AKKERTJE Kent U dit gevoel? DE BRUIDSJAPON; NSDAG 21 JANUARI 1941 PAG. 5 innenlandsch Nieuws iRJDSTRIJDERS VAN DE tA„ GREBBEBERG ,er "pile oorden des lands bijeen \et Pinksteren monument onthulling •eeks 250 oud-strijders van het 8e t infanterie waren Zaterdag j.l. uit des lands naar Arnhem gekomen 'oning van een vergadering der „Ver- EEfcg van oud-strijders 8 R.I. (in oprich- J Het doel dezer vergadering, welke in LEVant Royal plaats had, was het aan- goedkeuring der onlangs opge- Ivereeniging. NT', Jjn openingswoord sprak de voorzitter, "Tijoor Mr. Dr. Smeets uit Nijmegen, /oote blijdschap uit over de groote op- Spr. herinnerde aan den negenden >i den oprichtingsdatum van het regi- /welke elk jaar tot een bijzondere komst aanleiding gaf. De omstandig- waaronder men thans bijeenkomt, zijn el,van ongekenden aard. De gebeur- van 1940 hebben een sterke kame- ,ap doen ontstaan. Voor het komende jg spr. als taak de versterking van (kameraadschap, het verleenen van an de nabestaanden van de gesneu- en voorts het verstrekken van bij- aan de oorlogsinvaliden.. Spr. besloot jn opwekking om te zien op hetgeen 'Oytereent en zoo de lendenen omgord en O^ipen brandende te houden, "/^jop werd een minuut stilte in acht ge- ter herdenking van de kameraden --Om den strijd gevallen zijn. ^it de statuten der vereeniging waren goedgekeurd, werd medegedeeld het voornemen ligt om jaarlijks, iet eerst Maandag 2 Juni a.s., bijeen op den Grebbeberg. Tijdens de :omst van 2 Juni a.s. zal de onthulling hebben van een Monument ter nage- hen, die hier hun leven voor iderland lieten- Dit Monument, ver- ;d door manschappen van 8 R.I., zal jats krijgen in de nabijheid van den iligen commandopost bij Rihenen'. oten werd voorts om aan alle oorlags- akten van het regiment In de hospi- Mijn nog 50 ernstig gewonden van 8 R.I. ^fcleging een blijk van medeleven te werd overgegaan tot de benoeming B&n commissie, die tot taak heeft steun BBSleenen aan de nabestaanden der ge- [Helden. Als voorzitter dezer commissie M^op res.-kapitein Ad. Wier sing aanwezigen, waaronder zich ook jnde oorlogs-invaliden bevonden, —■hierna toegesproken door den voc ierne COTnman^an^ van hlit.-kolonel jke pnnink uit 's-Gravenhage. Spr. uitte ïijdschap over het feit dat zij, die ge- LSfik °p den Grebbe gestreden hebben, et elkaar willen trachten de helpende 'er dte bieden aan die kamerader; welke 'erplijnoodig hebben. Spr. richtte zich in het (oofd<yer tot den voorzitter en tot den secre- Res. kapitein A. Zwarts, die zich ^■—^deze vereeniging veel moeit* heeft 1 getroosten. freenkomstig het gebruik dat vsortaan 3EH" vergadering dezer vereenigng zal m gevolgd, werd hierop de samen- ie on besloten met een oogenblik van stille aanwfachtenis aan hen die vielen. 5 bleef hierop nog eenigen ^jd in linge consersatie bijeen- wrne^AND IN HET PAKHUIS VAN EEN aat 2 BIERBROUWERIJ TE DONGEN ''bur>rdagaVond brak door tot nu toe onbe- oorzaak brand uit in een der gebouwen le N V. Bierbrouwerij De Kroon, Hooge- te Dongen. De directeur, de heer I. van trachtte met een schuimbluschapparaat aur te bedwingen, hetgeen evenwel niet e. De motorspuit der gemeentelijke brand- was spoedig ter plaatse, maar door den n sneeuwval duurde het enkele oogen- h, alvoorens er water kon worden ge- Het vuur vond gretig voedsel in de hoeveelheden kisten, kratten en ander Iteriaal, alsmede in het met riet onder- 6 dak. Dank zij de gunstige windrichting feit, dat de voorbouw der brouwerij |n brandmuur van het achtergedeelte was Iden, kon de brandweer na hardnekkigen het vuur tot het pakhuis beperken. De veerlieden hadden een zware taak, daar igen in korten tijd geheel met ijs bedekt en door het instorten van een gevel er tevaar bestond voor verdere instortingen, (d zich nog een ongeluk voor, dat ver- jjk niet zeer ernstige gevolgen zal heb- e brouwersknecht J. S. wilde de paarden len en kreeg van een der angstig gevvor- esten een trap. Dokter Heintjes verleende Ste geneeskundige hulp, waarna de man jn woning werd vervoerd, jerschillende autoriteiten verschenen ter gekleed in jacquet en