wij lazen er iets van In een rfiidelijk irtikel in het maandblad voor op- nbeding en onderwijs „Valcoogh". Hoe stam de zaken? De school eindigt vrij it in dm middag. Tusschen schooltijd en tnstijd Vlijft niet zoo heel veel ruimte over. men nag tooh wel even uitblazen. Maar het een begint de studie van het huis kerk. Vueger ging dat vaak lichter dan enwoodig. Waar maar een plekje was in er een gaan zitten. Des zomers kan ïog. Doch thans concentreert ziel» >1 het huiselijk leven zooveel als eenlgs- mogiijk is in de huiskamer. De kolen Ifc-ngen u-toe en ook op het gebruik van fectricitet en dergelijk moet worden gelet ,Jr gaan vele makke schapen in een hok, Qaar schpen behoeven nu eenmaal geen is werk e maken. De schol kan hier medewerken. In de eer plaats zou er aan de jeugd gelegenheid Junnen worden, om in de sohoofl dve nog vat na te 6tudeeren. Er zijn proe- genonen en dóe zijn niet slecht uitgeval- Zeker, het is niet ideaal, zoo dadelijk na ingespeinen dagtaak op school weer te ten bg innen, maar 't is beter dan het lis zou pan. En verdr moest Juist onder de huidige itandigbden het volle accent vallen op onderrcht op school en moet het huis- •k zoovel mogelijk worden ingeperkt Als ondeivijs op deze inperking Ingesteld lakt, dan zal dat ook wel mogelijk Dlijken. zèggei wij niet alleen begrip te hebben r de nseilijkheid van de jongeren, maar tóónenwij ook ons medeleven. Dat is heel igkts anders dan dat men wordt opgewekt tot Syerdrever medelijden. De jeugd heeft aan list begrp dikwijls meer dan aan mede- den. ij Wij willn eindigen met de opmerkingen, ^Vaarmedede schrijver in „Valcoogh" besluit: aan, te doen of alles gaat niet gewoon" is. Het ko6t enorm veel moeite erA dezen jjd zelf de groote belangrijkheid 1 an veel ;tof in te zien. Den leerling koet et nog n?er moeite: vaak krijg ik van ou- d We leerliigen den indruk, of htm een heele- tuj>el niets schelen kan. Ze zien geen toe- t; dat wat him ideaal was ligt zoo ver Wij meten intensief, met volle overtul- onze :tof geven. Wij moeten de leerlin- in opwerlen tot de overtuiging, dat hün licht, hün taak voor de gemeenschap is: erken. Wit ze zélf bereiken, wat ze zelf jn, heeft vaarde ook voor de toekomst, die 9xrh niet alijd zoo donker zal blijven. Onze ak blijft nooi. Maar we moeten niet buiten I wereld stian en maar doen, of er niets ver- pVderd is. Er is veel veranderd, ook in den bijsloten krhg van het huis. En daarmee r pet de schcol begrijpend rekening houden." i,J De overdracht van oeNederlandsche zeeschepen ani Zonder vergunning verboden rij secretaris-generaal van het departement "eh handel, nijverheid en scheepvaart heeft mabeschikking van den toenmaligen minister 10^i oeconomische zaken betreffende verbod ceeh overdracht van zeeschepen in dien zin en(vijzigd, dat daarin vervallen de woorden >or zoover betreft overdracht aan niet- derlanders of naar het buitenland", jaarmede is thans ook overdracht van derlandsche zeeschepen aan Nederlanders •boden zonder vergunning. uet carillon voor het Leidsche stadhuis aangeboden r. De overdracht ^p het stadhuis te Leiden heeft gister- Idag op eenvoudige wijze een voor deze i belangrijke gebeurtenis plaats gehad l geschenk van burgerij, studenten en nisten voor het nieuwe stadhuis, bestaande een carillon met toebehooren in den toren i het stadhuis, is n.l. door het comité tot bieding van het geschenk aan de ge- tnte aangeboden en door het gemeente- tuur aanvaard. Na de plechtigheid werd carillon door een bespeling ingewijd. Het lllon zal evenals vroeger in den ouden In eiken Woensdag en Zaterdag van 11— liur worden' bespeeld. •ok het speelwerk bij heel-, half- en kwart- is met ingang van gisteren in werking leid. De bespeling van het carillon is op- ragen aan den heer R. Heer'in g. ZON EN MAAN Zonsopgang 8 Febr. 9.10; ondergang 18.40 folie maan Woensdag 