DE BRUID5J/ (Danflaviw DINSDAG 14 JANUARI 1941 Artillerie-bedrijvigheid aan het front van Tobroek Luchtaanvallen op Turijn en Venetië Het 820-ste Italiaansche weermachtsberlcht luidt: Aan het Grieksche front normale bedrij vigheid van patrouilles en artillerie. Onze vliegtuigen hebben troepen op marsch èn ko- lonnes vrachtauto's met mitrailleurvuur en bommen bestookt. In Cyrenaica bedrijvigheid van de artil lerie aan het front van Tobroek en van onze snelle kolonnes in de woestijn om Dzjara bob. Een vooruitgeschoven basis van den vij and is doeltreffend gebombardeerd. De vij andelijke luchtmacht heeft enkele plaatsen in Cyrenaica gebombardeerd zonder slachtoffers te maken. In het Oostelijke deel van de Middel- landsche Zee heeft een van onze vliegtui gen, bestuurd door luitenant Copello, en met luitenant ter zee Olivari als waar nemer, een groote vijandelijke eenheid getorpedeerd. Het blijkt, dat het slagschip, waarvan in het 217de weermachtsbericht was gemeld, dat het getroffen was, behoort tot het type Malaya. Onze luchtformatie die dit tot stand bracht, stond onder bevel van majoor-vlieger An tonio Fadda. In Oost-Afrika hebben vijandelijke afdee- lingen gepoogd twee van onze posten aan het Soedaneesche front aan te vallen. Zij zijn met verliezen teruggeslagen als gevolg van het vuur en den tegenaanval van onze troepen. Onze luchtmacht heeft vrachtauto's, troepen en verdedigingswerken op enkele plaatsen in den Soedan gebombardeerd. In den afgeloopen nacht heeft de vijand luchtaanvallen ondernomen op Turijn, waarbij eenige schade aangericht is en enkele personen gewond werden, op Ve netië (schade, één doode, enkele gewon den) en op Catania (eenige schade, maar geen enkel slachtoffer). Het luchtdoelge schut te Catania heeft één vliegtuig neer geschoten, dat in den omtrek van de stad te pletter gevallen is. Te Venetië is even eens een vliegtuig neergeschoten en wel door de artillerie van de marine. De be manning, bestaande uit zes officieren en onderofficieren, is gevangen genomen. Commandowisseling in Albanië Generaal Cavallero vervangt generaal Soddu Het D.N.B. meldt uit Rome: Generaal Soddu heeft met het oog op zijn gezondheid, die een rust van geruimen duur eischt, om ontheffing van het bevel over de Italiaansche troepen in Albanië verzocht Het commando wordt overgenomen door generaal Cavallero, den chef van den generalen staf van de Iallaansche weermacht. Vrij hevige strijd in het dal van de Skoembi S.P.T. meldt uit Ochrida: Zaterdagavond hebben de Italianen stel lingen ten Nocfrden van Tepeleni betrokken, overigens is Zaterdag en Zondag de positie aan het Albaansche front vrijwel dezelfde gebleven. In het dal van de Skoembi werd vrij hevig gevochten, de Italianen hebben alle aanval len van de Grieken afgeslagen. Om strate gische redenen trokken -zij in den namiddag eenige kilometers terug. Hun tegenstand is echter ongebroken en de Grieken hebben verliezen geleden. In den sector van Pogradetsj werd niet gevochten. Fiorina gebombardeerd Uit Griekenland komende reizigers hebben met betrekking tot het jongste bombardement van Fiorina door Italiaan sche vliegtuigen o. a. medegedeeld, dat de Grieken een kerk als munitieberg plaats hadden ingericht De kerk werd door een der Italiaansche bommen ge troffen en de ontplofte munitie veroor zaakte een verschrikkelijke ramp- Onge veer 200 soldaten, die in de buurt van de kerk waren gelegerd, werden ge dood. (D.N.BJ GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB RUIN ,GAR ANTIE-STANDR O O D GAR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle builsnverf- werken bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL 50 Neem dan direct een M PASTILLE om keelontsteking, verkoudheid of griep te voorkomen. Britsche oorlogsschepen gebombardeerd In zijn weermachtsbericht no. 219 maakte het Italiaansche opperbevel Zondag het vol gende bekend: In Albanië