MO.i iJSDAG 29 OCTOBER 1940 J jisschen Amstel en IJ TUSSCHEN AMSTEL EN IJ. —.telling voor kleuteronderwijs. De Joude lijd. Elise van Calcar. Wal brislelijke voorbereidende school nog steeds, te kort schiet. Ifdagmorgen nam ik een kijkje op het jes voor Voorbereidend Onderwijs, dat Sgroote zaal van Krasnapolsky gehou- >rd. Welk een belangstelling! Circa onen w.o. uiteraard veel dames ji met veel aandacht hetgeen gesproken «ondom het nog zoo onbeduidende per- van den kleuter. Weliswaar zijn er [tijd vaders, moeders en tantes, die [deuter als een majesteitje vereeren en 0 onuitstaanbaar dwingelindje van f doch regel is dat gelukkig niet De vaiv'het voorbereidend onderwijs kun- 1 anders over meepraten hoevee) van ■gnderbedervcrs er nog zijn. Haar taak r een belangrijk deel de kleuters te ge- 0 aan orde en regel, waarvan in het ie, geval thuis niet zooveel terecht I congres werd gehoudan, zooals men jn zal hebben, ter gelegenheid van het Keest van Fröbel", waaronder men ver- Idat deze Duitsche paedagoog in Juni ■Bitelij k den grondslag legde voor het in f^tijden zoo sterk ontwikkelde kleuter- Vijs. Die. naam is een .jndst Men kan jepassen op het tegenwoordig voorbe- 1 zoowel als op het historische bc- jhdolonderwljs. 'Tange weg is het geweest die de voor in de Fröbëi-methoden voor de jeugd hebben moeten afleggen voor men kon .op het vele, dat thans in aanlok- vóorbereideiide scholen door kleine tjes wordt verricht "ik de bewaarschool, waarop ik inder- {ing, vergelijk bij de uitmuntend Lnge- leer- en speellokalen van dezen tyd, verschil zeer groot. Wat 'k er op onge- vier- of vijfiarigen leeftijd den ganschen heb uitgevoerd, kan ik mij niet precies meren. Men moet een soort Jan Ligthart >m dat nog te weten. Wel heb ik nog nis aan de voornamen van de juffrouw helpster en aan den achternaam v>» juflrouw, want deze dame lij deh voornaam noem- mr het feit, dat dr» jullrauwen zich met iMiste beginsel"' mijner en anderer opvoe- Tge bezig h-^den, zou men kunnen aflei- dal „net kleine schooltje" zeker aristo- irnlisch stempel droeg. Toch was dit niet '«Vwé waarschool i was ondergebracht i paar behoorlijke hygiënische lokalen •eel licht en 's winters goed verwarmd. 5 dus een gezonde uiting van Christe- jarticiilier initiatief in een destijds rede- kangeschreven arbeidersbuurt van de fsta'd. Wij zaten op lage banken zonder Of ik mij met vlechtmatjes heb j gehoudenj is mij ontgaan. Dit leermiddel rel te kostbaar geweest zijn of stond mis- i zekere Verachting bij de leidster der De dames hielden veel van zingen en uit den Bijbel. Naar mijn kinderlijk waren zij op dit punt buitengewoon manier o.m. de gezelschappen van vroeger, waarbij nog al eens een „alleenloopend per soon" voorkwam, en de primitieve bewaar scholen van voorheen. En toen groeide mijn waardeering voor.de verhoudingsgewijze zoo volledige opleiding, die ik als kleuter had mogen genieten. Wat Hoogenbirk op droog-humoristische wijze uitbeeldde, kwam mij voor de aandacht bij het bezichtigen van de tentoonstelling „100 jaren kleuteronderwijs" in het Waaggebouw aan de Nieuwmarkt. Propagandiste voor de denkbeelden van Fröbel is hier te lande mevrouw Elise van Calcar geweest. Als Amsterdamsche jonge vrouw voelde zij zich, al kan men hiervan bij de tentoongestelde documenten niets vinden, sterk aangetrokken tot de Afscheiding van 1834 Elise Schiotling zoo luidde haar meisjesnaam Was aan vankelijk een dankbare leerlinge van Ds. J. P. Scholte en van J. W. Wormser. Met laatst genoemde sympathiseerde zij in de twisten der Amsterdamsche Afgescheidenen van een eeuw geleden. Later heeft zij de Afgescheidenen, die