JUrtuw ^rthsrljr (üriiraiit ti Rust entsprjjs: n Leiden en in plaatsen i agentschap gevestigd is 2 35 i/eek 18 ct. Losse nummers 5 et tóüHUMj vooruitbetaling. KEWSct per regeL Ingezonden Mede- ^SMMj»gen 45 ct per regeL 'Minimum *€3 ftjelf. Bewijsnummer 6 ot By coa- HMA belangrijke korting Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bur. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. No. 6299 MAANDAG 9 DECEMBER 1940 21e Jaargang lotst in den tijd h is door God in den tijd ge maakt deel uit van een men- 'lacht, dat reeds eeuwenlang de _Jonde en dat hetzelfde mogelijk na dezen zal doen. Zoo vinden gT^rr.enschelijk geslacht den gang het verleden door het heden jjkomst. perioden is de hang naar |n wel eens heel sterk geweest, dan aan een romantische ver- van vervlogen dagen en zette Ven en in dat van zijn omgéving flink stuk terug. Zooals het zóó was het goed. jt ook wel andere tijden, tijden, radicaal breekt met wat in het .bij of minder nabij, is geschied. wordt dan als het ware als leed afgeschud, men doet het er niet meer aan, en past zich aan de nieuwe mode. niet moeilijk zijn, de fouten te ■ffiftfc, welke aan beide wijzen van MÖfen. Het is zooals we aan het be- artikel schreven: De mensch -j3od in den tijd geplaatst. Het is gy^dat we niet geboren werden in j der Romeinen of der Middel- -ilaar ook weten we, dat het ver- ^^^jgeschiedenis niet buiten Hem om verleden is nimmer „om zich- Wèl hebben, zooals in elke 3ok aan de vorming van het ver- ndige elementen meegewerkt, fe eeuw, voor de dagen van het voor de dagen van het heden "jsfjjor de dagen, welke God ons nog laat, geldt de eisch van van terugkeer tot het Woord Dit Woord is en blijft het richtsnoer, e wisseling der eeuwen. Hb'zen grond hebben we nimmer aan een miskenning van „den en zijn we er steeds huiverig ■^tveest, van onze eeuw te spreken pen eeuw van het kind. De jeugd lans door verschillende richtingen geplaatst. Men spreekt graag vol ,ting over de toekomst. Welnu, aan l is de toekomst. jatste is iets, wat we niet zullen en. Maar ook de jeugd, juist de il het zonder wijsheid niet kunnen 'en hier zien we weer de banden öuderen, ook met'de menschen van :van het verleden. Waarlijk, een iet dat verleden kan even eenzijdig r--—j een .ziekelijk terugwenschen van Vlogen dagen. izen v^j Dr. A. van Deursen enkele :nte artikelen over de gewoonte, Ivoorheen onder heel primitieve leefde óm de ouden van dagen, ze een zekeren leeftijd hadden te dooden en op te eten. Dat was menschen nog niet dadelijk een an te geringen eerbied, integen- achtte'n dit, ook voor de slacht- 'aak beter dan dat deze op natuur- jzen stierven. :ende psychiater Freud, die naast Jge toch ook heel dwaze denk- had, heeft in zulke oud-heidensche In wel den aanvang van den gods- .llen zien. Hij betoogde, dat bij de Ivan heel vroeger- de jongeren be- aren voor den vader, die de orde ifde. Maar op een goeden dag over- de zonen die vrees toch, besloten te dooden en aten hem op. Kon •gin van den godsdienst zijn? Ja, iud, want die zonen hadden diep hart toch-nog teedere gevoelens vader gehad, én deze gevoelens :hans de overhand, nu hij eenmaal" de haat was uitgewoed. Ze nu plotseling berouw en schuldbe- at hun vader hun vroeger had ge- ,at maakten zij nu tot verheven waaraan ieder zich moest terwijl daarin toch juist de grond hun oude haat tegen hun vader, is een merkwaardig verhaal, van in wij, die den Bijbel kennen, weten ,enr dat het kant noch wal raakt, •sprong van den godsdienst ligt Maar we moeten er wel naar dat we een beteren kijk hebben 'aarde en de beteekenis van het ver- ,an die vader-eters. De zonen, van ;ud vertelt, vielen van het