1 ADVERTENTIËN HOE SCHRIJF IK MIJH BR; CHR. ENCYCLOPAr M.O. BOEKHOUDEN STAATSPRAKTIJKDIPLO VRIJDAG 10 JANUARI 1941 D/ MEDEMBLIK KRIJGT EEN NIEUW STADHUIS Stijlvol en represer.latief gebouw Na enkele jaren van plannen maken, besprekingen voeren en veel tegenstand overwinnen is het er tenslotte toe geko men, dat Medemblik, de oude veste van Radboud, een nieuw stadhuis rijk wordt Dat dit geen overbodige weelde is moge blijken uit het feit dat het monumentale bordes van het oude stadhuis de laatste maanden van 1939 gestut moest worden, daar het niet denkbeeldig was, dat zoowel de voorgevel als deze statige toegang tot het stadhuis het zouden begeven. Het was geruimen tijd geleden al duidelijk, dat ten aanzien van het stadhuis spijkers met koppen geslagen moesten worden. Daar is de burgemeester van dit Zuiderzeestadje, de heer C. J. Peters, juist de geschikte man voor. Sinds zijn komst in Medemblik immers, onge veer tien jaar geleden, heeft hij met groote voortvarendheid gewerkt om het uiterlijk aan zien van dit destijds wel wat verwaarloosde stadje te verbeteren. Hij is hierin wonderwel geslaagd. Het geheel vervallen kasteel Rad boud is gerestaureerd en in de onmiddellijke nabijheid is een fraai park met theetuin apenkooi aangelegd, en ook op ander gebied heeft de energieke burgemeester veel werk, dat het stadje téh goede komt, verzet Het kasteel Radboud, het robuuste Middel- eeuwsche bouwwerk, dat den trots van de stad uitmaakt, was eertijds aan de eene zijde ge heel ingesloten door een rij oude, verre fraaie pakhuizen en aan de andere zijde lag de stadsbelt Op een zeker oogenblik werden de pakhuizen door brand verwoest Van de belt werd het thans zeer gunstig gelegen park gemaakt De plannen voor restauratie namen toen vaster vormen aan, en thans heeft men van den weg af, waarlangs men van Enkhui zen de stad binnenkomt een onbelemmerd gezicht op het prachtig gerestaureerde kasteel met zijn massieve muren en blauwe tinnen. gebouw. Zy biedt aan de achterzijde een prachtig uitzicht over het IJsselmeer en den W ieringermeerpolder In dit gebouw kunnen alle gemeentelijke diensten ruim gehuisvest worden en in den zijvleugel vinden de brandweergarage en bet politiebureau een onderkomen. Hierboven komen de ambtswoningen van den gemeen te-veldwachter en den bode-concierge. De bouw is aangenomen door den aanne mer L. Buter te Andjjk voor 59,810. De gemeente Medemblik was nog zoo gelukkig, dat zij niet alleen wat de administratieve goedkeuring enz. ten aanzien van den bouw betrof, juist „voor de bui binnen" was, doch ook de materialenvoorziening kon zóó wor den geregeld, dat de bouw reeds flink voort gang maakt. Waarschijnlijk zal tegen Juli van dit jaar de ingebruikneming en officieele opening kunnen geschieden. Kasteel Radboud? Het is niet te verwonderen, dat burge meester Peters eenige jaren geleden plannen koesterde dit kasteel tot zetel van het stads bestuur te maken. De toenmalige minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen gaf zijn steun aan dit plan. Op het eerste gezicht heeft het veel bekoring. Bij nader inzien en onder zoek bleek echter, dat het slechts op gebrek kige wijze en ten deele voor raadhuis zou kunnen worden ingericht Bij oppervlakkige beschouwing is het trouwens al duidelijk, dat het middeleeuwsche bouwwerk, dat in zijn dikke muren meer schietgaten dan vensters heeft, zonder dat het uiterlijk in ernstige mate zou worden geschaad, zeer bezwaarlijk tot stadhuis zou kunnen worden ingericht Het bleek verder, dat de burgerij, hoofd