panflavin DINSDAG 21 JANUARI 1941 Toenemend* bedrijvigheid aan het front van Tobroek Het Italiaansche weermachts- bericht In zijn wecrmaehtsberleht no. 120 maakt het Italiaansohe hoofdkwartier het volgende bekend: In den sector van het elfde leger aan het Grieksche front zijn de vijandelijke aanval len afgeslagen. In Cyrenaica valt een toegenomen bedrij vigheid waar te nemen van de artillerie en van patrouilles aan het front van Tobroek. Tijdens een vijandelijken luchtaanval is een Hurricane door het afweergeschut neerge haald. Aan het front van Dzjarabub hebben onze vliegtuigen vijandelijke troepen en gemecha niseerde middelen met bommen en machine- geweervuur bestookt. In Oost-Afrika zijn vijandelijke pantser wagens, die een van onze posten aan het front van den Soedan genaderd waren, op de vlucht gedreven. Aan het front van Kenya hebben wij een aanval van vijandelijke strijdkrachten, welke door vliegtuigen en gevechtswagens ge steund werd, afgeslagen en den vijand zware verliezen toegebracht. Onze luchtmacht heeft - installaties en magazijnen van de vijandelijke basis te Port Soedan gebombardeerd. Vijande lijke luchtaanvallen op Djudduga, Berbers, Dixedawa, Goera en Tobelli hebben geen schade veroorzaakt In den ochtend van 17 Januari heeft de vijand een luchtaanval ondernomen op een van onze bases in den Dodecanesus. Dank zij het afweergeschut werd de aanval afgesla gen. De bommen vielen in het open veld zon der schade aan te richten. Italiaansche luchtaanvallen in den Soedan Het Italiaansche weermachts- bericht Het 227ste Italiaansche weermachtsbericht luidt als volgt: Niets belangrijks te melden van het Griek sche front, waar de ongunstige weerstoestand aanhoudt Onze vliegtuigen hebben vijande lijke bases doeltreffend gebombardeerd. Troe pen en ravitailleeringsdiensten zijn met mitrailleurvuur en bommen bestookt In Cyrenaica acties van artillerie en pa trouilles aan het front van Dzjaraboeh en dat van Tobroek. In de nabijheid van Dzja raboeh hebben onze vliegtuigen met groot succes gemotoriseerde vijandelijke strijdmid delen gebombardeerd. De vijand heeft een luchtaanval gedaan op Tobroek. Een van zijn vliegtuigen is door luchtdoelartillerie neer geschoten. In Oost-Afrika heeft een van onze pos ten aan het front van den Soedan een krachtigen vijandelijken aanval afgesla gen en gevangenen gemaakt. Een van onze kolonnes heeft een detachement, dat per auto vervoerd werd, en een escadron ca valerie aangevallen en op de vlucht ge dreven. Onze vliegtuigen hebben pantser auto's en troepen op verscheidene plaat sen in den Soedan gebombardeerd. De vijand heeft enkele invallen gedaan op het gebied van Erythrea en daarbij gerin ge schade aangericht. Formaties bommenwerpers van het Duit- sche luchtcorps hebben onder escorte van Italiaansche en Duitsche jagers een duikaan- val gedaan op de vlootbaste La Valetta (Malta). Gemeerde schepen, het tuighuis en haveninstallaties werden herhaalde malen ge troffen. Een koopvaarder werd tot zinken ge bracht Het vliegtuigmoederschip Illustrious, dat tevoren reeds herhaaldelijk getroffen was, is weer door bommen van groot kaliber ge troffen. De jagers van het Italiaansch- Duitsch escorte hebben zes vijandelijke vlieg- tuigen neergeschoten. Een van onze jagers en vier Duitsche bommenwerpers zijn niet terug gekeerd. Bij het morgenkrieken hebben vijandelijke vliegtuigen vandaag bommen laten vallen op een plaats in Zuid Italië. Aan militaire wer ken is geen schade aangericht Onder de burgerbevolking bevinden zich twee ge wonden. De Illustrious opnieuw getroffen Naar het D.N.B. verneemt zijn gisterochtend Duitsche Stuka's opgestegen voor een nieuwen aanval op de haven van La Valetta. De be manning van een waarnemingsvliegtuig, dat tegelijkertijd was opgestegen, meldt dat de haven geheel in rookwolken gehuld is, zoodat geen bijzonderheden konden worden waarge nomen. De branden woeden vooral in de ha venwerken en op de kade voor de vliegkamp schepen, waar de reeds zwaar getroffen Il lustrious zijn laatste toevlucht heeft gezocht De gevechtsvliegtuigen werden begeleid door Duitsche en Italiaansche jagers. Volgens de tot dusverre ontvangen berichten zijn drie Britsche Hurricane-jagers neergeschoten. Bemanningen van teruggekeerde Duit sche vliegtuigen hebben gemeld, dat bij den aanval op de haven van La Valeüa het Engelsche