IHrttu-r geit&dtf (tfcurant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreker BLU- ifl FAX Abonnementsprijs: per 3 maanden In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct Alles bij vooruitbetaling. Advertentieprijzen 24 ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 48 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting. Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23168). Postbox 20. Postrek. 58936 No. 6343 ZATERDAG 1 FEBRUARI 1941 21e Jaargang De tocht der menschheid Adam keek met een zucht nog eens om Zich heen, toen hij den Hof van Eden verlaten moest, en hij zag nog eenmaal om, toen hij het Paradijs werd uitgedre ven, dat hij niet weer zou zien.Toen ving de tocht van de menschheid aan over de aarde óm het verloren geluk te her winnen. In de eeuwen die sinds verloopen zijn hebben vele geslachten deze aarde be volkt. En onder hen waren groote ge leerden, voorname denkers, dichterlijke naturen en ze hebben allen getracht om het lot van den mensch te verbeteren en om den worm die aan zijn leven knaagt, doordat hij het geluk mist, te doen sterven. De dichters hebben hun schoonste ver zen gemaakt en daarin afleiding voor zichzelf gezocht, en voor anderen meenen te vinden; de geleerden hebben stelsels uitgedacht, waardoor de wereld zou kun nen worden verbeterd. De technici bouw den hun kunstige machines, die steeds weer verbeterd werden. Er waren knappe economen, die de maatschappelijke orde wilden beheerschen, sociologen, die de structuur van het sociale leven wilden verbeteren. De kunst vierde haar trium- fen en op alle terrein maakte de mensch vorderingen. Maar gelukkig werd de mensch niet en hij bleef zwervende en dolende op de aarde, tevergeefs zoekende naar levens bevrediging. Zelfs wat goed was, werd in de handen der menschen verkeerd. Prachtige uitvin dingen werden misvormd en gebruikt om anderen te gronde te richten. De uitvinding van de machines, hoe ge zegend had ze kunnen zyn, wanneer ze er slechts op gericht was geweest om de menschheid te dienen. Maar gebruikt in het maatschappelijke systeem van de vorige eeuw werd ze een monsterwerk tuig, waardoor kinderarbeid verkregen kon worden om den prijs te drukken van het product. De locomotieven werden al zwaarder en sterker; de stoombooten al grooter en meer geperfectionneerd, maar ze werden en worden gebruikt voor oor logsdoeleinden, tot vernietiging. De drukpers, edele uitvinding, geschikt tot ontwikkeling van den menschenlijken geest, hoevele malen is ze misbruikt om kwade drukken voort te brengen, die het menschelijke denken vergiftigden. Op het terrein van de scheikunde, hoe veel is er niet gepresteerd, dat den mensch tot heil is. Maar hoeveel meer werd gebruikt den mensch ten kwade?.. De menschheid zet haar tocht voort over de aarde, maar gelukkig is zij niet WAT SOEPBEENDEREN WAARD ZIJN Zouden we meer moeten opnoemen? Zouden we moeten wijzen op de uitvin ding van het vliegtuig, die overwinning van den mensch op de lucht, op de duik boot, waarmee een onzer landgenooten zulke belangwekkende onderzoekingstoch- 5 ten deed? Beide zijn ze gesteld in dienst j van den oorlog, van de vernietiging. Zouden we moeten wijzen op de zee van r ellende, welke werd geopend door de uit vinding van het stoken van den alcohol? Hoeveel duizenden zijn daardoor niet te gronde gegaan? Ach, iedereen weet wel voorbeelden te noemen van goede dingen, die door den mensch ten kwade gebruikt werden. En hoeveel dingen zullen er in de toe komst nog ten verderve dienen? De elec- triciteit is nog niet op haar