MAANDAG 9 DECEMBER 1940 Stadsnieuws Dr. G. J. Streeder aanvaardt zijn ambt Als predikant der Ned. Herv. Gemeente van Leiden Dr. J. Koopmans verrichtte de bevestiging X>r. G. J. Streeder, die de vorige week Zondag afscheid nam van de Ned. Herv. Gemeente te Leiderdorp, heeft gisteren zijn ambt in het midden der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede aanvaard, waar hij zal komen te werken in het Kooi- kwartier, de wijk van wijlen ds. Joh. W. Groot Enzerink. De bevestiging. In de morgengodsdienstoefening in de Pieterskerk, waar zeer velen aanwezig waren, is dr. Streeder door dr. J. Koopmans, emer. predikant en secretaris der Ned. Ghr. Studenten Vereeniging, te Leiderdorp, in zijn ambt bevestigd. Als tekst voor deze plechtigheid koos dr. Koopmans Jes. 55 10 en 11, welke woorden spr. ook in verband bracht met den adventstijd. Bij de ontvouwing van dit tekstwoord wees spr. er allereerst op, dat daarin de weg van Gods Woord beschreven wordt en dat dan niet naar zijn uiterlijke verschijning maar naar zijn innerlijke uitwerking, den weg der zegeningen en der voorspoedige vrucht. Verder zeide spr., dat het Woord van God maar één richting heeft, het komt van God en het gaat naar ons toe. Het is God er om begonnen, dat de eeuwige honger en kommer, waarvan het Avondmaalsformulier spreekt, rullen worden gestild. Vervolgens merkte dr. Koopmans op, dat het Woord terugkeert tot Hem, die het heeft gesproken.maar dit Woord keert niet ledig terug, het brengt rijke vruchten met zich. Zoo zien wij, dat het Woord Gods de onvrucht baarheid van het menschenleven overwint. Nadat spr. verder nog gewezen had op de vleeschwording van Jezus Christus het Woord is vleesch geworden en Zijn weder keer tot God, stond hij tenslotte stil bij de opdracht der kerkelijke prediking van het Woord Gods. Waar het Woord der waarheid recht gepcedikt en gehoord wordt, aldus spr., is het Kruis in de nabijheid. Het Woord gaat zijn weg van uitgang en wederkeer. Die weg te mogen dienen is het voorrecht van den prediker, een Weg echter van lijden, angsten en danken. Dr. Koopmans eindigde met er op te wijzen, dat waar het Woord is ook de geest i? en waar de geest is vrede, voorspoed, blijdschap en vrucht. Nadat Gezang 3:1, 2 en 3 was gezongen, ging dr. Koopmans tot de bevestiging over. De gemeente zong hierop den nieuwen leeraar de zegenbede uit Ps. 134 toe. Dr. Koopmans richtte zich vervolgens nog met een kort woord tot dr. Streeder. De taak, aldus spr.. die gij vorige week in Leiderdorp neergelegd hebt, hebt gij thans in Leiden weer opgevat. Al zou er misschien veel te zeggen zijn over het verschil van pastoraat in het dorp en in de stad toch blijft daarbij de dienst, het Woord en de weg van bet Woord het zelfde. Veel wat gij in Leiderdorp vond, zult gij ook hier vinden. De hoop, het verlangen, de twijfel en het verzet zullen hier niet anders zijn dan in Leiderdorp, alleen misschien wat massaler en rauwer. Spr., die eens gelezen had, dat de stads- pastorie minder beschut is dan de dorps pastorie is het hier volkomen mee eens. Óp het dorp levens de gemeentelijke tradities ge woonlijk langer voort dan in de stad. Waar dr. Streeder hier in de stad dus meer in het open veld komt te staan en minder beschut, bidt spr. hem van harte toe, dat het Woord van God hean tot een schild en wapen moge zijn. Zich hierna wendende tot de gemeente merkte spr. op, dat zich rond een nieuwen leeraar altijd menschelijke nieuwsgierigheid openbaart. Met nadruk wil spr. in dit verband er op wijzen, dat wij er bij de prediking van het Evangelie aan moetien denken, dat deze prediking tot ons komt met de sluitelen, die het Rijk der hemelen kunnen sluiten en ont sluiten. En nu weten wij wel, aldus spr., dat de predikanten niet op eigen gelegenheid den hemel kunnen openen en sluiten, 'maar toch zeker wel het Woord, dat gebracht wordt Ontvangt daarom dezen herden en leeraar terwille van het Woord, dat hij brengt en den dienst dien hij uitoefent De pleahtigheid, die o.m. werd bijgewoond door wethouder Jac. Wilbrink namens het gemeentebestuur en door mr. P. J. Idenburg, secretaris van het college van curatoren der Leidsche Universiteit, werd besloten mei het zingen van Ps. 89 7. De intrede In een geheel gevulde Pieterskerk deed D. Streeder 's middags zijn intrede, waar bij hij een