12 Februari; laat- te kwartier Dinsdag 18 Februari: ïieuwe maan Woensdag 26 Februari - k "7,71 if' H üe restauratie van den HaagscHen Sint Jacobstoren is in vollen gang Aan «jee binnenkant van het bouwwerk wordt de pleisterlaag van de muur gehakt Ook het Gothische raam zal hersteld worden (Foto Schimmelpenningh) Uit de Pers VERLEDEN EN TOEKOMST Reeds meerdere malen toonden wij aan, dat bij alle tekortkomingen, welke menschen en volken aankleven, dus zeker ook het Neder- landsche volk, in ons land toch op veel valt en viel te wyzen, waarvoor de toon der dank baarheid op zyn plaats is. Thans lezen wij een soortgelijk artikel ln de NI e ciale t Hieruit „De inpoldering van onze Zuiderzee heeft de bewondering van de geheele wereld gewekt In Zuid-Amerika, in Azië, Afrika, overal vroeg men Nederlandsche maatschappijen om bag- gerwerken en inpolderingen te verrichten. De Nederlandsche zeesleepvaart heeft ter wereld haars gelijke niet. Lloyds, de groote Engelsche maatschappij, verzekerde dokken, baggermolens e.d. tegen een derde van de ge wone premie als de versleeping geschiedde door een Hollandsche reedery. In alle havens ter wereld werd de Neder landsche vlag gezien. Onze handelsvloot telde volgens de laatste officieele opgave 1523 sche pen met een gezamenlyken inhoud van 3,000,000 registerton. Daarmede is zy de zevende van de wereldvloten. Per duizend inwoners komen 340 bruto registerton. Daarmee staat Neder land naast Groot-Brittannië en Noorwegen op de derde plaats. In het verkeer ter zee neemt Nederland met 31.8 millioen N.R.T. van in- en uitgaande schepen de zevende plaats in. Rotterdam is na Londen de grootste zeehaven ter wereld. Ons net van binnenlandsche waterwegen is 7750 km. lang en zeer goed onderhouden. Het landverkeerswegennet heeft een lengte van 26,600 km. Daarvan behooren 3300 km. tot de primaire wegen. Voorts was er een uitstekend ontwikkeld vliegwezen met vaste lijndiensten naar de be langrijkste Europeesche steden en naar Indië. Onze K.L.M. stond, vergeleken by andere luchtvaartmaatschappijen, bekend gm haar vei ligheid en betrouwbaarheid. De Nederlandsche landbouw staat op hoog peil en hoeft heusch van het buitenland niet veel te leeren. Een zeer intensieve vorm van landbouw, de tuinbouw heeft zich hier ont wikkeld Het buitenland heeft getracht ons hierin te evenaren, zonder dat dit tot nu toe gelukte. Aan ertsen en andere kostbaarheden is onze bodem arm. Onze diamantslijperijen impor teeren hun grondstoffen uit Zuid-Afrika en Zuid-Amerika en exporteeren het voltooide product van hooge kwaliteit over de geheele wereld. Petroleum zit er niet of nauwelijks in den Nederlandschen grond, maar de Nederlanders hebben een overwegende positie in één van de twee grootste wereldconcerns van petroleum. De bekende Philipsfabrieken voor gloeilam pen en radiotoestellen moeten vrijwel al haar grondstoffen uit het buitenland invoeren, zoo dat een spotvogel eens zei: De eenige echt Nederlandsche grondstoffen, die voor dat fabri kaat worden gebezigd zyn: het luchtledig in de lampen en de energie van de stichters van dat bedrijf! Op het gebied der veredelings-industrieen neemt Nederland een eervolle plaats in. Onze landbouwindustrie is uitstekend geoutilleerd. Voor stroocarton hebben we bijna het wereld monopolie. Op het gebied van de volkswoningbouw staan we vrijwel aan de spits der natiën. Afgevaar digden uit Zweden een land dat enkele jaren geleden door sommige Nederlanders hoog werd geroemd sloegen de handen ineen van verbazing over het peil dat hier reeds was bereikt! We doen slechts enkele grepen. Het lijstje zou ook twee-, driemaal zoo lang kunnen zyn. We zouden kunnen spreken over landverbete- ring, bedijking, handel, export, visscherij. Over de plaats welke Nederland in de financieele wereld inneemt. Over onze koloniale politiek, die een