DE FRIESCHE ELFSTEDEN Inteekenbiljet DONDERDAG 6 FEBRUARI 1941 STADSNIEUWS Officieele Publicaties De Burgemeester van Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat thans alle sierduiven ter registratie behooren te worden opgegeven, dus ook kroppers, pauwstaarten, raadsheeren, tuimelaars met sokken alsmede slenkers welke aanvankelijk van het doen van opgaven waren uitgezonderd. Opgaven tier registratie moeten ten spoe digste worden ingediend bij den Secretaris van den Nederlandschen Bond van Sierdui- venvereenigingen, den Heer C. A. M. Spruyt, Van Beveninghlaan 36 te Gouda, bij wien ook eventueele verzoeken om inlichtingen moeten worden ingediend en die de voor ongeringde sierduiven verplicht gestelde sluitringen, des gevraagd, verstrekt Van de vorenbedoelde opgaven moet mede één exemplaar aan den Commissaris van Politie alhier worden ingezonden, terwijl in het desbetreffend duivenhok een exemplaar daarvan aanwezig behoort te zijn. Alle sierduiven, broed 1941, moeten voor zien worden van een door de Commissie ter behartiging der belangen van Nederlandsche postduivenhouders te erkennen s pedalen ring. Omtrent het opschrift van dezen, voor het geheele land geldenden ring, is nog over leg gaande. Nadere mededeelingen zullen hieromtrent nog gedaan worden. Het houden van sierduiven, broed 1941, met niet erkende ringen is verboden. Leiden, 6 Februari 1941. Actie Comité Levendaal Gezellige samenkomst Het Actie Comité Levendaal dat al zoo heel veel in het belang van wijk IX der Ned. Herv. Gemeente heeft gedaan en ook thans nog al zijn krachten wenscht aan te wenden om het wijkwerk geregeld zijn voortgang te doen vinden, had gisterenavond in het wijkgebouw Levendaal voor donateurs(trices) en leden een gezellige samenkomst belegd. Deze avond, die zeer druk bezocht was, werd geopend door den voorzitter van het Afctie Comité den heer N. de Water. Hartelijk heette hij allen welkom in het bijzonder ds. M. J. Punselïe en de heeren Jac. Wilbrink en Drost, leden van het wijkbestuur. Spr. was verheugd dat zoovelen aanwezig waren. Voor hen die dezen avond teleurgesteld werden zal zoo mogelijk tegen volgende week een tweede samenkomst belegd worden. Nadat spr. nog in het kort gewezen had op het doel van het Actie Comité: het wijkwerk te stimuleeren, wekte hij op tot toetreding als donateurftrice). Mocht het Actie Comité, dat nu vijf jaar be staat kort geleden zorgen voor nieuwe stoe len in de groote zaal, thans heeft het een nieuw vijf-jaren-plan: de aanschaffing van centrale verwarming. Spr. hoopte, dat allen aan de verwezenlijking van dit plan hun steun zouden bijdragen. Uit alles, aldus spr. blijkt dat wij ons werk ook in dezen moeilij ken tijd wenschen voort te zetten. Wij willen aldus eindigde spr., het wijkbestuur helpen, helpt gij ons. De mondacc. club „Kunst en Genot" een ensemble over welks goede verdiensten wij reeds eerder schreven, opende hierna het ge varieerde programma met enkele welgekozen nummers waaruit de geschooldheid en het op elkaar ingesteld zijn van dit jeugdige groepje meerdere malen bleek. Den directeur, de heer Roman komt een woord van warme hulde toe voor hetgeen hij met K. en G. heeft weten te bereiken. Een alleraardigst tooneelstukje „De won derlijke avonturen van Laurens Jansz. Koster", vlot opgevoerd door leden van de C.J.M.V., bood een aangename afwisseling in dit muzikaal programma. Afwisselend deden hierna K. en G. en het mandolinegezelschap „Sempre Avanti" zich nog hoor en. Vooral ook het optreden van dit laatste gezelschap oogstte veel bijval. Noe men wij tenslotte nog de voordracht „De klompenbarones", verdienstelijk door enkele damesleden opgevoerd. Al met al een avond waarop het Actie Comité met groote voldoe ning kan terug zien en waarmede het weer velen aan zich verplicht heeft Een rijke oogst van donateurs, in de pauze opgedaan, was voor het Comité ongetwijfeld de mooiste be looning op dezen welgeslaagden avond. HENRI TER HALL 75 JAAR Heden is de heer Henri ter Hall, 75 jaar geworden. Sinds 1917 is hij lid van den ge meenteraad, was enkele jaren lid van de Tweede Kamer en is overigens alom bekend wegens zijn loopbaan op artistiek gebied, die hij in 1892 begon als lid van de marine-staf- muziek te Den Helder. RECTIFICATIE Het rapport van het afdeelingsonderzoek der begrooting 1941, dat gisteren in ons blad onder het Stadsnieuws van Leiden was ge plaatst hoorde thuis onder het nieuws van A1 p h e n a. d. R lj n. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Theodoras Willem Frederik Nicolaas, zn van N. Collé en R. Stouten; Johannes Hendrik Gerardus, zn. van J. Hilliger en A. Douana; Wilhel- C. Smit en C. A. Bousie; Maria Johanna, dr. v. J. F. Stolwijk en A. Rijnbeek; Hubertus, zn. van P. Robijn en S. Fuchs; 87 j.; P. v. Heusden, wedn. 78 J.; A. Gordijn, hui vrouw van J. H. W. Ouwerkerk, 84 j. GEHUWD: A. Hoppenbrouwer jm en G. A. de Laai jd.; M. v. d. Linden jm. en S. M. Schouten jd.; P. J. v. Staden jm. en J. Ober jd.; J. P. H. M. Vogelenzang jd.; S. W. Alphen ald. Rijn VRIJE MIDDAG VOOR DE SLAGERS» Ingevolge Rijksverordening moeten de slagers- bedrijven in Nederland wekelijks een vrijen middag nemen vanaf 11 Februari; een regeling die vermoedelijk wel uitgebreid zal worden tot alle nering-doenden. De slagers-vereeniging heeft in haar vergadering welke deze week gehouden werd, besloten dat men hiervoor in Alphen de Woensdagmiddag zal bestemmen. HET RAPPORT AFDEELINGSONDERZOEK Het rapport afdeelings-onderzoek voor de gemeentebegrootingen en van de bedrijven voor 1941 werd gisteren abusievelijk onder Leiden geplaatst. DIEFSTAL Ten nadeele van den heer E. V. is uit diens garage in 's Molenaarsbuurt een vat, inhou dende 200 liter slaolie, ontvreemd. De daders zijn zeer vrijmoedig te werk gegaan. Een rij wiel, dat in de garage stond werd voor de deur gezet, waarna het zware vat naar buiten kon worden gerold. Daarna moest het over een hek getild en ook dat was geen bezwaar. Waar schijnlijk is het vat per auto vervoerd. Raadsvergadering De raad onzer gemeente kwam gistermorgen tn openbare vergadering bijeen. Afwezig was de heer Gesman met kennisgeving en de heer van 't Riet Voorzitter burgemeester Colijn. Na de opening met het ambtsgebed deelde de voorzitter mede, dat hij in verband met de omstandigheden de gebruikelijke rede in de eerste vergadering van het jaar achterwege zou laten. Enkele gegevens zullen den raad toegezonden worden. Alleen wilde spr. wijzen op den loop der bevolking. Bleef het cijfer van het inwonersaantal de laatste jaren vrij sta biel, 1940 gaf een niet onbelangrijke toename te zien, n.L van 19,160 op 1 Januari tot 19,471 op 31 December 1940. Voorts dankte de voorzitter hartelijk voor het schrijven van den raad en het medeleven tijdens den tijd dat hij in het Diaconessenhuis tg Leiden verpleegd werd, waarbij spr. de verwachting koesterde, dat hij thans zich weer ten volle zal kunnen gaan geven voor de be langen der gemeente. De nestor, de heer Tolk, wenschte den voorzitter namens den raad geluk met zijn herstek Spr. was er van overtuigd, kennende de ijver en het verlangen van den burgemees ter om zijn werk te doen, dat de periode van zijn ziekte voor hem een moeilijke was. Spr. besloot met den wensch dat God de kracht zal geven om het werk dat den voorzitter lief is, nog vele jaren te mogen blijven doen. De voorzitter bracht dank voor de goede woorden en dankte voorts de beide wethou ders, die zijn werk tijdens zijn afwezigheid verricht hebben. De mededeelingen. De heeren Tolk en Van Kleef vragen nadere inlichtingen over verschillende wenschen in het. accountantsrapport uitgebracht inzake de water- en lichtbedrijven. Betreffende een ander rapport over een verschil van inzicht over de te voeren wijze van administratie zullen later inlichtingen worden verstrekt. Wat het ter sprake komende rapport be treft merkt de voorzitter op, dat B. en W. hiermede wel accoord gaan. Verbouw van het kantoor en de magazijnen is noodig evenals de restauratie van de wasch- gelegenheid. Er zijn echter enkele moeilijkheden. Voor de verbouwing van het kantoor was door den directeur een plan gemaakt r' t 14,000 moest kosten. Dit vonden B. en W. veel te hoog. Een tweede plan moest 10'- k f 11,000 kosten maar ook hierover is nog geen besluit genomen. Misschien is een goedkoopere op lossing mogglijk. Dan zijn er enkele moeilijkheden over wat voor moet gaan. Verbouwing kantoor of ma gazijnen of de bouw van een groote gara ge waar de brandweerauto's en andere ge meenteauto's en wagens geplaatst kunnen worden. B. en W. zullen echter t.z.t met voor stellen