hoogtepunt. Wat er nog bereikt kan tyorden in de toe komst is nog verborgen. Men heeft al ge sproken van een doodende straal; of het mogelijk zal zijn zal de toekomst moeten uitwijzen. Maar de wetenschap en de tech niek staan niet stil en helaas wordt vaak een ding ten goede, gebruikt voor een kwaad doel. De menschheid, moe van zoeken op haar tocht over de aarde voert met zich mee een last van goede gaven, welke door haar misvormd zijn. En gelukkig is zij niet. Zeker, men mag niet pessimistisch wor den. Ook in dezen tijd moeten we een open oog houden voor den vooruitgang, welke gezien werd. Maar wanneer de licht- en de schaduwzijden tegenover elkaar ge steld worden, dan moet ieder toch toege ven, dat er meer donker is dan lichte plek ken in de menschelijke samenleving. Wanneer we alleen daarop zouden zien, dan zouden we komen tot vertwijfeling en wanhoop. Maar we kennen de oorzaak van dit alles en we weten uit de Héilige Schrift, dat het zoo zou gaan. God laat den mensch zijn gang gaan, zoover Hij wil. Hy laat den mensch in zijn eigenwaan en eigenwijs heid, en daarin laat Hij iets zien van de verantwoordelijkheid welke de mensch houdt en heeft. De mensch zal zijn tocht voortzetten over de aarde. En in alle ver warring en nood, welke wij aanschouwen, wordt toch Gods Schepping voltooid, wovdt Zijn plan volvoerd. Vele eeuwen zijn er verloopen sedert den zondeval. In die eeuwen is Gods plan met de wereld reeds belangrijk gevorderd, door het doen en drijven der menschen. LIJM EN GELATINE WORDEN DOOR HONDERDEN BEDRIJVEN GEBRUIKT De productie behoeft niet te stogneeren Als de huisvrouwen maar meewerken li Wat die loepbeenijes al niet waard zijnl Denk u eens even in: uit 100 kg. beenderen maakt de fabriek in normalen tijd 15 kg. beendervet, 12 lot 15 kg. lijm, verder een hoeveelheid gelatine en ten slotte het belangrijke beendermeel, dat zooveel beteekenis heeft voor het vee voeder. Als de beenderen in de fabriek zijn verwerkt, blijft er praclisch niets van over. Het is met recht: er wordt uit gehaald, wat er in zill Dit laatste kan moeder de vrouw anders Het gieten van de warme lijmoplosslng ln de gekoelde gietbakken. In deze bakken stolt de lijm en wordt daarna tot tabletten gesneden. (Foto: Schimmelpenningh) O— Het ontlijmde schroot dat overgebleven is, maakt men in een kogelmolen tot beender meel, zoodat van het oorspronkelijke been niets is overgebleven. Gedurende dit proces zijn dus ontstaan beendervet, beenderlijm en beendermeel. Beendervet wordt gebruikt voor de kaarsen- fabricage, beendermeel is een belangrijk be standdeel van veevoeder. Blijft dus de been derlijm, die een onontbeerlijke grondstof is voor tal van bedrijven, n.l. de papier-, de textiel, en de houtbewerkJngsindustrie. Cartonnagefabrieken en boekbinderijen ge bruiken de lijm voor het plakken. Sterk zijn in de laatste jaren naar voren gekomen de piakbandfabrieken, die wegens het gebrek aan touw, band en elastiek, wel op lijm aan gewezen zijn- De schuurpapierfabrieken ge- biuiken de lijm voor het lijmen var schuurmiddel op de onderlaag. Wat de textielindustrie betreft, zijn wel weverijen (katoein en wol), katoendruk- kerijen en tapijtfabrieken in sterke mate op óók nog wel! Of spreekt het niet boekdeelen, ijjm aangewezen. Onontbeerlijk is de lijm ook dat thans uit 100 kg. beenderen nog maar 10 kg. beendermeel wordt gehaald in de fabriek brieken meubelfabrieken, lijstenfabrieken, fa- ALG. FRIESCHE LEVENSVERZ.