voorbeeld is voor de geheele wereld Wat we noemden, zijn feiten, die door ieder te controleeren zijn. Nu kan men natuurlijk een kronkelredenet ring toepassen en zeggen: dat zijn meest mate- riëele dingen. Het gaat ons niet om het stof felijke, maar om het geestelijke. Geestelijk was ons volk door „het neerschende stelsel" ver ziekt Kan dat waar zyn? Is een ingedommeld, lamlendig volk tot zulke prestaties in staat? Kan een verziekte, verkankerde natie verrich ten wat de Nederlandsche verricht; in het dichtst bevolkte gebied van Europa zulk een hoog welvaartspeil handhaven? Is het een bewijs van geestelijke aftakeling, dat ons geboortecijfer relatief nog zoo hoog is, hooger dan in de omringende landen? Dat het cijfer van de moorden en zelfmoor den, per 1000 inwoners in Nederland verreweg het laagste is van geheel Europa? We zouden natuurlijk ook andere factoren kunnen noemen om de geestelyke gezondheid van ons volk te meten, maar voor ditmaal v/ilden we de statistiek eens laten spreken. Misschien zegt men: goed, het Nederlandsche volk heeft veel gepresteerd, maar met de ver deeling van de stoffelijke welvaart was het lang niet in orde. We zullen niet zeggen, dat er op dit punt zoomin als op eenig ander punt niets te verbeteren valt. De vakbeweging, de sociale wetgeving had den al veel bereikt En in de wereldcrisis, die ons uiterst conjunctuurgevoelig land zeer hevig teisterde, wist het Nederlandsche schip de in genomen sociale lading te behouden. Neen. we hadden het ideaal zeker niet be reikt, Maar we hoefden ons voor het buiten land niet te schamen. Ons volk in zyn geheel leefde op een hooger niveau dan de meeste andere volken. Ieder, die veel in andere landen reisde, kon dit constateeren. De statistiek wijst trouwens in dezelfde richting. Alleen door het bereikte welvaartspeil voor net geheele volk en door de sociale en hygiënische zorg was het mogelijk dat ons sterftecijfer het laagste ter wereld was, hetgeen, afzonderlijk genomen, ook geldt voor het cijfer van de zuigelingensterfte. In ,het verleden", vóór 10 Mei, was niet al les goed. ln de toekomst, die ons door „grafredenaars" met paradijselijke kleuren wordt afgeschilderd, zal het óók niet alles goed zyn. Wij voor ons zullen al blij zijn, als we niet él te diep onder het eenmaal bereikte peil zakken. Een langdurige oorlog moet nu eenmaal tot groote verarming leiden en ook Nederland zal hiervan op allerlei gebied de gevolgen onder vinden." Help Uw keel infectie voorkomen foooï met de beproefde geneeskracht van fèfrf WESTL. GEREF JEUGDRAAD De Westlandsche Geref. Jeugdraad is voornemens enkele centrale bijeenkomsten te beleggen voor de jeugd in deze streek. De eerste zal plaats vinden op Donderdag 13 Februari in de Geref. kerk van Wateringen. Het openingswoord hoopt Ds. Schouten van Wateringen te spreken, waarna Ds. Joh. Meynen uit Den Haag spreekt over „De Kerk in het midden". Ds G Meynen uit Naaldwijk hoopt dan een slot woord te spreken. VELUWE HEEFT LAST VAN KRAAIEN Op verscheidene plaatsen van de Veluwe ondervindt men hinder van kraaien, die bij honderden tegen het vallen van den avond het hooge geboomte, waarin zij nestelen, ver laten en zich vooral aan de nog te velde staande boerenkóol tegoed doen. Als zij niet j tijdig gestoord worden, richten zij groote schade aan. NIEUWE BONNEN Voor boter, margarine, vet, brood en gebak en eieren Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „02" genummerde bon van de laatst uitgereikte boter - en vetkaarten Teeht op het koopen van 250 gram boter of margarine of 200 gram vet De met „29" en „30" gemerkte bonnen van de „oude" bater- en vetkaarten en de met „01" gemerkte bonnen van de „nieuwe" bo ter- en vetkaarten zullen niet geldig worden verklaard en kunnen derhalve worden ver nietigd. De met „02" genummerde bonnen, die op 16 