'&riep.' iff-ein&Schhadeki DONDERDAG 6 FEBRUARI 1941 PAG Engelsche luchtaanval op de Fransche Kanaalkust afgeslagen De successen van een Duitsch oorlogsschip in overzeesche wateren Ter aanvulling op het weermachtsbencht van giJteren is aan het D.N.B. het volgenae medegedeeld: Een in overzeesohe wateren opereerend Duitsch oorlogsschip heeft opnieuw 40,000 b.r.t. scheepsruim te vernietigd, waarmede zijn totaal gestegen is tot 110,000 b.r.t Daarmede is dit vaartuig de tweede Duitsche kaper, welke in overzeesche wateren de vernietiging van 100,000 ton overschrijdt De prestaties van deze Duitsche oorlogsbodems, die sinds maan den de vijandelijke koopvaardijscheepvaart in alle zeeën der wereld verontrusten en haar zware verliezen toebrengen, wekken de her innering op aan de beroemde Duitsche krui sers en hulpkruisers uit den wereldoorlog, de Emden, Möwe en Wolf. Het Duitsche luchtwapen heeft Dinsdag en in den nacht van Dinsdag op Woensdag boven het Engelsche eiland en in de Middellandsche Zee een levendige actie ontwikkeld. Een vlieg tuig vernietigde in den Atlantischen Oceaan het Engelsche s.s. Calafatis van 4500 b.r.t., dat binnen enkele minuten na het inslaan van de bommen in de diepte verdween. Een tweede vijandelijk koopvaardijschip werd aan de Oostkust van Schotland vernietigd. Het Oosten en het Zuid-Oosten van Groot- Britannië en hei bewapeningscentrum in de Midlands waren ondanks het slechte weer aan talrijke aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen blootgesteld. Vijandelijke vlieg velden. spoorwegemplacementen en belang rijke wapenfabrieken werden met brisant- en brandbommen bestookt. Talrijke tot op groo- ten afstand zichtbare branden getuigden van de goede uitwerking der bomaanvallen. 17 Engelsche vliegtuigen neergeschoten Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Gistermiddag zijn bij een aanval op de Kanaalkust, die werd afgeslagen, veer tien Engelsche vliegtuigen neergesohoten. Een vijandelijke gevechtsafdeeling pro beerde onder bescherming van bijna ge heel dicht wolkendek een aanval op de - Kanaalkust uit te voeren. De poging mis lukte. Duitsche jagers sloegen de afdee- ling reeds bij aankomst uit elkaar en schoten, volgens de tot dusver ontvangen berichten, snel achter elkaar veertien Britsche vliegtuigen neer en dwongen de overige vliegtuigen terug te keeren, voor dat zij hun doel konden bereiken. Een nader bericht Van het DJN.B. meldt dat gistermiddag in totaal zeventien Engelsche vliegtuigen werden neergescho ten. Vijftien vliegtuigen werden door Duitsche jagers en twee andere door de luchtdoelartillerie neergehaald. De Duit- sohe j achtformaties leden geen verliezen. Engelsch konvooi bij Ramsgate aangevallen Bi de nabijheid van Ramsgate is giste ren een krachtig besohermd Britsch kon vooi door" Duitsche vliegtuigen aangeval len. Een schip van 3000 ton werd tot zinken gébracht, een tweede schip van 6 k 8000 ton werd zwaar beschadigd. Dit schip werd midscheeps geheel openge- De Duitsche pers over de verklaring van generaal Wood De Berliner Lokalanzeiger schrijft het vol gende naar aanleiding van de verklaring van generaal Wood voor de Amerikaansche senaatscommissie van buitenlandsche zaken, volgens wien Churchill hem in 1936 verklaard heeft, dat Duitschland vernietigd moest1 wor den, omdat het te sterk werd: De verklaring van generaal Wood onthult, aldus het blad, dat Churchill de ziel van de Britsche oorlogophitsers geweest is. Voor ons heeft deze man altijd op den voorgrond ge staan en in Duitschland heeft men geen twij fel gekoesterd over de noodlottige -rol, welke Churchill gespeeld heeft. Duidelijker kan Engelands schuld aan den oorlof niet bewezen worden dan