-Mï LEEUWARDEN BURMANIAHU1S VAN 1845 AMSTERDAM. VAN BRIENENHUIS Onderscheidingen voor generaal Fr. Christiansen en generaal- majoor Schumann* Aan den militairen bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, is op 30 Januari door'den Führer het Kriegsverdienstkreuz le en 2e' klasse met de zwaarden verleend en door den rijksmaarschalk Hermann Goe- ring persoonlijk overhandigd. Naar wij verder vernemen :s de bevel hebber der Ordnungspolizei, generaal- majoor Schumann, op 30 Januari tot bri- gadeführer, onder gelijktijdige verleening van het Kriegsverdienstkreuz 2e klasse, benoemd. Betaling termijnen inkomsten belasting Het A.N.P. meldt: In afwachting van de regeling, welke ter uitvoering van artikel 42 van het besluit op de loonbelasting 1940 inzake het verleenen van ontheffingen op de bovengenoemde aan slagen zal worden gegeven, kunnen de aan- geslagenen, van wie reeds loonbelasting ls ingehouden, bij de berekening van de ter mijnen, welke per 1 Februari verschuldigd zijn, ervan uitgaan, dat hun een uitstel van betaling ten bedrage van 1/3 van hun aanslag is verleend. De vervallen termijnen kunnen mitsdien over 2/3 gedeelte van den aanslag worden berekend. huisvrouw toch niet op, al doet re nog roo klelnere werk laateen haar best. En dat is eigenlijk maar goed ook, want anders zou het er met de indus trie leelijk voorstaan- Wat gebeurt er nu met die beenderen in de fabriek, zal men vragen. Laten we eerst alle mogelijke plakdoeleinden. Hoe gelatine wordt gemaakt. Het maken van gelatine dateert in ons land vooral behoefte s c h e beenderen, omdat die het meeste vet bevatten. Het fabricageproces, dat alleen te Delft plaats vindt, begint weer met iets vertellen van de lijmfabricage. Als de van 1911. Hiervoor heeft beenderen in de fabriek zijn aangekomen, p**' K worden ze eerst „gezuiverd". Er komen aller lei voorwerpen tusschen, die men niet ge- hët breken van'de beenderen tot schroot. Dit bruiken kan. Deze worden er met een sterke wor{jt met verdund zoutzuur behandeld om magneet tusschen uit getrokken. Over een er het caiciumphosfaat uit op te lossen. De transportband komen de beenderen dan in gelatine fabricage begint dus met de verwij- een tandenbreker, waarin ze tot noodgrootte dering van het phosfaat, terwijl de lijmfabri- worden gebroken. Daarna begint het ontvet- cage begint met de verwijdering van de lijm- tingsproces, waarbij men gebruik maakt van stof om dan het phosfaat in den vorm van benzine. Uit de oplossing van vet en ben- beendermeel over te houden. Aan het met zine word. de benzine teruggewonnen door uit de oplossing te verdampen, waardoor phos(aat m den vorm van phosIaaUuro voederkalk neerslaat. Het van phosfaat ontdane been heet osseïne. Dit wordt gewasschen met water en dan ge durende drie maanden in kalkmelk gezet (brij van gebluschte kalk). Gedurende deze kalking - «dat beende, S schroot wordt genoemd. Dit wordt m trom- verwijdering van bet phosfaat elastisch, mels rondgedraaid De stukjes been schuien ossejne „smeltgaar" geworden is wor- tegen elkaar, waardoor de eraan hangende den daarvan nu met baden gedistilleerd water drooge vleeschdeeltjes, velletjes en stof van- de geiatine-oplossingen getrokken zelf worden verwijderd. Daarna komen de Deze gelatine-oplossingen worden afzonder- stukjes been in heet water en stoom, waarin lijk gehouden, want tusschen de verschillende liimstof oplost. De lijmoplossing wordt oplossingen bestaan groote qualiteitsverschil- i__ ion 7o tir/->r/3en cfpfiltrpprd. insedamDt. indien Hoe de lijm ontstaat. Na de ontvetting is het been geworden tot geen 114 uur duurt. Door het koelen stijft de noodig vergoteD lijm op, wordt vervolgens