TERDAG 9 NOVEMBER 1940 RAG. Kerk en Zending GEREF. KERKEN o e p e n: Te Scherpenzeel (G.), J. C. s te Abcoude. Te Ouddorp (Z.H.), L. .inde, cand. te Wemeldinge. NED. HERV. KERK Te Subhuisterveen (toez.), J. de dar te Gasselte. 15) lankt: Voor Lage Vuursche (toez). J. (u, -kei te Leerbroek. Voor '-Mng), G. Gerbrandy t HULPPREDIKERS 1 AFSCHEID EN INTREDE J. C. Gilhuis neemt 1 Dec. afscheid re Geref. Kerk te Mijdrecht en doet 15 nber intrede te Katwijk aan Zee. Beves- zijn ambtsvoorganger, Ds. H. Ph. ldbJiversen, em. pred. te Beekbergen. DS. A. VAN GEEST an Geest, Ned. Herv. predikant te n z a n d e, zal op 30 November het ïerdenken. dat hij vóór vijftig jaar het cambt aanvaardde. Hij is in 1890 te lgei aar predikant geworden, vanwaar hij 12 t/| 1893 naar 's-Gravenzande is vertrokken. Sisamenkomsten voor geestelijke verdieping b I er dezen winter minder gelegenheid dan „pnlijk zal zijn om door het bijwonen van el -pare bijeenkomsten, godsdienstige v' Jikomsten, lezingen, concerten' enz. .(geestelijk te verrijken, is er alle aanlei- verbT 'n beperkten kring geestelijk contact rtmcfcmleren te zoeken- arom bevelen de Centrale Bond voor In- (afSe Zending en Chr. Philantropische glotingen, het Ned. Bijbelgenootschap en lendingsstudie Raad met aandrang het (alliseeren van plaatselijke kringen aan, pu<f iet meer dan 20 personen, die geregeld griejuize van een der deelnemers samen- in voor bijbel- en/of inwendige- en uit- verlige Zendingsstudie. ,Men vorme een uit zijn kennissenkring of raadplege zijn <aUkant en lette voorts op desbetreffende sPaï;aties in'de plaatselijke bladen. viezen, litteratuur-opgave en leiddraden j gdienste van zulke „kringen voor huis- IV: inkomsten" zijn verkrijgbaar aan het g ho aal Bureau voor Inwendige Zending, iouderskade 137 te Amsterdam. redachienisviering 300-jarig bestaan. het met palmen, witte chrysanthen en h°of<^s feestelijk versierd kerkgebouw der >lisch Luthersche gemeente te Culem- heeft de herdenkingsplechtigheid van tichten der Luthersche gemeente voor aren plaats gehad. dienst ving aan met gemeentezang. Te- ertijd schreden de oud-predikanten ds. Jf zeep gev h le Schr i Ma allen in ambtsgewaad, gevolgd door den woordigen predikant, ds. K a s t e 1 ij n, xk binnen. Kastelijn hield een gedachtenispredi- over: ,het Woord des Heeren blijft in igheid" 1 -Petrus 1 25 b. Hierin her- de spreker er onder anderen aan hoe J31en Mei 1640 door Philip Theodoor, Waldeck, Pyrmont enz. graaf van nburg tot vasten hofprediker werd aan- Id Johann Brandhoff. In het hofgebouw lilenburg werden de godsdienstsamen- ten gehouden. Vermeldenswaard is ook, b< jeorge Frederik, vorst van Waldeck, van Pyrmont, Vde graaf van Kuilen- in 1675 de oude Pieterskerk of kapel et Sint Pietersgasthuis laan de gemeen- i geschenke gaf. Wegens den vervallen van dat oude gebouw is toen met finan- n steun der vorstelijke en grafelijke e en die van het Amsterdamsche con- e een nieuwe kerk tot stand gekomen 77. In 1681 kwam zelfs een Luthersche alhier tot stand. Spreker wees er op iet portret van graaf Frederik geboren olsen 18 Februari 1620 en aldaar over- busiev 19 November 1692 met een beukenblad •ansd in het doophuis der kerk stond op- embeiid. Spreker releveerde nog hoe het tegen- aart i^jg kerkgebouw juist ook honderd jaar een (s en indertijd gesteld werd op de plaats de in 1839 afgebroken Pieterskerk. Van- 1111,11mle oude werden in de nieuwe kerk over- icht: kansel, kerkeraads- en gravenbank en het eiken doophek uit 1685. zijn prediking, wees spreker er op dat. ter men verheugd mag zijn over het ge- •d blijven van gemeenteen kerk in de agen, toch belangrijker geacht moet wor- dat 's Heeren Woord in het midden der •ente bewaard blijve! Visser bracht vervolgens als voorzitter Cvahgelisch Luthersche Synode de geluk- -gÉ^chen over en sprak tevens als oud-predi- In deze laatste kwaliteit voerden nog voord: ds. Zwahler pl.m. 1895, ds. Schrö- jlm. 1903 en ds. Manger tot 1939 predi- der Luthersche gemeente. K. Roubos bracht persoonlijk de ge- enschen der Nederlandsche Hervormde iente over en sloot de rij der sprekers. P. Kastelijn ging daarna voor in gebed, et zingen van „Een vaste burcht" en het j-eken van den zegen verlieten de evan- riienaren het kerkgebouw en vervolgens tmeente. Na den dienst was er een goed fhte receptie. j viering in de gemeente wordt morgen tgezet met bediening van het Heilig fdmaal. DIO REPARATIEDIENST COUZT !.00% service - vakkundig - snel le Middellandstr. 