door de verklaring van den Amerikaansohen generaal Wood. Engeland heeft den oorlog gewild. De voornaamste drij ver daartoe was Winston Churchill, en deze man staat thans als minister-president aan het hoofd van de Engelsche regeering. En toch heeft Churchill zioh verrekend. Den oorlog heeft hij gekregen, maar in dien oorlog ligt onscheidbaar de nederlaag van Engeland. Bescherm U bijtijds door 'ptuifluoin-PAsnuEs De Naohtausgabe schrijft: deze onthulling van den ouden soldaat vaagt mei een slag het gelogen Britsche spook van den veldtocht voor de vrijheid, voor de gerechtigheid en voor de menschelijkheid weg. Duitschland wordt te sterk, wij moeten Duitschland ver nietigen! Dat is het oorlogsdoel van Engeland, en daarin ligt de geweldige schuld besloten, welke de Britsche oorlogsdrijvers op zioh ge laden hebben. De Börsenzeitung merkt op: Wij in Duitsch land zijn niet moede geworden, Engeland op het gevaar der ondermijnende en vernietigen de krachten te wijzen, welke in Churchill en zijn aanhang aan den dag traden. Waarschu wend heeft vooral de Führer steeds weer zijn stem verheven, maar al die waarschuwingen zijn in den wind geslagen. Zoo oogst Engeland thans wat Ohurohill gezaaid heeft. Het heeft den oorlog, welken Churchill hebben wilde, een oorlog die uitdagend is losgebroken en die het Engelsche levenswerk vernietigt. Men moet Duitschland vernietigen omdat het „te sterk" geworden is. Daaruit spreekt de oude Britsche politiek van het zg. evenwicht der krachten, welke de Führer op 30 Januari in haar neigingen onverbiddelijk aan de kaak heeft gesteld. Daaruit spreekt de plutocratie en daaruit spreekt het internationale Joden dom. Den oorlog verwekken, dat is Churchill gelukt. Duitschland vernietigen, dat zal hem niet gelukken. (D.N.B Dexer dagen beslissing te Viehy De bespreking tusschen Darlan en Laval bevredigend verloopen Het A.N.P. meldt uit Genève: Naar uit gewoonlijk goed ingelichte Parij- sche bron wordt vernomen, is de bespreking tusschen Darlan en Laval bevredigend ver loopen. Naar voorts te Parijs beweerd wordt, zou men te Vichy besloten hebben de consequen ties uit de situatie van de binnenlandsche politiek te trekken. Laval zou voor het geval, dat men hem terugroept in de regeering, zeer verstrekkende volmachten noodzakelijk geacht hebben. Men rekent er te Parijs op, zoo heet het voorts, dat de beslissing te Vichy reeds dezer dagen zal vallen. Het ontslag van den Parijschen politiechef Hij onderhield betrekkingen met de Gaulle Naar aanleiding der arrestatie van Langeron, prefect van de Parijsche politie, zegt men vol gens S. P. T. in bevoegde kringen te Ber lijn, dat Langeron betrekkingen met de Gaulle heeft onderhouden. Men weigert nadere inlichtingen omtrent dit gevaL Darlan vandaag weer naar Parijs Gisternamiddag, aldus S.P.T., zou de Fran sche ministerraad vergaderen. Admiraal Dar lan zou rapport uitbrengen over zijn reis naar Parijs. Vandaag keert Darlan naar Parijs terug. Ofschoon over de gebeurtenissen te Vichy te Berlijn veel wordt gesproken, acht men in bevoegde kringen aldaar den toestand nog zeer onduidelijk. Officieel is van een verdere toenadering tusschen Pétain en Laval nog niets bekend. Over den ministerraad is het volgende com muniqué uitgegeven: „De ministerraad is om 16 uur 30, onder voorzitterschap van den chef van den staat, maarschalk Pétain, bijeengekomen. De staats secretarissen woonden eveneens de zitting bij. Admiraal Darlan heeft rapport uitge bracht over de besprekingen, die hij gedu rende de laatste dagen in Parijs heeft ge voerd. De leden der regeering hebben daarop beraadslaagd over de algemeene politiek. De ministerraad was om 18 uur 30 afgeloopen." Onderhandelingen