Scherpe Wind rzoet rqggebroë :DE BRUID5JAP0N VRIJDAG 10 JANUARI 1941 Hongaarsch-Roemeensch overleg aanstaande Te Boekarest; Valer Pop leidt de Roemeensche delegatie D.N.B. meldt uit Boekarest: Hongaarsch-Roemeensche geschilpunten zullen, naar hier bekend wordt, half Januari van dit jaar behandeld worden in een conferentie, waarheen de beide lan den uitgebreide commissies zullen afvaar digen. De Roemeensche commissie zal waarschijnlijk geleid worden door oud- minister Valer Pop, die als plaatsvervan ger den chef van de legionnaire pers, Alexander Randa, naast zich zal hebben. De commissie bestaat uit zeven werk groepen waarvan één zieh zala bezig houden met perskwesties. Deze groep staat onder leiding van den plaatsvervan- genden persdirecteur Oskar Lisec. Zwermen vliegtuigen boven Engeland De Londensche correspondent van Inter national News Service meldt over de lucht aanvallen op het Britsche eiland in den af- geloopen nacht, dat zwermen Duitsche vlie gers boven Engeland hebben gevlogen. Hun aanvallen concentreerden zich op Londen en vele andere steden. De luchtafweer is zeer krachtig geweest. Te Londen waren de tril lingen van de ontploffende bommen in de heele stad merkbaar. Op zijn minst twee dis tricten van de Britsche hoofdstad zijn zwaar getroffen. Het ernstigst hebben waarschijn lijk de industriecentra in de Midlands geleden. Een stad in het Westelijke deel van de Mid lands kreeg een waren bommenregen te ver duren. Verder zijn Liverpool en twee steden in East Anglia aangevallen. Tijdens den nacht van 9 op 10 Januari zette het Duitsche luchtwapen zijn aanvallen op Groot-Britannië voort. Hoewel het weer slechter werd, voerden de Duitsche bommen werpers, naar het D.N.B. verneemt, hun op drachten onverstoord uit. O.a. werden te Bristol verscheidene voor den oorlog belang rijke doelen aangevallen. Hier en in eenige andere steden in Zuid-Engeland ontstonden na het bombardement groote branden, die ondanks het slechte zicht waargenomen kon den worden. De Engelsche lèzing De Engelsche berichtendienst heeft mede gedeeld, dat het Duitsche luchtwapen in den afgeloopen nacht op Engeland een aantal luchtaanvallen heeft ondernomen, die uren duurden. Ze strekten zich over een uit gebreid gebied uit Hoofdzakelijk werden de Zuidkust, West- en Zuidwest-Engeland, Wales, alsmede de oevers van de Mersey en Londen bestookt Op vele plaatsen wierpen de Duitsche vliegers brandbommen neer, die een aantal branden hebben veroorzaakt (D.N.B.) Amerika's militaire toebereidselen De verdedigingscommissie van de Vereenigde Staten Het Amerikaansche departement van oorlog maakt bekend, dat het nieuwe verdedigings commando voor de Caraibische Zee Puerto Rico, de kanaalzone van Panama en het nieuwe van Engeland verworven steunpunt °P Trinidad omvat. Het doel van de reorgani satie is allereerst volledige samenwerking met het luchtwapen te verkrijgen. Trinidad zal het hoofdsteunpunt in de Caraibische Zee worden. De eerste troepen voor het steunpunt op Newfoundland vertrekken ongeveer 15 Januari met het transportschip American Legion van New York. Het schip zal bij St. John voor anker gaan en daar zoo lang tot verblijf der manschappen dienen, totdat de inrichtingen voor het onderbrengen van de troepen op het land voltooid zijn. Gibson, de vroegere republikeinsche senator is tot voorzitter van de verdedigingscommis sie van Amerika voor steun aan de geallieer den gekozen. Gibson komt in de plaats van White, die, zooals men weet, onlangs de func tie peerlegde. Critïek in den Senaat In den Amerikaanschen senaat is naar het Duitsche Nieuwsbureau uit Washington ver neemt het plan van Roosevelt aan Engeland oorlogsmateriaal te leveren scherp gecriti- teerd. De republikeinsche senator Wiley ver langde, dat Engeland voor schepen, vliegtui gen en wapenen, die het van de V. S. zou ver krijgen, waarborgen moet stellen. Als zoo danig eischte hij de overdracht van Engelsche bezittingen in het westelijke halfrond aan de V. S. maakt Uw keel droog en effent den 0400 weg voor verkoudheden.