predikatie hield over de be kende tekst uit 1 Cor. 2: „Want ik heb niet voorgenomen iets te weten onder u dan Jezus Christus en dien gekruisigd." Ds. Streeder wilde spreken over Jezus Christus, den gekruisigde en er achter eenvolgens op letten, dat Hij bepaalt: le. de wijze en 2e. de inhoud der predi king. Paulus doet, aldus Ds. Streeder, in 't begin van zijn predicatie, in de brief aan de Corin- thiërs verantwoording van zijn optreden. Hij is daartoe gedwongen door de misstanden die er in de gemeente van Corinthe heer- schen. Er zijn verschillende groepen, die zich zelf in opgeblazenheid noemen naar bekende namen: Cephas, Apollos, Paulus. Ik broeders, als ik tot u gekomen ben, zegt Paulus, ben niet gekomen met uitnemendheid van woor den of van wijsheid, u verkondigende de ge tuigenis Gods. En daarna volgen dan de woorden van den tekst. Paulus zegt hier allereerst: Ik heb niet ge oordeeld, niet besloten ook maar iets te weten dan Jezus Christus. Paulus bedoelt: Toen ik in Corinthe het woord Gods bediende heb ik geen stokpaardje gehad. Er is bij Paulus geen roemen in uitnemendheid van woorden of wijsheid. Hij weet niets dan Jezus Christus en dien gekruisigd. Paulus heeft ontvangen wat hij predikt. Er bestaat geen Paulinische theologie of Paulinische dogmatiek. Niet dat hij zijp boodschap brengt als een gramo- phoonplaat. Hij is zelf gegrepen door de bood schap, die hij brengt. Jezus Christus en dien gekruisigd bepaalt de wijze van de prediking. Het is wel v derlijk dat wij telkens weer grijpen naa: woorden van dezen mensch Paulus, die reeds lang tot stof is vergaan, terwijl die mensch toch van zichzelf getuigt dat hij angstig en zwak was. Het is God die door hem spreekt. Neen, neen, neen, zegt hij, ik heb beslist niets anders willen weten dan de gekruisigde Jezus Christus. Zijn critiek gaat uit tegen ieder die bij Jezus Christus nog iets bij wil doen. Maar is het mogelijk dat iemand niets meer weet dan Jezus Christus? Wie is er eigenlijk, die uit zijn eigen huid kan kruipen? Wie kan zich onttrekken van zijn opvoeding, aan invloed van zijn kring, van zijn leeraren? Is het mogelijk niets te weten dan Jezus Chris tus en di$n gekruisigd? Bij zijn bekeering op den weg naar Damas cus heeft Paulus bevende en zeer verbaasd zijnde gevraagd: Heere, wat wilt Gij dat ik doen zal? De man die '-evend en verhaisd was omdat Christus hem ontmoette, Is blijven beven en vreezen. Paulus is als farizeeër voortvarend en blijft ongetwijfeld voortvarend na zijn bekeering. God heeft hem een aoorn in het vleesch gegeven. Hij roemt in zijn zwak heid, omdat Gods kracht in zwakheid wordt volbracht. Zoo wordt de gehoorzaamheid mo gelijk. Niets te weten dan Jezus Christus en dien gekruisigd is alleen mogelijk in gehoor zaamheid. Jezus Christus en dien gekruisigd bepaalt ook den inhoud van de prediking. Dit „cn dien gekruisigd" is geen beperking maar een accentueering van dat: Jezus Christus. Pau lus preekt Jezus Christus uit het levende he den. Dat „en dien gekruisigd" beteekent dat God zijn gerechtigheid aan Christus heeft ge wroken. Het kruis is niet mooi, het is iets schrikkelijks. Die geen zonde gekend heeft, heeft hij zonde voor ons geméékt. Tegen de opgeblazen Corinthiërs zegt Paulus zijn woord over Jezus Christus en dien gekruisigd. Dat kruis blijft een ergernis voor de wereld, ook de vrome wereld. Elk oogenblik bepaalt God ons, met oneindig geduld, er bij dat Jezus gekruist is, om ons hoogmoedig hart te bre ken. Want het kruis is een kracht Gods tot zaligheid, dengene die gelooft. Het tekstwoord is vol van oordeel en vlij mende critiek over leeraar en gemeente, want wij hebben er altijd nog iets bij. maar het is woord ook van troost over onze zonde, die Jezus aan het kruis heeft weggedragen. Na de prediking hield ds. Streeder de ge bruikelijke toespraken. In de eerste plaats wijdt hij eenige dankbare woorden aan de na gedachtenis van wijlen ds. Joh. W. Groot En zerink. Daarna richtte hij zich achtereenvol gens tot zijn bevestiger, dr. Koopmans, tot den vertegenwoordiger \'an het gemeentebe stuur, wethouder Wilbrink, tot het ministerie predikanten, de gemeentecommissie, de kerkvoogdij, het college van notabelen, collec tanten. organisten, kosters en vrijwilligers. In 't bijzonder dankte spr. den godsdienst onderwijzer, den heer de Groot, voor