zakelijk omdat het kasteel ver buiten het cen trum en aan zee op een winderigen hoek ge legen is, deze oplossing niet gelukkig achtte. Men diende dus met andere plannen te komen. Deze verschenen in het najaar van 1938. De gemeenteraad nam het besluit tot den bouw van een nieuw stadhuis op de plaats van het bestaande en stelde daarvoor een be drag beschikbaar van 1 70,000. Aan den architect A. J. Kropholler te Wassenaar werd opgedragen een plan te ontwerpen. Een storm Wie meent, dat de zaak hiermede in kan nen en kruiken was, heeft het mis. Er stak een storm van verontwaardiging op in Me demblik. De burgerij verwierp deze plannen. Op deze manier zou men het gemeentekarre tje den afgrond invoeren. Dat kon Bruintje niet trekken, meende men. Zeventig mille voor een stadhuis voor een kleine plaats, dat ging te ver, zei men. Men viel het beleid van den burgemeester aan, er werden re- questen opgemaakt, handteekeningen ingeza meld, een adres naar den gemeenteraad ge zonden. Dit gaf den burgemeester gelegen heid, de adressanten goed van repliek te die nen. In een helder betoog zette hij uiteen, dat ondanks de vele verbeteringen, die hij in Medemblik aangebracht had, de financiën er veel gunstiger voor stonden dan bij zijn komst, terwijl ook deze gemeente zwaar on der de crisis gebukt gaat Er was niets te vreezen, zei hij. Het raadhuis zou er een worden voor 200 jaar en moest toch repre- sentabel zijn. De raad was overtuigd, de burgerij echter niet. Nog geruimen tijd bleef de ontevreden stemming hangen, allengs luwde zij echter en we meenen, dat nu de burgerij gedurende het laatste half jaar den bouw heeft kun nen gadeslaan, er niemand meer is, die het beleid van den burgemeester, ook in dit op zicht, niet zal prijzen. „Het wordt tenslotte toch geen imitatie-café", zei burgemeester Peters woordelijk. We meenen dat men moeilijk een beteren architeot dan Kropholler had kunnen kiezen. Zijn bouwwerken herinneren sterk aan dén bouwstijl van de 15de en 16de eeuw. In steden als Hoorn en Enkhuizen, walker bloei tijd iets later valt dan die van Medemblik, en waar het stadsbeeld nog door de renaissance wordt beheerscht, zouden de bouwwerken van dezen architect waarschijnlijk minder passen. In Medemblik echter, met zijn middeleeuw sche kasteel en zijn vele oude koopmans huizen waarvan er verscheidene restau ratie behoeven is de strakke =+"l van Krop- holler goed op zijn plaats. Representatief Dat Medemblik een zeer representatief stadhuis krijgt moge blijken uit het volgen de. Hoewel de voorgevel met zijn breede poort en loggia massaal en forsch is, is hij verre van plomp door de trappen en krach tig opstrevenden topgevel. Drie wapens breken de groote vlakken. Op de punt van den top gevel komt de Nederlandsche leeuw te staan, onder aan den topgevel het provinciale wa pen en boven de loggia het gemeentewapen. Dit raadhuis zal met dezen gevel een prach tige afsluiting vormen van de Nieuwstraat. de hoofdstraat van Medemblik. De raadzaal komt op de bovenverdieping en zal hetzelfde strenge en oud-Hollandsche karakter hebben als het uitwendige van het Dr. J. Sweens, burgemeester van Gilze Rijen, is benoemd tot burgemeester van Rechtszaken HOOGE RAAD Een salariskwestie in de textiel branche Statutenwijziging uitgebuit in strijd met de bedoeling. Besluit der aandeelhouders vergadering nietig verklaard. De Hooge Raad heeft arrest gewezen in een procedure tussche» de tricotfabriek G. J. Willink te Winterswijk en P. H. ter Kuile, textielfabrikant te Enschede. Laatstgenoemde vorderde