met hoogen hoed. tijd tevorgen had n.l. ten gemeentehuize ihtige installatie plaats gehad van den h burgemeester, dr. J. Sweens. rij aanzienlijke schade wordt door ver- I jg gedekt I 1ARIGE JONGEN AANGEHOUDEN ^mmJdagavond vertoefde in een logement Haag een 16-jarig jongmensch, afkom- 55,443 Enschede. In verband met zijn minder- waarschuwde de logementhouder de y 3o/die eens met het jongmensch ging pra- 'ale bl bleek in het bezit te zijn van 65, s Blij in de herkomst kon hij geen aanneme- fge°°*}rklaring geven. Zijn opsporing en aan- l was reeds door de Enschedesche po- l de arzocht, wegens diefstal van overhem- scheryU werd dan ook aangehouden en op liteit irt gesteld naar Enschede. EEN BONTJAS GESTOLEN Hersteld van zijn ziekte heeft Amster dams burgemeester, dr. W. de Vlugt, Maandag zijn werkzaamheden hervat. Dr. de Vlugt bij het verlaten van het stadhuis (Foto Pax-Holland) enaabl^cht.hebben dieven, gebruik makend v lig gaternis, een bontjas ter waarde van Slagers, uitgesloten van vee- en vleeschtoewijzingen oorlogstijd maakt bekend, dat wederom acht slagers wegens het frauduleus slachten van var kens of het voorhanden hebben van vleesoh, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, voor geruimen tijd van het verkrijgen van een toewijzing voor vee en vleesch door de Neder- landsche veehouderij centrale is uitgesloten. Wegens het frauduleus slachten van een koe werd uitgesloten één slager en wegens het voorhanden hebben van ongekeurd varkens- «n rundvleesch eveneens een slager. Tegen alle betrokkenen is proces-verbaal op gemaakt. De voorraden kaas boven 500 kg thans vrij In verband met de op 28 Augustus j.l. ge troffen regeling was aan houders van voor raden kaas, grooter dan 500 kg, de verplich ting opgelegd, deze niet te verhandelen of af te leveren dan met toestemming van de Nederlandsche Zuivelcentrale, afd. Zuivel te 's-Gravenhage. Inmiddels heeft genoemde centrale een ge deelte van 80 pet. met een minimum van 2500 kg voor het verhandelen en afleveren vrijgegeven. Dit gedeelte is met ingang van gisteren tot 100 pci verhoogd, zoodat dus van dien datum af de geheele voorraad van 28 Augustus j.l. is vrijgegeven. Uiteraard mag de aflevering uitsluitend geschieden tegen toe wijzingen op grond van de bepalingen van de Kaasdistributiebeschikking 1940 I. Loonverbetering bij de Neder landsche Spoorwegen Het A.N.P. meldt: Naar wij vernemen heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen besloten, voor het lagere personeel een gelijke regeling te treffen als voor het rijkspersoneel is geschied. Voor degenen, die maximaal in de eerste loonklasse 1900 gulden, in de tweede loon- klasse 1843 gulden, in de derde loonklasse 1786 gulden en in de vierde loonklasse 1729 gulden ontvangen, wordt de bezoldiging tijdelijk met zes procejjt verhoogd, zulks met ingang van 1 December 1940. Ook voor den kinderbijslag wordt dezelfde regeling als bij het Rijk ingevoerd. Voor de Nederlandsche Spoorwegen gold tot dusverre, dat van hfit derde kind af kinderbijslag werd verleend. Van 1 October af is deze kinderbij slag wettelijk verplicht voor eiken werkgever. De Nederlandsche Spoorwegen zullen nu van 1 Januari 1941 af voor het eerste en het twee de kii»l van diegenen, wier bezoldiging niet uitgaat boven maximaal in de eerste loon klasse 2500, In de tweede loonklasse 2425, in de derde loonklasse 2350 en in de vierde loonklasse 2275 gulden, een bijslag van vijf tig gulden per kind per jaar uitkeeren. Verder zijn er nog kleinere verbeteringen van ondergeschikten aard. DE RADIOLUISTERVERGUNNINGEN Het A.N.P. meldt: De aangifteformulieren voor radioluister- vergunningen, die thans bij honderdduizenden bij de P.T.T. binnenstroomen, worden, naar volgorde van den datum van ontvangst, zoo snel mogelijk behandeld. De P. T. T. werkt met man en macht om de luistervergunningen de deur uit te zanden. Niemand make zich dus ongerust: de radiovergunningen komen. Wie zijn aangifteformulier nog verzenden moet, vuile het aan beide zijden volledig in en vergete de onderteekeriing niet. Op deze wijze helpt men