lliruiur geihsdft lisurant tAMIlAIR Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Rust bentsprijs een agentschap gevestigd is 2.36 [ERK |iree^ Losse nummers 5 ct bij vooruitbetaling. Jen (V( ptieprnzen: „ct per regel Ingezonden Mede- ct per regeL Minimum W Bewijsnummer 5 ot Bij co®- q belangrijke korting No. 6301 WOENSDAG 11 DECEMBER 1940 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie. BKEESTRAAT 125. LÏÏDEN. Telefoon 22710. (Ka our 23160). Portbox XL Postrtfc. 56636. Abonnementen, Advertentie*, 4 M MACHIAVELLI LEERDE in gii Machiavelli dus aangegrepen smart om zijn door de onder - i en veeten der grooten uit- vaderland. Dat vaderland bovenaan, het land, dat ten P^^kjRomeinen zulke roemruchte [ekend. Welk een tegenstelling i hijzelf leefde! iachiavelli zich tegen de in onderlinge naijver, waar- [genooten zich almeer bedien- [neen! Hun handelen achtte nij -erkeerd te zijn, wanneer het de meerdere grootheid van 'hetlid. Werd dit doel wel beoogd, g^eif Machiavelli veel door den difdoel, maar ook de omstgndig- >n veel gewicht in de schaal. was in zijn ambtelijk werk de hoogte gekomen van de de slapheid der meeste !oe ver is men als regel niet het ideaal? En in zulk een Machiavelli moeten we ons n deze pijnlijke omstandig- waaiti!assen- Luisteren we naar hem: (schrijft hij, en we volgen hier ro<yr Loemde vertaling van Dr. J. F. t^egis in het leven een zeer groot. eye rjsschen hetgeen is en hetgeen 'oorh<Fn te zÜn> wie met het eerste er zjjjing houdt e zich uitsluitend richt' graaft z3jn eigen die in alle omstandig- wil doen, gaat onder te dJ de 'velen, die niet goed zijn. die zich wil handhaven, is al - T|l' nu en dan niet goed te zijn; van de omstandigheden zal 8® d al of niet volgen". akt Machiavelli een geheel k lerscheiding tusschendeugden jj,len. Deugden zijn de eigen- fs waardoor de vorst, zijn troon De dan ook, ondeugden zijn de Sdieni Jen, waardoor de vorst zijn uit q i'st. Als hij een aantal eigen- ïriRd1, 'eeit opgesomd, vervolgt hij: igheiiik natuurlijk wel, dat iedereen Ier lofwaardig zou vinden als van alle eigenschappen, die genoemd, slechts de goede be- de menschelijke natuur is nu rhaj an zoodanigen aard, dat men trokk an verwachten. Het is daarom ok, wtfk, dat de vorst zich ervoor op hem de blaam valle van ;den, die zijn troon zouden de ondeugden, die zijn rib' ,i in gevaar brengen, moet hij ijk vermijden; is dit evenwel ijk, dan moet hij er zich maar sven. Ook breke hij zich niet over die ondeugden, zonder staat nu eenmaal niet in stand n gehouden. Daarbij is dan nog te houden, dat er daden zijn, en. moedig lijken, maar toen itting delingen, die misdadig schijnen, ^bjieid en geluk verzekeren", eg wijze gaat Machiavelli dan de de verschillende deugden en na. Van de vrijgevigheid by- jegt hij, dat ze nuttig kan zijn, ng ze in het verborgene wordt ze nadeelig. Ja, het is voor een noodzakelijk, dat hij goede M%en bezit, als hij maar den ezen* t» ze *e bezitten. „Het is", zegt jchtzii, „veel beter, medelijdend, Zyi ischelijk, eerlijk en godsdienstig dan het werkelijk te zijn. Men en gemoed zóó ontwikkelen, iet mom der genoemde eigen- lesgewenscht het tegendeel er- ictijk kan worden gebracht". ;n greep uit de overwegingen Florentijn. Hij gaf dus aan de i nieuwen, betrekkelijken zin lelde haar naar het nut, dat zij 20—iet geheel. Niet, dat