<V> m DINSDAG 14 JANUARI 1941 PAG. 5 TUSSCHEN AMSTEL EN IJ /infer in de stad - Zorgen in het oude jaargetijde - Voedselver- strekking van gemeentewege Wat het Rijk doet (Van onzen Amstedamschen redacteur). Tot Vrijdag van de vorige week, toen de oofdstad getooid was met winterpracht, eeft de vorst in het nieuwe jaar haar heer- chappij doen gevoelen. Toen alle boomen •ngevolge van de rijp tooverachtig mooi 'aren, begon de wind te krimpen en den vol enden dag was het dooi. Na den feilen wind van de eerste dagen is jaars, werd het weer er mooier op, en de ;eeuw is ons slechts spaarzamelijk bedeeld, et was dan ook meermalen een lust voor randelaars om van het winterweer te genie- •n, en de schaatsenrijders konden profitee- wi van prachtig ijs, goed bereidbaar, zonder eel scheuren, met weinig wakken. Opnieuw aren de grachten en buitenvaartjes gestof- erd met de jeugd van Holland, die met meer minder gemak, niet zelden met zwier en atie zich over den solieden ijsvloer voorbbe- ogen. Het is een echt oud-Holla ndsch vermaak, en goede, vaderlandsche sport, die ditmaal jjna geen gevaar opleverde, want als ras- chte landgenooten, zijn we ook nu niet over (én nacht ijs heengegaan. Zelfs op een deel an den Amstel, nabij de brug voor de Cein- uurbaan, die ondanks haar klimmend aantal »ren nog steeds de Nieuwe Amstelbrug wordt pnoemd, reed men naar hartelust, terwijl p het midden van den Amstelstroom het ijs iu en dan door voorttobbende schepen werd loorbroken. Een aantal jaren geleden gold het als iets lijzonders, wanneer de bekende bordjes aan |e trams door middel van de letters A. IJ. C. lubliceerden, dat de Amsterdamsche IJsclub leopend was. Veel ijs beleefde men toen niet, iaarom was het een gebeurtenis wanneer de feden van de A. IJ. C. zich met een gerust lart konden wagen op het gestolde water- rlak tusschen Rijksmuseum en Concertge- K>uw. Daar had men ook een krabbelbaantje, vaar de jeugd, in elk geval de beginnelingen, lich konden oefenen. De A. IJ. C. midden in de stad genoot lekere populariteit, misschien nog meer bij »en, die achter de hekken van het groote ter- tein de festiviteiten van den winter konden jadeslaan. Thans, nu de A. IJ. C. sedert »enige jaren is verhuisd naar den Amstelveen- icheweg bij het stadion, trekt het winterver maak <féér bijna geen aandacht. Men kon er trouwens niet bijkomen, zóóver ligt de baan ran den weg verwijderd. De sohaduw van den winter is zorg, ar moede en gebrek. Dat is steeds min of meer het geval geweest en de vorige winter ligt ons nog versch in het geheugen. Er kon toen och ter veel tegen de gevolgen van de koude ivorden gedaan, thans dringt deze menige Ding binnen, ook van hen, die wel brandstol kunnen betalen, voorts van bonnen zijn tien, doch deze niet tegen het veelbegeerde iwarte goud kunnen inwisselen, omdat er «■andstoffenschaarschte heerscht. De winter stelt hooge eischen aan de voeding. Voor breede groepen der bevolking beteekent dit een onmogelijke opgaaf. Van daar dat bet gemeentebestuur in den vorigen winter de bevolking tegemoet kwam: in de eerste plaats door de vuurpotten, waarbij menigeen, die buiten langdurig moet ver blijven, zich kon warmen. Thans kan daar- vun niets komen. Naast de zorg van het Leger des Heils en andere instellingen, die een warme dronk of warm voedsel "er- strekten, deed het gemeentebestuur toen het zijne door naast de kostelooze voeding voor de schoolkinderen der armen warme maal tijden voor vijf cents per portie beschikbaar te stellen voor volwassenen. In de afgeloopen week is het gemeente- jestuur opnieuw met het verstrekken van ;e|warm voedsel begonnen. De stamppot van indijvie, vet en vleesch, die den eersten dag 'erd opgeschept, smaakte voortreffelijk. 1 Voor 13 cents ontvangt men 1.2 liter. Niet linder dan 17 menu's kunnen worden amengesteld. 