I m streken fiCf SAMBO, DE OLIFANT ERDAG 28 NOVEMBER eenheid in de architectenwereld j.l.V.A. trekt besluit tot nelting met den B.N.A. in menwerking met den Cultuurkring erlandsch Instituut van Architecten jeeft ,te 's-Gravenhage een alge- nadering gehouden. Na een inlei den voorzitter, prof. ir. R. L. A. »r over de wijze waarop de pep 1941 voorgenomen fusie met de pij tot bevordering der bouwkunst, Nederlandsche architecten, door B.N.A. wordt uitgevoerd en een r. F. A. J. Vermeulen over het doel, stelling en de werkwijze van den schen Cultuurkring, heeft de ver met nagenoeg algemeene stemmen het in de algemeene vergadering Augustus jl. genomen besluit tot fating met de Maatschappij tot be- der bouwkunst Bond van Neder- Architecten, in te trekken, omdat le statuten van den nieuwen B.N.A. jengekomen voorwaarden voor de flting niet ten volle in acht ge- Werd besloten tot samenwerking met Handschen Cultuurkring en het lid- p van het N.I.V.A. uitsluitend open voor architecten die medewerker Sen Nederlandschên Cultuurkring. van De Nederlandsche Unie tot het instellen van een So- [orlichtingsdienst, welke dienst in waar zich een Secretariaat van (landsohe Unie bevindt, een bureau n de Unie kunnen hier inzake feden op maatsohappelijk en persoon- d (ontslag, loon, werkloozenzorg, op- 1 alimentatie, verzoekschriften, enz.) etaling raad en voorlichting krijgen, zal zich dus met zijn moeilijkheden •ouwen tot zijn plaatselijken Voorlichtingsdienst kunnen wenden ;r?oonlijk contact te be verstand te voorkomen moge worden t, dat De Nederlandsche Unie hier- de bedoeling heeft, gevestigde d. concurrentie aan te doen, doch iddelend op te treden en haar weg te wijzen naar bestaande in- ie dikwijls niet gemakkelijk te vin- tselijke bureaux van den Socialen ngsdienst worden thans met be de Gewestelijke Secretariaten laatselijke Secretariaten van De Ne- ie Unie in het leven geroepen. Zoo lelijk zullen de leden der Unie ter mtrent zittingsdagen en -uren in Drden gesteld. e leiding van den Socialen ngsdienst berust bij het sedert reken in het Centraal Secretariaat irlandsche Unie gevormde Centraal is de Sociale Voorlichtingsdienst van irlandsche Unie zijn werk in de vol- laatsen begonnen: :dam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Gro- Jtrecht, Bilthoven, Brielle, Goes, Ter- Zierifezee, Kampen, Dedemsvaart, (O.), Twello, Enschedé, Oldemarkt, Deventer en Almelo. EEN AUTO -ANGEREDEN EN GEDOOD ïhtend is de 27-jarige luimiian te Neerbosch door een auto aaiige- Op de begraafpb-ts Zorgvlied te Am sterdam is gistermiddag het stoffelijk over schot van mevr. D. I. da Costa-v. d. Berg, in leven onder-voorzitster van de Stichting Beth San, doorgangs- en observatiehuis voor moeilijk opvoedbare meisjes en bestuurslid van tal van andere instellingen en vereeni- gingen op christelijk-philantropisch gebied, ter aarde besteld. Talrijk waren haar mede werksters en medewerkers in al deze vereeni- gingen onder wie vele predikanten, verder vrienden uit alle kringen der samenleving door groote dankbaarheid voor van haar ondervonden hulp en steun bewogenen, die haar de laatste eer waren komen bewijzen. Toen deze velen zich om de onder veel bloemen schuilgaande baar in de aula der begraafplaats verzameld hadden, heeft ds. W. van Limburg een gedeelte van Johannes 14 en I Corinthe 15 voorgelezen. Hierna heeft hij geschetst hoe Paulus ons geleerd heeft den dood te zien als iets schoons, zonder ver schrikkingen, en de begrafenis van het lichaam niet als een overgeven aan de ontbinding, maar als een zaaien, waarop de rijke oogst, de verheerlijking en opstanding, volgen moeten. Toch kunnen wij niet zonder diepen weemoed hier het vele goede herdenken, wat deze een voudige vrouw in haar leven uit den grooten rijkdom van de Goddelijke genade, gaven, die haar deel was, zoo mild en overvloedig rondom zich weggeschonken heeft. Zóó rijk was zij, zóóveel had zij aan schatten van christelijke naastenliefde te geven, dat haar huisgezin hiervoor een te beperkte kring was; in wijden kring is zij uit behoefte om te redden voor dit en het volgende leven ontelbaren tot hulp geweest. Geen