Machiavelli ld verloren voor de traditioneele (P Jen kan het volgens hem ook iken. Als hij vertelt van eenen i, die zich uitermate wreea jedragen, zegt hij: „Men kan het waard noemen, wanneer iemand urger's vermoordt, zijn vrienden en trouweloos, zonder mede- der religie is; op die wijze toch macht, maar geen roem ver- )o men evenwel den moed en van Aghatocles bij het trot- overwinnen van gevaren be- :oo ook de grootheid van zijn it verdragen en te boven komen poed, kan ik niet inzien, waar- mder waard zou zijn dan eeh Tdheer. Desondanks laten zijn ïlijke wreedheid en niet te daden niet toe, dat hij onder de grooten worde gerangschikt", hetgeen Machiavelli leert is t.e uit den geest van zijn dagen, lij boven talloozen uitstak, hierin (kind van zijn tijd. De deugd zag !zeer betrekkelijk. Ieder deeo kelfs de Paus bleef vaak niet en. et fundament van Gods Woord Jen kwijt. Dat is de tragedie in Verloop, dat men den grond der gd ten gevolge van de onderlinge igt ?meer voorbijzag. Zoo bleef men den berg des Heeren. Want deze leen beklommen door de» man, is van hart en hand en die geen IMÉeegt in zijn eeden. De tunnel onder het IJ Een voorstel inzake de voor bereidende werkzaamheden Blijkens een thans gepubliceerd voorstel van B. en W. van Amsterdam inzake de tunnelverbinding onder het IJ, stellen B. en W. zich de verdere voorbereiding van den IJ-tunnelbouw aldus voor, dat de dienst der publieke werken het plan voor een tunnel voor voetgangers en wielrijders volgens het tracé Jachthavende Ruyterkade klaar voor aanbesteding maakt en dat vervolgens op den grondslag van het opgemaakte bestek een aanbesteding wordt gehouden, waarbij tevens de gelegenheid wordt opengelaten tot het doen van aanbiedingen voor het maken van een tunnel zoowel voor voetgangers en wiel rijders als voor autoverkeer. Voor de beoor deeling van dergelijke plannen kan de dienst der publieke werken zich intusschen vol ledig voorbereiden. In dezen zin doen zij den raad een voor stel; naar gelang van de ingekomen aanbie dingen zal de raad dan nader moeten beslis sen, welk van de ingediende plannen voor uitvoering in aanmerking moet komen. Is dit het plan voor een enkele voetgangers- en wielrijderstunnel, dan kan tijdens de uit voering van dit werk het plan voor een autotunnel volgens het tracé Meeuwenlaan Prins Hendrikkade met een s-bocht volgens het tunnelrapport worden uitgewerkt en be- stedingsklaar gemaakt. Wat betreft het plan Groot, merken B. en W. op, dat dit z.g. tunnelplan in wezen niets meer is dan een op kaart getrokken tracé, waarbij geen rekening is gehouden met de technische en andere bezwaren, welke aan het leggen van een gecombineerde tunnel op de aangegeven plaats zouden zijn verbonden. Deze bezwaren wegen zoo zwaar, dat het denkbeeld van den heer Groot nog niet voor verwezenlijking in aanmerking kan komen. Zij stellen den raad daarom voos, hierop afwijzend te beschikken, s Voor de voorbereidende werkzaamheden zal een uitgebreide technische staf noodig zijn. Daarvoor zal worden opgericht een tun nelbureau, waaraan zullen worden verbon den ingenieurs, teekenaars en administra tieve krachten. Onder de stadsingenieurs zal het hoofd der af deeling utiliteitsbouw van den dienst der publieke werken met de leiding van dit bureau worden belast. Alle kosten van de voorbereiding van de plannen tot den