1 komt st« bij {werkstelling Nieuw» ÏATIS 1 EMA1 25277 3200 K.G. TOILETZEEP IN GENOMEN SAKTjor de oorlogsinvaliden i de maatschappij m eenigen tijd geleden heeft kun- is de zorg voor het medisch en L rstcl van de oorlogsinvaliden (ge- DOfierminkten en zieken) tot een onder staatszorg. Op instigatie |ks-commissaris is een groot bedrag »ting van sociale zaken gebracht, kosten van dit herstelwerk kun- bestreden, terwijl daarnaast het (bureau van het departement van voor de pensioenvoorzieningen ^^^^ilitaire oorlogsinvaliden en voor htueele noodzakelijke hulp aan hen. fiche herstel wordt verzorgd dooi fren geneeskundigen dienst. Na het {erstel en als regel zelfs reeds te It de vereeniging A.V.O. ingescha- X 'zorgen voor het sociale herstel, het en van de oorlogsslachtoffers in de iij. De vereeniging heeft daarvoor ireau ingericht, het arbeidsbureau invaliden (A.V.O.) en zal een aan- aanstellen om over het geheele (langen van onze oud-strijders te irtigen en wel in den meest rui- woords, omdat de rijksoverheid tot elke practische hulp bereid is., van deskundige zijde de meening 'dat het in weerwil van de ongunst (en geen onoverkomelijke moeilijk- kosten om de invaliden weer in de jij onder te brengen. In de eerste lt aantal verminkten, voor wie aan- jomscholing noodig zijn, gering. Het [deel van de gewonden en getrof- gering blijvend letsel af kan met een weinig goeden wil jden wel in het eigen of een ver- p weer tewerk worden gesteld, in de afgeloopen weken gebleken, I Vlijfswereld zich bewust is van de in par rustende taak tot groote mede- pe ondubbelzinnige blijken zijn oitvangen van individueele werk er ook de werkgevers-organisaties I achter deze zaak. Vermeld moge 380tn dat de overheidsdiensten en hun aandeel in de tewerkstelling rfwfe iinvaliden te dragen zullen krijgen. I***® eidsbureau voor oorlogsinvaliden, een aantal voormalige oorlogsge- eeft geplaatst of herplaatst, zal Jcre aanvragen van werkgevers om Qiden of voormalige oorlogsgewon- |st te nemen ontvangen. Anderzijds VrieMdie reeds uit de hospitalen, zieken, ■aat herstellingsoorden ontslagen zijn en het vinden van werk, bureau aanmelden. Het arbeids- aoutkfipaf we*, Of P°r !en hinde gestolen «t at jagers terugkwamen was de buit verdwenen. kstaa^enheid van een hertenjacht op de twt«riwe werd een hinde geschoten die p^laatse achterliet om later te ver- jen de jachtopzichtersassistent na verscheen om den buit te halen ^™*ert verdwenen. Eep onderzoek had raat it dat de hinde tertlggfeVóriden werd ian van de beste deelen, achterbou- C. a dergelijke. De verdenking viel op traatmen die binnen de afgesloten wild- laan n gesignaleerd. Een hunner zekere .verd door de politie gearresteerd. araaloek duurt voort De Nederlandsche Journalistenkring opgeheven Het Verbond van Nederlandsche Journalisten de eenige organisatie Zaterdagmiddag heeft de Nederl. jour nalistenkring in den Dierentuin te 5s-Graven hage een algemeene vergadering gehouden Met een meerderheid van meer dan drie vierden werd besloten tot opheffing van den Kring. Daarna werd een voorstel aangeno men tot vorming van een stichting ter af wikkeling van de sociale verplichtingen van den N.J.K. en overdracht van het overblij vende vermogen na liquidatie aan het Ver bond van Nederlandsche journalisten. Na deze vergadering kwam het verbond van Nederlandsche journalisten bijeen in een druk bezochte vergadering, waarin de voor zitter, de heer P. J. van Megchelen, een over zicht gaf van het verloop van zaken en de werkzaamheden