•DE BRUIDSJAPON SAMBO, DE OLIFANT ;G 23 NOVEMBER 1940 1 V|c en Zending ij' Geref. Kerken |m e n: naar Schcrpenzeel, J. C. Icoude. (OUDEN JUBILEA en Nov. hopen ds. M. Meije- cent, fed. der Geref. kerk van Delfzijl" ,60. bl\ brandy, em. pred. der zelfde t hun gouden ambtsjubileum te g. Meijering is sedert Aug. 1939, [sedert Sep. 1937 emeritus. Bei- r Kampen gestudeerd. Ds. Meije- kerken van Makkum, Sexbie» Jlfr. Wildervank en Delfzijl; ds. van 's-Gravendeel, Mildam en J H. W. BLOEMHOFF Ellem Bloemhoff werd 14 Maart t, waar zijn vader vele jaren bij J werzaam was, geboren. In 1915 jvorden in Noord-Holland beves- Gerritsen van Beusichem hem dat jaar te Kedichem in zijn jnte. In 1920 vertrok ds. Bloem- irkstede—Scharmer, welke stand- mi 1925 met Warfhuizen verwissel- Jcreeg hij in 1928 eervol ontslag aptiieid van emeritus in verband met BUI^g tot voorganger van de afdee- ln j. J berg van de Ver. van Vrijz. Her- '8 1932 werd ds. Bloemhoff op- ant in de Ned. Herv. kerk en jaar bevestigde ds. Tj. de Boer p-eer hem in zijn tegenwoordige J. W. v. d. BOSCH •dag herdenkt dr. J. W. v. d. •i predikant te Harderwijk, den ij zich voor 25 jaar aan deze ge- nd. werd 9 Sept. 1882 te 's-Graven- en studeerde aan de Vrije Uni- eulogie om in 1907 candidaat te i Juni van dat jaar bevestigde f. C. Sikkel van Amsterdam hem ïharwoude in zijn eer.ste gemeente jubilaris zich verbond sprekende r. 4 11. In 1912 vertrok hij naar om zich 28 Nov. 1915 aan zijn. n« pge gemeente te verbinden als op- ds. H. Mulder die naar Amsterdam was. 7 April 1922 promoveerde ds. aan de V. U. tot doctor in de theo- en proefschrift getiteld: „De ont- van Bucer's Praedestinatiegedach- et optreden van Calvijn". Dr. v. d. eegt zich in zijn woonplaats op ver- {ebied. Aan de oprichting van het m te Harderwijk nam hij een actief ls secretaris, welke functie hij al «rwisselde voor die van leeraar in [onderwijs en Hebreeuwsch, als jhij al meer dan 20 jaar werkzaam Culemborg als in Harderwijk de vorige mobilisatie zich ver- iagei gemaakt voor de miltairen en in was hij secr. van. het Chr. Mil. x>rts is dr. v. d. Bosch werkzaam ge- Jexaminator zoowel van den School- Vm Geref. Schoolverband. Aan het fenheid van het 700 jarig bestaan van »k verschenen gedenkboek „Kroniek jerwijk 12311931" werkte hij even- v. d. Bosch is lid van het Histo- hap te Utrecht Hij zal zijn ge- bljonopgemerkt doen voorbijgaan. DS. A. VAN GEEST. ■eg r I wij reeds kort gemeld hebben, her- 5. A. v a n G e e s tNed. Herv. predi- s-Gravenzande, 30 November a.s. den renïrop 50 ^aar Seleden te Gelselaar jjkambt aanvaardde. \n Geest werd 19 April 1864 te mde geboren. Hij studeerde aan de siteit te Utrecht. In het jaar 1890 geworden, werd hij op 30 November jaar door wijlen Prof. Dr. J. J. P. n J r. te Gelselaar (gem. Borculo) ibt bevestigd. Deze gemeente heeft gediend en in Maart 1893 vertrok 's-Gravenzande, aan welke gemeente -uim 47 jaren is verbonden, zijn hoogen leeftijd verricht Ds. it nog trouw en met opgewektheid •lijken arbeid. Geest is praeses van het classicaal der classis 's-Gravenhage en mede- „D.e Zondagsbode" voor den •hiedam en het Westland. Hij was ig secretaris en ook voorzitter van de ,ljg Zuid-Holland der Nat. Chr. Geheel- rsverèeniging. Tevens bekleedt hij ïnde functies in het plaatselijk ver- isleven. rd 1 0f)S. J. H. V. PADDENBURGH P. nhH. v. Padderrburgh, Ned. Herv. pre- Vte Elspeet, herdenkt a.s. Dinsdag den arop hij voor 35 jaar het predikambt •Mfdde. Paddenburgh werd in 1878 geboren 105 candidaat in Groningen oni 26 Nov. t jaar te Reeuwijk in zijn eerste ge- te worden bevestigd. Vandaar ver in 1908 naar St. Annaland om zich in n Aalst te verbinden. In 1915 predikant te Staphorst en in 1917 te In 1919 ging hij naar 's-Grevelduin- n 27 Febr. 1921 verbond hij zich aan rwoordige gemeente. Paddenburg wenscht zijn gedenk pis trekt onopgemerkt te zien voorbij- VERSCHENEN: 666 HET GETAL EENS MENSCHEN door Ds. A. v. d. BOSCH - 1.95. GELIJKENISSEN DES HEEREN. 