te Moskou Verschillende landen in dit opzicht actief Te Moskou worden op het oogenblik onder handelingen met verscheidene landen gevoerd. Woensdag wordt een post-conventie usschen de Russische auoriteiten en de Hongaarsche post- en spoorwegdelegatie onderteekend. Het telegramverkeer tusschen Boedapest en de Sowjetunie is reeds opgenomen. Ook in de onderhandelingen met de Roe- meensche oeconomische delegatie is vooruit gang te bespeuren. Sinds kort zijn nog 5 gedelegeerden uit Zwitserland aangekomen. De oeconomische onderhandelingen, die tot doel hebben een clearing tusschen Zwitserland en de Sowjet unie te openen, zijn hierna weer hervat. Voorts is reeds een oeconomische delegatie uit Finland aangekomen en er worden mis sies uit Bulgarije en Zweden verwacht De oorlogvoering in Albanië Medewerking van het Duitsche vliegercorps In Italië Het A.N.P. meldt uit Rome.* In de Ilaliaansche pers is het eerste bericht verschenen over medewerking van het Duitsche vliegercorps aan de Italiaansche oorlogvoering in Albanië. Matsoeoka komt op voor betere betrekkingen met Washington Hij wenscht de toekomst „aan zich zelf over te laten" United Press meldt uit Tokio: In de oeconomische commissie van het Japansche parlement heeft de minister van buitenlandsche zaken Matsoeoka ge weigerd antwoord te geven op de vraag, of Japan op grond van het driemogend- hedenpact in geval van een intreden van Amerika in den oorlog eveneens in oor log moet gaan, terwijl Italië en Duitsch land ingeval van een Russisohe actie tegen Japan niets behoeven te doen. Matsoeoka zeide: „Het voornaamste doel van de bondgenootschappen bestaat in de verbetering van de Japansch-Russische, betrekking, waar de Duitsche en Italiaan sche betrekkingen tot de Sowjetunie eveneens vriendschappelijk zijn. Ik heb het voornemen overeenkomstig de oogen- blikkelijke omstandigheden te handelen en de toekomst aan zich zelf over te In antwoord op een andere vraag verklaar de Matsoeoka: „Zelfs nu geloof ik niet dat Roosevelt een oorlog met Japan wenscht Roosevelt gelooft blijkbaar dat de Japansch- Amerikaansche betrekkingen in orde gebracht kunnen worden, als Japan zijn inzichten deelt". Matsoeoka meende "de Japansche politiek ten opzichte van Amerika voldoende duide lijk gemaakt te hebben. De Japansche diplo matie heeft door het afsluiten van het drie- mogendhedenverdrag het doel een verbete ring van de betrekkingen met de Ver. Sta ten te bereiken niet opbleven. Voorts zeide Matsoeoka dat het meer de manoeuvres van andere mogendheden zijn die voor de spanning in de Japansch-Amerikaan sche betrekkingen verantwoordelijk zijn, dan- de anti-Japansche strooming in Amerika. I De behandeling der krijgsgevangenen in Duitschland Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In tegenstelling tot de vroegere beweringen van de Engelsche radio, volgens welke Brit- sahe gevangen in Duitsohland niet goed bei handeld zouden worden, ziet Radio-Londen zich thans klaarblijkelijk op grond van be richten van neutrale waarnemers gedwongen toe te geven, dat de Engelsche soldaten in Duitsche gevangenkampen een vrijheid ge nieten, die den Duitsohen krijgsgevangenen in Britsche kampen niet ten deel valt. Zoo deel de Radio-Londen op 31 Januari in dé uitzen ding van 19 uur in de Engelsche taal mede, dat Britsche krijgsgevangenen in een officie renkamp in Duitschland een universiteit heb ben geopend met een gewoon oollegerooster. Voor het oprichten van deze instelling heb ben vooral de afdeeling voor paedagogisdhe literatuur van de afdeeling krijgsgevangenen van het Roode Kruis en de St. John's oorlogs organisatie zich veel moeite gegeven. De bi bliotheek van de universiteit te