eene in het andere. Eerst vloekten zij der ouden, daarna gaven zij haar fadelijken inhoud. Doch toen hadden ii vader reeds gedood en opgegeten. g -j als met den eigendom tijdens de Jhe revolutie. Eerst werd hij opge- en terstond daarop met alle machts- waarover de Staat beschikte, L jen, v jrmd. ZON EN MAAN g «opgang 9 December 9.39; ondergang Door het gemeentebestuur van Heerde is de buitenplaats „Maria- lust" aangekocht. Het huis zal gerestaureerd worden f (Foto Pax-Holland) DE SOCIALE ZORG VOOR NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND 0 kwartier 6 December, vdlle maan tr jDecembor, laatste kwartier 22 Decem- P, nieuwe maan 28 December. Strekt zich ook uit tot familieleden in Nederland Over de rechtspositie ten aanzien van de sociale verzekering der in Duitschland wer kende Nederlandsghe arbeiders en hun fami lies heeft de leider van de vakgroep Soziale Verwaltung, de heer Jakob, aan het A.N.P. het volgende medegedeeld: In den laatsten tijd heeft de Duitsche mi nister, van arbeid een door mij voorgestelden maatregel getroffen, welke voor de in Duitsch. land te werk gestelde Nederlandsche arbei ders en hun familieleden van groot belang is. Zooals bekend, vallen deze arbeiders in Duitschland onder de wettelijke ziektever zekering; daar zij verzekeringsplichtig zijn wordt de wettelijk voorgeschreven bijdrage in de premie van hun arbeidsloon afgetrokken. Desondanks konden zij tot nu toe geen aan spraak maken op alle voordeelen, welke uit de wettelijke ziekteverzekering voortvloeien. In het bijzonder was het niet mogelijk, de be palingen betreffende hulp aan verwanten toe passelijk te doen zijn op hun in Nederland verblijvende familieleden. Ook kon-de verzor ging van den verzekerde niet voortgezet wor den als deze in geval van ziekte naar Neder land terugkeerde of wanneer hij ziek werd gedurende een verlof in het vaderland. Want naar de voorschriften van de Duitsche ver ordening mogen alleen prestaties geleverd worden ten opzichte van verzekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de desbetreffende regeling van den minister van arbeid des rijks, zal in de toekomst deze bepaling met betrek king tot Nederland niet worden toege past Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende familie leden van de bepalingen der ziektever zekering profiteeren. Hiertoe behoort de ziekenverzorging, welke omvat kostelooze geneeskundige hulp, ook- op het gebied van den tandarts, specialistische hulp, zoomede kostelooz verstrekking van me dicijnen en kleine hulpmiddelen (b.v. brillen, breukbanden enz.), zoó noodig een kostelooze ziekenhuisverpleging. Hierop kunnen de echt- genoote van den verzekerde en diens kinderen aanspraak maken. Tot de prestaties ten op zichte van de familiehulp behoort ook de kraamverpleging. Volgens de voorschriften van de wettelijke ziekteverzekering ontvangen onder bepaalde voorwaarden de echtgenooten, zoomede dochters, stief- en pleegdochters der verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij bevalling of zwangerschapsmoeilijkheden, de hulp van een vroedvrouw, medicijnen en kleine hulpmiddelen en voorts ook. voor het geval deze noodig is. geneeskundige behande ling. Tenslotte houdt de bedoelde maatregel van den rijksminister van arbeid ook bepalingen in voor het geval dat een Nederlandsche arbeider ziek uit Duitschland terugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt. Ook in deze gevallen ontvangt de ver zekerde dezelfde behandeling als die welke hij zou hebben genoten wanneer hij In Duitschland zou zijn gebleven. Gelijkstelling met den Duitschen arbeider De Nederlandsche arbeider, die in Duitsch land werkt, wordt