de P.T.T., alles snel te be handelen. Niemand wachte met de betaling van de radiobijdrage, tot hij zijn vergunning heeft ontvangen. Men gireere thans reeds het ver schuldigde bedrag op de postrekening 400200 of koope de radiozegels voor Januari en even tueel ook reeds voor Februari. Men kan dan rustig de komst der luistervergunning af wachten. HET TEELTPLAN VOOR DEN AKKERBOUW IN 1941 Wijzigingen en vereenvoudiging Het A.N.P. meldt: Het is gewenscht gebleken, in het op 27 September 1940 gepubliceerde teeltplan akkerbouw 1941 eenige wijzigingen en ver eenvoudigingen aan te brengen, terwijl het tevens noodig bleek, een nadere toèlichting te geven betreffende de scheurpremie. Hoewel de aangebrachte wijzigingen van niet ingrijpenden aard zijn, komt het ge wenscht voor, de korte samenvatting van het teeltplan, zooals het thans is, hieronder te laten volgen: 1. a. de teelt op bouwland van andere ge wassen dan tarwe, rogge, gerstf haver, kanariezaad, veldboonen, erwten, stamboonen, aardappelen, suikerbieten, cichorei, voeder bieten, korrelmais (zaadmais), koolrapen, voederwortelen, koolzaad (oliezaad), vlas, uien, boekweit, hennep en tabak als hoofd gewas is verboden. De vier laatstgenoemde gewassen werden in de vorige publicatie niet genoemd. De landbouw-crisisorganisatie kan op ad vies van den provincialen productie commissaris van dit verbod ontheffing verleenen, wanneer de bedrijfsomstandig heden daartoe aanleiding geven. Deze onthef fing zal echter slechts dan gegeven worden, wanneer gewichtige redenen aanwezig zijn. b. De teelt van landbouwzaden, waaronder verstaan worden: gras-en klaverzaden, zaden van mangels, voederbieten, koolrapen, stoppel knollen, landbouwwortelen, uien, spurrie, boterzaad, cichorei, karwij, blauwmaanzaaü, gele en bruine mosterd, op bouwland is toe gestaan. Daarbij wordt echter de te ver bouwen oppervlakte voor elk gewas tot een zeker maximum beperkt. Nadere mede- deelingen dienaangaande zullen nog volgen. Aan eiken landbouwer echter is het toege staan, op bouwland maximum 5 are te be stemmen voor zaadteelt, zonder dat hiervoor vergunning behoeft te worden aangevraagd. c. De teelt van haver is voor ieder bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in dat bedrijf in de jaren 1938 en 1939 gemiddeld met dit gewas beteeld is geweest, met dien verstande, dat in elk geval voor ieder be drijf niet meer dan 15 pet. van de opper vlakte, welke voor den oogst 1941 als bouw land in gebruik is (dus het eventueel te scheuren grasland Inbegrepen) met haver beteeld mag zijn. d. De teelt van uien is beperkt tot de opper vlakte, welke in 1940 voor dit gewas toege staan was (het gemiddelde van het in de jaren 1937, 1938 en 1939 verbouwde oppervlak). Teeltvergurmingen moeten bij de betreffende lamdbouw-crisisorganisatie worden aangevraagd. e. De totale oppervlakte kunstweide, klaver, lucerne, voederbieten, koolrapen, voederworte len en andere groen te maaien of af te weiden groene gewassen als hoofdgewas op bouwland en gescheurd grasland is voor ieder bedrijf beperkt tot de oppervlakte, welke in 1940 met deze gewassen in gebruik was. Hiervan kan slechts afgeweten worden, wanneer ten genoegen van de landbouw-crisis organisatie, in overleg met den productie commissaris, kan worden aangetoond, dat in het betreffende bedrijf normaal meer ver bouwd werd en dait het bedrijf ook werkelijk meer noodig heeft. 2. Het afmaaien van onrijp graan, dat op bouwland is geteeld, is verboden, met uitzon dering van snij rogge, rogge voor strooband en groene mais. De teelt is echter wel toegestaan op verloren hoekjes en erfperceelen. Aan den toegestanen verbouw van snijrogge is echter de voorwaarde verbonden, dat deze rogge vóór 10 Mei gemaaid moet zijn en dat de desbetreffende oppervlakten in 1941 als hoofdgewas zullen dragen een der gewassen, genoemd in de samenvatting onder la, met "dien verstande, dat de beperkingen voor som mige gewassen onder b, c, d en e genoemd, ge handhaafd blijven. Het onderploegen van onrijp graan voor groenbemesting is eveneens verboden. Dit ver bod is niet van