72, Tel. 30340-31293 Rotterdam Vroomheid en vormen In het Heldersch predikbeurtenblad schrijft ds. H. A. E.(nklaar): „Reeds langen tijd zijn wij de menschen m de vrije vroomheid; de vorm kwam er ■o niet op aan. Het godsdienstige leven binden aan regel, wet, voorschrift, omlijnde voorstelling, ach, neen, dat lag ons niet Het heilige laten doordragen in het gewone leven, in het dagelijksche werk, dat was het ideaal! Niet waar?. Menigeen placht te zeg gen: wij dienen God niet enkel met bidden en kerkgaan en bijbellezen;'wij dienen Hem even goed met ons werk op den akker, op 't kantoor, in de fabriek. En wat het kerk gaan betreft: kunnen wij den Alomtegen woordige niet beter vinden in de vrije na tuur? Daarom weg met die vormen, de gods dienst zij het zuurdeeg, dat uw doen en den ken doordringt! „In dit alles is een goed-bedoeld streven, maar wat komt er van terecht? Verheven woorden worden zoo vaak leege frazen. God is overal, niet alleen in de kerk, maar hoe weinigen zijn het, die Hem buiten de kerk vinden, aan Hem denken? Godsdienst geen vorm, geen leer, maar vrije vroomheid in het leven. Goed, maar wie ziet niet telkens het gevaar, dat wij met onze vormen ook het wezen verliezen en er van den wezen lijken godsdienst maar weinig overblijft? „Bedenken wij toch dit, dat alle leven zich uit in vormen van het groot heelal, dat gees telijk leven alleen maar stand houdt, als het vorm heeft gevonden en daarin wordt onder houden. Wat ieder op elk oogenblik naar eigen goedvinden doet, is maar een slag in de lucht, gedoemd tot machteloosheid. In een tijd val veel persoonlijke zwakheid, moet het gemeenschappelijke ons steunen, moeten wij putten uit den onzichtbaren schat, die in zichtbaren vorm wordt voor ons bewaard, waarvan de kerk de draagster is, „uitdeelster van een menigvuldige genade". In. een tijd als deze moeten wij onze onderlinge samen komsten onderhouden ter verkrijging van volharding, lijdzaamheid, geduld in nood". De heer H. de Weerd Wzn., Ned. Herv Evangelist te Schiermonnikoog, is benoemd tot agent van den Bond voor Evangelisatiën in en ten bate van de Neö. Herv. Kerk. met stand plaats Baam. In verband hiermede, hoopt de heer De Weerd Zondag 17 November afscheid te nemen van het werk, dat hi; ruim 7 jaren te Schier- monrfikoog mocht waarnemen. ^DE BIJBEL VOOR ONS VOLK. .Van de uitgave „De Bijbel toegelicht voor het Nederlandsche volk", welke onder redac tie staat van de hoogleeraren Grosheide en Ridderbos en de predikanten Kruyswijk, Ring- nalda en Schep, heeft ons blad reeds meer dan eens gunstig kunnen getuigen. En zulk een gunstig oordeel komt ook toe aan de nieuwste publicatie in deze uitgave, „De pro feet Ezechiël", bewerkt door Ds. H. Veld kamp. Er wordt in onze dagen druk gelezen in den Bijbel En het boek Ezechiël staat daarbij niet achteraan. We weten niet, of het wel steeds zuivere en geheel Schriftuurlijke rede nen zijn, welke daarbij leiden. Daarom vooral is een verantwoorde toelichting zoozeer noo- dig. En de Sneeker predikant Veldkamp heeft al meer getoond, dat hij de oude waarheden kan zeggen met de zeggingskracht van het woord uit onzen tjjd. Hij is een goede gids en betoont dit opnieuw in deze laatste toe lichting. Zooals nen weet, verschijnt de toelichting bij J. H. Kok N.V. te Kampen. DEi PHOT. KERKEN IN BELGIË. Naar wij vernemen zal de contact-commis sie van de.Prot. kerken in België, omvattend de Ned. EVang. Kerk, de Belgische Evang. Zendingskerk, de gemeenten der Silovereeni- ging, de Methodistische Kerk, de Belgische Zendingskerk en het Leger des Heils Zon dagmiddag 10 Nov. in het kerkgebouw aan de Sint-Kathelijneplaats te Brussel een bijeen komst houden onder leiding van den heer P. de Wilde, hulpprediker te Brussel. Als sprekers zullen optreden de heeren J. Knecht van de Belgische Evangelische zending en M. Vandezande van de Silo- vereeniging. Deze bijeenkomst vervangt de driedaagsche conferentie die in Oct steeds placht gehouden te worden. DE KERK IN NOORWEGEN De nieuwe staatsraad voor kerk en school in Noorwegen, prof. Ragnar Skanke. heeft over de positie van de kerk onder het natio- r.aal-socialistische regiem van Quisling een verklaring afgelegd. Hij betoogde, dat in het program van Quislings beweging het hand haven der Christelijke beginselen en de onge stoorde arbeid dei kerken zijn gewaarborgd. De taak der kerken is thans rust, vrede en orde onder het volk te bewaren. De kerk houde zich verre van het terrein der politiek, dat het hare niet is. Staatsraad Skanke