dus met betrekking tot de ziekteverzekering in ieder opzicht gelijkgesteld met zijn Duitsche makkers. Daarmede wordt hij tevens ontheven van de zorg om het 1<3I van zijn familie in geval van ziekte. (Vervolg van de eerste kolom.) Nogmaals: God heeft ons een plaats geven in den tijd, in dézen tijd. En opdat wij onze plaats èn onze taak kennen-past ons nuchterheid. Ons past geen zinloos aanvaarden van het verleden, zooals velen deden. Ons past evenmin een zinloos verwerpen van het verleden, zooals eveneens velen deden en thans nog wel doen. In beide gevallen toch valt men, evenals de zonen van wel eer, licht van het eene uiterste in het andere. Ons past een voortdurend toetsen van ons leven, in verleden en heden, aan de wet Gods. En ziende op en gehoorzamend aan dat gebod Gods mogen we ons de weelde veroorloven van blind te zijn voor Tegenover den toestand,, zooals die tot nu toe bestond, brengt de nieuwe regeliijg een niet te onderschatten materieel voordeel, want het is in de toekomst niet meer noodzakelijk, dat een in Duitschland tewerkgestelde Neder landsche arbeider zijn familie verzekert bij een ziekenfonds en naast de bijdragen tot de wettelijke ziekteverzekering ook nog bijdraagt voor de vrijwillige verzekering van zijn familie. Met deze gelijkstelling van den Nederland- schen arbeider met den Duitsche op Het ge bied van het sociale verzekerings-recht is wederom het bewijs geleverd, dat de arbeider uit de bezette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geenszins de sociale zorg, waarop hij aanspraak kan maken, mist, doch als gelijkberechtigde in de groote sociale gemeenschap van de werkende menschen in het Groot-Duitsche rijk opgenomen wordt en deel heeft in de sociale voorzieningen. Deze gelijk stelling wederlegt opnieuw een leugen der vijandelijke propaganda, die over het zoogenaamde harde noodlot, dat de ar beider uit de bezette gebieden in Duitschland moet dragen, op huichelachtige wijze bitter klaagt Hoe Duitschland voor den Nedérlandschen arbeider zorgt, wordt verder bewezen door het feit, dat in den laatsten tijd tusschen be voegde Duitsche en Nederlandsche instanties besprekingen hebben plaats gehad, welke ten doel hadden, door gepaste maatregelen ieder nadeel voor de in Duitschland werkende Nederlandsche arbeiders op het gebied der invaliditeitsverzekering uit te schakelen. Verwacht kan worden, dat de in deze gelegenheid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer binnenkort openbaar gemaakt zal worden. Over de invoering van de nieuwe bepalin gen ten aanzien van de ziekteverzekering, zoo als die hierboven werd uiteengezet, zullen nadere mededeelingen geschieden in binnen kort te houden radiolezingen. Verdere inlichtingen worden ook verschaft door het daartoe ingerichte speciale bureau der algemeene ziekenkas Jülich, Raamweg 90, Den Haag en door de burgemeesters. Een mand bloembollen! Waaruit varkensbouten te voorschijn kwamen Vrijdagmiddag hielden ambtenaren van den crisis-controledienst op den Haarlemmerweg een auto aan, waarin zich een mand met bloembollen bevond. De label, welke de mand hing, vermeldde althans dit arti kel, doch toen de ambteharen eens een blik in de mand wierpen, bleek deze geen bloem bollen doch varkensbouten te bevatten. De chauffeur van den auto werd aan verhoor onderworpen, waaruit kwam vast te staan, dat de mand uit Lisse afkomstig was. In samenwerking met de politie in deze plaats werd door de ambtenaren een onder zoek ingesteld in een garage van een expe diteur, waar 350 kg varkensvleesch, 4300 blik ken gecondenseerde melk, 78 kazen en een baal -suiker werden aangetroffen. De expe diteur verklaarde zich