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Zondag 27 Fe bruari a.s. Brood en gebak op bonnen' 02. Gedurende het tijdvak van Maandag 16 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft elk der met „02" genummerde bonnen van de nieuw uitgereikte brood kaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elk der met „02" genummer de broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerij producten telkens ten min ste het daarachter geplaatste aantal grammen: Beschuit 75 gram, biscuit en wafels 90 gram, speculaas 140 gram. andere koekjes 200 gram, koek 160 gram, cake 300 gram; gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram, gevuld groot korstbanket (b.v. boter letter) 500 gram, taart en gebakjes 600 gram. Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, gldt, dat een rantsoen een hoe- velheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 16 Februari nog niet gebruikte bon nen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstge noemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants, e.d. Eieren op bon 04. Gedurende het tijdvak van Maandag 10 Februari tot en met Zondag 16 Februari a.s. geeft de met „04" genummerde bon van de nieuw uitgereikte „bonkaart al gemeen" recht op het koopen van een ei. De bonnen welke op 16 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven geldig tot en met Zon dag 23 Februari, met dien verstande, dat zij gedurende de week van 17 tot en met 23 Februari niet gebruikt mogen worden in ho tels, restaurants e.d. Bonnen van oude distributie kaarten vervallen De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij deelt het volgende mede: Nu de uitreiking van de nieuwe distributie kaarten voltooid is, ligt het in de bedoeling n het vervolg uitsluitend op de bonnen van deze nieuwe serie kaarten distributiegoede ren beschikbaar te stellen. In verband hier mede zullen dus de nog niet geldig ver meer worden aangewezen. De overgebleven klaarde bonnen van de oude kaarten niet bonnen van deze kaarten kunnen derhalve in tegenstelling met hetgeen in sommige dagbladen werd gepubliceera vernietigd worden. Volledigheidshalve volgt hieronder een opsomming van de bonnummers van de oude kaarten, welke nog niet zijn aange- vernietigd: Algemeen distributiebonboekje bonnen: 1 tot en met 13, 96, 97, 101, 106, 107 en 112; boterkaart bonnen 29 en 30; vetkaart bon nen 29 en 30; vleeschkaart bonnen 17, 18 19 en 20. Voort zullen de met 01 gemerkte bonnen zoowel als die van de vetkaarten, eveneens niet worden aangewezen, zoodat ook deze bonnen vernietigd kunnen worden. Kerk en Zending NED. HERV. KERK Beroepen: Te Vleuten J. J. H. v. d. Ree te Vianen. Beroepen: Te Lienden, C. T. T. PoBtma te Jaarsveld. GEREF. GEM. Beroepen: Te Genemuiden, H. Ligten- berg te Kampen. Bedankt: voor Middelharnis, M. Hofman te Moercapelle. GEREF. KERKEN Drietal: Te Enter (Ov.), cand. C. Ver- spreij, hp. te Ruinerwold-Koekange, cand. E. Baerends, hp. te Zutphen en cand. J.J. van Wageningen, hp. te Heemse. Te Groote- gast, M. Feitsma te Schettens, L. Praamsma te Nieuwolde en Joh. Ribberink te Borger. Afscheid en Intrede Cand. J. C. Stelwagen te Driebergen hoopt Zondag 9 Maart a.s. zijn intrede te doen in de Herv. Gem. van Opheusden, na des morgens te zijn bevestigd door D s. H. A. Leenmans van Ede. DS. BALK t In den ouderdom van 81 jaar is te Zeist overleden ds. L. Balk, em. predikant der Ned. Herv. Gemeente te Rumpt. Ds. Balk werd in 1886 candidaat te Over ijssel en aanvaardde het predikambt op 17 April 1887 te Sebaldeburen. Na twee jaar deze gemeente te hebben gediend, vertrok hij naar Grijpskerk (Gr.), waar hij tot 1894 de Ned. Herv. Gemeente als voorganger diende. In dat jaar ging hij over naar de gemeente van Rumpt, welke gemeente hij tot aan zijn emeritaat op 1 Juni 1927 heeft gediend. H. v. d. BORN De heer H. v. d. B o r