2 deelen door D. J. BAARSLAG Dzn. - 9.50. Voorhanden bij Firma B. de Kier, OUDE EN NIEUWE BOEKHANDEL. NIEUWE RIJN 45 TELEFOON 20885. NIEUWE RIJN 33 TELEFOON 26667. LEIDEN. TOEGANG VRIJ. 4IEUW RADIO-TOESTEL is ST. NICOLAAS-GESCHENK bij uitnemendheid, De allernieuwste typen van (PS - TELEFUNKEN - WALDORP en IRRES verkrijgt U bij N.V. COUZY Idellandslraat 72 - Tel. 30340., Ds. M. Meijering Zaterdag 30 Nov. a.s. viert ds. M. Meijering, emeritus-predikant der Geref. kerken, wonende te Delfzijl, en in vroeger dagen een vooraanstaand figuur in het kerkelijk leven, zijn gouden ambtsjubileum. Meertinus Meijering werd 27 Juli 1866 te 't Zandt (Gron.) ,waar zijn vader predikant was bij de toenmalige Chr. Geref. kerk, ge boren. De jubilaris bezocht het Stedelijk gym nasium te Assen en studeerde aan de Theol. Hoogeschool aldaar. In 1890 candidaat ge worden bevestigde wijlen ds. K. M. R. Veld man van Arum hem 30 Nov. van dat jaar te Makkum in zijn eerste gemeente. De jubilaris diende achtereenvolgens de kerken van Sexbierum, Nieuw-Pekela, Wil dervank en werd 11 Aug. 1918 door zijD broer, ds. H. Meijering, em. predikant to Kat wijk aan Zee te Delfzijl in zijn laatste ge meente bevestigd. Deze gemeente heeft ds. Meijering gediend tot aan zijn emeritaat dat hem 1 Sept. 1939 eervol verleend werd na een diensttijd van bijkans 49 jaar. te. Meijering heeft tal van functies be id. Van 19001930 was hij afgevaardigde n~ar de Part. Synode van Groningen, eerst vanwege de classis Stadskanaal en later van wege de classis Appingedam. In 1931 ver zocht hij om gezondheidsredenen daarvoor niet meer in aanmerking te komen. De jubi laris maakte deel uit van de Generale synoden van Zwolle (1911), Den Haag (1912 en 1914), Rotterdam (1917), Leeuwarden (1920), Utrecht (1923), Assen (1926), en Groningen (1927). Zoowel voor de classes in wier ressort hij arbeidde als voor de ParÜ syonde van Gro ningen heeft de jubilaris tal van deputaat- schappen bekleed. Bij herhaling was hij lid van het moderamen en meermalen praeses van de Part. synode van Groningen, Van 1902—1929 was hij ook lid van zendhgs- deputaten voor de Soembazending, waaivan 16 jaar scriba en 7 jaar praeses. Vanwegt de Generale synode van ds. Meijering depiraat voor de zending onder heidenen en Mahone- danen, alsook van de Generale kas voor htlp- behoevende kerken. Van deputaten \oor art. 19 en art. 49 K.O. vap de Part. synode van Groningen was ds. Meijering evenens lid en van eerstgenoemden praeses. Maar ook buiten het kerkelijk erf bewnog hij zich. Zoo is hij mede-oprichter van iet Willem Lodewijkgymnasium en voorziter van de Ver voor Chr. M.O. te Groningen als hoedanig hij juist ontslag heeft gevraajd. Van het bestuur van de Vereeniging tot Geef. Ziekenverzorging in Nederland maakt de jubilaris sinds 1917 eveneens deel uit In <ie kwaliteit is hij gecommitteerde geweest ot de examina in onderscheiden stichtingen vin barmhartigheid. In zijn woonplaats is hij al 20 jaar bestuurslid en vice-voorzitter van le af deeling van het Groene Kruis. Vice-vocr- zitter is hij eveneens van de A.R. Kiesve- eeniging te Delfzijl en eere-voorzitter vai meerdere plaatselijke verèenigingen. Ook met de pen heeft de jubilaris zich niit onbetuigd gelaten. Zoo verrijkte hij one theol. litteratuur met een lijvig bogk ove de Dordtsche leerregels, gaf een bundel vai tien leerredenen uit en schreef o.m. De ai- scheiding in het Noorden van ons land (1911 en Vertellende de loffelijkhéden des Heerei (verschenen bij het eeuwfeest van de kerl van Delfzijl in 1935 Van 19071930 was hi. medewerker aan de 'Groninger Kerkbode, ter wijl in de serie „Menigerlei genade" meer dere preeken van zijn hand verschenen zijn. De verdiensten Van den gouden- jubilaris, die zich nog in een goeden welstand verheu gen mag en die nadat hij in 1939 afscheid ge preekt had in zijn vacante gemeente nog allerlei herderlijken arbeid heeft verricht en meermalen in