JHcuwir ^eiïtsdjf (tfourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken MOLESTVERZEKERING 4. innementsprys: per 3 maanden in Lelden en in plaatsen c; waar een agentschap gevestigd Is 2-35 Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct Allee bij vooruitbetaling. 'ertentieprijzen: 22% ct per regel Ingezonden Mede- deeUngen 45 ct. per regel Minimum 5 regels. Bewijsnummer 5 ot Bij con tract belangrijke korting Bar. Redactie en Administratie: BREESTRAAT 123, LEIDEN. Telefoon 22710. (Na 0 uur 23166). Postbox 20. Postrek. 66030. No. 6230 DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1940 21e Jaargang Abonnementen, Advertenties, ttlyijn teruggeroepen geschiedenis der Hervorming zijn Calvijn en Genève niet te schei deze stad toch, gelegen in het tref- _n drie landen, heeft de Reformator ..angrijkste deel van zijn leven door- £ht en heeft hij gestreefd naar de •king van zijn denkbeelden. Zich jen wetend door zijn roeping Cal- as een der eersten om de roepings ite te ontplooien duldde hij, de en tevens onbaatzuchtige, geen ling tusschen theorie en practijk, ien leer en leven. Dat dit geen weg den minsten weerstand, kwam il duidelijk openbaar in de weder- en, die zich voor thans vier _n in Genève voordeden, t was in het jaar 1536, dat Calvijn, Szend en trekkend, ook in de stad waar hij later zulk baanbrekend Uaro'r>! zou verrichten. Hij had niet het iemen, er langer dan één nacht te teven, en zou den volgenden dag zijn voortzetten. inève was een stad, waarin de Her- ting weliswaar ingang had gevonden, üfs officieel was geproclameerd, doch jepgang ontbrak nog geheel. Men was ic forma tio veeleer om politieke rede- dan om uitsluitend godsdienstige en lelijke toegedaan. De prediker Farel «edde er al zijn zorgen en inspanning om hierin verbetering te brengen, r het zaad scheen als uitgestrooid op rotsen, en op rotsen is het moeilijk gen. ten Farel dan nu van Calvijns ver in Genève hoorde en hem, aanvan gt tevergeefs, tot een langer oponthoud 'itte over te halen, zeide hij tot den lemmer de beroemde woorden: „Gj - |kt van uw studip ex> met; welnu, ik jn [aar u thans in den" naam van den al- "jtigen God, dat, als gij in zoo grooten I der kerk uw hulp ons onthuudt en •en meer dan - '.us Christus zoekt, uw studiën en uw rust vervloeken .,1 tze vlammende taal beteekende het n van Calvijns arbeid in Genève. Hij •aardde zijn taak, schreef een geloofs- denis, die algemeen werd aanvaard, ;ag de vruchten van zijn gestadigen rijpen. Maar met de actie rees ook to:* teactie, vooral toen Calvijn er sterk Androng, dat bü een ieder leer er i elkander zouden dekken. De krach- dreigden te botsen en er was geen te aanleiding toe noodig om het con- \i-, te bewerken. Dat conflict was er, toen laad" van de stad bij een aangele- ieid van overigens niet overwegende ekenis in de kerkelijke zaken te moeten ingrijpen. Calvijn en 1 weigerden kort daarop, Paschen het Avondmaal te bedienen en den ^nden Dinsdag werden zij afgezet en stad verbannen, e jaren heeft de scheiding niet ge- |d. De afwezigheid van elkaar bracht ertoe, de zaken te zuiverder te bekijken. Men begreep, wat men Vooral de burgers van Genève za- lat in. Want in deze stad werd de and steeds ongunstiger. Wanorde en lelijkheid namen toe. En evenredig inede begon het verlangen naar de {komst van Calvijn te stijgen. En de- lagen, op 21 September, is het juist eeuwen geleden, dat de Raad der den Hervormer plechtig verzocht, de stad weer te keeren. ilvijn was Genève niet vergeten, zoo als Genève hèm had vergeten. Maar karzeling was groot. „Er is geen plek fe wereld, die ik zóózeer vrees als Ge- 1', aldus schreef hij. Doch hij voelde zijn roeping, en tenslotte gaf hij toe. ^ied God mijn geslagen hart als offer j beleed hij, „ik onderwerp gehoor- i mijn geboeiden geest". 