ondernam de vijand aanvallen op het front van het elfde leger. Onze tegen aanvallen berokkenden den vijand gevoelige verliezen. In het centrale bekken van de Middel- landsche zee hebben formaties van het Duitsche luchtwapen haar gisteren be gonnen schitterende activiteit voortgezet Zij ondernamen verkenningsvluchten en deden aanvallen op Engelsche formaties. De aanvallen waren op twee groote groe pen van schepen gericht: een kruiser van het type Birmingham is met stelligheid door een bom van zwaar kaliber ge troffen. In Cyrenaica viel bedrijvigheid waar te nemen van artillerie en patrouilles. Onze vliegtuigen hebben vijandelijke formaties na bij Dzjaraboeb gebombardeerd. De vijand ondernam herhaalde aanvallen op eenige eenheden van onze bases in Cyrenaica. In Oost-Afrika was activiteit van patrouilles op de fronten van Soedan en Kenya. Een on zer posten in de zone van Gallabat heeft een aanval afgeslagen welke door artillerie werd ondersteund en den vijand verliezen toege bracht In den ochtend van 10' Januari merkte een formatie torpedobooten, die op verkenning was in de straat van Silicië, een belangrijke vijandelijke vlootformatie op, samengesteld uit talrijke boven-water-eenheden. Twee van onze torpedobooten deden een resoluten aanval midden op de formatie en troffen met twee torpedo's een kruiser, die later in zinkenden toestand werd gezien. Er ontstond een fel ge vecht tusschen de vijandelijke torpedoboot- jagers, gesteund door kruisers eenerzijds en onze torpedobooten anderzijds, die een lang durig en krachtig vuur openden. Twee vijan delijke torpedobootjagers werden getroffen en aan boord vielen branden waar te nemen. Een van onze torpedobooten werd eerst ge troffen in de machinekamer en vervolgens in de munitieopslagplaats, waardoor het vaartuig tot zinken werd gebracht Er verscheen ter stond een andere torpedoboot om de schip breukelingen te redden. In den nacht van 11 op 12 Januari onder namen uit Zwitserland komende vijandelijke vliegtuigen een aanval op Turijn en Savigliano waarbij brand- en brisantbommen werden geworpen. Te Turijn werden woonhuizen ge troffen. Er vallen drie dooden te betreuren. Vier personen werden gewond. Te Savigliano kwamen de bommen terecht op een militair hospitaal, op woonhuizen en op de parochie kerk. Er werd eenige schade aangericht, doch er vielen geen slachtoffers. Ter hoogte van Catania bracht een van onze jachtvliegtuigen in den middag van 11 Januari een Engelsch vliegtuig van het type Glenn Martin omlaag. In aanvulling op het Italiaansche weer machtsbericht deelt radio-Rojpe nog het vol gende mede: Italiaansche luchtstrijdkrachten hebben den geheelen dag in het centrale en het Z.O. bek ken van de Middellandsche zee verkennings vluchten uitgevoerd om een wakend oog te houden op de vijandelijke scheepsbewegingen. Aan deze vluchten werd ook deelgenomen door eenheden van het Duitsche vliegercorps, dat in het bijzonder dat gedeelte van het luchtruim, waarin zich de jongste luchtge vechten hebben afgespeeld, bewaakten. Op 100 mijl ten zuiden van kaap Passero hebben Duitsche eenheden een Engelsche vlootformatie aangevallen en een kruiser met een bom getroffen. In Noord-Afrika ondernam de luchtmacht verscheidene nachtelijke aanvallen. In het ge bied van Dzjaraboeb hebben Italiaansche bom menwerpers vijandelijke troepencolonnes aan gevallen. Verkenningsvliegtuigen verkenden achter het front gelegen inrichtingen van den vijand in Egypte, in het gebied van Kassala en in Oost Kenya, alsmede vijandelijke kam pen in den Soedan. Er zijn geen verliezen te melden. Amerikaansche levensmiddelen naar het onbezette Frankrijk Te Bishop Auckland heeft de Engelsche minister Dalton een rede uitgesproken. Hij verwees naar het besluit ten aanzien van zekere goederenzendingen, die door het Ame rikaansche Roode Kruis in het onbezette Frankrijk moeten worden verdeeld. Hij zeide „Op verzoek