vliegkampschip Illustrious door drie xwaxe bommen is getroffen. Twee bommen troffen vaartuigen, die vlak bij de Illustrious lagen. Een treffer werd geplaatst op een in het dok liggen de torpedoboot jager. Andere bommen troffen havenwerken, het tuighuis en de fabrieksinslallaties aan de kade. Drie Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Berlijnsche commentaren De behoefte aan Engelsche vliegtuigen United Press meldt uit Berlijn: De Duitsche avondbladen hielden zich gis teren bezig zoowel met den aanval op Malta alsook met de verklaringen lan officieren van de Royal Force, dat de Duitsche „stuka's" eerste klasse zijn en dat de Ameri- kaansche vliegtuigen niet goed genoeg zijn. Zoo heeft de Angriff de kop „Noodkreet van het Eng-lsche luchtwapen-U.S.A. vliegtuigen niet goed gei.oeg." De Lokal Anzeiger schrijft: „Noodkreet aan de Ver. Staten", de Nachtaus- gabe: „Verklaring van een deskundige noodkreet aan de U. S. A.: Snellere vlieg tuigen". De Duilsch-Iialiaansche samenwerking Over de ontmoeting tusschen Hitier er Mussolini schrijven de bladen nog niets, doch mogelijk staat het hoofdartikel van de D. A. Z. ermede in verband, welk artikel onder het opschrifü „Duitschland en Italië schouder aan schouder": de Duitsch-Italiaansche ge wapende samenwerking in de Middellandsche Zee behandelt. Ieder# Duitsche bom, die op het Britsefee eiland neervalt, komt ook de Italiaansche oorlogvoering ten g -de en iedere aanval op de Middellandsche Zee is ook een aanval op Engeland. De gezamenlijke oorlog der mogendheden van de spil is meer dan ooit een eenheid, militair, oeconomisch en geeste mir tnn besluit'dit artikel. M PASTILLES 1e. tegen keelontsteking, 2 e. tegen verkoudheid, 3 e. tegen griep. De luchtaanvallen op Malta Een bijzondere correspondent van Stefani geeft een beschrijving van den aanval op de haven La Valetta op Malta. Hij meldt: de Duitsche bommenwerpers, die Zondag de be langrijkste doelen van La Valetta bestookt hebben, traden in achtereenvolgens in talrijke golven op en wel in twee groote aanvallen, waarvan de eerste begon om ongeveer half twaalf des morgens en de tweede om twee uur des middags. Talrijke Engelsche jachtvliegtuigen van de types Hurricane en Spitfire doorkruisten de lucht en trachtten de bommenwerpers aan te vallen, welke doeltreffend beschermd wer den door Italiaansche en Duitsche jagers. De jachtvliegtuigen van de mogendheden van de spil verdreven evenwel de Engelschen, en maakten daarmede den weg voor de bommen werpers vrij. Toen trad het luchtafweerge schut in werking en te midden van de witte rookwolkjes der granaten doken de bommen werpers omlaag om het arsenaal, de haven- Inrichtingen, de werven, de voor anker lig gende schepen en het vliegkamps.chip Illus trious, dat de admiraliteit in het droogdok hoopte te herstellen, te treffen. De Duitsche bomvliegtuigen, die uit de zeer laag hangende wolken te voorschijn doken, lieten bommen van zeer zwaar kaliber vallen, welke enorme schade aanrichtten. De Illus trious werd herhaalde malen getroffen. De werven bij de pier werden volkomen vernield. Het kruithuis werd op verscheidene plaatsen getroffen en door bommen van het zwaarste kaliber volkomen vernietigd. Een in de haven liggend schip werd op de voorsteven getroffen en zonk, hetgeen een geweldige deining in het water veroorzaakte. Talrijke bommen ontploften op de kaden, de pieren, de belangrijkste punten van de haven, vernielden kranen, bruggen en materiaal. On geveer honderd vliegtuigen namen aan dit optreden deel. Tevens ontstonden er ver woede luchtgevechten. De schade, welke te Malta is aangericht door de luchtstrijdkrachten van de spil, welke in nauwe samenwerking opereerden, zullen belangrijke gevolgen heb ben voor deze vijandelijke vlootbasis. Dit op treden vormt een onderdeel van het ver nietigingsplan. waartegen de Engelschen machteloos staan. De actie zal worden voort gezet, totdat de basis van Malta geneutrali seerd zal zijn, zooals zij het reeds was in den afgeloopen zomer als gevolg van de zeer doel treffende actie der luchtstrijdkrachten van Italië. Het optreden van het Duitsche luchtwapen in Polen Publicatie van Fransche documenten Het D.N.B. meld* uit Berlijn: Het ministerie van buitenlandsche zaken publiceert uit de geheime acten van den Franschen generalen staf, die in Le Charité in Duitsche handen gevallen