13 September zagen de burgers van Genève hém 1 binnen de muren van hun stad. in meene niet, dat Calvijn zich er in I moeilijke dagen op spitste, zoo raagzaam mogelijk te zijn. Men had >in dit alles de zaken niet gemakke- y'f gemaakt. Toch is het teekenend, dat list in ballingschap een werk over het - pale punt van de Avondmaalsleer Schrijven, waarover Luther zich met deering heeft uitgelaten. Inderdaad, Üs mén de beginselen volstrekt zuiver t, kunnen er nog zoovele motieven _- pvereenstemming zijn. i t i wat het conflict tusschen Calvijn en ve voorts betreft, het ging om het P en goed zien van de onderscheiding hen de verschillende levensterreinen, t tusschen de terreinen van kerk en Dat was het centrale van deze I, waaraan overigens niets mensche- vreemd was. We zeggen niet, dat het angs anderen weg had gekund, maar is, dat men door dit conflict de ver ing tusschen kerk en staat beter is zien. »<nt het incident moge dan in 1541zijn DE VERDUISTERING het belang van de naleving van bepalingen ten aanzien van de ver- nsondergang 19 Sept. 7 u. 46. nsopgang 20 Sept. 7 u. 22 m. Generaal der vliegers Fr. Christiansen Onderscheiden De Rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche rijk Hermann Goring heeft den Duitschen militairen bevelhebber in Nederland, generaal der vliegers Fr. Christiansen, het gouden vlieger-kenteeken met briljanten verleend. Deze onderscheiding is tot dusverre in slechts weinig gevallen verleend, aldus meldt het A.N.P. Hoe granen te bewaren Een belangrijke, maar ver waarloosde vraag Tot dus- erre werd minder aandacht aan het bewaren der geoogste granen geschon ken, dan wel met het oog op een rationeele bedrijfsvoering goed is. Thans nu alles gedaan moet worden orn de productie zoo hoog mo gelijk op te voeren is het ook van belang om de bij het bewaren van oen oogst optredende verliezen zooveel mogC'jk te beperken. Het 33 do veenkoloniale boerenbond ge weest, die d-t vraagp.naar voren bracht en aan de afdeolingen zocht om een aantal vragen te bear.lv/oorden. Aan de band van deze vragen, door de praktijk bf oord is een rapport samenge steld, over de bewaring van granen bij de boerderij. Dit rapport komt tot de volgende conclusies, die in breeder kring belangstelling zullen trekken: „1. Er dient meer zorg aan het oogsten te worden besteed. Speciaal dient gelet te wor den op den juisten tijd van zichten, de wijze van ophokken, het hokrijp en onder gunstige weersomstandigheden binnenhalen. Vooral geldt dit voor tarwe en rogge. 2. Bewaring in gesloten schuren is het beste. In mijten is dit wel mogelijk, mits deze zorg vuldig, door iemand met ervaring, worden opgebouwd. 3. Het graan laat zich het best in onge- dorschten toestand bewaren. 4. Het verdient aanbeveling dat de broei er geheel uit is alvorens-met dorschen wordt begonnen. 5. Vele bedrijven ondervinden moeilijkhe den met de bewaring, vooral in streken met gemengd bedrijf, waar de bergruimte te klein of de inrichting ondoelmatig is. 6. Het best blijft de kwaliteit bewaard in gesloten schuren met beschoten dak, of met riet. Betonnen vloeren verdienen alle aanbe veling, terwijl meer zorg aan een doelmatige ventilatie moet worden besteed. 7. Een dak van cementpannen of pannen met asfalt eronder is ondoelmatig. Vocht is één der grootste vijanden bij de bewaring. Een lage grondslag is daarom ook nadeelig. 8. Het gedorschte graan kan vrij goed be waard worden in zakken op stroopakken of hout, zoo ver mogelijk van den buitenmuur af. Holle, sthoone jutezakken zijn geschikt Stof in de schuur is nadeelig. Op een drogen betonvloer zijn stroopakken niet noodzakelijk. Het is gewenscht, dat goede en minder goede partijen direct gescheiden worden. De laatste dient men het eerst op te ruimen. Het is moeilijk een minder goede tast te verbete- i. Geregeld omstorten, omscheppen, waaie- i en desnoods „zonnen" kunnen achteruit gang in kwaliteit remmen. 