heeft den kerken voorts dringend verzocht, zich het lot der werklooze Candida ten in de theo logie aan te trekken, door hen te benoemen als hulppredikers en Evangelisten. Tot dit doel heeft het ministerie voor kerk en school een bedrag van 25.000 kronen ter beschikking gesteld. Onderwijs School-jubileum Dezer dagen was het 50 jaren geleden, daf" de, „School met de Bijbel" te Reeuwijk werd opgericht. Als hoofd waren achtereen volgens. werkzaam de heeren H. G. Rierink, M. S. Kreft en sedert 1 Mei 1938, E. C. de Greef. Het leerlingaantal steeg van 30 tot ruim 120. Door tijdsomstandigheden wordt geen feestelijke herdenking gehouden. Alleen is. een jubileum-vergadering belegd Woensdag 20 Nov. ONDERWIJSBENOEMINGEN Schiedam. Kon. Wilhelminaschool. Tot hoofd (vac. L. Heukels): de heer L. Groene- weg, hoofd Chr. school Lange Nieuwstr. al daar. „SCHOOL EN GYMNASTIEK" In verband met het feit, dat per 1 Januari op iedere lagere school in Nederland gym nastiekonderwijs gegeven moet worden, is een tijdschrift, getiteld „School en gymnastiek" opgericht, bestemd voor onderwijzers en be doeld om hen oefenstof en methodiek te geven. Tevens zullen in dit tijdschrift gerezen vragen op deskundige wijze worden beantwoord. Het tijdschrift verschijnt 10 maal "sjaars. De redactie bestaat uit de heeren J. Cour- ters, M J. Leendertse en L. van der Zweep. Het comité van aanbeveling uit prof. dr. J. Waterink, hoogleeraar te Amsterdam, L. Wel ling. hoofdinspecteur voor het lager onderwijs te Groningen en dr. L. A. Veyers, inspecteur voor het volksonderwijs te Nijmegen. I Tijdschriften Na een kenschets ter nagedachtenis van den heer H. J. van Wijlen door prof. W ater ink, heeft dr. A. de Fouw in Paedag. Tijdschrift een aangename gedachtenwisseling met den heer W. 't Hooft over het geschiedenis-onderwijs op de lagere school, meer bijzonder over historische werkelijkheid en waarheid. Het gaat om de laatste, zegt dr. de F. „Weet ik van Karei den Groote met hulp van alle navorschingshulpmiddelen, wat hij dag aan dag heeft gedaan en gezegd, hoe de vroed vrouw bij zijn eerste kind heette, ken ik zijn zondige begeerten en zijn gebeden, weet ik, lezer, gaat u maar door. „Exact nauwkeurig" weet ik bijna niets en toch staat Karei in het volle licht der historische waarheid. De over ondergeteekende te hebben op grond van het feit, dat de heer 't Hooft mij per soonlijk nimmer ontmoette, mijn verjaardag niet weet, mijn studiegang niet precies kent, etc. De heer 't H. zou antwoorden: zou ik den man niet door hebben, aan wien ik vier artikelen heb gewijd? En hij zou terecht zoo antwoorden". In dezen toon geeft dr. de F. in 38 genummerde stukjes zijn opvatting te kennen. Over schooltests en schoolresultaten schrijft Joh. Tigchelaar. Hij is van meening. dat met name in den puberteits- leeftijd naast de algemeene intelligentie andere factoren van beslissende invloed zijn op de schoolresultaten. „De begeleidende verschijnselen van de' puberteit, zooals daar zijn: verminderde activiteit, sterkere accentueering der secun daire functie, snelle ontwikkeling van het gevoelsleven om van de meer of minder sterke afwijkingen, die lang niet zeldzaam zijn, nu maar niet te spreken beinvloeden in sterke mate het leerproces en daarmee de schoolresultaten. „Omdat de heele schooltijd op de u.l.o.- school als .regel binnen de grenzen der puberteit valj, wordt, juist in de moeilijke gevallen, de evenwichtstoestand gedurende deze schoolperiode niet bereikt, wat mede de resultaten stempelt. „In het algemeen moet men dus zeggen, dat voor een juiste beoordeeling van het verstandelijk kunnen der 'leerlingen op deze scholen moodig is, naast het iritelligentie- coëfficiënte dezer leerlingen, mede te be schouwen de bijzondere habitus tijdens de pubertaire ontwikkeling". Examens Vrije Universiteit. Doet. rechten: de heeren J. L. Klaassen te Wittelte en G. H. S. Kuiper, te Hillegersberg. Hoogere Lelden. Doctoraal geneeskunde: de heeren D. v. d. Mey, Leiden; H. Bakerrva, Leiden en C. J. M Tansen. Den Haa«. Artsexamen le gedeelte: me], S. E. Timmers, J - hal. Den Haag; v_. ^u^ïder, Rotterdam i ix. van Riemsdijk, Den Haag. Bevorderd tot artsmej. L. G. Wijmans, Den Haag en de heeren B. M M. Delemarre Den Haag: - A. P. M. van de Sande. Tilburg en H. Flu. Taalkundig candidaats indologie: de heer C. R Bagohus. Den Haag. Amsterdam. Gem. universiteit. Candidaats Engel- sche taal en letterkunde: mej. A. Schippers Candidaats rechten de heer A. R. Stamme- noms Bakker; candidaats