AKKERTJES^ DE BRUIDSJAPON; VRIJDAG 15 NOVEMBER 1940 i 15 De diplomatieke besprekingen in de hoofdsteden van de spil De Sowjetrussische staatsman vertrokken H«1 D. N. B. meldt nil Berlijn: De rijksminister van bultenlandsehe seken eon Rlbbentrop heeft Woensdag avond met den Russischen volkscommis saris van bultenlandsehe saken Molotow bet laatste onderhoud gehad dat een paar out duurde. Het resultaat van zijn omvangrijke bespre kingen met de Duitsche regeering is niet be kend gemaakt, en zal mogelijk ook wel niet in de nabije toekomst bekend gemaakt wor den. In goed ingelichte kringen gelooft men dat ook geen formeel communiqué of een gemeenschappelijke verklaring uitgegeven zal worden. De lange duur der besprekingen met Hitier en Ribbentrop beschouwt men in poli tieke kringen als een bewijs, dat de op de agenda staande problemen tot in de kleinste bijzonderheden besproken zijn. CU. PJ Het communiqué Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat het volgende communiqué over Molotow's bezoek is uitgegeven: Tijdens zijn verblijf te Berlijn op 12 en 13 November van dit jaar heeft de voorzitter van den raad van volks commissarissen en volkscommissaris van buitenlandsche zaken, Molotow. besprekingen gevoerd met den Führer en met den rijksminister van buiten landsche zaken, von Ribbentrop. De gedachtenwisseling verliep in een geest van wederzijdsch vertrouwen en leidde tol een wederzijdsch accoord in alle belangrijke vraagstukken, wel ke Duilschland en de Sow jetunie interesseeren. Turkije en de Dardanelleri United Press berichtte voorts, dat in een mededeeling aan de buitenlandsche pers is gezegd dat de Duitsche ambas sadeur te Ankara, von Papen zich momenteel'te Berlijn bevindt, om infor matieve besprekingen welke binnen het kader van zijn ambt liggen, te voeren. Daarmee krijgen de berichten, volgens welke Turkije en de Dardanellen bij de besprekingen met Molotow een rol speel den, een zekere beteekenis. Het vertrek van Molotow uit Berlijn Het D.N B mel<Jt uit Berlijn: Na twee drukke dagen is Molotow, de voor zitter van den raad" van volkscommissarissen der Sowj et-unie en volkscommissaris voor buitenlandsche zaken, gisteravond, gelijk reeds gemeld, uit de Rijikshoofdstad vertrok ken. Tegen 11 uur haalde de Rijksminister van buitenlandsche zaken, von Ribbentrop, Molo tow van het Huis der Gasten van de Rijks- regeering, kasteel Bellevue, af, om hem te vergezellen naar het station-Anhalt. Voor het station stond een eerecompagnie van dvr weer macht opgesteld. Zij bewees den Sowjet-Rus- sischen regeeringsleider de militaire eerbewij zen. De voorzitter van den raad van volks commissarissen schreed met den rijksminister van buitenlandsche zaken langs het front van de eerecompagnie. Daarop begaf hij zich naar het feestelijk versierde perron. Naast voor aanstaande mannen van staat, partij en weer macht bevonden zich hier ook de leden van de Sowj et-Russische ambassade in Berlijn en de zaakgelastigde van de Italiaansche am bassade. Molotow gaf den leden van de So wj et-Russische ambassade de hand. Vervol gens bleef haj eenige minuten lang in druk gesprek met de vooraanstaande mannen van den nationaal-socialistischen staat, die aan wezig waren. Van elk afzonderlijk nam hij met hartelijke woorden afscheid. Precies 11 uur stapte Molotow in den trein, vergezeld van den ambassadeur der Sowj et-unie te Berlijn, Skwarzew. Door het open raam van zijn ooupé wisselde Molotow woorden van afscheid met minister von Ribbentrop. Toen de trein zich in beweging 2ette, hieven de achtergeblevenen de hand ten groet omhoog. Twee dagen van belangrijke besprekingen waren daarmede geëindigd. Antonescu bij Ciano en Mussolini Stefani meldt uit Rome: Generaal Antonesfcu en de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, Sturdza, zijn in het Palazzo Chigi