in stukken ge- na ze eereea 15 sneden, gedroogd met verwarmde lucht en is dan gereed om verzonden te worden. Ieder werkt eraan mee en elk moet zijn plaats innemen in het groote wereldge beuren om deze wereld naar haar einddoel te brengen. Dat einddoel rust gelukkig niet in den mensch, maar in God. Hij kent Zijn tijd, en Hij weet wanneer Zijn plan met de wereld klaar is. Dan zal Hij komen, een einde maken aan dit zondige drijven en woelen, de aarde louteren met vuur, en deze aarde nieuw maken, herstellen door Zijn 'kracht. Geeft dit niet een rijke troost, tegenover het inktzwarte van dezen tijd? Geeft het niet een diepe vreugde te weten, dat door oorlog en ellende heen, God bezig is Zijn hemel en Zijn aarde gereed te maken, een aarde, waarop gerechtigheid wonen zal? Dat geeft ons moed om voort te gaan. Om mee te werken, ook op deze aarde, aan de komst van Gods koninkrijk. Want de zonde moet bestreden, het kwade tegen gegaan worden, om Gods wil, opdat men schen getrokken worden tot Hem. De menschheid gaat voort over de aarde. Zij zoekt het verloren geluk. Godlof, de Christelijke Kerk, wij allen, die Gods Naam belijden willen, mogen het haar aanzeggen, dat het verdwenen Paradijs- geluk teruggevonden is in Christus Jezus onzen Heere, Die komen zal om deze aarde over te geven aan Zijn Vader in de heme len. Gelouterd, gereinigd, hersteld zal de aarde eens zijn, en alle stemmen die dan zullen klinken, zullen zijn tot Gods eer. Dan heeft de menschheid haar doel be reikt, waartoe ze geschapen werd, dan zal het eeuwige vrede zijn! ze gereed is voor verzending. Wie gebruiken gelaline? Gelatine wordt behalve voor huishoudelijk gebruik in dunne blaadjes, die slechts 2 gram wegen, ook in gemalen vorm afgeleverd aan de industrie, hetgeen o.a. dit groote voordeel heeft, dat bepaalde standaardkwaliteiten kun nen worden samengesteld. Gelatine wordt gebruikt voor voedings- en voor technische doeleinden. Voor den oorlog ging het meeste naar het buitenland, thans wordt het binnenland voorzien van het noo- dige. De grootste verbruikers in de voedings industrie zijn de suikerfabrieken (opklopmid- del voor schuim, pepermunt, gomballen, gla- ceeren van biscuits etc.). Verdere verbruikers zijn: de puddingpoederfabrieken, de room- en consumptieijsfabrieken, en de vleeseh- en vischconservenfabrieken. In hotels en restau rants, in de banketbakkerij, in het huishoude lijk gebruik, is gelatine noodig, evenals het klaren van wijn, voor eetbare medische kapsules, en vq.q£ andere medische doeleinden. Dan zijn er nog de technische doeleinden. In de aardewerkindustrie dient gelatine als emulgeermiddel en drager van de p&te (gla zuur). In de textielindustrie wordt het pro duct gebruikt voor het appréteeren van bast- band en sommige stoffen. Verder gebruikt men gelatine voor het gommeeren van post zegels, voor flesschencapsules en voor diverse andere doeleinden. Is het, na dit alles in het licht te hebben gesteld, nog teveel gezegd, dat de Neaerland- sche huisvrouwen een bij uitstek nationaal belang dienen, als zij de soepbeenderen niet weggooien, maar aan den schillenboer mee- Daarom nogmaals: huisvrouwen van Nederland, toont u van uw beste zijde! Bewaart de beenderen, waarvan u soep kookt. U helpt daarmee een belangrijke industrie in ons land haar productie, die reeds aanzienlijk is ingekrompen, weer op peil brengen. Nationale belangen staan op het spel. Daarom allen meege werkt. Huisvrouwen de daad is thans aan U! SPAANSCHE GRIEP TE LEIDEN IN 1601. De heer W. P. van Rijn Jr. schrijft ons: Naar aanleiding van