^ Verzacht en maak Uw keel vochtig met fisil Een Engelsche aanval op West- Duitschland Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Enkele groepen Britsche bommenwerpers vlogen Donderdagavond en in de eerste uren van den nacht het Rijksgebied binnen. Zij waren klaarblijkelijk van plan in eenige steden in West-Duitschland industrieele installaties en ravitailleeringsbedryven aan te vallen. Als gevolg van het heldere weer hadden de Britten waarschijnlijk gedacht gunstige voorwaarden aan te treffen voor een succesrijke actie. De bijna wolkenlooze nacht met heldere maan was echter, naar het D.N.B. verneemt, in het voordeel van den Duitschen afweer, die alle middelen, waar onder ook versperringsballons, had opgesteld om aan een aanval het hoofd te bieden. De aanval werd door den massalen afweer reeds bij het begin verhinderd en ondoeltreffend gemaakt. Het grootste deel van de vliegtuigen wist het gebied der fabrieken en mijnbouw- ondernemingen niet te bereiken en moest reeds voortijdig omkeeren, waarbij de bommen op het platteland van het Westelijke grensgebied werden neergeworpen. De enkele vliegtuigen die doorbraken, wierpen bommen op eenige plaatsjes in het industriegebied. Zij richtten geen voor de oorlogvoering belangrijke schade aan. Enkele woonhuizen en een school wer den echter vernield. In een stad werd het katholieke patronaatsgebouw zwaar bescha digd. De veiligheids- en eerste hulpdienst trad onmiddellijk in actie en zorgde er voor, dat geen grootere schade ontstond. Enkele zolder- branden werden door de eigen luchtbescher mingsdiensten in de kiem gesmoord. Bij het vliegen over de Duitsche rijksgrens is in den nacht van 9 op 10 Januari een Britsche bommenwerper door Duitsche nacht jagers neergeschoten. Tegenspraak van geruchten Kinderen in gebieden, die aan lucht- gevaar bloot staan, moeten niet vertrekken Het D.N.B. meldt uit Berlijn: In strijd met in omloop, zijnde geruchten is gisteren van bevoegde zijde te Berlijn uit drukkelijk medegedeeld, dat een evacuatie, kinderen betreffende, van gebieden, die aan luchtgevaar bloot staan, niet in het voor nemen ligt. Luchtalarm te Londen Naar de Britsche berichtendienst meldt, is Donderdagavond na het inval-_ len van de duisternis te Londen luchta larm gemaakt. Ook boven andere deelen van Engeland werd bedrijvigheid van vijandelijke vliegers waargenomen. Het D.N.B. meldt dat aanvallen onder nomen zijn op Zuid- en Midden- Engeland. Afdeelingen van de Duitsche luchtmacht zijn in de avonduren, naar het D.N.B. giste ren nader vernam, bij gunstig weer opgeste gen voor het ondernemen van nieuwe aan vallen op militaire en voor den oorlog belang, rijke doelen in het Zuiden en midden van Engeland. Tusschen 19 en 20 uur staken de vliegtuigen het Kanaal over bij goed zicht en helder maanlicht. Daardoor konden de opge geven doelen gemakkelijk worden gevonden. Het Nederlandsche stoom schip Soemba vergaan Het D. N. B. meldt uit New York: Het in dienst van Engeland varende Neder landsche schip Soemba is, geladen met staal, in den Atlantischen Oceaan gezonken. Ten minste 34 man van de bemanning zijn ver dronken. De rest is in een Oost-Canadeesche haven aan land gezet. (Het stoomschip Soemba van de N.V. Stoom vaart Maatschappij Nederland te Amsterdam (6718 ton bruto en 4121 ton netto) was in 1923 bij de N.V. Werf Conrad te Zaandam ge bouwd. Red.) Britsche petroleumbronnen op de Bahrein-eilanden In Amerikaansche handen gekomen. Het A.N.P. meldt uit Genève: Volgens een bericht uit New York zijn de op de Britsche Bahrein-eilanden in de Perzi sche Golf gelegen petroleumbronnen, die voor de Britsche oorlogvoering in het Oosten van bijzonder groot belang zijn, thans volkomen uit de Britsche controle geraakt, daar Groot- Britannië zich