JÜeumr £rüisdjf (üouraut A.U.ljoekholt z\z: N.V. v.h. J. GILTAY Zn. A°1807 - bonnementsprijs: _jbo per 3 maanden in Leiden en in plaatsen flclg]el waar een agentschap gevestigd is 2.35 l Per week 18 ct Losse nummers 5 ct LOf Alles bU vooruitbetaling. ^ssen Mvertentieprijzen gevor^ 22% ct per regel. Ingezonden Mede- deelingen 45 ct. per regel. Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ct. Bij con tract belangrijke korting Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123 LEIDEN Telefoon 22710 (Na 6 uur 23166). No. 8560 VRIJDAG 24 JANUARI 1941 21e Jaargqng Postrek. 58936 Bijdragen van medewerkers. Ingeeon- n stukken aan de Red. Abonnementen, Advertenties, enz. aan de Administratie »vaar# e"m® Nieuwe staatsleening een jaar geleden werd een staats- sngekondigd groot 300 millioen, ren- pct. en tegen een koers van 100 pet. -deg^ ston(j ook toen achter de deur. Zou jg niet worden volteekend, dan zou ingen leening worden uitgeschreven chte deelneming volgens aanslag- De rente ervoor zou 3 pet zijn. hebben we in het begin van de "week zien terugkeeren in de annon- een reeds lang verwachte staats- dezefoot 500 millioen, rentetype 4 pet., uitgifte 100 pet., 10 jaar looptijd met de stok van een gedwongen gen liiaar dan tegen 2% pet. en met een ran 40 jaar achter de deur. 'en[angekondigde leening vormt een deel ichat een vierde van onze vlot- SRDA%id, welke geleidelijk geconsolideerd jn worden. Dat deze schuld niet ge- ■■éegrijpt ieder na alles wat in 1940 Tj: oorlog en bezetting. e nu uitgeschreven leening maken ËPARjeen oogenblik ongerust. Ze zal sla- :EPV) eerste plaats zijn de voonvaarden j acceptabel en de geldmarkt be nde larfr een ruimte aan middelen bij een >en ittjge behoefte van de kapitaalmarkt, toe leiden, zoo is te verwachten, de deggingskans niet te laten passee- iet nu de 2% pet. en 40 jaar iodig o.i. om den hoek gluren, it nog bij, dat de Nederlandsche bereid heeft verklaard de stukken beleening te nemen, ingeschreven heeft en toch weer noodig heeft, kan zich die bij onze instelling verschaffen. Dat daar- •e marge gesteld wordt, is niet rhalve alle reden om een gunstig j verwachten van deze emissie, die i zal bieden dm een deel der vlot- lild op meer stabiele en gunstiger stigen. niet de laatste maal zal zijn, dat op Ische beleggers een beroep zal m, ligt voor de hand. fatsschuld van 4% milliard zal In de ïzienlijk stijgen. Als de bronnen rolksinkomen nu ook maar regel- vloeien en bij den naar we ïdigen .vrede dit nog overvloe- dan zal onze volksgemeen- wijfeld tegen de zware lasten bljj- 1 opgewassen, ook al zal ons alge- raartspeil eenigszins zijn gedaald, Economisch en sociaal ictie van het tijdschrift „Neder- fabrikaat" kon een interessant ge- tn met Prof. Mr. M. van Haaften, aan de Vrije Universiteit en Di- een belangrijke levensverzeke- ichappij, tijdens welk gesprek Prof. en en ander vertelde van de welke de pensioenregelingen daTl, hebben beleefd. Vooral sinds het dracht het jaar vanwaar vermoedelijk collectieve pensioencontract ten iig gJteert, valt er een gestadige en ver- jroei te constateeren. Twee motie- m hier samen, namelijk het reeds, zwak, geldende humanitaire motief momische motief. emende beteekenis van het groot- P i ook haar schaduwzijden had, bood iérstaa het met 008 °P de Pen* gra ng van de werknemers enkele voor de eerste plaats kan zulk een groot- gemakkelijker dan het doorsnee- f toe komen, voorzieningen, lectieve voorzieningen, te treffen i êfersoneeL Prof. van Haaften kon op zijn ondervinding dan ook zeggen, lon."ei Miven, die geen pensioenregeling totjb'na steeds alleen door het gebrek liddelen tot de instelling daarvan ïhinderd. En ten tweede maakt het f het mogelijk, dat een werknemer, :ne gedeelte van den arbeid niet rdamljk3^ nog wel voor een ander deel f- Je dan in de kleinere ondernemin- '£lit vraaggesprek heeft Prof. afdelin aarvan niet veel gezegd. Deze goeddeels buiten het