van president Roosevelt heeft de Britsche regeering besloten zekere goederen toe te laten tot het onbezette deel van Frank rijk, wanneer ze onze contröle passeeren. Deze |_goederen zullen worden bepakt tot morhiche I artikelen in enger en zinT voorts tot vltamine- preparaten, gecondenseerde melk en kleeren '•-.oen. De goederen zullen door Londen Zaterdag- en Zondag nacht weer zwaar bestookt Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In den nacht van 11 op 12 Januari zijn sterke formaties van het Duitsche lucht wapen tegen de Britsche hoofdstad op- getrede... Zij bereikten alle haar doel en lieten bommen van allerlei kaliber op belangrijke militaire objecten vallen; door het opengespleten wolkendek kon de gloed van groote branden worden waargeno- Zaterdag overdag hebben Duitsche ge vechtsvliegers aanvallen op Engelsche sche pen ondernomen. Twee lichte Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben Zaterdag in scheervlucht het vlieg veld Ramsgate aan de Zuidoostkust van En geland aangevallen, waarbij hangars en ge bouwen getroffen werden. Een hangar werd door volle treffers vernield- Over den aanval, welke Duitsche vlieger- formaties in den nacht op Zondag op Lon den hebben ondernomen, deelde de Britsche radio mede. dat de aanval spoedig na het vallen van de duisternis was begonnen en urenlang geduurd heeft Volgens mededeelin- gen van. het ministerie voor luchtvaart en het ministerie voor binnenlandsche veiligheid is er schade veroorzaakt en is een aantal personen gedood en gewond De Britsche radio meldde verder, dat de Duitsche aan vallen behalve op verscheidene districten in het gebied van Londen, ook zijn ondernomen in Zuid- en Zuidoost Engeland. Zwermen Duit sche vliegers, zoo meldt de Associated Press, hebben Zaterdagavond de Britsche hoofdstad aan een der zwaarste beproevingen onder worpen. Van het vallen der duisternis af heeft een eindeloos lijkende keten van Duit sche vliegers Londen met brand- en brisant bommen bestookt De Engelsche berichtendienst heeft medegedeeld, dat Zondagavond kort na het vallen van de duisternis, te Londen weer de alarmsirenes loeiden. Direct na dat het alarmsignaal weerklonken had was afweervuur en het geronk van vliegtuigmotoren te booren. Het D.N.B meldt uit Berlijn: Sedert de vroege avonduren van 12 Januari heb ben wederom sterke formaties der Duitsche luchtmacht in opeenvolgende golven strate gische doelen in Londen en andere Engelsche steden aangevallen. Engelsche vliegtuigen hebben opnieuw het Zwitsersche luchtruim geschonden De staf van het Zwitsersche leger heeft medegedeeld, dat in den nacht van 11 op 12 Januari gedurende verscheidene uren vreem de vliegtuigen boven het gebied tusschen de Jura en het Meer van Genève gevlogen heb ben. De toestellen kwamen Zwitserland bin nen uit Noordwestelijke richting en verlieten het land weer in de richting van Opper- Savoye. In verscheidene streken werd lucht alarm gemaakt. Het luchtdoelgeschut trad in werking. Uit een noodlanding in Frankrijk en uit radioseinen blijkt onomstootelijk, dat deze vliegers van Engelsche nationaliteit waren. De staf van het Zwitsersche leger heeft van morgen het volgende medegedeeld: Evenals in den vorlgen nacht, is ook in den naoht van 12 op 13 Januari ons souverein gebied, zoo wel in West- als in Oost-Zwitserland en Grau- bunden tusschen middernacht en vijf uur des ochtends verscheidene malen geschonden. In vier plaatsen is luchtalarm gemaakt Uit Vichy wordt gemeld: In Nizerieux, in de omstreken van Lyon, heeft op 11 Januari op 23.00 uur ^ranschen tijd, een Engelsche bommenwerper van het type Wellington een noodlandinj gemaakt. Hierbij werd het vliegtuig totaal -ernield. De inzitten den brachten er het lev.