genoodzaakt heeft gezien, het in Britsche handen zijnde bezit van 50,000 aandeelen aan de Amerikaansche petroleum- maatschappij Texas Corporation over te doen, die reeds voor de helft bij deze petroleum bronnen belang had. Spanning tusschen Peru en Ecuador In een officieel communiqué van het mi nisterie van buitenlandsche zakaen van Ecua dor wordt gezegd dat op 3 Januari vliegtui gen van Peru het grondgebied van Ecuador hebben geschonden. Voorts hebben op 4 Januari gewapende Peruanen een aanval op grensposten van Ecuador ondernomen. De regeering is vast besloten, aldus het commu niqué, het land en zijn eer te verdedigen. Het Peruaansche ministerie van buitenland sche zaken daarentegen spreekt tegen, dat vliegtuigen boven het grondgebied van Ecua dor verschenen zijn en betoogt, dat de schiet partij tusschen de grensposten van de zijde Ecuador begonnen is en dat de Peruaan sche grensposten bevpl gekregen hadden oot- singen te vermijden. FRAAIE ELECTRISCHE ORNAMENTEN voor elke kamer, voor elke beurs, N.V. COUZY. Ie Middellandstr. 72. Rotterdam De Amerikaansche begrooting De geweldige begrooting van Roosevelt die den Vereenigden Staten 33,267 dollar per minuut kost, beteekent volgens I.N.S. voor het volgende jaar een tekort van 9.2 milliard dollar. Deze begrooting voert de openbare schuld voor het 30 Juni 1942 afloopende begrootingsjaar tot een bedrag van 58 mil liard dollar op. Reeds hebben zich, vclgens den Ameri kaanschen correspondent van het D.N.B. vele afgevaardigden en senatoren van beide partijen in goedkeurenden zin uitgelaten over het begrootingsontwerp van president Roose velt. Er worden echter ook stemmen gehoord, die critiek leveren en het plan van de hand wijzen. Senator Wheeler zei, dat deze begroo ting het den belastingbetalers duidelijk zal maken, wat het kost „een nieuwen Europee- schen oorlog te voeren". De Republikeinsche afgevaardigde Engel meent, dat de maximum schuldengrens thans verdwenen is, alleen „de hemel trekt een grens en dat Is erg". De Republikein Kuntson is van oordeel, dat Roosevelt niet zal rusten, voordat hij het grootste tekort en de grootste schuld heeft bereikt. „Het ziet er naar uit, dat hij zijn doel zal bereiken." Amerikaansche belangstelling voor eilanden van Noord-Borneo De Turtle-eilanden en Mangsee Schweiz. Press Tel. meldt uit Manilla: De Turtle-eilanden en het eiland Mang see zullen om hun strategische beteekenis binnenkort vermoedelijk bij de Philippij- nen wo.den ingelijfd. Deze eilanden wor den tot dusver bestuurd door de British North Borneo Cy. De Philippijnsche regee ring streeft er naar deze eilanden, die in aanmerking komen, om met andere Brit sche eilanden door Amerika tot vloot- steunpunten te worden gemaakt, onder haar bestuur te brengen. De Turtle-eilanden en Mangsee be- hooren bij het Britsche protectoraat Noord-Borneo, dat sedert 1881 door de North Borneo Cy wordt beheerd. De strijd tusschen Thailand en Indo-China Als weerwraak op den 8 Januari door Thai landsche vliegtuigen ondernomen aanval op Sisophon en Angkor, waarbij ruim 20 per sonen werden gedood en gewond, heeft het luchtwapen van Fransch Indo-China gister ochtend een bombardement gericht op de Thailandsche militaire basis te Sakon Lakon, 100 km ten Westen van Tan Hek, en Korat, 150 km van de Indo-Chineesche grens. De spoorlijn naar Bangkok werd gestoord, aldus ontleent Domei aan een bericht van gezag hebbende zijde. Heviger grensgevechten tusschen Thailand en Indo-China Een aanslag op Emir Abdallah Waarschijnlijk door Arabische opstandelingen De bladen van Milaan melden uit Beiroet, dat onbekenden Zondag j.l. een aanslag ge pleegd hebben op Emir Abdallah van Trans- jordanië. Deze aanslag mislukte. Toen de Emir van een jachtpartij terug keerde, slingerde in de buurt van Petra een onbekende een handgranaat naar hem. Iemand uit het gevolg werd zwaar gewond en liet het leven. Het paard van