Oxford, aldus meldde Radio-Londen verder, staat door mid del van het Roode Kruis in geregeld contact met het kamp. Behalve de colleges is er een mogelijkheid geschapen om geregeld Engel- sahe literatuur te lezen. KOLONEL DONOVAN De Amerikaansche kolonel Donovan is in Ankara, voordat hij Maandag naar Egypte vertrok, nog door den ministerpresident in audiëntie ontvangen. Daar de president der republiek niet te Ankara vertoefde, is Dono van niet bij hem in audiëntie geweest. Men houdt het in plaatselijke politieke kringen echter voor mogelijk, dat onderweg nog een ontmoeting zal plaats hebben. (D.N.B.) De koning van Engeland ontvangt Willkie Na diens bezoek aan Ierland Volgens een Reuterbericht is Wendell Willkie na zijn terugkeer uit Ierland te Londen gisteravond door den Koning ont vangen. Willkie uit Londen vertrokken Willkie is in den vroegen ochtend uit Lon den vertrokken voor de eerste etappe van zijn terugreis naar de Vereenigde Staten. Willkie heeft te Dublin, alvorens hij naar Engeland terugvloog, verklaard, dat hij met de Valera over den internationalen toestand en de situatie van Europa gesproken heeft. Hij is slechts als particulier in Ierland ge weest om inlichtingen te verzamelen. Over zijn eigen conclusies uit hetgeen hij gezien en gehoord had, wilde hy niet spreken. De Londensche correspondent van de New York Post is van meening, dat de Valera tegenover Willkie ongetwijfeld gewezen zal hebben op den vasten wil van Eire, neutraal te blijven en Engeland niet het gebruik van Iersche vlootsteunpunten toe te staan. Wel licht heeft de Valera, Willkie ook alten weten, dat hü zich door de recente opmerkingen van Roosevelt gekwetst voelt. Hopkins Jceert terug Hopkins, de in Engeland vertoevende spe ciale afgezant van Roosevelt, heeft volgens berichten van Amerikaansche persagentschap pen uit Londen, zijn missie volbracht. Hop kins keert dezer dagen naar de Ver. Staten terug. De debatten in het Amerikaansche Congres Schweiz. Press Telegraph meldt uit Washington: Op den tweeden dag van de debatten in het Huis van Afgevaardigden over de wets voorstellen van Roosevelt, verklaarde de republikeinsche afgevaardigde- Vorys (Ohio): „De kwestie is, of de Vereenigde Staten aan Engeland een begrensde of een onbegrensde hulp willen bieden. In het laatste geval zou- denwij een leger moeten sturen om Hitier te bestrijden. Twee jaar geleden zouden de democraten deze wetsvoorstellen zeker -zelf afgekeurd hebben, maar, nu Frankrijk als een blad is gevallen en de geweldige macht van de mogendheden van de spü is geble ken, begrijpen wij dat de regeeringsvorm van de Vereenigde Staten gevaar loopt. Daarom keur ik de wetten goed, omdat zij, naar mijn oordeel, een middel tegen de uit breiding van den oorlog zijn". Na zijn rede riepen verscheidene republi keinen, die om hun isolationistische ideeën bekend staan: „Verrader!". De orde was echter weer spoedig hersteld. De bekende Amerikaansche historicus Beart heeft voor de commissie van buiten landsche zaken van den senaat een aanval op de leen- en huurvoorstellen gedaan. Hij was van oordeel, dat deze voorstellen Amerika dichter bij den oorlog brachten. Voor hem had reeds de voorzitter van het comité „America First", generaal Wood, ge sproken. Wij hebben reeds van het eerste deel van zijn verklaring melding gemaakt. In het verdere verloop zeide hij o.a.: „Ik ben geen tegenstander van de hulp aan Engeland en van den opbouw van het Amerikaansche verdedigingssysteem, maar ik geloof niet, dat de wetsvoorstellen van den president de juiste vorm zijn om Engeland te helpen. Deze voorstellen geven den pr^ident oorlogs-vol- machten". De commissie voor de buitenlandsche po litiek van den