tunnelbouw, ook die van het tunnel bureau, zullen te zijner tijd worden gebracht ten laste van het voor den tunnelbouw te voteeren crediet. Voor de voorbereidende werkzaamheden vragen B. en W. den raad beschikbaar te stellen een bedrag van, 250,000, hetwelk voorloopig zal worden bestreden uit buitengewone middelen en indien te zijner tijd een crediet voor den tunnelbouw wordt gevoteerd in dat cre diet zal worden opgenomen. Ondergang van een Nederlandsche duikboot Blijkens een bericht uit Londen heeft de Britsche admiraliteit het verlies bekend ge maakt van een Nederlandsche duikboot, welke door de Engelsche vloot was overge nomen. De naam van de boot werd in het bericht niet vermeld. Uit de Deutsche Zeitung in den Nieder- landen van gisteravond blijkt dat Reuter over het bovenstaande ook een mededeeling heeft verstrekt Volgens deze mededeeling heeft „het hoofdkwartier van cjo Nederlandsche marine" in Londen het verlies van een Nederlandsche duikboot bekend gemaakt Het Engelsche nieuwsbureau voegt hieraan toe, dat alles wordt gedaan om de naaste familieleden van de leden der bemanning door middel van het Roode Kruis met een en ander in kennis te stellen. Aangenomen mag worden, aldus Reuter, dat de berichten thans op de plaats van hun bestemming in Neder land zijn aangekomen. CD. N. B.) De aflevering van rijwielbanden De directeur van het rijksbureau voor rub ber maakt bekend, dat handelaren in rijwiel banden, welke op grond van de geldende aistributieregeling rijwielbanden ontvangen voor December 1940 tot nader order niet meer dan ten hoogste de helft van de hun toege wezen banden aan afnemers mogen afleveren Een veerpont op drift Een avontuur in het donker, dat goed afliep Vier reizigers, die gisteravond zich met de veerpont van Megen af naar Appeltern op den Gelderschen oever van de Maas wilden be geven, hebben angstige uren doorgebracht Toen de pont omstreeks 8 uur was afgevaren, brak eensklaps de ketting, waarmede de pont wordt voortgedreven. Hierdoor geraakte het vaartuig in de duisternis op de woelige Maas op drift. De pont, waarop zich een groote vrachtauto bevond, werd heen en weer ge slingerd en geraakte steeds verder uit de juiste richting. Aangezien niemand aan den wal ten gevolge van de duisternis iets van het ge beurde 'had gemerkt, vreesden de opvarenden, dat zij zeer lang zonder hulp zouden blijven. Met koplampen en de claxon van den op de pont staanden vrachtauto beproefde men de aandacht te trekken en inderdaad werden de geïmproviseerde seinen door voorbijgangers opgemerkt. Men stond evenwel machteloos om hulp te bieden. Na twee uur werd de pont voortgestuwd naar den oever van Altforst en toen slaagde men erin het vaartuig veilig aan den wal te krijgen. De opvarenden waren verkleumd van de koude, doch werden op het veerhuis weer op hun verhaal gebracht. ZON EN MAAN Zonsopgng 11 December 9.41; ondergani Het werk van de Winter hulp in Nederland Totale opbrengst van de collecte tot 3 December Op het hoofdbureau van de Winterhulp- Nederland zijn nog niet alle definitieve resul taten van de collecte op 29 en 30 November binnengekomen. Als voorloopig resultaat kan, thans wel worden medegedeeld, dat de op brengst van de huis- en straatcollecte op de genoemde dagen, vermeerderd met de giften, die bij de provinciale bureaux der W.H. N. en de burgemeesters tot 3 