voor de rechtbank te Zutfen de nietigverklaring van een besluit der algemeene vergadering van aandeelhouders der firma Willink van 22 Maart 1937, inhoudende dat het salaris van ieder der beide directeuren voor genoemd jaar werd vastgesteld op 30,000. De bedoelde n.v. is een besloten vennootschap met als eenige aandeelhouders de beide directeuren, die 690 aandeelen bezitten en de broeders ter Kuile, ieder bezittende 170 aandeelen. Toen van de zijde van de directeuren-aandeelhouders het verlangen was geuit tot verhooging van hun salaris, maakten de broeders ter Kuile daar tegen bezwaar. Er werden besprekingen ge voerd, welke leidden tot een compromis in dien zin, dat eenerzij ds werd voldaan aan den wensch der directeuren tot vermeerdering hun inkomsten door statutenwijziging, ander zijds werd voldaan aan de verlangens v« broeders ter Kuile, die de minderheid i vergadering van aandeelhouders vormden, door in beginsel vast te stellen, dat het salaris der directeuren voortaan 10,000 zou bedragen. Nadat de statutenwijziging ran kracht was geworden en dus de aan de directeuren toe gekende statutaire voordeelen onaantastbaar waren geworden hebben die directeuren als aandeelhouders, gebruik makende van de meerderheid van stemmen, waarover zij be schikken, doorgedreven, dat het salaris der directeuren op 30,000 voor ieder werd be paald, welk salaris zij zouden genieten naast de voordeelen, welke zij krachtens de statuten reeds zouden ontvangen. Vergeleken bij voor heen beteekende de statutenwijzigingen voor de directeuren een belangrijke verbetering voor wat betreft het hun toekomende aandeel in de winst Ingevolge die wijziging zouden zij name lijk vooreerst krijgen een preferent tantième van 20,000, hetwelk zij tevoren niet hadden en bovendien werd hun aandeel in de over winst van 10 pet. verhoogd tot 30 pet Nadat de rechtbank de vordering van de broeders ter Kuile had afgewezen heeft het gerechtshof te Arnhem dit vonnis vernietigd en haar toegewezen. Het hof oordeelde, dat gezien hetgeen aan het besluit der aandeel houdersvergadering vooraf was gegaan, de statutenwijziging door de directeuren-aandeel- houders was uitgebuit ten voordeele van zich zelf en in strijd met de bedoeling. Een zoo danig besluit heeft het hof in strijd geacht met de goede trouw en dus nietig. De firma G. J. Willink is van dit arrest ln cassatie gekomen. Zij voerde aan^ dat eerst dan sprake zou kunnen zijn van miskenning van beginselen van goede trouw indien aan het be sluit der algemeene vergadering een uitvoering zou zijn gegeven strijdig met de bedoeling. De Hooge Raad heeft deze stelling niet aan vaard. Het betrokken besluit der algemeene vergadering om het salaris van de directeuren op 30.000 te brengen, een bedrag dat ver boven het overeengekomene uitging, heeft het Hof reeds in strijd geacht met de goede trouw op grond van hetgeen aan dit besluit was vooraf gegaan. Zoo gaf het Hof aldus de Hooge Raad een juiste beslissing en daaraan kan niet afdoen, dat denkbaar is, dat later zich om standigheden zouden kunnen voordoen, waar onder het nemen van een dergelijk bevuil niet onaanvaardbaar zou zijn Het cassatieberoep werd mitsdien verworpen handelsreiziger, die zich in het café bevond bood hem aan thuis te brengen. Een taxi bracht beiden naar huis. Den volgenden morgen ontdekte de Bussummer echter dat zijn geld en zijn horloge verdwenen waren. De handelsreiziger, in wiens huis men een pakje bankbiljetten verborgen had gevonden, was door de rechtbank tot drie maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Tegen dit vonnis, zijn achtste, kwam hij in hooger beroep. Gisteren heeft hij voor het hof terecht gestaan. Hij ontkende alle schuld. Zelf was hij ook flink dronken geweest en hij herinnerde zich zelfs niet dat hij voor den Bussummer uit diens portemonnaie den chauffeur had betaald. De procureur-generaal mr. J. Versteeg, somde een aantal belastende aanwijzingen tegen verd. op en requireerde een verhooging van de straf tot zes maanden. De verdediger mr. Keune was van oordeel, dat het bewijs niet was geleverd, temeer daar verd. op een gering bedrag na kon aantoonen hoe hij aan het bij hem gevonden P>M Vwam.' PI drong op vrijspraak aan. Arrest 23 Januari. Overigens trof deze verdachte het, naar de meening van den officier, niet Hh had tegen hem een voorwaardelijke straf willen eischen, maar dit is onmogelijk geworden, doordat sinds eergisteren de voorwaardelijke veroordeeling uit ons strafrecht is verdwenen. Spr. eischte zes maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis doorgebracht. Mr. M. Schadee pleitte clementie. De president mr. H. de Bie, wees den ver dachte er tenslotte nog op, dat deze zich met een eventueel gratieverzoek tot de rechterlijke administratie in Den Haag zal moeten wenden. Uitspraak over 14 dagen. Oneerlijke concurrentie i begrafenis- De 42-jarige J. H. van R. heeft zich te ver antwoorden gehad terzake van het veroorzaken van oneerlijke concurrentie als begrafenis ondernemer. Verdachte was tot Mei van het vo rige jaar als drager in dienst geweest bij zijn zwager A. Trouwborst, die werkte met de Rot- terdamsche stichting voor lijkbezorging. Toen Trouwborst op 15 Mei was gesneuveld, heeft verdachte een Nederlandsche stichting voor lijkbezorging opgericht en heeft hij getracht de leden van de Rotterdamsche stichting te bewer ken en naar zijn eigen stichting over te hevelen. Zulks terwijl hij wist, dat de weduwe van Trouwborst de zaak van haar man voortzette. Dit laatste heeft hij den leden van de stichting evenwel niet gezegd. Verdachte beweerde de door hem bewerkte leden reeds voor de Rotterdamsche stichting aangeworven te hebben en hen als zijn eigen leden te beschouwen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat de Rotter damsche stichting twee categorieën leden kent De eene categorie betaalt bij toetreding 10 cent dan het recht op een begrafenis categorie betaalt jaarlijks 25 cent welke kwar tjes in mindering van de begrafeniskosten wor den gebracht. Voorts bleek nog, dat verdachte voorgespiegeld had, de onderneming van Trouw borst te hebben overgenomen. De officier van justitie, mr. Wilbrenninck, repte van een ergerlijk geval van oneerlijke concurrentie. Behalve dat verdachte getracht heeft de weduwe Trouwborst uit haar brood winning te stooten, is ook zijn gedrag tijdens het vooronderzoek zeer onsympathiek geweest Spr. eischte een gevangenisstraf van 9 maanden. Mr. H. J. M. Cokart meende als verdediger, dat verdachte de draagwijdte van zijn handelin gen niet heeft beseft en bepleitte clementie. Uitspraak over 14 dagen. Plundering In oorlogstijd Diefstal uil een huis fe Alblasserdam. Den 33-jarige A van D.. grondwerke van be roep en wonende te Alblasserdam, heeft terecht gestaan onder de beschuldiging van diefstal subs, heling. Op 11 Mei van het vorige jaar. aldus verklaarde verdachte, heeft hij van een soldaat een winterjas gekregen, die later het eigendom van zijn buurman P. J. Wor bleek te zijn. Als verontschuldiging voerde hü aan, dat het toen „zoo'n rare tijd" was. Getuige