zijn, nog twee documenten, die betrekking hebben op de Duitsche oorlogvoering in de lucht in Polen. Het zijn uittreksels uit mémoires van den Franschen luchtvaart-attaché, generaal Ar- mengaud, en een rapport van ritmeester Choisy, lid van de Fransche militaire missie in Polen. Beide getuigen verklaren eenstem mig, dat het Duitsche luchtwapen slechts voor den oorlog belangrijke doelen gebom bardeerd en de Poolsche burgerbevolking gespaard heeft Aldus melden de mémoires van generaal Armengaud, dateerend van 14 September 1939, waarin gewezen wordt op de superioriteit en de beslissende uitwer king van het Duitsche luchtwapen in de gevechten in Polen De generaal schrijft: „Ik moet uitspreken, dat hét Duitsche luchtwapen volgens de oorlogswetten heeft gehandeld. Het heeft slechts militaire doelen aangevallen en indien dikwijls burgers gedood of gewond zijn, dan kwam dat alleen omdat zij zich bij militaire doelen bevonden. Het is belangrijk, dat men dit in Frankrijk en Engeland verneemt, opdat geen repressailles ondernomen worden, daar hiertoe geen aanleiding bestaat en dus niet door ons een totale luchtoorlog ont ketend wordt. Het rapport van ritmeester Choisy, dat de periode van 1 tot 10 September 1939 bestrijkt, luidt als volgt: „Het Duitsche luchtwapen, dat van den eersten dag van den strijd af de onbetwiste heerschappij in de lucht ver overd had en door het luchtdoelgeschut var den tegenstander op geenerlei wijze belem merd werd, maakte den indruk, dat het van 1 tot 10 September den strijd in den rug van den vijand volgens een program voerde, dat het door een nauwkeurig ingelicht opperbevel voorgeschreven was. Daar het zijn opdrachten in volstrekte veiligheid kon uitvoeren en door buitengewoon mooi weer begunstigd werd, was het in de gelegenheid zijn doelen nauwkeurig in het oog te vatten en te bom bardeeren met een precisie en een rust als bij een oefening in vredestijd. Zoo valt te verklaren, dat de burgerbevolking en ook de plaatsen zelf betrekkelijk gespaard zijn gebleven. Nachtelijke bomaanvallen rijn niet gedaan. Het bombardement van Warschau is daarvan een kenmerkend voorbeeld. De eenige doelen, waarop rechtstreeks gericht is, waren de stations, de vliegvelden, het groote hoofdkwartier en de Weichselbruggen. Het lijkt doelmatig aan dit rapport enkele woorden toe te voegen over de lessen, die men uit deze periode van den luchtoorlog kan trekken. Al met al valt te cöncludeeren, dat het Duitsche luchtwapen in de genoemde tijdsruimte ook achter het Poolsche front bij zijn oorlogvoering slechts de vernieling van militaire doelen beoogd heeft. Er bestaat evenwel geen twijfel, dat het deze opdracht slechts met maximale consideratie voor de burgerbevolking kon uitvoeren, omdat het in het bezit van dermate betrouwbare berichten was, zoo in veiligheid kon opereeren en om dat de buitengewone atmosferische omstan digheden te hulp kwamen. Het onderhoud tusschen Pétoin en Laval De Parijsche pers hecht er bijzondere beteekenis aan Het onderhoud tusschen maarschalk Pétain en Pierre Laval wordt door de Parijsche pers als de belangrijkste gebeurtenis van dè laatste weken gequalificeerd en uitvoerig van com mentaar voorzien. Óet D. N. B. meldt uit Parijs dat men algemeen van opvatting is, dat de politieke crisis, waarin Frankrijk zich sedert 13 December bevindt, thans een defini tieve oplossing zal vinden en dat de Fransche regeering den weg inslaat, die naar de Parijsche pers betoogt de eenige kans op wederopriohtiing en saneering biedt, n.l. samenwerking met Duitschland. Een gevolg van deze samenkomst, zoo schrijft de Petit Parisien, zal zijn dat de mannen, die na de smartelijke gebeurtenis sen van Juni 1940 zich openlijk voor een politiek van Duitsch-Fransche samenwerking uitgesproken hebben, zich thans vereenigd moeten zien met het doel Frankrijk van een rol, die het waard is, te verzekeren. Achter het staatshoofd moeten Pierre Laval, Mar- quet en Flandin samenwerken aan de leiding van de staatszaken. Frankrijk heeft een sterke eensgezinde leidingnoodig. Een laatste kans is aan het land geboden, die het niet voorbij mag laten gaan. La France au Travail verklaart, dat maarschalk Pétain weer eens bewezen heeft, dat hij het belang van het land boven alles stelt. Het Fransche nieuwsbureau O. F. J. be toogt, dat de gebeurtenis van Zater dag binnen enkele dagen