December zijn binnengekomen, 881,533,48 bedraagt. Hier bij is geen rékening gehouden met de over het algemeen groote giften, welke bij het hoofd bureau W. H. N. zijn gestort en waarvan de lijst reeds werd bekend gemaakt. Waardebonnen Tot nu toe heeft Winterhulp Nederland slechts geld ingezameld en dit eerste beroep op den gemeenschapszin is, zooals bekend, een succes geworden. Deze gelden worden thans gebruikt om landgenooten, die door omstandigheden in nood zijn geraakt, be hulpzaam te zijn. Een ieder, die zich genoopt ziet de hulp van de Winterhulp Nederland in te roepen, moet zich wenden tot de plaatse lijke directeuren, de burgemeesters der ge meenten, behalve te Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, waar men zich respectievelijk moet vervoegen bij den stedelijken directeur, Amsterdam Rokin 109111, Rotterdam Mathenesserlaan 408, Den Haag Drie Hoek jes 3. Winterhulp Nederland geeft voor deze ondersteuning waardebonnen uit in bedragen van 0.50, 1 en 2.50. Op de achterzijde van deze bonnen is vermeld, dat Albert de Bary's bank als betaalkantoor zal optreden. In afwijking hiervan wordt medegedeeld, dat niet deze bankinstelling, doch de Kasvereeni- ging N.V. te Amsterdam deze functie heeft overgenomen. De bonnen worden voor den aankoop van levensmiddelen, kleeding en brandstof door alle winkeliers en kleinhandelaren als wettig betaalmiddel aangenomen. De verzilvering geschiedt alleen bij aanbieding: a) door de plaatselijke directeuren der W.H.N. of degenen, die namens hen optreden, b) door de leveranciers van de op de waardebonnen vermelde goederen. Hiernevens reproduceeren wij een afbeel ding van de bonnen voor 0.50 en 1. WINTERKtï^P ÏQ4 0-1Q4I HH8U NEDERLAND GLD.#AAnbï BON WINTERHULP 194 NI-OI U! M© JC~ Nieuwe Nederlandsche banknoten. Deze banknoten zijn echter uitsluitend ten behoeve van de „Winterhulp". Zij zullen uitgegeven worden aan hen, die hulp van noode hebben. Deze waardebon dient in alle winkels tegen de volle waarde In betaling te worden aan genomen en alleen bij levering van levensmiddelen, kleeding en brand stoffen. Geheele of gedeeltelijke In wisseling tegen contant geld mag niet plaats vinden. De terugbetaling van de waarde der bon vindt plaats uiterlijk 15 Mei 1941, bij alle banken en spaarbanken. Misbruik wordt gestraft (FotoSchimmelpenningh) Kerk en Zending NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Marken (toez.), cand. C. W. Kwant te Gorinchem. Aangenomen: Naar Arkel c.a. (Z.-H.), C. v d. Nieuwenhuizen te Noordwolde (GronJ. Bedankt: Voor Vlaardingen (vac. Heyer), A. J. Brinkman te Zegveld. GEREF. KERKEN. Ds. J. J. Berends A.s. Zaterdag viert ds. J. J. Berends, em. predikant te Amersfoort, zijn 75sten verjaardag. Ds. Berends werd 14 Dec. 1865 te Harderwijk geboren. Hij studeerde aan de Vrije Universiteit om in 1892 candidaat te worden. 