NEZO :DE BRUIDSJAPON, WOENSDAG 22 JaNUARI 194T Matsoeoka over Japan's buitenlandsche politiek „Japan wordt met elke nationale crisis grooter en sterker" Matsoeoka heeft in zijn rede voor den Japanschen Rijksdag ook de Chineesche kwestie besproken, waarbij hij er op wees, dat Japan de regeering van Nanking als de regeering der republiek China heeft erkend en besloten is het opbouwende werk in het Verre Oosten in de eerste plaats met China en Mantsjoekwo te beginnen en een gebied van gemeenschappelijke welvaart voor een Groot-Oostazië te scheppen. De tegenwoor dige Japansche regeering heeft er steeds weer naar gestreefd, het bewind van Tsjiang- Kai-sjek tot inkeer te brengen, maar tot dus ver heeft dit geen resultaat opgeleverd. Het bewind van Tsjiang-Kai:sjek volgt ondanks inwendige zwakte nog steeds een politiek van verzet, hetgeen voornamelijk te wijten is aan het feit, dat het op hulp van Engeland en de Vereenigde Staten rekent Met het oog op den internationalen toestand heeft Japan besloten, de nationale regeering van Nanking te erkennen- Het dienovereenkomstige ver drag, dat op goede nabuurschap, oeconomische samenwerking en gemeenschappelijke lands verdediging is gegrondvest eerbiedigt de souvereiniteit en territoriale onschendbaar heid van Japan en China en bevat een samen werking op den grondslag van gelijkheid en wederkeerigheid. De Japansche troepen worden op speciaal aangeduide plaatsen in Binnen-Moaigoliö en Noord-China gelegerd. Japan verlangt dus noch een territoriale noch een financieele schadeloosstelling. In tegendeel, het heeft China beloofd, de ex territorialiteit op te geven en de concessies aan China terug te geven. Vervolgens «besprak Matsoeoka de be trekkingen van Japan met Neder- landsch-Indië, Fransch Indo China en Thailand, die hij kenmerkte als leden van het nieuwe oeconomische gebied. Met Nederlandsch-Indië is Japan onderhandelingen aangegaan, welke hoofdzakelijk den uitvoer van petroleum en andere belangrijke grondstoffen be treffen. Met Fransch Indo China worden onder handelingen gevoerd die goede vorderingen maken. Inzake Thailand verklaarde Matsoeoka dat Japan in het conflict tusschen Thailand en Fransch Indo China niet onverschillig kan bly'ven, doch op een spoedige regeling hoopt Met Australië valt na de uitwisseling van diplomatieke vertegenwoordigingen een vriendschappelijke samenwerking te ver wachten, waarbij onnoodige misverstanden achterwege zullen kunnen blijven. In aan- Kossolo, in den Soedan, door de Italianen ontruimd (Stefanl). Het 228-ste Italiaansche weer- machtbericht luidt als volgt: Aan het Grieksche front normale activi teit van patroulles en artillerie. Onze lucht machtformaties hebben de vlootbases van Griekenland aan een krachtig bombardement onderworpen. Haveninstallaties en gemeerde booten werden doeltreffend geraakt Boven dien werden enkele plaatsen gebombardeerd en troepenconcentraties en uitrustingsstukken werden getroffen door bommen van klein kaliber. In den strijd tegen vijandelijke jagers schoten onze bommenwerpers vier vijande lijke toestellen neer. Een van onze machines is niet teruggekeerd. Men zag, dat de beman ning er met de parachute uitsprong. De vijand heeft een aanval op Valona onder nomen zonder schade aan te richten. Onze jagers kwamen terstond tusschen beide, ach- tengevolgen den vijand en schoten een toestel van het type Blenheim brandend neer. In Cyrenaica toenemende artilleriebedrij vigheid in de zone van Tobroek en vijan delijke activiteit in de lucht tegen de ver sterking Tobroek, waarbij eenige materieele schade aangericht is, maar niemand letsel heeft gèkregen. Onze vliegtuigen" hebben vele malen vijandelijke installaties en bases ge bombardeerd- In Oost-Afrika aan het Soedanfront acties van onze afdeelingen tegen vijandelijke ge motoriseerde strijdmiddelen, waaraan onze jagers, die terstond ter plaatse waren, mede werkten. De vijand leed aanzienlijke ver liezen- Strategische noodzaak heeft aan het commando de