Rad ioprogram ma JVKIJPAG 31 JANUARI 1941 PAG. 5 GROOTE REDE VAN HITLER Het jaar 1941 beslissend voor Duitschland en de nieuwe ordening ka«M op herhaling van 1918 gelegenheid van den achtsten verjaar- der nationaal-socialistische revolutie is in jrtpeleis te Berlijn een massale verga- gehouden, in welker middelpunt een t groote spanning verbeide redevoering I den Führer en Rijkskanselier stond. D« rede van den F4ihrer fa ripe redevoering gaf hij eerst een histo- ch overzicht van den tijd voor acht jaren. ->eigenlijke oorzaak van den toen zoo ellen- jen toestand van Duitschland, zoo zeide lo.a., is natuurlijk de wereldoorlog geweest, n den wereldoorlog echter heeft Duitsch- d geen schuld. Dat hebben Amerikaan- Jr doctoren in opdracht van den tegenwoor- en president Roosevelt vastgesteld. De I akelijke oorzaken hingen daarmede samen, Engeland zijn wereldheerschappij wilde Vdhaven. Gedurende 300 jaar, zoo vervolg de Führer, is het Engelsche wereldrijk op- Ipuwd en slechts door geweld opgebouwd, jr voortdurende oorlogen. Üt Britsche wereldrijk heeft op den weg zijn ontstaan slechts een grooten stroom egei bloed en tranen achtergelaten. yeear men zich dit eigenaardige ontstaan het Britsche wereldrijk voor oogen It, dan wordt het proces zelf alleen be- elijk door het feit, dat het Europeesche •land als gesloten oeconomische factor deze ontwikkeling volkomen ïld. Deze afzondering werd vooral ïerkt door het uitschakelen van rijk. Driehonderd jaar lang is «en Duitschland practisch geen sprake t, terwijl de Britten wel over God n maar hun oeconomische belangen Rioog hadden, heeft het Duitsche volk zijn bdimsttwisten tot zulk een beteekenis neven, dat het daarvoor eeuwenlang Idi9 oorlogen gevoerd heeft, pxiamca zijn verovering van de wereld is Ijelaid in sociaal opzicht de achterlijkste it, de ei in Europa bestaat. Sociaal ach- »ijk, i.w.z. een staat, wiens geheele inrich- 16 I ««"'ebt is op de belangen van eer wklelijk kleine en dunne bovenlaag er met deze bovenlaag verbonden Jood- geneensohap. De belangen van de groote issa pelen bij de inrichting van dezen jat ii het geheel geen roL het mogelijk, vervolgde Hitier, dat •n ;taat, die over de grootste rijkdommen aarie beschikt, wiens reusachtige levens lieden ter beschikking staan, millioenen :hn geen deel hebben aan deze zegenln- armzaliger gehuisvest zijn dan de in onze overbevolkte staten van ienEuropa. Het land, dat voor enkele el, N^nigei een paradijs is, is voor de massa lelijkheid slechts een voortdurende ellende in de voeding, in de klee- voral ook in de woning, een ellende :eheid van het bestaan en tenslotte een de geheele sociale wetgeving, en, thans plotseling een Britsche vax- iretaris, die echter als oppositieman statswege betaald wordt te voorschijn t e: zegt: Engeland zal na dezen oorlog, zijnoverwinning moeten beginnen sociale 'ikken aan te pakken en sociale pro- op te lossen, wij zullen ons ook om e massa moeten bekommeren dan tot dezen secretaris slechts zeggen: is >lj ons reeds lang gebeurd. •e n'euwe organisatie jn bt Continent Maarxik naar buiten is de Britsche wereld- rrschppij nog slechts schijn. De wereld fcft niuwe centra gekregen, nieuwe staten D omtaan. De geheele Britsche wereld- irschppij berust nog op het denkbeeld eds veer vreemde landen te kunnen krij- om tegen het continent op te treden. )e dipste oorzaak van den wereldoorlog, vervlgde de Führer. moet in het volgende tien vmrden: sinds 1871, sinds den tijd, dat jDuitsrie stammen zich begonnen te organi- ren er zich met de nationale wedergeboorte i het Duitsche volk de staatkundige een- i aankondigde, begon Engeland, Duitsch- [dmetzijn haat te achtervolgen, epen feeds n 1871 begonnen Engelsche dag den eDp te wijzen, dat deze nieuwe schep- eriaaf voor Engeland schadelijker was