ontvangen door graaf Ciano, die een hartelijk onderhoud met hen had. De Italiaansche gezant te Boekarest er. de Roemeensche gezant te Rome waren daarbij tegenwoordig. Wat later vergezelde Ciano zijn gasten naar het Palazzo Venezia, waar zij door den Duce werden ontvangen. Het onderhoud begon om 17 uur en duurde tot 18 uur 30. Het was bezield door den geest van wederzijdsch begrip, die thans de be trekkingen tusschen beide landen kenmerkt De wederzijdsche gezanten waren wederom aanwezig. De gasten keerden daarna terug naar de Villa Madama. Langs den weg wer den- zij door de bevolking toegejuicht Over het bezoek van den Roemeenschen regeeringschef, generaal Antonescu, aan Rome is in Italiaansche politieke kringen aan het D.N.B. verklaard, dat dit bezoek niet alleen van formeele beteekenis is. Na de door de mogendheden van de spil gegeven garantie voor de territoriale onaantastbaar heid van Roemenië en na het herstel van normale betrekkingen met Sowjet-Rusland kan het nieuwe Roemenië beschouwd wor den als definitief te behooren bij de mogend heden, die haar politiek ontwikkelen in over eenstemming met de beginselen van de poli tot dusver ontvangen berichten zijn 21 reizi- tiek van de spil. Het bezoek van den Roe meenschen regeeringschef heeft reeds daar om een positieven inhoud van aanzienlijke beteekenis. Alle problemen, die Roemenië en Italië, resp. de samenwerking van Roemenië met de mogendheden van de spil in het Donaubekken betreffen, zullen bij de bespre kingen in Rome aandachtig worden bestu deerd, met inbegrip van de oeconomische vraagstukken. Het is in Rome niet gebruike lijk, zoo wordt verder verklaard, precisee ringen te geven omtrent den inhoud van die besprekingen. Het is echter duidelijk, dat bij de gedachtenwisselingen alle argumenten in den geest van wederzijdsch begrip en weder zijdsche vriendschap en in het kader van de nieuwe politieke en de steeds nauwere oeco nomische betrekkingen, welke bestaan tus schen Roemenië en de mogendheden van de spil, worden behandeld. Het bombardement van Tarente Stefani versus Churchill Stefani meldt uit Rome: Men moet wel gelooven, dat Engeland zich In heel wat moeilijker omstandigheden be vindt dan men tot nog toe gedacht had, wanneer zijn premier zijn toevlucht moet nemen tot het brutaalste bedrog om aan hen, die in Engeland en elders nog geneigd zijn om aan deze aanprijzingen geloof te hechten, zij het ook voor één enkelen dag de illusie te schenken, dat het bombardement van Tarente in den nacht van 11 November de Italiaansche vloot heeft verlamd. Churchill vertoonde zich gisteren in het Lagerhuis met een stralend gezicht en na het communiqué van de admiraliteit over het bombardement van Tarente te hebben voor gelezen, verklaarde hij, dat dit een glorie rijke episode voor de Britsche marine was, die haar weerslag zou hebben op de vloot- positie in alle deelen der wereld, enz. Wanneer het niet zoo dringend noodzakelijk was aan de gedeprimeerde publieke opinie een injectie met optimisme toe te dienen, zou Churchill de elementaire voorzichtigheid ge had moeten hebben, om het officieele Itali aansche weermachtsbericht no. 158 van 12 dezer er op na te lezen, waarin gemeld wordt, dat slechts één schip op ernstige wijze werd getroffen en er nog aan toegevoegd werd: geen slachtoffers. Het is duidelijk, dat, wanneer de vernieling van schepen, zooals Churchill zich dat voor stelt, werkelijk had plaats gehad, er tal van slachtoffers zouden zijn geweest, tenzij ver ondersteld wordt, dat zich aan boord van de Italiaansche oorlogsschepen geen bemanning bevindt. Churchill zal ongetwijfeld op een gegeven moment het valsche karakter der fantastische beweringen van de Britsche admiraliteit bemerken. Kon de oorlog met slagen in onjuiste bulle tins worden gewonnen, dan zou men de Brit sche overwinningen