belangrijke ge volgen zal hebben. Pétain wenscht de gevaren van een splitsing weg te nemen Het kabinet van maarschalk Pétain heeft gisteren een aanvullende mededeeling ver strekt over het onderhoud tusschen maar schalk Pétain en Pierre Laval. Hierin wordt naar het D. N. B. uit Vichy meldt, gezegd: Om binnenlandsche politieke redenen heeft het hoofd van den staat, maar schalk Pétain, zooals hij zelf in een radio boodschap heeft uiteengezet, op 13 Decem ber besloten van de medewerking van Pierre Laval af te zien. Als gevolg van de omstandig heden, waarin het Fransche openbare leven zich op het oogenblik bevindt, heeft men deze redenen tot dusver niet kunnen ophelderen. In vele gemoederen is daardoor een zekere verwarring ontstaan. Het hoofd van den staat wjnscht echter, dat zich meer dan ooit de eenwording van alle Franschen rondom hem voltrekt. Meer dan ooit w°riScht hij de ge varen van een splitsing der gemoederen weg te nemen, en meer dan ooit acht hij het van belang, de misverstanden uit den weg te rui men, die de goede betrekkingen tot de beeet- tende overheid en de Fransche regeering kun nen sohaden. Om deze redenen heeft maar schalk Pétain er belang aan gehecht een onderhoud te hebben met Pierre Laval. De leden van de Fransche regeering hebben Maandagavond vergaderd. In politieke kringen gelooft men, dat de bij eenkomst in de eerste plaats diende om de ontmoeting te bespreken tusscher maar schalk Pétain en Pierre Laval. In Griekenland zou een aan zienlijke Engelsche troepen macht aanwezig zijn Gemotoriseerde divisie te Saloniki Roosevelt legt den eed af ORGANISATIEBESCHIKKING PRIJSBEHEERSCHII Een pleidooi voor de democratische idee aangekomen GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-SXANDB RUIN GAR AN TIE-STAND R O O D GAR ANTI E-STANDZWART GARANTIE. STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. lijk, De oorr. van de Kölnische Ztg. te Rome bericht aan zijn blad, dat volgens een bericht van Stefani uit Boekarest, vry groote Engelsche troepen-afdeelingen te Saloniki zijn aangekomen. Het moet gaan om meer dan een divisie met gemotoriseerde eenheden. Ook in Athene zijn weer Engelsche militairen gezien. Engelsche technische troepen van het luchtwapen en van de marine waren reeds eerder in Saloniki waargenomen, dat overi gens door de Italiaansche luchtaanvallen zwaar beschadigd is. Uit andere te Rome ge publiceerde berichten, afkomstig van de Zuid- slavische grens blijkt, dat in totaal ongeveer 80 a 90,000 Engelschen in Griekenland moeten zijn; van dat aantal zouden echter slechts 2000 (aan het front) zijn uitgezet, voorname lijk artilleristen en vliegers uit Cyprus en Australië. De overige troepen behooren tot de staven, de intendance, de automobielcolon nes en tot den bewakingsdienst der havens. De Japansche regeerings- verklaring Konoje brengt rapport uit bij den Keizer Minister-president Konoje heeft gisteren den Keizer rapport uitgebracht over den inhoud van zijn regeeringsverklaring, die hij bij de opening van de nieuwe parlements- zitting zal uitspreken. Volgens Domei zou deze verklaring de volgende punten be handelen: 1. Vastbeslotenheid der regeering om de door haar gestelde doeleinden te verwezen lijken; 2. De beteekenis van het drie-mogend- heden-pact in verband met de internationale betrekkingen, in het bijzonder met Engeland en de Vereenigde Staten; 3. De betrekkingen van Japan met Sowj et- Rusland; 4. Japan's Chineesche politiek na de erkenning van Wang-Tsjing-wei; 5. De betrekkingen van Japan met Fransch- Indo China en Nederlands ch-In d i e; 6- De nieuwe oeconomische structuur vol gens het beginsel van een door der. staat gecontroleerde en geleide huishouding. CD.N.B.) Het D.N.B. meldt uit Washington: In tegenwoordigheid van het diplomatieke korps, het opperste gerechtshof, het kabinet en alle leden van het Congres alsmede van de gouverneurs i alle staten, heeft presi dent Roosevelt gistermiddag in het Kapiiool den eed afgelegd voor zyn derde ambts periode als president dei Vereenigde Stalen. Vervolgens kwam hij voor de microfoon en hield een korte toespraak, waarin hij opnieuw toohde, een voorstander van Je democratisch»- idee te zijn. Roosevelt betwijfelde, dat de democratische gedachte aan het aftakelen is een bepleitte de wenschelykheid van een vooruitstrevende ontwikkeling van een demo- cratisoh Amerika, in