9 Oct. van dat jaar aanvaardde hij het predikambt in zijn eerste gemeente te St. Anna-Parochie. Vandaar vertrok hij in 1898 naar Maasland waar hij is werkzaam ge weest tot 1921 toen hij het beroep naar de Geref. kerk van Veenendaal aannam. Deze kerk diende hij tot aan zijn emeritaat dat de classis Amersfoort hem 16 Oct. 1932 op zijn verzoek eervol verleende, waarna hij zich metterwoon te Amersfoort vestigde. Ds. Berends heeft in de classes waarin hij arbeidde, tal van deputaatschappen bekleed. In Maasland was hij voorzitter van de Geref. school. Ook was hij tijdens zijn verblijf in Zuid-Holland scriba en later voorzitter van het bestuur van het Prov. Geref. weeshuis te Middelharnis en voorzitter van de Wees- huisschool aldaar.'Vele jaren was hij bestuurs lid van de Geref. kweekschool te Rotterdam voorzitter van het district Vlaardingen van Geref. Schoolverband. In Veenendaal was hij bestuurslid van de A.R. Kiesvereeni- ging en van de afd. van den Anti-vloekbond. Ds. Berends is vele jaren medewerker ge weest van de Filippus-scheurkalender terwijl hij reeds 26 jaar bestuurslid h van het Geref. tractaatgenootschap „Filippus" en nog deel uitmaakt van de commissie voor de boek- beoordeéling van de Geref. Zondagsschool- vereeniging „Jachin". Ds. Berends was van wege de Part. synode van Utrecht curator van de Theol. Hoogeschool te Kampen. Meer dan 20 jaar werd hij naar de Part. synode afgevaardigd en van de Gen. Synode van Arnhem (1930) maakte hij eveneens deel uit. In Veenendaal stichtte ds. Berends de Geref. mannenvereeniging Calvijn, waarvan hij voor zitter was. Ds. Berends redigeerde de kerk boden van Maassluis en van Veenendaal, was 15 jaar redacteur van het maandblad „Martha" en schreef o. m. „Huiselijke opvoeding". Ds. Berends gaat nog vrij geregeld Zondags in de prediking in verschillende kerken voor. PROF. DR. K. SCHILDER Naar wij vernemen heeft prof. dr. K. Schilder, de bekende dogmaticus van de Theol. Hoogeschool te Kampen, heden zijn colleges weer hervat. DS. P. M. DE JONG Naar wij vernemen is ds. P. M! de Jong, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zutphen, vrij ernstig ongesteld. Ds. de Jong is lijdende aan een maagbloeding en moet volstrekte rust houden. DS. J. HARTWIGSEN Ds. J. Hartwigsen, em. predikant te Harderwijk, heeft ontslag aangevraagd als geestelijk verzorger van he+ sanatorium „Sonnevanck" aldaar. Ds. Hartwigsen, die ruim 78 jaar is, diende van 1889—1904 de Geref. kerken van Berli- kum, Harmeien en 'Broek op Langendijk. Volgens een opgave van het „Protestanten blatt" is ongeveer een derde deel der predikan ten in Duitschland n.l ongeveer 5400 in hei leger ingelijfd. Daarbij moeten nog gevoegd worden ongeveer 1000 hulppredikers en candi daten tót den H. Dienst. Kerkelijk leven in Elzas-Lotharingen Tot president van het directorium der Evangelische-Luthersche kerk in den Elzas is benoemd ds. Karl Maurer te Straatsburg. De .predikanten van de tweehonderd tot deze kerk (met 250,000 leden) behoorende gemeen ten hebben hun vertrouwen in den president uitgesproken. De leiding Hervormde kerk blijft in handen van ds. Ch. Barholmé, president der synodale commissie; deze kerk telt 23 gemeenten met 25,000 le den. Op de Duitsche evangelische kerkelijke kanselarij is een bijzondere afdeeling voor den Elzas geopend. Voorts is besloten dat het liit den reforma- tiestrijd bewaard gebleven gymnasium te Straatsburg als staatsgymnasium zal heropend worden, terwijl de herbouw van de universi teit in overweging is genomen. Er bestaan plannen tot oprichten van een seminarie voor de predikantsopleiding. De gemeenten van de Evangelisch-Luther- sche en Hervormde kerken in Lotharingen hebben zich aangeslotA bij de Vereenigde Protestantsch-Evangelische Christelijke kerk in den Pfalz en zijn gesteld onder den lands- kerkenraad van, den Pfalz. Het