de prediking voorging, werden erkend in zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. ZONDAGSSCHOOLROOSTERS Bij het Hervormd Bondsbureau te Hilver sum zijn verschenen twee roosters van den Ned. Herv. Zondagsscholenbond op Geref. grondslag. Beide roosters werden bewerkt door den heer M. Noteboom. Van den rooster voor dé oudere leerlingen verschijnt thans de 12de jaargang. De onder werpen en opgegeven Schriftgedeelten ver wijzen naar het handboek Stock-Renkema; maar ook andere handboeken kunnen zonder bezwaar gebruikt worden. Voor de kleintjes (van 58 jaar) komt thans voor de negende maal een apart roos ter uit. De onderwerpen zijn in beide roos ters dezelfde, maar de te leeren teksten en psalmversjes zijn korter en voor kleintjes ge makkelijker te leeren. Bovendien zijn de let tergrepen door streepjes gescheiden om 't lezen, leeren en begrijpen te vergemakke lijken. Zooals alle uitgaven van den bond zijn ook deze roosters weer keurig verzorgd. Onge twijfeld zullen zij weer een dankbaar en vruchtbaar onthaal vinden. DE EILANDSKERK WEER OPEN. sche Kerkbeurtenblad zal de Eilandskerk moedelijk weer in gebruik genomen worden. De verzakking is tot staan gekomen. GEREF. KERK VAN EE. A.s. Dinsdag herdenkt de Geref. kerk van Ee den dag waarop zij voor 50 jaar tot open baring kwam. Begrafenis ds. F. C. Geerling Op de nieuwe algemeene begraafplaats te Zeist had de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van Ds. F. C. Geer ling, emeritus-predikant van de Ned. Herv. gemeente te Zeist. De belangstelling voor de droeve plechtigheid was zeer groot. Op de begraafplaats waren o.m. aanwezig: Ds. F. G. Hospers en Dr. S. C. Meijering namens den Ned. Herv. Kerkeraad van Zeist: Ds, R. Bartlema en Ds. D. G. W. Goedhard, Ned. Herv. predikanten te Zeist; Ds. E. B. Couvée, uit Utrecht, namens de Silo-vereeni- ging te Brussel, Ds. A. W. Voors, emer. Ned. Herv. predikant te Huis ter Heide; Dr. H. C. Scharnhardt, rector van het Chr. Lyceum te Zeist; oud-wethouder D. Meeuwenberg te Zeist, namens de vereeniging Chr. Belangen; ae oud-zendelingen J. Metz en J. Tanis; mej. H. W. Crommelin, namens de afdeeling Zeist der Ned. Chr. Geheel-Onthouders vereeniging; J. J. van Straalen, namens de Prot. Bewaar school te Zeist; Dr. D. Ozinga, benevens vele vertegenwoordigers van vereenigingen en en corporaties. Aan de groeve sprak Ds. F. G. Hospèr.s, als voorzitter van den Ned. Herv. kerkeraad in Zeist, die memoreerde hoe wijlen Ds. Geerling, die een leerling was van Ds. N. de Jonge te Brussel, een bescheiden man van weinig woorden was, doch een warm voor stander van de „Una Sancta". Oud-wethouder D. Meeuwenberg bracht, namens de vereeniging Chr. Belangen, dank voor het uitnemende en- vele werk door Ds. Geerling verricht. Ds. E. B. C v uit Uttrecht, bracht een afscheidsgroet van over de grenzen, n.l. van den Silo-arbeid te Brussel en uit Vlaanderenland. Nadat Ds. van A n d e 1 namens de familie had gesproken, bracht een zoon dank voor de laatste eer, aan zijji vader bewezen: Bond voor Evangelisatiën Het pas verschenen jaarverslag van den Bond voor Evangelisatiën in de Ned. Herv. Kerk geeft een blik op de 88 Evangelisatiën van den Bond, waarvan die te Stompetoren zich het laatste aansloot. Deze post bestaat 14 jaar en telt 30. leden. In het vorige jaar is er een gebouw gesticht en de kring bekos tigt zelf zijn arbeid. Drie evangelisten zijn gemobiliseerd ge weest, en de mobilisatie liet zich ook gevoelig gelden in het jeugdwerk en in de samenkom sten- Dit deed ook de strenge winter. Door de Evangelisatiën werden verzoeken gericht aan de Kerk er a dén harer gemeenten om de kerk voor de bediening der Sacramen ten af te staan, waarop de antwoorden sinds 1925 meestal aansloten bij het parool dat de Ver. v. Vrijzinnig Hervormden toen uitgaf: „Geen rechten aan rechtsqhe minderheden toekennen, als men aan rechtzinnige zijde niet bereid is hetzelfde te doen aan vrijzin nige minderheden". Een