van het verbond en van den raad van voorlichting. Hij wees erop, dat thans voor het eerst in de Nederlandsche geschiedenis allen, die als journalist of pu blicist bij de Nederlandsche pers werken, in één organisatie vereenigd zijn. In een uitvoerige rede besprak hij de moei lijke positie, waarin de Nederlandsche pers in de gegeven omstandigheden verkeert, en de taak welke op de Nederlandsche journa listen rust. Prof. dr. E. D. Wiersma overleden In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Groningen op 82-jarigen leeftijd overleden prof. dr. E. D. Wiersma. oud-hoogleeraar in de psychiatrie aan de Rijks Universiteit te Groningen. De overledene was ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. De crematie ral plaats hebben op Woensdag a.s. op Wester- veld n.m. te 3Vi uur. Opbouwdienst en oorlogsverminkten Daar de commandant van den opbouw dienst het als zijn plicht beschouwt, aldus meldt het A. N. P., om oorlogsverminkten, behoord hebbende tot de .weermacht, bij te staan in het verwerven van een betrekking, welke zij in verband met hun lichamelijk» gesteldheid nog zouden kunnen, vervullen, heeft hij bepaald, dat bij het zoeken naai gegadigden voor het vervullen van plaatser, in den opbouwdienst, welke door arbeids contractanten zullen of moeten worden bezet, zooveel mogelijk oorlogsverminkten in aan merking komen. Aanrijding met doodelijk gevolg Zaterdagavond om zes uur is te Naarden een 17-jarige jongen, die uit het zwemstadion terugkeerde, ter hoogte van de melkfabriek Gooiland bij het oversteken van den weg door een zandauto uit Laren overreden. De jongen, die een bloedende hoofdwonde en een zware hersenschudding had opgeloopen, is naar het diaconessenziekenhuis vervoerd, waar hij in den loop van den. avond is overleden. De oorzaak moet vermoedelijk gezocht wor den in het feit, dat het slachtoffer, in gedach ten verzonken, geen aandacht had voor het verkeer. Den chauffeur treft geen schuld. In de Zuid Willemsvaart verdronken Landbouwer op weg naar huis fietste het water in Voorbijgangers vonden Zondagmorgen op het water van de Zuid Willemsvaart te Veghel een klomp drijven Toen even later een stoomboot passeerde, kwam door de zui ging van het water ook een fiets naar boven. Men waarschuwde de gemeentepolitie, die onmiddellijk daarop begon te dreggen. Kor ten tijtf, nadat het rijwiel was opgehaald, werd het lijk van een drenkeling geborgen Het slachtoffer bleek te zijn de 59-jarige landbouwer J. Franssen uit Veghel Uit het door de politie ingestelde onderzoek kwam vast te staan, dat de verongelukte in den vorigen nacht niet thuis was geweest Hij was Zaterdagavond naar den notaris gegaan, waarna hij met eenige bekenden een café had bezocht Daarop is hij per rijwiel op weg naar huis gegaan en ter hoogte van de brug bij sluis 4 te water gereden. Rangeerlocomotief liep op personentrein Zaterdagmiddag is op het station Muider- poort te Amsterdam een rangeerende loco motief op een stilstaanden personentrein geloopen, welke uit de richting Amstel- station was gekomen. De bagagewagen van den personentrein werd uit de rails gelicht, waarbij de buffers eenigszins werden bescha digd. De hoofdconducteur en twee reizigers liepen door wegspringende glasscherven eenige schrammen op. Het treinverkeer had eenige vertraging. DIEFSTAL VAN KAZEN Een kaashandelaar te Arnhem deed dezer dagen de onaangename ontdekking, dat in brekers een bezoek aan zijn pakhuis hadden gebracht, vermoedelijk zelfs meer bezoeken aaar een groot aantal kazen