omtrent de herkomst van deze gotderen niets te kunnen herinneren. Hij is gearresteerd en met hem nog een tweede verdachte. De goederen zijn in beslag genomen. Help de post 's avonds uw huis vinden Ondanks de verduistering en de vele moeilijkheden, welke daardoor ont staan, gaan de bestellingen gedurende de avonduren zooveel mogelijk gewoon door. De brievenbestellers hebben echter in vele gevallen moeite, de woningen van de geadresseerden te vinden. Nog veel bezwaarlijker is. de toestand voor de bestellers van expresse-stukken en telegrammen, die Uiteraard de wijk, waarin zij bestellen, niet zoo in bij zonderheden kennen als de dagelijk- sche wijk-besteller. Daarom Wordt een dringend beroep op het publiek gedaan de post te helpen door huisnummer, huisbel en brieven bus met witte of lichtgevende verf kenbaar te maken. Waar voortuintjes zijn, verdient het aanbeveling, het huis nummer op het buitenhek aan te brengen. Witte verf is ook in de diepste duis ternis naar verhouding zeer goed zicht baar. Wie zijn huis op deze wijze ge makkelijk vindbaar maakt, bewijst niel alleen den bestellers een dienst, maar ook zichzelf, omdat aldus verkeerde be stelling wordt'voorkomen. De Rijkscommissaris bij Nederlandsche kunstschilders Een pleidooi voor een groot museum voor moderne kunst Rijkscommissaris, rijksminister Seyss-Inquart heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan eenige- schildersateliers. Evenals de rijkscorrj- aris door zijn herhaalde bezoeken aan in- dustrieele en oeconomische bedrijven steeds wéér blijk geeft van de belangstelling voor de menschen, die deel hebben aan het arbeids proces en voor hun sociale positie/ legt hij ook de levendigste belangstelling aan den dag voor het cultureele leven der Nederlanders. Onder leiding van den kunstschilder Ger- ;s en in gezelschap van prof. dr. Wehofsich prof. dr. G. A. Snijder, den voorzitter van den Nederlandschen cultuurkring, heeft de rijkscommissaris zich naar Laren en Blaricum begeven en eerst de werken bezichtigd van den landschapsschilder A. Schotel, in zachte kleuren gehouden zeegezichten en haven ingangen met in- en uitvarende schepen. Het tweede bezoek gold den kunstschilder H. Hulsbergen. In Blaricum is de schilder van stillevens R. Hynckes bezocht.' Tenslotte bezocht de njkscommissaris het atelier van de kunstschilder Gerdes. In een onderhoud met het A.N.P. wees de rijkscommissaris op de voor de historie be langrijke prestatie der Nederlandsche schil derkunst en haar beoefenaars. Hij gaf daarbij aanwijzingen hoe deze kunst thans op vrucht bare wijze verder ontwikkeld kan wordeD door jonge talenten op te leiden en hun een kans te geven, waarrra hij als volgt sprak: „Spreekt men over de schilderkunst, dan moet men aan de Hollandsche mees ters in bet bijzonder en aan de Neder landers in hei algemeen denken. Ik ge loot, dat evenals de Grieksche kunst werken op het gebied van de beeldhouw kunst en misschien de Oostmarksche en Weensche meesters op het gebied vaD de muziek eeD hoogtepunt van het schep pende vermogeD vormen, zoo ook de Hollandsche schilders kunstwerken tot stand hebbeD gebracht, die nauwelijks meer geëvenaard zullen kunnen worden; overal, waar deze werken thans tentoon gesteld en bezichtigd kunnen worden, leggen zij getuigenis af van de groote oe- kwaamheid van dit Land en zijn menschen. Dit erfdeel beteekent pok voor de-hui dige generatie een verplichting en tevens een roeping. 