het geloof aan deze idee. Thans bestaat, naar hij beweerde, de taak van het volk der Vereenigde Staten hierin, de natie en haai instellingen voor vernietiging van buiten af te redden. Willkie over zijn reis naar Engeland Wilkie heeft tegenover de pers verklaringen afgelegd over zijn onderhoud met Roosevelt en zijn plannen, waarin hij o.a. zeide met den president ook over het productieprogram ge sproken te hebben. Bij zyn bezoek aan Enge land wil hij ook het productieprobleem aldaar onderzoeken. Hij is van meening, dat de producties van Engeland en de Ver. Staten gecoördineerd moeten worden. Wilkie weerlegde toen nogmaals met nadruk de berichten omtrent een benoeming van hem tot ambassadeur te Londen. Na zijn terugkeer vandaar wil hij zich in het particu liere leven terugtrekken. Hij is voorstander van hulp aan Engeland tot aan de grens van den oorlog (short of war).. De wet op hulp aan Engeland moet evenwel, zoo meent hij, beperkt worden, opdat de volmachten van den president niet grooter zijn dan volstrekt noodzakelijk. De hulp mag zich niet uitstrek ken tot Amerikaansche konvooien naar En geland. Amerika moet zich wachten iets te doen, dat oorlog onvermijdelijk maakt. Op de vraag, welk beeld de minister van buitenlandsche zaken, Cordell- Hull, van de situatie in Engeland ontworpen had, ant woordde Willkie, dat hij Engelands positie als „kritiek" aangeduid had, doch de meening had geuit, dat Engeland het zou kunnen bol werken, indien Amerika zijn bewapening bespoedigde. De Duitsche luchtaanvallen Zondagnacht De Engelsche berichtendienst heeft gister avond omtrent de Duitsche luchtaanvallen in den nacht van Zondag op Maandag nog nader meegedeeld, dat overal, waar bommen gevallen rijn, „een zekere mate van schade is ontstaan". Óp vele plaatsen zijn branden uitgebroken. Engelsche havencompfexen zouden door den staat worden overgenomen Naar de Londensche correspondent van Nya ringlifft Allehanda meldt, zou het voorstel om d installaties der groote havens door d^i staat te doen overnemen, definitief door het kabinet zijn .angenomen. Behalve de industrieele dienstplicht is ook de -«ationalisatie der Engelsche havenbedrij ven, waartoe de Britsche regeering heeft be sloten, een der middelen, waarmede men stagnatie in het Engelsche arbeids- en in dustrieproces in de toekomst hoopt tegen te gaan. De havenarbeiders, aldus het A.N.P. uit Stockholm, komen zoodoende ln staats dienst, waardoor het ministerie van arbeid de mogelijkheid heeft, vrii over hen te beschikken zonder naar buite- tot dwang maatregelen te moeten overgaan, zooals men thans op de arbeiders in de wapen industrie denkt' toe te passen Het A.N.P. meldt uit Rome: Het Grieksche vrachtschip Ethnos is twee weker, over tijd en moet als verloren worden beschouwd. Het 6000 ton groote schip maak te deel uit van een konvooi, dat van Lissa bon naar Kairo voer In de Straat van Sicilië hebben Italiaansche gevechtsvliegtuigen dit konvooi aangevallen en uit elkaar geslagen. De Ethnos kon toen met zware slagzij ont komen, doch de reddende kust heeft het blijkbaar niet meer kunnen bereiken. In de Staatscourant van gister is opgeno men de volgende beschikking van den ge machtigde voor de prijzen tot uitvoering van het prijsbeheerschingsbesluit met betrekking tot de organisatie van de prtjsbeheersching. Afd. 1. Algemeene bepalingen Art 1. 1. Bij den gemachtigde voor de prij zen wordt een afdeeling voor de prijsbeheer- sching gevormd. 2. Het hoofd der afdeeling is aan den ge machtigde verantwoordelijk voer de beheer- sching van de prijzen. Art. 2. I. De prijsbeheersching geschied door vijf inspecties voor de prijsbeheersching, wel ker gebieden overeenkomen met de rechts gebieden der gerechtshoven. 2. De inspecties voor de prijsbeheersching zijn gevestigd te Amsterdam, 's-Gravenhage, 's-Hertogenbosch, Arnhem en Leeuwarden. Art. 3. Aan het hoofd van elke inspectie voor de prijsbeheersching staat een inspec teur. Hij is aan het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching verantwoordelijk voor de beheersching van de prijzen ln zijn inspectie. Afd. 2. Tuchtstrafvordering Art. 4. De Inspecteur voor de prijs beheersching is binnen de door den gemachtigde gestelde richtlijnen bevoegd, terzake van overtredingen van prijsvoor- schriften tuchtrechtelijke straffen en maat regelen op te leggen, als bedoeld in de artikelen 7 en 8e van het besluit nr. 11/1941 (prijsbeheerschingsbesluit), en ver volging, als bedoeld in artikel 5 van dat besluit, te vorderen. Art. 5. 