waren verdwenen. Het is de politie gelukt den dader op te sporen, een goeden bekende, die reeds tweemalen was veroordeeld. eenige schulden, in OPLICHTER GEARRESTEERD. De politie te Maarsen heeft de hand weten te leggen op een Amsterdammer, die tal van oplichtingen in verschillende plaatsen in de provincie Utrecht op zijn geweten heeft. Nu eens huurde hij een fiets en bracht het rij wiel niet terug. Dan weer kocht hij er een zonder te betalen. Hij zeide dan de fiets even te willen probeeren en reed weg. Zijn oude fiets liet hij achter. De Amsterdammer werd echter bekend in de streek en daaraan is het te danken, dat hij te Maarsen herkend en ge arresteerd werd. Hij is voorgeleid voor den officier van justitie te Utrecht en daarna het huis van bewaring gebracht Rechtszaken Duitsch landgerecht BELEEDIGENDE UITLATINGEN VOOR DUITSCHLAND EN DE DUITSCHERS Gevangenisstraffen opgelegd Ambtenaren van den crisisopsporingsclienst hebben bij den grossier Van S. te Bennekom sen onderzoek ingesteld, omdat het vermoe ien was gerezen, dat van S. onjuiste voor- raadopgaven had gedaan. De vermoedens bleken juist te zijn. Men K>nd aanleiding 3200 kg toiletzeep in beslag fe nemen. Beleediging van hei Duilsche volk Het Duitsche landgerecht voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een zitting gehou den in het gebouw van het kantongerecht te E n s c.h e d e onder voorzitterschap van dr. Thier. Eerste verdachte was de fotograaf' J. H. uit Enschede. Deze had in Augustus des avonds om ongeveer half elf met een fiets gereden, welke naar het oordeel van voorbijgangers slecht was verduisterd. De 48-jarige weduwe K., een Duit sche, had hem toegeroepen, dat hij zijn licht beter moest afschermen, waarop verd. op haar was toegekomen en in een woordenwisseling voor het Duitsche volk beleedigende uitdruk kingen had gebruikt. H. verklaarde, dat hij niet van „rotmoffen", maar slechts van „moffen" had gesproken en daarmede niets beleedigends had bedoeld. Zijn fiets was naar hij mededeelde, van volgens de voorschriften afgeschermd licht voorzien en zijn opmerking betreffende het laagstaand karakter van de Duitschers had slechts betrekking ge had op de getuige K. en getuige H., die zich in haar gezelschap bevond en die hem z.i. had bedreigd. De beide getuigen verklaarden, dat H. wel degelijk de geïncrimineerde woorden had ge bruikt in voor het Duitsche volk beleedigenaen n, waarna H. opnieuw verzekerde, dat hij iets beleedigends had bedoeld. De Staatsantwalt achtte het ten laste ge legde bewezen en zeide, dat in het nadeel var verdachte pleitte, dat hij zijn daad niet wilde erkennen. In zijn nadeel pleit ook, dat hij betrouwbaarheid van de getuigen in twijfel tracht te trekken. Men kan echter in dezen tijd geen Hetze meer toe laten en men moet maar leeren, dat men niet alles kan zeggen, wat men wil. Spr. eischte daarom een gevangenis straf van vier maanden zonder aftrek van alle preventieve hechtenis. Verdachte herhaalde, dat hij zich niet schul dig gevoelde. Vonnis: vier maanden gevangenisstraf met aftrek van twee weken preventief en betaling van de kosten van het geding. De 28-jarige grondwerker G. H. uit Enschede, die na zeven jaar werkloos te zijn geweest, dezen zomer in Duitschland werk had gekregen, was na vijf weken uit eigen beweging terug gekeerd. Te midden van een groep werkloozen voor de Enschedesche arbeidsbeurs had hij ge- 1 zegd, dat zij niet naar Duitschland moesten gaan om te werken, omdat men daar niets te eten kreeg. Geen mensch kon in