komen, waarvan de bedragen reeds op de begrooting voor 1941 zijn gebracht. De moderniseering van de waschgelegenheid zal echter spoedig uitgevoerd worden als het meest noodige. Voorts wordt medegedeeld, dat de gasprijs voor het 1ste kwartaal 1941, met instemming van het departement is verhoogd met K cent per 7n3 (zooals reeds door ons werd medegedeeld). De heer Den Uyl heeft aanmerking op 9 der mededeelingen, betreffende de onder- handsche gunning der schoolschoonmaak voor 1941. Spr. verklaart dat hij meende dat in de vorige raadsvergadering besloten was, dat de betrokken dames op arbeidscontract aan gesteld zouden worden, maar het voorstel is ongewijzigd ingediend bij Ged. Staten. De gemeente-secretaris, mr. •Helmstrijdt, deelt mede, dat niet geheel duidelijk was, wat besloten werd, maar wethouder Den Ouden geeft de verzekering dat dit nog zal geschie den met ingang van 1 April a.s. Voorts ontstaat een onverkwikkelijke dis cussie tusschen wethouder Den Ouden en den heer Den Uyl, over het verstrekken der ge reedschappen voor de schoonmaaksters. Het komt hierop neer, dat de heer Den Uyl direct hiervoor een vast bedrag uit had willen trek ken, terwijl de weth. en publieke werken van meening waren, dat eerst eenige maanden af gewacht moest worden opdat de gemeente eerst kan zien welk materiaal regelmatig noo dig is en welk bedrag hiervoor dus moet worden uitgetrokken. De voorzitter maakt een eind aan de scherpe discussie door te verze keren, dat deze zaak spoedig bezien zal wor den, waarbij spr. opmerkt, dat hij het niet begrijpen kan, dat men in dezen tijd voor zul ke kleinigheden zich zoo druk maakt Ingekomen stukken. Bericht van den heer G. Bergshoeff alhier, dat hij ontslag neemt als gedelegeerde der gemeente in de besturen van de Nuts-am- baohtschool en teekenschool Martha-Stichting Aan de weduwe A. PeenemanKruiswijk wordt een toeslag verleend op haar pensioen van 82.40. Een adres van den Alphenschen Verhuur- dersbond betreffende de voorgenomen hef fing van een straatbelasting, zal bij de be grooting behandeld worden. De zorg voor de schooljeugd. Voorts is nog een adres ingekomen van de S-D.A.P.-fractie betreffende het verzoek te overwegen de verstrekking van melk, klee ding en schoeisel en geneeskundig onderzoek aan de schooljeugd. Daar het adres slechts enkele dagen voor deze vergadering was in gekomen was het B. en W. niet mogelijk hier over zich nader te beraden. Wat de melkverstrekking betreft zijn B. en W. echter bereid ten spoedigste infor maties en voorbereidingen te treffen opdat dit aangepakt kan worden. Den raad wordt voorgesteld hiertoe machtiging te verleenen. De heer Den Uyl begrijpt dat het adres niet direct behandeld kan worden. Maar er is haast bij en spr. dringt op spoed aan daar de zorgen groot zijn. Spr. is erkentelijk voor de toezegging betreffende melkverstrekking De heer Geerlof stond eenige jaren geleden uit principe anders tegenover de melkvoor- ziening op de scholen door de overheid. In verband met de "gewijzigde omstandigheden juicht spr. het thans toe dat B. en W. willen medewerken en dringt aan op spoed. De heer van Kleef had het genoegen aan het hoofd te staan van het sohoolmelk- comité. Het comité moest de arbeid vorig jaar stopzetten wegens het ontbreken van de noodige financieele steun. Er wordt zooveel gevraagd van de ouders en velen waren niet bij machte te betalen. Tooh was het comité van plan eerstdaags weer met de verstrek king te beginnen. Het is zoo goed voor de kinderen, vooral nu het gevaar bestaat voor ondervoeding. Spr. verheugt zich dan ook hartelijk dat B. en W. mede willen werken en hij adviseert den raad dit plan te steunen. De heer Koren betuigt de instemming der C.H. fractie, de heer Ruyssenaars van de R.K. fractie. De laatste spr. dringt er op aan ook aandacht te besteden aan het kleeding- en schoeiselvraagstuk. Het hoofd der R.K. school verklaarde, dat sommige kinderen met lorren aan het lijf loopen. De genoemde school ver strekt ook reeds klompen aan de kinderen voor 15 et per paar, wat sommige ouders nog niet kunnen betalen. De voorzitter is thans overtuigd van de medewerking in den Raad betreffende de melkverstrekking op de scholen. Aan het ge heele vraagstuk zal volledige aandacht ge schonken worden. Het eerstgenoemde zal spoedig voorbereid worden. De agendapunten. De rest der agenda gaat in record lij aHet voorstel inzake het deelnemen in het garan tiefonds van de Vereeniging tot IJsbestrijding te Leiden wordt na enkele minder belang rijke opmerkingen aangenomen. 