betreft hier zes Evangelisch-Luthersche en achttien Her vormde gemeenten. Door al deze administra tieve maatregelen is naar het N.C.P. meedeelt, het vraagstuk van de belijdenis der onder scheidene gemeenten niet in 't geding ge bracht INTERKERKELIJKE SAMENKOMST. De kerkeraden van de Ned. Herv. kerken m Dantumawoude, Akkerwoude en Murmerwoude eri van de Geref. en Chr. Géref. kerk in Mur merwoude en van de Doopsgez. kerk in Dantu mawoude hebben besloten, in verband met den nood der tijden, een samenkomst te houden op den 2den Kerstdag 26 Dec., 's middags 2.30 uur. Men denkt deze bijeenkomst in 4 kerkgebouwen te houden en wel in de Chr. Geref. kerk te Murmerwoude. in de Geref. kerk te Murmer woude, in de Ned. Herv. kerk te Akkerwoude en in de Doopsgezinde kerk te Dantumawoude. De predikanten van deze verschillende kerken zullen dan niet in hun eigen kerk optreden. GEREF. KERK TE UTRECHT De kerkeraad van de Geref. Kerk van Utrecht heeft in zijn gisteravond gehouden vergadering besloten tot het stichten van een zevende predikantsplaats. De kerkeraad, die in zijn vorige vergadering besloot tot de stichting van de zesde predi kantsplaats, besloot tevens het beroepings- werk in dezebeide vacaturen onmiddellijk ter hgnd te nemen. DE JEUGD IN DENEMARKEN De Deensche jeugdvereenigingen hebben zich aaneengesloten tot een werkgemeen schap onder den naam „Dansk Ungdomssam virke". De verëeniging staat op den grond slag van nationale eenheid. De hoogleeraa in de theologie dr. Hal-Koch te Kopen hagen heeft het voorzitterschap op zich ge nomen. Het meerende^l der Deensche jeugd organisaties is toegetreden; de Chr. jonge- lings- en meisjes vereenigingen hebben zich echter afzijdig gehouden; zij zullen zich geval voor geval over hup deelneming aan den arbeid der nieuwe organisatie beraden. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen Jkvr. v. P. te ',s-H. heeft aan het Uniehuis te Apeldoorn van de Na't Chr. Vrouwen Gehl.. Onth. Unie een bedrag van duizend gulden gelegateerd. GEREF. KERK VAN HARDERWIJK Het bestuur van het sanatorium „Sonne vanck" te Harderwijk heeft zich tot den kerkeraad der Geref. Kerk aldaar gewend tot het plegen van overleg inzake de be noeming van een geestelijk 'verzorger van dit sanatorium. Indien de kerkeraad van Harder wijk overgaat tot het vestigen van een tweede predikantsplaats, gelijk reeds lang in de bedoeling ligt, dan zou aan den te beroepen predikant tevens het werk van de geestelijke verzorging in „Sonnevanck" kunnen worden NED. JONGELINGSVERBOND De najaarsvergadering van de Prov. com missie Zeeland van het Ned. Jongelings verbond zal Zaterdag 14 Dec. a.s. in de Prins van Oranje te Goes worden gehouden. De vergadering die om 3 uur aanvangt, zal o. m. het winterprogramma 19401941 behandelen. Zuigelingenvoedsel :voor eiken leeftijd, zoowel voor I den gezonden als zieken zuigeling VRAAGT PROSPECTUS AAN I PROF. DR. A. G. HONIG OVERLEDEN Hedennacht is te zijnen huize te Kampen overleden op 76-jarigen leeftijd Prof - Dr. A. G. HONIG, oud-hoogleeraar der Theol. Hoogeschool te Kampen. In Prof. Honig verliest de Kamper Hooge school en ook de Ger-ef. theologie een van tiaar uitnemendste dienaren. Wij schrijven: verliest, want hoewel Prof. Honig in Januari 1934 het hoogleeraarsambt had neergelegd, was het met hem evenals met wijlen Prof- Lindeboom: hij