senaat heeft aldus het D.N.B. besloten aan het ministerie van buitenland sche zaken te vragen of Engeland eenigerlei, definitieve verplichtingen ten opzichte van de Vereenigde Staten heeft aangegaan in zake het gebruik van de Britsche vloot als tegenprestatie voor de Amerikaansche hulp aan Engeland. Dit besluit werd genomen op aandrang van den republikeinschen senator Vandenberg Deze baseerde zich bij de indiening van zijn verzoek op een uitlating van Dorothy Thomp son, waarin wordt gezegd: „Onze steun aan Engeland gaat vergezeld van definitieve ver plichtingen van Engeland tegenover ons met betrekking tot de Britsche vloot". Dit ver onderstelt gemeenschappelijke belangen. Voor Vandenberg had de 'president van de universiteit te Rochester, Valentine, zijn stem verheven tegen het wetsontwerp tot steun aan Engeland en het congres verzocht, de con- tróle over het wapenprogramma niet uit han den te geven, doch Engeland financieel te ondersteunen. NIEUWE BINNENWEG 30 - BOTTERDAM De Vlaamsche visschersvloot Mei 95 pet. verminderd Onze correspondent te Brussel meldt ons dat een commissie, bestaande^nt drie bekende personen uit de visscherijwereld dezer dagen uit Oostende naar de Fransche kusthavens is vertrokken ten einde de Belgische treilers, welke in Mei 1940 door de Fransche en Brit sche militaire autoriteiten werden gevorderd, zoo mogelijk terug te vinden. Men vermoedt echter dat een deel van deze visschersvloot zich thans in Engeland bevindt. In totaal blijkt het verlies aan tonnemaat 95 pet. te bedragen. Te Oostende zijD enkel nog een vijftig kleine visschersvaartuigen overgebleven. 70 JAAR OFFICIER Luitenant-generaal Fr. Müller heeft een zeldzaam jubileum gevierd: 1 Februari her dacht hij den dag, waarop hij 70 jaar geleden tot officier bevorderd werd. In 1871 trad hij in een regiment te Dresden. In den wereld oorlog heeft hij nog een brigade van de landweer aangevoerd. In Oost en West vocht hij zoo dapper, dat hij het grootkruis van de Albrechtsorde met de zwaarden verwierf. WEER FELLE KOUDE geheele Zuidelijke gedeelte van Spanje 1 de in de landbouwgebieden t Binnenlandsch Nieuws De komende straatcollecte voor Winterhulp Nederland De landelijke straatcollecte van de W.H.N. zal Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Februari wor den gehouden. Deze straatcollecte zal plaats vinden onder medewerking van de politie en de brandweer. De te verkoopen speldjes zul len afbeeldingen zijn van de bekende inter nationale verkeersborden. Nederlandsch-lndië en Japan S. P. T. meldt uit Tokio: Uit officieuze bron wordt gemeld, dat het hoofd van de afdeeling handel van het depar tement van oeconomische zaken te Batavia, van Hoogstraten, gisteren .een voorstel tot hervatting van de afgebroken handelsbespre kingen aan den Japanschen consul-generaal te Batavia heeft overhandigd. In officieuze Japansche kringen wordt naar aanleiding van dit bericht verklaard, dat Nederlandsch-lndië hierdoor „voor het eerst sedert de Japansche voorstellen tot voortzet ting van het afgebroken overleg, in de eerste helft van Januari, een duidelijk standpunt inneemt" Te Tokio wordt verwacht, dat in de eerst volgende dagen voorbereidende besprekingen tot hervatting van de onderhandelingen zul len worden gevoerd. Brandstoffenvoorziening op hel platteland Verschillende organisaties o.m. de land bouworganisaties, de landarbeidersbonden en het Centraal secretariaat voor land- cn tuin bouw, hebben in de laatste weken pogingen in het werk gesteld om te komen tot een betere branstoffenvoorzienlng van het platteland, ook in verband met het feit, dat de meeste plattelandsbewoners voor kookdoeleinden niet beschikken over gas en petroleum. Besprekin