Nieuwe aanvallen op Londen's havengebied DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1940 FACIEI Voor de nachtelijke aanvallen begonnen was gisteren te Londen reeds zesmaal alarm gemaakt Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Duitsche formaties gevechtsvüegera hebben op 10 September en in den nacht van 10 op 11 September wederom een reeks militaire en voor den oorlog be langrijke dpelen in Engeland aangevallen. Het zwaartepunt was daarbij Londen, waar industrie-centra en militair-belang rijke installaties met succes met bommen werden bestookt. Op 10 September werd in de Britsche hoofdstad reeds vóór 22 uur zesmaal luchtalarm gemaakt, d.w.z. nog vóór de Duitsche nachtelijke aan vallen volledig waren begonnen. In den loop van den dag werden voorts uitge breide verkenningsvluchten ondernomen, die waardevolle gegevens opleverden over de tot - dusverre bereikte resultaten en over nieuwe aanvalsdoelen. In den afgeloopen nacht, aldus het D.N.B. nader, zijn wederom voortdurend bomaan vallen ondernomen óp de Britsche hoofdstad door Duitsche gevechtsvliegtuigen. De ge zochte doelen waren ook in den nacht duide lijk te zien, daar nog steeds in de havenwer ken en fabrieken groote branden woeden, die ontstaan zijn tijdens de aanvallen der laatste dagen. Op enkele plaatsen staan nog ver scheidene olietanks in brand, die reeds op 8 September getroffen waren. In de nabijheid van de oude branden zijn thans nieuwe brand haarden ontstaan, welke den Duitschen vlie gers de volgende nachten weer den weg zullen wijzen. Het luchtalarm in het gebied van Londen was vannacht om 3 uur 43 geëindigd, nadat het 8%.uur had geduurd. De directie van de Londensche waterleiding heeft over de radio een bekendmaking laten uitgeven, waarin er bij het publiek op wordt aangedrongen in den eerstvolgenden tijd bij zonder zuinig te zijn met water. Het verbruik moet met bet oog op de door de luchtaanval len aangerichte schade beperkt worden. De uitwerking van de Duitsche aanvallen De Stockhoïmsche ochtendbladen, aldus het D.N.B., bevatten weer berichten uit Londen over de jongste phasen van de Duitsch lucht aanvallen op cle Britsche hoofdstad. Zoo meldt de Londensche correspondent van Stock- holms Tidningen, dat het voortdurende luchtalarm, afgezien van de deprimeerende uitwerking, zware storingen in het indus- trieele leven van Londen teweegbrengt. Men weet in Londen' nauwkeurig, dat alles tot nog toe slechts een begin, slechts voorposten gevechten. zyn en vraagt zich af, of het moreel van de Londenaars zal standhouden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is het luchtalarm in Londen begonnen nog voordat de duisternis was ingetreden. Kort daarop reeds werd het bombardemerit zoo hevig, dat niemand zich buiten de schuil plaatsen waagde. Zelfs de telegraafverbin dingen had men moeten onderbreken. Men leed onder eén gevoel van onmacht. In het Oosten van Londen zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag weer vele der vioegere brandhaarden opnieuw opgelaaid. De schade is zeer groot, maar het is verboden haar bekend te maken, opdat de Duitsche vliegers daaruit geen gevolgtrekkingen kun nen maken De Londensche correspondent van Dagens Nyheter schrijft: In bevoegde kringen te Londen geeft men toe, dat de Duitsche bomaanvallen in den nacht van Maandag op Dinsdag op de ver keersknooppunten gericht waren. Het spoor wegverkeer heeft eenige beperking onder gaan. Het verkeersministerie heeft de bevol king verzocht niet onnoodig naar en uit Lon den te reizen. Het verkeer van de onder- grondsche treinen is gedeeltelijk gestaakt. Ook het autobus- en tramverkeer is gedes organiseerd. Engelsche berichten Over den Duitschen luchtaanval in den naoht op Woensdag meldt het Britsche ministerie van luchtvaart ojn.: In den loop van hedennacht hebben de vijandelijke luchtstrijdkrachten opnieuw een aantal bombardementen op Londen ten uit voer gelegd-. Er werden branden veroorzaakt in de opslagplaatsen en fabrieken aan de Theems en in de City. Eenige schade werd ook in talrijke andere deelen van Londen aange richt. Een meer volledige mededeeling z; zijner tijd worden gegeven. In den loop van den nacht zyn ook bom men geworpen op Wales, voorts in de streek van het Bristol-kanaal, in het Westen en in het Oosten van Engeland. Reuter voegt hier aan toe, dat de Duitsche bommenwerpers ook Midden-Engeland hebben aangevallen. Gisteren 54 Britsche toestellen omlaag geschoten Gistermiddag hebben Duitsche bommen werpers nieuwe branden in industrie- en havenbedrijven te Londen doen ontstaan. Bij zonder omvangrijk zijn de brandhaarden aan de monding van de Theems. Engelsche jagers trachtten de Duitsche gevechtsvliegtuigen tegen te houden. Zonder zich hiervan iets aan te trekken, zetten de Heinkel-bommenwerpers hun vernietigingswerk voort. Er ontstonden hier en daar weer hevige luchtgevechten. Bij den aanval, die Duitsche gevechts formaties gistermiddag 'hebben onder nomen, zijn ook verscheidene hallen van de Spitfire-vliegtuigfabrieken te South ampton beschadigd. Bij de verbitterde luchtgevechten, die in het Zuidoosten van Engeland zijn ge leverd, werden tot dusver 54 