'Om den eigen aanleg te ontwikkelen en om scherp te leeren zien, is het juist op het ge bied van de schilderkunst noodzakelijk steeds goede voorbeelden voor oogen te hebben. Deze zijn in de Nederlanden rijkelijk aanwezig, waarbij nog komen het landschap en het licnr, die reeds voor de oude meesters wegwijzers waren. Stellig is ook de aanleg om voorwer pen van kunstwaarde te scheppen gebleven. De zaak is thans om, uitgaande van het rijke erfdeel, tot nieuwe hoogtepuiiten te geraken. Ik herhaal daarom do opwekking om in Nederland, met gebruikmaking van de reeds aanwezige verzamelingen, een groot museum voor moderne kunst o "te richten, waarin tevens een permanente tentoonstelling van hedendaagsche kun stenaars gehouden dient te worden. Om de jonge talenten te vormen, zou er in verband daarmede gelegenheid tot opleiding gegeven dienen te worden, waarbij binnen het kader van een gym** nasium vooral aandacht wordt besteed aan de teekenstudie voor die leerlingen, die overeenkomstig hun bijzonderen aan leg, daartoe zijn uitverkpren. Voldoet de jonge man dan niet aan de verwach tingen, dan geniet hij toch altijd nog een opleiding, die het hem mogelijk maakt later een bestaan te vinden. Is aldus .de eerste stap gezet op den weg tot het vinden van jeugdige talenten, dan dient krachtens het rijke erfdeel van dit land bij het beleven der kunstontwikkeling van tegenwoordig bijzondere aandacht besteed te worden aan de verdere academische opleiding van de krachten, die zich wijden aan nel kunstenaarsberoep en niertoe bekwaam zijn. Aan de hedendaagsche kunstenaars dient echter door op gezette tijden gehouden ten toonstellingen van hun werken gelegenheid te worden geboden de breene massa kennis te Maten maken met de door hen vervaardigde kunstwerken, en haar belangstelling te wek ken, waarmede de kunstenaars, behalve dat zij hun bestaan waarborgen, tevens de erken ning zullen genieten, die zij voor hun presta ties noodig hebben en verdienen. De groote belangstelling, die het geheele Duitsche volk voor de schilderkunst in het algemeen en voor de oude Hollandsche kunst werken in het bijzonder koestert, zal stellig ook op de, hedendaagsche kunstuitingen dit land wórden overgebracht" Projectiel op het strand ontploft Zondagmiddag zijn wederom twee jongens het slachtoffer geworden van het spelenmet onbekende voorwerpen Om ongeveer vier uur speelden een paar Scheveningsche jongens bij het pad naar de Wieringschestraat met een aange spoeld projectiel. Een passeerende bur ger waarschuwde hen, doch zij sloegen hierop geen acht. De burger was slechts op korten afstand- gekomen toen het projectiel ontplofte. De gevolgen waren ontzettend. Twee jongens werden op slag gedood, name lijk de 10-jarige G den H. uit de Plu vierstraat en de 13-jarige J. van D. uit de Markenschestraat De zwaar verminkte lijken werden doo: den geneeskundigen dienst naar het zieken huis aan den Zuidwal overgebracht Een-in de nabijheid zijnde 11-jarige jon gen, C. L. den H., van het Meeuwenhof. werd gewond. Hij kon zich echter naar huis begeven. Ook een 14-jarig meisje. M. J. van der R., uit de Haagbeukstraat, kreeg een blessure Zij werd aan het kinderziekenhuis verbonden en kon naar huis gaan. Winterhulp-collecte Drenthe Nu men over het volledig cijfermateriaal beschikt blijken enkele correcties in de ge specificeerde opbrengst van de Winterhulp Collecte Drenthe noodzakelijk. De belangrijkste daarvan is wel de. op brengst van de gemeente Westerbprk, die thans niet 507,76, doch 907.76 blijkt te ?ijn, hetgeen een gemiddelde opbrengst per beteekent van 16 cent. - 2500 tot l 327.05 tot van 1627.77 steeg van Mét grooten voorsprong heeft Wésterbork daardoor de eereplaats ingenomen. De op brengst van Beilen steeg van 300 tot 382.97, Emmen daalde van 2142.40. Hoogeveen steeg var 427.05, terwijl Meppel daalde tpt 1614.47. Het totaal der provincie 14,178.345 