ook haar uitwierpen, verlaten. Haar talrijke geschriften, voornamelijk op opvoedkundig gebied, ademen een Christelijken geest, hoe wel zij minder belijnd voor den dag kwam. Deze vrouw, die ook met de vermaarde Josefine Butler in relatie stond, is de pionier ster voor goed voorbereidend onderwijs ge weest. De tentoonstelling legt hiervan getui genis af. Krachtens opdracht van minister Thorbecke in 1862 stelde zij zich op de hoogte met het bewaarschoolonderwijs hier te lande Merkwaardige toestanden ontmoette zij. Kinderen van drie, vier, vijf jaar werden be waard, bezig gehouden, opgeborgen, omdat ouders en opvoeders met het grut eigenlijk geen raad wisten. Een juffrouw, die een krui denierswinkel of een water-en-vuur-nering hield, paste ook op de jonge kinderen uit de buurt. Zij deed het „er bij". Een „school" te Rotterdam bezoekend, moest mevrouw vai. Calcar eerst aan de duisternis van het ver trek gewennen om de kinderen te zien spelen. Zulke toestanden trof men niet alleen in de Maasstad a?i- Van Christelijke zijde heeft men door mid del van de inwendige zending het een er ander inricht om de ongunstige situatie dei bewaarscholen te verbeteren. Het „Nut" deed er oik veel aan, doch bleef vanzelf „neu tra*l"- Overheidsbemoeiing was noodig orr ten deze de juiste verhoudingen te scheppen. Sedert lang staat het voorbereidend onder wijs op hoogen trap van ontwikkeling. Te recht is op het congres betoogd, dat goed kleuteronderwijs de basis van onze volksop voeding is. Bij dit alles is het te betreuren, dat Tiet Christelijk voorbereidend onderwijs de vleu gels niet heeft kunnen uitslaan. Van rechts gelijkheid als bij de lagere school is hier geen sprake, althans niet bij den Rijkswet gever. Aan de gemeentebesturen wordt de subsidiëering overgelaten, hetgeën over het algemeen beteekent, dat het achteraan komt, wijl de inrichting van een voorbereidende school vaak te kostbaar blijkt voor het parti culier initiatief. De laatste jaran wordt hier daar, ook te Amsterdam, de opbrengst der Unie-collecte voor het Christelijk voor bereidend onderwijs beschikbaar gesteld, doch deze is zeer onvoldoende. Hoeveel wü nog tekort komen, leert een publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hieruit blijkt, dat in ons land 2321 voorbereidende of bewaarscholen zijn. waar van 227 openbaar, 545 Prot.-Christelijk, 1084 R.K. en 465 min of meer neutrale bijzondere scholen. Slechts 1/3 van de kleuters bezoekt een voorbereidende school. Hoewel het openbaar onderwijs in dit op zicht procentueel laag is, en grootendeels in de steden gegeven wordt, is alleen de finan- cieele positie van dit onderwijs en van haar, die hieraan arbeiden, l>ed. Iets meer dan de helft der bijzondere scholen ontvangt ge meente-subsidie. Van de hoofden en onder wijzeressen der Prot.-Chr. scholen geniet slechts 17 pet. een salaris van 1500 of meer, hetgeen bij het openbaar onderwijs bijna regel is: 75 pet, der hoofden en 48 pet. der onderwijzeressen. Het salaris van de meer derheid der hoofden van Prot.-Chr. richting <61 pet.) bedraagt nog geen 1000, terwijl de onderwijzeressen voor meer dan de helft (52 pet.) nog geen 500 genieten. Meer cijfers behoef ik niet te geven om aan te toonen, dat wij op dit gebied nog lang niet zijn waar we wezen moeten. Het zou niet kwaad zijn om ook aan deze ongelijkheid eens een congres te wijden. FRISO. OPLEIDING VAN DIENSTMEISJE3 In het Prot Chr. Internaat voor opleiding van dienstmeisies te Harlem is thans weer een driemaandelijksche cursus gaande, waar in een groep van 40 meisjes is opgenomen. Dit internaat gaat uit