Wor verklaarde op 11 Mei gevlucht te zijn, het huis gesloten achter latend. Den Woensdag daarop was hij teruggekomen; zijn woning was opengebroken en er bleek veel ge stolen. Van het vermiste is alleen de jas terecht gekomen. De officier herinnerde er aan, dat Alblasser dam door het oorlogsgeweld zwaar is getrof fen. Temidden van den oorlogsnood heeft ver dachte een jas van zijn buurman gestolen. Spr. eischte een gevangenisstraf van 6 maanden. De verdediger, mr. A. Boekwinkel, achtte het gument van den oorlogsnood in zekeren misplaatst: hij drong op Uitspraak 23 Januari. lichtere straf aan. Beuisoveizicht GERECHTSHOF TE AMSTERDAM BEROOVING Op zekeren avond in April was een bejaarde Bussummer uit geweest en had een serie Hil- versumsche café's bezocht. Het was laat ge worden en hij had nog al veel gedronken Een KANTONGERECHT TE AMERSFOORT HAMSTERAAR VEROORDEELD Voor den kantonrechter mr. D. J. W. Muller Massis heeft gistermorgen terecht gestaan een zekere J. V. 't O te Voorthuizen, bij wien eenige weken geleden een partij van 200 kg rijst in beslag was genomen. Verdachte zeide. deze partij rijst voor eigen gebruik noodig te achten De ambtenaar van het O M., hield een fel requisitoir. mr. Albarda. hij er op wees. dat juist zulke menschen de oorzaak zijn dal er een tekort aan een bepaald artikel ont staat Hij was van meening, dat een zeer strenge straf op haar plaats was en vroeg ver- dachte's veroordeeling tot een geldboete van driehonderd gulden subs, twee maanden hechtenis. De kantonrechter veroordeelde verd tot vijf tig gulden boete, subs, dertig dagen hechtenis. RECHTBANK TE ROTTERDAM. Kantoorbediende stal fietsen De 21-jarige kantoorbediende A G. K heeft terecht gestaan wegens het stelen van fietsen in de maanden October en November van het vorige jaar In de aanklacht tegen hem stonden slechts twee van zulke gevallen vermeld, doch hij moet zich in totaal aan 19 fietsendiefstallen schuldig gemaakt hebben Verdachte bekende doch voerde te zijner ontlasting eenige schuldigingen aan De officier, mr Meischki herinnerde aan het groote aantal door verdach gestolen fietsen en aan het speurderswerk EEN VASTE BEURS Bij stillen handel waren de koersen algemeen iets hooger - Olie's vast Een vaste stemming zonder handel, vormde vandaag het voornaamste kenmerk van de beurs. Eenige bijzondere aandacht trokken Indische houtmaatschappijen. Zoo konden de obligaties van de Javasche Bosch exploitatie mij van 21% tot 26% verbeteren, nadat den vorigen dag nog 17 betaald werd. Vermoe delijk hield deze belangstelling verband met de vaste stemming, welke er reeds eenigen tijd voor aandeelen van binnenlandsche hout handelmaatschappijen zooals William Pont, Key, Jongeneel en Albers kon worden waar genomen. Deze bedrijven hebben uit den aard der zaak veel verdiend aan voorraden, waar voor de prijs aanzienlijk was gestegen. Of dit nu evenwel ook een maatstaf is voor Indische houtzaken, valt moeilijk te beoor- deelen. De kusten van Indië zijn niet geblok keerd, en het valt daarom niet in te zién, in Indië schaarschte aan hout De familieberichten worden op genomen ln „De Rotterdammer" De Nieuwe Haagsche Courant, De Nieuwe Utrechtsche Courant, De Nieuwe Leidsche Courant en Dordtsch Dagblad. Met dank aan God geven wij U kennis van de voorspoedige geboorte van onze Dochter NELLY. P. DE WIT. J. DE WIT—de Wit. Zoeterwoude, 9 Januari 1941. Weipoort, B 9. Ondertrouwd: L. T. v. d. LINDEN, Wedn. van S. Baan, MARIE G. WEENINK. Huwelijksinzegening D.V. Woens dag 22 Jan. in de Geref. Kerk