'rins. Men is met de bereiding van den stevigen >urgerpot begonnen in de Centrale Keuken den Haarlemmerweg, waar wjj met an- iere heeren van de pers een kijkje hebben omen en van de spijzen konden proeven, dit grootbedrijf, technisch en hygiënisch voortreffelijk ingericht, kunnen maximaal 10.000 porties per dag worden gereed ge naakt Wordt deze topprestatie bereikt, dan s tweemaal voedselbereiden noodzakelijk. Zoover kwam men den eersten dag nog niet: ji, 1500 porties werden toen op drie plaatsen in Ie stad uitgereikt ,Veel te duur", zei het oude heertje met den ilhoed in het distributielokaal aan de Kart- izerstraat, in de Jordaan, toen hij zijn nnetje warm eten in een doek knoopte. De ipmerking was gericht tot den wethouder .■erer'i R*- voor de levensmiddelenvoorziening, den heer van Meurs, die zich voor dezen dienst met succes interesseert. Hij kon den klager dan ook met een kwinkslag op zijn plaats zetten. Begrijpelijk was de opmerking overigens wel, want was de positie der armen een jaar geleden niet benijdenswaard, thans is deze toestand ongunstiger. Toen vijf cents voor een warm maal met B-steun in den vorm van dekking, kleeding en schoeisel, als dit noodig was, en een brandstoffentoeslag van 1 per week. Thans het een noch het ander, hooge prijzen voor levensmiddelen en bijgevolg een hoogeren prijs, 13 cents, voor zulk een maal tijd. Hieraan is evenwel momenteel niets te veranderen, en een groot deel der bevolking wordt op deze manier den winter doorge holpen, want alleen de nood heeft B. en W. bewogen deze voedselvoorziening ter hand te nemen. Blijkt de maatregel in te slaan, dan zullen eerlang 60,000 personen per dag van voedsel kunnen worden voorzien: hou ders van vetkaarten voor 13 cents, houders van boterkaarten voor 25 cents per keer. Voor menigeen is dan practisch de vet- en vleeschschaarschte opgeheven, want bij een knipkaart voor negen porties zijn een vet en vier vleeschibonnen noodig plus van zelf het vereischte geldbedrag. Al ziet men niet, dat vet en vleesch worden opgediend, deze ingrediënten bevinden zich nochtans in het voedsel, want het vleesch wordt gemalen met het vet toegevoegd aan de aard appelen en de groenten, die worden toege diend. Stamppot is uiteraard de meest gewilde schotel, eigenlijk de noodzakelijke voor waarde voor zulk koken-en-gros. Alles gaat daar in 't groot. Vijftien man pitten de aardappelen, die vooraf machinaal zijn ge schild. Zij maken voorts bijv. met z'n allen uien schoon, zorgen dat tallooze teilen met aardappelen worden gevuld, met kool of een ander tuinbouwproduct, dat, zoo noodig, machinaal wordt grof- en klein-gesneden. In de 18 blinkende kookketels wordt het voed sel dan verder bereid, terwijl eiken dag door den directeur wordt „geproefd". Ieder heeft druk werk, want er is veel te bedisselen vóór de massale burgerpot van een bepaalden dag klaar is. Nu en dan staat soep op het menu of ontvangt men peulvruchten. Deze nu zoo actueele gemeentezorg Is mogelijk gemaakt door het Rijksbureau van Voedselvoorziening in Oorlogstijd, dat voor den aanvoer der producten dagelijks zorgt en er op let, dat geregeld een aantal levende runderen ter beschikking wordt gesteld, die via het abattoir en de centrale slagerij bij de keukens worden bezorgd. In de naaste toekomst toch zal Amsterdam zeven nood- keukens rijk zijn: vijf van het Rijk, twee van de Gemeente. Het is de bedoeling om dan 9000 personen per uur, op verschillende pun ten der stad, van warm voedsel te voorzien. Al kleven aan genoemde maatregelen be zwaren voor het normale huiselijke leven, de tegenwoordige omstandigheden vereischen deze overheidszorg en hier ter stede wordt zij goed aangepakt. FRISO. 