Duitschland volgens hem leven. Verdachte gaf toe dat hij dit had gezegd en dat:het onwaar was; het eten was er goed; de woorden waren hem zoo maar uit den mond gevallen. De Staatsanwalt noemde de uitlatingen van S. brutale Hetze, welke bewust beleedigend waren voor het Duitsche volk en het Duitsche rijk; te zwaarder weegt deze overtreding, daar de tewerkstelling van Nederlanders in Duitsch land ook een Nederlandsch belang is. In het voordeel van verdachte pleit sléchts, dat hij dom is en volmondig bekent. Daarom wilde spreker volstaan met den 'eisch van aclit maanden gevangenisstraf met aftrek van twee maanden preventief. Verdachte, die zeide graag zoo gauw moge lijk naar huis te willen en be'nofde ""or^r-i zijn mond te zullen houden, werd conform den eisch veroordeeld, Beleediging van den Rijkscommissaris het Koninklijk Huis in zijn ijssalon'hangen. Op 3 Augustus hoorde hij, dat er leden van een politieke partij zouden komen om deze portretten te verwijderen. Hij geloofde dit niet, maar toen des avonds een groep van veertien personen zijn zaak naderde, had hij zelf de portretten verwijderd en de deur op slot gedaan om vernielingen te voorkomen. De deur was toen ingetrapt. De menschen buiten hadden een dreigende houding aangenomen. Men had hem toegeroepen, dat hij een verordening van Rijks commissaris rijksminister Seyss-Inquart had overtreden, waarna verdachte een beleedigende uitdrukking over den hoogsten vertegenwoor diger van het Duitsche rijk in Nederland had gebruikt, zulks in zijn drift en verontwaardi ging over het gebeurde. Verdachte bekende. De Staatsanwalt zeide, dat vele verzachtende omstandigheden voor verdachte pleitten, maar dat toch een daad als deze niet kon worden toegelaten. Spr. eischte daarom tegen verdach te, die reeds sedert 3 Augustus in preventieve hechtenis zit, een gevangenisstraf van vier maanden, met aftrek van de geheele preven tieve hechtenis. Vonnis conform den eisch. De 36-jarige slager M. C. uit Enschede moest terecht staan, omdat hy tijdens het bezoek van Rijkscommissaris rijksminister Seyss-Inquart dezen zomer aan Enschede, scheldwoorden had uitgesproken aan het adres van deze autoriteit. Dit was geschied voor den winkel van zijn vader. Twee van zijn knechts hadden hem deze uitdrukkingen kwalijk genomen en een van hen had later werk van de zaak ge maakt. Het vonnis luidde zes maanden gevangenis straf, echter met aftrek van een maand preven- t'ef, omdat buiten verdachte's schuld de zitting var het landgerecht niet eerder had kunnen worden gehouden. Demonstratief van een filmjournaal afgewend Hierna stonden terecht de 52-jarige fabrieks directeur uit Enschede B. J. de B., zijn 17-jarige zoon F. de B., zijn zestienjarige zoon M. J. ae B.. de 16-jarige H.3 S.-er J. H. G. uit Oldenzaal en de 20-jarige student H. J. Th. S. uit Hengelo. Toen op 30 Augustus van dit jaar in een der Enschedesche bioscopen in het journaal werd vertoond hoe dr. Seyss Inquart een groep leden van den arbeidsdienst inspecteerde, nadden deze verdachtenzich demonstratief van witte doek afgewend. Verd. de B. zeide dit filmpje reeds voor tweeden keer te hebben gezien en zich daarom te hebben omgedraaid. Anderen deden dat ook. Demonstratief nad hij het echter niet gedaan. Ook bedoelde hij het niet als een protest. Maar men behoeft, zoo zeide verdachte, zijn eigen schande toch niet tweemaal te zien en kan toch ook wel impulsief zijn. De president, merkte in dit verband op, dat een inspectie van den arbeidsdienst geen schande is en dat