gbed resultaat op zulk een verzoek is geweest, dat te Donkerbroek het H. Avondmaal tweemaal per jaar zal worden gevoerd door de geheele gemeen ie terwijl dan prediking achterwege zal blijven. Toch zijn soortgelijke verzoeken toegestaan en zijn er zelfs kapellen waarin in overleg met den Kerkeraad de Doop wordt bediend. Zoo kan en mag het echter niet blijven, doch alleen reorganisatie- der Kerk kan hierin verandering brengen. Er is soms vrees voor een uitgroei' van de in de Kerk opgenomen Evangelisatiën. Daarom heeft ergens een predikant een waarschuwing tegen de Evan gelisatie laten uitgaan ten behoeve van de.. Openbare School. De financieele moeilijkheden zijn bijzonder groot- De crisisjaren brachten hier bezwaren, die door de 5 oorlogsdagen nog sterk zijn vermeerderd. Men doet in eigen kring wat men kan. De groote evangelisatiën, die uit landbouwers en middenstanders bestaan, kun nen zich met weinig of geen steun van buiten redden, maar ook kringen, die voor het mee- rendeel uit veenarbeiders en werklieden be staan, toonen bv. door een extra-collecte met een opbrengst van .1-00, dat de offervaardig heid er in zit. Toch waren er evangelisten, die moesten klagen over achterstand van salaris, maar er werd ook dankbaar erkend, dat men „vastend" het aangezicht kon zalven, en de blijdschap in prediking en getuigenis niet heeft ingeboet. Van buiten kwam in totaal binnen 62.156. Gememoreerd werd, dat de Maandbode 25 jaar bestaat- Deze verscheen eerst elke maand, maar uit bezuinigingsoverwegingen komt zij thans om de twee maanden uit in een oplage van 5000 ex., en uit de ingekomen berichten blijkt dat men haar gaarne leest. LUTHER TEGEN NAAMSGEBRUIK In het Luth. Jeugdblad lezen wij, dat, toen de naam „Lutheranen" opkwam, aanvanke lijk als ketternaam door de pauselijken ge bruikt, maar later door Luther's aanhangers als eerenaam aanvaard, Luther zich daar zelf heftig tegen verzet heeft. Hij zeide: „Hoe zou ik, arme stinkende madenzak, ertoe komen, dat men de kinderen van Christus met mijn heillooze naam zou betitelen? Laten wij de partijnamen delgen en Christenen heeten, naar Hem Wiens leer wij hebben". Een eeuw lang is de meest gebruikelijke benaming der protestanten: „Evangelischen" gebleven, KERKRESTAURATIE. Het verzoek van het bestuur der NeA Herv. gemeente te Giessen-Oudekerk aan de provincie, tot het verleenen van een bijdrage in de kosten van restauratie van het kerkge bouw, is afgèwezen, zoodat deze restauratie feen doorgang kan vinden. Men zal zich thans eperken tot het restaureeren van den toren. 73 NIEUWE KERSTBOEKEN brengt de N.V. W. D. MEINEMA te DELFT. Hiervan zijn er 42 op groter formaat dan vroeger en op dikker papier. De keus is dus weer groot. Juist voor deze winter is dat gelukkig, nu meisje en elke jongen meer dan anders mooie boeken zal verlangen. Uw boekhandelaar heeft ze VOORSTEL CAND. JAC. d. BERG Hedenmiddag heeft de heer J a c. van den Berg, Cand. Theologie aan de Rijks- Universiteit te Utrecht zijn voorstel gehouden in de Pieterskerk aldaar, onder voorzitter schap van Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Cand. van den Berg sprak naar aanleiding van Marcus 8 vers 34b „Zoo wie achter Mij wil komen, die verloochene zichzelven en neme zijn kruis op en volge Mij". De dienst werd geopend met het zingen van Psalm 95 vers 1 en 4 en besloten met het zingen van het negende vers uit 'Het Gebed des Heeren. RADIO-KERKDIENST BLOEMENDAAL Naar men ons mededeelt, zal door de Geref. kerk van Bloemendaal morgen (24 Nov.) het door de firma Flentrop geheel gerestaureer de kerkorgel in gebruik worden genomen. Tijdens de diensten op dien dag zal, gelijk gewoonlijk, door de beide organisten afwis selend worden gespeeld, terwijl vóór en na den ochtenddienst door den heer Dirk Jansz. Zwart, organist te Zaandam, eenige compo sities ten gehoore zullen worden gebracht. Den daarop volgenden Zondag 1 December zullen eveneens bij het begin en