den Emir werd door een groote scherf getroffen. Abdallah kwam er echter met eenige ontvellingen at De daders slaagden er in te ontkomen. Vol gens de bladen is men van meening, dat deze aanslag door Arabische opstandelingen ge pleegd is. Volgens berichten uit Saigon hebben de grensgevechten tusschen Thailand en Indo- China in de laatste dagen een grooteren om vang aangenomen. Zij strekken zich thans uit van Ventiane in het Noorden tot de provincie Kambodsja. Bijzonder hevig waren de Thailandsche aanvallen langs den straat weg Poipet-Sisophon, waar dertig Thailand sche vliegtuigen in den strijd ingrepen; Indo- Chineesche militaire instanties ontkennen echter, dat Indo-Chineesche troepen zich voor Thailandsche eenheden dertig kilometer naar het binnenland zouden hebben terug getrokken. Het Indo-Chineesche luchtwapen heeft heeft groote tegenaanvallen onder nomen. Fransche ambtenaren in Hanoi ver klaren echter, dat deze tegen-aanvallen slechts vergeldingsmaatregelen zijn, die on middellijk zullen ophouden zoodra Thailand den wil tot een vreedzame regeling van het conflict te kennen geeft Een Thailandsch succes Overmachtige Thailandsche strijdkrachten hebben 7 Januari Poipet veroverd en de Indo Chineesche troepen gedwongen zich 50 km terug te trekken naar Sisophon, aldus hebben de Fransche autoriteiten te Hanoi toegegeven. Gemeld wordt, dat een groot deel van Je Fransche troepen geconcentreerd is in het ge bied van Laos; een betrekkelijk kleine strijd macht ligt thans in Kambodsja. Versterkingen zijn echter op weg naar Kambodsja. -- Amerikaansch krijgstuig voor Engeland De democratische senator Barkley, leider an de meerderheid in den Amerikaanschen senaat, heeft verklaard, dat het plan van Roosevelt om Engeland bij wijze van leening Amerikaansch oorlogsmateriaal af te slaan den senaat in den vorm van wetsontwerp zal worden voorgelegd. Dit komt er, volgens International News Service op neer, dal de regeering-Roosevelt de vrije hand krijgt om trent de aan Engeland te verstrekken hoeveel heid oorlogsmateriaal. Het toezicht op het plan van Roosevelt zou aan de ministers van oorlog en marine worden opgedragen. Radiorede van Layton Engeland's achterstand op Duitschland Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Sir Walter Layton, de Engelsche oeconoom (voorzitter van de Engelsche inkoopcommis sie in de Vereenigde Staten), heeft i radiorede verklaard, dat 1940 het jaar van Adoll Hitler is geweest en dat men aan de grootte van het succes van Hitier kan af meten, welke inspanningen Groot-Britannië zich moet getroosten om de bedreiging door het nationaal-socialisme af te wenden. Het is niet overdreven .aldus Layton, vast te stellen, dat de Europeesche overwinningen in 1940 de verhouding van vier of vijf tegen één ten aanzien van de Duitsche meerderheid Groot-Britannië hebben tot stand gebracht Voorts voerde Layton aan, dat vóór het uit breken van den oorlog de staalproductie Duitschland 22 millioen ton per jaar, en Engeland en Frankrijk daarentegen 23 millioen ton per jaar had bedragen. Dit jaar bedraagt de jaarlijksche productie Duitschland en de door Duitschland gecontro leerde landen 42 millioen ton, tegen 15 mil lioen ton in Engeland. De verhouding is er derhalve een van drie tegen één ten nadeele van Engeland. In het verdere verloop van zijn rede zeide Layton, dat de hulp der Vereenigde Staten een einde aan deze moeilijkheden zou kunnen maken, daar de wereld nog steeds voor de Engelschen open staat Op het zelfde tijdstip, dat Sir Walter Layton ten overstaan van de openbare wereldmeening verkondigde, dat nog steeds voor Engeland de hulpbronnen van overzee open staan, deelde de Engelsche minister van ievensmiddelenvoorziening den Engel schen waarschuwend mede, dat hij de wereld niet langer voor de Britsche deuren kon brengen. Het was noodig, den invoer tot een minimum te beperken. Staking van gemeentepersoneel