aangeroerde Maar het antwoord is niet al te geven en in de practijk is iet de beantwoording al ver voort- De oplossing ligt hierin, dat de ïgen, behoorende tot de handen ineenslaan en zoo ge in collectieve regeling, nu niet voor neming afzonderlijk, doch voor een ondernemingen. Het spreekt wel it het grootbedrijf hiervan niet be- orden uitgesloten. fnoDoiii an£ blijft echter, al dringt deze lieer bij de pensioenregeling tusschen van ondernemingen, dat de gel- i voor de pensioenverplichtingen reserveerd, buiten de onderneming len gehouden, opdat zoodoende de 'pirerliezen door den werknemer tot r um wordt teruggebracht. Want ii noeten de pensioenaanspraken k>s komen te staan van het onder- Ddè U art :cht. De kindertoelage voor bepaalde groepen /an het Rijkspersoneel f pensioenregeling, zooals zij ten 9 het groeien was, achten wij daar- jemeer waarde, wijl zij essentieel lit het bedrijfsleven zelf door de ing van werkgevers en werk- •t economische en fociale reik- kaar d* hand. Van 0.10 t/m 0.25 per arbeids dag voor elk kind beneden de 15 te rekenen van het derde kind Staatscourant no. 16 bevat de volgen de beschikking van de secretarissen-gene raal van de departementen van binnen- landsche zaken en van financiën betref fende regeling van de kindertoelage voor sommige groepen van rijkspersoneel. 1. 1. Ambtenaren, in tijdelijken dienst aangesteld, zoomede arbeiders in den zin artikel 1 van het Arbeidsovereenkomstenbe- sluit wier loon wordt bepaald volgens tikel 12, eerste lid, sub b of c, van genoemd besluit 2), hebben aanspraak óp een tijdelijke kindertoelage op denzelfden voet als het c eenkomstig personeel in vasten dienst. 2. Het bepaalde in het eerste lid geldt niet voor de bij het departement van koloniën te werk gestelde koloniale landsdienaren en ge wezen koloniale landsdienaren. 8 2. Arbeiders in den zin van artikel 1 van het Arbeidsovereenkomstenbesluit, wier loon wordt bepaald volgens artikel 12, eerste lid, sub a. d en e, van genoemd besluit hebben aanspraak op een tijdelijke kindertoelage vol gens de hierna vermelde regelen. Deze rege ling geldt eveneens voor de bij het departe ment van koloniën te werk gestelde koloniale landsdienaren en gewezen koloniale landsdie naren. Zij geldt niet voor het personeel bij het staatsmijnbedrijf in Limburg. In welke gevallen de toelage wordt toegekend Artikel 1. 1. De ambtenaar of arbei der, als evenbedoeld, wiens gezin meer dan twee kinderen beneden den leeftijd van vijftien jaar telt, heeft voor elk kind, te rekenen van het derde kind, dat den leeftijd van vijtsen jaar nog niet bereikt heeft, aanspraak op een tijdelijke kinder toelage op den voet, als aangegeven in de artikelen 2, 3 en 4 dezer regeling. 2. Het bepaalde in het vorige lid geldt niet ten aanzien van de gehuwde vrouwe lijke ambtenaar of arbeider, wier echt genoot, hetzij ingevolge het bij of krach tens de kinderbijslagwet bepaalde recht op kinderbijslag heeft, hetzij wegens ziekte, ongeval of werkloosheid een uit- keering ontvangt, waarvan het bedrag mede verband houdt met de gezinssamen stelling. Artikel 2. 1. Onder kind wordt in deze rege ling verstaan een wettig of gewettigd kind van den ambtenaar of arbeider of van de(n) echtgenoot(e) van den ambtenaar of arbeider. 2. Voor de aanspraak op kindertoelage tijdens een kalenderjaar is beslissend de samenstelling van het gezin van den ambte naar of arbeider op den lsten Januari van dat jaar. Het bedrag per kind Artikel 3. 1. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van 100 "of minder, b. per week van 24 of minder, c. per dag van ƒ4 of minder, bedraagt de kindertoelage 0.10 per arbeids dag. 2. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan 100, doch niet meer dan 150, b. per week van meer dan 24, doch niet meer dan 36, c. per dag van meer .dan 4, doch niet meer dan 6, bedraagt de kindertoelage 0.15 per arbeidsdag. 3. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan 150, doch niet meer dan 200, b. per week van meer dan 36, doch niet meer dan 48. c. per dag van meer dan f 6- doch niet meer dan ƒ8, bedraagt de kindertoelage 0.20 per arbeidsdag. 4. Voor ambtenaren of arbeiders met een wedde of loon: a. per maand van meer dan 200, b. per week van meer dan 48, c. per dag van meer dan 8, bedraagt de kinder toelage 0.25 per arbeidsdag. 5. De kindertoelage wordt uitgekeerd over iederen dag, waarop de ambtenaar of arbei der gewerkt heeft, dagen, waarop niet gear beid is, maar waarover de ambtenaar of ar beider wedde of loon heeft ontvangen, wór den mede als arbeidsdagen beschouwd. Over zeven achtereenvolgende dagen wordt den ambtenaar of arbeider echter nooit meer uit gekeerd dan zesmaal het hem per arbeidsdag aan kindertoelage toekomende bedrag. 6. De kindertoelage wordt uitbetaald tege lijk met de wedde of het loon. Artikel 4. Onder wedde of loon wordt in C. D. Cramer t Te Soest is gisteren, 74 jaar oud, overleden de heer C. D. Cramer, oud-geneesheer-direc- teur van het diakonessenhuis te Utrecht. De begrafenis is 25 Januari omstreeks 12 uur op de eerste algemeene begraafplaats te Utrecht. De heer Cramer studeerde medicijnen te Utrecht en promoveerde bij prof. Pekelharing. Na voltooiing van zijn studie vestigde hij zich als arts te Heukelom, waar hij vijf jaar bleef. Daarna vertrok hij naar Geldermalsen In 1909 werd hij benoemd tot geneesheer directeur van het diaconessenhuis te Utrecht, welke functie hij als eerste bekleedde, daar voordien het diaconessenhuis slechts bestuurd werd door een directrice. Onmiddellijk zette hij zich aan het werk voor veel vernieuwingen en verbeteringen, doch dit werk werd zeer geremd, aangezien het .toenmalige diaconessenhuis uit een oud en moeilijk te verbeteren complex gehouwen bestond. Dr. Cramer werkte ook aan het ont werp voor een nieuw diaconessenhuis, het geen hij als zijn levenswerk beschouwde. Van dit werk heeft hij de verwezenlijking mogen beleven, daar het nieuwe diaconessenhuis in 1929 in gebruik is genomen, zoodat dr- Cra mer nog eenige jaren als geneesheer-direc teur in het nieuwe ziekenhuis is werkzaam geweest. Op ruim 70-jarigen leeftijd legde hij deffi functie neer en vertrok hij naar Soest. deze regeling verstaan het normale wedde- of loonbedrag, vermeerderd met eventueele toelagen, met uitzondering van die, bedoeld ir deze regeling, voor zooveel noodig vermin derd met den standplaatsaftrek en vermeer derd bovendien met de geldswaarde voor he geheel of gedeeltelijk genot van vrije woning en/of vrij vuur, licht en/of water, voor ver een en ander wordt genoten op den lsten Januari van het kalenderjaar, of, bij latere indiensttreding, op den datum van de ii diensttreding. 3. Deze beschikking treedt in werking met ingang van 1 Januari 1941. het I sluit verstaan hij. die op arbeidsovereenkomst volgens het burgerlijk recht in dienst is 2) dogenen die aangesteld zijn „volgen! volgens de loonregeling, vastgesteld voor de groep, waarvan de arbeider deel uitmaakt (art. 12 sub. d.) of od een bedrag, voor elk geval of voor eiken te verrichten dienst afzonderlijk vast te stellen. Arbeidsbemiddeling terzake van ziekenverpleging en kraamverzorging De directeur van net rijksarbeidsbureau heeft aan de directeuren der districtsarbeids beurzen medegedeeld, dat de organen der openbare arbeidsbemiddeling in het vervolg voor beroepen betreffende ziekenverpleging en kraamverzorging slechts de volgende per sonen als werkzoekenden mogen inschrijven en als zoodanig mogen bemiddelen: Ziekenverpleging. Uitsluitend per sonen, die in het bezit zijn van: a. Een diplo ma A, uitgereikt krachtens het bepaalde in de wet van den 2den Mei 1921 tot wettelijke bescherming van het diploma voor ziekenver pleging (Staatsblad no 702). b. Een diploma voor gewone ziekenverpleging, dat krachtens het bepaalde in de artikelen 5 en 8 van ge noemde wet gelijkgesteld is met het onder A bedoelde