van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche Kerken voor prac- tisch Christendom De meisjes komen uit vrij wel alle provincies van het land en volgen het lesprogramma op de Prot. Chr. Nijver heidsschool en al het practische werk dat daaraan verbonden is met groote belang stelling en ijver. Na afloop van den cursus, ongeveer half December "hopen zij alle een betrekking als dienstmeisje te vinden om haar eigen brood te kunnen verdienen en al het geleerde te pas te kunnen brengen. In het Internaat worden zoowel meisjes voor dag- en-nacht als dagmeisjes opgeleid. Begin Januari 1941 wordt het internaat dan weer opengesteld voor een nieuwe groep van 40 meisjes. Aan dezen cursus kunnen deel nemen meisjes tusschen 16 en 24 jaar. Men kan zich om inlichtingen wenden tot het secretariaat van Vrouwen Crisis Zorg, Domplein 25 te Utrecht. Verdronken Men meldt ons uit Nijmegen: Maandagmorgen omstreeks 6 uur is aan de Waalkade bij het rijksveer een man van mid delbare leeftijd te water geraakt en jammer lijk verdronken. In de duisternis kon moeilijk reddingspogingen doen. Daar de onbekend is, verzoekt de politie te Nijmegen voorlichting en bekendmaking. Het lijk is nog niet opgevischt. De hengelaar en zijn aas Radioprogramma WOENSDAG, 30 OCTOBER. Gramofoonmuzick). 2.00 Voor Voor de kinderen. 5.00 Gramofoor. nornische berichten ANP. 5.30 Sylvi ten ANP. 9.90—9.15 Berichten (Duitsch). 11.30—11.45 Berichten (Engelsen). 12.C0 Benen,CU. 12.lo Giamofoonm_zieK (12.oO-xz.45 Be richten (Duitsch). 12.45—1.00 Nieuws- en economi sche berichten ANP. 1.30—1.45 Berichten (Engelsch). 2.00—2.15 Berichten (Duitsch). 2.30—2.45 Berichten (Engelsch). 3.30 Berichten (Engelsch). 3.45 Gramo- foonmuziek. 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Oecono- :he berichten ANP. 5.30 Onderwijsfonds voor de STEUN AAN OORLOGSSLACHT OFFERS Van het Fonds voor oud-millairen en andere organisaties van oud-militairen van land en zeemachl Aangezien de mogelijkhexc bestaat, dat van rijkswege verstrekte Uitkeerii^r aan vermink ten en-nagelaten betrekkingen van gesneuvel den in den strijd van Mei 1940 niet voor alle betrokkenen, in verband met hun verschil lende levensomstandigheden, toereikend zijn, heeft het Fonds voor oud-militairen, opgericht t Amsterdam op 9 November 1815, daarin bijgestaan door vrijwel alle jrganisaties van en voor militairen en en oud-militairen van land- en zeemacht, zich tot t ak gesteld daar- a?n zooveel mogelijk tegemoet te komen door hel verleeneii van moreelen en materieelen steun, welke bijv kan bestaan m hei geven van hulp bij het zoeken van betrekkingen, hei betaleD van opleidragskosten voor eenig be roep, het geven van een renteloos voorschot tot het beginnen of voortzetten van eenige nering of beroep, het geven van periodieken geldelijken steun enz. Bijstand of raad zal ook verstrekt worden aan die verminkten of nagelaten betrekkingen, die niet uitsluitend of hoofdzakelijk geldelijke ondersteuning behoeven, doch die door om standigheden m moeilijkheden verkeeren van bijzonderen aard opvoeding der kinderen, huur en verzekeringskwesties enz. Zij, die woonachtig zijn in de gemeenten Amsterdam, Aalsmeer Blaricum, Bussum, Diemen, 's-Graveland, Haarlemmermeer li»'versum. Huizen. Kortenhoef, Laren <N H Muiden. Naarden, Nederhorst den Berg. Nieuwer Amstel, Ouder Amstel, Texel, Uit hoorn, Weesp en Weesperkarspel, kunnen vjor. eventueele steunverlening bij de dis trictscommissie Amsterdam van het Fonds voor oud-militai-en. Enge Lombardsteeg 4. aanvraagformulieren, zoowel schriftelijk als i- persoon, halen of doen halen Het inge vulde formulier moet aan hetzelfde adres worden