al zijn arbeid in de wijk van wijlen ds. Groot Enze rink. Spr. richtte zich verder tot het kiescol lege, den kerkeraad der gemeente Leiderdorp, den Leidschen kerkeraad en tenslotte tot de gemeente. Daarna sprak ds. Streeder het dankgebed uit. Na den dienst werd ds. Streeder volgens oud gebruik, in de kerkeraadskamer toege sproken door den oudsten der dienstdoende predikanten, dr. J. Riemens. Spr. wees er op, dat het in een zeker opzicht maar een kleine stap Ls van Lfflerdorp naar Leiden. Aan den anderen kant is het toch ook weer een groote stap, n.l. van een plattelandsgemeente naar 'stad. Ds. Streeder komt naar Leiden in moeilijken tijd. Hij komt ook naar Leiden :cn veelbelovenderi tijd. Er zijn er velen, die beseffen, dat wanneer zij geen Heiland hebben zij niets meer hebben. Ds. Streeder heeft in zijn intree-predikatie duidelijk laten hooren waarom het hem te doen is. Hoe dich ter wij bij het kruis leven hoe dichter wij ook bij elkander zullen leven. Spr. besloot met den wensch, dat de arbeid van ds. Streeder Leiden gezegend zou zijn. Op verzoek van een der aanwezigen werd den nieuwen predikant toegezongen: Dat Heerèn zegen op u daal'. Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland houdt een vergadering op Dins dag 10 December a.s. des namiddags 2 u. 30 in de Vergaderzaal aan den Stationsweg. De agenda vermeldt o.m.: Ontwerpschrijven aan den heer Secretaris- Generaal, Wnd. Hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart en aan den Heer Directeur-Generaal van dé Voedsel voorziening, inzake de economische positie der dorpsmolenaars. Voorstel om adhaesie te betuigen aan het adres der Kamer van Koophandel en Fabrie ken te Maastricht en Heerlen, inzake de zelf standigheid van de handelaren in meel en bloem. Ontwerp-schrijven aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, inzake verruiming van den Rijn tussehen Zoeterwoude en Leiderdorp. Voorstel om aan het verzoek, door de Ver eeniging tot IJsbestrijding gedaan aan de Ge meenten in het district, om haar dezen winter finantieel te steunen, adhaesie te verleenen. Voorstel om de Nederlandsch-Amerikaan- sche Kamer van Koophandel voorloopig te blijven steunen. HANDELSREGISTER KAMER VAN KOOPHANDEL. W ij zi g in g. A. Winninghoff. Alphen a/d. Rijn, van Man- dersloostraat 7. Handel in manufacturen, meu- bileering. bedrijfskleeding, heeren- en kinder- confeotie. Bovengenoemde zaak is omgezet in een vennootschap onder firma, onder den naam Fa A Winninghoff. Venn. B. A. Wmnmghof en C. J. Winninghoff, Alphen a/d. Rijn. AMBTSDRAGERS CHR. GEREF. KERK. Tot ouderling der Chr. Geref. kerk zijn gis teren herkozen de heeren D. Kruit en C. H. Overduin. Tot diaken werden in de vacatures- J. Overduin, K. Wielinga en A. Hollebeek ge kozen de heeren C. Cuperus, J. Platteei en N. Noort. INBRAAK IN DE ARBEIDSBEURS. Vrijdagavond laat hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot het gebouw van de Arbeidsbeurs op het Levendaal. Er is een ruit uitgesneden aan den achterkant, waar door men naar binnen geklommen is. De lessenaars van de ambtenaren waren vrijwel alle geopend, terwijl het bureau van den directeur is geforceerd. Er wordt niets vermist. De politie stelt een onderzoek in. RIJWIELDIEFSTAL. Door de politie te Oegstgeest is aangehou den en ter beschikking van de Leidsche politie gesteld de 21-jarige G. B., die in de Boer- haavelaan een rijwiel had ontvreemd en dit in Wassenaar verkocht. Bij het onderzoek bleek, dat B. ook op de Breestraat een rij wiel had gestolen. BURGERLIJKE STAND 29 J. en A. J. C. Bootsma, jd. ONDERTROUWD: L A de L C J Jansen, jd. 22 j.; I. Disseveld. )m. A. M. Roelandsche. jd. 22 j C. c. Eijk jm. 34 J. en G Houweling. jd 28 j.; P v. Nierop. ]m. 33 J. en E' Cebol. jd. 29 j.; Chou Siang Uen, jm. 28 J. en P. Boelee, jd. 25 j. d Reljden en M. M. F. Bruggen GEBOREN: Hermanus, z. v. L. Bekoolj Witholt; Gerhard Matthljs. z. v A. Reljngoud en E. Hamers; Johannes, z. v. J. G. v. Kooperen A. v. Velde; Clazina Johanna, dr. v. J. Overm en J. M. Moens; Arie Willem, z. v. D. v Duin H. Seidell Maria Hcndrika d. v. O. Th. Rljsdljk en C. Pijnaker: Jannetje, d. v. S La Roolj en C Laterveer; Herman, z. v. S. Honsbeek en A. M. Bibot; Gerard, z. v.'S. Honsbeek en A M Ribot; Maria Margjo, d. v. C. Klap en A. Wallet: Qulrlna Maria, d. v. S. J v. Egmond en E. A. M. Koolloos. OVERLEDEN: M Schakenbos. wed. van J. Dulle- mans. 90 j.; J J Korbee. m.. 54 j.; L. Kramer, m., 72 f- W Bogers m„ 59 J4 J. C., Warmenhoven, vr van A F. Thicrrij. 