kracht, wanneerhet een mis lukt gewas betreft Om voor een geldelijke tegemoetkoming voor het scheuren van grasland in aanmerking te komen, moet men zoo spoedig mogelijk, in elk geval vóór 1 Maart, rechtstreeks aan de landbouw-crisisorganisatie van zijn gewest op gave doen van de te soheuren perceelen, met nauwkeurige opgave van grootte en ligging. Eerst wanneer door de landbouw-crisis- organdsatie op advies van den provincialen productieoommissaris de te scheuren perceelen zijn goedgekeurd, kunnen deze voor scheur premie in aanmerking komen. Bij de beoordeeling wordt uitgegaan van de volge"de richtliinen: a. Het te scheuren perceel moet van dien aard zijn. dat het als bouwland een behoor lijke opbrengst doet verwachten. Perceelen welke b.v. door een ongunstige- ligging ten opzichte van het grondwater, of door hun aard als bouwland geen voldoende garantie geven op een behoorlijke opbrengst komen niet in aanmerking. b. Het grasbestand van het te scheuren perceel moet zoodanig zijn, dat hiervan in 1941 een behoorlijke opbrengst aan gras ver wacht had kunnen worden. Hieruit volgt dus, dat klavers, Wester- woldsch raaiaras en versleten kunstweiden, welke toch gescheurd hadden moeten worden, niet voor scheurpremie in aanmerking komen. c. Eveneens komen na goedkeuring door de landbouw-orisisorganisatie voor scheurpremie in aanmerking, die reeds gescheurde perceelen waarop in 1940 nog geen hoofdgewas is ge teeld en geoogst. Opgave van deze perceelen moet zoo spoe dig mogelijk, maar in elk geval voor 1 Maart 1941, rechtstreeks bij de landbouw-crisis organisatie geschieden. Na dien datum wor den geen reeds geschourde perceelen meer voor keuring aangenomen. d. Niet voor scheurpremie in aanmerking komen die gescheurde perceelen, waarvoor een gelijk oppervlak, dat in 1940 als bouwland in gebruik was, in 1941 als grasland, kunst- weide, groenvoedermengsel. of klaverveld wordt gebruikt. e. D eaanvankelijke goedkeuring van de land bouw-crisisorganisatie geeft nog geen recht op de scheurpremie. Dit is eerst het geval, wanneer naar het oordeel van dé landbouw-crisisorgani satie de bewerking en verpleging van het betreffende perceel en van het daarop te telen gewas op oordeelkundige wijze is geschied. Ver waarloosde en onoordeelkundig bewerkte per ceelen komen, ook al zijn ze aanvankelijk goed gekeurd, niet voor premie in aanmerking. ïs het gewas mislukt of laat de stand te wenschen over door oorzaken buiten de schuld van den teler een en ander naar het oordeel van de landbouw-crisisorganisatie dan komt de teler toch voor een zij het dan niet de maximum scheurpremie in aanmerking. Het bedrag van de scheurpremie wordt in den loop van den zomer voor elk perceel afzonderlijk bepaald. Het maximum bedraagt 100 per ha. Landbouwers, die wenschen af te wijken van de hiervoor genoemde richtlijnen voor de teelt yan landbouwgewassen, moeten, voor wat be treft de zomergewassen, een met redenen om- kleede aanvrage indienen bij de landbouw- crisisorgamsatie in elk geval voor 16 Februari. Wordt echter afwijking gevraagd ter ver vanging van uitgewinterde gewassen, dan moet de aanvrage geschieden voor 1 April 1941. Aanvragen en afwijkingen tengevolge van het mislukken van een zomergewas moeten zoo spoedig mogelijk, maar in elk geval voor 1 Juni, de landbouw-crisisorganisatie bereikt hebben. Uitdrukkelijk wordt de aandacht van de telers er op gevestigd, dat alle aanvragen rechtstreeks moeten worden ingediend bij de landbouw crisisorganisatie, dus niet via districts-secretaris- sen of plaatselijke bureauhouders. De gevolgen van een sneeuwbal Vechtpartij te Enspijk Eén sneeuwbal is te Enspijk de oorzaak ge weest van een gevecht, dat in een steekpartij ontaardde. Een troepje opgeschoten jongens was daar aan het sneeuwballen. Toen een bal met geweld de voordeur van de woning van een der inwoners van het plaatsje raakte, wond deze zich daarover zoo op, dat hij naar buiten snelde.' Het kvVam tot een vechtpartij in de sneeuw. Ook de 30-jarige zoon van den ver ontwaardigden Enspijker mengde zich in den strijd. De ruzie liep ten slotte zoo hoog, dat de 19-jarige v. d. W. een mes greep te Utrecht gebracht- De politie heeft de zaak in onderzoek. 