n, Godsdienst onderwijzer te Driedorp (gem. Nijkerk), gaat met 1 April a.s. dezen post met pensioen verlaten. Sinds 1924 was hij aan de Her vormde Evangelisatie verbonden. Daarvóó is hii nog een jaar te Huizen <N H werk zaam geweest Hij was leider van de Zon dagsschool, voorzitter van het schoolbestuur en van de jeugdvereenigingen. VEREENIGING VAN KERKVOOGDIJEN De kerkvoogdyen van Alblasserdam, Andelst (Bet.), Baambrugge, Biezelinge, Brandgum, Dedgum, Dorkwerd, Dubbeldam, Eemnes-Bui- ten, Eppenhuizen, Etten, Gelselaar, Groede, Groote Lindt, Hantum, 's Heer Abtskerke, Hei en Boeicop, Hoedekenskerke, Hoogmade, Lex- mond, Maasdijk, Noordbergum (F.), Noordwyk aan Zee. Nijehaske-Haskerdijken, Oosterzee. Oosterlittens, Oosterhout, Oterdum, Oyen (Br.), Ophemert, Polsbroek, Ruurlo, Rijper kerk (F.), Wildervank, Wilsum (O.), Wognum. Wommels, Woubrugge en Wyk bij Duurstede zyn toe getreden als lid van de Vereeniging van Kerk voogdyen in de Nederlandsche Hervormde Kerk. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Ds. A. G. H. van H o o - genhuyze zal plaats hebben Maandag middag te Amsterdam om 2 uUr op „Zorg- vlied". Te voren zal in de Elthetokerk een korte rouwdienst worden gehouden. DS G. STAAL De classis Drachten der GeTef. kerken heeft in haar gisteren gehouden vergadering aan Ds. G. Staal te Drachten om gezondheids redenen eervol emeritaat verleend zulks met ingang van 1 Mei a.s. Omtrent de nadere regeling van dit emeritaat zal de classis in haar vergadering van 25 Maart a.s. een be sluit nemen. Ds. Staal is thans 56 jaar oud, was tevoren bij het onderwijs en in de journalistiek werk zaam om in 1924 predikant te worden te Culemfoorg en in 1929 te Drachten. KERKELIJK EXAMEN Tot de aangifte voor het examen ter toe lating tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk, bestaat gelegenheid gedurende de maand Februari, tusschen 11 en 12 uur bij den Secretaris der Synode, Javastraat 100 te 's-Gravenhage. De aangifte kan ook per aan- geteekend schrijven geschieden. GEREF. KERK VAN UTRECHT. In de godsdienstoefeningen van de Geref. kerk van Utrecht is vanwege den kerkeraad aan de gemeente medegedeeld dat de geldelijke actie tot vermeerdering van het aantal predi kantsplaatsen van 5 op 7 thans 'i3 beëindigd. Aan de gemeente is dank gebracht voor haar spontane medewerking. De kerkeraad heeft als zijn eenparig gevoelen uitgesproken dat medewerking dient verleend te worden aan de Ned. Chr. Radio Vereeniging tot uitzending van kerkdiensten. De e v. uitzending zal plaats hébben op Zondagmiddag 2 Maart a.s. van uit de Zuiderkerk, waarin zal voorgaan ds D. Zwart „EENIGSZINS" HERVORMD. Prof. de Vrij er schreef onlangs in Pniël: „Het behoort niet tot mijn dagelijksch werk advertenties in de bladen na te gaan. Laat ik dus zeggen: ik keek toevallig een advertentie kolom in van het Handelsblad. Daar viel myn oog op de vraag van iemand om een betrek king. Leeftijd, diploma's, talenten werden ge noemd. En dan: Prot. Godsdienst, eenigszins Hervormd!" Prof. de Vrijer knoopt daarna eenige be schouwingen vast aan deze zonderlinge uit drukking. Dat zou ik, aldus schrijft ds. A. van der Most in het „Farmsummerkerkblad" ook graag willen doen. „Belanghebbenden moesten op deze adverten tie schrijven onder nummer zooveel. De adver tentie was niet onderteekend. De anonyme steller van deze advertentie zou ook in onze gemeente kunnen wonen. Wij hebben immers ook tientallen, ja honderdtallen „eenigszins" Hervormden. Zij gelooven „eenigszins", zy gaan „eenigszins" naar de kerk, hun kinderen gaan „eenigszins" naar de catechisatie, zij dragen „eenigszins" de financieele nooden van Kerk, Diaconie en Zending. „Eenigszins" Hervormd, het Is een zonder linge uitdrukking voor een zonderling soort Christendom, dat het Christendom als geeste lyke kracht om hals brengt. „Eenigszins" Hervormd! Toch