teruggezonden, liefsx voor 15 Novem ber 1940. Van de districtscommissie Amsterdam is voorzitter de oud-garnizoenscommandant van Amsterdam, gep. luit. kol. de. infanterie W Boswijk; D. 1. J. baron van Heemstra is secretaris. Dr. ir. Ringers te Wychen De algeneen-gemachtigde voor den weder opbouw, dr. ir. J. A. Ringers heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de gemeente Wychen, teneindf met het gemeentebestuur besprekin gen te zoeren over den wéderopbouw van het dorp h'iftrik, dat tot die gemeente behoort en tin gevolge van oorlogshandelingen veel ge leden heeft. Aangezien de architect, die het opbouw plan van Niftrik heeft vervaaraigd, ook het plan voor de gemeente Katwijk a.d. Maas in de gemeente Linden verzorgt, kon de heer Rin gers zich bij deze gelegenheid- tevens op de hoogte stellen den stand van zaken in laatst genoemde gemeente. Twee mannen en een meisje De .dochter van een familie, welke aan den Wittevrouvvensingel te Utrecht woont, had een vriend, iemand van 21 jaar. die vaak op bezoek kwam, vooral als de ouders van het meisje niet Onlangs op een avond, toen de vriend een dergelijk bezoek afstak, werd er plotseling een hevig lawaai in het huis gehoord. Het bleek, dat de broer van het meisje in een gang een inbreker tegen was gekomen. Er was een jacht ontstaan, waaraan het meisje en haar vriena ook gingen deelnemen. Ondanks, of misschien, zooals uit het vervolg van het verhaal zal blij ken, dank zij deze versterking wist de in breker te ontkomen met medeneming van een portemonnaie met geld. De inbreker was op de fiets gekomen. Deze had hij tegen den gevel van het buurhuis gezet, maar de buurman had de. fiets binnengehaald, omdat hii bang was. dat er in het donker men- schen tegen aan zouden loopen. De vlucht moest dus te voet worden voortgezet totdat de inbre ker ergens een onbeheerde fiets zag staan. Die pakte hij toen maar mee. Hij had voor zijn expeditie de fiets van zijn vader geleend en dus moest hij thuis een ver haal verzinnen ter verklaring van het feit. dat hij met een vreemde fiets terug kwam. Hij ver telde dus maar, dat hij in de stad zijn vaders fiets had neergezet, een boodschap was gaan doen en, terugkomende, ontdekt had dat de fiets bliikbaar voor een andere was geruild. De buurman, die de fiets van den vader in huis had, deed daarvan aangifte bij de politie. Ook kon hij een signalement van den inbreker, dien hij had zien vluchten, geven. Na ijverig speuren lukte het de politie den jongen man op te sporen. Hij viel door de mand en daarbij bleek, dat hij een vriend was van den vriend van het meisje. Deze had hem de noodige Inlichtingen voor het inbraakje gegeven. Thans zitten beide vrienden in het huis van bewaring. Brand in een opslagplaats van stroo Door tot nu toe onbekende oorzaak is gister middag omstreeks half twee brand uitgebroken in twee hooimijten van de veehouderij van de gebroeders van Vliet aan den Ringweg 85 te Amsterdam. Doordat de melding voor brand- politie eerst vrij laai kon worden ge geven een kruidenier, de heer Weglager moest er op de fiets op uit om de brandweer ie waarschuwen stond het stroo reeds In lichte laaie, toen de brandweer kwam Aangezien de slooten in de omgeving uit gedroogd waren, moest een lange slang worden uitgelegd naar de Haarlemmertrekvaart onder de spoorlijn door en over den Spaarndammer- dijk De-brandweer, welke onder het commando stond van den adjunct-hoofdbrandmeester van den Wijngaard, was met veel materiaal uit- Ter plaatse waren aanwezig de motorspuiten van de posten Prinsengracht en Achtergracht een gereedschapswagen. een personeelwagen en een spuit van de