MOORD TE OSS 1 cherij C 14 OCTOBER 1940 PAG. 5 ijt voor te Overschie oTWi lelde Nederlanders De C onthuld dikke 45] is op het kerkhof Hofwijck te jet Middeimonument onthuld voor de in seallen Nederlandsche soldaten. kR el verrijst het uit roode steen |,u tfment? waarin de namen der le gebeiteld en, daarboven, de ioto schilt ende betrouwen sijt I Heer". verzamelden zich in de kapel Ier gevallenen, ontvangen door C. Baumann; de Duitsche vertegenwoordigd door den ter plaatse, Hauptmann ;iher, en diens adjudant, ober- 5; Sch 1 ïlykcn Vli lke. Voor het Nederlandsche en deputatie de plechtigheid uit kolonel F. Bischoff van Wmalig commandant van de •ergezeld door kapitein I. H. 'BOUW. ant-kolonel H. D. Buurman, 12 octinandant van 4 R.I., thans Wei^ relingscommissie-eerste-divisie Het s« co^one^ W. P. Scharroo, voor heeft scommandant te Rotterdam imheden it J. Duhoux. Voorts waren er ln uders, de gemeentesecretaris, 12 Oct in gemeentewerken, de heer leden wo je ontwerper van het monu- ^erst nc*e raadsleden van alle frac- ;erf Wi'ten v. d. Hooft, v. d. Boom en laTatie oor A. J. Knots, het hoofd van irng kjermingsdienst te Overschie, de gemeente en voor- ze tenen. ITruTri anist J. Post het Largo van Tehoore had gebracht, nam dekanaajaumann het woord, dank uit- ting de tegenwoordigheid van den u diens adjudant en voor varf de Nederlandsche Spr wilde in gedachten 17den Mei, toen tien Neder- grafwaarts gedragen door de plaatselijke transport- Roode Kruis, hier ter ruste ien ouders of familie konden ■dig zijn en spreker wilde nu dat leder die bij de stille ;heid tegenwoordig was ge- smartelijk verlies hebben ge- rich' lie achterbleven. Zij, die hier zijn als dappere soldaten roor het vaderland gevallen, en j,— Nederlandsche driekleur graf- 1 fen. Nu door de nabestaanden ober en het stoffelijk overschot der ge- i?t'*wi?rschie te laten rusten heeft de )k haar ingezetenen, het als Werkhöleld een monument te plaatsen, fc wil brengen aan saamhoorig- isterdaKachtinS en trouw. Karsies.p'. predikant ds. "G. A. v. d. Dorden van troost gesproken zanten, waarna hij een brief der ouders, die zijn dank burgerij en aan den burge- ï't oprichten van het monument Ps. 103:4 „Gelijk het gras Dndig leven", heeft kolonel Teemskerck, mede het woord generaal-majoor Carstens, landant van het eerste leger- der Nederlandsche weer- Eerlandfoken voor de hulde aan de-ge- i, daarbij woorden- van- op- tot. de familièlèdën der ge- xvoto, I oelflna, st.: At 100. ol ïeffen; U Wijnen -| georacni van de Duitsche weer- eze dappere soldaten, die hun Bfc-i gegeven vóór hun vaderland, van Gez. 182:4: „Vrome vroeg jnden, slechts zijt gij mij wat i ds. v. d. Hooft de plechtigheid het bidden van het Onze Vader, adsche militaire deputatie bracht |ste militaire saluut voor de ia er gelegenheid werd gegeven langs de graven, die overdekt Verlichting van molestrisico voor den landbouw Het rijksbureau voor de voedselvoorziening maakt bekend, dat maatregelen zijn getroffen om voor de landbouwers het molestrisico. verbonden aan het op het bedrijf bewaren van akkerbouwproducten, te beperken. Ingevolge deze regeling zullen de telers worden gevrijwaard tegen oorlogsschade, welke direct of indirect wordt veroor zaakt door het vallen van militaire vlieg tuigen, door vliegtuigbommen, granaten en dergelijke voorwerpen, door projec tielen van het afweergeschut, lichtkogels, beschieting, alsmede door het ontploffen van mijnen of andere militaire vernieti gingswerktuigen. De regeling, zal alleen