bleef in Kampen wonen en leefde eigenlijk nog geheel mee met den kring, waarin hij 31 jaren de bekwame do cent en der studenten vriendelijke raadsman was. Bovendien voerde hij na het emeritaat nog ijverig de pen, getuige zijn laatste boek, het Handboek der Geref. Dogmatiek, dat op nieuw blijk gaf van zijn wetenschappelijken aanleg en helderheid van betoog. Toen Prof. Honig' 8 April 1903 het hoog leeraarsambt te Kampen aanvaardde, was de toestand der Theol. School somber. Prof. Ba- vinck en Prof. Biesterveid waren naar Am sterdam vertrokken en het aantal studenten was tot een minimum geslonken. Aan Prof- Honig werden de gewichtige vakken dogma- thiek, ethiek, encyclopaedie, Chr. religie en Ned. letterkunde opgedragen en het is de erkende verdienste van den overledene ge weest, dat hij bij de mee door hem gevormde predikanten een onuitwischbare herinnering heeft nagelaten aan degelijke, logisch ge bouwde en uiteraard leerzame colleges. Daar bij was hij de immer vriendelijke en hoffe lijke professor, die een sfeer van vrede om zich heen wist te scheppen, iets wat ook zijn optreden ter Gen. Synode en in vergaderingen sierde. Een afschuw had hij van ruwheid, platheid of persoonlijke aanvallen; een groote liefde, ontstoken aan de liefde van zijn Hei land, heeft zijn gansche leven ambtelijk en persoonlijk gekenmerkt. In den Kamper kring waarin hij'zich bij het klimmen der jaren en het afnemen der krachten almeer had leruggeti-okken, zal er oprecht, leedwezen t,- zijn over het gemis van den voorganger, die School en Kerken droeg op het hart als wei nigen. In Prof. Honig is een man van innige vroomheid en rijke talenten heengegaan, die geleerdheid èn wijsheid tot zegen van velen heeft mogen verbinden. Dr. Anthbnie Gerrit Honig werd 6 Oct. 1864 geboren te Utrecht. Hij werd in 1884 als student aan de vrije Universiteit in geschreven. Hij studeerde zoowel in de Juri dische als in de Theologische faculteit en werd in 1889 candidaat. Na in 1890 magna cum iaude zijn doctoraal examen te hebben gedaan, promoveerde hij 19 Oct. 1892 even eens magna cum laude onder wijlen dr.. A Kuyper, tot doctor in de theologie op een dis sertatie getiteld: „Alexander Comrie". 13 Nov. van laatstgenoemd jaar bevestigde dr. Kuyper hem te Oudshoorn in het predik ambt. In 1894 vertrok hij naar Zeist. Da Generale Synode van 1902 benoemde hem als hoogleeraar aan de Theologische Hoogeschool te Kampen; op 8 April 1903 sprak hij bij zijn inauguratie over: „Godgeleerdheid en wijsbe geerte". Prof. Honig heeft 31 jaar te Kampen gedoceerd en in Jan. 1934 legde hij zijn ambt neer sprekende over: „Het Credo der Af scheiding". Prof. Honig heeft tal van werken geschre ven en in verschillende periodieken als het Geref. Theol. Tijdschrift, het weekblad De Bazuin, waarvan hij hoofdredacteur was, bij dragen gepubliceerd. Van zijn werken noemen we: De persoon van den Middelaar in de nieuwere Duitsche Dogmatiek, Om Gods Heilig Woord, Geloof en gelooyen, Dogmatiek en Ethiek, Van Comrie tot de Cook en zijn Handboek van de Geref. Dogmatiek. Naast het professoraat gaf Prof. Honig zijn belangstelling aan verschillende onderwerpen. Hij was o.m. voorzitter van het college van curatoren van het Sted. gymnasium te Kam pen, lid van de gezondheidscommissie en van het Centraal stembureau alsook van het Gem. soheidsgereoht in zijn