ontruiming van Kassala op gelegd. Onze formaties luchtstrijdkrachten hebben spoortreinen in de omstreken van Tehilla (Soedan) gebombardeerd en vijandelijke gemo toriseerde strijdkrachten op vele plaatsen van den Soedan. De vijand heeft een aanval ge daan op Neghelli en Oboch (Galla Sidama). Alleen in eerstgenoemde plaats werd geringe achade aangericht. Op het eiland Creta is een vliegveld met bommen en mitrailleurvuur bestookt, waarbij branden en zichtbare schade veroorzaakt werden. In den afgeloopen nacht hebben vijandelijke vliegtuigen een aanval op Catania gedaan, waarbij eenige schade is aangericht, maar niemand letsel opgeloopen heeft sluiting daarop herinnerde Matsoeoka verbeterde betrekkingen van Japan met Iran, Argentinië en Brazilië. Over Sowjet-Rusland verklaarde hij, dat e: in de tegenwoordige diplomatieke betrekkin gen tusschen Japan en Rusland een verbete ring diende te komen. Alle krachten zouden worden ingespannen, om wederzijdsche mis verstanden weg te nemen en zoo mogelijk de diplomatieke betrekkingen grondig en princi pieel be regelen. Met een verwijzing naar het driemogendhedenpact zeide Matsoeoka dat de bepalingen hiervan duidelijk doen uitkomen, dat het niet tegen de Sow jet-Unie is gericht. In het tweede deel van zijn betoog besprak de minister van buitenlandsche zaken de be trekkingen van Japan met Engeland en vooral met de Ver. Staten. In den buitenlandsohen handel, zoo verklaarde hij, zijn Engeland zoo wel als de Ver. Staten tot de scherpste res tricties overgegaan, terwijl de Britsche domi nions en koloniën de scheepvaart van Japan belemmeren. Japan Is daarom genoodzaakt, zijn nationale wapening tot het uiterste te or- ganiseeren, ten eerste om aan den druk van buiten het hoofd te bieden en ten tweede om het eigen bedrijfsleven te waarborgen en het gebied van het Nieuwe Azië voor te berei den op de zelfverzorging- De Vereenigde Staten toonen geen begrip voor de nieuwe orde Het is gebleken, dat de Ver. Staten geen begrip toonen voor de nieuwe orde in Azië als levenskwestie voor Japan. De Ver. Staten sdhijnen hun Oostelijke verdedi gingslinie in het centrale deel van den At- lantischen Oceaan en zijn Westelijke in het Oostelijke deel van den Stillen Oceaan tusschen China en de Zuidzee te zien. „Ik geloof, dat een dergelijke houding van Amerika niet als een bijdrage ter be vordering van den wereldvrede beschouwd kan worden. Ik zou een dergelijke hou ding der Vereenigde Staten ter wille van den vrede in den Stillen Oceaan en ter wille van den wereldvrede betreuren. Be hoop ernstig, dat een land als de Ver eenigde Staten zich bewust wordt van zijn verantwoordelijkheid voor de hand having van den vrede en moedig het ver leden liquideert om zoo een dreigende crisis der beschaving te voorkomen. Zou den de Vereenigde Staten bij den Euro- peeschen oorlog betrokken geraken en zou Japan genoodzaakt zijn aan den oor log deel te nemen, dan zou er een nieuwe wereldoorlog ontstaan en zouden alle po gingen om den toestand te redden onmo gelijk gemaakt worden". Aan den tegenwoordigen oorlog, zoo ver volgde Matsoeoka, moet zoo snel mogelijk een eind komen en bovendien moet thans reeds overlegd worden, hoe in de toekomst de te rugkeer van dergelijke verwikkelingen voor komen kan worden. Ten slotte verklaarde de minister, dat zijn land met elke nationale crisis grooter en ster ker wordt. De gunstige geografische gesteld heid van het keizerrijk maken het sterk genoeg om invloed te oefenen op den koers der we reldpolitiek. Mirvster Togo over het conflict met China De weerstandskracht der Chineezen gaat achteruit Domei meldt uit Tokio: Er bestaat een schitterende straal van hoop om het Chineesch-Japansche conflict tot een succesrijk einde te brengen, verklaarde luite nant-generaal Togo, de minister van oorlog, in het overvolle parlement bij zijn overzicht over de ontwikkeling van de Japansche mili taire operaties in China sedert April 1940. Togo erkende, dat Tsjiang-Kai-sjek nog steeds beschikt