10. Het werken in gedorschte granen dient bij droog weer en droge lucht te geschieden. Bij vochtig, mistig weer dienen ramen en deu- gesloten te blijven. Partijen van goede kwaliteit worden zooveel en zoo lang mogelijk met rust gelaten." (Vervolg van de eerste kolom.) afgesloten, de geschiedenis ging voort en zij bracht voor de Hervorming en niet het minst voor de stad Genève tal van belangrijke jaren. Uit vele landen, waarin het zaad der Reformatie ontkiemde, trok ken mannen naar dat trefpunt aan het Zwitsersche meer, om onderwezen en ge sterkt hun arbeid in eigen streken aan te vangen en voort te zetten. De Raad van de stad stond voortaan in de zijde van Calvijn en was ook ge schaard rondom de sponde van den Her vormer, toen deze na een arbeidzaam en gezegend leven op zijn sterfbed lag. De tijden waren veranderd, onder de men- schen was er verwijdering en toenadering geweest, maar Gods Woord bleef onver anderd staan. VERBETERING In den eersten regel van onze driestar van gisteren, „Merkwaardige verwijten", is een woord uitgevallen. Men leze daar: „Eenige weken geleden stelde Het Vaderland de vraag...." enz. Een reis door de Oostmark Bezoek aan de Nederlandsche kinderen Meer dan zesduizend Nederlandsche kinde ren uit de groote en kleine steden van ons vaderland, doch deels ook van het platteland, hebben bijna twee maanden doorgebracht in de Oostmark, in het Salzkammergut en in de omstreken van Linz. Zij hebben daar, behalve dat zij een uitstekend tehuis en een liefderijke verzorging vonden, genoten van het heerlijke natuurschoon van een van de meest aantrek kelijke deelen van ons continent. Een aantal vertegenwoordigers van de Nederlandsche pers heeft op uitnoodiging van den gouwleider en rijksstadhouder Eigruber een bezoek aan de Oostmark gebracht om te zien hoe de kinderen waren ondergebracht, hoe zij werden gevoed en hoezeer zij zich vermaakten in het prachtige landschap van de Oostmark. Maar dat was niet het eenige doel van dit bezoek. De Oostmark, het oude Oostenrijk, maakt sedert 1938 deel uit van het groote Duitsche rijk. En het tweede doel van deze reis was om te zien, hoe thans de Oostmark bloeit. Hoe handel en industrie ziph met reuzenschreden hebben ontwikkeld, hoe thans geen sprake is van werkloosheid en in tegendeel duizenden arbeiders van meer dan twintig nationaliteiten werk en brood gevon den hebben in de industriecentra, die daar de schilderachtige Oostmark, het land met zijn prachtige natuur en gelukkige be volking verrijzen. reis werd gemaakt onder leiding van den legatiesecretaris dr. Herbert Witt- m a n n en ging, door een vergissing langs een andere route dan aanvankelijk was vastge steld een vergissing die de reis echter inte ressanter zou maken, want men kreeg nu gelegenheid om te constateerèn dat er geen woord waar is van de fantastische verhalen over verwoestingen in de grootindustrie centra van het Roergebied. Geen station was verwoest, of zelfs maar beschadigd. Geen ruit .was gebroken en geen rail was verbo gen. Zoo was het ook te Keulen, waar wij per trein dwars door de stad gingen. Van een verwoesting, van een bominslag was niets, maar dan ook nies ".e bespeuren. De Keul- sche Dom heeft ir. dezen oorlog niets gele den. In volle pracht staat het machtige ge bouw, het feeld van de oude keizersstad be- heersche;.id. Op de velden en landerijen wordt hard gewerkt en wanneer men niet diep door drongen zou zijn van den ernst van de tij den, zou men in Groot-Duitschland nauwe lijks merken, dat er oorlog was. Misschien zijn er meer jonge menschen en meer vrou wen aan het werk dan men gewoonlijk ziet, doch men merkt, dat ieder, van den laag- sten beambte tot den hoogsten machthebber zijn plicht met liefde vervult. Het lied van den arbeid klinkt in Duitschland in mach tige accoorden. In Linz, een groeiende industriestad, die in een paar jaar van f0,000 tot 160,000 inwoners is toegenomen. Rjim 30,000 personen van vrijwel alle nationaliteiten van Europa vinden op het grondgebied van Linz werk. Er is dus huizennood. Maar er wordt aan alle kanten van de stad gebouwd: groote en fraaie kwartieren voor arbeiders, ruime huizen, die duizenden onderdak