155.8 millioen 1 31 millioen ge- dus 124 millioen Wat in één maand verrookt wordt In de „Chr Tabaksbewerker" vinden we een overzicht van het verbruik van sigaren over de maand October 1940 en den daar voor ontvangen prijs. Het totale verbruik w stuks. Hiervan waren ru banderolleerd met 25 pet. met 20 pet. accijns. De prijzen liepen nog steeds op. Dit is na tuur lijkniet te verwonderen bij'het steeds duurder moeten inkoopen der grondstoffen. Van de 124 millioen stuks waren volgens de banderollebelasting: van 4Vt ets 9.3 mill.; van 5 ets. 5.2 milLs van 6 ets. 20.4 mill.; van 7 tot en met 8 ctsJ 36.7 mill.; van 9 en 10 ets. 28.3 mill.; van 11 en 12 ets. 13.5 mill.; van 13, 14 en 15 ets. 6.4 mill.; van 16 en 13 ets. 1.2 mill.; boven 18 ets. 3 mill, totaal 124.0 millioen. De gemiddelde doorsneeprijs was ongeveer 9 cent per stuk. Rekenen wij daarbij ook de ruim 31 millioen, waaronder ook alle senori- tas gerangschikt worden, dan is de gemid delde doorsneeprijs 8 cent per stuk. Het frauduleus slachten Wegens het frauduleus slachten van var kens of het voorhanden hebben van vleesch, afkomstig van frauduleus geslachte varkens, is tegen 23 slagers in verschillende plaatsen des lands proces-verbaal opgemaakt. Boven dien zijn zij door de Nederlandsche veehou derij-centrale van het verkrijgen van een toe wijzing van vee en vleesch uitgesloten. Gistermiddag heeft een crisisambtenaar in samenwerking met een gemeenteveldwachter huiszoeking gedaan bij zekeren G. te Oost- zaan, waar zij frauduleus geslacht vee aan troffen. Een varken, dat juist gedood was en een geslacht schaap zijn in beslag genomen en naar het abattoir te Zaandam gebracht Proces-verbaal is opgemaakt Oproeping ingevolge art. 7 der Pachtwet De secretarissen-generaal van de departe menten van justitie en van landbouw en vis- scherij hebben bepaald, dat een oproeping, als bedoeld in artikel 7, tweede lid, der pacht wet, ook kan geschieden tegen een tijdstip, later dan een maand na de ontvangst van het in die wetsbepaling bedoelde afschrift, mits de oproeping geschiedt tegen een tijdstip uiter lijk 3 maanden na de ontvangst van het af schrift. Dit besluit treedt onmiddellijk in werking en heeft terugwerkende kracht tot 1 Octo ber 1940. (Art. 7 tweede lid luidt thans: Indien de rechter summierlijk van oordeel is, dat of de verplichtingen, voor den pachter uit de over eenkomst voortvloeiende, als buitensporig moeten worden beschouwd, of althans de pachtprijs zoodanig is vastgesteld, dat hij den pachter, ook bij bijzondere bekwaamheid en ijver, niet de mogelijkheid van een rede lijk bestaan uit de opbrengst van het gepachte goed zoude laten, terwijl nochtans de pachter zulk een bestaan uit de opbrengst van het goed redelijkerwijze mag verwachten, doet hij verpachter en pachter oproepen om, op een door hem te bepalen tijdstip, uiterlijk een maand na de ontvangst van het afschrift, voor hem te verschijnen). De winkelsluiting De omzetten van den winkelstand hebben in het afgeloopen jaar allerminst geleden van de verlate opening en vervroegde slui ting van de zaken, aldus de strekking van een artikel in het Algemeen weekblad voor den middenstand. Het publiek heeft blijk baar een groot aanpassingsvermogen „zoodat de winkelstand ook als normale tijden weder aanbreken niet beangst behoeft te zijn om radicale maatregelen te nemen met betrekking tot de regeling van de verkoops- Het blad herinnert er dan aan dat de toe standen van 1914'18 van grooten .invloed zijn geweest op de winkelsluitingsregeling in die dagen en daarna. Het schijnt dat op dit punt de geschiedenis zich herhaalt. Door het hierboven genoemde feit van een niet ver anderden ja zelfs vergrooten omzet zal het legioen der onwrikbare palstaanders een ongelimiteerde verkoopsmogelijk- heid een gevoelige deuk hebben gekregen, overigens niet zeggen wil dat de strijd het winkelsluitingsvraagstuk geheel beslecht is. De vraag die, volgens het