te Winterswijk, door den Weleerw. Heer Ds. F. C. Zwaai Jr. Rijsoord, G 3 Winterswijk, Pr.Hendrikstr.il 9 Januari 1941. Heden nam de Heere een kortstondige ziekte tot Zich onzen geliefden Man Vader WILLEM VAN DER MAST, in den ouderdom van 60 jaar. Wed. A. v. d. MAST— Wildeboer. W. v. d. MAST Jr. en Verloofde. H. v. d. MAST. Rotterdam-Z., 8 Jan. 1941. Randweg 101. De teraardebestelling zal plaats vinden D.V. Maandag 13 Januari 1941 op de be graafplaats van de Ned. Herv. Gemeente te Charlois. Ver trek van het woonhuis om 2 uur n.m. mogelijk Kwekelinge mei Akte Salaris 25 p. mnd. Br. aan DE LANGE, Hoofd der School. ORIGINEEL SUPER P. B. SCHAATSEN MONTUUR VAKKUNDIG SLIJPEN OEGSTGEEST ZIT- en SLAAPKAMER met voll. pension, omtrek Rijns- burgerweg. Br. ond. No. 4578, Bureau dezer Courant. DE KERN van alle goede reclame COURANTENRECLAME Onze goedkope schriftelijke opleiding voor het officiële MIDDENSTANDSDIPLOMA staat ondei leiding van een meester in de rechten en een aoofd- onderwijzer met akte handelskennis Deze cursus is met net oog op de vestigingswet ook voor U van groot belang De lessen zijn geschikt voor hen die de lagere school bezochten en voor gevorderden, voor dames en heren. Boeken gratis. Vraag zonder verplichting inlichtin gen bij A.S S.O., dir J van der Bij. hoofdonderwijzer. Nieuwe Plein 31, Arnhem. zou zijn. Voor het overige waren het Olie's, welke met eenige koersstijging wellicht den toon aangaven. Het petroleum fonds bij uitnemend heid noteerde ca. 272%, tegen een vorigen koers van 267%. Van handel viel er evenwel nauwelijks iets te merken. Het is niet on mogelijk, dat de cijfers aangaande de petro- leumproductie eenigen stimuleerenden invloed hebben geoefend. De wereldproductie bleek het afgeloopen jaar 3.8 pet. hooger te zijn geweest dan in 1939. Van Amerikaansche petroleumaandeelen waren Shell Union ge vraagd en steeg de koers van 12A tot 12H. Te Londen schijnt eveneens een vaste stemming voor Shell Transport te hebben bestaan. Industrieele aandeelen waren eveneens vaster, o.a. Aku op 110, terwijl Unilevers zelfs vast genoemd konden worden op 132 Philips waren goed prijshoudend op 212%. H.V.A. en Amsterdam rubbers waren beide eenige punten hooger; eerstgenoemd aandeel noteerde 452, tegen 444% en Amsterdam rub bers golden 286%, tegen 283%. Tabaks.andeelen maakten een verdeelden indruk. Zoo werd er voor Deli's een iets lagere koers genoemd nl. 264, tegen 267, ter wijl Senembah en Deli Batavia vrijwel prijs houdend waren. Amerikaansche fondsen bleven bij de rest van de beurs niet ten achter. Steels noteerden bij kalmen handel 71%, tegen een vorigen koers van 70%, en Bethlehem Steel 88%, tegen 88%. Van de Nederlandsche staatsfondensmarki noteerde de 3 3% pet. Nederland vandaag iets hooger op ca 89; voor het overige was de beleggingsmarkt goed prijshouder 4 Slot blijft vast. Tot het einde toe bleef de beurs vast ge stemd. Olie's konden verder verbeteren tot 273%, H.V.A. tot 453 en Amsterdam Rubber tot 289 De handel breidde zich een kleinig heid uit. Voor de 3 3% pet. Nederland kwam er tenslotte nog een koers van 8£tó4 tot «-tand. Prolongatie 2% pet. twee politiedienaren, die onophoudelijk misle werden door het feit dat verdachte de fietst onder een anderen, echter gelijkenden verkocht Tenslotte hebben hem kunnen leggen. KOERSEi Koersen tegen verplichtingen 't Reichsmarken 75.3t Belga's 10.14 - Zwitsersche Ho' Ures 9 8' Oeensche kr 36 4f Noorsche kr 42 8 Zweedsche kr 44 8? toch de hand op Tsjechische kr. I (oude schuld) 6.42 CURSUSSEN NED. UNIE