6. Voorstel inzake toekenning van een gra tificatie van 3 per week aan mej. D. Brands- m?. De heer Koren ziet er een onbillijkheid in dat deze vrouw een gratificatie krijgt, ter wijl een vrouw die meer dan 25 jaar schoon maakwerk verricht heeft bij de Water- en Lichtbedrijven, door de pensioenregeling min der ontvangt. Spr. zou ook haar een gratifi catie toe willen kennen. De voorzitter wijst op de moeilijkheden met die onvolledige be trekkingen, waarna het voorstel wordt aan genomen. 7. Voorstel inzake verlenging van den ont ruimingstermijn van onbewoonbaar verklaar de woningen. Aangenomen. 8. Voorstel inzake toekenning van een tijdelijke toelage van het lager bezoldigde gehuwd personeel der gemeente. De heer Geerlof betuigt zijn instemming met het voor stel speciaal wel voor de snelle wijze van indiening waaruit spr. concludeert de goede verhouding tusschen het gemeentebestuur en de commissie voor het georganiseerd overleg. 9. Voorstel inzake het aangaan eener fraude- verzekering, waarbij B. en W. in beroep wil len gaan tegen Ged. Staten. Aangenomen. 10. Voorstel inzake verkoop van bouwgrond aan de Vondelstraait voor 7 middenstands woningen aan dén heer S. D. van Hemsbergen q.q. alhier. Aangenomen. 11. Voorstel inzake het verleenen van uitstel voor de bebouwing van een aan den heer W. Brouwer q.q. verkocht perceeltje bouwgrond aan de Dr. Lovinklaan, Aan genomen. 12. Benoeming van een gedelegeerde der gemeente in de besturen van de Nuts- ambachtsteekensohool en de Teekenschool der Martha-stdchting, in de vacature, ontstaan door het ontslagnemen door den heer G. Bergshoeff. Gekozen wordt de heer C. J. v. d. Bijl met 12 stemmen tegen 3 stemmen op den heer C. Zoetemeyer. Bij de rondvraag vraagt de heer Den Hertog of het niet mogelijk is het eenrichtingverkeer in de Van Mandersloostraat, althans voor wielrijders op te heffen. Het verkeer is thans zoo miniem dat het een bespotting is met de fiets aan de hand door de straat te loopen De voorzitter zegt toe dit verzoek te zullen overwegen, waarna sluiting der vergadering. Katwijk aan Zee Onze plaatsgenoot G. van Rhee is benoemd tot leeraar Duitsch aan de Chr. H. B. S. te Dordrecht. COLLECTE WINTERHULP De derde Winterhulp collecte heeft in onze gemeente opgebracht f 557.74. In totaal zijn reeds 4000 uitgedeeld. Noordwijk RAADSVERGADERING De Raad onzer gemeente komt Vrijdag 7 Februari, 's avonds half acht, in openbare vergadering bijeen. De agenda luidt als volgt: Opening; 1. Ingekomen stukken; 2 Mede deelingen; 3. Vaststelling notulen; 4. Benoe mingen, A van een lid van de commissie van toezicht op het L. O., B van 2 gasthuismees- ters; 5. Voorstellen tot toekenning van wee- zengelden; 6. Voorstel tot overdracht van een gedeelte van de Oude Heerenweg aan de provincie; 7. Voorstel tot woningverhuur; 8. Voorstel tot huur van een gebouw voor, en tot toekenning van een crediet voor de inrich ting van een bureau van gemeentewerken; 9. Crediet voor vernieuwing van een gedeelte van één der kamerovens aan de gasfabriek; 10. Voorstel tot wijziging van de verzekering van gemeentegelden tegen diefstal, fraude, enz.; 11. Verzoek om ontheffing van de be taling van kabelhuur; 12._ Voorstel tot toeken ning van een tegemoetkoming als bedoeld in Art. 13 L. O.-wet; 13. Voorstel tot het ver leenen van voorschotten op de exploitatie vergoeding aan bijzondere scholen voor 1941; 14. Voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing van haven- en kadegelden; 15. Voorstel tot wijziging van de bezoldiging en kindertoeslag van het ge- meentepersoneelr 16. Wijziging begrooting 1940 No. 10. DISTRIBUTIE Zij die van de geboden gelegenheid om textiel- boter- en vetkaar ten af te halen, geen gebruik hebben gemaakt, kunnen tot nader bericht niet geholpen worden. TEXTIEL-DISTRIBUTIE Het hoofd van de distributiékring maakt bekend, dat gedurende de maand Februari geen speciale vergunningen kunnen wor den aangevraagd. Sassenheim BURGEMEESTER BENOEMD Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken is jhr. mr. R. Sandberg van Boelens met ingang