66 j. OVERLEDEN- J. H. v. Doom wedn., 53 j.: F. K. v. Egmond, z 15 j.; P. Ouwehand, z.. 5 mnd. Officieele publicaties Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat het kan toor van den Gemeenteontvanger, thans ge vestigd Galgewater (Gebouw Nederlandsche Bank), met ingang van Donderdag 12 Decem ber 1940 wordt verplaatst naar het Stadhuis, ingang Visehmarkt. In verband met de verhuizing zal het kantoor van den ontvanger op Woensdag 11 December a.s. den geheelen dag voor het publiek gesloten zijn. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Sécretaris. Ons dagelijksch brood Geen bestanddeelen van bloembollen De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst, dr. M. D. Horst, deelt ons mede, dat hij met mede werking ban den heer A. Hodes, arts, in het laboratorium van den dienst verschillende meelsoorten, hier ter stede voor het bakken van brood gebruikt, heeft onderzocht. In het geheel werden veertien monsters van meel >or wit- en bruinbrood nagezien, afkomstig in diverse Leidsche bakkerijen, In de monsters werden alleen tarwe- en roggemeel aangetroffen, met name geen be standdeelen van tulpen, hyacinthen, narcis sen of crocussen. Evenmin was aardappelmeel aanwezig. Firma's uit Leiden of omgeving, die meel wenschen te laten onderzoeken, kunnen mon sters inzenden aan den Geneeskundigen Dienst. Het onderzoek geschiedt kosteloos. Alkemade WINTERHULP De opbrengst van de collecte, welke alhier voor de Stichting Winterhulp Nederland ge houden werd op 29 en 30 November 1940, bedraagt in totaal 343.44. LOOP DER BEVOLKING. INGEKOMEN: N Hoogeve« \TR TROK KENTh N. van Iper* Rletbroe Studenten Muziekgezelschap „Sempre Crescendo" Een fraaie uitvoering Ondanks den ernst der tijden blijft „Sempre Crescendo" paraat. Zoo kon niettegenstaande de moeilijkheden waarin de Leidscne Studen tenwereld gewikkeld is, de jaarlijksche uit voering van „Sempre Crescendo" doorgaan cn konden wij getuige zijn van ernstig en voor- Ti musiceeren, dat zonder eenige reserve uitnemenden indruk heeft nagelalen. Het ligt wel voor de hand, dat het uiterlijk deco- i, dat bij andere gelegenheden de uitvoe ringen van „Sempre" een zekere attractie geelt, ditmaal niet werd betracht. De geheele sleer kenmerkte zich door een zekere inge togenheid, die we echter ditmaal op hougen prijs hebben gesteld. Doch evenzeer spreekt het vanzelf dat aan de uitvoering van hei programma het „Io vivat" vooraf ging, dooi de volle gehoorzaal krachtig mede gezongen. Theo van der Pas, sinds jaren te Leiden bekend als bekwaam pianist, als uitmunteno begeleider, en eveneens als voortreffelijk di rigent is thans zoodanig aan „Sempre" ver bonden. Hij heeft door zijn studie met hei ensemble en door deze mooie uitvoering ge toond wat er met menschen wier hoofdbezig heid op geheel ander terrein dan dat der mu ziek ligt, te bereiken valt. Door zijn muzi kaliteit, door zijn tact, door zijn persoonlijk heid heeft hij deze jonge menschen, die ten slotte de muziek boor hun genoegen, zij het dan als een serieus genoegen, beoefenen, we ten te binden en de oude traditie van „Sem pre" schitterend gehandhaafd, wat vooral voor onzen tijd van zoo uitnemend belang is. Het keurig samengestelde programma open de met het Concerto grosso voor strijkorkest en cembalo in F gr. t. van Vivaldi. Onmid dellijk kwam men onder den indruk van de gave, frissche uitvoering. Er zitten bij het strijkorkest tal van menschen, die wanneer zij van de muziek geen neven- doch hoofdzaak hadden gemaakt, zeer zeker op het concertpo dium een goeden naam zouden hebben ver kregen. Doch laten we dankbaar zijn, dat niet elke muzikaal begaafde het podium als zijn ideaal stelt. Juist de groote menigte muzikaal begaafdenvormt de groote kracht der alge meene muzikale cultuur. Het tweede nummer was het Concert voor 2 piano's en strijkorkest in C dur van Bach. Het getuigt al weer voor den ernst en het hooge plan waarop „Sempre" zich thans be vindt, dat het twee voortreffelijke solisten in eigen kring wist te vinden, n.l. de heeren C. L. van Panthaleon van Eek en R. Suuren- broek, beide leerlingen van Eduard van Bei- num, niet de dirigent