betrekking hebben op de dooi de telers in te leveren granen, peulvruchten en de navolgende zaden, te weten koolzaad, karwijzaad, geel mosterdzaad en kanarie zaad, terwijl tevens het stroo, behoorende bij de genoemde producten, zoo lang deze in ongedorschten toestand verkeeren, onder de regeling zal vallen. Slechts de oorlogsschade, welke wordt toe gebracht gedurende den tyd, welke loopt van het tijdstip, waarop de producten zijn geoogst tot ten hoogste vier weken, nadat zü zijn gedorscht, zal worden vergoed, terwijl boven dien de voor schadevergoeding in aanmerking komende hoeveelheden den teler in eigendom moeten toebehooren, in 1940 door hem moeten zijn geteeld en zich op zijn landbouwbedrijf of op z.g. zetplaatsen moeten bevinden; mede zal worden vergoed de schade, welke mccht worden toegebracht aan gedorschte producten tijdens het vervoer daarvan van de ze (.plaat sen naar de bedrijfsgebouwen van den teler dan wel van de bedrijfsgebouwen of van de zetplaatsen ter inlevering bij den provincialen voedselcommissaris. Voorts worden de volgende voorwaarden gesteld om voor schadevergoeding in aan merking te komen. De schade moet ten minste 50 bedragen; de teler dient van de toegebrachte schade zoo spoedig mogelijk, doch uiterlijk binnen 3 x 24 uur kennis te geven onder opgave van alle bijzonderheden. De teler mag niet in verzuim zijn met betrekking tot de nakoming van een eventueel verstrekte opdracht tot inlevering van het voor schadevergoeding in aanmerking komende product, terwij] de beschadigde partij door den teler dient te worden ingeleverd, zonder dat hij aanspraak kan maken op den voor het betrokken product gestelden aan koopprijs. De schadevergoeding zal bedragen den gemiddelden prijs, waarvoor de akkerbouw producten van de telers worden ingenomen, met dien verstande, dat, indien van het voor schadevergoeding -in aanmerking komende product reeds een monster ter keuring is aangeboden, het bedrag der schadevergoeding aan de hand van dit monster op basis van den aankoopprijs zal worden vastgesteld. Voor producten, waarvoor geen aankoopprijs is vastgesteld, zal de prijs nader door het rijksbureau voor de voedselvoorziening wor den bepaald. Voorts zal voor producten in ongedorschten toestand een korting op den aankoopprijs wor-dcu toegepast voor uitge- Degene, die reeds tegen oorlogsschade ver zekerd is, zal geen aanspraak kunnen maken op schadevergoeding ingevolge bovenstaande regeling; wel bestaat de mogelijkheid, dat een bedrag te zijner beschikking wordt ge steld gelijk aan de uit hoofde dier regeling uit te keeren vergoeding, mits de betrokkene de oorlogsschade bij zijn verzekeringsmaat schappij reclameert en zich verbindt het ter beschikking gestelde bedrag terstond te resti- tueeren, zoodra en voor zoover de schade- penningen hem zijn uitbetaald, alsmede voor de nakoming van deze verplichting zekerheid stelt Op de stoep van een café werd een man ontdekt, die door messteken van het leven was beroofd In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op den Berghemsohen weg t£ Oss een raadselachtig misdrijf vonreedaan. Toen de heer Lei jen. lie óp den Berghem- schenweg woont zich na afloop van zijn werkzaamheden aan den luchfbescher-. mingsdienst omstreeks middernacht huis waarts begaf, ontdekte hij bij het schijn sel van de maan. dat op df stoep van het café v. d. W een man lag. Aanvankelijk dacht 'hij met een dronkaard te doen te hebben, die bij het verlaten van de herberg was neergevallen, doch toen hij na derbij