1. De tuchtzaken staan ter kennis neming van den inspecteur, ln wiens in spectie de overtreding begaan werd of de dader woont of verblijft. 2. Indien ingevolge het eerste lid meer dan één inspecteur bevoegd is, wordt de zaak afgedaan door den inspecteur, die daarmede het eerst bemoeienis heeft gehad. 3. Het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching kan den volgens het tweede lid bevoegden inspecteur aanwijzen en zaken, welke hij verkocht acht, aan een bepaalden inspecteur ter afdoening overdragen. Art 6. De gemachtigde behoudt zich voor: 1. Zelf tuchtrechtelijke straffen en maat regelen op te leggen; 2. Aan het hoofd der afdeeling voor de prijsbeheersching ambtenaren toe te voegen, die aan dit hoofd ondergeschikt zijn en de bevoegdheid hebben, tuchtrechtelijke straffen en maatregelen op te leggen; 3. Aan de inspecties voor de prijsbeheer sching toegevoegde inspecteurs te verbinden, die aan den inspecteur voor de prijsbeheer sching ondergeschikt zijn en de bevoegdheid hebben, tuchtrechtelijke straffen en maat regelen op te leggen. Art. 7. 1. Het hoofd van de afdeeling voor de prijsbeheersching is bevoegd binnen de door den gemachtigde voor de prijzen ge stelde richtlijnen tuchtbeschikkingen in be roep te nemen. 2. Het beroepschrift kan zoowel bi) de inspectie voor de prijsbeheersching als bij den gemachtigde voor df prijzen worden in gediend. Art 8. De gemachtigde voor de prijzen'be houdt zich voor: 1. zelfs tuchtbeschikkingen ln beroep te 2. aan het hoofd van de afdeeling vo prijsbeheersching ambtenaren to# te v^rdan die aan dat hoofd ondergeschikt zijn 4. „D bevoegdheid hebben, tuchtbeschikkingelC. d< beroep te nemen. j H Afd. 3. Opsporing d/h' Art 9. Het hoofd van de afdeeling vo« V,E prijsbeheersching zorgt voor de algenwij controle op de naleving van de prljsm T schriften in het gehcele land en geeft ajin d met opsporing van overtredingen van ]Woe voorschriften belaste ambtenaren, ondei^Cjj die van de rijksbureaux voor de nijve den centralen crisis-controledienst, de lag 1 verkeersinspectie, den crisis-accountants^rgad van de departementen van handel, nijvevorn en scheepvaart, en van landbouw en viss<ö- e! instructies en aanwijzingen voor de opsK® van overtredingen van prijsvoorschriftë me Art 10- 1. De inspecteur voor de pqsteL heersching zorgt voor de algemeene conchoc op de naleving van de prijsvoorschriften 1 zijn inspectie en geeft aan de hem vocwel prijscontrole toegevoegde politie-ambte»ren en aan de in de gemeenten voor contror3?' de naleving van de prijsvoorschrlften al "e, wezen politieambtenaren instructies envan wijzingen voor de opsporing van de oveami dingen van prijsvoorschriften. ke 2. Hij is bevoegd de in artikel 9 bed(var opsporingsambtenaren in bijzondere gevp de met het verrichten van een bepaald ondeiriü' te belasten. P1®® Art 11. 1. Voor de opsporing van over dingen van prijsvoorschriften worden a^n v wezen het hoofd van de afdeeling voofogh prijsbeheersching, de inspecteurs voor de joerr beheersching eD de hun toegevoegde inlaar: teurs. 2 Aan de inspecteurs voor de prijsbel sching worden een of meer personen mei 0f voegdheid tot het opsporen van overtredi# as van prijsvoorschriften toegevoegd. Art 12. 1. Zij, die voor de opsporingjj te overtredingen van prijsvoorschriften zijn ihet gewezen, ontvangen een door den gemaa"** de voor de prijzen onderteekend bewijs 1(jer bevoegdheid. 'er» 2. Zij dragen het bewijs van bevoegd steeds bij zich. V( 3. Zy moeten hun schriftelijke verklidin gen, verbalen en relazen opmaken op iber eed, bij den aanvang hunner bediening tegd. 4. ZIJ zijn bevoegd, by de uitoefeningJ£le hun dienst den bijstand van de politie im o roepen. dscï tiebl Afd. 4. Slotbepalingen Uj □en Art 13. 1. De personen, die met het oplet in van tuchtrechtelijke straffen en maatreg1®1^ zijn of zullen worden belast, worden door^ gemachtigde voor de priizen benoemd,>ver schorst en ontslagen. ars 2. Zij worden door den gemachtigde t de prijzen of door dengene, die door hefren. aangewezen, beëedigd. d' 3. Het 2e lid vindt overeenkomstige toe(a®a sing ten aanzien van de door den gemacht voor de prijzen overeenkomstig artikel 24 A het prijsbeheerschingsbesluit aangewezen it e sonen. rku Art. 14 1. Deze beschikking wordt aa: haald als „organisatiebeschikking prij heersching". 