niet kunnen tellen. Het feit is en dat zal zeker zijn invloed, op de publieke meening in de wereld hebben dat de onoverwinnelijke Britsche marine niet één enkel succes, hoe bescheiden ook, heeft kun- boeken. Al het overige is slechts fantasie en dient alleen om te bevestigen, dat men van Britsche zijde voortgaaè met illusies te spelen en in her onmogelijke verkeert om "concrete feiten in plaats van praatjes en snoeverijen te stellen. MADAGASCAR TROUW AAN PÉTAIN De Fransche staatssecretaris voor de kolo niën, schaut-by -nacht Platon, heeft van den gouverneur-generaal van Madagascar, van dien van het eiland Réunion en van dien van Fransch Somaliland telegrammen ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat naar aanlei ding van den wapenstilstandsdag in de ge noemde koloniën betoogingen van trouw aan maarschalk Pétain hebben plaats gevonden. Hassan Sabri Pasja, de Egyptische minister-president overleden Tijdens voorlezing van de troonrede Gisteren is Hassan Sabrl Pasja, de Egypti sche minister-president, overleden. In de openingszitting van het Egyptische parlement, aldus het D.N.B. uit Beiroet, is gistermorgen de plotselinge dood van den pre mier, Hassan Sabri Pasja, bekend gemaakt Dit overlijden heeft in Egypte en de Arabische landen ontzaglijk opzien gewekt daar men groote beteekenis voor de toekomst van Egypte toekent aan de parlementszitting, die gisteren begonnen is. Men verwachtte daar van een nieuwe poging van de Anglophiele Safidistenpartij onder leiding van Ali Mahar om Egypte aan de zijde van Engeland in den oorlog te brgngen. In de bijeenkomst van het parlement van gisteren zou de plotseling overleden premier een groote rede houden, waarvan men in poli tieke kringen algemeen een weigering ver wachtte aan het adres van de Ertgelschen en hun vrienden in het Egyptische parlement om deel te nemen aan den oorlog. Het tijdstip van overlijden van Hassan Sabri Pasja, die zich Woensdagavond .nog in de beste gezono heid verheugde, heeft groote verontrusting in de Arabische wereld teweeg gebracht Deze plotselinge dood herinnert zoo verklaart men, naar het D.N.B. meldt, aan overeenkomstige geheimzinnige sterfgevallen in het Naburige Oosten, die reeds toegeschreven konden wor den aan gekonkel van de Intelligence Service. Deze sterfgevallen plachten zich steeds voor te doen, als deze persoonlijkheden stonden voor belangrijke beslissingen, die Engelands belangen raakten. Een nader bericht van het D.N.B. meldt uit Beiroet: In tegenstelling tot de eerste berichten, die zeiden, dat de Egyptische minister president, Sabri Pasja, was overleden, kort voor hij zich naar het parlement zou begeven, melden Engelsche bronnen thans, dat de dood intrad, nadat de minister president was begonnen met de voorle zing van de troonrede. Plotseling zakte hij voor de voeten van koning Faroek ineen. De troonrede werd later verder voorgelezen door den voorzitter van den senaat Zij zegt, dat Egypte het Engelsch- Egyptische verdrag op dezelfde wijze wil blijven nakomen, hetgeen zou beteekenen, dat de regeering haar politiek handhaaft en het Egyptische volk buiten den oorlog tusschen Italië en Engeland wil houden. Mislukte luchtaanval op Berlijn Het D.NIB. meldt uit Berlijn: Enkele vijandelijke vliegtuigen hebben Woensdagavond getracht, een aanval op de rijkshoofdstad te ondernemen. Wegens het krachtige afweervuur slaagden zij er evenwel niet in, door de grens der versperring te breken en tot boven de binnenstad te komen. Reeds boven den' buitensten gordel van voor steden ontdeden zij zich van hun bommen, die lukraak op woonwijken terecht kwamen. Daarbij ontstonden enkele zolderbranden, die snel gebluscht konden worden. Verder is er geen schade. Plannen voor den bouw van een Britsche scheepswerf in de U.S.A. Capaciteit 20 tot 30 schepen. De Britsche