kwam bemerkte hij tot zijn ontzetting, dat de kleeren van den man dien hij herkende als zijn buurman M den Brok met bloed wa ren bevlekt, terwijl de ongelukkige geen tel kenen van leven meer gaf Hij haastte zich naar het politiebureau waar hij aangifte deed van zijn lugubere vondst Inmiddels werd ook geneeskundige hulp ingeroepen Dr Verbeek was spoedig ter plaatse doch hij kon slechts den dood van het slachtoffer consta- teeren De verslagene was overleden tenge volge van een steek met een mes in de hart streek Onder leiding van politieinspecteur Kniep stra werd onmiddellijk een intensief onder zoek ingesteld Dit was niet gemakkelijk, om dat er aanvankelijk niemand was te vinden, die het misdrijf had gezien of wist hoe het zich had toegedragen. Op zoek naar den dader De personen, die in den loop van den Zater dagavond het bewuste café. waar de versla gene was gevonden hadden bezocht, werden op het politiebureau aan een verhoor onder worpen en uit de diverse getuigenverklarin gen kwam aan het licht dat in het bewuste café dien avond niet was gevochten Wel hart de verslagene. de 40-jarige arbeider M de B met eenige vrienden een poosje in de herberg doorgebracht, doch het gezelschap had het café welgemoed verlaten Gezamenlijk heeft men zich toen naar de woning van zekeren v E aan de nabijgelegen Teugenaarsstraat be geven en daar zou twist zijn ontstaan met een bewoner Bij deze oneenigheid schijnt het rru-s een voorname rol te hebben gespeeld, want later bleek dat Van E bij zijn arrestatie door de gemeentepolitie een niet gevaarlijke steek wond in de zijde had bekomen Inmiddels werd het politieonderzoek met groote aetivi teit voortgezet Het pad hetwelk leidt v;in den Berghemsehenweg naar de Teugenaars straat en dat loopt achter het café van v a W werd door de politie afgezet Voorts maakte men gebruik van de speurdersc-apai i- teiten van den rijkspolitiehond van brigadier der rijksveldwacht v d Vijver uit Heesch Bij het voortgezette politieonderzoek werd Van aan een streng verhoor ohdérwörpéh en zijn tegenstrijdige verklaringen leidden ertoe, dat hij in het politiebureau werd ingesloten. Zon dagmiddag is het parket uit s-Hertogenbosch op de plaats des onheils aangekomen, teneinde zich van de situatie op de hoogte te stellen. Het lijk van den verslagene is door de justitie in beslag genomen en naar het St. Anna zie kenhuis ter plaatse overgebracht, waar Zon dagmiddag sectie werd verricht door de doc toren Hesselink en den Hartogh. Het politie-; onderzoek wordt met kracht voortgezet." BOERDERIJ AFGEBRAND Te Midwolda (Old) is gisteravond de kapitale boerderij van den heer R. F. Brouwer in vlammen opgegaan. Kortsluiting bij het dorschen is de ver moedelijke oorzaak. De schade wordt door verzekering gedekt. Ernstige trambotsing te Rotterdam Zondagmorgen vroeg, omstreeks half tien, heeft in Rotterdam een vrij ernstige trambotsing plaats gehad tusschen twee motorwagens van lijn 9 der Rotterdam- sche Electrische Tram. Deze botsing heeft groote materieele schade teweeggebracht, terwijl de bestuurder van een der motor wagens vrij ernstige verwondingen op liep. Een conducteur en twee passagiers liepen lichtere verwondingen op. Het ongeval is gebeurd, doordat de 45 jarige trambestuurder P W Riemens. wonende in de Dr de Visserstraat, te Rotterdam door een verkeerd gestelden wissel is gereden Hij kwam met zijn tramstel van de luchtbrug over het Feijenoord rangeerterrein den West Varkenoordscheweg afrijden, terwijl op het zelfde oogenhlik eén