over 260 divisies, ter sterkte van ongeveer 2 millioen man en ongeveer 200 vliegtuigen. Hij wees er echter op, dat de weerstandskracht van deze troepen opmerkelijk achteruitging. De Chineesche troepen hebben in 1939 bij verscheidene gelegenheden tegen-offen sieven ontketend, maar zijn in gebreke gebleven het vorig jaar ook maar één enkel offensief in te zetten, met uitzonde ring van het z.g. winteroffensief, dat aan den gang was gehouden sedert het einde van 1939. Togo gaf voorbeelden van den achteruitgang van het Chineesche moreel. Er is een be paalde stijging in het aantal Chineesche sol daten, die zioh overgeven aan de Japansche autoriteiten, of die gevangen zijn genomen door de Japanners, waarbij het aantal dooden, dat door de Chineesche troepen op het slag veld wordt achtergelaten kleiner is geworden in vergelijking tot him getalsterkte. Sprekende over den binnenlandschpn toe stand onder de Tsjoengking-regeering meende Togo, dat het pleit voor Tsjoenking steeds ongunstiger werd als gevolg van de Japansche bezetting van de vruchtbaarste, meest vitale deelen van Ohina en tevens van de ver scherping van de Japansche blokkade. Het regime van Tsjiang Kai-sjek heft 20 of 30 procent van de inkomsten uit invoerrechten, zoutbelasting en geconcolideerde belastingen, de voornaamste bronnen van inkomsten, ter wijl zooals Togo betoogde de uitgifte van obligaties en bankbiljetten is toegenomen met het gevolg, dat de fapi of Tsjoengking- dollar gedevalueerd is tot een kwart van zijn waarde voor den aanvang van het Chineesch. Japansche conflict. De prijsindex van Tsjoengking steeg van 1937 100 tot 335 in Januari 1940 en sprong in November van dat omhoog tot 850, aldus de minister. Blijkbaar is vorig jaar overeenstemming be reikt tusschen de leiders van het Tsjoeng- king-bewind en de communistische centra in China, maar de bewindsman merkte op, dat deze betrekkingen eigenlijk weer verslecht zfjn. Togo besloot met te zeggen, dat het regime van Tsjiang Kai-sjek ondanks zijn treurige positie den tegenstand tegen Japan nog voort zet, gedeeltelijk als gevolg van overschatting van de Engelsch-Amerikaansche hulp en ge deeltelijk omdat het Japans nationale stelsel niet begrijpt, waarvan het blijkbaar geloofde, dat het politiek en oeconomisch zou ineen storten, daar het zijn oordeel baseerde op voorbijgaande verschijnselen in Japan. In de nabije toekomst kan geen algemeene vrede tusschen Japan en China verwacht worden, maar de minister van oorlog verzekerde den landdag, dat vrede en orde geleidelijk terug- keeren in de door Japan bezette gebieden in China, terwijl de Japansche strijdkrachten de operaties tegen de overblijfselen der Chi neesche troepen en guerillabenden onvermoeid voortzetten. Rede van den minister van marine Admiraal Oikawa, minister van marine, heeft eveneens gesproken over de militaire positie in China, welke naar zijn meening ge kenmerkt wordt door operaties op de Jangtse, de blokkade van de kust en de be drijvigheid in de lucht. Meer dan duizend vierkante mijl zijn in het dal van de Jangtse bezet en de marine beschermt dit gebied. De blokkade van de kust is volkomen uitgevoerd. Het luchtwapen is op succesrijke wijze tegen Tsjoengking en de provincie Ttjetsjoean met bommen opgetreden en heeft van de nog in Tsjoengking aanwezige 200 vliegtuigen slechts weinig verzet ondervonden. Vooral maakte de minister gewag van de operaties tegen toevoerwegen, bruggen, e.d., welke ook ge leid hebben tot een binnenlandsche blokkade van Tsjiang Kai-sjek. Het vorige jaar hebben de Chineezen 300 en de Japanners elf vlieg tuigen verloren. Op het eiland Hainan is de rust grooten- deels hersteld, nadat de Chineezen naar het binnenland gevlucht waren. De geheele vloot bereidt rich dag en nacht voor, om op de groote verandering in den wereldtoestand be dacht te zijn. Ten slotte dankte de minister voor de talrijke giften, die het vorige jaar 57 millioen jen in geld en ruim zes millioen jen in goederen bedragen