dan het t toeje Fraikrijk. Zoo kwam de tijd van 1871 iteming 14 vaar in Engeland onverstoord tegen :hlaid tot den oorlog ophitste, en wel :lke j»legenheid, totdat de oorlog einde- niet"1} u'ihr;k. Ook bij deze gelegenheid, zoo Hitbr, heeft Engeland weer vreemde gekregen. In al de 400 jaar der ver- Tg vcn zijn wereldheerschappij heeft iland zich van vreemde hulp bediend, wereldoorlog is uitsluitend het beoogde :t van Britsche staatsmanskunst. On- het feit, dat de heele wereld toen tegen :hlanc gemobiliseerd was, is Duitsch- n fei:e niet overwonnen- Thans kan schlanc dat rustig zeggen. Ik zou geen ik leveren op het verleden, als ik het ndeij beter gedaan had. Thans echter kan ik ïn der historische mannen, die het beter in hebben, ook het verleden beoordeelen kaui slechts zeggen: het resultaat van jaar 1918 is uitsluitend het gevolg van •erkiizelden voorkomende opeenhooping van eparT°on'ijke onbekwaamheden in de leiding 1940) ons volk. Vi herhaling van '18 Duitsche volk heeft sindsdien wel >reid Td. Het heeft echter sindsdien ook niets scha eten. Wij willen daarbij niet kleinhartig zeke: geschiedenis maakt herhaaldelijk igroo wg van afzonderlijke woordbreuken, de echter van 1918 tot 1921 is ge- [-] d waren woordbreuken aan de loo- nen e band. Nog nooit is een volk zoo he re a en geworden als toen het Duitsche volk. heeft men het Duitsche volk niet alle le 1 beloofd om het vervolgens uit te plun- van pn en uit te persen. Men heeft zich van te zJ buitenlandschen staatsman, een Ameri- NGp, bediend, en dat was wellicht de oorzaak .het heele Duitsche volk erin geloopen is. is daardoor echter tevens immuun tegen ergelijke pogingen in de toekomst. jJervolgens besprak Hitier de oprichting ?enl de nationaal-socialistische beweging, die scifeerste was welke toen de gedachte, die ji fantastisch noemde en waarom men |te, tot werkelijkheid maakte, nl. de ver- Vet nationalisme met het de tweede staat, waar dit proces geslaagd beschouwd kan worden. In _s*ge democratieën probeert men den schijn ^plekken, alsof men dezelfde vereeniging T^stand wilde brengen. j.| nationaal socialistische licht +ïe/Tolgens stelde de Führer opnieuw vast, tfl 1933 0Hder het presidentschap van Beneraal-veldmaarschalk Von Hinden- g, langs wettigen weg aan de macht ge komen is. Het nationaal-socialisme heeft in de democratie, met de democratie, de demo cratie overwonnen. Langs streng wettigen weg heeft het alle machtsmiddelen in han den gekregen. (Dok thans, zoo verklaarde Hitier, sta ik nog hier op grond mandaat van het Duitsche volk, daat, dat uitgebreider is, dan eenig demo cratisch staatsman heden ten dage bezit. Toen ik, zoo vervolgde Hitier, iri 1933 het bewind kwam, was onze weg duidelijk afgebakend. In het binnenland was die weg nauwkeurig bepaald door een strijd van vijftien jaar, en ik zou eerloos zijn dienen, dat men mij steenigde ook maar een stap van dit program was afgeweken of zou terugkrabbelen. Maat schappelijk gezien behelsde dit program: de totstandbrenging van de Duitsche volks gemeenschap, het overwinnen van alle oordeelen van klassen en standen, het op voeden van den Duitschen mensch tot de gemeenschap en zoo noodig het breken het verzet dergenen, die zich in deze ge meenschap niet willen schikken. In oecono- misch opzicht: opbouw van een Duitsche nationale oeconomie, die onder erkenning der beteekenis van het particuliere initiatief toch het geheele oeconomische leven onder geschikt maakt aan het algemeen belang. Precies zoo was het op het terrein van de buitenlandsche politiek. Liquidatie van Versailles Liquidatie van Versailles. Men moet thans in de rest van de wereld niet zoo dwaas zyn met te beweren, dat dat een program was, dat ik in 1933 ontdekt had. De heeren hadden slechts moeten lezen, wat ik duizendmaal geschreven