commissie, die op het oogenblik in Canada en de Ver. Staten belast is met het plaatsen van scheepsbouworders, ziet zich voor een dubbele taak gesteld Ten eerste tracht zij voor Britsche rekening bij de Noord-Ameri- kaansche werven orders onder te brengen, het geen in verband met de uitbreiding van de Amerikaansche vloot en de binnenlandsche orders voor handelsschepen bij voorbaat ge doemd is te mislukken. Dientengevolge heeft men zich genoodzaakt gezien een plan op te stellen voor den bouw van een groote scheeps werf in de Ver. Staten, waarmede een bedrag van ten minste 2,5 millioen pond gemoeid zal zijn. Op deze werf zal gelijktijdig de kiel kun nen worden gelegd voor 20 tot 30 schepen met een tonnage van 5000 tot 10,000 b.r.t De onderhandelingen over den bouw van deze werf zullen voornamelijk te Boston en Balti more plaats vinden. In Amerikaansche scheeps- en staalkringen twijfelt men er ten zeerste aan of het mogelijk zal zijn, spoedig de benoodigde materialen, allereerst voor den bouw van de werf en ten tweede voor dien der schepen, te verkrijgen, temeer daar de Amerikaansche staal- productie feitelijk niet hooger kan worden op gevoerd. en gedwongen is steeds langere leve ringstermijnen te bedingen. BOMMEN OP DE VESUVIUS Naar aanleiding van een Reuterbericht, waarin gezegd werd, dat de Engelsche vlie gers bij hun actie tegen Napels in den Vesuvius een prachtigen wegwijzer hebben, Naar aanleiding van een Reuterbericht, verklaren de Italiaansche bladen, dat dit klaarblijkelijk juist is, want een groot aantal Engelsche bommen is precies op de lava rondom den krater van den Vesuvius terecht gekomen. Oproep tot de soldaten van de Gaulle Zij sullen bij terugkeer niet gestraft worden De Fransche regeering heeft een oproep gericht tot de soldaten, die zich in goed trouwen by de beweging van de Gaulle hebben aangesloten en na inzicht van hun dwaling den wensch geuit hebben i Frankrijk terug te keeren. Deze op dwaalspoor geleide jongelieden, zoo luidt de oproep, hebben thans begrepen, in welk een jammerlijk avontuur zij met geweld of list gehaald zijn. Angstig vragen zij zich thans af, hoe hun vaderland hen zal opnemen, wanneer het hun gelukt zich te bevrijden. Een propaganda, die er naar streeft hen te compromitteeren, om hen tegen te houden, verzekert hun, dat zij na hun terugkeer in Frankrijk aan een collectieve straf en mili taire degradatie blootgesteld zijn. Daar deze jonge soldaten begrepen hebben, dat de ge- heele natie een ondeelbaar blok om den roemrijken leider, maarschalk Pétain vormt, is het vaderland bereid hen met open armen te ontvangen en hun dezelfde plaats als vroeger in te ruimen. De regeering moet er echter opmerkzaam op maken, dat deze oproep in geen geval kan worden uitgebreid tot de onwaardige leiders der opstandige beweging, die hun plicht als soldaten en burgers verzuimd hebben op een oogenblik dat het gewonde vaderland zich weer opricht. (D.N.B.) De luchtaanvallen van gisteren Geen gevechten ontslaan De eene escadrille lichte bommenwerpers na de andere is gistermiddag ondanks het stormachtige weer met bestemming naar Zuid- Engeland vertrokken. Eveneens is een reeks Duitsche jagers onderweg om met een even tueel opduikenden tegenstander terstond den strijd aan te binden. Volgens tot dusver ont vangen berichten zijn evenwel nergens Engel sche jagers ter verdediging opgestegen, zoodat geen luchtgevechten gehouden zijn. (D.N.B.) De storm veroorzaakt een ernstig spoorwegongeluk in België De orkaanachtige storm, die gisterochtend in de vroegte boven geheel België gewoed heeft, heeft een ernstig spoorwegongeluk ver oorzaakt. Om 7.35 reed een personentrein uit Thienen op het station Dieghem bij Brussei op een stilstaanden trein. De botsing was zoo hevig, dat verscheidene wagens van den per sonentrein totaal vernield