uw stukje over „De Griep" in uw blad van gisteren kan ik u als een aanvulling nog het volgende mededeelen, hetgeen ik daarover indertijd vond in het Ge tuigenisboek 76 fol. 104 op het Gemeente archief alhier en luidt als volgt: Op huijden hebben d'ondergeschrevene Schepenen der Stadt Deijlen geweest in de huijsinge daer Claes Gerritsz van Dorp woonachtich es, staende op den Ouden Rhijn omtrent de Middelste Graft. Ende den voorsegde Claes G e r r.i.ts.z van Dorp, oudt omtrent XLIIII jaeren ende M a r i t g e n n s s e n d r. zijne huijsvrou, oudt omtrent LIIII jaeren, die zieck van lichaem was, neb ben te zamen, bij eede beschuijden solem- nelick gestaeft ende affgenomen, getuijcht ende verclaert ten versoucke van Joost ende rit van Baccum, gebroeders, waer- achtich te weesen, te weeten, eerst de voor segde Maritgen-Franssendr., dat zij deposante (nae dat Aechte Franssend r., huijsvrouw van mr. Gjjsbert van Nesse omtrent twee maenden doot geweest ende in den Heere gerust wasr gaen wonen es bij ia Gerritsdr., moeder van de voor segde Aechte Franssend r.. die doen tertijt woonde op de Burchwal tot Haerlem dat de voorsegde Anna Gerrlts dr. dickwijlen ende tot diversche stonden met schreijende ogen claeghde ende seijde, dat de ziecte daervan de voorsegde Aechte Franssen dr. haer dochter gestorven was, geweest was een rasende siecte, die genoemt werde de Spaengaerts Siecte ende dat de zelve vijff ofte zes dagen voor haer overlijden so gansch ende geheel rasende, ijdel van hooffde en buijten haer verstant was geweest, dat zij geen kennisse off wetenschap en gebruijete, crijtende, roupende ende haer hebbende ten uijtersten toe, als luijden ijdel van hooffde zijnde, gedoon zijn te doen. Verclaerde voorts de voorsegde Maritgen noch alleen, dat zij tegens de voorsegde Anna Gerrits dr. wel heeft geseijt, ick wilde wel, dat iek haer ui haer siecte eens hadde mogen spreecken, ende dat de voorsegde Anna Gerrits daerop anbwoorde, al hadde ghij acht dagen voor haer sterven by haer gecomen, zij en zoude u niet gekent hebben zo qualick was zij daeraen. Verclaerden ten laetsten de voorsegde Claes Gerritsz en Maritgen Frans- se n d r. te zamen, dat zij goede kennisse ge- hadt hebben met eene Cornelia Henrix dr., die mitte voorsegde Aechte Frans sen d r. seer groot was, ende haer in haer siecte gehantroijet hadde, ende dat zij alle 't gunt voorscreven staat (beroezende des noemde Aechtes raesen-de siecte) van haer mede wel verstaen hebben, so waerlick most haer Godt Almachtich helpen, Actum den Illen Aprilis 1601. (get.) Jasper van Banchem, (get.) Claes Cornilisz van Noord t, (Sche penen). Uit het bovenstaande blijkt, dat de ziekte verschijnselen van toen dezelfde waren als van thans en Pred. 1:9 hier van toepassing Alleen was de benaming toen anders. Het succes der Staatsleening Aan het succes der staatsleening, waarop de gelegenheid tot inschrijving j.l. Woensdag slogt, hebben we geen oogenblik getwijfeld. Er waren voldoende omstandigheden aanwezig om slagen te verwachten. En niet alleen „de stok achter de deur" heeft daarop invloed gehad; ook overigens hadden we den indruk, dat de leening voldoende attractief zou zijn om er in te gaan en ongeveer 1/3 k 1/4 van onze vlottende schuld in een belegging op langer termijn om te zetten. Zelfs het bericht j aan den vooravond van den inschrijvingsdag, dat van eenige onzekerheid scheen blijk te geven, vermocht ons niet te verontrusten. Het was welhaast nog nooit anders dan dat op het laatst de inschrijvingen binnenliepen en een eindindruk kon worden