gen over den toestand hebben ook plaats ge vonden met den directeur van het Centraal Distributiekantoor. Ofschoon laatstgenoemde al zijn medewerking toezegde, is toch. wel komen vast te staan, dat ten behoeve van het platteland geen extra toewijzing voor brand stof kan plaats vinden. De bestaande moeilijk heden zijn algemeen en dragen geen plaatselijk karakter, terwijl de huidige brandstoffenposi- tie van dien aard is, dat het onmogelijk is extra hoeveelheden vrij te maken. Engelsche bomaanvallen op ons land Dinsdagnacht en gisternacht zijn afzonderlijk vliegende Engelsche bommenwerpers boven ons land verschenen. Boven eenige Neder- landsche gemeenten hebben "zij brisant- en brandbommen geworpen, die grootendeels op weilanden of in slooten terecht gekomen zijn. Eenige hebben lichte schade aan woonhuizen teweeggebracht. Op twee plaatsen hebben Engelsche toestellen machinegeweervuur op woonhuizen geopend, zonder dat hierdoor schade van belang is aangericht. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. sjDERDi RANTSOENEERING VAN BI Kerk Brouwerijen leveren 20 min' dan vroeger aan de afnemerA' i meldt oi De brouwerijen hebben zich met hl®n ouder oog op hun grondstoffenpositie genoo< overlede zaakt gezien gezamenlijk een beperkü! ~,n^ van hun omztl in te voeren. Nadat jjorn half Januari al tot een verlaging van h^j candid biergehalte met 15 pet besloten moetnt, in 189 worden, zullen de afnemers van de broierste geri werijen thans ook een geringere hoevee3iende. D heid ontvangen. Het rantsoen is vastg«hij tot 11 steld op ongeveer 80 pet van het vroeger- °P 25 verbruik. Herv. hij tot ai gearbeid In een rondschrijven aan de afnemers hflie 29 ja ben de brouwerijen medegedeeld, dat hum kring eenige weken geleden van overheidswege trdam e beperking van de productie is opgelgd, jj in zijn wijl daarnaast een zeker verband is gelvijkgeboi tusschen de productie van fijne- en la| staan a bieren. Deze beperking is in Februari in wn leidin king getreden en heeft er toe geleid, dat van de verkoop van het bier aan de kleinere ftnte), w< ductie is aangepast. De beperking doet z Ook ir op het fijne bier sterker voelen dan op tal var lagerbier. t Bij het vaststellen van de rantsoenen kop der j afnemers hebben de brouwerijen als b^nd. aangenomen de omzetten van fijn- enjkerkelij renzen zijn bc der Ned lagerbier in het verleden. restaurant dire Maandagavond j.l. ontmoette een surveill^eei Van rend agent van politie op het Noordeinde gevord mgmensch, dat op zijn rij w;- e. De agent hield hem staan^ vroeg wat in den zak zat. Het bleeik 50 rijst te zijn, die de jongen in opdracht van eC[ in h kok van een Indisch restaurant, waar hij qidverbo diende was, moest bezorgen. De jongen r*~ meegenomen naar het bureau en uit het oj^ te B derzoek kwam vast te staan, dat de opdracljbgwegi gever, de 29-jarige H. B. v. L. was, geen onharije j kende van de politie. Hij woont aan - Juliana van Stolbergplein en voorzag geregeld van levensmiddelen uit het rant, zooals kippen, melk, boter, wijn, bier, i ïid. in het restaurant werkzaam door zijn bemiddeling van rijst voorzien i het baaltje dat op de fiets werd vervoerd dan ook voor een van hen, den 28-jarig N. B. S. uit de Roggeveenstraat bestemd. andere bediende was de 47-jarige E. A. A„ t nende in de Trompstraat, bij wien e« van ruim 100 kg rijst werd gevonden. De loopjongen, die aan het gebeurde of] schuldig was, is op vrije voeten gesteld. Van is voor den officier van justitie geleid e de beide Indische bedienden is proces verbal Frauduleus geslacht DO 1 ad I Men meldt ons uit Oostzaan: Dinsdagmiddag kreeg de petroleum venter IJ. K. onverwacht bezoek van twee crisisambtr naren en