blad n.l. aan de orde zal komen luidt: Vervroeging in welke mate. De sluiting om 8 uur zal wel een einde ?n en de strijd zal nu gaan tusschen 6 uur, welke twee tijdstippen elk hun eigen voordeelen hebben. Men kan hierbij echter komen tot een synthese, welke zou moeten bestaan in het invoeren van een sluiting om 7 uur (ook op Zaterdag) en uit verbod van arbeid door winkelpersoneel 5 uur 's middags. De meeste zaken met personeel zullen dan ook wel om 6 uur sluiten de zaken zonder personeel kunnen na dit tijdstip nog een uurtje geopend blijven om te kunnen voldoen aan een vertraagde be hoefte van den consument. Tenslotte beveelt het blad dit vraagstuk aller aandacht aan, hoewel het in deze dagen nog niet brandend van actualiteit is. De Amerikaansche boeren hebben in veel grootere mate mogelijkheden gevonden voor het gebruiken van de electrische kracht dan de stedelingen. Uit een statistiek van de „Rural Electrification Administration", de Amerikaan sche organisatie welke belast is met de elec- trificatie van het platteland, blijkt dat de vin dingrijke farmers op meer dan 320 verschil lende manieren van den electrischen stroom partij trekken. Honderden bezigheden op het veld en in huis worden thans door den farmer met behulp van electrische machines en appa raten uitgevoerd. Hierbij is gebleken dat de gewone boer zeer vindingrijk is en steeds nieuwe toepassingsmogelijkheden voor de elec- triciteit ontdekt. De „Rural Electrification Ad ministration", of in sommige gevallen ook de electriciteitsmaatsohappijen welke zich in privé-bezit bevinden, schieten den landbouwer voor de electrificatie noodzakelijke kapi- voor, dat deze dan in termijnen kan terug betalen. De cowboys bijv. die vroeger het vee met boven het vuur verhitte brandijzers het merk inbrandden, gebruiken thans electrische brandijzers, die dezelfde temperatuur behou den. waardoor het werk ten zeerste bespoedigd wordt. De smid heeft zijn blaasbalg in den hoek geworpen, omdat hij thans een electrisch ge dreven smidse bezit Ook de kunst van het „varkens-roepen" is overgenomen door een electrisch gedreven roep-apparaat, zoodat zelfs een boer met een schorre keel, zijn varkens door het drukken op een knop bij elkander kan roepen. De electrische koelkast in een land bouwershuishouding is dezelfde, als die in de woning van een stedeling, hij is echter veel grooter. Daarin houdt men room en eierer tegen zeer geringe kosten versch. Vele Ameri kaansche hoevenaren betrekken hun water tegenwoordig door electrisch gedreven pom pen, welke ook de drinkbakken van het van water voorzien en in droge tijden irrigatie gebruikt worden. Electrische broed machines hebben reeds velen kuikens, biggen en lammetjes het leven gered. Terwijl de boerin haar kamers electrisch stofzuigt, maakt de boer zijn koren, vruchten, groenten, de broedmachines, ja zelfs het vee met behulp van electrische apparaten schoon. Electrische verwarmingsapparaten worden in de Ameri kaansche boerenhuishouding voor 15 verschil lende doeleinden gebruikt De uitvoer van wild Blijkens een besluit van den secretaris generaal van het departement van landbouw en visscherij is de uitvoer van levend en ge slacht wild tot een nader te bepalen tijdstip slechts aan de stichting Nederlandsche cen trale voor eieren en pluimvee, gevestigd te Beekbergen, als monopoliehoudster, toe gestaan. BOTSING TUSSCHEN MOTOR EN AUTO Vanochtend kort na half twaalf heeft zich te Amsterdam éen botsing voorgedaan tus schen een motorrijwiel en een auto, waarbij de motorrijder vrij ernstige verwondingen opgeloopen heeft. In de Sarphatistraat wilde de motorrijder nog juist voor een auto zwenken. Terwijl hij volgens de regeling had moeten wachten. Hij kwam daarbij in botsing met den auto moest met een rechteronderbeenfractuur het Onze Lieve-Vrouwen-gasthuis