hebben. Van de gif ten in geld heeft de marine 418 vliegtuigen laten bouwen. Hel incident te Son Francisco Naar United Press van gezaghebbende zijde te Berlijn vernam, heeft de Duitsche regee ring „een voorloopige verklaring" over het vlag-incident te San Francisco ontvangen. Voor het geding ten einde is kan men ten opzichte van deze aangelegenheid nog niet zijn houding bepalen. Het departement van marine, aldus United Press uit Washington, heeft bekend gemaakt, dat de beide matrozen, die de vlag van het Duitsche consulaat in San Francisco naar be neden hebben gehaald, uit het marine-zieken huis op het Mare-eiland, waarheen zij ter onderzoek naar hun geestesvermogen-waren overgebracht, ontslagen zijn. De aarde beeft in Palestina Maandagochtend om tien minuten over half zeven heeft te Haifa een hevige aard beving plaats gehad. De sohade is aanzienlijk. Vele gebouwen werden zwaar beschadigd en enkele stortten in. Hoe veel verliezen hierbij te betreuren zijn is nog niet bekend. Men vreest echter, dat dit aantal vrij aanzienlijk, zal zijn, omdat de heele stad sliep, toen het ongeluk gebeurde. Reeds vroeg in den mor gen begonnen politie en militairen aan het opruimingswerk. Hiervoor werden vracht auto's gerequireerd. Sommige straten zijn ge blokkeerd. Op enkele punten werd de water leiding vernield en er is een telefoonkabel gebroken. Ook te Jeruzalem en Betlehem werden liohte aardschokken waargenomen. Deze heb ben echter geen schade aangericht DF MOORD OP DEN DUITSCHEN OFFICIER TE BOEKAREST De dader, een Griek van Turksche origine, wordt doodgeschoten Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Terstond nadat de aanslag op den Duitschen majoor Döring bekend was geworden, heeft generaal Antonescu den Duitschen gezant te Boekarest ervan in kennis gesteld, dat hij last gegeven heeft om den moordenaar standrechtelijk te laten doodschieten. Het v< nis zal aan den moordenaar voltrokken w den, zoodra het verhoor is afgeloopen. Bov dien heeft generaal Antonescu tien vooraan staande leden van de Grieksche kolonie in hechtenis laten nemen, daar volgens het eer ste onderzoek gebleken is, dat de dader be schouwd moet worden als iemand van Griek sche nationaliteit, die op een Turkschen pas naar Roemenië gereisd was. De moordernaar van den Duitsohen majoor Döring heet Sarandos, is 32 jaar oud, werd geboren in Turkije en als Griek genaturali seerd. Verleden jaar is hij uit Belgrado naar Roemenië gekomen. Men heeft een cheque boekje van een Amerikaansohe bank op hem gevonden, alsmede brieven uit de Vereenigde Staten en uit Engeland. Men zoekt thans nog naar een Turk, genaamd Irbasab, die zijn medeplichtige zou zijn. Bijzondere veiligheids maatregelen De binnenlandsche toestand in Roeme nië is ongewijzigd gebleven. De bevoegd heden van de politie sijn in handen van de militairen overgegaan. Generaal Nicolescu Cociul is benoemd tol direc teur-generaal van de politie ter vervan ging van den legionaris Ghigh. De pers- censuur staat onder militaire controle. 87 Fabrieken en inrichtingen zijn onder militair toezicht geplaatst. Het Roemeensche staatsblad publiceert een decreet, dat bepaalt, dat in geval van een aanslag op militairen, die behooren tot de Duitsche troepen in Roemenië, de doodstraf toegepast zal worden. Afdeelingen van de veldwacht patrouilleeren op straat en enkele ministeries worden door de openbare macht bewaakt. Er heerscht orde in de hoofdstad, waar men de beschikkingen van generaal Antonescu wacht. De radiozender wordt door een afdeeling militairen bewaakt. De Duitsche luchtactie boven den Atlantischen Oceaan Verscheidene koopvaarders gebombardeerd en getroffen Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben gis teren een aanval gedaan op luchtdoelbatterijen en schuilplaatsen te Aldebourgh. De aanval had goed succes. De bommen troffen hun doel. Er konden branden worden waargenomen. Voorts verneemt het D.N.B., dat een Duit sche bommenwerper een aanval op een schip van 4580 brt. heeft ondernomen