gebied is er haast van het christelijk-maatschappelijk hulpbetoon, waar aan deze zeer bijzondere en beminnelijke vrouw haar krachten niet gewijd heeft Maar boven alles hadden de Heldring-gestichten, waar zij door haar grootvader Piêrson opge voed en in de Vluchtheuvel Kerk getrouwd is, haar hart; dat is tot het laatst van haar leven gebleken uit haar tallooze bemoeiingen voor Talitha Kumi, en haar liefde voor de Vlucht heuvelzangers. Vervuld was haar leven van zorgzame sociale, christelijke bewogenheid, die haar ook zoo mild maakte in haar oordeel over gevallenen. Haar werken volgen haar na, en wij kunnen ons voorstellen, dat Christus haar bij haar intrede in het betere leven heeft toe geroepen: Wees welkom, want wat ge aan de minsten der mijnen gedaan hebt, hebt ge aan mij gedaan! De heer A. J. da Costa, echtgenoot van de overledene, heeft hierna in diepbewogen woorden haar rijke gaven van hoofd en hart geschetst. Van haar vader mr. dr. W. v. d. Berg en van haar grootvader Pierson heeft zij haar rotsvast geloof, haar fijn intellect, haar beminnelijk karakter en haar sterke behoefte om in sociale nooden te helpen geërfd. In de Heldring-gestichten heeft zij van haar jeugd af geleerd om naar de Heldring-leuze te redden. Misdeelden te troosten had de grootste liefde van haar hart Een zoon van de overledene, de heer D. H. C. E. da Costa, heeft hierna uit den Bijbel voorgelezen I Kor. 13 en 1 Joh. 4, waar na alle aanwezigen lied 135 van de Vlucht heuvel-zangen gezongen hebben. Nadat het stoffelijk overschot in het graf neergelaten was, en het Onze Vader gebeden was, heeft de oudste zoon, de heer A. I. da Costa, een woord van dank gesproken tot de tallooze vrienden, die zijn moeder naar haar laatste rustplaats gebracht hadden. Zooals bekend ging ook bij de ramp die Mid delburg op 17 Mei j.l. teisterde, het fraaie ge bouw van de Pro?. Bibliotheek te Middelburg verloren. Het Prov Bestuur heeft thans voor dit doel-een pand op den Dam aangekocht, aan gezien voorlóopig aan herbouw van het vroe gere gebouw niet kan worden gedacht Ongelukken Gistermiddag is op de Weesper zij de te Am sterdam een 82-jarige heer op onverklaarbare wijze tegen een auto opgeloopen. Hij werd tegen den grond gesmakt en liep een schedel breuk, een kaakfractuur, een wond aan den onderarm en eenige hoofdwonden op. In ern- stigen toestand is hij naar het Onze Lieve Vrouwegasthuis gebracht Lelden. Doet Wildo. H. J doctor schrift A. Nolte, orde rector v. h Cf ■echten, de heer J. Verwer te Nljme- Lagere Machinisten- gedeelte va msterdam; F i en G. D. Vreeke, te Middel- Geslaagd voor het B. J. C. Dijkhuis, Ingezonden Stukken (Buiten verantwordelijkheid der Redactie) „WEES EERLIJK 1" De Rotterdamsohe koopvaardijmannen zeg gen: „late me eejerlik weze". Wel zeker, laten we eerlijk wezen. In het schrijven van boeken, in het bespreken, bc- oordeelen, becritiseeren van boeken: in het bëoordeelen van den zeeman, of hij zeesleeper of koopvaarder is. Laten we eerlijk wezen óók in het beoordeelen van ons zelf! Wat weten wij, Hollandsche Christenei toch weinig af van Hollands Glorie, van h zeevarend deel der Hollandsche natie- Moet men naar aanleiding van de Hartof' „Hollands Glorie", nu zeggen: is dat ov gebleven van het volk van Bestevaer? Ja zeker, dat moet! En al zou dan Hartog's „Hollands Glorie" ons nopen te i, gen: maar dat kan -tooh niet, zoo is ons var volk toch niet!? Wat wefet ge ervan? Ook, al kennen wij havensteden. Wees eerlijk! hebben we ons mee druk maakt, iets gedaan, om in dien geestelij. nood van den zeeman te voorzien, voor2 ver wij daartoe bij machte waren Hebben wij. er aan gedacht dat, en geitenmelkdrinkers en de trouwpsalmzi gers geestelijke armoede lijden? Dat ze mi. sen, altijd missen die zichtbare gemeenscha; der heiligen Wat kunnen wij, mensohen va; den wal ons daar heerlijk aan koesteren. Ol heeft het voor U geen waarde meer Weet U wat het zeggen wil voor den Christenzeeman om jaren achtereen het mee vieren' van het Heilig Avondmaal te moeter missen. Om, o zoo lang soms, Zondag aar Zondag verstoken te zijn van de prediking des Woords? Begrijpen wij ook de nood der