opgenomen worden. Zijn duo-passagier kwam er met eenige ontvellingen af. Het einde van het 42.000 ton metende mailschip .Empress ol Britain dat op den Atlantischen Oceaan getorpedeerd werd, nadat het door een luchtaanval in brand was geraakt (Foto Welibild) Mosselen Het verbruik hier te lande grooter dan ooit Het verbruik van mosselen, dat in ons land vroeger slechts gering was, is de laatste maanden enorm gestegen. De binnenlandsche afzet bedraagt tegenwoordig reeds ongeveer 10,000 ton per maand. Yerseke heeft thans een bloeiende mosselen-industrie. Alleen in de afgeloopen week werden aldaar 1500 ton mosselen aangevoerd, welke ter plaatse wor den gekookt, gepeld, gezouten of in het zuur gelegd. Jeugdige werkkrachten zijn te Yerseke voor deze industrie niet meer te vinden; er komen er reeds uit de omliggende dorpen. In het geheel hebben ongeveer 300 jongelieden in deze industrie thans werk. Het gemeentebestuur van Yerseke oefent een streng toezicht op de industrie uit. Kokerij en ïnleggerij moeten van elkaar zijn geschei den en op sanitair gebied worden hooge eischen gesteld. De bedrijven, welke op een volgens het oordeel der autoriteiten bevredi gende wijze' functionneeren, krijgen van ge meentewege bijzondere certificaten, welke bij de verzonden mosselen worden overgelegd. Men hoopt de belangstelling voor dit bij uit stek goedkoope en gezonde voedsel nog te verhoogen. Tijdelijke toelage aan rijks personeel en verhooging minimum kindertoelage Het Verordeningenblad bevat een besluit van den secretaris-generaal van de departe menten van financiën en van binnenlandsche zaken betreffende toekenning van een tijde lijke toelage aan het rijkspersoneel en ver hooging van het minimum van de kinder toelage. Deze beschikking luidt als volgt: Artikel 1. Met ingang van 1 December 1940 wordt aan het gehuwde rijkspersoneel in vasten en tijdelijken dienst öf op arbeidsover eenkomst naar burgerlijk recht werkzaam, een tijdelijke toelage verleend van zes ten honderd van de bruto-wedde of het bruto loon, voor zoover de bruto-wedde of het brutoloon, vermeerderd met deze toelage, een bedrag van 1900 's jaars niet overschrijdt. Het bovenstaande is niet van toepassing, wanneer ingevolge een algemeene loons- verhooging na 31 December 1937 de wedde of het loon van vorenbedoeld rijkspersoneel is verhoogd. Artikel 2. Met ingang van 1 Januari 1941 wordt, bij wijze van tijdelijken maatregel, het minimumbedrag van de kindertoelage, be doeld in artikel 21, eerste lid, onder a, en in artikel 24, zevende lid, van het bezoldigings besluit burgerlijke Tijksambtenaren 1934, van 60 's jaars, 1.15 per week of 5 per maand, per kind, opgevoerd tot 75 's jaars, 1.45 per week of 6.25 per maand, per kind. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond vestigde voor eenige weken op nieuw de aandacht van den Rijksdienst voor de Werkverruiming op de noodzakelijkheid, dat meerdere zorg besteed diende te worden aan de schaft- en schuilketen in de objecten der werkverruiming, spéciaal voor hen die den geheelen dag op dit werk verblijven. Thans heeft de Rijksdienst medegedeeld, dat reeds maatregelen getroffen zijn, ten einde de ver betering over het geheele land te doen aan brengen. HONDERDJARIGE TE HAREN OVERLEDEN Zondag is te Haren bij Groningen overleden de heer J. van Hemmen, oud landbouwer, die op 30 September 1940 zijn honderdsten verjaar dag in goeden welstand had gevierd. GERED Gistermiddag was een twaalfjarige jongen ondanks den sterken dooi, toch nog op het ijs, dat in de Houthaven te Amsterdam ligt, gegaan. De gevolgen van dit gevaarlijke spel bleven niet uit, vooral omdat hij zoo onvoor zichtig was, onder de brug in Hembrugstraat door te loopen. Hij zakte prompt door het ijs en verkeerde weldra in een gevaarlijke positie. Gelukkig voor hem