van 15 Februari 1941 tot burge meester van de gemeente Sassenheim be noemd. De heer Sandberg van Boelens is 1 Januari 1899 in Groninger! geboren. Hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en was vervol gens van 1925 tot 1930 werkzaam ter secreta rie te Voorschoten, waarna zijn benoeming volgde tot secretaris van het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag. Tot 15 Juni 1940 was jhr. Sandberg chef van het kabinet van den commissaris in Zuid- Holland, waartoe hij in October 1934 benoemd was. Jhr. Sandberg is eere-voorzitter van de Johanniter-orde en lid van de Ridderschap Overijsel. In 1931 was de heer Sandberg secre taris-generaal van het Eerste internationale congres voor militaire geneeskunde en phar- macie. De benoemde burgemeester is gehuwd met baronesse van Ittersum en heeft vier kinderen. PROTESTANTSCHE ZIEKENVERPLEGING Op Vrijdag 7 Februari a.s. des avonds 8 uur zal in het Vereenigingsgebouw een algemeene vergadering van de Protestantsche ziekenver pleging worden gehouden. COLLECTE WINTERHULP De derde collecte voor Winterhulp Neder- land heeft alhier 147,94 opgebracht. LOOP DER BEVOLKING straat 315, van Lisse, Nic. Damc»u«ai VERTROKKEN: H. M. van Zonneveld-. Hoofdstraat 149 naar Rotterdam. Sch-iedamsche singel 175; B. M. Geurtzen, Hoofdstraat 82. naar Gendrirvgen, Vetterdam 57; Th. W. Klein. Hoofdstraat 11. naar Wassenaar. L. Kerkdam 4; J. Hoogstraten en gezin. Hoofdstraat 11. naar Wassenaar, L. Kerkdam 4; K E van Ginhoven, Kastanjelaan-u 15, naar Bloe- mendaal, Spiegelenhurgerlaan 10; J. van Egrnond gezin. Julianalaan 3. lat 34 H; E. F. Schal rrtgeest, Louise de Colignylaan; C Bomvmeeste i Heemstrastraat 28, naar Woubrugge. Veenei poider B 391. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Joseph Johannes zn. van J. W. de GCWESmJ^DEN;1 i. Langelaan. 61 J., echtg van L. van Leeuwen; A. E. van Leeuwen. 77 p P. van Duin. 71 j.. echtg. van M J. C. van Kerkhoff; H. Zandvliet 1 j.; J G D. den Haselaar, 93 j. ONDERTROUWD: J. A. van der Geest, 26 J. en J. A. Beijk. 22 j. Laatste Berichten NED. HERV. KERK GEREF. KERKEN Drietal: Te- Enter (Ov.), cand. C. Ver spui], bep. te Ruinerwold-Koekange, cand. E. Baerends, bep. te Zutphen en oand. J. J. van Wageningen, bep. te Heense. Voorschoten BENOEMING Onze oud-plaatsgenoot Jhr. Mr. R. Sand berg van Boelens is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Sassenheim. De nieuw benoemde burgemees ter is onder leiding van wijlen burgemeester E. Vernede in deze gemeente als volontair werkzaam geweest ter secretarie. Daarna is hij secretaris geweest van het Hoofdbestuur het Nederlandsche Roode Kruis, om daarna benoemd te worden als chef van het kabinet van den commissaris der provincie ZuidiHolland. KERKDIENSTEN GEREF. KERK Beginnende a.s. Zondag zullen de namid dag godsdienstoefeningen weder te 5 uur aanvangen. RIJKSPOSTSPAARBANK Ged-urende de maand Januari j.l. werd bij de rijkspostspaarbank alhier ingelegd in totaal 7321, terwijl er voor een bedrag .van 14.899,04 werd tergbetaald. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Philippus, David, zoon van Fh. D. Turks, fabriekarbeider en van M. C. van Biemen, wonende Leidscheweg 66. Cor nelia, Hendrika, Maria, dochter van K. Ouds hoorn, koopman, en C. H. M. van Gent, zon der beroep, wonende Leidsche weg 220 (St. Nicolaaspark). Elisabeth, Huberta, Helena, dochter van H. A. van der Meij, groenten- handelaar en van P. C. van der Tang, zonder beroep, wonende Molenlaan 4. Adrianus, Pe trus, zoon van H. J. Mulder, tuinarbeider, en M. F. E. Heggens, zonder beroep, wonende Noortheijstraat 13. Arie Pieter, zoon van M. de Jong, aannemer en E. de Vrij, zonder be roep wonende Voorstraat 49a. OVERLEDEN: Anna Lenz, oud 59 jaar, zonder beroep, echtgenoot van G. Stuur, Wil lem de Zwijgerlaan 38. Te Leiden: Johanna, Wilhelmina Gal- jaard, oud 65 jaar, zonder beroep, echtge- noote van A. H. van Deth, wonende Wijn gaardenlaan 23. GEHUWD: Johannes Franciscus Cornells Spiegelen, oud 26 jaar, chauffeur, wonende Papelaan 114 en Johanna, Cornelia van Gel drop, zonder beroep, wonende Bijdorpstraat 5. Zoeterwoude Begrafenis C. v. Tol Gisteren is onder zeer groote belangstelling op de Algemeene begraafplaats te Leiderdorp ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. van Tol in leven