zullen ver schaffen. Het was weer vroeg dag zoo schrijft de man die namens het A.N.P. de reis mee maakte. De Gauamtsleiter für N.S. Volks- wohlfahrt S.S. Oberf lihrer Dr. Langoth ont ving ons in het N.SV.liuis; hij is een der organisatoren van de uizending der Neder landsche kinderen. En hij vertelde, hoe de Oostmark steeds gemeend had nog een schuld aan Nederland te hebben. Wij wilden zoo zeide hij helpen. Het was niet gemakkelijk, vlak na den oorlog; maar wij zetten door. Natuurlijk waren er onder de Nederlandsche kinderen eenige lastige elementen. Maar al heel gauw ging alles uitstekend. U zult uzelf kunnen overtuigen. En wij hebben ons overtuigd. Wij hebben gepraat met de jeugdige landgenooten en met hun pleegouders. De gouwleider en P.ijksstadhouder Eig ruber, leider van de Reichsgau Oberdonau, ontving ons echter tevoren in het landhuis, een hstorisch gebouw, waar in een der ont öijzondere tijden vragen bijzondere maatregelen. Voor de tentoonstelling, welke de Vereeniging ven Beeldende Kunste naars .Naarden Bussum" Zaterdag a.s. organiseert, is een expositieruimte in den vorm ven een groote linnen tent te Bussum gebouwd (Foto Pax- Holland) vangstzalen de gouwleider een uiteenzetting gaf, niet slechts van de kinderactie, doch ook van de politieke gebeurtenissen in de Oost mark, de geboortestreek van Adolf Hitler, in deze omgeving zijn jeugd doorbracht te Linz de vereeniging van de Oostmark met Duitschland afkondigde. Na deze officieele ontvangsten, die het voordeel hadden, dat wij ons zeer snel konden oriënteeren omtrent de sociale verhoudingen en de gevoelens in de Oostmark, ging het per auto het land in. Een liefelijk landschap. Over zacht glooiende heuvels, langs groene velden en door schilderachtige dorpjes ging de reis. Moeizaam klom de autobus de Poestlingberg op. Een onvergetelijk uitzicht over een deel van de Oostmark wachtte ons. En daar na een smakelijke en gezellige lunch ont moetten wij een groep Nederlandsche kinderen. Een vroolijk troepje was het, waar wij kennis mee maakten. „En hoe hebben jullie het gehad?' was natuurlijk onze eerste vraag. „Prachtig heerlijk"dat waren kort weergegeven de antwoorden. Er zijn zelfs kinderen, die graag in de Oostmark zouden blijven. En.... er zijn ook pleegouders, die graag hun tijdelijke spruiten zouden adopteeren. Zoo was er een wederzijdsch begrijpen en er groeide een liefde en een band, die na het vertrek naar Nederland, dat aanstaande is. niet zal worden verbroken. Natuurlijk waren er kinderen, die zich niet gemakkelijk aanpasten, die lastig en humeurig waren. Er moesten er enkele terugmaar de pleegouders hebben blijkbaar hun uiterste best gedaan om het de Nederlandsche jeugd naar den zin te maken. Zij spaarden kosten noch moeite en zij maakten tochten met hen door het schoone land.kortom het over- groote deel vermaakte zich kostelijk. Het viel op, dat de jongens en meisjes uit de groote steden afkomstig er zoo uitstekend uitzagen. De „recordhouder" is niet minder dan 24 pond aangekomen. We hebben dien „Dik Trom" niet ontmoet, maar veel van zijn kameraadjes wisten zij het dan min der gewichtstoename van eenige kilo's te melden. Wat de kinderen geleerd hebben? Een aardig mondje Duitsch en vele liede ren. Zij hebben leeren zingen. De oude en nieuwe Duitsche liederen, doch ook onze Nederlandsche schoolversjes. En verhalen uit het Oostmarkland, sprookjes en vertellingen uit de oude doos, hebben zij in zich opge nomen en zij zullen die geschiedenissen verder vertéllen in Amsterdam, in Rotter dam en Den Haag, in de kleine dorpen en steden van ons vaderland. Een factor om rekening mede te houden voor de Nederiand- sche filologen. BEGEERDE WAREN In nachtelijke uren hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het magazijn van een levensmiddelenbedrijf aan de Kerkstraat te Hilversum. De buit omvatte 435 ons-pakjes thee en drie balen koffie. EEN NIEUWE B AGG E RIN ST ALL ATI E ij de werken voor den N. O.