-n af en werden onmid dellijk door de autoiueiten van het departe ment Ain geinterneh-d. De Britsche bommen werper behoorde raar alle waarschijnlijkheid tot de formatie, de in denzelfden nacht, naar reeds gemeld, ok boven Zwitsersch gebied ge vlogen heeft De Falkland-eilanden voor de Vereenigde Staten Stefani meldt uit Buenos Aires: De onderstaatssecretaris voor buitenland ode zaken van Argentinië, Molinari, heeft onthuld, dat de overeenkomst tusschen En geland en de Vereenigde Staten inzake den afstand van steunpunten een geheime clausule behelst, waarbij Engeland zich verplicht den Vereenigde Staten na den oorlog de Falkland- eilanden af te staan, zonder zich te bekom meren om de wettige aanspraken van Argen tinië op die eilanden en ondanks de door pre sident Roosevelt afgekondigde solidariteit der Amerikaansche republieken. De oorlog in het Westen In den loop van Zondag hebben drie Engel sche Lockheedtoestellen naar het D.N.B. ver neemt een Duitsch patrouillevaartuig op de Noordzee met bommen en torpedo's aangeval len. Alle bommen en torpedo's misten het doel. Als gevolg van het doeltreffende afweer vuur van het Duitsche vaartuig draaiden de vijandelijke toestellen af zonder den aanval te hervatten. Een zelfde lot viel aan twee Britsche jagers ten deel, die aan de Kanaalkust patrouille vaartuigen en havenbeschermingsbooten poog den aan te vallen. Twee Hurricanes werden hierbij door de luchtafweerartillerle neerge schoten. Katholieke geestelijken uit West Duitsch- land hebben dezer dagen aan het presidium van het Duitsche episcopaat een rapport toe gezonden over de vernieling van kerkelijk bezit door Engelsche vliegtuigen. Het rapport ging vergezeld van een aantal fotografieën, die den omvang der schade duidelijk aantoon den. Vooral betrof het vernielingen in den omtrek van Dusseldorf, waar twee kerken, een klooster en een katholiek gezellenhuis zware bomtreffers kregen. Het rapport zegt, dat kostbare historische kerkbeelden en ornamenten zijn vernield. De schade, die de aanvallen aan de katholieke kerk de laatste tien tot 12 maanden hebben berokkend, woeden door de kerkelijke in stanties op vele honderdduizenden rijksmark geraamd, ongerekend de historische schilder stukken en ornamenten, waarvan de waarde in het geheel niet te schatten is. Ook ditmaal verzoeken de geestelijken, het episcopaat het rapport aan het Vatikaan op te sturen. De oorlog ter zee Uit Sao Vicente de Caso verneemt de Por- tugeesche correspondent van het D.N.B., dat het schip, waarvan 29 geredden door een Engelschen mijnenveger naar die haven zijn gebracht, het Engelsche s.s. Nalgora (6500 ton) uit Glasgow geweest is, dat een duik boot in den Atlantischen Oceaan heeft getor pedeerd. Van de andere 79 leden der beman ning ontbreekt elk spoor. In Portugeesche scheepvaartkringen verluidt, dat het schip met een lading bevroren vleesch van Argen tinië naar Engeland onderweg was. Opnieuw aardbevingen in Turkije United Press meldt uit Stamboel: Zaterdagavond heeft in het dorp Deghir- mendere, dat nabij Smyrna is gelegen, een zware aardschok negen huizen doen instorten, 25 andere gebouwen werden beschadigd. Een der zwaar beschadigde gebouwen is de volks school. Het gebouw der provinciale autori teiten is ingestort. In vele andere gebouwen in het plaatsje werden groote scheuren waar genomen. Tot dusverre zijn nog geen berich ten ontvangen over dooden of gewonden. Ook uit de plaatjes Yerikow en Sancakni wordt schade gemeld, zoodat de aardbeving zich in een groot gebied, dat zich in het Noorden tot Begama en in het Zuiden tot de Zuid-Oostkust uitstrekt, heeft doen ge voelen. De aardschokken zijn reeds op 9 Januari 's morgens om 7.13 uur begonnen, toen een tien minuten durende schok werd gevoeld, die zich in de richting West-Oost voortbe woog en die met een donderend geraas ge paard ging. Volgens telefonische berichten uit Smyrna duurden Zondagmiddag daar de bevingen nog voort. Telefonisch wordt uit Smyrna belicht dat aldaar nog steeds lichte aardschokken optre den, die met een dof rollend geluid gepaard gaan. Het