heb: Versailles was het grootste onrecht en de gemeenste mishandeling van een groot volk, welke ooit in de geschiedenis heeft plaats gehad. Met dit program ben ik in het jaar 1919 opgetreden en heb daarover voor de eerste maal gesproken en dit program heb ik my als een plechtig bindend gebod alle jaren van den strijd om de macht voor gehouden. Maar ook hier wilde ik dit pro gram niet met geweld uitvoeren, maar ik 1 -b gepraat wat een mensch maar praten kon. Onze tegenstanders hebben ons blijkbaar steeds met de lieden verwisseld, met wie zij sinds November 1918 te doen had den. Het Duitsche volk had met die lieden eohter niets te maken. Ons daarmede band te brengen is een beleediging. Men mag van ons niet verwachten, dat wij naar Genève zouden gaan en blijven bedelen. Daarmede verwisselen zij den vroegeren Duitschen frontsoldaat met de verraders van het jaar 1918. Beelden de Engelschen zich misschien werkelijk in, dat ik tegenovèr Engeland een minderwaardigheidscomplex had? Zij hebben ons toen door een leugen neergeslagen. Maar de Britsche soldaten hebben ons niet neer geslagen. Toen Frankrijk dezen oorlog begon, had het in het geheel geen reden daartoe. Het was eenvoudig de lust om weer tegen Duitschland te vechten. Maar zij zeiden: wij willen het Rijnland, wij willen uiteraard nu Duitschland uit elkaar rukken, wij willen de Oostmark losscheuren, Duitschland ontbinden. Vervol gens hebben zij zich overgegeven aan fanta sieën der vernietiging van ons rijk, welke in de twintigste eeuw, de eeuw van de nationaal- socialistische gedachte, volkomen onmogelijk is. Herhaalde malen heb ik Engeland de hand gereikt. Het was juist een punt van myn pro gramma, met het Engelsche volk tot een ac- coord te komen. Wij hadden ook in het geheel geen oonflict. Een enkel punt bestond er: het teruggeven van de Duitsche koloniën en daar over zeide ik: daar zullen wij eens over onder handelen. Ook de tijd speelt geen roL Voor Engeland zijn zij doelloos. Het heeft immers veertig millioen vierkante kilometer? Wat doet het ermede? in het geheel niets. Het is slechts de geest van oude woekeraars, die, wat zij be zitten niet willen afstaan. Niets heb ik ver langd, wat den Engelschman heeft toebehoord. Slechts datgene, wat zij ons in 1918 en 1919 in strijd met de plechtige verzekering van den Amerika anschen president Wilson geroofd hebben. Steeds weer reikte ik den Engelschen de hand en desondanks was alles vergeefs. De redenen zijn ons duidelijk. Zij zijn gelegen in de Duitsche eenwording. Zij haten onzen staat, onverschillig hoe hij er uitziet, keizerrijk of nationaal-socialistisch, democratisch of autoritair. En ten tweede, zij haten vooral den socialen bloei van dit rijk. Aan. de heeren aan deze zijde en aan de overzijde van den Oceaan kan ik s'echts een ding zeggen: De wereld van het ontwakende sociale geweten zal tenslotte de succesrijke wereld zijn. Wij hebben bewijzen in handen, dat het ook in de andere landen op dit gebied thans reeds critiek begint te worden. Wan- Engelsche arbeidersleiders thans plotseling met nieuwe sociale gedachten komen, zoo versleten en oeroud, kan ik slechts zeggen: Leg ze weer terug in de kist, dat is reeds afgedankt materiaal van cms. Wanneer de oorlog nog langer duurt, vervolgde de Führer, zal dit voor Enge land een groot ongeluk zijn. Dan zal men van alles beleven. Plotseling zullen de Engelschen een commissie sturen om ons program ligt, heeft practisch dezen oorlog beslist De poging om ons in het Noorden den erts- toevoer af te snijden en een aanvalsbasis tegen Noord-Oost-Duitschland te verkrijgen, werd binnen enkele weken verijdeld. De poging, om via Nederland en België het Ruhrgebied te bereiken, is binnen enkele dagen ineengestort. Engeland werd van het continent verdreven. Ik heb