- polder in bedrijf gesteld Bij de werken voor den N. O.- on6eveer 26 meter hooge toren gebouwd, waarin de onderscheidene machines geplaatst zijn en waardoor ook de schepemmers loopen. Deze zijn echter van geheel anderen vorm en afmeting dan wij ze bij de gewone bag- Bij de Zuiderzeewerken, d.i. de droogma- germolens kennen. De lengte is gelijk aan king van het gedeelte dat de Noord-Oostpol- zijn, heeft de firma Blankevoort een breedte der zandschuiten; zij scheppen hieruit bij enorme hoeveelheden de bagger, u voeren die omhoog en storten haar in den nieuwe en zeer groote bagger-mstallatie in bak> waama door cen 60 meter ^nge bedrijf gesteld, de grootste, zoo deelde ons goot afgevoerd wordt naar de plaats waar de ontwerper, ir. L. C. de Boer, mede, die zij gestort moet worden. Die goot is voorzien ooit in Europa aan het werk geweest is. Het van een smal voetpad met leuning, en is is een z.g. vloeimolen, een reusachtig ijzeren opgehangen in een tweetal 30 m hooge mas- gevaarte, in ons land gebouwd, dat rust op ten, de z.g. „bokkepooten". Op een der pon- vier twee aan twee gekoppelde pontons, tons is de machine geplaatst, die de eigen Hiertusschen is een ruimte gelaten, waar- kracht voor het drijven van de ingewikkelde in de den grond verplaatsende bakken machinerie van den molen opwekt. Per uur kunnen varen. Boven de pontons is een verzet de installatie 600 m3 grond. 6 October wintertijd De Deutsche Volkswirt deelt mede, dat in het geheele Duitsche rijk op 6 Octo ber des ochtends te 3 uur de klokken een uur achteruitgezet zullen worden. Hiermede zal een einde worden gemaakt aan den zomertijd, welke in het voorjaar werd ingevoerd, teneinde langer van het daglicht te kunnen genieten. Deze maatregel zal ook gelden voor het bezette Nederlandsche gebied, zoodat hier dius de Middel-Europeesche tijd zal gelden. Uit de Pers Mr. C. D ij s t r a, kantonrechter-voorzitter van de Pachtkamer te Leeuwarden, schrijft in het Friesch Dagblad: In het „Besluit van de Secretarissen- Generaal van de Departementen van Land bouw en Visscherij en van Justitie ter voor koming van pachtprijsopdrijving' komen verschillende bepalingen voor, die belangrijk afwijken van hetgeen tot op 17 Augustus 1940 den datum van inwerkingtreden van ge noemd Besluit gold voor het verpachten van landerijen. De Pachtkamer acht het wenschelijk aan enkele van die bepalingen ruimere bekendheid te geven, omdat haar uit de na 17 Augustus j.l. ter toetsing ingekomen contracten gebleken is, dat daarmee niet of niet voldoende reke ning wordt gehouden, het geen voor den verpachter zeer onaangename gevolgen kan hebben. Zoo is het verboden een pachtovereenkomst of een overeenkomst tot wijziging of aan vulling van een pachtovereenkomst te sluiten, indien de bedongen pachtprijs hooger is dan die. welke voor het verpachte gold op 1 Sep tember 1939. Wordt een overeenkomst in strijd hiermee gesloten, dan is de pachter niet ver plicht den pachtprijs te betalen en is hij ook overigens tot geen enkele vergoeding gehou den. In dit verband wordt er op gewezen, dat onder „pachtprijs" wordt verstaan het geheel van de door den pachter op zich genomen verplichtingen. Dus, als het bedrag, dat de pachter thans aan pacht moet betalen, gelijk is aan dat, hetwelk hij betaalde op 1 Septem ber 1939, maar b.v. de lasten, de kosten van verzekering, van onderhoud, e.d., die nu voor zijn rekening komen, hooger zijn dan op 1 September 1939, dan is de „pachtprijs" hooger en treedt het bovenvermelde gevolg in. Verder is het vanaf 17 Augustus 1940 ver boden openbare verpachtingen te houden en worden verkoopingen van gras op stam en hooilandverpachtingen als verpachtingen be schouwd. De verpachter moet bij het door hem in te zenden pachtcontract (of akte van wijziging) overleggen een afschrift van de pachtovereen komst, die op 1 September 1939 voor het ver pachte gold of, indien hij daartoe niet in'staat is bv. doordat toen geen schriftelijke