ten Noord- Westen van Ierland, het vaartuig werd door volle treffers zoo zwaar beschadigd, dat het met slagzij bleef liggen. Hoewel in den nacht van 20 op 21 Januari de Duitsche en de vijandelijke gevechtsactie in het kustgebied en boven het Engelsche eiland stil lag, waren Duitsche gevechtsfor maties in den loop van Maandag weer met succes tegen scheepsdoelen Dezig. In den At lantischen Oceaan, aldus het D.N.B. ter aan vulling op het weermachtbericht, werd op on geveer 500 km ten Westen van Ierland een koopvaardijschip van 6500 brt. door een Duitschen bommenwerper aangevallen en van zeer geringe hoogte door twee volle treffers midscheeps zwaar beschadigd. Een gewapend Britsch koopvaardijschip van 7000 tot 8000 brt. werd ten Noorden van Ierland in scheer - vlucht aangevallen en zwaar gehavend, zoo dat het schip bleef liggen en zich een groote olievlek aan de oppervlakte van het water vormde. Een ander koopvaardijschip van 4500 brt. werd ten Westen van Ierland eveneens met bommen van middelzwaar kaliber bestookt. Een groot gewapend koopvaardijschip van 6000 tot 8000 brt., dat op 19 Januari door Duitsche gevechtsformaties op 25 km ten Zuid-Westen van Harwich was aangevallen, werd gisteren in byna gezonken toestand waargenomen. Het schip, dat na den aanval, gehuld in een groote rookwolk, hevig brandde, is inmiddels vermoedelijk volkomen uitge brand. Slechts nog een derde deel van het vaartuig stak boven het water uit. Keukenzout van Boekelo, 1 3 ct. p. Kilo-pak. Hygiënisch bereid en verpakt. Het aftreden van den minister van binnenlandsche zaken De motieven voor de mutatie aan het Roe meensche dept van binnenlandsche zaken worden aangegeven in communiqué, dat in de pers gepubliceerd is: 1) versterking van de binnenlandsche orde, 2) de minister van binnenlandsche zaken had negen uur na den aanslag op den Duit schen officier in de hoofdstad nog geen maat regelen in verband hiermee genomen, 3) hy had geen bewaking bij den zetel van de Duitsche weermachtmissie gelast. In de Roemeensche hoofdstad heeft de aanslag groote opwinding verwekt. De be volking van Boekarest en vooral de Roe meensche legionarissen zyn over dezen aan slag op een Duitschen officier verbitterd en zien daarachter de hand van den Engelschen Secret Service. De studenten in Böekarest hebben dit in een pamflet tot uiting gebracht. In scherpe bewoordingen eischen zij de be straffing dergenen, die aan den moord op den Duitschen majoor schuldig zijn. Zij wijzen erop, dat majoor Döring op bevel van Engeland door een agent van den Intelli gence Service in de straten van de Roemeen sche hoofdstad is vermoord- In betoogingen van legionarissen en studenten voor het Duitsche gezantschap en voor het gebouw van den minister-president hebben zij uiting gegeven aan de sympathie en het saamhorig heidsgevoel met Duitschland alsmede aan de verbittering over den laaghartigen moord. Gisterochtend zijn over het groote plein voor het minister-presidium formaties van de Roemeensche weermacht gemarcheerd als demonstratie van rouw wegens den moord op den majoor Döring. Op dit plein werd een kolonne gevormd, die oprukte over de Calea Victoriei. Voor het Duitsche gezant schap posteerde zich een muziekcorps en speelde de Duitsche volksliederen. Gister avond zou in het Noorderstation de officieele rouwplechtigheid gehouden worden. Daarna wordt het stoffelijk overschot overgebracht naar Weenen. Verklaringen van Kennedy Meeningsverschillen te Londen over het nut von Amerika's deelneming aan den oorlog Het D.N.B. meldt uit Washington: Voor de buitenlandsch-politieke commissie van het Huis van Afgevaardigden heelt Kennedy, de voormalige ambassadeur te Lon den, verklaard, dat de Britsche leiders van meening verschillen over de raadzaamheid van actieve deelneming der Vereenigde Sta ten aan den oorlog. Eenige leden van de Brit sche regeering zijn van oordeel, dat, indien de Vereenigde Staten aan den oorlog deelne men, Engeland het zal halen. Anderen geloo- ven, dat