nu eenige malen gelezen, dat de Engelschen het voor nemen hebben om ergens met een groot offensief te beginnen. Ik had slechts den eenen wensch, dat zij my dit tevoren zouden mededeelen. Ik zou het gebied dan van te voren laten ontruimen, want ik zal hun graag de moeilijkheden der landing besparen- Wat verwacht Engeland?, aldus Hitier Wat verwachten de Engelschen mi? Wij staan hier op dit Continent en waar wij staan, haalt niemand ons meer weg. Wij hebben bepaalde steunpunten voor ons ingericht en wij zullen, wan neer het uur komt den beslissenden slag slaan. Dat wij den tijd daarvoor gebruikt hebben, dat zullen de heeren dit jaar historisch meemaken. Waar hopen zy op? Op hulp van anderen? Op Amerika? Ik kan slechts het volgen de zeggen: Wij hebben van tevoren met elke mogelijkheid rekening gehouden. Dat het Duitsche volk tegen het Ameri- kaansche volk niets heeft, is iedereen duidelijk, die niet bewust de waarheid verdraait en het tegendeel beweren wil. Duitschland heeft nog nooit op het Amerikaansche vasteland belangen ver tegenwoordigd, tenzij dat het mede- gestreden heeft voor de Vrijheid van dit Continent Wanneer staten van dit Continent nu probeeren, wellicht in het Europeesch conflict in te grijpen, dan zal de doelstelling zich slechts nog sneller wijzigen, doch dan zal Juist Europa zich verdedigen. Over één ding vooral moet men zich geen verkeerde voorstelling maken: Wie meent Engeland te kunnen helpen, moet in ieder geval zich van het volgende bewust zijn: Elk schip, hetzij wel of niet van beteekenis, dat torpedolanceerbuizen komt, wordt getorpedeerd. Wij bevinden ons in een oorlog, dien wij niet gewild hebben, integendeel, Vaker kan men de andere partij niet de hand gereikt hebben. Wanneer de anderen dan echter willen vechten en als doel hebben het Duitsche volk uit te roeien, dan zullen zij leelijk hun neus stooten. Ditmaal vecht en niet tegen een afgemat Duitschland als den wereldoorlog. (Groote bijval./ Wanneer men echter andere verwachtingen heeft, dan kan ik slechts zeggen, ik begrijp ze niet Wanneer er gezegd wordt: Italië zal alvallig worden, dan moeten de heereD toch geen revoluties te Milaan uitvinden, doch dan moeten zij oppassen, dat er bij hen zelf geen onrust ontstaat. De verhouding tus- schen Duitschland en Italië wordt door deze staten slechts zoo gezien, zooals zij dat zelf meestal plegen te doen Wanneer bij de democratieën de een den ander helpt, dan moet hij daarvoor altijd wat hebben, b.v. steunpunten. Die bezet hij dan. Toen de Italiaansche vliegtuigeskaders naar de kust an den Atlantischen Oceaan verplaatst erden, spraken de Engelsche kranten erover, dat de Italianen zich thans in onze oorlogvoering mengen en dat zy in de toe komst daarvoor op den Atlantischen Oceaan een steunpunt zouden verlangen. Thans, nu de Duitsche eskaders op Sicilië zijn, zeggen zij, dat Duitschland waarschijnlijk beslag zal leggen op Sicilië. De heeren kunnen ervan overtuigd zijn: met dit grapje kan men noch in Duitschland, noch in Italië iemand be zorgd maken. Zulke grapjes bewijzen vooral, dat de anderen de beteekenis van den oorlog niet begrepen hebben. Wij hebben die echter wel begrepen: Waar wij Engeland kunnen verslaan, zullen wij het verslaan. Wanneer zij echter in eenige mislukkingen Ln onzen bondgenoot thans reeds het be wijs van hun overwinning zien, dan begrijp ik de Engelschen niet. In hun eigen misluk kingen hebben zij tot dusverre altijd slechts het bewijs van hun groote overwinning ge zien. De heeren kunnen ervan overtuigd zijn. de rekening is een totale rekening, en zy zal het einde van den oorlog worden ver effend, punt voor punt, vierkante kilometer voor vierkante kilometer. En opnieuw moe zij ervan overtuigd worden: de Duce ik, wij zijn geen Joden of handelaars. Wanneer wij