molenaar van de Watermolen van de Meesburgerpolder, die Vrijdagmiddag, tengevolge van een aanrijding door den trein UtrechtLeiden op zoo nood lottige wijze om het leven kwam. Behalve zeer vele belangstellenden uit Lei-( den en omgeving, die tot de kerkelijke ge meente behooren, waarvan ook de overledene lid was, waren aanwezig Burgemeester Smeets van Zoeterwoude, de heeren J. de Graaf, J. A. Boer, het bestuur van den Meerburgerpol der. Dominee Roos, predikant der Oud Gere formeerde gemeente te Schiedam hield een grafrede. De oudste zoon dankte voor de be langstelling. Gistermiddag omstreeks vijf uur, had alhier in de Bruggestraat een ernstig ongeluk plaats. De knecht van den brandstoffenhandelaar P. Schijf had aan de fabriek van Brouwers Aardewerk een wagen brandstoffen gelost, Toen hij paard en wagen wilde keeren en daarbij het paard bij de kop hield, is de wa gen door de gladheid van den straatweg, aan het glijden gegaan. Hij gleed tegen den muur van den tuin van den heer Wap. S. raakte tus schen de wagen en muur bekneld, waardoor hij inwendig aan borst en rug werd gewond. Daar geer der beide geneesheeren, die te hulp waren geroepen, thuis waren, is zuster de Geus ter assistentie gekomen en heeft S., die bij den heer Brouwer was binnen gedragen, eerste hulp verleend, waarna hij per zieken auto naar het academisch ziekenhuis is over gebracht. Zijn toestand was zeer ernstig. De heer S. is 48 jaar oud en vader van 9 kin deren. Hij woont aan de Hooge Rijndijk. Gem. Radio-distributie VRIJDAG 7 FEBRUARI Programma I: 8.00-22.00 NCRV. 22.06-24.00 Duitsch programma. Programma H: 8.00—17.00 AVRO. 17.00—17.15 VPRO. 17.15-19.15 AVRO. 19.15—2300 AVRO (pro gramma uitsluitend voor Radio-centrales). 23.00 24.00 Duitsch programma. Programma ni: 7.00—24.00 Duitsch programma. Programma IV: 7.00—24.00 Duitsch programma. Binnenlandsch Nieuws De Heemskerk bij aanval in brand geworpen Uit New York meldt het D.N.B.: Bij den aanval, dien het Duitsche lucht- wapen heeft ondernomen op een konvooi op 350 mijl ten westen van Foynes, zijn behalve op het Engelsche vrachtschip King Edgar ook treffers geplaatst op het Nederlandsche stoomschip Heemskerk. Evenals de King Edgar vloog de Heems kerk in brand. Nadere berichtzn zijn niet ontvangen. (De Heemskerk meet 6516 ton bruto. Hei schip is in 1919 gebouwd op de Neptunwerft in Rostock en heette vroeger Witram. De Heemskerk behoorde toe aan de n.v. Veree- nigde Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij te 's-Gravenhage Laffe daad De bezettende overheid deelt mede, dat den 31sten Januari j.L bij Hilversum een Duitsche wachtpost tijdens de duisternis uit een hin derlaag is beschoten en gewond. Deze laffe daad kan niet ongezoend blijven. Als contra maatregel zijn voorshands 35 gijzelaars in hechtenis genomen en in een gevangenis op gesloten. De start in den donkeren morgen Onhoorbaar was het startschot, onzicht baar waren de rijders, die hedenmorgen in de diepe duisternis van den zich ten einde spoedenden nacht omstreeks kwart voor zes op de stadsgracht te Leeuwarden ver zamelden en daar de schaatsen onderbonden om terstond daarna pijlsnel weg te schie ten naar het noorden, als inzet van den zesden elfstedentocht den grooten Frieschen marathonloop. Veel is er in enkele uren tljds veranderd. De strakke heldere lucht van gisteravond, waarin de sterren helder schitterden, heeft plaats gemaakt voor een bedekten hemel, een onheilspellend voorteeken van een op komst zijnden sneeuwval. De wind, gister avond nauwelijks merkbaar, was in een stijven zuidoosten veranderd. Iedere schaat senrijder weet, wat dat zeggen wil in een vlak landschap, zooals in Friesland. Doch voor de wedstrijdrijders, die het eerste vertrokken, waren deze gewijzigde weers omstandigheden geen bezwaar. Ook de nog steeds felle koude scheen hen niet te de.en. Vol wedstrijdlust schoten zij weg, de een na den ander, individueel vol begeeren, zich voor de volle honderd procent te ge ven voor dezen gigantischen strijd van den mensch met zijn beperkte krachten tegen de natuuurelementen. Voor de geboren wedstrijdrijders zijn juist de moeilijkheden, aan een dergelijken strijd verbonden, welkom. Het moet niet gemak kelijk gaan, want dan blijft er van den oorspronkelijken opzet, zoo juist getypeerd door den naam