tot 14,390,415. VET OP BON 20 Van boter- en vetkaart De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en vis- soherij maakt bekend., dat de met „20" ge nummerde bon van de boterkaart zoo wel als van de vetkaart naast boter en margarine tevens recht geeft op het koopen van vet Tot en met Vrijdag 13 December kan de met „20" genummerde bon dus gebruikt wor den voor het koopen van een half pond boter of een half pond margarine of twee ons vet. De op 22 November reeds bij de producenten öl in der handel aanwezige voorraden spijs- vet in .erpakking van 250 gram mogen voorts tegen inlevering van een met „20" genummer- den bon worden verkocht. De bonnen, welke op 13 December nog niet gebruikt zijn, blijven nog geldig gedurende de week van 14 tot en met 20 December. Kersf-gratificdtie voor mijnwerkers Den mijnwerkers zal door de mijndirecties dezelfde Kerst-gratificatie worden uitbetaald als het vorige jaar, n.l.: aan arbeiders boven 23 jaar 10, benevens 2.50 voor elk kind, waarvoor duurtebijslag wordt genoten; aan arbeiders van 18 tot en met 22 jaar 8; aan arbeiders beneden 18 jaar 4. Arbeiders, die in den'loop van dit jaar bij een mijnonderneming in dienst zijn getreden, genieten de helft van bovengenoemde be dragen. Politiemotor met zijspan omgeslagen Rukwind veroorzaakt het ongeval De agent van politie J. van den Akker te Vlaardingen heeft een merkwaardig ongeluk gehad, waaraan de kracht van den storm schuld was. Met de politiemotorfiets met zij span reed hij op den Maassluischedijk, toen plotseling door een hevigen rukwind motor fiets met zijspan omvergeworpen werd. De agent kreeg hierbij den zwaren motor op het linkerdijbeen, waardoor dit brak Door eenige burgers -werd de heer v. d. Akker onder de motorfiets vandaan gehaald en vervolgens per ziekenauto van den Eersten Hulpdienst naar het Ziekenhuis overgebracht, om daar ter verpleging te worden opgenomen. Te water geraakt Waarschijnlijk tengevolge.van de duisternis is gistermorgen te Rotterdam de 21-jarige W. Heuvink, een jonge man, gewoond hebbende te Apeldoorn, toen hij langs de kade van de Oude Haven liep, te water geraakt Het ge beurde omstreeks acht uur. Korten tijd later heeft de politie het lichaam opgehaald, maar de levensgeesten waren geweken. Het stoffe lijk overschot is naar het lijkenhuisje op de algemeene begraafplaats Crooswijk overge bracht. Door locomotief gegrepen Zaterdagochtend wilde de spoprwegarbei- der Nauta op het station Nijmegén zich van het eerste naar het tweede perron begeven. Blijkbaar heeft de man niet bemerkt, dat op dat 'oogenblik zich een rangeerlocomotief in zijn richting voortbewoog. Nauta, die vader is van acht kinderen, werd gegrepen en op slag gedood. De Zaterdagarbeid in de mijnen Ook in de maand December zal des Zater dags, in verband met de moeilijke kolenposi- tie, des Zaterdags 8 uur in het mijnbedrijf moeten worden gewerkt. Den dag vóór Kerst mis blijft de korte dienst van zes uur gehand haafd. KWATTA's MANOEUVRE-REEPEN met geldig Kwatta-Soldaatje en KWATTA's DOL-FIJN REEPEN De fijnste en voedzaamste chocoladereepen BIERBROUWERIJ DE LEEUW N.v. VALKENBURG(L) BEKEND OM HAAR PRIMA BIEREN De boterschaarschte Consumptie van margarine, resp. spijsolie zal verplicht worden Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: In vroegere jaren bedroeg van het geheele spijsvettenverbruik van het Nederlandsche volk het boteraandeel minder dan 25 pet. Meer dan de helft van de boter productie werd geexporteerd, voornamelijk naar En geland. Dat is inmiddels volkomen veran derd- Toen in Juni bij den melkovervloed tot een grooter boterverbruik in Nederland moest worden overgegaan, werd