luchtbeschermingsbrandweer Met twee stralen werd het fel oplaaiende vuur bestreden: men slaagde er in een derde hooimijt, welke vlak naast den brandenden stapel gelegen was. te behouden, evenals de stallen van het vee. dat Inmiddels reeds in veiligheid was gebracht In totaal zijn 7000 kg karweistroo en 2000 kg witstroo verloren gegaan. De eigenaars niet verzekerd Het onderzoek ls in handen Van den inspec- WELKE BONNEN? Bloem. Van 5 C:t t/m. 1 Nov. bon 78 (algemeen) pond. Boter, Margarine en Vet. Van 26 Oct t/m 1 Nov. (ook t/m. 8 Nov.), boterkaart bon 14 boter. Vetkaart bon 14, boter of margarine (lé pond per bon). Brandstoffen. Gedurende October: Haar den, kachels, bonnen 01. 02 en 03 een eenheid vaste brandstof; 04, 05 en 06 een eenheid turf (later steenkolen e.d.). Cen trale verwarming, bonnen 01 t.m. 06, be nevens bonnen Brandstoffen of cokes, een eenheid le periode, één eenheid yastc- brandstof. Bonnen auto-anthraciet: 1 nt (max. 75 kg.) nootjes IV of V. Brood. Van 28 Oct. t/m. 3 Nov. brood: bonnen 12 (geldig t/m. 5 Nov.) Grutterswaren. Van 5 Oct. t/m. 1 Nov. bon 76 (algemeene) rijst, rijstemeel of -bloem pond); bon 77 (algemeen) havermout, havervlok ken, gort of grutten pond). Van 9 Sept t/m. 1 Nov. bon 28 (algemeen) maizena, puddingpoeder, puddingsaus- poeder of griesmeel (1 ons); twee bonnen 28 voor 225 gr. verpakte Honden- en kattenbrood. Van 1 t/m. 33 Oct. Bon 4 (honden) groep I en II* 10 kg.: groep IIT: 8 kg groep IV: 5 kg.; groep V: 4 kg.; groep VI: 3 kg. honden brood. Bon 4 (katten) 1% kg. kattenbrood. Kaas. Van 28'Oct t/m. 10 Nov. bon 39 (a'eemoen) een ons. Bon 26 nog geldig t/m. 3 Nov. Levertraan. Slechts op recept van een arts. ten hoogste 200 cc per hoofd per week; niet meer dan voor 2 weken tege lijk. Petroleum. Van 9 Sept. t/m 3 Nov. zege! periode 6. Van 9 Oct. t/m. 10 Nov. op bon periode A 2 1. petroleum voor verlichting. Thee of koffie. Van 28 Sept. t/m. 8 Nov. bon 114 (algemeen) 75 g. thee of pond koffie. Vleesch en vleeschwaren. Van 23 Oct. t/m. 3 Nov. (ook geldig t/m. 10 Nov.) Vleeschkaart bonnen „06 vleesch" voor vleesch of vleeschwaren, „06 worst vleeschwaren" voor vleeschwaren. Zeep. Van 19 Oct. t/m. 12 Nov. bon 55 (algemeen) 150 g. toiletzeep (nieuwe samenstelling) of 120 g. huishoudzeep, öf 200 g. zachte zeep óf 250 gr. zeeppoeder öf 125 g. zeepvloicken öf 250 g. zelfwerken de waschmiddelen öf 200 g. vloeibare zeep. De bonnen voor een extra-rantsoen toilet zeep geven van 31 Aug. 1940 tot en met 24 Januari 1941 recht op toiletzeep (oude samenstelling) van gemiddeld gewicht (Dit geldt dus niet voor alle extra-zeep- rantsoenen, gelijk sommigen abusievelijk begrijpen.) Van 31 Aug. tot en met 31 December bon 116 (tegelijk met de textielkaart uitge reikt) 50 g. scheerzeep of een tube scheêrcrême. BOERDERIJ AFGEBRAND. Zondagmiddag is brand uitgebroken inde boerderij, bewoond door den heer Huitema te Greonterp onder Blauwhuis, eigendom van de» heer Miedema aldaar De brandweer kon niet verhinderen, dat de boerderij tot den grond toe afbrandde. Het vee en een groot deel van den inboedel kon worden gered De boerderij was slechts laag verzeKerd. De oorzaak va» den brand is vermoedelijk hooibrnei. Japansche minister van Buitenlandsche Zaken, Matsuoka, wisselt telefo nisch met Berlim ge-'uk- de onder- teekening van het drie- mogendheden pact (Foto Weltbild) Kunsten en Wetenschappen in Noord Brabant heeft te 's Hertogenbosch oon Coolen den gouden eerepenning van dit genootschap aangeboden i zijn letterkundigen arbeid. Antoon Coolen tijdens zijn dankwoord (foto Het Zuiden)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5