het slot van den morgendienst enkele orgelstukken wor den voorgedragen en wel door den heer C. J. de Koning J.Czn., organist te Ermelo, die ook aan den dienst zelf zijn medewerking zal verleenen. Op gelijke wijze zullen voortaan de eigen organisten voor en na den dienst classieke muziek (liefst in verband met de preek) ten gehoore geven. Zondag 8 December door den heer K. Jansen en Zondag 15 December door den heer J. C. van Riesen (en zoo verder). Telkens zal vooraf door den radio-omroe per worden medegedeeld, wat de inhoud van het te spelen programma is. CONFESSIONEELE VEREENIGING Examen Godsdienstonderwijzer Het Hoofdbestuur der Conf. Ver. stelt zich voor, binnenkort gelegenheid te geven tot het afleggen van het examen voor godsdienst onderwijzer der Conf. Vereeniging. Examinandi moeten in 't bezit zijn van het radicaal van godsdienstonderwijzer, afgege ven door een Classicaal Bestuur. Zij, die bovengenoemd examen wenschen af te leggen, worden verzocht zich schriftelijk daarvoor op te geven voor of op 13 December s. bij Ds. H. G. Groenewoud te Wageningen, Lawicksche allee 2. Onderwijs Examens Hoogere. Leiden. Doctoraal geneeskunde: de dames M. Klatser, Haarlem: C. M. L. v. Gheel Gildemeester, den Haag: H. A. van Gilde. Leiden, en de heer J. M. F. Landsmeer, Rotterdam. Artsexamen le gedeelte: de heeren J. H. C. Wuisman, Schiedam; A. S. Dannar. den Haag, en K. Backer. Oegstgeest. Bevorderd tot arts: de heer R. E. Kahn, Rdam Leiden. Candidaats klassieke letteren: mej. L. Hack, Rotterdam. Utrecht. Candidaats geschiedenis: J. C. Boogman. Theoretisch tandheelkundig, eerste gedeelte: G. J. H. Streef. Theoretisch tandheelkundig tweede ge deelte: W. M. van Geer en I. v. d. Spoel. Tand arts: L. V A. Rijk NUmegen. RJC. Universiteit. Candidaats" rechten: Lagere. 's-Gravenhage. Wiskunde l.o. Geslaagd: mej. E. J. Schülte. Arnhem. Diverse Amsterdam. Apothekersassistent. Geslaagd de dames: H. F. Yff. Apeldoorn; W. M. L. v. Leeuwe. Nijmegen: R Reiling, Hengelo (O.), en E. J. Ran- neft. Zenderen. Groningen. Apothekersassistent. Geslaagd: mej. A. F. Roelfsema. Nieuwe Scheemda. DE ORDE EN RUST OP DE SCHOLEN Zooals reeds is gemeld, heeft de rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied den heer T. A. van Rossem opdracht gegeven en machtiging verleend, maatregelen te onderzoeken en voor te bereiden, opdat in alle openbare en bijzondere scholen rust en orde worden verzekerd. In verband hier mede heeft de N. R. C. met drs. van Rossém, die leeraar aan het christelijk lyceum te Zwolle is, een onderhoud gehad. De heer van Rossem zeide, dat hij nog weinig kon mededeelen, omdat hij de uit gestrektheid en vooral de grenzen van zijn bevoegdheid nog niet kende. In wezen komt zijn toekomstige taak er in ieder geval op neer om te zorgen, dat iedere leeraar en ieder kind ongehinderd kan werken. Mijn taak zoo zeide de heer van Rossem met nadruk beteekent geen beknotten van de vrijheid, maar een garandeeren van de vrijheid. Het schoolleven moet in de toekomst ongestoord zijn gang kunnen gaan. De poli tieke overtuiging van een leeraar of van ouders van leerlingen mogen niet tot onaan gename gebeurtenissen leiden. Ik zelf aldus spr. ben de nationaal- socialistische beginselen toegedaan, maar op school heb ik nooit, direct of indirect, politiek gevoerd. Nooit heeft een leerling mij op school over politiek hooren spreken. In antwoord op een vraag onzerzijds zeide de heer van Rossem, dat er zich op verschil lende scholen, doordat de politiek in het geding werd gebracht, onprettige dingen hebben voorgedaan; dit mag niet meer. Hoe denkt u uitvoering aan d- u verleende opdracht te geven?, zoo vroegen wij den heer van Rossem. Ook dit kan ik op het oogenblik nog niet geheel overzien, was het antwoord. Ik weet wel dat ik probeeren zal, moeilijkheden op de meest prettige wijze op te lossen, althans waar zij op een prettige manier op te lossen zijn. Ik vind dit een mooie taak en ik meen. dat