wis- en natuurkunde (a) de heer .T. J Broeder Utrecht. Candidaat rechten: P H t d Kley Tandarts-examen T Wagener. Semi-arts examen: P J A. van Voorst Vader. Taalkundig doet. indologie: B. J Bijleveld. G. J Kloosterman J Th Landweer pater L. H. Muskens sj. uit Nijmegen. Lager* •s-Gravenhage. Wiskunde l.o. Geslaagd: mej van den Bos. Schiedam en de heer J. K. Teu J Tap. Apeldoorn. Groningen. Apothekers-assistent Geslaagd de da mes M. F C. Kalverkamp. Assen; A. Grevelmg. Dwingelo en A, Kruyer. Sappemeer en de heer J. Vi6scher. Haren (Gr.). Diverse 's-Gravenhage. Geslaagd voor 1st en groote handelsvaart: D Gelderblom. E. F. Rooij en J. G. P. Schaap; voor 2dèn stuui handelsvaartW. van Gorkom en G. M. en voor 3den stutirman groote handelsvaart: J E. Croese, P. y. d. Lmden en fi. A, J. Baanders. Letteren en Kunst WILLEM BILDERDIJK ALS DICHTER. August Heyting is een bewonderaar van Willem Bilderdijk, en dat laat zich begrijpen. Ry heeft er zelfs alle aanleiding toe, dit te zijn, en dat hij het is, laat zich beter verstaan, dan dat er nog zoovelen zijn, die geen oog schijnen te hebben voor den mensch en den dichter Bilderdijk Het zou ons niet verbazen, zoo deze tijd een hernieuwde belangstelling voor Bilderdijk te zien gaf, niet slechts omdat zijn tijd toe valligerwijze op bepaalde punten overeen stemming kan vertoonen met den onzen, maar omdat het in beide aankomt op mannen met karakter, merg in het been en staal in het bloed. Een man was Bilderdijk, en al laat hij zich, ook na een eeuw, nog niet gemakkelijk benaderen, neemt men de moeite, hem dich terbij te komen, dan ziet men het prachtige en sterke perspectief in dit stoere leven. In dit leven is niet weinig waaraan men zich kan opbeuren, waarin men kracht vindt, om staande te blijven, en zoo van iemand dan mogen we toch wel van Bilderdijk zeggen, dat zijn poëzie zijn leven is. We zijn August Heyting dankbaar voor zijn bemoeiingen, om ons de schoonheid van Bilderdijks werk voor oogen te stellen. Nu schonk hij ons het tweede deel van zijn „Wil lem Bilderdijk als dichter", en dit tweede deel gaat voornamelijk over de verskunst van dezen machtige met het woord. Heyting laat niet na, Bilderdijk te vergelijken met een breede reeks van dichters, beeldhouwers en musici, teneinde zoo den wederzijds geoefen- den invloed nader aan te toonen. Deze uitgave is opnieuw een verrijking van de Bilderdijk- bibliotheek. De nieuwe publicatie is wederom afkom stig van het Genootschap Willem Bilderdijk en is een uitgave van Trifos, Groot-Herto- ginnelaan 81, Den Haag- A. B. Wfgma.n Zoogdieren in de bosschen. Het Spectrus, Utrecht. In de serie: „Wat leeft en groeit" verscheen thans een deeltje van den zwerver door onze bosschen. A. B. Wigman. Als we zeggen „zwerver", dan heeft dit woord niet als in houd: doelloos ronddolen. Juist het tegendeel. Als Wigman zwerft door de bosschen, dan heeft dat een doel. Elk van zijn vele zwerf tochten heeft een doel. Dat doel is de natuur te bespieden door nauwkeurig, met kennis van zaken, alles op te merken, wat een ge woon wandelaar ontgaat en van wat opge merkt wordt aan het publiek op de een of andere wijze mededeeling te doen. En dat op 'n wijze, dat men zich ook tot de natuur voelt aangetrokken en wil zien wat Wigman zag. Zóó wordt de liefde voor de natuur op gewekt en gaande gehouden. Dat doet Wigman met dit boek. Hoe weet hij te vertellen van de hazen en konijnen, van de vossen en de dassen, van de moefflous op de Hooge Veluwe en de wilde varkens, van de herten en reeën, van de wezels en herme lijnen, van de muizen en vleermuizen, ja - niet van. Hoe merken we zijn liefde deze dieren in hun wildere staat en hoe verdedigt hij ze tegen allerlei booze, onware, beschuldigingen. Fraaie foto's en (niet altijd fraaie) teeke- ningen geven bij het lezen de noodige afwis seling. En vooral de foto's doen ons de dieren zien zooals wij ze nooit of heel zelden *ien. Rechtszaken Vijandige uitingen jegHJis Duitschland Het A.N P. meldt: Dezer dagen heeft het Duitsche landgerecht uit Den Haag een zitting te Arnhem gehouden, waarbij de volgende uitspraken werden ge- 1. In de strafzaak tegen den bode Johann Joosten, uit Arnhem wegens vijandige uitlatin gen jegens Duitschland 4 maanden gevangenis straf (de eisch was 5 maanden). Joosten heeft in het midden van Juli te Arn hem een blufferige smaadrede tegen het Duit sche volk gehouden en in het bijzonder de Duitsche soldaten beleedigd. Hij heeft bekend en zijn daad ernstig betreurd en heeft voor de geuite beleediging verontschuldiging aangebo den. Met het oog hierop is hem een milde straf opgelegd. 