tweede tramstel van lijn 9 in tegenovergestelde richting reed Bestuur der hiervan was S H Ruissen. wonende in de Bnnaventurastraat te Rotterdam Op den wissel op den hoek van den West Varkenoordscheweg en den Beijerlandsche laan reed de uit de stad komende motorwagen met bijwagen de trambaan van lijn 3 op, en een ernstige botsing bleef niet uit De vier wagens sprongen alle uit de rails en door de groote kracht van de botsing de motor wagens hadden vrij veel vaart braker vrijwel alle ruiten van de trams. Het was op dit drukke punt een heele consternatie. Voorbijgangers schoten ijlings toe en de Geneeskundige Dienst werd gealarmeerd, omdat men ernstige persoonlijke gevolgen vreesde Inderdaad bleek de bestuurder Riemens er vrij ern stig aan toe te- zijn Het voorbalcon, waarop hij gestaan had. was in elkaar gedrukt en hij had dan ook tal van bloe dende verwondingen opgeloopen door de glasscheiwen. terwijl bij onderzoek in het Zuider Ziekenhuis waarheen hij met een ziekenauto van den G.G D werd gebracht, bleek, dat hij voorts inwendige kneu zingen had Hij is dan ook ter verpleging opgenomen. Het was een wonder, dat geen der passa giers bij deze botsing ernstiger verwondingen had opgeloopen De conducteur J P Ruter had eenige verwondingen aan een van zijn knieën, een 52 jarige passagier de banket bakker J. N. Kortman had o.a. een neus bloeding, terwijl een tweede passagier een wondje boven het linkeroog opgeloopen had. Deze drie gewonden zijn naar het Zuider Ziekenhuis gebracht maar konden na behan deid te zijn. naar huis worden gezonden Het tramverkeer van dé drie lijnen aan den Linker Maasoever de lijnen 2 3 en 9 werd hierdoor ernstig gestagneerd Tot tegen twaalf uur konden de trams niet doorrijden en men poogde met een pendeldienst' waarbij de. passagiers moesten overstappen den dienst zoo- doenlijk mogelijk te doen voortgaan Tot overmaat van ramp zakte een takel auto. die de zwaar beschadigde tramwagens uit den weg moest ruimen, in het trottoir weg en niet dan met de meeste moeite en na langen tijd arbeid konden de arbeiders den zwaren wagen weer op den weg brengen. Meisje aangereden Gistermiddag omstreeks één uur is in de Rochussenstraat te Rotterdam een drie-jarig meisje Willie Martin, wonende in de Duyst- straat, door een auto aangereden Het meisje stak plotseling de rijstraat over, terwijl op datzelfde oogenblik de bestuurder zijn auto in beweging zette. Het linkervoorwiel van rte auto ging het kind over den buik. waardoor het kneuzingen opliep. Met een ziekenauto van den G.G.D is het slachtoffertje naar het Kinderziekenhuis aan den Gordelweg ver voerd, waar zij ter verpleging is opgenomen. Een ingesteld politieonderzoek wees uit, dat den auto-bestuurder geen schuld treft. C.V. Mendelssohn en Co. Vierde verslag van bewindvoerders Binnen afzienbaren tijd een accoord Aan het vierde verslag van de bewind voerders in de surséance van betaling van de beheerende vennopten van de commanditaire vennootschap Mendelssohn Co Amsterdam, te Amsterdam, is het volgende ontleend: Sedert het uitbrengen van ons vorige ver slag is het vrijwel onmogelijk geweest, inge volge den oorlogstoestand, met de realisatie der aan de commanditaire vennootschap toe- behooreride activa tot resultaten te komen, mede omdat de handel in verschillende effec ten, met name in Fransche obligatiën, nog niet weder werd toegelaten. De verkoop van vrij liggende eigen effecten, nagenoeg geheel uit incourante soorten be staande, bleef beperkt tot onbeteekenende posten. In