werden. Volgens gers, allen Belgen, gedood, en dertig zwaar- en vijftig personen licht gewond. Ambassadeur Bullitt heeft ontslag gevraagd Het ontslag ls echter geweigerd. De New Vork Times meldt uit Washington, dat Burlitt, de ambassadeur der Vereenigde Staten in Frankrijk, zijn ontslag uit die functie heeft aangevraagd en dat Roosevelt dit verzak zal inwilligen. Ambassadeur Bullitt heeft gisteren' bekend gemaakt, dat president Roosevelt zijn verzoek om ontslag als ambassadeur in Frankrijk af gewezen heeft Binnenlandsch Nieuws Brand in een groentedrogerij te Oisterwijk Gisternacht om ongeveer kwart over vier is te Oisterwijk door onbekende oorzaak brand ontstaan in de groentedrogerij van den heer Jos. de Kroon in de Dorpsstraat aldaar. Aan gewakkerd door den hevigen stormwind greep het vuur verbazend snel om zich heen en ofschoon door de brandweren der ge meente en' van de lederfabriek alle pogingen in het werk werden gesteld om het vuur te blusschen, konden zij niet verhinderen, dat het gebouw tot den 'grond toe afbrandde. Om ongeveer half zes was het gevaar voor uit breiding geweken. De schade wordt niet door verzekering gedekt KOFFIE EN THEE GESTOLEN. De firma P. W. T. heeft een koffie- en thee handel in de Prins Frederik Hendrikstraat te Hillegersberg. Toen men gistermorgen aan de zaak kwam, bleek dat er door het indrukken van een ruit was ingebroken, en het onderzoek wees uit dat 50 kg thee en 80 kg koffie warer. gestolen. Verder is komen vast te staan dat de buit was vervoerd met een fiets met een aanhangwagen, in de richting Rotterdam, waar het vervoermiddel teruggevonden is. De politie te Hillegersberg zet het onderzoek voort De Nederlandsche Pijnstiller Kou Koorts Griep Voorkoming van tekorten aan consumptiemelk Zuivelproducenten kunnen tot aflevering voor dit doel verplicht' worden Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oórlogstijd maakt bekend, dat vandaag in werking treedt het Crisis-zuivelbesluit 1940 (bestemming van de melk), waarin aan de Nederlandsche zuivelcentrale de bevoegdheid wordt verleend otn aan producenten van boter, kaas, melkproducten en caseïne de verplichting op te leggen, melk te leveren voor consumptie, teneinde tekorten in de consumptiemelkvoorziening te kunnen voor komen. De secretaris-generaal van het depar tement van landbouw en visschery zal prijzen voor deze leveringen vaststellen. Het ligt in de bedoeling, dat de centrale van haar bevoegdheid in de eerste plaats gebruik maakt, ten aanzien van condensfabrieken. Mocht de voorziening in consumptiemelk zulks noodzakelijk maken, dan zal ook aan andere producenten de verplichting tot Inlevering van melk voor de consumptie worden opgelegd. Stijging van het melkverbruik moet worden voorkomen Het A. N. P. meldt uit Amsterdam: Van regeeringszijde is aan de algemeene vereeniging voor melkvoorziening (A V. M.) medegedeeld, dat het in de huidige omstan digheden noodzakelijk is gebleken, stijging van het melkverbruik, als gevolg van de distributie van vele andere levensmiddelen, te voorkomen, het voorshands aan de A. V. M. overlatende, om binnen haar werkgebied de daartoe strekkende maatregelen te treffen. Dientengevolge heeft het bestuur der A.V. M. het noodig geacht, de by de ver eeniging aangeslotenen en dat zijn alle melkhandela.