2. Zij treedt ln werking op den dag hl I afkondiging. j nl Binnenlandsch Nieuws Inbraak in een groenten handel te Utrecht In den nacht van Donderdag op Vrijdag is ingebroken in de kantoren van een groen tenhandel aan de Croeselaan te Utrecht. De dieven hebben een kelderraam opengeschoven, lieten zich naar beneden glijden en wisten via de kamer in het kantoor te komen. En pas sant namen zij behalve hun eigen gereed schappen ook nog boren en vijlen mee uit den kelder en met deze werktuigen gewapend was het voor hen een klein kunstje de brand kast, welke in het kantoor stond, open te breken. Met de boren wist men het slot te forceeren en de deur open te krijgen. Uit de brandkast *wexd een bedrag van ruim 3000 gestolen. De dieven ontkwamen via denzelf den weg. Na een kort onderzoek heeft de Utrechtsche politie Vrijdagavond de daders gearresteerd. Het waren twee betonwerkers van achttien en twintig jaar; de oudste was langen tijd als sjouwerman bij den groentenhandelaai in dienst geweest. Na een verhoor van eenige uren hebben de daders bekend. Daar de poli tie het vermoeden heeft, dat deze daders zich ook nog aan andere diefstallen hebben schul dig gemaakt, wordt l.et onderzoek voortgezet. Ook Zaterdag zijn de dieven aan een scherp verhoor onderworpen en het staat wel vast, dat zij bij verscheidene inbraken ir» het Sticht betrokken zijn geweest; de betonwer kers, die thans werkloos zijn, zijn naar het huis van bewaring overgebracht. In de woning van een der jongens heeft de politie onder het vloerzeil een gedeelte van de gestolen 3000 teruggevonden. DE STAATSLEENING Schuldbewijzen kunnen dienen voor successie- en schenkings rechten De thans aangekondigde 4 pet. Neder- landsche staatsleening 1941, groot nomi naal 500 oiillioen, is verdeeld in schuld bewijzen aan toonder groot 1 1000, 500 en 100. De koers van uitgifte bedraagt 100 pet. De leening zal, zooals eveneens reeds werd aangekondigd, aflosbaar zijn a pari, in ten hoogste 10 jaren en de schuldbewyzen zullen kunnen dienen ter voldoening van successie- en schenkings rechten. De coupons, die 15 Februari en 15 Augustus betaalbaar zullen zyn, zijn vrij van oouponbelasting. De inschrijving geschiedt op 29 Januari a.s. bij de kantoren van een aantal Neder - landsche bankinstellingen en by het Agentschap van het Departement van Financiën te Amsterdam. De storting van het verschuldigde wegens toegewezen schuldbewijzen moet geschie den ten kantore van Inschrijving op Zaterdag 15 FebruarL Indien deze vrijwillig# leaning niet wordt volteekend, sal een 2*4 pet ge dwongen 4 0-jarige annuïteits- leening pari worden uitgeschreven, met verplichte deelneming volgens aan slagregeling. Kinderen als kerkdieven Offerblokken te Venlo gelicht. De recherche te Venlo heeft een vyttal Jeug dige kerkdieven aangehouden, die in verschil lende kerken der stacker hun werk van maak ten om de offerblokken te ledigen. De zaak kwam aan het rollen, toen een 12-jarige jongen KL op heeterdaad werd betrapt, toen hij in de kerk van O.L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen, op de knieën bij een offerblok zat en daar het geld trachtte uit te halen. Toen de jongen be trapt werd sloeg hy op de vlucht doch kon door den koster der kerk gegrepen worden, waarna hij aan de politie werd overgegeven. Bij het verdere onderzoek is toen gebleken, dat zich een complot aan verschillende soortgelijke diefstal len schuldig maakte. Er werd nog aangehou den een broer van genoemden K., een 16-jarig meisje v. d. A. en een 13-jarig meisje P. De aangehoudenen hebben zich ook aan dief stallen in de St, Nicolaaskerk en in de hoofd parochiekerk van St. Martinus schuldig ge maakt, en daartoe meermalen een bezoek aan deze kerken gebracht Ook in andere kerken, waaronder de Dominicanerkerk en de Recto- raatskerk aan den Maagdenberg, hebben soort gelijke diefstallen plaats gevonden. In hoeverre de aangehoudenen zich aan deze beide laatste kerkdiefstallen hebben schuldig gemaakt wordt nog onderzocht. Het geld, dat door de jeugdige aangehoudenen op deze wijze uit de offerblokken werd ge haald, werd door de kinderen versnoept Het onderzoek duurt nog voort INWONER VAN WEESP j™ VERMIST De ruim 70-jarige heer C. G. WesselmaPE1 Weesp, die