opgemaakt. Waarom zou het ditmaal anders zijn? Te meer omdat voor particuliere investeeringen tegenwoordig zoo weinig aan de markt komt, wijl verschillende ondernemingen volkomen in staat zijn zelf nieuwopkomende kapitaalbe hoeften te financieren. Van belang zal het zijn, ook met het oog op nog te verwachten-verdere consolidatieleenin- gen, hoe d& leening van 29 Januari 1941 zich in de beursnoteering zal gaan houden. Want er is nog heel wat kapitaal, dat aan vroegere beleggingen onttrokken is, heel wat ook, dat afkomstig is van dividendbetalingen, waar voor nog geen ander emplooi gevonden is da"n bewaren. Dat zal op den duur wel anders worden, zoodra blijkt, dat men met de staats fondsen geen abnormale risico's loopt én het economische leven zich, ook in de prijsver houdingen, aanpast aan nieuwe toestanden en verhoudingen. Beheerders onzer staatsfinanciën en beleg gers van allerlei formaat zullen elkaar dit maal niet voor de laatste keer gevonden hebben. Predikanten en loonbelasting In een deel van de kerkelijke pers, zoo in de „Zeeuwsche Kerkbode", is geschreven over de vraag, of een predikant beschouwd moet worden als werknemer in den zin van het Besluit op de Loonbelasting-1940 en of hij dus onder dezen vorjn van belasting valt. Tegen bevestigende beantwoording van deze vraag werd van enkele zijden bezwaar gemaakt. Men moet, werd dan gezegd, de verhouding tusschen kerk en predikant juist Een predikant is niet een werknemer in den gebruikelijken zin van het woord en de kerk is niet zijn werkgeefster. De pre dikant krijgt zijn opdracht van den Heere der kerk. De moeilijkheid lag uiteraard in de betee kenis, welke in de bepalingen omtrent de Loonbelasting aan het begrip werknemer werd gehecht, een beteekenis immers, reeds aanmerkelijk ruimer dan normaal aan het begrip wordt toegekend. Wilde men den predikant buiten de Loonbelasting houden, dan was het al niet genoeg meer, te wijzen op de bijzondere verhouding tusschen kerke raad en predikant. Is de predikant werk- van den kerkeraad, in juridischen zin dan genomen natuurlijk? Aan den eenen kant is de predikant gehouden, besluiten, welke door den kerkeraad zijn genomen, na te leven. Maar op zijn beurt maakt hij als regel van dienzelfden kerkeraad zelf deel uit. Het gelden hier altemaal regelen van „intern verbandsrecht", waarvan de kerk de gelding zelve het best kc\n beoordeelen. Daarom verheugt het ons, dat van de zijde het Departement van Financiën, waar het betrof de toepassing van de Loonbelas ting, de aanhangige vraag niet geforceerd beantwoord, maar men daar getoond heeft oog te hebben voor de bijzondere verhou dingen, welke hier bestaan. Kortgeleden namelijk is een resolutie uitgegaan, waarin mede op grond van practische overwegingen wordt goedgekeurd, dat predikanten, pastoors kapelaans niet als werknemers in den van het Besluit op de Loonbelasting worden aangemerkt. De predikant mag dus nu wel onder de Loonbelasting vallen, maar het is niet nood zakelijk. Heeft men 'derhalve geen prin- cipieele bezwaren, dan ligt het voor de hand, dat men elk geval afzonderlijk beziet, al naar de grootte van het gezin en dergelijke factoren meer. Voor den een zal de keuze om onder de belasting te vallen lichter zijn dan voor den ander. De lijsten met alge- meene gegevens hebben wij destijds reeds opgenomen. UJj, Uw cadeau 12.SO ZON EN MAAN Eerste kwartier Dinsdag 4 Februari: volle maan Woensdag 12 Febr.; laatste kwartier Dinsdag 18 Februari: nieuwe maan Woensdag 26 Februari. HUISVROUWEN Met EEN PAK doet U MEER dan met 20 stukken zeep I Doet