Friesche marathonloop, niets over. Zoo zijn zij dan, alle zeshonderd wedstrijdrijders, op weg gegaan voor de bijna twëehonderd kilometer langen tocht, tegen het ijs, de sneeuw, de koude, wind en al wat er mede verband houdt. Zij zullen het inderdaad niet zoo gemakkelijk hebben als aanvankelijk werd verondersteld. Tot Dokkum en van Dokkum terug tot Bart- iehiem (35 km) hebben zij het gemakkelijk. Voor driekwart hebben zij hierbij den stevigen wind in den rug, terwijl het ijs op dit tra ject goed is. De toestand van het ijs De heer W. E. K. Engelbrecht, uit Zeist, die gisteren is gestart en den geheelen tocht heeft uitgereden, tezamen met nog drie andere rijders, die elkander telkens aan de conröleposten troffen (nl. J. de Jong uit Eind hoven, H. Ankersmit uit Deventer en T. Se ins tra, inspecteur van den Frieschen Lis bond, kon ons over den toestand van het ijs het volgende meededeelen: „Bij Finkum moesten wij gisteren een heel eind loopen. Van Finkum tot Harlingen en verder over Bolsward naar Stavoren, is het ijs over het algemeen goed, hoewel hier en daar, toen ik passeerde, nog geen baan was geveegd. De rijders, die nu zijn gestart, zullen aaar thans geen last van hebben. In den af- geloopen nacht heeft het niet gesneeuwd, zoo dat zij vrijwel overal een geveegde baan zul len vinden. Het Slotermeer is bedekt met sneeuwijs, hetgeen inderdaad groote moei lijkheden oplevert Verder is het ijs van Slo ten af over IJ1st en Sneek tot aan Leeuwar den in uitstekende conditie. De laatste 45 km zijn absoluut een genot om te rijden, zoo spiegelglad en perfect is het ijs. Overigens hebben de rijders van vandaag het in een speciaal opzicht gemakkelijker, dan de rijders, die gisteren den tocht volbrachten. De plaat sen, waar overgestapt moet worden, zijn nu gereed en leveren heel wat minder moeite op om te passé eren." Het ziet er dus naar uit, dat de wedstrijd van vandaag niet zoo snel zal zijn als aanvankelijk durfde veronderstellen. Daar staat evenwel tegenover, dat iedere wed strijd snellere tijden heeft opgeleverd, zoodat men ook thans kan rekenen op een snele- ren tijd, vooral omdat de weersomstandig heden van vandaag toch nog steeds een stuk beter zijn dan verleden jaar. Hoewel officieel de start van de deelne mers aan den tocht een half uur later zou geschieden, bleek, dat reeds ruim een kwar tier voor het aangegeven tijdstip de eerste tochtdeelnemers die zich hadden aangemeld, bij de Harmonie, waren weggezonden om een opeenhooping op de startplaats te voorkomen Minstens 2500 deelnemers Het aantal deelnemers aan den tocht blijkt immers in den loop van gisteravond tot diep in den nacht zoo zeer te zijn opgeloopen, dat het getal 2500 werd gepasseerd. Vast staat, dat het totaal aantal deelnemers aan den wedstrijd,alsmede aan den tocht, meer den drieduizend bedraagt. Uit dit getal blijkt wel duidelijk, hoe groot de algemeene be langstelling is voor deze sportieve prestatie. Het duurde langen tijd, voordat de duizenden deelnemers de eerste controle bij den start waren gepasseerd. Het was een aardig schouwspeL Hier bracht een moeder haar zoon en dochter tot op de startplaats. Nog even een grondige inspectie: ,zit je rugzak goed, Sjoerd, en „Marijke, zorg dat je je shawl goed omhoudt en flink eten onder weg". Elders bracht een Friesche boerendochter haar verloofde naar de startplaats. Ook hier een laatste inspectie: een flinke zoen en „houd je taai, jong" en weg schoot de stoere Fries met forsche slagen over de door duizen den toeschouwers omzoomde Leeuwarder stadsgracht. Weer elders verschijnt een Frie sche stamvader met berenmuts over de ooren, met twee ongeveer achttien jaar oude zoons. Vol trotsch wendt hij zich tot een der bekende bestuursleden. „Ik zeg tegen mijn zoons, nu is het jullie beurt. Ik zelf ben te oud gewor den voor een dergelijken tocht. Nu ik niet meer kan, zullen mijn jongens de eer van de familie hoog moeten houden en Ik heb vertrouwen dat zij mij hierin niet zull< leurstellen". Met de armen op de scho zijn beide jongens, verdween hij do deur van de zaal van de Harmonie on te helpen bij het onderbinden van de s< n op de startplaats. Soms is het moeilijk een jongeling te c scheiden van een bakvisch. De broek hier hoogtij, tezamen met trui en muts trok dan een onafzienbare rij deelnemers