2. In de strafzaak tegen den opperman Nijs uit Nijmegen 10 maanden gevangenisstraf (de eisch was 1 jaar en 6 maanden». Nijs is reeds verschillende keeren eerder veroordeeld. Hij was in Duitschland te werk gesteld, heeft daar, zooals hij mededeelde, goed verdiend, doch heeft zijn arbeid gestaakt. Op grond hiervan heeft hij van de Nederlandsche instanties geen ondersteuning ontvangen. Uit ergernis daarover heeft hij op 1 Octo ber te Nijmegen in de Korte Burchtstraat een ophitsende rede tegen het Duitsche Rijk ge houden. Voor een plakkaat, waarbij tot arbeid in Duitschland opgeroepen werd, stonden onge veer 20 personen. Nijs verkondigde aan hen de onjuiste bewering, dat de arbeiders in Duitsch land slecht behandeld werden en trachtte ook op andere wijze stemming tegen het rijk te maken. De beklaagde gaf dit toe, doch pro beerde zich er mee te verontschuldigen, dat Zoo juist verscheen DE TWEEDE DRUK van: Q /"NT TC" DHAIV/I KEES HAZELZET HUI I C.nDAIVi ZOOALS WIJ HET KENDEN met 24 prachtige foto-opnamen. Ing. 2.Geb. 2.90. Met veel verve en gevoel werd dit boek geschreven, dat zoowel het oude Rotterdam met zijn typische hoekjes en oude stadsgedeelten, als ook het karakteristieke van den Rotterdammer zélf in boeiende bewoordingen teekent. EEN BLIJVENDE WAARDEVOLLE HERINNERING. (In den Boekhandel verkrijgbaar.) Een bruidegom wordt „losgeschoten" De mobilisatie had mij in een Brabantsch dorpje gebracht, in een vergeten hoekje „ergens in Nederland", maar waar de mooie brabantsche natuur haar rijkdom en schoon heid ongestoord had ontplooid en waar de bevolking, dicht levend bij de natuur, als ge woonlijk de zeden en gebruiken van eeuwen had weten vast te houden. We hadden dien dag hard gesjouwd en toen we tegen den avond ons kwartier in orde hadden, maakte ik een wandeling door het dorp om een en anders eens te verkennen. Tegenover de kerk was een poststation. Ik kocht wat postzegels en maakte een praatje met den „directeur", een dikke praatzame zestiger die zes dochters had. Hij was er blijkbaar erg zuinig op want hoewel de jongste al boven de twintig was mochten ze nooit alleen uit ,,'tls nergens beter dan thuis" zei hij. Ik informeerde waar hier de beste kapper te vinden was. „Kapper meneer", zei 't ie, „die motte gij hier op ons durp nie zoeke". Hè, zei ik, nog niet eens een kapper? „Neeë vor 'ne kapper motte ginder zijn", en hij wees naar een torentje van een ander dorp, twee drie km verder. Maar 't bleek nog erger te zijn. Er was niet alleen geen kapper, maar ook geen schoen maker, geen slager, geen kleermaker. Inder daad we zaten wel „ergens in Nederland". „Goeien aovend saomen" zei een voorbij ganger, „Den diejen daor" zei m'n nieuwe kermis, da's nou es een vent mee couraoge, om in deze tijd te gaon trouwe!" Gaat die nog trouwen zei ik. „Jao, en boven de zestig, en ge mot zien wa'n meid dat ie opgedaon heet". „Ze is in de vijftig, Mina, en ze schatten ze op vijf duzend gulden. Vandaag zijn ze aongeteekend. De jongelui hadden er natuurlijk plezier in en dat zal wa zijn vanaovend mee die donder bussen". Ik snapte er niet zooveel van maar ik verlangde erg naar rust, en even later lag ik op mijn stroozak. Ineens midden in mijn slaap schrik ik wak ker. Wat was dat? Werd daar geschoten? Mijn slapie is al overeind gesprongen. „Heb jij ook iets gehoord" wil hij zeggen maar op hetzelfde oogenblik een vuurstraal en een knal! De ramen rinkelen. Even later weer boem-boem. Zou er wat.Ik ren naar bui ten en loop in het donker pardoes tegen iemand aan. Het blijkt de „directeur" te zijn. „Hou-doe maar kalm hoor" zegt hij, „er ge beurt niks, 't zijn de donderbussen maor". Da donderbussen. Ik herinner me ineens iets vaa het gesprek in den vooravond. De donder- bussen, ja, vertel eens, wat was daar ook weer mee. En dan volgt het vernaai van een oude dorpsgewoonte: het „losschieten van den brui degom". Wanneer een paartje is aangeteekend moet de bruidegom naar het volksgebruik worden losgeschoten. De jongens van het dorp zoeker, wat oud* halfverroeste melkbussen bijeen, die toch nergens meer voor gebruikt kunnen worden. Als het donker is verzamelen zij zich in de buurt van de woning van den gelukkige. In iedere bus wordt een flinke hoeveelheid carbid gedaan en water. De deksel wordt e? met een hamer stevig opgeslagen, te voren ie er een gaatje in gemaakt. Als het gas zich flink "heeft