te Chicago Velerlei ongemak United Press meldt uit Chicago: Gistermorgen is te Chicago een staking uit gebroken, waaraan 5000 gemeente-arbeiders deelnemen. De oorzaak van deze staking is te zoeken in loonsverlagingen. In de vroege morgenuren braken stakende arbeiders der electriciteitsfabrieken den stroomtoevoer voor het stadhuis af, zoodat op het oogenblik dat gebouw nog slechts één lift in werking is. Om kwart over negen gistermorgen gin gen plotseling op vijftig plaatsen in het hart de stad en in de rakenwyk de verkeers lichten uit Bijzondere politie-afdeelingen moesten uit rukken om het verkeer weer in goede banen te brengén. 1500 Arbeiders der ge meente-reiniging legden de arbeid neer In den loop van den morgen dreigden de sta kers twee en dertig beweegbare bruggen op te trekken om zoodoende het verkeer in de hoofdverkeersstraten lam te 'eggen. DE INDIJKING VAN DEN BRABANTSCHE BIESBOSCH De Fransch-Japansche onder- handelingen Het D.N.B. meldt uit Tokio: Naar Domei verneemt, hebben de onder handelingen tusschen Japan en Frankrijk betreffende Fransch Indo-China een vlot be loop. Gistermiddag is de vierde bespreking tusschen de Fransche en Japansche delega ties gehouden, waarover de regeeringspers- dienst het volgende communiqué heeft uit gegeven: De Japansche ambassadeur, Matsoemija, heeft een onderhoud gehad met den leider der Fransche delegatie, Robin, ten bureele van den plaatsvervangenÜen minister van bui tenlandsche zaken. In deze bijeenkomst is de gedachtenwisseling over concrete aangelegen heden der oeconomische betrekkingen tus schen Japan en Fransch Indo-Chma voort gezet. Binnenlandsch Nieuws frauduleus slachten. Controleurs van den C.C.D. hebben gisteren te Apeldoorn A. F. H. aangehouden, die een hoeveelheid vleesch, afkomstig van frauduleuze slachting op zijn rijwiel vervoerde. Ook zekere H. J. K., te Apeldoorn, bleek daar bij betrokken te zijn. Tegen beiden is proces-verbaal opge maakt en het vleesch is in beslag genomen. Vordering van de gronden of ruilverkaveling Gelijk bekend heeft het Rijk het voor nemen over te gaan tot indijking van den Brabantschen Biesbosch en tot afsluiting van de monding van Oude Maasje en Donge. De plannen, welke het Rijk hier omtrent heeft, waren oorzaak, dat de ingelanden van het waterschap „De Bra- bantsche Biesbosch" Woensdag In een spoedeischende vergadering te Geertrui- denberg waren bijeengeroepen. Het waterschapsbestuur heeft van de regeering de mededeeling ontvangen, dat het plan tot indijking gereed ligt en dat het voornemen bestaat ten behoeve van de uitvoering van dit kapitale werk alle gronden in dit 9000 ha groote gebied van de eigenaren te vorderen. Het bestuur wilde nu aan de ingelanden een andere mogelijkheid voorleggen. By vordering door het Rijk bestaat niet de zekerheid, dat de eigenaren straks weer een gelijkmatig bezit kunnen terugkoopen. Het waterschap kan echter ook bij Ged. Staten ruilverkaveling aanvragen en daar mee wellichf de zekerheid behouden, dat de eigendom der ingelanden zal worden geëerbiedigd. Na gedachtenwisseling en nadat ir. Mesu, hoofd van den Cultuurtechnischen Dienst, een uiteenzetting had gegeven van het indykingsplan, werd het bestuursvoor stel om bij Gedep. Staten ruilverkave ling aan te vragen met algemeene stem men aangenomen. Het plan tot indijking Blijkens de uiteenzetting van ir..Mesu komt het indijkingsplan in hoofdtrekken op het volgende neer: Vrijwel het geheele, 9000 ha. groote ge- Died van de Brabantschen Biesbosch zal worden ingepolderd en door een zeer zwaren dijk worden beschermd tegen stormvloed. Dit stemt dus niet overeen met de oude plannen, die slechts gedeel telijke inpoldering en geen volkomen be- veliging tegen stormvloeden beoogen. Ook het Oude Maasje en de Donge zullen worden afgesloten; daardoor zul len de stormvloeden tot in verre om geving hooger oploopen, hetgeen aanzien lijke verhooging