het vorige bericht vermeldden wij, dat over den verkoop van een deel der nog res- teerende belangen bij andere ondernemingen, in principe overeenstemming met belangheb benden werd bereikt. Ook thans wordt over dezen verkoop nog onderhandeld; de kritieke omstandigheden hebben een definitieve afdoe ning nog niet mogelijk gemaakt In overleg met den curator werden onder handelingen gevoerd omtrent den verkoop van de kunstverzameling, onder voorbehoud van eventueel vereischte toestemming van autoriteiten. Ofschoon omtrent een aanvaard baren koopprijs in principe overeenstemming werd bereikt zijn de overige bedingen van den verkoop nog niet volledig vastgesteld. Dat de liquidatie van ongedekte debiteuren geen voortgang kon hebben, wordt door den algemeenen toestand in Europa voldoende verklaard. Het in dienst van de vennootschap zijnde personeel werd nog verder ingekrompen; als gevolg hiervan zijn de salaris- en kantoor- onkosten tot minder dan een vierde van het geen zij bij den aanvang der surséance be droegen, teruggebracht Mede door een herwaardeéring van enkele in Sperrmarken uitgedrukte activa, zoowel als crediteuren- en debiteuren- saldi, is het nadeelig verschil tusschen activa en passiva iets kleiner geworden. De onzekerheid over de uitkomst van diverse vorengenoemde onderhandelingen maakt echter een op redelijke verwachtin gen gebaseerde schatting van het eind resultaat voor crediteuren nog steeds niet mogelijk, waarbij tevens niet uit het oog moet worden verloren, dat activa tot een aanzienlijk bedrag niet in het vrije bezit der firma zijn. De nalatenschap van den vader van Mr D. J. van Aalst is nog niet gescheiden en ge deeld. Eerst door deze scheiding en indeeling zal komen vast te staan welke activa in het vermogen van Mr. D. J. van Aalst zullen vallen. In verband hiermede is dit belang wederom pro memorie in den staat van activa en passiva opgenomen. Binnen afzienbaren tijd een accoord De reeds in het vorige verslag vermelde pogingen der firmanten om tot het aanbieden van een accoord te komen, worden actief voortgezét. De moeite om een geregeld con tact met het buitenland tot stand te bréngen, veroorzaakt daarbij veel tijdverlies, doch het is den bewindvoerders bekend, dat boven genoemde pogingen, welke, zooals reeds vroe ger gezegd, in dé eerste plaats beoogen hulp van derden te verkrijgen, tot toezeggingen hebben geleid, die de hoop wettigen, dat bin nen afzienbaren tijd een accoord zal kunnen worden aangeboden. WOLHANDKRAB GEVONDEN De heer D. G. de Kruyf uit Utrecht, die gisteren aan het visschen was in de wetering onder de gemeente Schalkwijk, heeft in zijn net een wolhandikrab gevangen, welke hij ter besohikking heeft gesteld aan dr. Olie, direc teur van het Visscherijstation. Betalingsverkeer met Zwitserland In aansluiting op de bekendmaking van 12 Augustus j.l. heeft het Ned. Clearinginstuut nadere bijzonderheden gepubliceerd omtrent het betalingsverkeer met Zwitserland. Wat de nieuwe wederzijdsche verplichtingen be treft, de uitbetaling aan crediteuren zal zoo wel in Zwitserland als in Nederland zonder wachttermijn plaats vinden. Inlichtingen zijn. te bekomen bij de Kamers van Koophandel, de banken en het clearing instituut. Machtigingssysteem voor den aankoop van bouwmaterialen De regeeringscommissaris voor den weder opbouw heeft voor de uitvoering van bouw werken, goedgekeurd na 1 October 1940, een machtijfings-systeem voor den aankoop van hout, ijzer en staal, en uon-ferro metalen in gevoerd. Tegelijk