had de 21-jarige G. F. Timmer mans, die op den Spaarndammerdijk woont, het ongeluk zien gebeuren en deze jongeman snelde onmiddellijk te hulp. Hij slaagde er in ten koste van een nat pak en een wond aan een der handen, den jongen uit het water te halen. Beiden hadden geen nadeelige ge volgen van het koude bad ondervonden. TeL Buis ter Beide 444 (2 lijnen) K 3403 Mechanische Transportinrichtingen Rolbanen Hangbanen Prospect! op aanvraag. Rechtszaken RECHTBANK TE UTRECHT Voor den politierechter, mr. Roeling, ver scheen gistermiddag de achttienjarige arbeider C. S. uit Barneveld, wien het veroorzaken van brand door sChuld ten laste was gelegd. Op roekelooze wijze had verd. op 2 December van het vorige jaar zijn sigarettenaansteker met benzine gevuld. Hij begaf zich daartoe naar een loods, waar eenige tientallen vaten ben zine lagen opgeslagen, opende een der vaten en goot uit het spongat een flinken straal benzine De vloeistof stroomde hem over de handen en voordat hij goed en wel zijn aan steker met benzine had gevuld, lag er een groote plas op den grond. Te midden van de vele liters explosieve benzine probeerde verd. of zijn aansteker ,het deed' direct daarop vloog zijn hand schoen in brand, welke verd. van schrik op den grond liet vallen. De plas benzine kwam tot ontbranding en in minder dan geen tijd stond de geheele loods in lichter laaie. Aan blusschen viel niet meer te denken en toen al de vaten benzine leeggebrand waren, was ook de geheele opslagplaats tot den grond toe af gebrand. In verband met den jeugdigen leeftijd van verd. eischt het O.M. een geldboete van vijf tien gulden of tien dagen hechtenis. De politierechter heeft S. conform den eisch veroordeeld. Het de slede tegen de helling. - Wear in het hooggebergte de sneeuwval heel het landschap in wintertooi zette, kan ven de sledesportnoor hartelust genoten worden (Foto We,tbild) DIEFSTALLEN TE AMSTERDAM Op het politiebureau in de Warmoesstraat te Amsterdam zijn twee personen gebracht die zich schuldig gemaakt hadden aan winkel diefstal. Het waren een 23-jarige vrouw er. een 14-jarig meisje, die in een groot magazijn getracht hadden zich winkelgoederen toe te eigenen. Uit een loods aaa de De Ruyterkade hebbe; onbevoegden acht vaten en negentien baier mosselen gestolen. Winterhulp Nederland Dr. E. Heldring: „Er is geen twijfel aan, dat deze wiri er grooter ontberingen dan gewoonlijk voor ons land zal brengen. Wie den noodlijdenden landgenooten daarin door een gave aan Winterhulp tegemoet ko men kan, doe dit naar zijn vermogen". Land- en Tuinbouw Coöperatieve vleeschcentrale Naar het Agrarisch Nieuwsblad mededeelt, heeft een commissie uit de landbouwcoöpera- een plan ontworpen om te komen tot cen- trlisatie en concentratie van de bestaande ccöp. baconbedrijven en tot oprichting van coöp. vee-afzet- en verwerkingscentrale. De oprichting van deze coöp. vleeschcentrale ver keert reeds in een vrij gevorderd stadium. Het Centraal Bureau uit het Ned. Landbouw Comité zal financieele medewerking verleenen. Voor het eerst zullen lid zijn de Drentsche Exportslachterij te Assen en de Coöp. Geld. Ov. Exportslachterij te Wierden. Het blad verwacht verder, dat de Coöp. Exportslachterij te Akkrum aan de oprichting zal deelnemen, terwijl het nog bericht, dat het Centraal Bureau bereids een vleeschconservenfabriek te Twello heeft aangekocht. ONTWIKKELINGSWEEK VOOR BOEREN DOCHTERS. Er zal zoo mogelijk, ook dit jaar weer een ontwikkelingsweek voor boerendochters ge houden worden, en wel in het Clubhuis „In geborg" bij Leusden. De hoofdleiding zal be rusten bij jkvr. J. A. Wttewaal van Stoet wegen. Secretaresse is mej. J. G. Heeres te Oosternieland (Gr.). Er zullen lezingen gehouden worden over de jonge boerin in dezen tijd. Het leven van fabrieksmeisjes, Nieuwe banen in Boerenbedrijf, Onze houding, enz. Naast Bijbelkringen worden ook praatkringen ge houden. Radioprogramma WOENSDAq 15 JANUARI HILVERSUM I. 415 m. Nederlandsch programma VARA. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.30 Nieuws berichten ANP). 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.2 Orgelspel en zang. 10.50 Declamatie. 11.10 Esme ralda en soliste. 12.00 VARA-orkest (In de pauze VARA-Almanak)12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Uitzending, uitgaande van c Nationale Bond ..Landbouw en Maatschappij". 1.15 sk. 5.15 Nieuw economische- en beursberichten ANP. 5 30 Ondi wijsfends voor de Scheepvaart: Technische cau serie. 6.00 Esmeralda en soliste. 6 45 Actueele re portage of gramofoonmuziek. 7.00 Economische vragen van den dag ANP 7.15 Volkszang. 7.36 Berichten (Engelsch). 7.45 Gramofoonmuziek. 7.55 VARA-Almanak. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Radiotooneel. 3 30 Berichten (Engelsch). 8.45 VARA- ;hten ANP. 8 4 10.30 Morgendienst IJ.00 Graa Zang "berichten. 12 15 Keoortaee 01 mu \N.P. 1.0 iek. 1.20 Orgelconcert. 2 00 Gramo 40 Pianokwartet „Die Haghe" ei - i Bijbellezing. 4.15 Gra igd. 5.00 VPRO: Cy van ons volk" lische- en beursberichten ANP 5 30 Berichten. 5 35 Christelijk dameskoor Rijswijk met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 6.15 ..Opvoeding in dezen tijd", lezing. 6.35 Gramofoon muziek. 6.45 Actueele reportage of gramofoon muziek. 7DO7.15 Brabants praatje. ANP en slui ting. Wetenschappen E. Kruisinga, An Introduction to the Study of English Sounds. Seventh Edition. Groningen, P. Noordhoff. De werken die Prof. Kruisinga geschreven heeft, munten alle uit door groote wetenschap pelijkheid, door een heldere uiteenzetting van de feiten en door een bizondere mate van nuchterheid in het beschouwen en het behan delen van de problemen. Van de schrijver kan zeggen dat hij boven alles critisch is. Pas door voortdurende critiek, ook zelfcritiek, kan men komen tot het juiste inzicht Deze regel past Prof. Kruisinga altijd toe. Hij is daardoor wars van alle dilettantisme, dat op taalkundig gebied zooveel gevonden wordt* waar de eerste de beste meent een oordeel te moeten hebben over voor de deskundige zelfs moeilijke pro blemen. Kruisinga ontleedt alles tot de grond toe en zet dan z'n standpunt uiteen in een Nederlandsch dat als model kan dienen en dat voor vele van z'n leerlingen ook als model ge diend heeft. Men leze zijn werk „Het Neder lands van Nu", dat enkele jaren geleden in de Wereldbibliotheek is verschenen. Hef gaat uit van het standpunt dat men de taal moet obser- veeren en er geen maatstaven by moet gebrui ken. die er niet bij hooren. Grammatica bijv. moet zegt hij, niet prescriptief zijn, maar descriptief. Op deze wijze schreef hij een „Ein- führung in die deutsche Syntax" en zijn hoofd werk „A Handbook of Present Day English" beleefde een vijfde druk en is een werk dat ver buiten onze grenzen de aandacht heeft ge trokken. Ieder die het Engelsch werkelijk wil bestu- deeren, en ieder die in staat wil zijn onderwijs in deze taal te geven, hetzij bij het ulo, hetzij bij het middelbaar onderwijs, behoort van de werken die Dr. Kruisinga voor hen schreef, op de hoogte te zijn. Onlangs is de zevende druk uitgekomen van „An Introduction to the Study of English Sounds". In de Voorrede voor de eerste druk werd gezegd dat deze „Introduction" eigenlijk een nieuwe Uitgave is van „English Sounds", dat het eerste deel vormde van het reeds ge noemde „Handbook". Als men nu van deze zevende druk de inhoudsopgave vergelijkt met die van „EngliA Sounds" dan ziet men dat, op enkele kleinere veranderingen na, het schema ervan gelijk gebleven is. Men heeft aan Krui singa wel eens „revolutionaire" opvattingen op taalkundig gebied meenen te moeten verwij ten, men ziet dus hoe