31 Kalveren clandestien geslacht Groole voorraden ie Utrecht in beslag genomen In samenwerking met een keurmeester van het abattoir is het de Utrechtsche recherche gelukt, te Utrecht een groote hoeveelheid frau duleus geslacht kalfsvleesch in beslag te nemen. De slager deelde mede, dat hij het vleesch had gekocht van een man uit Zuilen. Toen bij dezen man een onderzoek werd ingesteld, bleek, dat hij aan den slager reeds negen geslachte kalveren op clandestiene wijze had verkocht Reeds geruimen tijd is hier frauduleus ge slacht; het bleek, dat behalve deze negen kal veren nog 22 stuks op oneerlijke wijze waren geslacht en verkocht De 22 beesten zijn door een anderen slager te Utrecht gekocht De kalveren werden den huize van een derden man te Zuilen in een schuurtje om het leven gebracht Tegen den slachter, den eigenaar van het schuurtje en de twee slagers uit Utrecht is proces verbaal opgemaakt. Van het vleesch van de 22 kalveren bleek niet veel meer over te zfjn. Rijwieldiefstallen De recherche te Groningen heeft bij eenige rijwielhandelaren ruim honderd rijwielen in beslag genomen. Een aantal daarvan blijkt van diefstal afkomstig te zijn. Een ander deel zal waarschijnlijk niet gestolen zijn, maar de fiet ser, werden uit elkaar genomen, gedeeltelijk af gebrand en nieuw gemoffeld of nieuw gelakt, en van al die onderdeelen werden weer nieuwe fietsen opgebouwd. Nummers werden onlees baar gemaakt dooi- er andere cijfers doorheen te slaan. Inmiddels is aangehouden de 43-jarige R. K. te Groningen, verdacht van deze rijwiel diefstallen en de 20-jarige rijwielhandelaar H. B. te Groningen, verdacht van heling. Zij zijn beiden reeds eerder wegens rijwieldiefstallen veroordeeld en daarom in hechtenis gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet en hét laat zich aanzien, dat meer arrestaties zullen volgen. AUTOBOTSING TE RIJSWIJK Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn op den Rotterdamschen weg te Rijswijk een vrachtauto en een personenauto tegen elkaar gereden. De bestuurder van den personenauto M. uit Delft, werd ernstig gewond, een mede-inzittende, mevr B. v. d. V. kreeg een zware hersenschud ding en een ernstige hoofdwond. Zij zijn beiden per ziekenauto naar het St. Hipolituszieken- huis te Delft vervoerd. Het ongeluk moet aan de gladheid worden geweten. De politie stelt DIEFSTALLEN IN SAMENWERKING Vijf jongelieden te Geldermalsen aangehouden De politie van Geldermalsen heeft twee per sonen op heeterdaad betrapt, toen zij bij den winkelier V. aldaar twee paar schaatsen en een paar kleingheden ontvreemdden. In samen werking met de rijksveldwacht zijn nog vier paar schaatsen, welke van rijwielen waren ge stolen, opgespoord. Het kwam aan het licht, dat zich een com plot van vijf jongelui had gevormd die er werk van maakten bij winkeliers hun slag te slaan. Zij maakten reeds langen tijd Gelder malsen en omtrek onveilig. Alle vijf hebben zij een bekentenis afgelegd. Nadat proces-ver baal was opgemaakt zijn de jongelieden op vrije voeten gesteld. LANDMACHT Bij besluit van generaal-majoor N. T. Carstens. laartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Juitsche Weermacht in Nederland, is on het laartoe door hen gedaan verzoek een eervol mtslag verleend uit den militairen dienst aan es.-kapitein voor algemeenen dienst H. J. Viel. ran het dienstvak der reserve-officieren voor ilgemeenen dienst, aan res.-kapitein C. A. 'flitsch, van het wapen der infanterie. Aan res.-eerste-luitenant voor speciale diensten de Reus, allen van 1 aan den res.