van 't Concertgebouw orkest, doch zijn muzikale naamgenoot. Ook hier genoten we opnieuw een bijzonder goede uitvoering. Het stuk werd gehouden in strakke rhythme, dat Bach steeds met zijn overbruisende muzikaliteit weet te vullen, dat zijn kleurigheid en diepte niet dankt aan al lerlei moderne afwisselng van crescendo en decrescendo, niet aan een rijkdom van dyna mische en agogsche accenten, doch aan de strenge statigheid van lijn en de grootschheid van het contrapuntisch weefsel. De'vertolking welke de beide solisten in samenwerking met het strijkorkest er van gaven, valt onverdeeld te roemen. En dat bleek wel het meest over tuigend bij de razend moeilijke groots uit gewerkte fuga, waarmede het stuk besluit Toen kregen we voqr de pauze nog een suite van oud-Hollandsche dansen van Julius Röntgen, die zeer fraai werden uitgevoerd. Het is lichte, doch zeer mooi geschreven mu ziek, waarbij Röntgen zich een uitnemend kenner van het orkest heeft betoond, kleurig als een boerenbruiloft in ouderwetschen trant Na de pauze toonde het geheele orkest zich van zijn allerbesten kant door de uitvoering van de Symphonie no. 40 in G moll van Mo zart. Ook de uitvoering van dit werk zullen niet uitvoerig bespreken, Het is een van de symphonieën van Mozart uit den lateren tijd, een werk waarvan men niet kan zeggen, dat het zich steeds in die zonnige en levensblij' atmosfeer beweegt, die men gaarne aan Mo zart toeschrijft. Zeer zeker draagt het in alle opzichten het adelsmerk van zijn hoogen geest, doch het is vervuld van hoogen ernst, die de Oostenrijksche blijmoedigheid niet uitsluit. Beethoven moet dit werk hebben gekend en hebben bemind. Daarop wijst dunkt mij het peinzend motief van het Allegro molto. Zeer mooi werd ook het Andante gespeeld. Van der Pas is er de man wel naar om elke noot ii deze muziek, ook in het statige menuet met het zangerig tusschenthema en de levendige finale, zijn waarde te geven. Het was gave voordracht op hoog plan. Na afloop, van het programma betrad de praeses collegii het podium om met enkele korte, krachtige woorden namens de studen ten en het publiek „Sempre Crescendo' bedanken. Hij onderstreepte daarmee nog eeng de herhaalde bijvalsbetuigingen die het en semble, de solisten en den dirigent ten deel. waren gevallen. EEN OUDE DIEFSTAL OPGEHELDERD. Nadat Zaterdag de arrestajit J. B., die ver dacht werd van rijwieldiefstal op vrije voeten was gesteld is hij onmiddellijk daarna weer aangehouden wegens die'^tal van een radio toestel op Oudejaarsavond 1937 gepleegd. Men had hem hier reeds eerder van verdacht maar kon geen genoegzame bewijzen vinden Thans was het toestel opgespoord. Een café houder had het van B. gekocht en de be wijzen tegen verdachte zijn thans zoo sterk, dat ontkennen hem wel niet meer zal baten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN. Josephus Hermanus. z. v: Joogcnboom en M. A. Verdel. Cathcrins J. vun P. L. Verdel en M. P. van Rui' Alphen a/d. Rijn Strafzitting Kantongerecht C. v. d. L., die reeds herhaaldelijk voor dergelijke delicten had terecht gestaan, moest zich nu verantwoorden wegens het slachten van een varken zonder vergunning. Verdach te die was vergezeld van een getuige decharge gaf zulks grif toe, doch voerde ter verdediging aan, dat hij 's avonds laat zijn varkens was gaan voeren en hem toen was geblekea dat de beesten elkanders hok had den afgebroken, zoodoende bij elkaar waren gekomen en in. een zoodanig gevecht waren geraakt dat er één bijna dood was. Verd. had het doodgestoken met de bedoeling het beest verder schoon te maken en het dan de vol gende morgen naar de noodslachtplaats te zullen brengen. Toen de hulpkeurmeester en politie bij verdachte waren gekomen, had v. d. L. aldus het proces-verbaal het licht uitgedraaid en eerst toen men trachtte de deur te forceeren deze geopend. Aan verbali santen had hij medegedeeld niet open te hebben gedaan, omdat hij dacht dat het in brekers waren. Het O. M. vond de houding van verdachte niet erg geloofwaardig omdat verbalisanten was gebleken dat het varken reeds z.g. was „gebroeid" en hij het haar van het beest wou gaan scheren wat (óch overbodig was geweest als hij het varken naar de noodslachtp\aats wilde laten brengen. Verdachte beweerde echter dat dit noodig was en dat hij het heelemaal schoon had willen