diploma. Kraamverzorging. Uitsluitend per. sonen, die in het bezit zijn van: a. Een diplo ma, als hierboven genoemd, waarop de aan- teekening voor kraamverpleging is geplaatst. b. Een diploma voor kraamverzorgster bf voor baker van de commissie inzake kraam hulp. c. Een diploma voor kraamverzorgster of voor baker, voorzien van een stempel van het staatstoezicht op de volksgezondheid. Verpleging van zenuwzieken en krankzinnigen. Uitsluitend personen, die in het bezit zijn van: a. Een diploma B. Uit gereikt krachtens het bepaalde in de wet van den 2en Mei 1921 tot wettelijke bescherming van het diploma voor ziekenverpleging (Staatsblad no. 702). b. Een diploma voor de verpleging van zenuwzieken en krankzinni gen, dat krachtens het bepaalde in de artike len 5 en 8 van genoemde wet gelijkgesteld is met genoemd diploma. Melden zich personen om werk, die aan deze eischen niet voldoen, dan mogen de directeuren wel bemiddelen, doch niet in een van de genoemde beroepen. Dan kan b.v. be middeling als „verzorger van hulpbehoeven den" plaats hebben. UITVOERING VAN DE KINDERBIJSLAGWET En de werkverschaffing. Voor de uitvoering van de Kinderbijslagwet voor de bij wijze van werkverschaffing te werkgestelde arbeiders stuiten de uitvoerings organen op de moeilijkheid, dat in den regel zij, die werkgevers in den zin van de wet zijn (gemeentebesturen, particuliere grondbezitters, naamlooze vennootschappen, enz.) weinig of niet in aanraking komen met de betrokken arbei ders. De eigenlijke leiding van de werken be- -■ïst namelijk bij een ontginningsmaatschappij. Ten einde nu toch te komen tot een behoor lijken gang van zaken, hebben de Federatie bedrijfsvereenigingen en de Vereeniging raden van arbeid overleg gepleegd met de Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem, de n.v. Grondmaatschappij te Zwolle en het Technisch Bureau van de Unie van Water schapsbonden te Haarlem, welke voor het over- groote deel de werkverruimingsobjecten uit voert In plaats nu van de eigenlijke werkge- zullen deze drie maatschappijen zorg dra gen voor de vervulling van al de wettelijk voor geschreven formaliteiten, indien zij tenfriinste met de uitvoering van de werken zijn belast Andere werken vallen natuurlijk buiten hun bemoeiingen. Op deze wijze wordt gehoopt, dat de bezwaren, welke anders bij de kinderbijslag verzekering van tewerkgestelden in de werk verschaffingen zouden rijzen, grootendeels on dervangen kunnen worden. Kettinghandel in levensmiddelen De politie te Middelburg heeft een ketting- handel in koffieboonen ontdekt Een partij van ongeveer 30 kg werd achterhaald. De boonen waren oorspronkelijk het eigendom van een rijwielhandelaar, die het partijtje voor 2 gulden per kg verkocht aan zijn broer. De boonen gin gen van hand tot hand en kostten tenslotte 12 gulden per kg. Tegen allen, die bij deze ver boden handel betrokken zijn, is proces-verbaal opgiemaakt. De koffieboonen zijn in beslag ge- De politie te Enschede heeft bij een hande laar aldaar een groote partij goederen in beslag genomen, afkomstig van kettinghandel. De ar tikelen werden voor zeer hooge prijzen aan particulieren verkocht. In beslag genomen wer den o.m. 1100 stukken toiletzeep, partijen zeep poeder, chocolade, ongebrande koffie, verduur zaamde kaas en chocoladereepen. Tegen den betrokkene is proces-verbaal opgemaakt ZON EN MAAN Maansopgang 25 Jan.: 7.35; ondergane 16.36 Maansopgang 26 Jan. 8.22j ondergang 16.36 16.36 Nieuwe maan Maandag 27 Jan.; eerste kwartier Dinsdag 4 Februari, volle maan Woensdag 12 Februari. De Nederlandsche Unie en de Winterhulp Een woord van het driemanschap De heeren Einthoven. Linthorst Homan en de Quay hebben zich met den volgenden op roep tot hun leden gewend: Wij kunnen niet verhelen, dat in de gelede ren van onze leden zeer vele en veelsoortige bezwaren zijn gerezen tegen de Winterhulp Velen hebben voldaan aan onze uitspraak, dat het in zoo een geval