-officier v« klasse M. B. Jonken kundigen dienst der reserve-kapiteins P A Een gevoel alsof U over het geheele lichaam met spelden geprikt wordt: rheumatische zenuwpijnen of een uiting van overprikkelde zenuwen. Neem een „Akkertje", dan komen Uw zenuwen tot rust. Dan verdwijnen Uw pijnen er» zult U zich weer echt „fit"^ voelen voor Uw bezigheden. De Nederlandsche Pijnstiller Een veeboekje ingesteld Ter registratie van de aanwezige voorraden Naar het rijksbureau voor de voedselvoor ziening in oorlogstijd mededeelt, is tot invoe ring van een zoogenaamd veeboekje overge gaan. Dit boekje, dat aan iederen bij een land- bouw-crisis-organisatie georganiseerde is uit gereikt en dat bestemd is om te allen tijde den stand van zijn veestapel te doen blijken, heeft betrekking op rundvee, varkens, paarden en schapen. De rubrieken rundvee, -varkens en paarden zijn gelijkluidend aan de overeenkomstige rubrieken op de vierwekelijksche registratie- kaart De desbetreffende bepalingen houden de vol gende regeling in. Iedere georganiseerde is verplicht, telkenmale direct na de invulling van de registratiekaart, in het veeboekje de aantal len door hem in voorraad gehouden runderen, varkens, paarden en schapen naar waarheid in te vullen. Uit den aard der zaak zullen, indien de invullingen juist geschieden, de registratie- kaart en het boekje achter de overeenkomstige rubrieken gelijke cijfers vertoonen. Behalve tot deze vierwekelijksche invulling, is de georgani seerde bovendien verplicht, van iedere wijzi ging, welke zich in zijn veestapel door koop en verkoop, door geboorte of door het sterven van vee voordoet, aanteekening te houden. Deze wijzigingen moeten op den dag zelf, waarop zij plaatsvinden aangeteekend worden. Het vee- boekje, dat eigendom blijft van het rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd, ook nadat het aan den georganiseerde is uitgereikt, moet door dezen zorgvuldig op zijn bedrijf worden bewaard en bij controle ter inzage worden verstrekt De georganiseerden zijn verplicht, de vee boekjes, welke dienen ter vervanging van vol geschreven boekjes bij den plaatselijken bu reauhouder af te halen. Van dat tijdstip af dienen alle aanteekeningen in het nieuwe boek je te worden voortgezet, zoodat dus geen ge bruik meer zal mogen worden gemaakt van nog niet beschreven kolommen van het oude boekje. Bovendien is bepaald, dat het oude boekje naast het nieuwe moet worden bewaard en op eerste aanvrage van de bevoegde ambtenaren moet worden overgelegd. Ten slotte wordt de aandacht van de belang hebbenden er op gevestigd, dat niet-naleving van deze bepalingen strafbaar is gesteld, terwijl dan bovendien kan worden overgegaan tot in beslagneming van den veestapel van den geor ganiseerde, die in overtreding is. Doodelijk ongeluk bij het rangeeren Zaterdagmorgen omstreeks half elf is op het emplacement der Ned. Spoorwegen te Winterswijk een ernstig ongeluk gebeurd, dat aan den rangeerder A. Kluppels uit de Scholteneschestraat te Winterswijk, het leven heeft gekost. Tijdens het rangeeren is K., door de gladheid gevallen en onder een rijdenden goederenwagen terecht gekomen. Hij was op slag dood. TERECHT De waarnemende commissaris van politie te Vlaardingen deelde ons gisterochtend mee, dat de minderjarige Adriaantje in 't Veld, die sinds Maandagochtend 6 Januari spoorloos was ver dwenen en wier opsporing was verzocht, Zon dag in de ouderlijke woning is teruggekeerd. NOODBEURZEN Blijkens opgave van de centrale stichting van noodbeurzen zullen in deze en de volgende maand de volgende negen noodbeurzen wor den gehouden: van 23 tot 24 Januari te Leeu warden, van 28 tot 30 Januari te Maastricht, van 4 tot 6 Februari te Tilburg, van 4 tot 6 Februari te Hengelo, van'11 tot 13 Februari te Arnhem, van 12 tot 13 Februari te Meppel, van 18 tot 19 Februari te Zwolle, van 18 tot 20 Februari te Bergen op Zoom en van 24 tot 25 Februari te Groningen. D. DE BRUYN YZN. t. In den ouderdom van 84 jaar is te Hazers- woude onverwachts overleden de heer D- de B r u y n Yzn., een bekend figuur in en buiten zijn woonplaats. De overledene werd 17 Dec. 1856 te Hazerswoude geboren en heeft in het pu blieke leven aldaar een vooraanstaande plaats ingenomen. In 1896 bracht de A.R. partij hem in den gemeenteraad, die hem in 1908 tot tot wethouder koos. Meer dan 40 jaar heeft de overledene deel uitgemaakt van den raad, waarin hij een gezaghebbend figuur was. Daarnaast was hij voorzitter zoowel van de anti-rev. kiesvereeniging te