deelneming der Vereenigde Staten aan den oorlog een groot nadeel voor Enge land zou zijn door de vermindering van den stroom van oorlogsmateriaal uit de Vereenig de Staten. Het is de meening van vele Engel sche staatslieden, dat de hulp der Vereenigde Staten nog niet dat is, wat normaal gespro ken verwacht zou kunnen worden. Als de Engelsche soheepsverliezen in dezelfde mate zou voortduren als in de afgeloopen maanden, wordt de toestand van Engeland ernstig en urgent. Op de vraag van den republlkeinschen af gevaardigde Fish, of Kennedy de Engelsche oorlogsdoeleinden kende, antwoordde deze ontkennend. Dezelfde afgevaardigde wenschte voorts te weten, of er iets waar was van de geruchten, dat Engeland socialistisch wordt. Kennedy verklaarde, dat de Labour partij en de socialistische partijen aan beteekenis toe nemen. Hij voegde er aan toe, dat niemand het recht heeft aan te nemen, dat de omstan digheden ooit zouden terugkeeren tot dat, wat zij eens waren. Over de pacht- en leenwet zeide de oud- ambassadeur, niet te kunnen gelooven, dat „iemand, wie dan ook, in de Vereenigde Sta ten de Amerikaansche vloot zou weggeven". Hij verklaarde tegenover den afgevaardigde Fish, dat hij niet tegen het verbod was, kon vooien zonder toestemming van het Congres naar Groot-Britannië te zenden. Binnenlandsch Nieuf(e De Leipziger voorjaarsmesse 1 di Een samenvattend overzicht ,T. 1 e 's In de Vrijdag gehouden persconferei icie het Rijkscommissariaat heeft de vertege erd diger van de Reichsmesse Leipzig, te ^jS w dam, de heer C. Frauendorff, enkele j.l. deelingen gedaan over de voorjaar' vóc welke van 2 tot 7 Maart a.s. te Leipzigfepft gehouden. Spr. begon zijn uiteenzettingen historisch overzicht van deze wereldber messe, welke nu reeds sinds ruim 70jree wordt gehouden en zich ook zelfs tijden to« oorlogen door al de eeuwen heen heeft Ch te handhaven. Verschillende belangrijk r0or vindingen, zooals de radio, werden Leipziger Messe voor het eerst in het baar gedemonstreerd. De Leipziger heeft in 1933, na de nationaal-socialij E omwenteling, in verhoogde mate de symi en ondersteuning der Duitsche rijksreg ontvangen. Zij werd toendertijd tot Rf\.f messe verklaard. Na gewezen te hebben op het doel K tentoonstellingen, herinnerde de heer Fn° dorff er aan, dat de laatste herfstmesse 'e bezocht door ongeveer1000 Nederlatif1 0 zakenlieden. Ook op de aanstaande voor er messe, worden vele Nederlanders verwaïsn* vooral zij, die zich tot nu toe nog niet het Oosten oriënteerden, zullen relaties kunnen krijgen en zullen zich vens van kunnen overtuigen van het vel r de en nieuwe, dat Duitschland in oorlofv weet te produceeren. Voor bekend zullen aan de voorjaarsmesse in 22 landen deelnemen. Met een collectiei 1 zending zijn vertegenwoordigd: België, garije, Denemarken, Finland, Italië, slavië, Iran, Nederland, Noorwegen, menië, Zweden, Zwitserland, Slowakije, ii je, Hongarije, Rusland, het protectoraa hemen en Moravië en het generaal-gouv udie ment Polen. Bovendien worden nog afzo üer lijke tentoonstellingen gehouden door kenland, Turkije en Lichtenstein. De collectieve inschrijving van Nedel I beslaat een opervlakte van 400 M1., he 5 ge beteekent dat deze op twee na de groots Rusland en Italië nemen resp. de eerst tweede plaats in. Behalve deze eollee inzending is Nederland nog met enkele a derlijke stands vertegenwoordigd. Er zijn 6500 deelnemers aan de Mess h'. het geheel beslaat e oppervlakte honderdduizenden vierkante meters. De Duitsae spoorwegen zullen voor b kers dezer voorjaarsmesse wederom 6(r reductie op de gebruikelijke tarieven vi nen. De Nelerlandsche spoorwegen verlei aan Nederhndsche bezoekers een redf' van 25 pet op het tarief van het traject in Nederlaid wordt afgelegd. Voorts kosteloos en visum verstrekt. Zij, die plan zijn, <b voorjaarsmesse te bezoeken, nen er eveiwel voor te zorgen het visun dig, zoo migelijk nu reeds aan te vragei De maatregelen ten aanziei van duiven Het D.N.B. meldt uit Stockholm: In