Nederland den oorlog eenmaal heeft verloren. F. de B. verklaarde, in tegenstelling met zijn verklaringèn bij de politie, dat hij niet heeft meegedaan. Hij had bij de politie anders ver klaard uit solidariteit met de andéren. De andere verdachten geven zonder meer hui daad toe, zonder deze. te kunnenmotiveeren. B. J. de B. verklaarde nog steeds een vriend van. Duitschland te zijn geweest, na den wereld oorlog Duitsche kinderen te hebben verpleegd, zaken te hebben gedaan roet Duitschland enz. Van een moedwillig scheiden of beleedigen was geen sprake geweest. De president wees hem er echter op, dat voorzichtigheid nu eenmaal is geboden. De Staatsanwalt achtte het ten laste gelégde bewezen .en. vroeg tegen de jeugdige verdach ten drie weken gevangenisstraf met aftrek van preventief. Al deze verdachten hadden twee weken preventief gezeten. Tegen verd. B. J. de B., die zeer goed wist wat hij deed, requireerde spr. een gevangenisstraf .van vijf. maanden met aftrek van twee maanden préventievé hechtenis. Verdachte B. J. de B. vrpeg een voorwaarde-, lijke veroordeeling. Het vonnis luidde tegen B. J. de B. vier maanden en 21 dagen gevangenisstraf met af trek van preventief, tegen verdachte S. drie weken, tegen verdachte M de B. en tegen ver dachte G. twee weken, met aftrek van de pre- Bij den schaatseniabrikant. De blokken worden gestoken, een werk, dat veel vaardigheid vereischt en waarmede de Friesche schaatsenmakers wel vertrouwd zijn (Foto Pax Holland) Staatsspoorstation te Den Haag heeft zijn luchtbeschermingsploeg, die op geregelde tijden voor oefeningen uitruk» (Foto Schimm.lt>«nn»«ilti Het oog van den meester. De schaats is gereed en met kennersblik wordt het loopvlak gecontroleerd (Foto Pax-Holland) mts ■P', ^S^KBÊÊKÊ^ÊÊ/ÊÊÊÊÊÊK iaarschalk Göring bracht een bezoek aan de oorlogs-tentoonstelling, welke te Weenen geopend is. Tijdens de rondgang over de expositie (Foto Weltbild) De eerste schreden op het gladde vlak van de kunstijsbaan, welke in d« Apollohal te Amsterdam geopend ia (Foto Pax Holland) Ue rijdende advertentie, ot gemoedelijke eenvoud In een der Limburgsche dorpen (Foto Hot Zuiden) Vijandige uitlatingen jegens het Duitsche volk De 29-jarige H. C., boerenknecht te Delden, wordt er van verdacht op den avond van 24 September, vijandige uitlatingen jegens het Duitsche volk te hebben gedaan. Op een vraag van den president, wat' voor nationaliteit verdachte heeft, antwoordde deze, dat hij statenloos is. Zijn ouders wonen- irr Luxemburg; hij zelf verblijft sedert 1932 in Nederland De president vroeg of hij in het Nederlandsche leger had gediend, waarop ver dachte bevestigend antwoordde Hierna werd gehoord de 30-jarige kruidenier C W. G., te Delden. Deze getuige had de be leedigend woorden ten aanzien van het "Duit sche volk gehoord. Verdachte ontkende niet, doch hij verklaarde door de anti-Joodsche uitlatingen van getuige van zijn stuk te zijn geraakt De Staatsanwalt wees er op, dat verdachte door zijn uitlatingen het Duitsche volk had be schimpt. Hij kon in elk geval worden véroor- deeld op grond van de in Mei uitgevaardigde bepaling van den Oberbefehlshaber in Neder land inzake anti-Duitsche uitlatingen. Spr. eischte een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van twee maanden preventieL Verdachte werd daarop veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van een maand en twee weken preventief. WELKE BONNEN? Bloem. Van 4 Nov. t/m 1 Dec. bon 1 de bloemkaart: 60 65 gram roggebrood óf 50 gram ander brood óf