der dijken in Noord- Brabant en Zuid-Holland over een groote lengte noodig zal maken. "Met dit laatste moet uiteraard begonnen worden voor de afsluiting, zoodat de afsluiting zelf niet voor over enkele jaren kan plaats hebben. Het plan voorziet in den aanleg van verschillende doorgaande wegen e.a. een die van Keizersveer dwars door het gebied van de Biesbosch loopt en een kortere verbinding van Centraal Brabant naar Dordrecht zal geven zoomede in den aanleg van scheepvaartwegen. Het is de bedoeling, dat de Biesbosch een geheel ander sociaal-economisch aan zien zal krijgen. Ongetwijfeld zullen er verscheidene dorpen komen. De bevol king van den Biesbosch welke nu onge veer 8 per 100 ha. telt, zal kunnen ver tienvoudigen. Vooral ook om dit doel te bereiken is de regeering bereid hier mil- lioenen te investeeren. Op vestigings mogelijkheden en goede socaal-economi- sche toestanden zal speciaal worden ge let; het gaat er niet om enkele grootgrond bezitters te bevoordeelen. Ir. Mesu zette uiteen dat voor de be- De onderhandelingen tusschen Nederlandsch Indië en Japan Domei meldt uit Tokio: Uit Batavia wordt gemeld, dat men ver wacht, dat de volgende week de handels besprekingen tusschen de Japansche en de Nederlandsch Indische gedelegeerden zullen beginnen, aangezien de Japansche gedelegeer den thans het ontwerp van hun agenda voor de voorgestelde conferentie nebben voltooid en voorbereidingen hebben getroffen om bin nen enkele dagen de agenda aan de Neder landsche gedelegeerden voor te leggen. DIEFSTAL TE GRONINGEN in het laatst van het vorige jaar werden twee leden van den Opbouwdienst te Gro ningen door de recherche aangehouden ver dacht van diefstal van dekens en andere goe deren, toebehoorende aan den Opbouwdienst Deze twee verdachten, de 22-jarige L. M. en de 20-jarige L. P., beiden afkomstig uit Am sterdam, zijn ter beschikking van de justitie gesteld en bevinden zich thans in voorloopige hechtenis. Dezer dagen heeft de recherche te Gronin gen een derden opbouwer, die op het punt stond naar zijn woonplaats Haarlem te ver trekken, en verdacht wordt van medeplichtig heid aan de door vorengenoemde personen ge pleegde diefstallen, aangehouden. Ook deze, de 25-jarige G. J. C., fabrieksarbeider te Haarlem, wordt ter beschikking van de jus titie gesteld. inb grenzing der eigendommen de eenvf^- ste methode is dat het geheele wordt gevorderd. Minder eenvoi een tweede mogelijkheid, nJ. njN. kaveling. Ook een tusschenvorm, b tijdelijke vordering van den eigend mogelijk. Indien de weg van ruilve ling of tijdelijke vordering zou bew worden, zal echter een groote ma medewerking gedurende enkele nen van de eigenaren moeten gev< worden. Ir. Mesu gaf ook voor de afwai van het land van Altena nog eeni£ lossingen aan. Bij de na deze uiteenzetting gef1® gedachtenwisseling werd door eenlg6 wezigen opgemerkt, dat de landwii indijking en de waardevermeerderi den grond niet mag worden Reeds thans is deze waarde ai Ook uitte een der aanwezigen protl* gen eventueele verkaveling van grot!n^ drijven. Ir. Mesu wilde in antwoord slechts zeggen, dat het rijk vestigin s gelijkheid voor tal van boeren nas Ook wanneer de ruilverkaveling toegepast, kan het toch nog tot vort n ten aanzien van bepaalde eigenare men. De kosten Tenslotte deelde hij mee, dat de kingskosten worden begroot op 1' °rr lioen gulden en door den staat w 0 gedragen, evenwel met dien vers dat de provincie met een subsidie v pet. bijdraagt en de grondeigenar nrf van Hp waarHpvprTnpprderinff va iur Nieuwjaarstelegramwissel ju ol gelegenheid van de jaarsv heeft ir. A. A. Mussert, de leider [fi N.S.B., telegrammen gezonden aan v zijn plaatsvervanger Hess en aan deien commissaris en van dezen telegrafisc woorden ontvangen. Volgens Volk land luidden deze telegrammen aldui An den Führer, 1 ?na de, Est is mir ein Inneres Bedürfnis und ide hoher Ehre, Ihnen im Nam0 