middelpunt van de aardbeving ls, naar thans is vastgesteld, gelegen bij de vis- schersdorpen, Deghirmendere, Tuno.y e en Casadasi, alle drie ten Zuiden var ^myr'na gelegen. Het Roode Kruis heeft f-udingsploe- gen naar deze streek gezopd«i. Door de in storting van 15 huizen en beschadiging van 50 andere zijn honder^n menschen dakloos geworden. (U.P.) Behalve door df aardbevingen ls Turkije geteisterd door e-n overstrooming, die naar men vreest, .vonderden slachtoffer:, heeft geëischt. De f'-'ër de Asi is in de nabijheid van Alexa-'idrette buiten de oevers getreden. De wo:jte stroom sleurde tal van huizen, brug gen en boomen in zijn vaart mede. Het ver keer met de omliggende gebieden werd totaal verbroken. Het officieele Turksche persbu- i bericht, dat deze ramp zware verliezen menschenlevens en groote schade veroor zaakt heeft Landen tegen Willkie en Roosevelt De verklaring, die Willkie Zondag te New- York heeft afgelegd ten gunste van het plan van Roosevelt tot het leenen van oorlogs materiaal aan Engeland, is op felle wijze ge- critiseerd door den vroegeren republikein- schen candidaat voor het presidentschap Landon, die in de republikeinsche partij zeer veel invloed heeft. Landon verklaarde tegen over journalisten: Willkie's opvattingen om trent de buitenlandsche politiek hebben prin cipieel nooit verschild van die van Roosevelt Indien Willkie reeds vóór het republikein- 5che partijcongres zijn standpunt ten aanzien van de buitenlandsche politiek zou hebben bekend gemaakt zou hij nooit tot candidaat voor het presidentschap zijn. gekozen. Had Roosevelt zijn standpunt aangaande de buiten landsche politiek voor de presidentschaps verkiezingen onder woorden gebracht dan zou hij, naar Landon zei, nooit tot president zijn gekozen. De wet tot steunverleenfng aan Engeland Verdere dwang overwogen van de industrie United Press meldt uit Washington: May, de voorzitter van de militaire com missie van het Huis van Afgevaardigden, heeft naar aanleiding van de voorstellen van Roosevelt verklaard: „Op grond van dit voorstel zou de presi dent de geheele vloot en onze geheele leger- uitrusting kunnen weggeven. Wij zouden dan tot op ons hemd uitgekleed zajn." Vinson, de voorzitter van de marine-com missie, die opdracht heeft gekregen om de redenen voor de vertraging in de productie op te sporen, heeft bekend gemaakt dat hij een voorstel zal indienen, op grond waarvan de industrie gedwongen kan worden de fabri catie van alle niet-militaire producten stop te zetten, indien het noodzakelijk zou zijn dt wapenindustrie te versnellen. Vinson deelde verder mede dat men de mogelijkheid over weegt om de automobiel-Industrie bijna vol ledig voor de vervaardiging van vliegtuigmo toren en vliegtuigonderdeelen in te scha kelen. Landon, de vorige republikeinsche candi daat voor het presidentschap, heeft in een redevoering verklaard dat de deelneming van de Vereenigde Staten aam den Euro- peeschen oorlog voor de natie een grooter ongeluk zou zijn dan een overwinning van Duitschland. Landon verklaarde zich een voorstander van alle mogelijke materieele en financieele hulp aan Engeland, maar tege lijkertijd zeide hij niet te gelooven, dat een Engelsche overwinning van essentieel belang ls voor het behoud der veiligheid van de Vereenigde Staten. Over het voortbestaan onzer republiek zal niet in Engeland, naar hier beslist worden. Als wij ln den oorlog treden met onze strijdkrachten dan zullen wij aan het eind van den strijd groote eco nomische, sociale en politieke storingen be leven. Tegelijkertijd zal een deelneming aan den oorlog den president nieuwe dictatoriale volmaohten bezorgen. Zij zal lelden tot «en op schorting van bill of rights en van andere grondwettelijke rechten. Waarschljnljk zal het ook komen tot een vierde ambtsperiode van Roosevelt Japan en de Zuidelijke en Westelijke Pacific Tegen de Engelsch-Amerikaansclie concurrentie