men mij deze opdracht verstrekt heeft omdat ik ruim, principieel en ook mensche- lyk genoeg van opvatting ben om succes te hebben. Laat men toch vooral niet denken, dat er een propagandistische, kant aan mijn toekomstige werk zit. Het gaat er alleen maar om, dat er rust en vrede is op school. De vrijheid van het kind moet worden geres pecteerd. Plagerijen, waarvan leeraren en kinderen, ongeacht van welke politieke rich ting of, voor wat het kind betreft, uit welk politiek milieu afkomstig, het slachtoffer zouden kunnen worden, mogen niet meer voorkomen. Is het de bedoeling, dat u deze taak alleen vervuil? Neen, aldus de heer van Rossem, Ik meen dat het in de bedoeling ligt dat ik mede werkers krijg, die bepaalde onderdeelen te behandelen krijgen. Wat mijzelf betreft, stel ik mij voor, vele directeuren en hoofden van scholen te be zoeken. Ik hoop een aangename medewerking met hen te krijgen, en ook dat het weinig, en, als het kan, nergens noodig zal blijken te zijn, dat er tot ontslag moet worden over gegaan. Tenslotte legde de heer van Rossem er nog eens den nadruk op, dat het bij Zijn opdracht niet om school-technische kwesties gaat. Zijn taak is te zorgen dat de scholen in orde en rust voortgang kunnen vinden, hetgeen het onderwijs slechts ten goede kan komen. Gemeld zij nog, dat drs. van Rossem Vlaming is en leider van de Vlaamsch sociale volksbeweging. Hij is geboren in Eemsche in Vlaanderen. Hij heeft zijn opleiding genoten aan de universiteiten te Gent, Göttingen en Amsterdam en is leeraar geweest aan de H.B.S. te Alkmaar en aan de gouvernements H.B.S. te Soerabaja en Malang. Sedert tien jaar is hij leeraar aan het christelijk lyceum te Zwolle. Hij is bestuurslid van hét Neder- landsch Verbond geweest en hij heeft actief deelgenomen aan het werk van het Nationaal Jongeren Verbond. ONDERWIJSBENOEMINGEN Raamsdonksveer. Aan de scholen der Ned. Herv. Gemeente (Ulo-afcL) is tot onderwijzer benoemd de heer L. Keesmaat te Rotterdam. NAAR DE RUST. De heer H. B. Beer, hoofd eener Chn. school te Groenlo, gaat wegens zijn pensioen gerechtigde leeftijd, het onderwijs met Jar nuari a.s. verlaten. DE GROOTE SLOKOP. Ze komen meer binnen schrijft ds. Hoenderdaalin „Opbouw" de briefjes, waarin de ouders aankondigen, dat hun zoons of dochters niet meer ter catechisatie kunnen komen, vanwege hun vele schoolwerk! De oorzaak is meestal, dat zoo in October de eer ste waarschuwingen worden uitgedeeld, aan de zwakke broeders en zusters, die kans ma ken op een onvoldoende op het kerstrapport en dan is de reactie der ouders: „Nu alle „bij- dingen" weg". Dus zeg de pianoles op, dö catechisatie, de hockey-club, het concert abonnement enz. enz. Want de school gaat voor alles. De school bepaalt wat je later zult zijn in het leven. De school beslist maat schappelijk gesproken ovei; leven en dood! „En de muziekleeraar, de dominé en de andere gedupeerden buigen het hoofd! Ja, de school is natuurlijk het allerbelangrijkste! Be schrijf die zin zonder bitterheid, zonder ver wijt aan eenig leeraar of directeur. Zij zitten in het schuitje van het tegenwoordige onder wijssysteem en zij moeten meevaren! Ik wil zelfs het verwijt niet uitspreken, dat elke leeraar het eigen vak het belangrijkst vindt en van meening is dat het kind zonder ken nis hiervan niet door de wereld kan komen. Dit verwijt immers zou direct teruggekaatst kunnen worden: de dominé pleit ook. voor zijn eigen, catechisatie. „Maar ik zou graag hierover iets willen schrijven aan de ouders. En dat zou dan zijn in den vorm van een waarschuwing: laat u niet meesleepen door de rapportenkoorts en buig u niet voor den afgod van het voldoende cijfer! Het is natuurlijk niet prettig voor u als Jantje een onvoldoend heeft en misschien blijft zitten, uw geld en uw eer zijn ermee gemoeid. Maar houd uw hoofd koel en ga de oorzaken na. Er zijn twee mogelijkheden. De eene is: Jantje is te dom voor een H.B.