-en te verbieden, meer melk en melkproducten af te leveren dan zy nor maal deden. De melkhsndel ls derhalve slechts in staat in normale koeveelheden te leveren. Grootere bestellingen cal hij als regel moeten weigeren. Het publick dient in dat geval te beseffen, dat den leverancier geen verwyt mag treffen omdat zijn weigering slechts gevolg is van de door de A. V. M. noodzakelijk getroffen maatregelen De represaillemaatregelen In vervofe op een bericht van eenigen tyd geleden tei zake van de vrijlating van In Duitschland bij wijze van represaille geïnter neerde Nederlandsche vrouwen is de opmer king gemaakt, dat er een vergissing moest begaan zijl toen werd gezegd, dat er in Ne derland in het geheel geen vrouwen ter inter- neering in Duitsckrland zUn aangehouden. Bij nadere irformatie blijkt dit inderdaad het geval te zin. Inderdaad zijn er onder de aller eerste aarhoudingen ook in Nederland zelf eenige, ongeveer een tiental Nederlandsche vrouwen gearresteerd en naar Duitschland overgebrarht Sedert zijn vrouwen uitgezon derd gebleven van de represaille-maatrege len. Zij, die uit Nederland waren geinterneerd, zijn evenzls de in Duitschland zelf aangehou den vrouwen inmiddels vrygelaten. De Engelsche luchtaanvallen op ons land Gisternacht zyn er geen Engelsche lucht aanvallen van belang geweest Er zyn eenige bommen geworpen, maar deze zijn op weiden, akkerland of in het water terecht gekomen. Materieeie schade is niet veroorzaakt Geen persoonlijke ongelukken. Een losgeslagen kabelballon heeft een electrische boven leiding beschadigd. Zondagavond was de 60-jarige mevrouw A. ten Z.W., van het Rijswyksche Plein, op het Hobbemaplein in den Haag uit een nog niet geheel stilstaande tram gestapt, waardoor zy viel en een schedelbreuk bekwam. Thans is zij in het r.k. ziekenhuis aan het Westeinde aan de gevolgen van haar val overleden. VOET AFGEREDEN. Gisteravond sprong de 65-jarige Juffrouw W. F. B., wonende in de van Ravesteijnstraat, op den hoek van de Vaillantlaan en de Hoef- kade in Den Haag, uit een nog rijdenden motorwagen van lijn 12. Daarbij viel ze, waardoor haar rechtervoet werd afgereden door den aanhangwagen. Door den G.G.D. is zy naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. HET IS NIET ALLES GOUD WAT ER BLINKT Nader blijkt dat er zich in de steenen pot welke, gelijk gemeld, te Epse ia opgegraven, geen goudstukken bevinden. De inhoud bestaat uit geldstukken uit de 16de eeuw. Branden. Gisteren is te Lengel, gem. Bergh, de boerenwoning van den heer Gerritsen tot den grond afgebrand. Het vee kon bytijds gered worden. De geheele inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. H0LUNDSCHE HO1""" SOCIËTEIT H het Heerengracht 475 Am Vraagt tarieven voor LEVENSVERZEKERD ondex LIJFRENTEN PE^r^ volken 'overwir Hioeften boterbon ÏÏJÏÏ De secretaris-generaal van hehland van landbouw en visscherij nmen, 1 dat met betrekking tot boter |ies uj een wyziging in de distributiekeen o< welke van belang is voor de jn een boterkaarten. zjjn z dezer tot en met Vrijdag 22 jn goe de met „17" genummerde hgen, m boterkaart niet uitsluitend ren. Dt koopen van een half pond botet Euri naar keuze van den gebruikeileiding koopen van een half pond b<en> di' half pond margarine. ald w De aandacht wordt er metkere gevestigd, dat het in het voo^^erst deze faciliteit uitsluitend voo^g^ ïyk daartoe aangewezen bonn\urijji„ boterkaart verleenen. Men ïhet zv niet, dat in den vervolge open wo kaart steeds naar keuze boterust af| rine verkrijgbaar zal zyn. en zi iddelpi Ook de met „17" genummerdérw'nn' vetkaart geeft gedurende gem hebb recht op het koopen van een hal' meen of een half pond margarine. ïd bes De bonnen, die 22 dezer nog pen ge zijn, biyven voorts nog geldig vrijhi Vrijdag 29 dezer. Tot laatstgenoe0*1* kan bon „17" van de boterkaart n aan worden voor het koopen vafnomis margarine. 