kan deze zon derlinge uitdrukking het diepste weergeven, dat in het .Christendom leeft. Dan is het even wel geen woord voor een advertentie in een dagblad, maar zal iemand het met tranen schrijven in z'n dagboek. Wanneer een mensch door de absolute eisch van Gods gebod om Hem lief te hebben met geheel zijn hart, geheel zijn ziel, geheel zyn verstand en met geheel zyn kracht, zijn zonde heeft leeren kennen, wat zal hij dan anders kunnen zeggen als: „ik ben eenigszins Hervormd"? Mogelyk heeft deze mensch dan een nóg zonderlinger uitdrukking. De mensch, die door Gods Geest zijn zondig hart heeft gezien, belijdt: ik ben „geenszins" Hervormd en hij bidt: „Hervorm vooral, vol maak mijn hart naar Uwen smaak!" „Moge dit getal van „eenigszins" en „geens zins" Hervormden in onze gemeente steeds grooter worden als vrucht van het werk der Kerk." OPGRAVINGEN ONDER DE ST. PIETERSKERK TE ROME Het Milaansche blad „Italia" schrijft een lange verhandeling over de jongste opgravin gen onder de St. Pieterskerk te Rome. Wij lazen daarin o.m. dat het oorspronke lijke, onder Constantijn verrezen gebouw, een basiliek bestaande uit vijf schepen in de on middellijke nabijheid van het circus van Nero werd opgetrokken. Dit geschiedde voor een deel op den ringmuur van dit circus. Onder de regeering van Paus Nicolaas V (14471455) werd deze basiliek afgebroken omdat de fun damenten begonnen te verzakken. Paus Nico laas besloot voor deze basiliek een nieuwe kerk te bouwen, de nieuwe St. Pieterskerk. Mén begon met den bouw daarvan in 1452. De uitgebreide gewelven, die zich tusschen de pilaren van de St. Pieterskerk bevinden, vormen de zoogenaamde grotten van het Vaticaan. Voor een klein deel zijn deze ont sloten. De uitgravingen onder het linkerschip (de Capella Clementina) gebeuren in de eerste plaats om de puinhoopen, welke zich nog in de gewelven bevinden op te ruimen, waarna men spoedig zal beginnen aan de gewelven onder het rechter schip (de Capella Gregoria- na). Men rekent er niet op dat men vondsten zal doen van historische- of kunstwaarde. Men heeft de Oude St. Pieterskerk op een, voor moderne begrippen, zeer ondeskundige wijze afgebroken. Gedurende de laatste acht maanden heeft men slechts het voorstuk van een verbrijzelde heidensche sarcophaag uit den keizertijd ge vonden Verder trof men nog mozaiekwerk aan uit het plaveisel van de oude St. Pieters kerk, terwijl men den oorspronkelijken graf steen van den grafkelder van keizer Otto vond. Aan de zegels met de keizerlijke kenteeke- nen zag men, dat ook een gedeelte van den muur van het circus van Nero werd blootge legd. Tenslotte hoopt men voor verdere opgra vingen de fundamenten bloot te leggen, waar door de omtrek van het gebouw, zooals dat onder Constantijn werd opgetrokken, kan wor- den vastgesteld. De beste uil kluitkalk bereide Nederlandsche witte fijne POEDERKALK HUB. J. APPEL N.V. TEL. 5341. HAVENDIJK 7. •«-HERTOGENBOSCH. HOLLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN DRAAGR0LLEN A I I BR0NIN6ÊN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TEL. 4991 De Prot. Kerk in Frankrijk Ds. Mare Boegner te Parijs, voorzitter van de „Federation Protestante de France" en van den „Conseil National de l'Eglise Ré- formée de France", schrijft ons het volgende over den huidigen toestand der Protestantsche kerken in Frankrijk: „Natuurlijkerwijs deelt de kerk het lot van den staat; de onzekerheid van de politieke situatie werpt hare schaduwen ook over het leven der kerk, die zich eveneens in een overgangstoestand bevindt. De openbare meening heeft zidh, sedert de ineenstorting in Juli 1940, waaraan werkelijk moreele oorzaken ten grondslag lagen, naar de nieuwe ontwikkeling gekeerd. Wat de binnenland sche politiek betreft: dat, wat als nationale revolutie is aangekondigd, wordt door de meerderheid