maken omdat het beest de volgende morgen niet deugdelijk meer zou zijn ge weest. Verbalisanten padden het varken naar de noodslachtplaats laten brengen waar het via de vrijbapk is verkocht, doch verdachte beweerde van de opbrengst niets te hebben ontvangen. De getuige a decharge kon niet anders verklaren dan dat hij het varken op verzoek van verdachte had vervoerd van de eene naar de andere schuur en verdachte hem had gevraagd het den volgenden morgen naar de noodslachtplaats te brengen. Van slachting etc. wist hij verder niet af. De amtenaar en kantonrechter vonden het raad zaam de zaak aan te houden om eerst ver balisanten te hooren. WEER EEN RUIT VERNIELD Juist nadat de eigenaar zijn étalage ver duisterd had, werd Donderdagavond een straatklinker geworpen door een étalageruit van den winkelier Broers op 'den hoek van de Oranjestraat. Ook hier was geen spoor van den dader te bekennen, maar de politie onderzoekt of soms de zwerver, die deze week bij een banketbakker een ruit heeft ingewor pen, hierin weer de hand heeft MARTHA-STICHTING Dezer dagen is er een aanvang gemaakt met het sloopen van een pand staande naast den ingang van het Jongenshuis der Martha- Stichting aan de Julianastraat. Dit pand werd door het bestuur aangekocht om een beteren ingang te verkrijgen naar de achter het pand gelegen gebouwen. De omgeving wordt tevens hierdoor verfraaid. Reeds enkele jaren is de provincie Zuid- Holland doende over een weg van Alphen naar Uithoorn, die aangelegd zal wonlen over de baan van het vroegere Haarlemmermeer- spoor treintje. Hiervoor had men de medewerking noodig van 5 gemeenten en een polder t.w.: Alphen a.d. Rijn, Ter Aar, Nieuwkoop, polder Nieuw koop en Zevenhoven. Alphen zag direct het belang van dezen weg in en ook Ter Aar en Nieuwkoop en polder volgden spoedig met het toezeggen van de noodige financieele bijdrage. De vroedschappen van Zevenhoven en Nieuwveen hebben echter enkele jaren deze zaak dwars gezeten. Alle overleg was vruchte loos. Het bleef: neen. Eenigen tijd geleden besloot de raad van Zevenhoven echter zijn houding te herzien en er werd besloten tot medewerking. En thans is ook het laatste schaap, Nieuw veen, over den dam. Na overleg tussehen Ged. Staten en B. en W. van deze gemeente werd den raad op nieuw voorgesteld mede te werken, door de gevraagde bijdrage van 438 per jaar te verleenen. Na uitvoerige toelichting door den burgemeester werd dit doorstel met 41 stem aangenomen. Hiermede is dus eindelijk een bevredigende oplossing tot stand gekomen. Thans zullende tijdsomstandigheden echter nog wel eenigen tijd een remmenden invloed uitoefenen op het begin van de werkzaamheden. DE ZENDINGSWEEK De Zendingscollecte in de Zendingsweek voor de Ned. Herv. Gemeente gehouden, heeft 945.12 opgebracht. LOOP DER BEVOLKING. Maartensdijk <U.). 23; Schiebroek, Beukerlaan 77, W. van Toren, dienatb. Torenstr. 17. VERTROKKEN naar; Den Haag, Zuiderparklaan 7. A. van t Wout. agent van politie. Rozenstraat 35. Vleuten. Parkweg 82, G, Doornenbal. werkster, Hoorn 115; Boskoop, Zuidkade 80. J. J. C. MgKÉta boomkw ïccht Groeneweg 18 b: Borne. Luinen, maréchaussee, Aar- Mar. kaze kade 65. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Maartje, d.« van L. J. Schermer Koudekerk a/d. Rijn AMBTSDRAGERS NED. HERV. KERK Tot ouderling in do Ned. Herv. Kerk is herkozen de heer J. van der Sterre en tot diaken de héér M. Maat, terwijl ter voor ziening in de vacature ontstaan wegens het bedanken van den heer Jac. Vonk in diens plaats tot ouderling is gekozen de heer E. A. Bloem. Hazers-woude ZENDINGSCOLLECTE De zendingscollecte, welke gehouden is met de bekende zakjes voör de samenwerkende Zendingscorporaties heeft opgebracht S 201.66. NED. HERV. KERK Tot notabelen der Ned. Herv. Gemeente zijn herkozen de heeren J. Blijleven en W. J. Dekker. Leidschendam Begrooting G.E.B. Verschenen is de begrooting 1941 van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf, waaraan de volgende gegevens zijn ontleend. Omtrent ae stroomverkoop is in verband met den oorlogs toestand weinig te zeggen, de verkoopsraming is 20 pet. lager gesteld d:\ in 1939. Stroom verkoop: Enkel tarief 100,uUO Kw 23,000, Vastrecht 150,000 Kw 27,000. muntmeters 10,000 Kw 2900, Etalageverlichting enz. 4900 Kw 728, eigen gebruik 2000 Kw 140, speciaal tarief 