VAN ACCOUNTANTS Binnenkort vangen de NIEUWE CURSUSSEN aan ter opleiding voor de examens der Vereeniging. Deelneming aan de examens STAAT OPEN VOOR IEDER, die aan de gestelde eischen van algemeene ontwikkeling voldoet en in het bezit is van een door het Curatorium goedgekeurde acte of diploma in het boekhouden. ADSPIRANT-LEDEN der Vereeniging kunnen aan de cursussen deelnemen voor een gereduceerden prijs. Het prospectus der cursussen is verkrijgbaar bij: W DONKERSLOOT, Oudedijk 81. Rotterdam-Oost; L. J. A. M HARING, Jul. van Stolberg plein 7. Den Haag, tel. 773723: K. BISSCHOP, Vondelstraat 17, Amster dam-W.. tel. 84068; G. DE ROO. Holbeinstraat 10. Amsterdam-Z., tel. 29236 WIE DOET MEE kope schriflelijke cursussen? MIDDENSTANDSDIPLOMA - ALGEMENE ONTWIKKELING. NEDERL TAAL; REKENEN; HANDSCHRIFT-VERBETEREN; ENGELS; FRANS; DUITS; ESPERANTO; STENOGRAFIE; RECLAMETEKENEN; MODETEKENEN; MA A TK NIPPEN; FRÖ BELEN (voor moeders en kinderveriorgsiers); EENV BOEKHOU DEN; BOEKH voor Pract.-ex.; MARECHAUSSEE.- BESTELLER Vi. int. en proefles. Cursus „M.S.D." R'dam. Stadhouderspl. 15D BON Speciale aanbieding voor de lezers DAMMER Het nieuwe, practische correspondentieboek Veertiende vermeerderde druk. Ge moet niet denken, dat ge hier een gewoon brievenboi v krijgt ge, maar ge krijgt veel en veel meer. W. E. Blom: r volledige correspondentieboek een uistekende handleidii{?r moet correspondeeren. Inrichting en vormen der brievf T titulatuur, tal van voorbeelden van FAMILIE-BRIEVEN L- ziekte, overlijden, verloving, huwelijksaanzoek en huweüjr^ schen, jubilea, sollicitatiebrieven, brieven van kinderen, s en omgekeerd en de antwoorden daarop. Buitendien bei een schitterende keuze van allerlei ZAKENBRIEVEN, koop, huur en verhuur, vertegenwoordiging, verzoeken, vestiging, overname, liquidatie, brieven op advertenties dit boek Jot een EENIG boek maakt zijn de REQUESTEN, VOLMACHTEN, CORRESPOl TING, BURGERLIJKE ACTEN, o.a. verzoeken voor u houden van loterijen, naamsverandering, de pachtwet, contracten, schuldbekentenissen, handelsreizigers en agent In het korte bestek eener annonce kunnen wij niet alles oj boek is een VRAAGBAAK die altijd goeden raad geeft. BOEKHANDEL EN UITGEVER MULDER Co.. CORIf STRAAT 14, AMSTERDAM. Postgiro 78144. Wanneer op posl of girobiljet vermeld wordt De Rotterdammer, behoeftI NIET te worden opgezonden. 6 deelen, linnen 23.1 idem uitgaaf in 6 half lederen banden 27.—. Kuyper, E 4 geb. 8.Calvijn, Genesis 3.Hosea Joël 1.50, J ftl Zendbrieven 7.Handelingen, 2 dln., 3.—, Pslamen, j Merwe Va'dren Pand 2.50. Dijk, 1000 j. Rijk 2.—. Lan 4 dln. 4.Bouwman, Kerkrecht, ld. II, 3.50. Sikkel, P Wielenga, Avondmaalsformulier 2.Zahn, Kommen f 45.—. Schilder. Hemel 1.75, id. Hel 1.50. Korte Chr. E 2.50. v. Andel, Joh. Evangelie 2.50. Dachsel, Bijbelver) N. Test. 22.20. Achiles, Theologie, Holl. uitg., 2.—. a tuten, ed. Landwehr 3.id. ed. Sizoo, 3 dln., 10.—. I uitg. J. H. Kok. 3 dln., 5.—. v. Andel. H. Catech., 2 dln., I Verbaal, 2e congres, 2.50. Ursinus, H. Catechism, ed. Proj Bovenstaande boeken ie koop gevraagd. Betaling desgeweiy Brieven onder letter R 431. Bureau van dit Blad. Uitvoerige prospectussen met boekenlijsten, studieplan aan de lesgebouwen: ROTTERDAM: Malhenesserlaan 380. tel. 30898; DEN HAA- toginnelaan 76. tel. 336785/779697: HAARLEM: Fr. Halsplein» ALG. SECR.: Parkweg 356, Voorburg, tel. 779697. Voor de acte M.O. Boekhouden slaagden in de laai |5 resp. 12, 9 en 12 van onze candidaten; voor het Staat spraf resp. 21, 20 en 21 candidaten. Voor S.P.D. beteekent dit, d de helft van de in onze rayons woonachtige geslaagde I i werd opgeleid. Marktberichten 0.86—0.96 p. kg; 15 guste koeien 206—270, 10 drachtige koeien 280—360. 