de Lagerhuisbijeenkomst van giste ren is tot Churchill het dringende ver zoek gericht, zijn belofte na te komen en zijn oorlogsdoelstellingen bekend te maken. Churchill antwoordde, dat de Britsche regeering op de een of andere gunstige gelegenheid wacht om een desbetreffende verklaring af te leggen. Op het oogenblik was hij echter niet in staat iets naders te zeggen. Drie maal luchtalarm te Londen Naar het D.N.B. gisteravond vernam, heeft het Duitsche luchtwapen in de middaguren wederom voor de oorlogvoering belangrijke doelen in Londen met bommen bestookt. De secr<taris-generaal van het departed* 1 van binnnlandsche zaken heeft aan de !ken gemeesten medegedeeld, dat de geldende1 'Pr zondering ten aanzien van kroppers, pi n?to' staarten, aad9heeren, tuimelaars met soi s)es^ alsmede ienkers, vervallen is. Mitsdien hooren ale soorten van sierduiven zo uitzondemg ter registratie te worden ^ig geven. Tot desundige op het gebied van sierdu is i is aangeseld de secretaris van den Nederl schen bad van sierdulvenvcrcenigingci tte heer C. l. M. Spruyt, van Beveminghlaa: erste Gouda. lij is met het registreeren van sierduivei belast. Noodlottige sprong zal de Gistervond omstreeks half z zich al ,n beweging had gezet Van den] trachtte hij op de pont te springen, doc«iciee afstand vas te groot Hij kwam in het vT terecht ui schoof onder het ijs. Een boot] I bi de havepolitie is onmiddellijk te hulp sneld, (och eersf na een half uur z°VBI slaagde nen er in, het lichaam op te haleiyBL geneeskindige dienst stelde aan den wall alle pogiigen in het werk om de levensgee bij den nan op te wekken, doch tevergeefi Het lijt is naar het binnengasthuis gebrfexA" i* i 2' j Het A.N.P. meldt: r'ïjifj Dezer dagen zijn de tot nu toe dooi bll_7 vereeniging De Nederlandsche Dagblaq u nog niet erkende advertentiebureaux bijj 5( geweest in verband met de in voorbereij II zijde verordening van het reclamewezen i Een contactcommissie, bestaande uit heeren A Ekering (advertentie-bureau 7 Ekering N.V., den Haag), B. Otte tentie-bureau C. Wiering, Amsterdam) ej j k van Rijn (commercieel propaganda-buj 5( N.V., den Haag), werd aangewezen om 10 mens deze groep van bij het reclamew| 50 geïnteresseerden op te treden. Af 10 Met de desbetreffende overheidsinstair*7i}U die de ordening van het reclamewezej s, voorbereiding hebben, is reeds een del king gehouden. Ook met andere groepen riff1 belanghebbenden zal zooveel mogelijk sar8 werking worden gezocht. FRAAI! ELECTRISCHE O RNA voor elke kamer, voor elke beui g^T füïï NAMENTf-™ rRRISTMANN GUDMUND5S0N „Val op je knieën," hoorde Kolfinna hem mompelen. „Maar ik heib nooit gelezen, dat ze dat deden in den ouden tijd van Skarphedinn of Grettir den Sterken." Hij duwde zijn ouden hoed achterover in zijn nek en krabde zijn hoofd. „Andere tijden, andere zeden, zooals onze prest zegt. Eerst zal ik haar in mijn anmen buiten en dan op mijn knieën vallen, dat zal de zekerste weg zijn. Ha, ha, ha!" Hy lachte vergenoegd. „Nu zal ze dan to oh ja of neen moeten zeggen." Kolfinna bloosde; ze dacht opeens aan haar vader. Haar mond trok samen, ze kreeg lust stilletjes naar de boerderij terug te gaan. Was haar vader niet even dwaas! „Ik waag het!" Oude Kristjan wierp plotseling zijn hoed af, sloeg zijn lange ramen om de sneeuwpop en wierp zich op de knieën. „Geliefde, mooiste van alle vrouwen! Gun mij het licht van uw oogen. Ik bied u mijn hart en mijn hand aan." Hij pakte de sneeuwpop zoo stevig beet, dat zij begon te wankelen. Haar mond en een van haar oogen vielen op Kristjan's rug. Kolfinna keerde haastig om en liep naar het meer. Het was een zachte, heldere dag, de hemel was blauw en de zon schitterde op de sneeuw. Maar Kolfinna liep met gebogen hoofd, langzaam, alsof een zware last haar drukte De weg viel haar lang; sinds het ongeluk waren de dagen er, de nachten langzaam voorbijgegaan. Sinds Finnur verdronken was, had zij geen vreugde gekend, het heele leven was treurig en hopeloos. Niet omdat zij