plicht is, de leiding van De Nederlandsche Unie van de bezwaren op de hoogte te stellen. Wij hebben uit de ontel bare hierover bij ons binnengekomen brieven en berichten een uitvoerig rapport samenge steld, dat aan den directeur-generaal van de Winterhulp is toegezonden en dat wij reeds dezer dagen met hem hebben besproken. In dat rapport waren zoowel de zakelijke als de principieele bezwaren samengevat, terwijl zelfs ook aan de geruchten aandacht is geschonken. Sommige der bezwaren werden door ons gedeeld. Gelijk bij alles, dat zich plotseling ontwikkelt, was uiteraard ook hierbij veel, dat door de leiding van de Winterhulp niet tijdig is ondervangen, wellicht ook niet tijdig kon worden ondervangen. De directeur-generaal heeft aan onze opmer kingen ernstig aandacht geschonken en zal verscheidene der geopperde grieven persoonlijk onder de aandacht brengen van de verantwoor delijke instanties, wat het plaatselijke betreft van de burgemeesters als plaatselijk directeur van de Winterhulp. Wij hebben onzerzijds ingezien, dat verschil lende der bij ons ingekomen aanmerkingen en geruchten iederen grond misten. Door onze besprekingen met den directeur- generaal van de Winterhulp en andere offici- eele personen en door inzage van desbetreffende circulaires is ons duidelijk geworden, dat de zaak van de collecten binnen de kerken geheel ten onrechte aan de Winterhulp wordt verweten. Voorts bleek ons, dat de directeur-generaal bij circulaire van 10 December 1940 (no. 1) aan de burgemeesters heeft verzocht, om, wan neer plaatselijke kerkelijke sociale instellingen, organisaties, vereenigingen e.d. een openbare in zameling wenschen te houden, in hun kwaliteit van plaatselijk directeur van de Winterhulp aan het bestuur een stuk ter hand te stellen, waaruit bliikt dat de betreffende inzameling wordt ge houden door de Winterhulp; de inzameling vindt echter wel plaats onder den eigen naam van de desbetreffende organisatie, terwijl de desbetreffende organisatie ook ten volle zelf de gelden ontvangt Tevens bleek ons, dat ten aanzien van Kerst collectes de burgemeestérs als plaatselijke directeuren van de Winterhulp groote vrijheid tot het verleenen van toestemming hadden ge had (bij dezelfde circulaire van 10 December) waarvan velen echter geen gebruik hebben gemaakt. Onze leden hebben dikwerf ook bezwaren geuit, welke wij niet kunnen deelen. Wij heb ben hun in ons antwoord ons standpunt dan duidelijk uiteengezet Zij kunnen dan zelf hun conclusie trekken. Er zijn inderdaad reeds leden, die wegens deze aangelegenheden hun lidmaatschap van De Nederlandsche Unie heb ben neergelegd. Er zijn er zelfs, die dit reeds naar aanleiding van onze opwekking voor de inzameling van 27 en 28 December hebben ge daan, zonder zich eerst nader met ons in ver binding te hebben gesteld. Wij kunnen dat betreuren maar het geeft in ieder geval zui vere verhoudingen. Er zijn echter ten slotte ook leden geweest die ondanks ons beroep tot medewerking en tot het nalaten van demonstraties dit laatste naar aanleiding van wat zich hier. en daar bij de eerste inzameling had voorgedaan toch ook ditmaal weer tot demonstratieve onthouding of zelfs tot beleediging van de collectanten zijn overgegaan. Hoewel wij geneigd zijn, aan te nemen, dat deze anti-Unie-houding vooral door provocateurs zal zijn aangenomen er zijn in de laatste tijden duizenden onzer Unie- speldjes in handen van onbevoegden geraakt, hebben wij toch wel den indruk, dat ook Unie leden zelf dit hebben gedaan, waarom? Blijkbaar om hun woede op dit werk én op de Unie te koelen. Begrijpen zij dan niet, dat zij daardoor tegelijkertijd treffen èn hen, die door de Winterhulp worden geholpen, dus hun eigen volk, èn de Unie, dus hun eigen organisatie? Beseffen zij dan niet, dat zij daar door onzen arbeid voor de Nederlandsche saamhoorigheid onmogelijk maken, doordat zij de Unie laten struikelen? Groot is voor ons de teleurstelling