Hazerswoude als van de Ohr. school. Na zijn aftreden als zoo danig benoemden beide vereenigingen hem tot eere-voorzitter- De Geref. kerk van Hazerswoude diende de heer de Bruyn als ouderling. Bij herhaling maakte hij deel uit van de Part. synode der Geref. kerken van Zuid-Holland-Noord, die hem afgevaardigde naar de bekende Generael synode te Assen in 1926. De verdiensten van den heer de Bruyn vonden erkenning in zijn benoeming tot ridder in de orde van den Ned. leeuw. Op nieuwsbladen en tijdschriften welke in Italië verschijnen, kunnen thans weder door bemiddeling van de Nederlandsche postkanto ren abonnementen worden genomen, aldus meldt het A.N.P. Omgekeerd kunnen in Italië door bemiddeling van de postkantoren aldaar abonnementen op Nederlandsche nieuwsbladen en tijdschriften worden genomen. Ds. W. E. v. d. BERG. Ds. W. E. v. d. Berg, predikant bij de Ned. verneemt door het Prov. kerkbestuur van Noord-Brabant en Limburg uit zijn ambt ontzet, welke beslissing in hoogste instantie is gehandhaafd. Ds. v. d. Berg werd in 1903 geboren en in 1931 candidaat in Zeeland om 8 Mei 1932 te Helenaveen zijn eerste en eenige ge meente in z(jn ambt te worden bevestigd. RIJKSVERZEKERINGSBANK Te rekenen van 16 December Is aan K. J. van Welsenes od zijn verzoek eervol ontslag ver leend als controleerend-geneeskundige bij de rijks- Radioprogramma WOENSDAG 32 JANUARI. HILVERSUM I. 415 m. Nederlandsch Programma. NCRV. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Gewijde muziek (opn 8.30 Nieuwsberichten ANP. 8.45 Gramofoonmuziek 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramo- foonmuziek. 11.30 Cello en piano. 12.15 Reportage of muziek. 12.45 Nieu/wk- en oeoonomisühe berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.40 Amsterdamsch Salon orkest en gramofoonmuziek. 3 00 Christelijke lec tuur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Orgelconcert. 4.00 Zangklasse ..Zanggenot" en pianosolo. 4.30 Voor de jeuigd 5.00 Gr am.-miltziek. 5.15 Nieuws- en oecono- mische- en beursberichten ANP. 5 30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en cursus over meteo rologie. 6.00 Berichten. 6 05 Mareamdo-ensemble 6.45 Actrueele reportage of gramoformmrueiek. 7.00 Oeco- nomische vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramo foonmuziek. 7 30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gra mofoonmuziek. 8 00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 irlvik zijn te vergeven?". i Arnhemsche Orkest- berichten ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301 m. VARA. 8.00 Gramofoon muziek 830 Nieuwsberichten ANP., gramofoon muziek: 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.20 Esme ralda. 10.50 Declamatie. 11.10 Orgelspel en zang. 1140 Gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 1215 De Ramblers. (Ca. 12.30 VARA- Almanak)12.45 Ndeuiws- en oeconomiscihe ber. AINIP. 1.00 VAIR'A- geestelijk karakter ralda en solist. 6.00 Caus. den moderqen astronoom". 6.15 Esmeralda en solis ten. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gramofoonmuziek. 7.00—7.15 Bratoantech praatje (ANP), sluiting. uks* ^erc* gemomPeld over de nieuwe leiding van de Jeugfl- isch- if^n§ en over de beide mannen: over den doode en over isch j ^kg0' !was niet gemakkelijk om iemand de schuld te geven; ze L%i zich allen schuldig in het dal. Daarom konden ze er 44—36 led ovoj: spreken. zocht een aanleiding om naar Hamrafell te gaan. Maar fcule kreeg men geen woord te hooren van wat er ge was. Skule was ernstig en zwijgzaam; men kon niet verwachten. Hij ging als gewoonlijk zijn gang, werkte ien nog wat harder, m ^peugdvereeniging kwam gedurende een geheele maand m +ij elkaar. Het ongeluk had een verlammenden invloed m gerdur van Nes was als versuft. Zij deed haar werk in m —toom. Ze sprak geen woord, zelfs niet bij de begrafenis rond alsof het haar niets aanging. Haar gelaat had een m —uitdrukking. Torfe was bij haar en deed zijn best om m :oo gemakkelijk mogelijk voor haar te maken. Hij was als altijd. Maar toen er eenige weken verloopen waren, begon