treurde over Finnur, maar om de onbegrijpelijke vreugde, de opluchting, die zij voelde, diep in haar binnenste Niettegenstaande het vreeselijke en alle sombere voorgevoelens en de beschuldigende gedachten, hoorde zij een stem fluisteren: vry, vrij. Nu kon zij Skule krijgen, het offer werd niet van haar j geëischt Zij zou geliefd zijn en gelukkig worden, heel het lange i leven, dat voor haar lag, zou licht en zonnig zijn. Maar die wreede vreugde? Was zij het werkelijk, die zoc j voelen kon? Was zij zoo slecht? Die gedachte liet haar^iiet los Heele nachten lag zij wakker, tot het zweet haar uitbrak var angst, zoodat zij het in bed bijna niet meer uit kon houden. En als zij eindelijk sliep, dan droomde zij van Finnur. Hoe hij druipnat vóór 'haar stond, met verwijtende oogen. Eens, toen ze uit zulk een droom ontwaakte, herinnerde zij "ach, wat hij jaren geleden tegen haar gezegd had: Misschien ben ik dood vóór iemand er aan denkt. Dan zal je niet langer lachen, Kolfinna. Ze begreep, dat hij hèèr de schuld gaf van alles, en ze wist, dat hij gelijk had. Als ze er in toegestemd had met hem te trouwen en dat aan Skule gezegd had, zou Finnur hem niet zoo gehaat hebben en er niet op gestaan hebben met hem om het hardst te rijden. Waarom had ze eigenlijk gezwegen? Ze had toch al lang haar besluit genomen. Was het niet, omdat ze altijd nog hoop had gekoesterd? Als een slaapwandelaarster liep zij langs het water; ze merkte niet eens, dat zij voorbij Nes kwam en dat een groote vrouw op de weide naar haar stond te kijken. Ze liep maar voort; er was slechts één vast punt in haar gedachten: ze moest naar Hamrafell, naar Skule. Eerst had zij gemeend, dat zij haar belofte aan Finnur, ook na zijn dood, getrouw moest blijven. Maar ze voelde, dat ze niet langer alleen kon zijn, nu ze van alle kanten bedreigd werd. Ze snakte er naar, om het gebeurde van zich af te zetten en weer blij en onbezorgd te kunnen zijn. De behoefte aan steun werd tot een smartelijk verlangen, dat zij niet bedwingen kon. Hij moest haar helpen; hij moest haar beschermen. Skule kwam haar tegemoet, stond plotseling vóór haar en greep haar beide handen; hy was zoo groot en sterk, zijn oogen schitterden. Het was haar, alsof een goede, zachte hand zich op haar voorhoofd legde en alle sombere gedachten verjoeg. „Hier ben ik," zei ze alleen maar. „God zegen je." En hij glimlachte tegen haar op een wijze, die haar deed tintelen van vreugde. Maar toen ze hem scherp aanzag, merkte ze, dat ook op hem een schaduw rustte. Hij ook was veranderd. Zij liepen door het nieuwe huis en bekeken de boerderij. Hy liet haar alles zien en vertelde haar van zyn plannen. Maar hij had iets vreemds en onrustigs en telkens keek hij haar aan. Ze praatten over onverschillige dingen, en eindelijk* kwam hem aarzelend een vraag over de lippen: „Ben je gekomen, om te blijven? Ga je niet meer v, nooit meer?" Zyn grijze oogen werden opeens heel terwijl zij diep in de hare blikten. Ze kreeg een kleur; ze glimlachte, en een oogenblik maU zich alleen diepe vreugde van haar meester. „Ja," knikte^ als je wilt!" „Wilt Hij greep haar handen en klemde die zijne, terwijl hij voor zich uitstaarde, met een uitdrukjon, zijn oogen, alsof hy een som moest oplossen, die maar niej* wilde komen. Toen hij haar aankeek, was hij de oude Skule, dien ze kj^i van vroeger, alleen ernstiger, ouder en bezadigder. „Nu zal alles gaan, zooals het gaan moet," zei hij. „Tot f geleden heb ik mij schuldig gevoeld aan Finnur's dood. Mai heb er over nagedacht. Zou hij gewild hebben, dat wij bejf stierven?" Kolfinna begreep, dat Skule haar den last van haar i niet kon helpen dragen; zij zou dit alleen moeten doen. Nadat Kolfinna weg was, liep Björn Isleifszoon den middag rond, zonder iets uit te voeren. Hij gaf Gilse een stï dat hij vergeten had, dien morgen den schapenstal scho< maken. 's Avonds ging hij vroeg naar bed en lag tot na midden te lezen. (Wordt verv

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2