geweest, dat het lidmaatschap der Unie, dat wij als vertrouwen in onzen arbeid hadden beschouwd, dus toch niet anders voor deze „leden" was dan blind negativisme. Wij steunden de Winterhulp en wij blijven haar steunen, zoolang wij naar eer en geweten dat kunnen doen. Welnu, eer en geweten bren- mede, dat ons volk van dit apparaat iets goeds, iets moois weet te maken, dat aan gepast aan onze Nederlandsche gewoonten, öns volk zal dienen. Naar eer en geweten spraken n onze rapporten onze voorstellen voor de verbetering uit. welke bij ieder jong instituut onmisbaar zijn. Critiek is goed in het leven, mits zij opbouwend is. Wij laten ons niet drin gen in negativisme, ook door groepen onder ïze eigen leden niet Laat ons niet vergeten, dat ons nu een offer wordt gevraagd voor onze naasten en dat offeren Dor den naaste hooge levensplicht is. Dus: wij doen wederom een beroep op U allen, de Winterhulp te steunen. Eventueele bezwaren of voorstellen nemen wij gaarne in ontvangst, om daarmede aan de voortdurende verbetering te kunnen helpen arbeiden. Wij steunden en steunen de Winterhulp natuurlijk ook persoonlijk, gelijk naar onze meening aller plicht is. Wij deden en doen dit geheel spon taan. gelijk wij destijds spontaan de steun en medewerking van De Nederlandsche Unie hebben aangeboden. Moge dit alles door onze leden worden over dacht en gevolgd. De nieuwe Staatsleening Aan het departement van Financiën is door de „Maasbode" de vraag gesteld, wat Neder landsche burgers moeten doen bij de inschrij ving op de nieuwe staart^leening, indien zij door het oorlogsgeweld zijn getroffen en hun vermogen geheel of grootendeels zagen ver loren gaan, of toch ten minste geblokkeerd, zoolang de hun in uitzicht gestelde schade loosstelling niet is uitbetaald. Het departe ment gaf het volgende advies: „Laten deze menschen, wat de vrijwillige inschrijving betreft, doen wat zij kunnen, en dan rustig afwachten. Mocht onverhoopt tot een gedwongen leening moeten worden over gegaan, dan zal geval voor geval de toestand worden bekeken van die menschen, die op grond van verlies of blokkeering van ver mogens door oorlogsgeweld, vrijstelling van de deelneming in de gedwongen leening ver zoeken. Als dan blijkt, dat zij, ten aanzien van de vrijwillige inschrijving hebben gedaan wat zij konden, dan zal hun verzoek onge twijfeld eerder vooi inwilliging vatbaar zijn, dan verzoeken van hen die dit niet deden. Als zij in liquiditeitsmoeilijkheden verkeeren op het moment van storting op dt vrijwillige leening, kunnen zij terstond hun stukken bij de Nederlandscht. Bank beleenen." Bovenstaand idvies is vooral van belang voor velen in steden als Rotterdam. Middel burg e. d NIEUWE BONAANWIJZINGEN De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het aavolgende bekend: Boter en vetten. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 25 Januari tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. geeft de met „27" genummerde bon van de boterkaart en van de vetkaart recht op het koopen van een half pond boter o f een half pond margarine o f twee ons vet De met „27" genummerde bonnen, die op 31 Januari nog niet gebruikt zijn, blijven voorts nog geldig tot en met Vrijdag 7 Februari a.s. Rijst. Gedurende het tijdvak van Zaterdag 25 Januari tot en met Vrijdag 21 Februari a.s. geeft de met „92" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstebloem of rijstemeel of gruttenmeel (gemengd meel). Brood en gebak. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. geeft elke der met „25" genummerde bonnen van de broodkaart recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood. Voorts geeft elke der met „25" genummerde broodbonnen recht op het koopen van een rantsoen gebak. Dit omvat voor de hierna genoemde bakkerijproducten telkens ten mini ste het daarachter gep^atste aantal grammen: Beschuit 75 gram biscuits en wafels 90 gram speculaas 140 gram andere koekjes 200 gram koek 160 gram cake 300 gram gevuld klein korstgebak (b.v. amandelbroodjes) 400 gram gevuld groot korstgebak (b.v. boterletter)500 gram taart en gebakjes 600 gram Voor geheel of ten deele uit meel of bloem gebakken producten, welke hierboven niet genoemd zijn, geldt, dat een rantsoen een hoeveelheid omvat, waarin 70 gram meel of bloem is verwerkt. De op 2 Februari nog niet gebruikte bonnen blijven voorts nog geldig gedurende de week van 3 tot en met 9 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende laatstgenoemde week niet mogen worden gebruikt in hotels, restaurants e.d. Voorts geven de met „4" genummerde bon nen van de bloemkaart gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. recht op het koopen van 50 gram brood of een half rantsoen „gebak" als hierboven genoemd. Tarwebloem. De met „4" genummerde bonnen van de bloemkaart geven gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. recht op het koopen van 35 gram tarwebloem of tarwemeel of boekwei- meel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel. Kaas- Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 23 Februari a.s. geeft elke der met „19", 4 „32", „45" en „58" gedummerde bennen van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram kaas. Eieren. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Zondag 2 Februari a.s. geeft de met „59" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht op het koopen van een ei. De bonnen, welke op 2 Februari nog niet gebruikt zijn, blijven gel dig tot en met Zondag 9 Februari a.s., met dien verstande, dat zij gedurende de week van 3 tot en met 9 Februari niet gebruikt mogen worden in hotels, restaurants e.d. Vleesch. Gedurende het tijdvak van Maandag 27 Januari tot en met Woensdag 5 Februari a.s. geeft elk der vier met „16 vleesch" ge merkte bonnen van de vleeschkaart recht op het koopen van 100 gram vleesch, been inbe grepen, of een rantsoen vleeschwaren. De met „16 worst, vleeschwaren" gemerkte bon geeft uitsluitend recht op het koopen van een rantsoen vleeschwaren. De bonnen, welke op 5 Februari a.s. nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig tot en met Zondag 9 Februari a.s. Het rantsoen vleeschwaren, dat per bon kan worden gekoot, bedraagt 75 gram voor gerookt of gekookt varkens-, rund- of kalfs- vleesch en voor gerookte worstsoorten, 100 gram voor gekookte worstsoorten, rolpens en knakworst, 125 gram voor leverartikelen, tongenworst en nierbrood en 150 gram voor bloedworst. Distributie van vaste brandstoffen Bonaanwijzing De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het navolgende bekend: Tengevolge van de plotseling inge treden vorst zijn er de afgeloopen weken moeilijkheden ontstaan bij den aanvoer van vaste brandstoffen. Aangezien echter onder de huidige weersgesteldheid wederom een normale aanvoer mag worden verwacht, zal de brandstoffenvoorziening waarschijnlijk binnenkort een beter verloop hebben. Uiteraard kan echter, indien onver hoopt de vorst opnieuw mocht intreden, in den aanvoer eenige stagnatie ontstaan, met als gevolg, dat plaatselijk een tijde lijk gebrek aan brandstoffen zou op treden. In dat geval zal echter worden getracht hierin met den grootsten spoed te voorzien. In verband met het bovenstaande is be paald, dat gedurende het tijdvak van Zaterdag 25 Januari tot en met Vrijdag 28 Februari a.s. de met „11", „12" en .13" gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstof fen haarden, kachels", alsmede de met „25", „26", „27", „28", „29", „30", „31" en „32" ge- TRANSPORTBANDEN DRIJFWERKEN ORAAGROLLEN A 1I6RONINGEH BOEKBINDERIJ DORDRECHT TEL. 4991 H0LLANDSCHE SOCIËTEIT Heerengracht 475 Amsterdam C Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERING LIJFRENTEN PENSIOENEN Kerk en Zendina NED. HERV. KERK AFSCHEID. INTREDE Ds. H. v. Vliet nam afscheid van de Ned. Herv. Gem. te Asten sprekende over Filipp. 