Vrijdagnamiddag tegen 5 uur, i Muiden Is gewandeld ,is sindsdien niet in woning teruggekeerd en gevreesd wordt,"™ hij verdronken is. Zyn zoon, de heer J. selman, was met diens zoontje, twee km en twee zoons van de familie O. te Wi L Vrijdagmiddag per schaats naar Muiden' L gaan en had tevoren gezegd, dat hij van was, op het IJsselmeer te gaan rijden, vader was het bekend, dat hij buiten Mi een vlet had liggen en de heer W. Sr.,5ei« er altijd bevreesd voor geweest dat zijn met die vlet het IJsselmeer op zou gaan. I oude man heeft eenigen tyd in Muiden toefd en eenige personen hebben hem dagavond 7 uur in goeden welstand de ID tolbrug te Muiden zien passeeren. Ni heeft de familie niets meer van hem gehoo Het is wel opmerkelijk, dat de verr. zich naar later gebleken is niefA. onrechte ongerust had gemaakt over zijn en zijn kleinzoontje. Laatstgenoemden rijn, met de overige hierboven genoi schaatsenrijders, op het IJsselmeer gaan il 1' maar inmiddels was de mist dikker gewol 1' Het bleek, dat er op het IJsselmeer verf 2* lende wakken waren, welke de rijders i zaakten, een omweg te maken. Bovef 2' brak een sneeuwbui los, en het gevolg bi een en ander was, dat het gezezlschap, da 7 personen bestond, waarvan slechts e» volwassen waren, niet meer den juisten naar Muiden kon vinden. Inmiddels wa J avond geworden, zoodat de echtgenoote den heer W. Jr., en de ouders van de jongens O., die aanvankelijk niet eens w; dat rij met eerstgenoemde op de sc waren, zich doodelijk ongerust maakten,, j de jongens niet thuis kwamen. f Intusschen dwaalden de 7 ryders op IJsselmeer rond en waren tenslotte zóó ui j koers geraakt, hoewel de leider van het tr^ over een kompas beschikte, dat zy uiteiniA bij Zeeburg (Amsterdam) aankwamen. 1 ren hadden zij gepoogd, bij Diemerdam wal te gaan. doch dit was niet gelukt dra rij te Zeeburg waren aangekomen, ben zij de families te Weesp telefoniscr* meld, dat zij behouden van het ijs ware.y komen, doch het was inmiddels s avonr* uur geworden. Het gezelschap is toen per'tej huiswaarts gekeerd. Toen Zaterdag nog niets van den 5 man gehoord was, begon men zich o' ongerust te maken en de heer W. Jr.,1 zich, wederom per schaats, naar Muiden geven, om een onderzoek in den omtrePrÉ te stellen. Hij is tot meer dan 8 km ur--- kust het IJsselmeer opgegaan en heeft oef3 ijsvlak rondom Pampus geheel afgeg-; Nergens was echter een spoor van den misten man te vinden. Later heeft men vernomen, dat een ir- in Muiden Vrijdagavond in den omtrek," het genie-sluisje bij de Weesperstraat r een plons gehoord had.. Daar de heer W~,( man Sr. niet byzonder goed van gezicht. was en het om ruim 7 uur duchtig snee,, wordt vermoed, dat hij, het smalle slui^0, getje willende passeeren, misgesstapt heet j, in de sluiskolk terecht is gekomen, >2. ijsvrij gehouden was. Dreggen had echtetfje resultaat. Ook Zondag heeft men niets r van den vermiste vernomen. De Maastunnel Het schot tusschen de tunnel stukken V en VI doorbroken Vanochtend zijn de laatste beletselen tus schen de tunnelstukken V en VI doorbroken. De Maastunnel is thans zoover gereed, dat directie en aannemer op den linkeroever door de instijgschachten op het zuidelijkste tunnel stuk naar binnen gaande, de tunnel naar den rechteroever konden doorschrijden. Van vandaag af zullen dus voor dienst gebruik rechter en linker Maasoever onder water verbonden zijn. De verbinding tusschen het kopschot van tunnelstuk IX met het ventilatiegebouw op den linker Maasoever moet dus alleen nog doorbroken worden, voordat men van den eenen tunnelingang naar den anderen kan loopen. De politie te Amersfoort heeft aangehjn] en in arrest gesteld zekeren U., verdadw diefstal van een groote partij goederen. Br^ huiszoeking werden door de recherche in genomen: twee vaten, elk inhoudende «rL boter, een doos met 30 schorten, een doc^Q 12 nieuwe lakens en sloopen, een dooi verbandmiddelen, een groote partij koffi 1 pak bloembollen en twee hammen. Van <57« missing van deze inbeslaggenomen goedtfn. echter nog geen aangifte bij de politie gh"e Vervolgens is aangehouden V. verdacvn diefstal van een rijwiel en een zekere In dacht van heling van een rijwiel. "n Met ineang van 1 Februari is aan G. O. fr« op zijn verzoek eervol ontslag verleend a) rendaris bij het departement van landtx vlsscherij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2