National-Sozialistischen Bewegung in d ,nl derlanden meinen unerschütterlichen j die Gerechtigkeit Ihres Kampfes Freiheit Europas zu bezeugen. Ich un< Bewegung sind uns unsere Schiksals 'at schaft mit dem Deutschen Volke bewu :t stehen bcreit. unseren Teil an den Op! w< den endgültigen Sieg zu bringen. Weish^id Kraft bleibe Ihnen erhalten, auf da 0 hohen Ziele auch im neuen Jahre verw .ek] Mi ter' An den Stellvertreter des Reichsminister Rudolf Hess. 1 Die National-Sozialistische Bewegung o Niederlanden Wünscht Ihnen, Stellvj des Führers, und der N.S.D.A.P. dass werden. chti eröffnet, die Idee des National- zum Segen aller Germanischen Völki Siege zu bringen. Ter gelegenheid van de JoorwiaaaKffl ik U mijnheer de Rijkscommissaris, i hetgeen Gij en Uwe medewerkers in h«bt d loopen jaar verricht hebt ter verbeterifcdjj de verstandhouding tusschen het Duitsfede het Nederlandsche volk. Moge dit stri b(?s| 1941 zijn bekroning vinden. Mede namens de Nederlandsche na socialisten wensch ik U en de Uwen ee»"en spoedig en gelukkig Nieuwjaar. Herrn Ingenieur Mussert Utrecht Für die mir zur Jahreswende überni Glückwünsche, die ich aufrichtig ei danke ich bestens. Adolf I München, 4 Jaif* 01 Mussert Utrecht Holland Für Ihre Wünsche zum Siegesiahr 1941 ich Ihnen und erwidere sie IQ Rudolf ,w Sehr geehrter Herr Mussert! Für Ihre freundlichen Wünsche meine Mitarbeiter aus Anlass des Jahri seis danke ich Ihnen bestens. Ich b i Ihnen einig in dem Gedanken der Vei s gung zwischen dem deutschen und dem landischen Volk. Ihnen und Ihren Kan wu wünsche ich ein gluckliches und erfolg neues Jahr ï,°o Ihr SWM InJJ 103 ONGELUK MET EEN ZAAGMAC1 g Tijdens het verrichten van werkzaal land aan een houtzaagmachine heeft de 14 L timmermansleerling J. Hendriks te M ongeluk gehad, met zijn rechterhand tu jj» jj de machine bekneld te geraken, met 1 volg, dat alle vingers van deze hand 103 afgesneden. Het slachtoffer is onmii Brin het ziekenhuis vervoerd. GEBR. TEN HOEVE DEN HAAG ROTTERD TELEF. 333298 TELEF. 3 fKRÏSTMANN GUDMUND5S0N 49) „Heb je wel eens aan me gedacht? Dikwijls?" vroeg hij zacht. „O ja zoo soms," zei ze met iets plagerigs in haar stem. Ze bleef een eindje achter; ze kreeg een vuurroode kleur, en meteen dacht ze, of hij die in het donker zou kunnen zien. Haar hart bonsde zóó, dat ze haar hand tegen haar borst moest drukken. „En jij Zij had het hardop willen vragen, maar het werd niets dan een gesmoord fluisteren. Hij lachte haar toe. „Dat moet je noodig vragen!" zei hij. „Ik heb zooveel meisjes ontmoet en ook wel aan ze gedacht, maar nooit zooals ik aan jou dacht, en van die anderen duurde het nooit lang. Elk jaar werd de herinnering aan jou mij dierbaar der. Wat ik ook uitvoerde, ik dacht altijd hoe jij het vinden zoudt. Ik wilde leeren, mij bekwamen, het tot iets brengen, zoodat jij tevreden over me zou zijn. Tot nog toe heb ik nog niet veel bijzonders bereikt, maar ik ben nog niet klaar. Wil'je op-Hamrafell komen en mijn huishouden doen? Dit najaar" Nu was de vraag gedaan. Een heele poos stonden zij zwijgend naast elkander. „Kolfinna, wil je?" vroeg hij nog eens. „Ik kan het niet zeggen nü niet," zei ze eindelijk. „Waarom niet?" vroeg hy kort. „Is er een reden waarom het niet zou kunnen? Ik dacht, dat ze je op Laxa wel missen kon den, nu Klara terug is." „Ja neen, dat is het niet," hakkelde zij. Ze schuifelde met de punt van haar schoen door het heide kruid. Op eens keerde zij zich om. „Later, nu niet," fluisterde ze, toen hij haar naliep. Hij zag, dat ze schreide. „Maar Kolfinna, waarom toch?? Zal ik later...." „Ja, kom later nog eens," fluisterde ze vanuit het donkei Dag aai» dag sneed de ploeg door de grijze, bemoste heide, die bij de Laxa-boerderij hoorde. Bjorn's jeugdige agronoom was een flinke kerel, die zich niet uit het veld liet slaan. Boven dien was hij vroolijk van aard; hij praatte en maakte gekheid met iedereen, zelfs