elkaar de hand schudden, dan is dat de hand van mannen, die eer bezitten. En dat zal ook. naar wij hopen, in den loop het jaar nog duidelijker worden. Mis schien hopen zij ook op den Balkan. Ik zou ook daarom niet veel geven, want dit eene is zeker: waar Engeland verschijnt, zullen wij het aanvallen en wij zijn daartoe sterk ge noeg. Wellicht koesteren zy hoop op andere staten, die zij nog erbij kunnen halen. Ik kan slechts deze eene verzekering geven: met elke denkbare mogelijkheid hebben wij reke ning gehouden. Aan het einde staat onze overwinning. De anderen hopen dan misschien nog op den honger Wy wisten van tevoren, den oorlog van overvloed natuurlijk geen sprake kan zijn maar verhongeren zal het Duitsche volk nooit Eerder het Engel sche Gebrek aan grondstoffen? Ook daar hebber, wij voor gezorgd. Daarom bestaat het vierjarenplan Nadat de Führer zich_ op ironische wijze emigranten vervolgde Slachtoffers van den oorlog ter zee. De overlevenden van een getorpedeerd Engelsch koopvaardijschip worden op den Atlantischen Oceaan door eee Canadeeschen torpedojager aan boord genomen (Foto Weltbild) zij dan zeggen, ja, maar de fouten die ge maakt! Nu ja, wie maakt geen fouten? Ik heb vanmorgen gelezen, dat een Engelsche mijnheer, heeft uitgerekend, dat ik in het jaar 1940 zeven fouten gemaakt heb. Zeven fouten. De man heeft zich gist. Ik heb het nagerekend. Ik heb zeven fouten gemaakt, maar 724. Maar ik heb verder gerekend: en mijn tegenstander heeft 4.385.000 fouten gemaakt. Met onze fouten zullen wij wel verder komen, wanneer dit jaar evenveel fouten maken als het vorige jaar, dan zal ik aan het einde van dit jaar Heer op mijn knieën danken, dat Hij mij slechts zeven fouter, heeft laten maken. En wanneer de tegenstanders zooveel slimmig heden uithalen als in het afgeloopen jaar, ben ik ook tevreden. Het Duitsche volk echter staat hecht achter zijn leiding, vertrouwend op zijn weermacht bereid datgene te verduren, wat het eenmaal vergt. Het jaar 1941, daar c van overtuigd, zal het historische jaar eener groote nieuwe ordening Europa zijn. Het program kan geen ander zijn, dan de ontsluiting van de wereld allen, het te niet doen der voorrechten enkelen en het breken der tyrannie van volken. Tenslotte zal dit jaar e bijdragen om werkelijk de grondslagen leggen voor een overeenstemming tusschen de volken en daarmede voor een verzoening tusschen de volken. Ik mag niet nalaten er op te wijzen, zooals ik reeds op 1 September 1939 in den Duit schen Rijksdag gedaan heb, dat wan werkelijk de wereld buiten ons door het Jodendom in een algemeenen oorlog gestort werd, het geheele Jodendom zijn rol in Europa zal hebben uitgespeeld. Thans kunnen zij er lachen, maar de komende maanden jaren zullen bewijzen, dat ik ook hier goea voorspeld heb. Thans reeds zien wij hoe ons rasseninzicht bij steeds meer volken ingang vindt en ik hoop, dat ook de volken, die thans nog vijandig tegenover ons staan op zekeren dag hun grooten binnenlandschen vijand zui len ontdekken en dat zij dan toch nog in een front met ons zullen aantreden: het front eener arische menschheid tegen de Interna tionale Joodsche uitbuiting en Joodsch voi- kenbederf. Het afgeloopen jaar was het jaar van de grootsche successen, maar ook van de grootste offers. Al is ook het aantal dooden en gewonden klein vergeleken met alle vroegere oorlogen, toch is het offer zwaar voor dege nen, die erdoor getroffen worden. Onze vol ledige sympathie, onze liefde en onze zorg gaan uit naar hen, die dit offer moesten brengen. Zij hebben geleden wat geslachten voor ons aan offers moesten brengen. Op alle gebieden heeft het land gewerkt. Ter ver vanging van den man heeft zij voor alles de Duitsche vrouw. Ons volk wordt door een wonderlijke gedachte van gemeenschap be- heerscht. Dat