den gemeenteveldwachter, die eeJt? onderzoek in de schuur van K. instelden. Zij troffen aan een partij schapen- en kalö vleesch, dat onder een oude jas was verbor gen. Het vleesch was afkomstig van een frau duleuze slachting en de vereischte keuring^,® stempels ontbraken Verder werden diverse schapekoppen vonden, welke met het vleesch en verschillei de slagersingrediënten in beslag werden nomen. Tegen den petroleumventer is verbaal opgemaakt. Tegen een Inwoner van Dedemsvaart proces-verbaal opgemaakt wegens het fraii duleus slachten van varkens. Een huiszoekinj leverde niets op, doch toen de ambten are] van den distributiecontroledienst aan 1 speuren gingen, gelukte het hun op het.kei hof 350 kg. vleesch te vinden. Burgemeester van Sassenheim Tot burgemeester van de gemeente senheim is met ingang van 15 Februari 194] benoemd jhr. mr. R. Sandberg van Boelei De heer Sandberg van Boelens is 1 Janui 1899 in Groningen geboren. Hij was vroege] secretaris van het hoofdbestuur Commissaris der Provincie Zuid-Holland. De SIHI-POMP is de aangewezen pomp voor Land- en Tuin bouwbedrijven. Zjj slikte iets weg en verliet dan haastig het vertrek, met groote moeite nog kunnende zeggen: ,,'k Zal eens zien, of er een briefkaart is; dan moet u maar gauw schrijven; over een half uur wordt de bus gelicht." Buiten de kamer gekomen, sprongen de tranen haar in de oogen. Iets oriv- h1"1 "baars maakte haar beangst. HOOFDSTUK IV. Er had enkele dagen een voor de maand Mei ongekende warmte geheerscht, een warmte, die drukkend was geweest en die was uitgeloopen op een onweer, zooals ieder had verwacht, een vroeg onweer in den voorzomer. Des middags om vier uur op dien Zaterdag was de lucht inkt zwart geworden, had de bliksem geflitst en de donder over de stad gerateld, waar de el^ctrische trams met licht-op reden. De hitte was verdwenafi. Het was koel geworden. En toen Martha Biermasz om half acht de woning verliet in de buiten wijk, besloot zij dan ook over de singels, naar het station te wandelen, over de sir.gels, waar het jonge groen zich ontplooide, de boomen uitbotten en de eerste voorjaarsbloemen in de goed onderhouden perken werden gezien. Zij liep langzaam. Omdat, zij een taak moest vervullen, die zij liever niet had verricht: Heino van den trein halen. Tot op het laatste oogenblik had zy nog gehoopt, dat mevrouw Schrader zou gaan, maar deze, die zich reeds enkele dagen niet bepaald wel gevoelde, had het verstandiger gevonden thuis te blijven.-'s Middags had Martha Tjaard nog opgebeld, om hem te vragen, naar den trein te gaan, maar Truus vertelde, dat Tjaard de provincie in was en eerst tegen acht uur zou thuis zijn. Zij had met hem afgesproken, dat zij 's avonds even bij moeder zouden aankomen, om Heino te verwelkomen. Dus zat er voor Martha niets anders op, dan zelf naar den trein te gaan. Wat zij vroeger met vreugde zou hebben gedaan, maar wat haar thans tegen de borst stuitte. Zij ging meer en meer denken, dat Heino met haar speelde, of althans met haar gespeeld had. Hij was het feitelijk niel waard, dat zij hem aan het station ging verwelkomen alsof zij. de miskende, toenadering zocht! Echter, zij stond voor het geval. Het was immers zoo logisch mogelijk, dat zij ging, nu mevrouw Schrader niet kon? Dus liep zij langzaam over de singels, langs het Verbindings kanaal en het Diaconessenhuis, niet genietend van de bloemen en boomenweelde, waarin zij anders zoo kon opgaan, daar zij tot haar tiende jaar te midden van Gelderlands natuurschoon had gewoond, een natuurschoon, dat hier goeddeels gemist werd. Zij genoot er thans niet van. Want haar gedachten vertoefden bij hem,- dien zij thans halen ging, en dien zij in een klein