overeenkomst bestond of doordat niet hij toen de verpachter was een verklaring omtrent den prijs en zoo mogelijk, omtrent de voor waarden, die op 1 September 1939 voor het verpachte golden. Deze stukken die vrij van zegel zijn moeten door den verpachter niet door een gemachtigde zijn onder teekend. Voldoet de verpachter hieraan niet, dan is weer de pachter niet verplicht den pachtprijs te betalen. Dit geldt thans ook, als een pachtovereenkomst of akte van wijzi ging niet tijdig (binnen acht dagen, nadat zij is f?ngegsan) Is ingezonden; de bepalingen v:>" ae Pachtwet zijn te dien aanzien vee! minder streng Uit het hierboven r.nelde blijkt, dat het voor OPSTALLEN. INBOEDELS en inventaris sen van woon- en winkelhuizen, boerderijen e.d. IS WEER MOGELIJK. LAGE PREMIE Inlichtingen verstrekken PONTIER KARREMAN Makelaars in Assurantiën. Telefoon 38535. WESTERSINGEL 9b, Rotterdam Bellevoyssiraal 75, R'dam. Tel. 32631—36235 VRAAGT ONS PROSPECTUS» STAATSEXAMEN A en B H.B.S. (extraneus; A en B ONDERWIJZERSAKTE Mulo-diploma RESA - ARNHEM (BEKENDE SCHRIFTELIJKE CURSUS). Naar aanleiding van zoo'n tirade kan men met recht zeggen: het woord is aan de ondes- kundigen. Deze meneer schrijft met veel air over vakbewegingsvraagstukken, maar hij weet er kennelijk niets van. Op de vragen, welke in de eerste alinea van ons citaat staan, kunnen we volmondig ant woorden: ja, dat hebben ze. En in verband met de vraag in de tweede alinea willen we met alle genoegen op de prac tijk wijzen. De typografen het is in elk eenvoudig hand boek over de sociale geschiedenis der vorige eeuw na te slaan behoorden tot de eersten, die zich organiseerden. Zij zijn het geweest, die voor de andere groepen eveneens de gedachte van organisatie propageerden, teneinde deze vaak minder bedeelde kameraden mee omhoog te trekken. We willen een voorbeeld uit later tijd er naast zetten. Wattel, een typograaf uit Middelburg, was omstreeks 1914 een grootq propagandist voor de Christelijke vakbeweging'onder de land arbeiders in Zeeland; al zijn vrije avonden gaf hij voor dit werk en van zijn schamel loon be taalde hij meermalen de reiskosten. Naast hem zijn er vroeg en laat en ook In dezen tijd tien tallen te noemen, die bijv. als voorzitter of secre taris van een Christelijken Besturenbond hun vrijen tijd offeren voor onbezoldigden arbeid voor hun medearbeiders uit de andere bedrijven. Dat de verschillende groepen arbeiders zich nauw met elkander verbonden voelden, bleek reeds uit hun aaneensluiting in een vakcentrale, waar de bouwarbeiders naast de typografen en de metaalbewerkers en de kantoorbedienden en de landarbeiders stonden. De vakcentralen orga niseerden bij groote conflicten steunbewegingen. Dan liep de bouwarbeider met een lijst, om geld bijeen te brengen voor den loonstrijd van den metaalbewerker. En hij teekende natuurlijk zelf ook. En evenzoo deden de andere groepen. Precies alles, wat meneer Rr vraagt, was theorie èn praktijk, was woord èn daad in de vakbeweging van verschillende richting. Maar meneer Rr weet dat niet en deed niet de moeite, om het na te gaan. Toch schreef hij met ;n air van deskundigheid er over. Het woord is aan de ondeskundigen. Reparatie van Duitsche binnen vaartschepen in ons land Het is thans in overeenstemming met de nauwe samenwerking tusschen Duitschland aan den eenen kant en Nederland en België aan den anderen kant mogelijk geworden om reparatie van Duitsche binnenschepen ook ui Nederland en België te doen geschieden. In de eerste plaats komen voor zulke repara ties Rijnschepen en West-Duitsche kanaal schepen in aanmerking. De Kölnische Zeitung waaraan wij dit bericht ontleenen, voegt er aan toe, dat de Duitsche binnenscheepvaart dit besluit toejuicht daar de Duitsche werven voor de binnenvaart het reeds sedert vela jaren zeer druk hebben. Vroeger wc: n zulke reparaties, zij het in ilemeren omvang, dikwijls in Nederland en

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1