&. In dat geval zult u Jantj'e gerust naar de ambachtschool kunnen doen. Want voor het levensgeluk van uw zoon zal het beter zijn, dat hij een goed timmerman is dan een slecht boekhouder. Het tweede, meest voorkomende geval is: Jantje is te speelsch, te gauw afge leid, misschien wel te lui om te werken. Ir» dat geval zult u zijn verantwoordelijkheids gevoel moeten aanwakkeren en hem desnoods met harde hand aan het werk moeten zetten. „Maar moet u daarvoor catechisatie en ont spanning opzij zetten?" Barthianisme en katholicisme, door dr. G. C. Berkouwer. J. H. Kok N.V. te Kampen. Onder bovenstaanden titel verscheen dè door prof. Berkouwer gehouden inaugureele rede bij de aanvaarding van het ambt als buiten gewoon hoogleeraar in de theologie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Dr. Berkouwer, een kenner bij uitnemend heid van Barth's Theologie, weerlegt op deug delijke gronden de meening van sommige mo- dern-protestantsche theologen, die in Barth's theologisch inzicht zien een toenadering tot het katholicisme. Trouwens, ook roomsche theologen kwamen tot de conclusie, dat de dialektische theologie zulk een uiterste consequentie trekt uit Lu ther's leer, dat er van eenige verwantschap met Rome geen sprake is. Intusschen ziet dr. Berkouwer het als plicht, waar hij eenerzjjds Barth verdedigt tegenover modern-protestantsche theologen, hem te be strijden. Barth moge fel strijden tegen Rome, omdat het volgfns hem een compromis heeft gesloten met de z.g. natuurlijke théologie, toch is ook bij- hem het verband tusschen natuur en genade .niet Schriftuurlijk. Hij verwaarloost de waar heid, dat de genade het leven herstelt en zoo wordt door hem aan het Woord Gods niet ten volle recht gedaan. Gaarne bevelen we deze gehouden rede ter lezing en bestudeering aan. Ze is, wegens haar wetenschappelijk karakter allermeest voor theo logen bestemd. Voor hen is ze een uitnemends leidraad, om dieper door te dringen tot de kern van de dialektische theologie. 253. Plotseling rukte hij-met zijn slurf de beide vachten af en daar stonden rillend en bevend Flip en Jan. Ik wil niet gestoord worden, zei Sambo woedend. Maak dat je wegkomt en voorgoed. Ach Sambo, maak ons toch beter en help ook den Sultan. Je hebt ons aUe drie zo ongelukkig gemaakt. Ik denk er niet over, trompetterde Sambo en na de flauwe grap van jullie met die vachten, denk ik er helemaal niet meer over. 254. De jongens hadden zicih onder alle omstandigheden flink gehouden, 'maar nu werd het him toch te machtig. Huilend kwamen ze bij den sultan aan en zelfs de vachten hadden ze bij Sambo moeten achterlaten. De sultan voelde zelf ook de teleurstelling, maar probeerde toch de jongens te troosten. Hij streek Flip over zijn hoofd en verzon een middel om Sambo te vangen. JlRISTMANN GUDMUNDSSON fa," zei hij, „maar we kunnen eerst nog wel een beetje ■en zitten. Zal ik je wat vertellen?" i neen ik weet niet." Ze was opeens ernstig gewor- Haar oogen staarden gespannen naar Laxa. Toen greep lem weer bij den arm: „Kijk," fluisterde ze.. „Daar gaat naar de kleine kamer!" keek zoo plechtig en aandachtig, alsof er brand op de 'derij was. jongen kéék haar verbaasd en min of meer verwijtend Hij begreep er niets van. Ze bleef vol aandacht kijken ze opeens teleurgesteld zuchtte. !u komt hij er weer uit," zei ze alleen maar. .Komt hij er weer uit?" vroeg Fiunner, die er niets van Jeep. .Ja uit de kleine kamer, bedoel ik. Daar zit vader zoo :wijls...Hij heeft er zijn boeken en zijn couranten en vroeger .'cht ik er altijd in als ik wilde, maar sinds moeder dood is, niemand er 'meer in, behalve hij. Hij blijft er soms heele En ik heb wel eens aan de deur geluisterd, maar je lort niets." „De kleine kamer?" zei Finnur peinzend. HIJ dacht aan iets, dat hij had hooren vertellen en er kwam iets van be grijpen in zijn donkere oogen. Ik zal je wat zeggen, ik weet zeker, dat hij daar iets heel moois heeft," voegde ze. er bij, „want altijd als hij er 'uitkomt, ziet