Hallger- dur weer de oude te worden. Haar stem bleef hard klinken en ze sprak niet meer dan het hoog noodige. Tegenover vreemden bewaarde ze een norsch stilzwijgen. Torfe nam een meisje aan voor het werk, hij wilde Hallgerdur zooveel mogelijk sparen en bovendien, Hallgerdur en Ingebjorg konden het niet best met elkaar vinden. Björn Isleifszoon was sinds dien Nieuwjaarsnacht niet meer op Nes geweest. Ingebjorg daarentegen ging telkens naar Laxa, en zij en Björn praatten samen als vroeger. Zij deed haar best om met Matthildur op een vriendschappelijken voet te komen, maar dat lukte niet. Matthildur was voorkomend, maar sprak bijna niet. Björn zou in het voorjaar een nieuw woonhuis zetten. Hij was al begonnen met steenen te halen uit de bergen. Hij werkte hard; Gilse, Oude Kristjan en de jonge landbouwkundige hielpen hem. Op een dag, toen Björn in de schuur bezig was met het onderstuk van zijn slede, kwam Kolfinna bij hem. Ze was ge kleed om op reis te gaan en had een bundeltje in de hand. Björn keek verbaasd op. Het trof hem, dat ze sterk veranderd was; ze was magerder geworden. Ook zij had gedurende de laatste weken niet veel gesproken; geen wonder, aacht Björn, als er iets geweest is tusschen die twee. „Wat is er?" vroeg hij vriendelijk. „Ik ga naar Hamrafell," zei ze zacht. „Naar Hamrafell? Wat ga je daar doen. „Ik ga er heen, vader. Ik blijf er.bij Skule." Björn staarde haar aan, de hamer in de hand, hij kon geen woord uitbrengen. Hij vroeg zich af of zij het soms uit gekheid zei. Eerst toen ze hem de hand toestak en „dag vader" zei, schrikte hij op. „Wat praat je voor onzin, kind? Wat wil je daar doen?" „Ik zal voor Skule het huishouden doen." Er klonk een lichte spot in haar stem. „Heeft hij je dat gevraagd?" Ze knikte. Björn keek haar sprakeloos aan. „En en daar heeft hij niet eerst met mij over gesproken. Ik heb er nog heelemaal niet over gedacht; ik heb liever niet, dat je nu al het huis uitgaat." „Ik heb alles goed overdacht, vader. Vaarwel." Ze knikte hem toe en ging heen. Björn liep naar buiten; de hamer viel uit zijn hand; hij staarde haar na. Naar Skule om het huishouden te doen Een ongekende ontroering maakte zich van hem meester; het was alsof iets weggleed uit zijn leven; nooit zou het meer worden als vroeger. Het kind was zoo wonderlijk, haar stem klonk zoo vreemd. Hij rilde, toen het tot hem doordrong, op wie zij leek, zooals ze daar stond in de deur Sigrun? „Onzin", mompelde hij en trok zijn schouders op. Wat wilde dat kind? Was ze koppig en wilde ze niet luisteren? Hij bukte zich om den hamer op te rapen, ging weer naar binnen en sloeg een spijker in het hout Ze moest de gevolgen maar dragen. Er zou een hartig woordje gesproken worden eer hij haar terugnam in huis, als dit haar werkelijk ernst was. Het had hem heelemaal in de war ge bracht; hij begreep er niets van. Naar Skule! Naar Hamrafell! Die verwenschte jongen! Hij gaf een schop tegen de slee en verliet de schuur. Bij de groote steenhoop bleef hij staan, de handen in de zakken, in gedachten verdiept. „Naar Hamrafell," mompelde hij. Kolfinna liep voort, zonder om te zien. Ze hield de lippen stijf op elkaar geklemd en knipte met de oogen om haar tranen te bedwingen. Ze wilde langs de schapenschuren aan het meer gaan, dan hoefde zij de weide van Nes niet over te steken. Toen ze de schapenstallen naderde hoorde zij stemmen; ze bleef plotseling staan, ze zag er tegenop iemand te ontmoeten. Ze wachtte een oogenblik, liep naar den hoek, om beter te kunnen luisteren. Even later herkende zij Oude Kristjan's krakerige stem: „Liefje," klonk het plechtig, „hoe lang heb ik op dit oogenblik gewacht." Toen zweeg de stem. Kolfinna's hart bonsde. Onwillekeurig bleef ze staan luisteren, tot Oude Kristjan peinzend zei: „Misschien moest ik haar in mijn armen sluiten en Matthildur fluisteren, Matthildur, mijn geliefde." Toen Kolfinna om den hoek keek, zag ze den ouden man bij een sneeuwpop staan, die hij achter de schuur gemaakt had, zoodat ze van de boerderij niet te zien was. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5