Matthildur keek op om naar hem te luiste ren. Alleen Oude Kristjan bleef stug en onvrivjndelyk egei hem. Björn had een stuk land uitgemeten, het moést klaar zijn vóór de schapen naar beneden kwamen Later zou de huisweide en het land langs het water met prikkeldraad worden afgezet. Hij had de palen en het draad al gekocht in de handelsplaats Op eer. avond toen zij klaar waren met het werk, bleef Björn achter. Hij liet zijn blik gaan over het geploegde land. Het was hem dierbaar geworden en het werd hem steeds dierbaarder, hoe grooter het werd. Nu en dan bleef hij staan en keek nijdig naar Hamrafell. Skule was vandaag op Laxa geweest en had verteld, dat hij een dam in de Hamrafell-beek wilde leggen, dan zou het water, in den drogen voorzomer, over de weiden vloeien. Hij kwam den laatsten tijd veel op Laxa. Een dam in de beek! Björn schraapte zijn keel en spuugde ver voor zich uit. Wat verbeeldde die jongen zich wel? Dacht hij soms, dat hij alles naar zijn hand kon zetten? Dacht hij soms, dat hij tot hoofd van het dal bestemd was? Laatst op die vergadering was hij voor den dag gekomen met precies het zelfde, waar Björn het al zoo dikwijls over gehad had; en nu deed hij of het een uitvinding van hém was. Zoo'n snotjongen! En dat was het nog niet alleen, hij wilde in practijk brengen, waar hij, Björn, zijn heele leven van gedroomd had. En nu ging hij een dam leggen! Een dam! Wist hij soms niet, dat er op Laxa ook stroomen en beken waren? Wacht maar! Björn blikte vij andig naar den overkant van het dal. Laat die jongen maar een grooten mond opzetten! Eenmaal zal hij op Laxa wat zien! En daar kan Hamrafell niet bij halen! Zou die jongen nooit gebrek aan geld krijgen? Björn lachte, toen hij daaraan dacht. Het zou op een goeden dag wel eens uit kunnen zijn! In ieder geval was Skule nog niet tot schout gekozen. En misschien zou het wel nooit gebeuren. Björn was wrevelig en onrustig. Hy keek nog eens naar zyn versch geploegd stuk land, maar hij genoot er niet meer zoo van als zooeven Toen ging hij naar huis. Voor de schuur zat Gilse een pijp te rooken. Hij was onge- sohoren en zag er slordig uit, zooals gewoonlijk. Björn mopperde in zichzelf toen hij hem zag. Idioot was het van hem geweest om die twee op de boerderij te nemen! Lui als ze war ,..21 dan dag en nacht dat kindergeschreeuw. En als dat grut d -^7 maar behoorlijk gewasschen werd! Het werd op den du ihag< last die kinderen van een ander om je heen! Andermans kinderen, ja! Björn bleef peinzend aan d§ï3 staan. Daar zat hij nu op een groote boerderij zonder 7 31 ren. Nou ja Kolfinna. Maar wie zou hem opvolgen? 73j nooit meer een hoofdman wonen op het oude familiego^88 probeerde die gedachte van zich af te zetten. Hij had d 73| zijn keel brandde. Meteen liep hij naar het kleine huis, 038 3 deur open en ging naar binnen. Hij haalde een flesch kast en nam een paar flinke slokken. Dat deed hem gof_3J bedacht zich, dat hij verscheidene dagen niet op Nes gr-*j' was. Hallgerdur en hij hadden woorden gehad, omdat hu.'3 had aangeraden machines te koopen en op Nes te gaan Vfyty Ze had hem zoo nijdig geantwoord, dat hij was weggeloopQs 3* lachte hij er om. Hallgerdur bedoelde het zoo kwaad npaJ*d de anderen, Ingebjorg en Torfe en Finnur hadden hem iT' niets gedaan. Hij zou er nog even heen gaan om een praj,0 3A maken vóór hij naar bed ging. én ei Toen hij de flesch in de kast zette, viel zijn oog op de38 3 rood geschilderde kist tegen den muur. Hij trilde evei£r3 deed hij haar open, nam de doos met de trouwjapon er iiA3 er zijn oogen niet van afhouden, eindelijk deed hij hefljj* open en bleef een poos staren op de witte stof. Heek Plotseling klemde hij de lippen op elkaar, zijn voo trok in rimpels, hij smeet het deksel dicht, borg de dooi kist en sloot die af. Een minuut later was hy op weg na^ (Wordt vervoJfi

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 2