United Press meldt uit Tokio: Het blad Miyako bericht dat binnenkort een bijzondere raad voor den fcandel in net leven geroepen zal worden, om de Engels ch- Amerikaansche concurrentie in het gebied van den Westelijken en Zuidelijken Pacific tegen te gaan. Tot dezen raad, die blijkbaar slechts een oorlogsinstelling ztl zijn* zullen behooren de minisjer-presiden; en de minis ters voor marine buitenlandse! e zaken, finan ciën, handel, verkeer, landbouw en koloniën. Het blad verklaart dat de Engelsch-Amen- kaansche invloed die thanj uit Europa en het Aziatisch continent verdieven is, uitbreiding zoekt in den Pacific. Deze invloed zou pogen, zich in het Westelijk en Zuidelijk deel ven den Pacific een dominerende plaats te ver schaffen. Japan, aldus het blad, moet er zich daarom op voorbereiden dat in dit gebleet veranderingen op hc' terrein van den handel zullen kunnen arvi-eden. Een pass^'crcschip aan den grond Uj:t poote Amerikaansche passagiersschip Manhaften is, gelijk in het Avondblad bericht werd, voor de kust van Florida aan den grond geloopen. Dj Manhattan telt een bemanning van 500 koppen en vervoerde op het oogenblik van het ongeval 200 passagiers. Vaartuigen van de kustwacht zijn uitgeva ren om te pogen het schip weer vlot te krij gen. Naar van bevoegde zijde werd gezegd bestaat noch voor de passagiers noch voor de bemanning eenig gevaar. Latere berichten melden dat het schip, dat van New York door het Panama-kanaal op weg was naar San Franc>sco en in de buurt van Palmfeeach aan den grond liep, buiten gevaar Ls. De marconist van de Manhattan deelde mede, dat de zich aan boord bevindende passagiers evenals de bemanning het goed maakten. De Manhattan heeft voldoende mo dern reddingsmatenaal aan ooord. Dr. E. Lasker overle Tijdens een sohaaktornooi te wijk kwam het bericht binnej de groote schaakphilosoof, dr. Em. geboren 24 Dec. 1868 te Beril wereldkampioen van 18941921,fc Amerika zou zijn overleden. Ter plaatse, waar men misschien held van deze mededeel In g kon konden wij geen bevestiging t krijgen. Binnenlandsch Nieuws De Engelsche luchtaanvallen Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld hebben alleen-vliegende Engelsche toestellen gedurende de laatste twee nachten op enkele plaatsen van ons land bommen geworpen, zonder echter noemenswaardige schade aan te richten. Niemand werd gedood of gewond. Het meerendeel der afgeworpen bommen viel in het water of kwam in het open veld terecht. Twee voorraadschuren werden getroffen, doch aangezien deze schuren leeg waren, is de schade van geen beteekenis. Hier en daar ontstond door granaatscherven of door den luchtdruk eenige materieele schade. DEPARTEMENT VAN FINANCIËN Met ingang van 1 Januari 1641. ls benoemd tot hoofdcommies bij hot departement van financien, G. Th. Janssen, thans commies. Drie inwoners van Hu vermist Zondag waren zi| gaan sch Te Hulzen worden drie Jongelui n.L de 21-jarige kantoorbediende G. E 20-Jarige grondwerker G. Hagedoon 19-jarige vrachtrijder A. v. d. Bo beide eerstgenoemde waren Zondeg uur samen gaan schaatsenrijden. Mi toen men 's avonds ging zoeken, het en de overjas van v. d. Bosch aar den dam gevonden. Hij is dus klaarblijk zijn trui gaan rijden met de bedoel:, zonsondergang thuis te zijn. Gisterod bij de politie aangifte gedaan van i missing van Kleyn, die eveneens 1 oohtend de ouderlijke woning had i Het avontuur der drie H jongens Het drietal heeft een avontuur belt het zijn levenlang bij zal blijven. De 19-jarige A. Bos en de 21-Ja Hagedoorn hadden dan Zondag in d. van Huizen de schaatsen ondergebor een tochtje op het IJsselmeer te mak» welijks waren ze een eind op de ijsvL vorderd of ze ontmoetten den 21-ja: Klein, die zich bij het tweetal aansl ijs was goed en de drie jongemannei dat het een aard had, doch zij verw zich 9teeds meer uit de kust. Tegen den midoag werd de nevé reeds in den oohtend over het IJ: hing, steeds dichter en toen de jonge stalten maakten om naar huis terug ren, bemerkten zij tot him grooten dat ze vanwege den mist niet ven enkele tientallen meters konden zien. geluk af werd de richting bepaald, m als het allen vergaat, die zich zonder in den mist op zee bevinden, het were en dwalen, uren achtereen. De jonge: wat ze konden. Telkens hoopten ze, dat achter der nevel de vaste wal zou opdoemen to ten einde raad, tegen het vallen der nis besloten, de schaatsen af te blr. te trachten loopend den wal te bereik het tempo vertraagde. Inmiddels was het volslagen doni worden en nog bevonden zij zich op vlakte, omgeven door een mistbank, t elk sein van den wal af ondoord: was. Behalve de duisternis en de mist nog een derde vijand op, de honger geen van het drietal, dat immers in dag weer thuis wilde zijn, had brood nomen. Ten slotte besloten ze doode! moeid en verkleumd maar tegen een schollen te gaan liggen om besohv zoeken tegen den wind. De maan, die 's avonds achter den kwam, zorgde, dat het span elkaar t kon zien. Zoo goed en zoo kwaad als kropen de avonturiers tegen elkaar wat warmte te vinden. Tot overmaat v begon het zelfs te dooien en gutste c op het ijs. Den heelen nacht brachten ®e half wakend, half dommelend, tol morgen eindelijk aanbrak en ze ta breken. De schaatsen bonden onder, daarvoor waren ze te vermoeid het zicht ook nu nog niet best wai ze toch verder zien dan den dag t( daar de mist was opgetrokken. Te langen leste, in den niddag, na uren te hebben geloopen over ijsscht: O door plassen dooiwater, zagen de Jon eenige mannen, die over het ijs op 1 kwamen. Het bleken Spakenburgen die, nadat het drietal hun avontuur teld, spontaan hun brood gaven en den weg wezen naar ue Huizer havi het dwalen was het drietal heelemai la.Tl de kust van Spakenburg terecht g Vervolgens, om half drie ongeveer, onder de kust op Huizen afgegaan, v. yji gisteravond, doodmoe en doorweekt b«^ j In de gezinnen Hagedoorn, Bos heerschte natuurlijk groote vreugde behouden terugkeer, maar veel prate de jongemannen niet, want overt kropen ze schielijk onder de woL ILK Diphterie te Etten Te Etten hebben zich de laatst verscheidene gevallen van diphterie daan, waaronder twee met doodeUl 100 loop. Verschillende patiënten zijn barakken van het St Elisabethziek» Oudenbosch vervoerd. Ook te St Wi dat gedeeltelijk onder de gemeente E hoort hebben zich eenige gevallen daan, w.o. eveneens twee met doodel loop. In verband hiermede zijn de scholen te Etten en St Willebrord gesloten- n' Va* BURGEMEESTER. Jhr. H. C. F. C. von Hej ;an 12 Januari 1941. opnlei KRISTMANN GUDMUf 52) Finnur bracht Kolfinna naar huis. Zwi, elkander, tot zij de huisweide van Laxa greep hij haar bij den arm. „Je doet het zult toch niet bij hem in huis gaan?" Ze bleven staan, en zij bedacht zich ei ga'. „Ik weet het nog niet," zei ze aarzelen» beloofd; ik moet er eerst over denken," vof „Weet je nog wat je mij belöófd hebt, Ze hoprde aan zijn stem, dat hij kampte „Ik heb beloofd je vriendinnetje te zijn, niet verloofd, Finnur." Ze kreeg een kleur toen ze het zei; ze heelemaal waar was. Dien keer op de ber haar hand had gegeven, had zij hetzelfde had er echter een wreed genoegen in hem zijn huilerige stem niet uitstaan; ze zou h< „God sta me bij!" riep hij op eens. „Ik 1 weten, het is een noodlot* dat Nes en Laxa kunnen. Je weet wat Oude Gudda zei." altijd uit," zei Kolfinna koel. „Al doe ik ben ik nog zijn vtouw niet." ippasseni" fluisterde Finnur sombér. „Maar ■n: een belofte verbreken, brengt ongeluk, zich wreken, je ziet ze alleen maar niet. Kolfinna hem in de rede. Ze beefde, maar „Je kunt anderen bang maken, maar mij ga nu maar naar huis." or. Ze bleef staan aan den oever van den zitten op een steen. Het water ruischte een- en nacht. Ze bleef een heele poos zitten ir een storm van gedachten door het hoofd, ïar- bppen. Ze herhaalde dien naam