conservatief hij ook kan zijn. Wetenschappelijke eerlijkheid maakt noch revolutionair, noch conservatief. Zij kiest na grondige overweging het uitgangspunt, dat zij alleen kan laten varen wanneer werkelijk over tuigende bezwaren zijn aangevoerd. Zoo kiest Kruisinga als uitgaanspunt voor zijn taalbe schouwing een neutrale houding; hy acht de ontwikkeling der moderne talen geen degenera tie zooals de oudere scholen meenden, maar verwerpt evenzeer Jespersens standpunt, dat de voortdurend in hun taalmiddelen zich vereen voudigende talen vooruitgang vertoonen. In het strijdpunt „progress or decay", kiest de groote Deen bewust voor „progress", want hij acht die taal het best, die met een minimum aan mate riaal een maximum aan uitdrukkingsmogelijk heden en duidelijkheid weet tot stand teoren- gen. Door zijn werken loopt altijd de draad dat het Engelsch zich tot een staat van perfect heid heeft opgewerkt. Kruisinga plaatst zich in deze aangelegen heid op het standpunt dat het een wetenschaps- mensch niet aangaat of er vooruitgang is of achteruitgang: hij kan dat feitelijk niet eens constateeren. want, zooals hij in een artikel in Taal en Leven (3e jaargang, nr. 5). over „Tweeërlei Taalbeschouwing" uiteenzet: taal verandering is noch verval, noch vooruitgang en de taak van een taalkundige is noch het betreuren en veroordeelen, noch het toejuichen en verdedigen van taalverandering, maar de verklaring van de op 'n gegeven tijdstip te constateeren feiten van taalgebruik. Het goed- of afkeuren kan hij aan de liefhebbers over laten. al mag hij desverkiezende meedoen. Vanuit dit standpunt is ook de „Introduction", die hierbij in zevende druk wordt aange kondigd, geschreven: observatie van wat er gebeurt wanneer iemand Engelsch spreekt, d.w.z. de wijze waarop hij de taalklanken vormt en die aan elkaar verbindt tot letter grepen en tot zinnen. Maar aangezien het boek voor Nederlanders geschreven is, is er ook een deel aan verbonden, waarin de wijze waarop de geschreven teekens de spraakklanken re- presenteeren, behandeld wordt. Er zijn dus drie deelen: „Phonetics", English Sounds", en Sounds and Svmbols". Juist door vast te houden aan het laatste bewijst Kruisinga hoe oractisch hii is, en dat het hem ernst is met het standpunt, waarvan hij en met hem de School voor Taal en Letterkunde, die het in haar grondslag heeft opgenomen uit gaat, n.l. dat het onderwijs in vreemde talen op onze middelbare scholen behoort te worden gegeven door vakmannen, en dat de opleiding van deze vakmannen behoort gericht te zyn op de practijk en niet alleen maar abstract- wetenschappelijk. De laatste drukken zijn op onderdeelen bij gewerkt en uitgewerkt, al is, zooals we zeiden, het schema in het algemeen gelijk gebleven. De schrijver heeft wel in zijn .Handbook" groote wijzigingen aangebracht en daardoor de zaak steeds zuiverder gesteld, waardoor hij ook be wezen heeft 7 n eigen inzichten te kunnen cor- rigeeren. Dat eischt de wetenschap feitelijk wel, maar het is maar al te mensehelijk om het na te laten en vast te houden aan wat verouderd is. Op het gebied der syntaxis is prof Kruisinga eigenlijk pas goed in z n element, de wetenschao der phonetiek interesseert hem blijkbaar niet in diezelfde mate. Het trof ons, dat de moderne inzichten od het gebied van de wetenschap der spraakklanken, die onder de naam van phono- logie bekend staat, in deze zevende druk niet verwerkt zijn. Wellicht was de schrijver van oordeel, dat hier nog te weinig vastheid is ver kregen en dat men dus hen, voor wie dit boek bestemd is, er nog niet mee lastig hoeft te vallen. Pr. De heer E H. Gastman, rustend landbouwer te Bellingwolde (Gr.) heeft Zondag zijn lOlsten verjaardag gevierd. Van de acht kinderen zjjn nog zeven in leven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 5