deze gedachte in haar volle kracht ons in het komende jaar moge bijblij ven is de wensch van den dag van heden. Dat wij voor deze gemeenschap willen werken is onze gelofte. Dat wij in dienst van deze gemeenschap de overwinning behalen, is ons geloof en ons vertrouwen. En dat de Heer ons in den strijd van het komende jaar niet moge verlaten, dat moet ons gebed zijn. Duitschland. Sieg HeiL Na de slotwoorden van den Führer brak de menigte los in eer. oorverdoovend gejuich. Ook de redevoering werd steeds weer door geestdriftige toejuichingen onderbroken. De snelle was van de Waal heeft te Nijmegen de kade overstroomd. In allerijl werd voor de Grootestraat een bekisting gemaakt, om het opstuwende water te keeren (Foto Pm-Holland) Glaszijde als isolatie materiaal De Vereenigde Glasfabrieken Schiedam hebben in Van Deventeris Glasfabrieken te Delft ongeveer 200 architecten en bouw ondernemers een excursie aangeboden, ten einde hun inzicht te geven in de fabricage van hun „Vegisol"-glaszijde product, dat niet alleen voor warmte-isolatie maar ook voor de bestrijding van condensatiewater in bouw werken en, last but not least, voor bestrij ding van geluidshinder uitstekende diensten bewijzen kan- In de fabriek te Delft kreeg men, nadat ln de Stadsdoelen een en ander met een voor treffelijke lezing was voorbereid, een goeden kijk op de wijze waarop de glaszijde wordt vervaardigd. Het product ziet er als het de gloeiende machine verlaat, uit als sneeuw witte watten en wordt daarna in verschillen den vorm voor de toepassing geschikt ge maakt We zien het b.v. als een soort afge paste wollen déken, waarbij het tusschen twee lagen papier op zijn plaats wordt ge houden en zoo voor het verknippen op de be- noodigde afmetingen geschikt is. We kunnen het ook in combinatie met asphaltpapier be trekken, voor de afdekking van daken. De glaszijde voor thermische isolatie, b.v. voor de bekleeding van stoompijpen, wordt o.a. in den vorm van vaste ringen gebradht, die als steunpunten dienen voor de verder» omklee ding met zaoht materiaal Bij deze excursie viel echter vooral na druk op de gelu ids isoleerende werking (lawaaireductie en nagalmcorrectie) De Ve- gisol glaszijde wordt daartoe in den vorm van 2 c.M dikke platen gebracht, die tegen plafonds en muren worden geplakt om daar na met een dunne, naar wensch gekleurde laag glaszijde-pleister te worden afgewerkt De geluidsabsorptie van dit materiaal is op vallend. Ieder kan dit nagaan in een dubbele hall van het kantoor der fabriek, waarvan deel met de gewone bouwmaterialen gesteld en het andere met Vegisol bekleed. De excursisten hebben over de ge- luidsleer en dé geluidsmeting uitvoerige en heel interessante inlichtingen gekregen en hebben in de beide genoemde kantoorhalls ook aan een geluidsmeter kunnen constatee- ren, dat juist die geluiden door de bekleede wanden worden geabsorbeerd, welke door ons gehoor het duidelijkst worden waarge nomen en dientengevolge het hinderlijkst zijn. In een door de Vereenigde Glasfabrieken uitgegeven brochure wordt dit alles tot in de finesses uitgelegd, evenals de overige toepassingsmogelijkheden van de glaszyde. helpen hierbij! ■ItIJd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 cr. Cachets.genaamd.,Mijnhardtjes"2st. lOct.Doos50cü Rechtszaken RECHTBANK TE ROTTERDAM Dood door schuld Op 31 Mei van het vorige jaar, 's avonds om streeks acht uur, is er op den Statenweg een aanrijding onstaan tusschen een motorfiets en een auto. De bestuurder van den motor, mr. D. B. Postma, werd dientengevolge dusdanig gekwetst, dat hij kort na het ongeluk is over leden. Op 29 October heeft de bestuurder van den auto zich wegens het veroorzaken van dood door schuld voor de rechtbank te ver antwoorden gehad. De zaak tegen B. v. d. E., 47 jaar en