van het Fransche volk als een noodzakelijke verandering rustig aanvaard. Meeningsverschillen bestaan er eigenlijk slechts over de manier, waarop zij ten uit voer dient gelegd. Frankrijk acht zich ge lukkig, in den persoon van maarschalk Pétain een man te hebben, die de capaciteiten heeft om de natie opnieuw aaneen te smeden en haar gezonde krachten wakker te roepen. De verdeeling van het land in twee van elkaar gescheiden, vrijwel hermetisch geslo ten gebieden, het lot der vluchtelingen en der krijgsgevangenen, worden door de kerk als smartelijke ervaringen gedoeld. De pro blemen die het allereerst om oplossing vra gen zijn: de herbevolking van het platteland en de teruggang van het geboortecijfer. Met het oog daarop hebben de kerken de taak, de geestelijke en moreele solidariteit tusschen de verschillende deelen van het land te ver sterken en bij haar leden het bewustzijn der bereidheid tot het offer, dat thans maar al te vaak begrensd is, te verdiepen. In dit verband vormt de onmogelijkheid, om de eenheid der kerken, gelijk die vóór den oorlog op wonderlijke wijze bereikt was, thans weer te bereiken, een "bron van zorgen. In de Gereformeerde kerk kan de kerkorde niet meer volledig toegepast worden, omdat in het bezette gebied de synode niet saam- komen mag en de in het onbezette deel van Frankrijk saamgeroepen synodale vergade ringen niet door de afgevaardigden uit het bezette gebied bezocht kunnen worden. De demarcatielijn vormt een der belangrijkste moeilijkheden voor het kerkelijk leven in Frankrijk en veroorzaakt buitengewoon groote geestelijke en financieele vraagstukken In het bezette gebied zijn de predikanten, ondanks de bombardementen m het strijdge bied, b.v. te Duinkerken en Boulogne, allen op hun post gebleven. De godsdienst-oefe ningen vinden regelmatig plaats. De jeugd vereenigingen zijn opgeheven, maar de ar- heid onder de jeugd in de gemeenten gaat voort. Een belangrijke taak der kerken is heden de bewaring van hun geestelijke onafhan kelijkheid. De kerken worden weer erkend als dra gers van een invloed, waarmede rekening dient gehouden te worden. Daarom bestaat het gevaar, dat verzocht wordt de kerken dienstbaar te maken aan andere doeleinden, dan haar door Jezus Christus gesteld zyn. Derhalve moet getoond worden, dat zij trouw aan het land zijn, maar in haar geloof on buigzaam blijven als eens Je Hugonooten en slechts één absolute autoriteit, Jezus Chris tus, erkennen. De „Eglise Réformée de France" wil aan het Fransche volk de boodschap Gods ver kondigen, die uit het lijden nieuw leven te wekken vermag. De Fransche Protestanten zijn zich hun taak ten volle bewust. Een be wijs daarvoor is het feit, dat het voorbijge gane boekjaar in het bezette gebied zonder tekort kan worden afgesloten. Het oecume nisch bewustzijn is levendig, ook al kon het, door de bestaande moeilijkheden, niet prac- tisch tot volledige ontwikkeling komen. In Cannes werd onlangs een oecumenische gods dienstoefening met de Orthodoxen gehouden; met de Orthodoxen worden overigens steeds broederlijke betrekkingen onderhouden. Het Orthodoxe theologische opleidings-iristituut te Parijs zet zyn arbeid, ondanks groote moeilijkheden, voort. Voor het Fransche protestantisme zijn thans groote moeilijkheden ontstaan. In de algemeene verwarring zoekt het Fransche volk geestelijke steunpunten. Velen zijn er, die zich bij de Roomsch-Katholieke kerk aan sluiten, vele anderen zijn er, die met het Katholicisme gebroken hebben. De groote vraag van het Protestantisme is thans, of het in de mogelijkheid zal Verkeer en. dezen men schen te geven, waarnaar zij verlangen. Het Protestantisme moet met vermijding van enghartigheid en met veel begrip voor de nooden des volks, een geestelijk voedsel bieden en allen liefdevol opnemen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1