3ig is. De detaillisten, die opplakvelRcbille' nummers „17" van de boterkaafal ir zullen van den distributiedienfre ge wijzing „margarine" ontvangenht, m: wijzing geeft recht op het tfe ha margarine of boter, dan wel va#inner een bepaald gedeelte, naar keu» detaillist. De handelaren dienen t 0yg voorrading van hun bedryf reken houden, dat het voornemen is, i>|an( toekomst nog een of meer bom* boterkaart aan te wijzen voor het nu i boter of margarine naar keuze. ieer Je in De brandstoffendistk0ver Geen extra rantsoen voc'er°sp en ouden van dagen van bij bevallingen ',e*ev Het departement van handel, nfan scheepvaart heeft van verschillendacht verzoek ontvangen voor zieken eijnen dagen extra brandstoffen ter bevikke! stellen. Het vraagstuk is van men bezien maar tenslotte moexi. word.de c, dat ten behoeve van deze ca',^ brandstoffen konden worden toege\ de normale hoeveelheid. on Wel kon worden beslist, dat b^et recht op extra brandstoffen ma hiervoor noodige bonnen Runkn plaatselijk distributiekantoor in ontc hej den genomen op vertoon van de stamkaart, welke by de geboorteaai_en overhandigd. De overlegging van ej^one attest is derhalve onder deze omsf, w niet vereischt. Voor een woonhu^-^ haarden of kachels wordt verwarrvoriT twee periodebonnen, voor huizei centrale verwarming vier periodebf™— verstrekt, Brand op den NieuwenRS Amsterdam dc Door tot nu toe onopgehelderd*11 is gisteren, een felle brand uitge het perceel Nieuwendyk 92 te ID J dam. Heck's Lunchroom ,/TSL surveilleerden, hoorden plotselir roep van „brand". Dit bleek te zijn van .een gezin, besté* man, vrouw en 18-jarigen zoon, N»d de lunchroom woonden. Dezen wai nachtrust gestoord door een ver/Ij* rook, welke van de benedonverdii J het trapportaal opsteeg. Aangezien J. 10( weer direct gewaarschuwd werd, met een ladderwagen ter plaatse w deze menschen, wien de eenige buiten door den brand was langs de ladder in veiligheid steller Dank zy het snelle en krachtige--, van de brandweer was het vuur sf dwongen. tSL Ned ZOET ROGGEBRC GEBR. TEN H0E\U< DEN HAAG ROTTER-3* TELEF. 333298 IKRISTMANN GUDMUND5S0N Op de weide tilde hij haar van het paard en hielp haar zich van haar rijkleed te ontdoen, dat ze over haar witte bruidskleed droeg. Hij zag haar nog voor zich, zooals zij daar stond met dien glimlach, die hem deed beven over zijn heele lichaam. Hij had haar in zijn armen gesloten en geschreid van vreugde. En hij had haar beloofd en bezworen, dat hij haar gelukkiger tou maken dan eenige vrouw op aarde. Toen had ze zijn hoofd hoog opgeheven en hem aangezien, zooals ze hem zoo vaak had aangezien. En onwillekeurig had hij zich opgericht. Hij had het gevoel, dat hij een flinke boer wei. Met een edelen blik had zij die gewaarwording bij hem gewekt. Dat was wat ze wilde, hem flinker maken, hij moest een man zijn. Hij had wel gemerkt, dat zij niet prettig vond, als hij zoo weifelend en veranderlijk was. Haar man moest rustig en be zadigd zijn en weten wat hij wilde. Dat kon ook niet anders als je zr.g hoe zijzelve was. Hij had begrepen wat ze van hem ver nachtte, toen ze zijn hoofd ophief en hem in de oogen zag. Ze stond vlak voor hem en de zachte geur van haar kleeren steeg tot hem op. Toen zei hij haar, dat hij zich van nu af ver anderen zou, hij zou worden zooals zij hem graag hebben wilde. Hij zou het waard zijn om haar man te zijn. Hij zou lid worden van den gemeenteraad, een nuttig en geacht man zou hij worden in het dal. Het eerste wat hij doen zou, was de boeren overhalen een weg aan te leggen van het dal naar de rivier, opdat ze den oogst konden verkoopen in de handelsplaats of heelemaal in de groote stad. Hij zou zijn boerderij uitbreiden, machines koopen daar had hij al lang over gedacht. Dat alles vertrouwde hij haar toe en zij kuste hem en lachte; ze voelde zich gelukkig en vol vertrouwen. -Er straalde licht van haar uit zooals ze daar stond. Nu waren ze dus man en vrouw. Zijn heele verlovingstijd had hij als in een roes geleefd, maar toen de bruiloft een,poos achterlag, was het alsof hun jong geluk verflauwde. Het viel hem moeilijk om de oude .betoovering terug te vinden. Maar nu zou hij beginnen zichzelf te veranderen, zooals hij haar beloofd had. In den allereersten tijd was hem dat werkelijk niet moge lijk geweest. Hij was te blij