ontwikkeld komt het groote mo ment. De bus wordt voor het huis geplaatst. Een van de belhamels komt met een lat aan dragen waaraan een in olie gedrenkte lap hangt. Deze wordt aangestoken en even bij het gaatje gehouden.... Met een geweldige knal vliegt het deksel, soms ook heel de bus,, de lucht in, natuurlijk tot groot vermaak van de jeugd. Het spel wordt net zoo lang her haald tot de bus het begeeft. Dan is de brui degom „losgeschoten". Natuurlijk kan de bruidegom zich van zijn kant ook niet onbetuigd laten, 's Anderen daags gaat hij dan ook het dorp rond en noo- digt de schutters „op het bier", dat in een o5 ander café royaal en zonder maat wordt ge schonken, terwijl sigaren en sigaretten wor den gepresenteerd. Zoo'n kanonnade komt een bruidegom dus minstens op enkele tientjes te staan. Tenzij hij behooren wil tot het gilde der krentenwegers en geen „bieravond" geeft. Doch dan vindt hij op den dag van trouwen stroopoppen in den boom, en zand op zijn huwelijkspad. En die schande wil geen enkele bruidegom zich en zijn bruidj* aandoen. We zijn alweer een ervaring rijker en opge lucht zoeken we onze stroozak weer op waar van we zoo plotseling waren verdreven.. Als we onder de wol kruipen roept er nog een: ,>Hoe heet dit „durp" ook alweer?" „Ergens in Nederland" zeg ik. L v. d. HAM- hij zich naar aanleiding van de weigering van ondersteuning geërgerd en opgewonden had. De Duitsche Generalstaatsanwalt vorderde een gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden, ter motiveering van welken eisch hij aanvoer de: „Het gaat hier om een zeer onbeschaamde ophitsing tegen het rijk, waartoe de beklaagde niet de geringste aanleiding heeft gehad Dergelijke aanvallen tegen Duitschland moeten streng gestraft worden, vooral wanneer zij in het openbaar gescnieden." Het gerecht liet uit overweging, dat Nijs 6 kinderen heeft en een zevende verwacht, een vergaande mildheid gelden en stelde op de in verhouding ernstige daad slechts een gevan genisstraf van 10 maanden, waarvan ook nog het ondergane voorarrest in mindering komt. In de strafzaak .tegen den politie-beamb- Mattijs Jacobs uit Nijmegen wegens vijan dige uitingen jegens Duitschland 6 maanden gevangenisstraf (eisch 8 maanden). Jacobs heeft midden Juni in een gesprek met verschillende buren het Duitsche volk op min derwaardige wijze beschimpt en in het bijzon der de vijandige uitlating gebruikt: „de Engel- schen moesten met eenige duizenden vliegtuigen Duitschland vliegen en daar alles dooden, de "pasgeboren kinderen tot de grijsaards" Te zijnen nadeele moest in aanmerking worden genomen, dat hij zijn plicht tot loyaliteit, welke hem als politie-beambte in het bijzonder was opgelegd, op grove wijze heeft verzaakt In zijn voordeel werd echter aangemerkt, dat zijn daad slechts eenige weken na den intocht van het Duitsche leger in Nederland werd gepleegd. Daarom werd hij niettegenstaande de buitenge wone vijandigheid van zijn aanval tegen Duitschland tot een gevangenisstraf van slechte 6 maanden veroordeeld, waarvan bovendien 3 maanden voorarrest in mindering komen. KANTONGERECHT TE 'S-HERTOGENBOSCH OVERTREDING VAN VERORDENINGEN Tes terechtzitting van het kantongerecht te 's-Hertogenbosch zijn op 4 dezer 16 personen ver oordeeld wegens het niet kunnen vertoonen van een identiteitsbewijs. Zij werden veroordeeld tot geldboeten varieerende van 2,50 tot 7,50. In dezelfde zitting zijn vier personen ver oordeeld tot geldboeten varieerende van 10 tot 25, wegens het zich tusschen 24 en 4 uur in de open lucht ophouden. Wegens overtreding van de verordening be treffende den identificatieplicht werden door den kantonrechter te Haarlem op 4 dezer vijf personen veroordeeld tot geldboeten van twee. drie en vijf gulden. De samenvoeging van gemeenten in Overijssel De gemeentebesturen in Overijssel, betrok ken bij de voorgenomen grenswijzigingen, zijn hietvan thans door Ged. Staten schrif telijk op de hoogte gebracht. Het college deelt mede, dat met het oog op de vereen voudiging en kostenbesparing de wijzigingen dringend aan de orde worden gesteld. Dat thans een zeer versneld tempo wordt toege past blijkt uit het feit, dat Ged. Staten den gemeenteraden verzoeken hun meening vóór 1 December te hunner kennis te willen brengen Vanavond zullen verschillende leiders van vakvereenigingen van alle richtingen, zoowel van de Christelijke en Katholieke als van N.V.V.