15 vaarzen I 240—295. 10 pinken I 220—260. gras kalveren 90—130 stieren t 150—250. alles p. stuk Handel goed. BARNEVELD. 9 Jan. Veemarkt. Zeugen l 80—170. dr zeugen 80—170. schrammen 35—45. biggen 8—28. zware kwaliteit, nuchtere kalveren 10 —20. geiten 4580. per stuk. Aanvoer 60 stuks Handel redelijk. DELFT. 9 Jan. Aang« nuchti of lar 16—40. magere 266 biggen, of bokken 100— 10—20. geiten of bokken 10—45 i GOUDA. 9 Januari Veemarkt totaal 869 stuks, waarvan 168 n prijs 30—45 p. stuk; 269 1 e N.V.C I V.C.; 7 edelijk. 's-HERTOGEN BOSCH, narkt 50 nuchtere kalve ürd 1367 stuks. 15 zeugen. 77 loopt geiten, kleine aanvoer, iets lager I ren. betere aanvoer, zeer duur. BROEK OP LANGENDIJK 9 Jai Z™6 M/KwVg eele kool. I grove uien I 4.50; 1800 ke peen. i jou per iuu WILD EN GEVOGELTE BARNEVELD. 9 Jan Pluimveemarkt. 1.40—3. oude'hanen 1.45—2.50. ionge hanen 0.75—1, N.H. blauwen Der 1.75—3.25 ionge henen 1.60—2 50. duiven Der Daar 35—45 ct.. tamme eenden 090—1.45. wilde eenden l 1—160. ganzen I 6—10, kalkoenen I 7—11. tamme konijnen I 2.75—4 50 wilde konlj'nen I 1 40—175. fazanten 1.50—2. alle oer stuk Aan voer 8500 stuks Handel flauw DELFT, 9 Jan Bote geen noteering. DELFT, 9 Jan. Eie mveiling Aangevoer i 5 Va6% Handel vlug. Coöp Zuid-Hollandsche Eierveiling (C.Z.H.E.) te Gouda. Veilingsbericht Aangevoerd: 67.000 kip peneieren regeeringsprijzen. AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. AMSTERDAM. 9 Jan. Ned. Veiling van Land- en Tuinbouwprod. Amsterdam. W. Groentenveiling. Prei 10—23. waschpeen 12—16. andijvie 15—20, roode kool 5. gele kool 410. groene kool 410, spruiten 26—45 witlof 20—28. knolselderij 5—11, p. 100 kg peterselie 10—16, selderij 7—13. p. 100 bos Peren legipoint 24—30. druiven 58—70. DEN BR1EL. 9 Jan. Coöp. Brielsche groenten- en fruitveiling. Boerenkool 5 10—6.30. keuken appelen I 22 keukenperen 16—19 kre ">reekpi -13, ta vitlof 16-^-27. alles Ireinetten 14—23. bellefleu 18—19%. enkele benderzoet 15%—18%. pondspere omtes goudparmain rabauwen 8. ij! leghïjjont °2 L—37 ct. pér kg; Witlof 22—37. s 1245. tomaten 28 20 Der 100 kg. di selderij 11 ct. per stuk NOORD-SCHARWOUDE, 9 Jan N01 bond. Aangevoerd: 30.000 kg roode 5500 kg gele kool. I 4.10; 109.600 kg Dee kool. I 3.50 3000 kg uien, I 4 50. drie 1300 kB Deen. 3.60. alles per 100 kj UTRECHT. 9 Januari. Groenten en veiling .,U. en omstr." De prljze heim pippin 7—21, goudre 22. jaantje ,e 1 14- 1 8—14. stera 1 815. brederode 1220. sephin 633. pondspeer 815. r 6-18. wi: 13-16. zwijndr. wijnpeer 316. alles p. 100 kg Visscherij 2—2.50 per kg. s I 32—34.50 per loggers. 12 schokkers Kw 178 Gebi v d Plas. 50. K- Heyer. Duin. met 40. Kw 107. H. 44. Kw. 49, J. Dubbe" i63. J Schc 50. Sch 284. P C. de Graaf, met 114, Sch 285 r 88. Sch. 102 j Westerduin. met /lei Rog, met 57. Sch 14. W Rog. met] J. Klein, met 50 Kw 175. van Dd met 39. Kw 16. W Rog. met I 10 Msssemaker. met I 35. De kotters: Tx 29. W Drijver. me| - "m 27. G. v. J Heyer. met 37. A. v. d iet 115. Tx f Ellen, met I 22 75. L Kraai met 1 127. Tx. 14. A Ellen. Vries, met Kw 116, D H; 4811 besomming tend aan de mai trouwens de geheeli URK. 7 Janu; staannetten ond Vischafslag alhi 6—17 pond p. v; baars 31—34 ct. IJ MUIDEN, 9 Jan. Zetschol I 73—70. puf schol 29—27. irtuig. prijs 5560 Belfeld. Sambeek, Gi

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 4