directeur van een n.v. te 's Graven- hage, moest toen uitgesteld worden, omdat het onderzoek niet volledig bleek te zijn geweest. Verdachte heeft indertijd verklaard, dat hii met zijn auto uit de tunnel kwam en zich naar de splitsing van den Statenweg wilde begeven. Daartoe moest hij bij het kruispunt links afbuigen, hetgeen hij een twintig of der tig meter voor dit punt met zijn richtingwijzer heeft kenbaar gemaakt. Toen hij het linker gedeelte van den Statenweg was genaderd, kwam een motorrijder van schuin-rechts aan rijden. Hij remde, maar de motorrijder, die voor den auto wilde passeeren, botste tegen het linker-voorstuk van den auto op Gistermiddag heeft de rechtbank de behan deling van deze zaak hervat De verklaringen van verdachte en van eenige getuigen, die bij de eerste behandeling al waren gehoord, lever den geen nieuwe gezichtspunten op. Als getuige k decharge verscheen tenslotte ir. Zoetelief Norman. deskundige te Oosterbeek, die een rapport en een aanvullend rapport heeft ge maakt over de zichtbaarheid in de schaduw en die daar nu een toelichting op verstrekte. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat het bijna onmogelijk moet zijn geweest, dat ver dachte den motorrijder had kunnen zien aan komen. De officier van justitie, mr. Hoeffelman, me moreerde in zijn requisitoir allereerst, dat de rechtbank in mr. Postma een bekwaam advo caat heeft verloren, die zijn zaken altijd met groote toewijding en ijver heeft behandeld. Ook voor de familie en voor den compagnon beteekende zijn verscheiden een groot verlies. Voor het overige achtte de officier het bewijs geleverd, dat verdachte zich aan dood door schuld heeft schuldig gemaakt In ieder geval had hij den motorrijder voorrang moeten ver- Ieenen, omdat hij mr. Postma moet hebben zien aankomen. De rapporten van ir. Zoetelief Nor man waren voor spr. van weinig waarde, omdat ze voor een gedeelte op foutieve gegevens ge baseerd waren De officier sloot zich aan bij een rapport, dat inspecteur Moerman van de verkeerspolitie heeft uitgebracht en waarin ge constateerd wordt, dat de motorrijder duidelijk waarneembaar moet zijn geweest Den ernstigen aard van het ongeluk in aanmerking nemenae, eischte spr. een gevangenisstraf van 1 maand. De raadsman van verdachte, mr. De Grooth, wijdde ook woorden van deelneming aan het heengaan van mr. Postma, dien hij een sieraad van de balie noemde. Spr. meende, dat niet bewezen is. dat mr. Postma met den auto in aanraking is gekomen, al is dat met de motor fiets wel het geval geweest Hij concludeerde, dat de dagvaarding nietig was en dat ver dachte moest worden vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. Uitspraak over veertien dagen. RECHTBANK TE 'S-HERTOGENBOSCH. Doodslag te Oss De rechtbank heeft gisteren vonnis gewezen In de strafzaak tegen den 22-jarigen arbeider A. W. M. van E. uit Oss. In den nacht van 12 op 13 October 1940 heeft hij te Oss M. G. den Brok opzettelijk van het leven beroofd, door hem gedurende een vechtpartij een mes diep in de borst te steken, waardoor een groote slag ader werd stuk gesneden. Den Brok is spoedig daarna aan inwendige verbloeding gestorven. Veertien dagen geleden had de officier van justitie, mr. Receveur, een gevangenissUaf van tien jaar geëischt. De verdediger had vrijspraak, subsidiair clementie bepleit op grond van noodweer-exces. Uitspraak doende heeft de rechtbank voorloopige hechtenis veroordeeld. E.. IN ZAKE ELECTRICITEITSVOOR- SCHRIFTEN Bij beschikking van den secretaris-generaal van waterstaat is de commissie, door den toenmaligen minister van waterstaat ingesteld met opdracht om van advies te dienen om trent eischen en aanwijzingen, door den minister van waterstaat te stellen en te geven in aansluiting aan de algemeene voorschriften, als bij