-bonden, een reis beginnen naar Duitschland, om daar een groot aantal be drijven en inrichtingen van sociaal-politieken aard té bezoeken. Radioprogramma BLOEMENDAAL. (245.9 M.) Radio-uitzen ding Kerkdienst van de Geref. Kerk. Zóndag 10 November in beide diensten, 9 u. 30 v.m. en 2 u. 30 n.m., Ds. J. C. Brussaard. 800 Nieuwsberichten -VNP. 8.15 Wij beginnen dag. 8.30 De Minnestrelen er, gramofoonmuzielc. 9.00 Gramofoommiziek. 10.00 Hoogmis. 11.15 Gra- mofoonmuziek. 12.00 Declamatie. 12.15 Rot'eraamsch Philharmoniseh orkest (opn.). 12.45 Nieuws- 'ea oeconomische» berichten ANP. 1.00 Omroeporkest en solisten (opn.). (ca. 1.15 Interview). 1.45 ..Contact tusschen school en huis", lezing. 2.00 Concertge bouw-orkest en solist (ca. 2.50 Cyclus „Onae volks dichters"). 4.15 Radiotooneel (opn.). 5.05 Gramofoön, muziek. Hierna: Sportnieuws ANP. 5.15 Wekelfjk- sche gedachtenwisseling ANP. 5.30 Cabaretprogram» ma. 6.15 Russisch programma. 6.45 Actueele repor tage of gramofoonmuzlek. 7.00—7.13 Nieuwsberich ten ANP en sluiting. berichten ANP. IhO Grs_ muziek. 1.10 KRO-Kamerorkest en -koor en solisten. 1.45 Voor middenstanders. 2.00 Collegium (7.30— En'gelschOm 3.00 Nieuwsberichten ANP). -0.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Orgelspel. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Berichten (EngelscW. 11.45 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en oeconomische berichten ANP. l.OO Grcmofoonmuziek (1.30—1.45 Berichten "gelach. 2 00—2.15 Berichten Duitsch). 2.30 .Berichten En gel sch). 2.45 Verkorte opera „Emani" (gr.pl-). 3-30 Verzoekprogramma voor de Duitsche Weermacht. 6 00 Grair.ofc,------ gelsch). 7.007.15 Nieuwsberichten ANP en MAANDAG 11 NOVEMBER HILVERSUM L 415 m VARA-Ultzending. 8.CO Nieuwsberichten ANP, Gramofoonmuziek. 10.00 VPRO. Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Piano voordracht." 11.10 Declamatie. 11.30 VARA-orkest (12.00—12.15 Gramofoomnuziek A 12.45 Nieuws- en oeconomische berichten ANP. 1.00 Esmeralda, solist en gramofoonmuziek. 200 Voor de vrouiwer.. 3.00 Orgelspel. 3.30 Gramofoonmuzlek. 4.CO Gramofootv muziek met toelichting. 4.30 Esmeralda. 5.15 I 'icuws-, oeconomische- en beursberichten ANP. 5.30 VARA- strijkorkest. 6.00 „Land in zicht", causerie. 6.15 VARA-orkest. 6.45 Actueele reportage of gramofoon muziek. 7.0O—7.15 Oeconomische vragen van den dag en nieuwsberichten ANP en sluiting. HILVERSUM n, 301.5 m. NCRV-Ultvenfllng 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Sdhriftiezing en Meditatie. 8-25 Gewijde muziek (opn.). 8.35 Gramo- ziek. 12.25 Reportage. 12.45 Nieuws- che berichten ANP. 1.00 Molto Cantabile Wt- beursberichten ANP. 5.30 Berichten. 5.35 Sol', en duetten met piano begeleiding. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.25 Utrechtsch - jj aI (opn. 6.43 Gramofoonmuziek 7.45 Berichten Engelsch. 8.0O—8.15 Nieuwsberichten gramofoonmuziek. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Berichten Duitsch. 12 45 Nieuws- en oeconomische berichten ANP. 1.00 AVRO-Amusementsorleest (1.301.45 Berichten Engelsch. 2.00—2.15 Berichten Duitsch. 2.30 Berichten Engelsoh. 2.48 Concert gebouw-orkest en solist (opn.). 3.33 Berichten Engelsch. 3.45 Omroeporkest en solist. 5.00 Berich ten Duitsch. 5.15 Nieuws-, oeconomische en beuru- berichten ANP. 5.30 AVRO's salonorkest, en solist. 6.30 Berichten Engelsch. 6.45 Gramofoonmurielt. 7 007.15 Friesch! praatje en nieuwsberichten ANP i Haag lebezui malpan ilkstone voegt zich weer bij zijn compagnie, en rukt 's avonds met het bataljon verder op. Het gevecht van vandaag is en eerste treffen geweest, en de campagnes duren, volgens le berekening, nog twee jaar. Er zullen nog vele posten |uwd moeten worden in den Hoogen Atlas, er zal nog veel geleverd moeten worden, eer Maroc gezuiverd en gepa ard is. En, naar alle waarschijnlijkheid, zal Staal zich voor tijd weer aansluiten bij de keurtroepen. Dat schrijft nu iaal de Legioan-wet voor aan hem, die hérsteld is van zijn •ondingen. Voorloopig echter blijft hij in de post. Is zijn :1 taai en hard, dan zal hij met het eerst vertrekkende cfc;i naar de derde linie vervoerd worden, waar een basis opgeslagen. Daar liggen de voorraden proviand en itie, daar zijn de depots gevestigd, en van daaruit worden roepen van het noodige voorzien. Er is een veldlazareth x zijn dokters, er i» rust, en nauwkeurige verpleging. Maar om er te komen, moet een lange en vermoeiende weg worden afgelegd over bergen en door valleien, langs slinger paadjes en ezelwegjes. De verplegers in de post zijn niet bij machte de wonde van Staal te genezen en