woonplaats. Ook was hij tal van jaren voorzitter van de ver- eeniging tot bevordering van Geref. zieken verzorging,' waarvan ziekenhuizen te Hooge- veen en te Ermelo uitgaan, bestuurslid en vice-voorzitter van den bond van stichtingen van barmhartigheid, op Geref. grondslag, lid van het Davos-comité en vanwege de Gen. synode der Geref. kerken deputaat voor art. 12 der Zendingsorde en voor de Hongaarsche studenten. De regeering erkende zijn verdiensten door hem te benoemen tot ridder in de orde van den Ned, Leeuw. Bij gelegenheid van het 25-jarig hoog- ieeraarsjubileum van prof. Bouwman en Prof. Honig heeft Prof. Ridderbos in da Bazuin den laatstgenoemde vergeleken bij den eerstgenoemde: „In vriendelijke gemeen zaamheid geven ze elkander weinig toe, maar in complimenteuze gratie laat het Utrechtsche stadskind den Groninger boeren zoon natuurlijk verre achter zich". Die be leefdheid en gedienstigheid achtte Prof. R. bij Prof. Honig geen uiterlijke vorm, „maar een natuurlijke uiting van heel zijn persoonlijk heid. Hij bezit als weinigen het charisma, door vriendelijke hulpvaardigheid velen aan zich te verplichten. Nooit had dan ook het studiefonds een meer geschikten penning meester kunnen vinden. Hij leeft geheel met de studenten en hun behoeften mee, en hier ligt ook het geheim, waardoor hij zoo goed de kunst verstaat, door aanbeveling en dank betuiging eerst de harten en dan ook de beurzen te doen opengaan." En verder: „In de beoefening der aan hem opgedragen dog matische vakken heeft zijn kracht minder ge legen in het breede dan wel in het secure af werken, en in het inprenten aan zijn leerlin gen van de vaste lijnen en onmisbare hoofd zaken. Wars van uitersten als ook hij is, heeft hij het onderscheid tusschen Kuyper en Bavinck nimmer tot een tegenstelling ver scherpt, maar op de eenheid van beiden steeds den nadruk gelegd. In zijn speciale studiën heeft hij zich keer op keer een uit nemend kenner der nieuwere theologie be toond. Hierbij heeft de warmte van zijn ge moed hem ervoor bewaard, onder te gaan in dorre begrippen-kloverijaan het welgefun- deerde dogmatische inzicht paart hij dan ook zijn meditaties en preeken toonen het de gave voor het praktische en het gezond- gemoedelijke". In het jubileumjaar van Prof. Honig ver scheen in de Calvin. Studentenbladen een gedicht, waaraan wij enkele regelen ont- leenen: „Als 's Heeren knecht verzachtte hij de nooden „Door zijn vertroostend woord werd veler pijn verlicht „Het is zijn eer, het vaandel hoog te heffen „In 't woelen van den strijd om leer-rechtzinnigheid. „En menig vijand Gods wist hij in 't hart te treffen „Het gaat hem om de eer van 's Heeren majesteit" Hebt U Meinema's kerstboeken al besteld? Zoo niet, doe hel dan vandaag nog'. Het vervoer eischt zeer veel tijd! Onzerzijds garandeeren wij, dat elke oe stelling onmiddellijk uitgevoerd wordt. N.V. W. D. MEINEMA - Delft. daar verlangt ge naar. Natuurlijk, want het hart van ieder mensch gaat er naar uit. De echte rust vinden we alleen in de positieve waarden van het Christendom. Eiken dag heeft Uw leven" versterking daarvan noodig. Ook door Uw dagblad kunt ge dagelijks deze dingen vinden. Daarom EEN ABONNEMENT OP ONS BLAD. De nummers die vóór 1 Januari 1941 verschijnen krijgen zij die een jaarabonnement nemen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1