met de toezending van de goed keuring voor de uitvoering van een bouw werk aan den principaal, worden door het regeeringscommissariaat machtigingen voor den aankoop van bovengenoemde materialen in den vorm van bonnen toegevoegd, waar-, mede de principaal, de bouwondernemer o£ hun gemachtigden bij de betrokken leveran ciers tot aankoop van de toegestane hoeveel heden materialen kunnen overgaan. Aangezien het door de invoering van dit systeem niet meer mogelijk zal zijn een groo- tere hoeveelheid materiaal te koopen dan de hoeveelheid, waarvoor het regeeringscommis sariaat vergunning heeft verleend, is het in het belang van de aanvragers, de benoodigde hoeveelheden van bovengenoemde soorten materialen nauwkeurig te berekenen met be hulp van de door den regeeringscommissaris getroffen „maatregelen ter besparing op bouwmaterialen" dd. 21 Augustus 1940. In het bijzonder wordt de aandacht er op gevestigd, dat in de kolommen van het aan vraagformulier moeten worden ingevuld de totale hoeveelheden bouwmaterialen, welke blijvend tot het bouwwerk behooren. Bovendien moet echter in de toelichting op de laagste bladzijde van het formulier, overeenkomstig de specificaties, voorkomende in de kolommen, aangegeven worden, welke hoeveelheden van deze materialen reeds in het bezit zijn van den principaal of den bouw ondernemer. Voor betonwerken dient het .totaal te bekisien oppervlak van beton even eens in de toelichting te worden vermeld. Ged. staten van Utrecht Bij de griffie van de Provinciale staten van Utrecht is bericht ontvangen, dat ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen met ingang van 8 October ontslag heeft ge vraagd als lid van de gedeputeerde staten van Utrecht Het ligt in de bedoeling om in de zitting der Provinciale Staten van 5 Novembêr deze opengekomen plaats aan de orde te stéllen. EEN GEMEENE STREEK Eenige jongelui in de omgeving van Schoon hoven hebben van de duisternis die tegen woordig 's avonds heerscht gebruik gemaakt om op ergerlijke -wijze hun baldadigheid te uiten. Deze week op een avond hebben ze een rietschoof dwars op den Lekdijk gelegd en rustig achter een rietschelf afgewacht, wat er gebeuren ging. Toen tegen 10 uur enkele late wielrijders zich naar huis spoedden is een hünner over deze hindernis, "dié hij met zijn afgeschermde lamp pas op het laatste oogen blik opmerkte, gevallen. Door bet gelach, dat van achter de rietschelf opsteeg, hoorden de fietsers, dat hier opzet in het spel was en slaagden ze er in een der daders te herkennen. Nadat aangifte bij de rijkspolitie te Schoon hoven was gedaan, heeft deze proces-verbaal opgemaakt tegen een 25-jarigen V. uit Berg ambacht, die bekend heeft de hindernis op den weg te hebbeD gelegd. vluchten naar vijandelijk gebied. - De benzine-tanks van de op een der Duitsche vliegvelden gevuld (foto w.ltbild) De oorlog lor ree - Een Schnellboot wordt in gereedheid gebracht voor een tocht naar vijandelijk geb-ed (Foto Weltbild) Op de puinhoopen van een der Londensche industrie- Duitsche bombardementen ernstig geteisterd werd wijken, welke door de (Foto Weltbild) ime aanvoer van kleine visch aan den etslag te Scheveningen. De garnalen, welke als een re lekkernij bekend staan, worden direct na de vangst aan boord gekookt (Foto Sch,mmeipennmah) .Beschavingsarbeid op het strand. - Steeds, als de wind het zand aan het Scheveningsche strand heett doen opwaaien, wordt de zaak weer .vereffend" (Foto Schimmelpenninqh)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5