Uw voordeelt Slechts 29 cent per pak In elk pak GEBRUIKSAANWIJZING met tal van NUTTIGE WENKEN I Verkrijgb. bij alle winkeliers en warenhuizen .GREVOS" HANDELMAATSCHAPPIJ Nieuwland 6a Tel. 38169 Rotterdam VRAAGT ONS PROSPECTUS: HANDELSWETENSCHAPPEN Boekhouder» en HandelscorresDooacntie. STAATSPRAKT1JK-DIPLOMA Boekhouder) od O RESA ARNHEM (Bekende Schriftelijke Cursus). Strategische doelen in Londen bestookt Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel der Duitsche weermacht deelt mede: Een duikboot heeft 20,000 bjr.t aan vijan delijke koopvaardijscheepsruimte tot zinken gebracht. Gevechtsvliegtuigen hebben ook giste- - ren in opeenvolgende golven strategische doelen in Londen met brisant- en brand bommen bestookt. Stoutmoedig uitgevoer de afzonderlijke aanvallen van zeer geringe hoogte richtten zich tegen vliegvelden, troepen-opleidingskampen lüchtdoelbatterijen, autocolonnes, fa- brieksinstallaties en spoorwegen in Z. O. Engeland. Hierbij werden meermalen tref fers geplaatst op de op den beganen grond staande gevechtsvliegtuigen van het type Bristol-Blenheim. In een troe pen-opleidingskamp ten N.O. van Londen vloog een munitiedepot in de lucht. Fa brieksgebouwen ten Oosten van Cam bridge, nabij Stortford en Nottingham, werden door bomtreffers verwoest. Gevechtsvliegtuigen hebben op ongeveer 400 km ten Westen van de Golf van Donegal het koopvaardijschip Austvard (3677 b.r.t.) en ten Zuiden van de monding van de Humber een kleiner schip tot zinken gebracht Vèrdragend geschut van het leger zette de beschieting van strategische doelen in Z.O. Engeland voort. De vijand heeft noch boven het Duitsche rijksgebied, noch boven het be zette gebied gevlogen. Duitsche jagers hebben boven Dover 5 en boven Londen 7 Britsche versperringsballons neergeschoten. Een eigen vliegtuig wordt vermist. President Quezon heeft zoo meldt Asso ciated Press in de nationale vergadering verklaard, dat de Philippijnen in de tegen woordige wereldcrisis met menschen en ma teriaal achter de Vereenigde Staten staan. Hij zeide te hopen, dat het verdedigingsprogram van de Vereenigde Staten ook de Philippij nen zou omvatten. De verdediging der Philip pijnen, zoolang de Amerikaansche vlag staat, is in de eerste plaats een aangelegenheid der Vereenigde staten. BRANDEN TE LONDEN Omtrent de Duitsche aanvallen, welke gis teren overdag gedaan zijn, heeft de Engelsche berichtendienst gemeld, dat door de u worpen bommen in het gebied van Londen een aantal branden ontstaan is. Ook boven eenige wijken van de stad zijn bommen uit geworpen, die slechts geringe materieele scha de aangericht en weinig slachtoffers geëischt hebben. (D.N.B.). RIJKSVERZEKERINGSBANK roleerend geneeskundig! in 1 Januari is benoemd tot e< sheer bij de rijksverzekeringsbi thans assist e instelling. het tijdvak van 1 Februari 1941 tot 1 ri 1942 weder benoemd tot tijdelijk vast- ite aan de landbouwhoogeschool te Wage- mej. dr. J. de Zeeuw aldaar. lan deze landbouwhoogeschool. MILITAIRE DIENST ontslag verleend uil den'mïutahrên diénst."" Met ingang van 1 Februari is aan kapitein J. K. van Prehm, op nonaotiviteit van het wapen der geda;^t rn Tn*C r a- dienst. Op het daartoe door hem gedai een eervol ontslag verleend uit dienst aan -res.-kapitein C. F. H. P m e r, van het wapen der artillerie. Met ingang van 1 Maart 1941. is op het daartoe door hem gedaan verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst aan luitenant-kolonsi J. de Lange, op nonactiviteit van het wapen der infanterie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1