rantsoen gebak óf 35 gram meel of bloem. Boter, Margarine en Vet. Van 23 Nov. t/m. 29 Nov. bon 18 voor pond boter 0 f margarine >ook bon 18 van de vet- kaart. Bon 18 blijft geldig t/m. 1 Dec. Brandstoffen. Gedurende November Haarden, kachels, bonnen 04 t/m. 07 een eenheid vaste brandstof; 08 t/m. 11 een eenheid turf (later steenkolen e.d.). Cen trale verwarming, bonnen 07 t/m. 14 be nevens bonnen Brandstoffen of cokes, één eenheid 2de periode, één eenheid vaste brandstol Brood. Van 25 November t/m. 1 Decem ber bon 16 van de broodkaart (geldig t/m. 8 December, doch in deze laatste week mag bon 16 niet worden gebruikt in hotels, restaurants enz.) Bon 15 blijft feldig t/m. 1 December. Bon 1 van de loemkaart geeft t/m 1 December boven dien recht op 60 k 65 gram roggebrood of 50 gram ander brood. Eieren. Van 25 November t/m. 1 Decem ber bon 37 (algemeen). Ook geldig t/m 8 December, doch niet voor hotels en restaurants. Bon 64 blijft geldig t/m 1 December. Gebak. Bon 16 van de broodkaart voor 1 rantsoen gebak t/m 24 Nov. en bon 15 t/m. 1 December. Ook geldig tot 8 Dec. en bon 15 t/m 1 Dec. en bon 1 van de bloemkaart een rantsoen gebak t/m 1 December. Grutterswaren. Van 2 Nov. t/m. 29 Nov. bon 82 (algemeen) rijst, rijstemeel, -bloem of gruttemeel (gemengd meel) pond): van 2 Nov. t/m 27 Dec. bon 83 (algem.) havermout, havervlokken, haverbloem, aardappelmeelvlokken, gort, gortmout of 1 grutten pond); van 2 Nov. t/m 27 Dec. bon 88 (algem) uitsluitend gort, gortmout of grutten pond); van 2 Nov. t/m 27 Dec. bon 93 (algem.), sago, aardappelmeel, maïzena, pudding- poeder, puddingsauspoeder of griesmeel (1 ons); twee bonnen 93 voor 225 gr verpakte maizena koffie. Vleesch en vleeschwaren. Van 25 Nov. t/m. 4 Dec. (ook geldig t/m. 8 Dec.) Vleeschkaart bonnen „10" vleesch voor vleesch of vleeschwaren.' „10" worst, vleeschwaren" voor vleeschwaren (t/m. 1 Dec. ook bon 09). Zeep. Van 13 Nov. t/m 6 Dec. bon 29 (algemeen) 150 gr. toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf-120 g huishoudzeep, óf 200 g. zachte zeep óf 250 gr. zeeppoeder óf 125 gr zeepvlokken óf 250 gr zelfwer kende waschmiddelen óf 200 gr vloeibare zeep. Wasscherijen krijgen één bon per 8 kg droog waschgoed. De bonnen voor een extra-rantsoen toilet zeep geven van 31 Aug. 1940 tot en met 24 Januari 1941 recht op toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht (Dit geldt dus niet voor alle extra-zeep- rantsoenen, gelijk sommigen abusievelijk begrijpen.) Van 31 Aug. tot en met 31 December bon 116 (tegelijk met de textielkaart uitge reikt) 50 gr. scheerzeep of een tube scheercrême. Brandwaarde van houtsoorten Men hoort tegenwoordig vaak de vraag stellen welke houtsoorten het meest geschikt zijn voor brandhout en welke men daarvoor niet zal nemen. Ook voor de gasgeneratoren speelt de houtsoort die men kiest indien men althans de keuze heeft een zekere rol, waarop wij thans niet verder zullen ingaan. Voor huisbrand geeft men, geleid door de ervaring, vanouds de voorkeur aan beuken hout en dit terecht. De voornaamste eigen schap die de brandwaarde bepaalt, is de dichtheid, daarnaast zijn er andere factoren, zooals het aschgehalte, het vochtgehalte e.a. Voor een open houtvuur is het wenschelijk dat het hout rustig brandt zonder bij het knetteren vonken de kamer in te werpen. In dit opzicht heeft de beuk een betere reputatie dan eikenhout, ofschoon de calorische waarde van eikenhout maar weinig minder is daa van beuken. PAG. 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5