moeders er vrouwen, die merken dat man of zoon, tocl al niet 9terk staande, al meer verhard,almee; zich afwenden van het geloof der Vaderen? Hoe roept de nood, de geestelijke nood dei zeelieden ons tot bezinning. Willen wij waarlijk Hollands glorie ken-* doolden, worden op dien dwaalt. Laten wij eerlijk - schien nooi't eerder schuldig waren. Immers, wij hebben ze vergeten in hun woed. Door onze nalatigheid, omdat wij ze niet bij een hand hebben genomen „zijn zc van 't heilspoor afgegaan," ook de Jan Wan delaars, den zeeman, robust, onberedeneerd, maar tooh eerlijke kerel Nee, gelukkig staat het niet zoo dat HoV land's Glorie in een vloek en een zucht zcru zijn verteld. Er is veel verbeterd sinds de eerste zee sleepvaart; er is veel verbeterd over heel de koopvaardii op sociaal gebied. Aan de Christenen in Nederland de taak (ons van Christus' wege opgelegd) om te zoeken wat verloren is, om op te richten de 9lappe panden en de struikelende knieen vast te stellen. Wij, Christenen hebben het om niet ont vangen, laten wij het ook, naar de eisch van Christus, om niet geven Niet om Hollands glorie, hoewel we er trots op zijn, maar. om God's glorie, Wiens ook de zee is, want Hij heeft ze gemaakt C. J. tor. Re I n 1 i Jaargang WINTERHU LLAN i M|i - op? r. SAK zeevaarders,- laat ons dan, vermogen is zorgen dat de ver- de afgedwaalden terug gebrach' weg waarop de dwaas nie riT Z flfgfft UI ot ULMV its en Cargadoors TTFRDAM Voor hield in het Paié.„ bosch, hebben drie -n F, P., teréu. 26 op 27 October j.l. H. S.. F„ die in den nacht vestiaire van het Victoria Hotel teTiiburfe £11.! eenige petten van officieren van de Duitschë weermacht hebben weggenomen, met welke petten zij zoowel in de vestiaire van het hotel als op straat hebben gevoetbald, waarna zij twee petten hebben verscheurd, met de kenne lijke bedoeling, de Duitsche weermacht te be- j schimpen en te beleedigen. De schuld van alle verdachten, die thans in I. voorloopige hechtenis zitten, kwam tijdens de behandeling van de zaak volledig vast te staan, i De openbare aanklager eischte tegen F. P. een jaar gevangenisstraf, tegen H. S. zes maan den en tegen F. van D. acht maanden, met af trek van de voorloopige hechtenis voor alle verdachten. Het Kriegsgericht Veroordeelde elk wegens beleediging van de Duitsche weermacht tot tien maanden gevangenisstraf, met aftrek van drie weken voorloopige hechtenis. 257. Eindelijk sliepen ze in en de volgende morgen was hun eerste werk naar buiten te zién. Het regende hard en de straten stonden blank. Enkele mensen, die naar buiten moesrten, liepen met doeken om en bij gebrek aan pa jongs (paraplu's) hielden ze een groot pisangblad boven hun hoofd. En de lucht bleef maar steeds donker en het' bleef maar regenen. 258. De heele dag bleven ze binnen en ze waren blij, dat ze 's avonds weer naar bed konden gaan. Maar midden in de nacht werden ze wakker van een hevige .knal en toen Flip opstond om te zien wat er aan de hand was, stond hij met zijn voeten in het water. Vlug liepen ze naar de kamer van den sultan en vonden hem met een verschrikt gezicht op een stapel kussens zitten, midden in een ondergelopen geschenk voor een echten jongen niet te ver smaden (Foto Weltbiid) Op _de veiling bij Frederik Muller te Amsterdam ging deze week van Jacob Duck voor een bedrag van f. 8600 - van de hand (Foto Pax-Holland) j even'n9sche Boschjes worden zieke plekken van boomen eld en met zink afgedekt, welke zinkplaten wit geschilderd i» waarvan late wandelaars dus weer profijt kunnen trekken (Foto Schimmelpenningh) Op zijn post aan de kust langs het Kanaal. Een Duitsche waarnemer speurt de zee af (Foto Weltbiid) Prol. dr. J. van Dam is benoemd tot secretaris-generaal van het departement vanOpvoeding, Wetenschap en Cultuur bescherming (Foto Pax Holland) De klim. ijzers vergemakkelijken het werk van den véldtelèfoondienst, die in oorlogstijd een verantwoordelijke taak vervult (Foto. Weltbiid) Arnhemsche Munekscnool heeft haar nieuwe gebouw betrokken, dat Zaterdagmiddag officieel geopend in. Tijdens de zangles (foto Pox-Holland)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5