telkens een les, die ze goed in haar geheugen wilde ei ze hardop: rgens een hond, toen hief hij een langgerekt bergen weerklonk. Even later hinnikte een iht bij zichzelf: de ploegpaarden, de ploeg! >efde niet langer te strijden tegen het bittere tar vader. Waarom ploegde hij juist dit na- zich wat hij op de boeren-bijeenkomst ge- >est, dat hij toen nog geen ploeg bezat. De at in den zomer voor hem in Rejkjavik ge- ,e had hem altijd een knappe jongen gevon- ;le thuis was gekomen, vond ze dat niet lan slap! Kon je dat nu een man noemen? En Niets dan lezen en schrijven en paardrijden e bergweide gaan. En in het voorjaar, toen hij terug was gekomen van de handelsplaats, toen was hij dron ken geweest. Ze wist het van Klara. Haar woede laaide op. Nooit had ze zich vroolijk en gelukkig gevoelt als hij kwam; hij had haar alleen maar bedroefd ge maakt met zijn aanhoudende klachten. En met hem had ze ge dacht te trouwen; ja, ze had het hem zoo goed als beloofd. Ja, beloofd had ze het, al wilde ze het niet bekennen. Ze stond onwillekeurig op en een vreeselijke angst maakte zich van haar meester. Het was zoo stil in den donkeren nacht. Het leek, alsof het ruischen van het water aanzwol tot een ont zettend geloei, dat al nader en nader kwam. Vóór ze het wist, snelde zij in wilde vaart naar huis. Ze stond niet stil voor zij de weide van Laxa bereikt had. Hijgend viel ze neer op den drem pel van het kleine huis. Een oogenblik later bastte zij in tranen uit; een heftig snikken schokte haar lichaam heen en weer. Ze werd steeds wanhopiger; ze stond op en leunde met het hoofd tegen de deur van het huis. Dat bracht haar tot rust. Daar bin nen lag haar moeder's reine, witte kleed haar trouwjapon. Ze streek met haar hand zacht over het hout. „Vertrouw me maar, moeder, uw bruidskleed zal nooit een smet dragen." Ze wist nu wat ze wilde. Ze voelde het als een opluchting toen het besluit genomen was. Ze droogde haar tranen en ging naar binnen om naar bed te gaan. Terwijl ze waohtte op den slaap, trachtte zy zich te verzoenen met wat zij zooeven be sloten had. Finnur was wel niet zoo flink als Skule, maar hij was nog jong, en de ander was naar het buitenland geweest. Hij had daar veel geleerd. En Finnur kon zich nog veranderen. Hij deed alles wat zij graag wilde. Missohien zou ze een man van hem kunnen maken. Hij had eigenlijk wel een knap gezicht. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Finnur ging mee om de schapen naar het dal terug gen. Hij deed zijn werk goed en de kameraden vonden ge leiding om hem uit te lachen. Ze herinnerden hem 's ar de berghut aan den eersten keer, dat hij was meegeg 1 plaagden hem er mee. Maar hy zei geen woord, zat in ten verdiept Toen ze eindelek met de schapen in het dal waren, dood op. Hij ging zoo gauw mogelijk met Torfe naar Hallgerdur was plotseling veranderd, nu ze hoorde, te goed gegaan was. Ze wilde niet, dat hij nog mee zou de schapenstallen aan de andere zijde van het dal; h 6 eerst eens goed uitslapen. Torfe, trotsoh op zijn zoon, de zelfde meening. Finnur schudde het hoofd, hij d%;<. t melk en reed weg, zonder op Torfe te wachten. Hallgerdur stond hem na te kijken; ze keerde zich rfr.iioo om en zag Torfe lachend aan, die juist op zijn paard s knikte haar toe en was zoo gelukkig, dat hij de zweep paard legde en de anderen als een razende achterna r' zag de schoonste toekomstdroomen voor zich. Het was een mooie herfstdag met helderen hemel, blauwe nevel hing boven het dal. Er waren veel mens t-[ -- „sohapendag" was van ouds een van de gewichtigste dn>OTH het jaar en ieder, die rijden kon, verliet zijn boerderij Skule Bardason kocht schar in. Hij betaalde kontant; was due spoedig gesloten. In den loop van den dag 8 hij Finnur en begroette hem hartelijk. Ze waren imme-r vrienden. (Wordt ver 100 f 100 'JÓC 100 100 <i*tU IOC 50C 5*

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2