Verrassingen in de eerste uren De eerste uren hebben reeds verrassijfij zi opgeleverd. Aanvankelijk ging alles goed-jjnin ijs was prachtig, zoo meldde onze verf gever in Dokkum. Omstreeks 6.28 zag men de eerste riPg ee aankomen. Als eersten verschenen om 6.2s>k d< de controlepost in café Drost te Dokkurfj^j winnaars van verleden jaar: C. Jongerf", Mar-rsen, A. Adema uit Franeker, alsme<frnaK heer J. Bosman uit Breukelen. Zij hadderPidel afstand LeeuwardenDokkum (23 kmbedir gelegd In 44 minuten, daar zij om 5.4| Leeuwarden waren gestart Inderdaad' fantastische snelheid dus, vooral daar in F1 11 slagen duisternis moest worden gereden, benst minuut later, om 6.30, verscheen de rL m, alsmede de rijder Woudstra uit Hemxik.|er^- Zes minuten later verschenen de riigem Vos uit Dedemsvaart, Algra uit LeeuwaW en de Vries uit Franeker. Deze laatste rC B is winnaar van den elfstedeitocht f Vai de tochtrijders verschenen als ee#®1 1 om 7 u. 5 aan de contrólepo.-t de hetns i Ruitenberg uit Franeker, Vybenga |p, Leeuwarden en Venema uit Coutum, igctr Leeuwarden. De eerste vrouv, die j meldde, om 7 u. 10 was Sjoenje Faberf e1 Warga. winnares van verleden jaar. Baar hierna keerden de eerst aangelomen rijjuisv terug over de Dokkumer Ee laigs hetzd traject om bij Bartlehiem recitaf te sl naar Franeker. Nu kwamen de eerste rrf® p lijkheden. In de duisternis zapn de e tegemoet rijdende deelnemers elkander felve laai. Ernstige botsingen voljden, waa^ vele rijders verwondingen opiepen. OiT hen bevond zich o.a. ook Ceveke, c voordat de geneeskundige dient ter pla was, bleek Gevéke den tocht ondanks opgeloopen verwondingen, te lebben vei gezet. Andere rijders baden blijklf zwaardere verwondingen opgeoopen, dat geneeskundige hulp moest worden leend. Doodelijk verkeersongeuk on<| Heemstede Gisteravond is op den Eeerenwegfct Heemstede een ernstig vekeersong^eix gebeurd, waarbij een persoon >m het lq, is gekomen. Een personenauto, bestuurd loor den jarigen D. J. L. uit Bloemendail, reed I Wi Bennebroek in de richting Harlem. IVaar seling voelde de bestuurder eei klap tejje^ de voorzijde van zijn auto, warna hij middellijk stopte. f6™ Het leek, dat een man was aingerederi d bewusteloos op den grond lag Een an kon slechts den dood constaeeren. et j slachtoffer was de 29-jarige J P. M. Kolk uit Haarlem. In zijn nabijb'id werdP een fiets gevonden. Daar er gen getuj>el waren heeft men nog niet kurnen nagtoms hoe het ongeval zich heeft toegedragen, lijk van v. K, die ongehuwd was, is de politie in beslag genomen. 8' pn lich erk Geval van kolendamprergiftigj^ te Groningen Bij de familie J. Hasker aan den Korre^^ te Groningen heeft zich gistermiddag geval van kolendampvergiftiging voorgedf510 In de huiskamer bevonden zich vier pet sonen: de 32-jarige heer Hasker, zijn 34-ja: echtgenoote en hun beide kinderen, 6-jarige jongen en een meisje .ran 2 jaar, mede de 62-jarige heer E. B Door erns kolen&ampontwikkeling uit een haard raakten allen in de kamer buiten bewusti De heer Hasker heeft nog de tegenwoorl^ heid van geest gehad om hulp te roeNl waarna hij eveneens bewusteloos neerviel Op het hulpgeroep snelden enkele bü toe, die de vijf slachtoffers naar een anc t- kamer overbrachten. Tevens riepen zij hulp van doktoren en van de politie in. 4>e ten tijd later verschenen de geneeshetj Melles en Elsloo. Zij pasten kunstmabe ademhaling toe en smaakten het geno^j allen tot het bewustzijn te doen terugke<% De slachtoffers verkeeren thans buiten^- vaar. >or dei Diefstallen te Amsterdam ^enx Meel in beslag genomen. Gisteravond heeft de politie van het bui Kattenburgergracht te Amsterdam acht b! meel, welke opgeslagen lagen in een ops plaats aan de Kattenburgerachterstraat, inBI slag genomen. Drie personen, die het e juist wilden weg brengen, zijn aangehouj Het is niet onmogelijk, dat het meel van d stal afkomstig is. Het onderzoek wordt j kracht voortgezet. Hierbij verzoek tk, naar aanleiding van Uw oproep om medewerking bij de uitbreiding van het lezersaantal, neven staande nieuwe abonné In te schrij ven op Nieuwe Leidsche Courant De toezending moet direct plaats hebben terwij) de betaling per week/per S maanden zal ge schieden. Naam nieuwe abonné Woonplaats, enz. De aanbrenger:

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 6