den algemeenen maatregel van be stuur, bedoeld bij artikel 12 van de Electrici- teitswet, zullen zijn vastgesteld, ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de in dezen den Lande bewezen diensten. (Stct.) Zaterdag 1 Februari HILVERSUM I 415 M Nederlandsch Programma K.R.O. 8.00 Wij beginnen den dag 8.30 Nieuwsberichten ANP 8.45 Gramofoonmuziek 9.30 Ned. koorconc (opn.) 10.00 Gramofoonmuziek 10.30 Ned. Kamerork. (opn.) 11.30 Godsdienst, halfuurtje 12.0C Gramofoonmuziek 12.1c Rococo-octet (opn.) 12.44 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Gramofoonmuziek 1.15 Musiquette (opn.) 1.45 Zang met begeleiding door het Rotterdamsch Philharm. Ork. (opn.) 2.00 Voor jong Nederland 3.00 Onze Zaterdagmiddag 5.16 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Reportage 6.00 Gramofoonmuziek 6.15 «Wat in Nederland HILVERSUM I 415 M Nederlandsch Programma 8.00 KRO. 1.00 AVRO. 8.00 Wy beginnen den dag 8.30 Nieuwsberichten en praatjes voor den boer (ANP) 8.45 Gramofoonmuziek 10.30 Plechtige H. Mis 11.30 Gramofoonmuziek 12.00 Declamatie 12.15 Gramofoonmuziek 12.46 Nieuws- en oeconomi sche berichten ANP 1.00 AVRO - Amusements orkest en soliste 1.45 Nederl. Verbond voor SibbekuTide: Lezing: Wie en wat waren onze voorouders". 2.00 Concertgebouw-orkest 2.50 Radiotooneel 3.25 Gram.platen 3.30 Uit Berlijn: 5öe Ver- zoekconcert voor de Duitsche Weermacht verscheen", causerie 6.30 Overpeinzing m. muzi kale omlijsting 6.4£ Actueele reportage of gramofoonmuzieK 7.00 Vragen v d. dag ANP 7.15 Gramofoonmuz. (7.30 7.45 Berichten Eng 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.16 ..De Nederl. ambach-s- kimst" vraaggesprek 8.30 Berichten (Engelsch) 8.46 KRO-Symphonie-ork.. KRO-koor en solist 9.30 Gramofoonmuziek 9.40 Wij sluiten den dag 9.45 Engelsche ber. ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP en sluiting HILVERSUM II 301.5 M V.A.R.A. 8.00 Gramofoonmuz. (Om 8.30 Nieuwsber. ANP) 10 00 VPRO: Morgenwijding 10.20 Voor de kinderen Zondag 2 Februari 6.00 AVRO- Musette-orkest en soliste 630 Orgelspel 6.46 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.00 Gramofoonmuziek (m. toelichting) 7.30 Berichten 'Engelsch) 7.46 Gramofoonmuziek 8.00 Nieuwsberichten ANP 8.16 Causerie: „Wie is Max Blokzijl?" 8.30 Berichten (Engelsch) 8.45 Omroeporkest, koor en solisten 9.46 Engelsche berichten ANP 10.00 Nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II 301 M 8.00 NCRV. 8.45 VPRO 9.45 NCRV. 1.00 KRO 4.00 NCRV. 5.15—7.15 KRO 8.00 Gewijde muziek (opn.) 8.30 Nieuwsberichten en praatjes voor den boer (ANP) 8.46 Studio Vroegdienst 12.06 Berichten 12.15 Esmeralda en soliste 1220 VARA-Alm.) 12.45 Nieuws- en oeconom. berichten ANP 1.00 Sylvia - Amusem.- ork. 1.45 „Een en ander over ratten en rattenbestrij ding", lezing 2.00 Gramofoonmuziek 3.00 Tuinbouwhalfuurtje 3.30 Luisterparade 420 Residentie-orkest 5.00 VPRO: „De Bijbel als boek", lezing 5.16 Nieuws-, oeconom. en beursberichten ANP 5.30 Gramofoonmuziek 6.00 „Van Staat en Maat schappij. lezing 6.15 Gramofoonmuziek 6.42 VARA-Almanak 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7.007.15 Groningsch praatje sluiting ANP 9.45 Orgelconcert (opn.) 10.05 Gramofoonmuziek 12.00 Rondom het orgel 1226 Cyclus „Kent Gij Uw Bijbel" (opn.) 12.46 Nieuws- en oeconomi sche berichten ANP 1.00 Middenstandspraatje 1.15 Gramofoonmuziek 2.00 De Meesterzangers en solist 2.30 Gramofoonmuziek 3.15 Zang met pianobege leiding 3.30 KR O-Koor. KRO- Symphonie - orkest en 3.40 Gramofoonmuziek 3.45 KRO-Symph.-orkest 4.00 Wijdingswoord 5.16 Wekel. gedachtenwis- seling ANP 5.30 KRO-Koor en -orkest en solisten (opn.) 6.16 Dansmuziek (gr.pL) 6.46 Actueele reportage of gramofoonmuziek 7-007.16 Gramofoonmuziek Sluiting

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5