jaar niet had gezien. Martha wist niet, wat er van te denken. Als zy Heino's pro motie in de zaak combineerde met zijn komst, dan gloorde er weer hoop: hij kwam om haar; Dinsdag of Woensdag vertrok hy weer, maar dan had hij met zijn moeder gepraat en dan waren zij in den kleinen, intiemen familiekring verloofd. Dat mocht zij toch denken? V/as Heino zelf aen anderhalf jaar geleden niet tot haar gekomen? Zij had er niet de minste aanleiding toe gegeven, hoewel zij hem liefhad. De vrouwelijke schuchter heid, haar bovendien nog in hooge mate aangeboren, had het haar verboden. Hij was gekomen en hij had gezegd: wordt mijn vrouw, als ik eenmaal ver genoeg ben En zij had vol liefde: „Ja" gezegd. Hij kwam dus, om te bezegelen zijn belofte. Maar als zij zich dan herinnerde zijn wonderlijk gedrag; als zij dan nadacht over de woorden in zijn laatsten brief aan zijn moeder, de woorden betreffende mijnheer Jansma; en zij dacht aan de woorden van mevrouw Schrader, die haar bange vrees had uitgedruktneen, dan moest zij er niets van hebben. En dan was gekomen die bittere strijd, die de laatste dagen al heviger geworden was. A 1 s Heino haar nu weer eens behandelde, als voor een klein jaar: hij, als het ware, haar links liggen liet, om mogelijk den avond voor zijn vertrek even een praatje te komen maken, dat heenwees naar het gebeuren van toen; a 1 s dat gebeurde had zij niet ten volle het recht, hem om een verklaring te vragen van zijn vreemd gedrag? Deed zij met zoo te handelen te kort aan de vrouwelijke schuchterheid? Er was toch iets voorgevallen? Waren zij voor God den Heere niet verloofd? Had Zijn heilig oog niet aanschouwd, dat Heino, geheel eigener beweging, tot haar gekomen was? Hal Zijn oor niet gehoord de wederzijdsche beloften, die gegeven waren? Heino had. door het door haar geschonken woord, rechten op haar, maar had zij niet diezelfde rechten op hem? Zij kon niet anders dan op al die vragen, die op haar gefol terde ziel aanstormden, een volmondig „ja" zeggen. En dar stond het voor haar vast: ik zal hem dwingen, een verklaring te geven van zijn vreemde, krenkende handelwijze; ik wil geen speelbal zijn; ik moet zekerheid hebben; zekerheid, hoe vr« lijk ook, is ten slotte beter dan pijnlijke onzekerheid. Maar nauwelijks had zy dat besluit genomen en zij had het de laatste dagen al wel tienmaal genomen! of.... zij verwierp het weer. Hij moest een man zijn. Heino moest klaren. Zij moest fier zijn en geen duimbreed toegeven. En dat bevredigde haar ook weer niet. Want dan bestond de mogelijkheid, dat het tooneel van voor een jaar zich zou her-| halen en hy vertrok zonder dat zij ook maar de minste zeker heid had. Dat was immers ondragelijk? Maar misschien, en wéér kwam de hoop om den hoek gluren, misschien kwam Heino zijn gegeven woord wel inlos sen, en haalde zij zich allerlei muizenissen in het hoofd. Zoo streed zij de laatste dagen. Streed ook op haar kamer, in het gebed. Het was een eerlijke, zaak, die voor den Heere ge bracht worden mocht. H ij kende haar hart. Hij wist, dat hel warm voor Heino klopte. En Hij kende ook het hart van den jongeling, die, op zyn zachtst uitgedrukt, vreemd, wonderlijk} met haar handelde. En terwijl haar ziel heen en weer geslingerd werd en zij ook in hert gebed niet de rust en den vrede verkreeg, waarnaar z% j snakte, sprak de niets wetende en niets vermoedende mevrouw Schrader al den dag over den komenden Heino. 't Was een ware marteling voor Martha. En er waren oogen- blikken, dat zij er over dacht, haar „tante" op de hoogte te bren gen en haar raad te vragen. Dat waren tot nu toe de meest moei- I lijke oogenblikken geweest.(Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2