hij er heel anders uit, dan heeft hij zoo'n geluk kig gezicht." „Ja, in de kleine kamer," zei Finnur. „Ik weet, dat hij daar de japon bewaart." „De japon!?" „Ja, de trouwjapon." Kleine Kolfinna was zoo verbaasd, dat ze haar adem inhield. Ze staarde hem sprakeloos aan. Zie je, hij komt zoo dikwijls bij onsbegon Finnur uit te leggen. Ja, eiken keer, als hij in de kleine kamer is geweest," viel Kolfinna hem in de rede. „Ja. En dan praat hij met moeder over de bruidsjapon. Ik heb het al twee keer gehoord." „Wat is dat voor een japon?" „Een japon, waar de menschen in trouwen." zei de jongen met verstand van zaken. „Ik heb er Oude Gudda naar ge vraagd; ze kent een sprookje van een bruidsjapon." „Heeft vader in die kamer een japon, een bruidsjapon?" „Ja, van je moeder. Ik heb er hem met moeder over hooren praten; en toen hij niet keek, lachte ze er om. HIJ zit er maar bij, vertelde hij, en als hij er lang genoeg zit, wordt hij een beter mensch." Kolfinna keek hem met open mond aan. „Maar je moet het niet zeggen, hóór. Ik heb haar beloofd, dat ik het nooit zal vertellen als ik zoo iets hoor." Ze schudde het hoofd. Haar oogen vulden zich met tranen, zoodat ze vlug het hoofd moest afwenden, opdat hij die niet zien zou. Den volgenden dag vertrokken Björn Isleifszoon en Oude Kristjan naar de handelsplaats, de paarden zwaar beladen met wol. Torfe van Nes ondernam denzelfden voorjaarstocht en Barde van Hamrafell ging mee om hem te helpen; zelf had hij niet meer wol, dan hij op twee paarden kon laden. Den avond van den derden dag kwamen zij terug. Het was een heele optocht, want de boeren hadden knechts en meiden gehuurd voor den zomer en die waren meteen meegekomen. Ze- waren wat opgewonden en tegen den avond werden ze luidruchtig. Barde had meer gedronken, dan hij verdragen kon en ze hadden hem met moeite thuis gebracht. Een oud. gerimpeld vrouwtje liep bedrijvig heen en weer, gevolgd door een achtjarigen knaap. Het waren Barde's moeder en zijn zoon. Kolfinna had den heelen tijd voor de deur gestaan van het oogenblik af, dat ze den optocht had zien komen. Matthildur zorgde voor het eten. Hoe zouden de nieuwe knechts en, meiden er uitzied, dacht het kleine meisje. Daar was ze eiken keer weer even nieuwsgierig naar. En wat zou zij krijgen? Ze kon bijna niet stilstaan van ongeduld. De paarden naderden zoo vreeselijk langzaam. Eindelijk waren van den grooten optocht alleen nog de menschen van Laxa overgebleven. Een man kwam in draf aanrijden, zij herkende haar vader op „Apalgrane". Björn Isleifszoon reed tot vlak voor de deur. Toen sprong hij van zijn paard; hjj merkte het kleine meisje niet op, dat vlak- bij hem stond,- maar hij begon zijn paard te streelen en te liefkoozen. Eerst nam hij het zadel en bit af. Toen haalde hij een paar beschuiten uit zijn zak en voerde het dier. Eerst toen hij het nog een poos gestreeld had, liet hij het los in de weide. „Doe je nu maar eens lekker te goed," zei hij teeder. Apalgrane was zijn lievelingspaard. Kleine Kolfinna beet zich op de lip; ze voelde zich op eens zoo nietig en onbeduidend. Ze kreeg een boos, hard gevoel, zonder recht te weten waarom. Toen haar vader zich eindelijk omkeerde, kreeg hi; ftaar dadelijk in het oog en zei haar goe den dag. Ze knikte alleen maar even terug. Björn wierp haar een scherpen blik toe, die haar hart deed kloppen. Hij wilde zeker iets zeggen, maar meteen, reden de anderen den hof o£ en hü keerde zich om. Björn had twee meiden gehuurd. De ééne kende Kolfinna van den vorigen zomer. Maar de andere was nog nooit in bet dal geweest Oude Kristjan reed achteraan, achter de lastpaarden, die hü voor zich uitdreef. In den hof gekomen, wilde hij van zijn paard springen, door zijn ééne been over de manen van het paard te slaan, zooals Björn ook altijd deed. Maai- zijn been raakte verward in de manen, zoodat hy op zijn hoofd op dert grond terecht kwam. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5