3000 Kw ƒ.160. Krachtstroom 335.000 Kw inclusief maximale belasting 20,314. Straatverlichting 232 lantaarns ge raamd op de helft van het verbruik 14.0U0 Kw 1850, onderhoud 812 zijnde ook de helft, afschrijvingen 2324. Meterhuur 9400. Diverse, w.o. 1062 pensioenbijdrage, 1 8164. Stroominkoop 213,452 Kw bruto en 658,000 Kw netto 17,929. Maximale belasting en kolenclausule 21,240. Transformatorhuur 250. Loonen en salarissen 6724. Afschrij vingen 20,342. Intrest kapitaal 4984. In trest kasgeldleening 1200 Onderhoud van net, aansluitingen, meters eriz. 4080. Straat verlichting 812 zijnde de helft. Diverse kos- w.o. 1598. Pensioenbijdragen 5903. Winst 13,377 (1939 18,973. Begrooting 1940 17,305). Totaal baten en lasten 96,894.84 (1939 114,509. Begrooting 1940 105,155). Kapitaalsschuld 141,072 met een aflos sing en rente van resp. 12,960 en 4984. Kapitaalsdienst ontvangsten en uitgaven 51,531, w.o. een nadeelig slot van 12,852. Evenals bij het Gasbedrijf ontbreken in deze begrooting ook alle statistieken en graphieken. j enkeltarief bedraagt de stroomprijs 23 cent per Kw., bij vastrecht 7 cent, de gemiddelde prijs van het vastrecht bedraagt 18 cent per Kw., over muntmeters bedraagt de prijs altijd nog 29 cent per Kw. HET VAARSLOOTENPLAN De raad besloot op 14 November j.l. tot uitvoering van het vaarslootenplan in ver band met de reconstructie van de Veursche- straatweg, welk plan reeds ruim een jaar geieden ook een punt van discussie had uit gemaakt, doch waar toen nog al kwesties be stonden over grondafstand enz. In de laatste raadszitting waar tot aan vaarding van grond tot dit doel werd be sloten, werd op een vraag van den heer Kraneburg de mededeeling gedaan, dat met alle rechthebbenden overeenstemming was bereikt. Thans hjebben de heeren A. de Ruyter, R. F. Boers, P. Vieveen, F. Zuidwijk en J. Brouwer adressen gericht tot den raad. De eerste vraagt een tegemoetkoming in de kos ten van verplaatsing van een stookwarenhuis, de andere vier om schadevergoeding i. v. m. rooilijn aan den Veurschestraatvjeg. Uit deze adressen blijkt dus, dat nog niet met alle betrokkenen overeenstemming is be reikt. Zonderling is echter, d»t het Raadslid de heer F. Zuidwijk, die thans een der adres santen is, in de raadszitting over deze zaak heeft gezwegen. Lisse Gem. Radio-distri^1 DINSDAG, 10 DECEMB^^ Programma I: 819.15 A.V.R.(j Duitsch programma. Programma II: 8—17 K.R.O. 17— ltatH 17.1519.15 K.R.O. 19.1523 KRO ma uitsluitend voor Radio Centra gt Duitsch programma. Programma III: 7—19.15 N.C.R.F**1 Duitsch programma. Leig Programma IV: 7—24 Duitsch pr bel Noordwijk. ,n. RAADSVERGADERING De raad onzer gemeente komst a.s. in openbare vergadering bije^ middags 4 uur. KOSTELOOZE VACCINA^' M Fre Woensdagmiddag 18 Dec. t« hal staat er gelegenheid tot kostelooza of revaccinatie in het Luchtbef» gebouw, Wassenaarschestraat. Vrijdag 13 Dec. kan men zioh hbte geven ter secretarie. AFVALLEN VAN LEVENSMIljuw Op grond van de thans geldendeff^ zal het in het vervolg verboden r00* vergunning deze afvallen op te halls g Zij die voor een vergunning in eem wenschen te komen moeten zich j^er aanmelden ter secretarie vóór December a.s. »na NA DEN STORM P g' Door den storm van enkele dag# v zijn groote stukken van de duinfcne slagen. In jaren is het water nieL gestegen. Vele mijnen zijn losg^ spoelden aan het strand. Den gehef dag hoorde men de ontpIbffingerP00 projectielen. Wegens het gevaar, won, de Noord Boulevard afgezet. je liet tiaa Sassenheim r- ;t c VASTE AANSTELLINGast De heer R. Houtman, die reedsstr tijd dienst deed als hulpbestellje j Posterijen, is nu aangesteld in vasj^, COLLECTE WINTERHUtflle: De in onze gemeente op 29 en 30 j.l. gehouden inzameling voor de !we Nederland heeft 165 opgebracht.^1 OUDERAVOND en Op Woensdag 11 Dec.