dat opgevat als een diep ingrijpen in de hier te lande bestaande gewoonten. Merkwaardiger wijze is echter ge bleken, dat het Nederlandsche volk van de mogelijkheid om boter in plaats van margarine of spijsvetten te nemen, in veel grootere mate gebruik heeftge maakt dan van de. zijde der Nederland sche instanties aangenomen werd. Tezamen met het feit, dat op sociale gronden- boter goedkooper kon worden ge kocht, leidde dit juist naar een omkeering van de tot nu toe bestaande verbruikstoe-" standen. De met het seizoen samenhangende achteruitgang in de melkproductie was oor zaak, dat het boterverbruik, dat boven ver wachting was gestegen, niet kan worden ge handhaafd in den tot nu toe bestaande vollen omvang. Met het oog op deze veranderlijke pro ductieverhoudingen was reeds voor Novem ber het betrekken van een wekelijksch rant soen naar keuze ook voor margarine vrij ge geven. De Nederlandsche instanties hadden verwacht, dat deze maatregel door de bevol king, die in strijd met haar vroegere gewoon ten, thans uitsluitend boter gebruikt, dank baar begroet zou worden. In tegenstelling met de verwachting is van de qiogelijkheid mar garine inplaats' van boter te betrekken, wei nig of heelemaal geen gebruik gemaakt. De beschikkingen van de bevoegde Nederland sche instanties werden daardoor zeer ge stoord. Voor de komende periode zal daarom het betrekken van een zekere hoeveel heid margarine, resp. spijsolie, verplicht moeten worden gesteld om een gelijk matige en rechtvaardige verdeeling der beschikbare boter te waarborgen. Zooals de statistiek van de zuivelcentrale aanwijst, is zelfs bij dezen maatregel het aandeel van het boterverbruik van de Neder landsche bevolking nog veel grooter dan in het voorjaar en de export in wezen geringer- De Nederlandsche bevolking moet zich daarom aan de van het seizoen afhankelijke productieschommelingen bij het verbruik aanpassen en voor het geval, dat in de winter maanden de behoefte grooter is dan de pro ductie, gebruik maken van de andere ter beschikking gestelde vetten. Ned. Chr. Gymn. Verbond In „Aurora te Den Haag kwam Zaterdag het gewest .Holland van het Ned. Chr. Gym nastiek Verbond in jaarvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer F. A. den Boeft uit Rotterdam. Deze wees in zijn openingswoord op de doelstelling van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond, om vervol gens stil te blijven staan bij het werk, dat thans en in de toekomst moet worden ver richt. Hij sprak voorts woorden van welkom tot den Bondsvoorzitter, den heer A. Adri- aanse, en de beeren de Haas, Ou\verkerk en de Pagter. De heer Adriaanse sprak de vergadering hartelijk toe en memoreerde - tenslotte de Bondsvergadering te Utrecht op 28 Decem ber a.s. - - De verschillende jaarverslagen werden goedgekeurd, terwijl de aftredende bestuurs leden, de heer F. A. den Boeft en de dames R. Geelmuyten (UtrechtX en S. Steiger (Delft) werden 'herkozen. De aftredende leden der technische commissie, de heeren A. Bliek en K. de Knegt, werden eveneens voor een jaar herkozen. In verband met de nog onzekere toekomst kwam de turndag 1941 slechts kort ter sprake. Hierna werd de vergadering op de gebruike lijke wijze gesloten. daar verlangt ge naar. Natuurlijk, want Eet hart van ieder mensch gaat er naar uit. De echte rust vinden we alleen in de positieve waarden van het Christendom. Eiken dag heeft Uw leven versterking daarvan noodig. Ook door Uw dagblad kunt ge dagelijks deze dingen vinden. Daarom: EEN ABONNEMENT OP ONS BLAD. De nummers die vóór 1 Januari 1941 verschijnen' krijgen zij die een jaarabonnement nemen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1