1 6 en deed intrede te Kerkrade met een pre dikatie qyer Efeze 613. Hij werd bevestigd Begrafenis cand. J. J. Kedde Een treffende plechtigheid is geweest de begrafenis van den jonggestorven cand. J. J. Kedde, in leven hulpprediker der Geref. Kerk van Hoenderloo en vroeger van Beek bergen. Een kring van vrienden en kennis sen heeft hem te Utrecht de laatste eer be wezen, waar men eerst in de aula bijeen kwam en samen het bekende lied „Veilig in Jezus' armen" zong, dat hem op den avond voor zijn sterven was voorgelezen en waarin zijn rust was. Onder de aanwezigen bevond zich ook de heer J. J- van Wie- ringen, als secretaris van de Ver. „Een School met den Bijbel", de hoofden der scholen van ,Een School met den Bijbel" en het personeel van de school in de Damstraat te Utrecht. Namens de Geref. Kerk van Beekbergen sprak ds. N. J. A. van E x e 1 woorden van deelneming tot de familie. Twee kenmer kende eigenschappen bezat de ontslapene, groote trouw en diepe vroomheid. Zondag is hij in Hoenderloo herdacht. De laatste predikatie, welke hij in Hoenderloo hield, was over den tekst uit Habakuk 3 1718: „Alhoewelnochtans zal ik den Heere van vreugde opspringen: ik zal mij verheu gen in den God mijn heils"- Na de pre- dicatie en de toepassing, heeft hij dien tekst toen in het midden der gemeente ook op zichzelf toegepast toen hij zeide: „al ware het gemeente dat ik nooit een beroep kreeg, nochtans zal ik van vreugde opspringen in den God mijns heils". Dat typeerde zijn diepe vroomheid. Ds.t P. Ch. v- d. Vliet te Utrecht sprak daarna over het ziekbed van cand. Kedde, waar het uitkwam, dat de jongeman door strijd en worsteling hoe zou het ook an ders kunnen tot overgave kwam tot een zich schikken in des Heeren weg. Wij mogen het weten, dat hy nu in den hemel is, dat hij juicht bij zijn Heere en Heiland. En als de familiebanden soms sterk trekken, wilt dan ook, ouders, broer en zuster en ver loofde, dit bedenken, dat hij nu de hemel- sche zaligheid ervaart. 'Moge God u dien troost geven- Aan de groeve heeft ds. v. d. Vliet vraag 1 met het antwoord uit den Heidelberger gelezen, en de ontroerende plechtigheid met gebed gesloten. DS. J. DUYVENBOODEN A.s. Maandag herdenkt ds. J. v. Duyvea- b o o d e n, predikant bij de Ned. Herv. ge meente van Rotterdam den dag waarop hij voor 40 jaar het predikambt aanvaardde. Ds. van Duyvenbooden werd 7 Febr. 1875 te Katwijk aan Zee geboren. Hij studeerde aan de Rijksuniversiteit te Leiden om in 1900 candidaat te worden en 27 Jan. 1901 te Est door zijp leerméester, dr. C. B. Oorthuys in zijn eerste gemeente te worden bevestigd. Vandaar vertrok hij in 1904 naar Heukelum om in 1908 te Vlaardingen zijn intrede te doen. 6 Sept 1914 verbond de jubilaris zich aan zijn tegenwoordige gemeente sprekende over Joh. 11 25. Ds. v. Duyvenbooden is thans op één na de oudste in dienstjaren der Rotterdamsche predikanten. In zijn tegen woordige gemeente is hij lid geweest van tal van kerkeraadscommissies en vele jaren voor zitter van het college van regenten van het Kinderhuis. Voorts was hij secr. van de Ver. voor M. O. en V.H.O. te Rotterdam op Geref. grondslag. Ds. v. Duyvenbooden die thans eervol eme ritaat heeft aangevraagd zal'zich door uitste- digheid aan alle feestbetoon op 27 Jan. a.s. onttrekken. merkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming" elk recht geven op het doopen van één een heid vaste brandstoffen. De geldigheidsduur der met „08", „09", „10" gemerkte bonnen van de „bonkaart distribu tie" vaste brandstoffen haarden, kachels," alsmede die van de met „15" tot en met „24" gemerkte bonnen van de „bonkaart distributie vaste brandstoffen centrale verwarming" is verlengd tot en met Vrijdag 14 Fe bruari a.s. Nader zal worden bekend gemaakt, wanneer de met „brandstoffen één eenheid vierde pe riode" en de met „cokes één eenheid vierde periode" gemerkte bonnen geldig zullen wor den verklaard.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 1