daarom wordt hij, als een transport de tocht aanvaardt naar de basis, op v.en baar gebonden, evenals een^ makker van een andere compagnie. En dan, bungelend langs de flank van een muilezel vangt voor hen een reis aan van leed en lijden. Wel gaat het stap voets en wel wordt voorzichtigheid in acht genomen, maar de drijvers kunnen niet verhinderen, dat de dieren met horten en stooten een helling beklimmen, een glooiing afdalen, dat ze soms struikelen en zwikken. De lastdieren weten niet, dat ze ge.wonden dragen, dat al hun schokkende bewegingen nog meer pijn veroorzaken en de wonden verergeren. Het is een lijdensweg, waaraan geen eind schijnt te komen. De hitte is ondragelijk, de pijn is ondragelijk, de weg is lang en meestal ongebaand. En wanneer 's avonds kamp gemaakt wordt, weet Staal niet, wat meer te wenschen, want de rust is immers weer voorspel van een hernieuwde tragedie! Zwakker en koortsig, uitgeput en moedeloos zijn de gewon- den, als de basis tenslotte bereikt wordt De enkele dagen van het transport hebben weken van het voorloopige herstel vernietigd. Maar die kunnen ingehaald worden oij het rurtige entrepot en bij de goede verpleging door deskundigen. Hoelang Staal zich lusteloos en zonder eenige belangstelling heeft laten behandelen, weet hij niet meer, als hij op een dag een kort briefje ontvangt van zijn vriend Folkstone. Eea terug- keerend convooi blijkt bij zijn bataljon te zijn geweest en van deze gelegenheid heeft de Engelschman snel gebruik gemaakt om enkele moedgevende woorden op een stukje papier te krabbelen. En deze woorden zijn het, die Staal zoodanig verkwikken, dat hij zich verzet tegen het noodlottige gevoel van: welk nut heeft het, dat ik beter word. Hij zint op herinneringen, spint ze uit, beleeft weer weder waardigheden met Hansel, ziet. zich weer-met Folkstone door Fez wandelen en mokka slurpen. Als de verstikkende middaghitte verdwenen is en plaats heeft gemaakt voor de frissche avondkoelte, ligt Staal buiten. En dan mijmert hij over het verleden, peinst hij over de goede raadgevingen van zijn ouders, welt er een stil verdriet in hem op om zijn vroegere weerbarstigheid. En in zulke uren van stilte en rust groeit het besef van bedreven kwaad, groeit ook het berouw daarover. God. denkt hij dan, wat zijn wij toch onnoozele menschen. Waarom komt dat inzicht 'altijd zoo laat. Moeten we zooveel kostbare tyd Verkwisten, eer we een beetje weten, dat we zulke kwarrige kinderen zijn? En is het dan eigenlijk nog wel mogelijk om genade om erbarming te smeeken voor dat hope- looze kwaad, dat we berokkend hebben, voor het verdriet, dat we anderen aandeden? De tijd nadert, dat Staal, geheel hersteld, zich weer zal moeten aansluiten bij zijn compagnie. En als hij, op een avond door het ruime basis-kamp loopt en aan de buitenzijde op een paal leunt, staart hij naar de bergruggen, die rossig en purper kleuren in het late licht van de ondergaande zon. Dan stamelt hij enkele woorden in een kort' gebed. Het eerste gebed sinds vele jaren. Hij is nog jong, deze Hollander. Maar hij is legionair, en dat wil zeggen, een man die gehard is, die bruutheid en onver schilligheid welig heeft zien tieren, die meer doorstaan heeft, in een enkel jaar, dan velen in een heel leven. Maar hij is <i© zoon van een moeder, die veel voor haar jongen bad, die een zaadje legde in zijn door driften en opstandigheid verschrom pelde hart. Nu is dat ontkiemd. Maar Gods ploeg heeft vele malen diepe voren moeten trekken. En nu staat hij daar tegenoverdie grootsche macht van de bergen. Hij is droefgeestig gestemd. Hier had hij het goed, hiér was ook een deel van het Legioen gevestigd, maar een weldoend deel. Straks zal hij het vaarwel zeggen, zullen de ontberingen hem weer belagen, zal het klimaat en de natuur en de tucht hem weer in hun macht pogen te krijgen. Maar ginds is ook iets, dat hem met blijdschap vervult Vriendschap, medeleven, en opofferingsgezindheid. En waar die gevonden worden is geen plaats voor onverdraagzaamheid en plat egoïsme, doet het er niet toe van welke nationaliteit een man is. Maar daar ook is geen star gehandhaafd verschfi. in ranT en stand, daar is eenheid en verbondenheid. Niet 3"» mannen van het vreemdelingenlegioen kennen d;t Maar zij, die het wel kennen, zijn innerlijk sterker dan de anderen, volgen met meer kalmte de strenge wetten van het Legioen. Met deze overtuiging gaat Gerard Staal, legionair 2001, naar de barak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5