en te vroolijk voor ernstige voor nemens. Van week tot week had hij het uitgesteld, het kwam er immers op een dag niet op aan. Een jaar verliep en zij deed alsof zij niets merkte, ze herinnerde hem nooit aan zijn belofte. Ze sprak nooit veel, zoo was ze nu eenmaal. Maar haar glim lach was niet meer zoo stralend als vroeger en ze was niet meer zoo mooi. Het was niet zijn schuld, dat ze het zich zoo druk maakte op de boerderij. In dien tyd hadden ze knechts en meiden het heele jaar door en Matthildur was er toch om haar te helpen. Hij kon er niets aan doen, dat ze grof en leelijk werd van het harde werken. Ze zwoegde van den ochtend tot den avond, maar ze zei-nooit iets. Dat stilzwijgen prikkelde hem. Als zij hem niet tegemoet wilde komen, moest ze het maar zelf weten! Met de jaren werd hij wel ernstiger en bezadigder. Maar het viel niet gemakkelijk zioh op eens te veranderen. Soms had hij gewetenswroeging, ze kon hem zoo wonderlijk aanzien. Hij werd er onrustig en prikkelbaar van. Waarom zei ze niét wat ze be doelde, waarom zette ze hem niet aan om te werken. Het was haar schuld, dat hij niet meer zoo vroolijk en gelukkig was als vroeger. Als ze hem maar een kind schonk! Hij verlangde naar een zoon. En toen het kind eindelijk kwam, was het een meisje. Van dien dag af ging hy meer naar Nes dan noodig was. Ze waren voor eikaar bestemd geweest Hallgerdur en hij. Hij vond het prettig om naar haar te kijken, nu hij zeker wist, dat hij haar nooit krygen kon. Zy was getrouwd met den eersten knecht van de boerderij. Hij was een flinke kerel, maar knap van uiterlijk was hij niet en veel gaven bezat hij ook niet. Het huwelijk scheen niet gelukkig. Haar oogen begonnen te schitteren als. twee gloeiende kolen, als zij Björn aankeek. Die oogen van haar, hij voelde zich ver ward als hij haar blik ontmoette. En toch kon hij niet nalaten dien op te vangen. Sigrun keek hem bijna nooit in de oogen; ze deed alsof ze niets hoorde of merkte. Tegenover Hall'gerdur was ze koel en terughoudend terwijl ze tegen de andere dalbewoners de vriendelijkheid zelve was. Tegen Björn was ze minder voorkomend en ze was niet meer zoo mooi. Hallgerdur daarentegen werd met elk jaar knapper. Björn ging steeds meer naar Nes. Het was alsof Hallgerdur hem tot zich trok met haar oogen. Hij en Torfe, haar man, speelden .samen schaak. Torfe won altijd, want hij kb*3 de stukken, terwyl Björn naar Hallgerdur keek. q.J Sigrun's man dacht steeds minder aan zijn belofte, scheen hy die geheel te vergeten. Zij kregen geen meer. De jaren gingen voorbij00 I Toen kwam de nacht, dat het tweede kind ter w^ komen; de vroedvrouw moest gehaald worden. Onbeff,. dat het pas twee dagen geleden was. Dien avond wad»"^ Nes gereden. De vroedvrouw had gezegd, dat het nog C_ poos duren kon. Maar by zyn thuiskomst, was zij hemMi érnstig gezicht tegemoet gekomen. Hij was haar vo loopen en had zich op den rand van Sigrun's bed g«xli angstig voorgevoel had zich van hem meester gemaak^j lag onbewegelijk, ze keek hem alleen maar aan. Maa had zij geglimlacht, net als op den avond vóór hunj^ zooals zij alleen glimlachen kon. Het was hem zoo wooo te moede geworden. Wat zou ze met dien glimlach— hebben? Hoe lief en zacht haar glimlach odk was, h^ul een aanklacht in gelezen. Toen had de vroedvrouw dat hij den dokter moest gaan halen8«- Wat had hij gedaan! Hij zag alles weer voor zich, beg »- vreeselijk het was geweest. Maar nog voelde hij geen,_ geen verdriet,' alleen maar een koude leegte en een oi de vrees. Hij had een gevoel alsof alles in zijn binnenste bevrqoo Hij bleef een poos stil' zitten, starend voor zich ui^ dachten verzonken. Plotseling ging hem een warmt- door de leden. Een herinnering werd helderder en frOOC verdrong al het ander*. (Wordt veaës

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2