-a.s. des «tv half acht zal in het gebouw „Conc|ii Ek Voorhout Zaterdagmiddag werd door de Coöperatieve Boerenleenbank in de Veilingraal van H.B.G. een buitengewone vergadering gehouden on der presidium van den voorzitter, den heer J. W. A. Lefeber. De voorzitter zette uiteen het doel dezer vergadering, n.1. wijziging van Statuten en Huish. Reglement. Deze wijzi ging is noodzakelijk voor het goed verloop van de Bank in het algemeen. De Centrale Bank heeft ook hierin haar wenschen kenbaar ge maakt. De wijziging is van alle zijden bestu deerd. Het bestuur adviseerde de vergadering de wijzigingen te aanvaarden. Aldus werd besloten. Ook een noodzakelijk geworden wijziging van het huishoudelijk reglement werd goed gekeurd. PERSONALIA Wij vernemen dat de heer F. K. Dankelman, Hoofd der R.K. Ulo-school, met ingang van 1 Maart 1940 het onderwijs met pensioen gaat verlaten. In zijn plaats is benoemd de heer H. Ragas, thans onderwijzer aan deze school. ALG. VER. VOOR BLOEMBOLLENCULTUUR De afd. Lisse van de Alg. Ver. voor Bloem bollencultuur komt Maandagavond in ver gadering bijeen in de Oud-Hollandsche zaal van De Zwaan. LOOP DER BEVOLKING. BURGERLIJKE STAND OVERLEDENA. H. Schrama, 60 j.; J Raap horst-Tulen. 65 j.; M. S. Meeuwissen. 5 d G. van Gurp. 83 j. Nieuwe Wetering IJSVERMAAK. Dezer dagen hield de ijsclub „Ijsvermaak' haar jaarlijksche ledenvergadering in he café Vaneman. De vergadering was matig bezocht, er waren slechts 25 leden aanwezig. Door het bedanken van den heer van Akke ren, leidde de tweede voorzitter, de heer N. Haazebroek, de vergadering. Uit het verslag van den penningmeester, den heer M. Jansen, bleek dat er een batig saldo was. De periodiek aftredende bestuursleden N. Haazebroek, M. Jansen en J. Eekman werden bij acclamatie herkozen en wegens het be danken van den heer van Akkeren, en het vertrek van den heer P. Vis naar Oude-We- tering, werden gekozen de heeren M. H. Spring in 't Veld en C. Roos en N. Haaze broek Jzn. De voorzitter bedankte hierna den heer van Akkeren, sinds 1923 bestuurs lid en sinds 1926 voorzitter, en den heer Vis, die vanaf 1935 bestuurslid is geweest, voor de onderlinge pleizierige samenwerking. De heer Haazebroek werd voorzitter en heer Spring in 't Veld tweede voorzitter. be\ int ij DE NIEUWE BRANDSPUIT RU| i0 Zaterdag j.l. werd telefonisch lve' weer gealarmeerd, daar bij den heils aan de Teylingerlaan alhier een brand was ontstaan. Het vriiwillfT*' weerpersoneel werd gewaarschuwP met bekwamen spoed de nieuwe F" naar de plaats van den brand werferd De brand was door eigen middelen g. reeds gebluscht Uit deze „oefel^ echter met tevredenheid wordenf teerd, dat het vrijwillige brandweer# welk nog steeds de oefening-cuibar reeds voldoende voor zijn taak bet e Voorschoten RAADSVERGADERINGfer De burgemeester heeft den raad'', meente in openbare zitting bijeen 5 tegen a.s. Vrijdag 13 December ai middags te 3 uur. |es AMBTSDRAGERS GEREF. KT^ 'iot ouderling der Geref. Kerk I j zen de heeren D. J. Cuilenborg el mulder. et RIJKSPOSTSPAARBANK -j Bij het postkantoor alhier werd (Z1J de maand November j.l. bij dekrs spaarbank ingelegd een bedrag vanya Terugbetaald werd er in totaal ije LOOP DER BEVOLKINGpH in Den Haag; F. C. van Hei Leidschendam; T. Bondam. WijngaardenfO Den Haag; A. M. Klaver, Leidscheweri if Katwoude; A. H. Deth. WljngaardenJal J nsterdam;N. M. Meilbron, Leidschew d •Idhoven; W. H. C. Klein. Papelaan I Haag. VERTROKKEN: J. van Damme, van Un an 10, naar Nieuwenhagen. Heeren!) Meijer, van Burgemeester Treubstraat 1.01 gelo, Albert Cuypstraat 16; P. C. Oranjekade 33. naar Zwolle, de Gene#1* E. Verhage geb. van Meijgaarden, vanee naar Leidschendam Stompwijkscheat Butter, van Leidsche weg 96, na* Zetten „De Arendhorst J. Postmus. 1 v, heystraat 9. naar Leiden. Stieltjesstraat van Leidsche weg 196, naar Den Haai brouchstraat 157; N. van Barneveld, vai 10, naar Wassenaar, Duinvoetlaan 12; f mings-geb. Cronte van Leidsche wei Breda, van Kootpleln 5. Woubrugge ng DRAAD LANGS DEN WATEPei Het Gemeentebestuur laat betor met draad langs de waterkantei voor het beveiligen van het verk de verduistering. Deze maatregel voldoening geven. BEGIN VAN BRAND ht Tengevolge van een schoorsteer|, gon het dak van de woning var M. te branden. Dank zij kordaat'op M., daarbij geholpen door omwoi hoefde de inmiddels opgeroepen geen dienst te doen. PARTIJ MEEL IN BESLAG GEjie: Op een partij meel, welke ni< vervoervergunning was gedekt, politie beslag gelegd. Tegen den den meelhandelaar T., werd pro< opgemaakt. Zoeterwoude EEN HALF UUR LATEP^ In verband met de verduisteri vanaf Zondag 15 December a.s. deg sten in plaats 10 uur van. om 10.30 NED. HERV. GEMEENTI Tot notabelen der N*l. Herv. f* alhier, zijn gekozen de heeren P. di ger en D. de Loo, die deze benoemij aangenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6