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Achttien Duit sche vliegtuigen worden vermist. De Duitsche gevechtsformaties hebben gis teren bij het invallen van de duisternis den vergeldingsslag tegen Engeland voortgezet. (D.N.B.) Een ander bericht van het D.N.B. luidde: In alle Duitsche militaire kwartieren wordt de barometer met de grootste aan dacht bestudeerd. Vroeg in den middag was het weer zoo veel beter geworden, dat wederom een groot aantal Duitsche vli^gerformatie^ konden opstijgen. Van de kust wan, ;h-'i mariaal wordt gemeld, dat de sterke afdeelingen reeds door de versperring aan de Engelsche Zuidkust waren gebroken en in den loop van den middag boven Londen verschenen. Daar kwam het tot talrijke luchtgevechten. De Duitsche bommenwerpers slaagden er in, een reeks objecten van strategisch belang met succes aan te vallen. Het Duitsche frontbericht Het frontbericht van het D.N.B. meldt: Wederom hebben de Britsche vliegers, zoo als in het weermachtbericht wordt gemeld, den nacht gebruikt voor het lukraak werpen van bommen op de Duitsche burgerbevolking. In het bezette gebied vlogen vijandelijke toe stellen boven Frankrijk en België, doch zij richtten even weinig schade aan als de vlieg tuigen die boven verschillende Noordduitsohe plaatsen bommen lieten vallen. Enkele Brit sche vliegtuigen gelukte het, tot Berlijn door te dringen en hun bommen boven de hoofdstad te laten vallen. Opnieuw zijn op talrijke plaatsen in de woon- en zakenwijken branden ontstaan. In de diplomatenwijk moesten eenige straten wegens instortingsgevaar tijdelijk ont ruimd worden. Een brandbom viel op het Rijksdaggebouw, een tweede trof de academie der kunsten. In twee ziekenhuizen in de binnenstad werden door bommen branden veroorzaakt, die echter, evenals op andere plaatsen, snel gebluscht konden worden. De veiligheids- en hulpdienst, dde onmiddellijk in actie kwam, en het energieke ingrijpen der bevolking zelve hebben voorkomen, dat de talrijke brandbommen ergens schade van grooten omvang konden aanrichten. Niettemin zijn bij deze lukraak bombardementen vijf personen gedood en verscheidene licht gewond. De actie der Duitsche luchtmacht tegen de Britsche hoofdstad is tot dusverre ten uitvoer gelegd volgens een zorgvuldig uitgewerkt plan. Steeds lag het zwaartepunt der aan vallen op strategische objeoten, ofschoon Londen in zijn geheel een groot industrie complex is en derhalve natuurlijk als oorlogs doel moet worden beschouwd. De Britsche vliegers daarentegen hebben opnieuw woonwijken en andere stadsdeelen van Berlijn gebombardeerd, terwijl zich in de nabijheid daarvan niet het minste militaire doel bevindt, tenzij de Engelschen de Ameri- kaansche ambassade in de binnenstad als zoodanig hebben beschouwd. De vergeldingsactie der Duitsche luchtmacht tegen Engeland is onverminderd voortgezet. Bomaanvallen op strategische objecten in stads- en havengebied van Londen hebben talrijke nieuwe branden veroorzaakt. Men heeft kunnen constateeren, dat de blusschings- pogingen bij de oudere branden daarop wer den opgegeven. Tegelijkertijd zijn, vooral in het Zuidoosten van Engeland, met succes vliegvelden, havens en fabriekinstallatles gebombardeerd. Ten Zuiden van de Hebriden heeft een gevechtsvliegtuig een Britsch convooi aan gevallen en een vrachtschip van 8000 ton tot zinken gebracht. Bij de gevechtshandelingen boven Engeland zijn drie Duitsche vliegtuigen verloren gegaan. Van de Britsche vliegtuigen, die Berlijn aanvielen, is er een door afweer geschut en een tweede door nachtjagers neer geschoten. Aan de kust van het Kanaal heeft de scheepsartillerie vier vijandelijke vlieg tuigen neergehaald. Het Duitsche weermochtsbericht Het hoofdkwartier van de Duitsche weermacht maakt bekend: De vijand heeft vannacht op ver scheidene plaatsen in Noord-Frankrijk, België en Noord-Duitschland bommen geworpen, die echter slechts geringe schade aanrichtten. Eenige vijandelijke vliegtuigen slaagden er in tot Berlijn door te dringen en aldaar bommen uit te werpen. Op tal van plaatsen ontstonden branden in woon- en zakenwijken. In de binnenstad werden twee ziekenhuizen ge troffen. In de diplomatenwijk moesten eenige straten wegens het dreigende ge vaar voor instorting tijdelijk ontruimd worden. Een bom viel op het gebouw van den Rijksdag, een andere op de Kunst academie. Vijf burgers werden gedood, verscheidenen gewond. Het krachtige ingrijpen van de veiligheids- en hulpdiensten alsmede van den- eigen be- schermingsdienst der Berlijnsche bevolking verhinderde, dat de talrijke brandbommen grootere schade konden aanrichten. In de stad en de haven van Londen bleven ook gisteren de«installatiés voor de oorlog voering het belangrijkste doel van de Duit sche vergeldingsaanvallen. Er ontstonden tal rijke nieuwe branden. Bovendien werden nog andere belangrijke militaire doelen vooral havenwerken, vliegvelden en fabrieken in het Zuid-Oosten van het Britsche eiland met bommen bestookt. Ten zuiden van de Hebriden bracht een gevechtsvliegtuig een tot een Britsch konvooi behoorend koopvaardijschip van 8,000 bruto ton tot zinken. Bij de gevechtshandelingen boven Engeland gingen drie eigen vliegtuigen verloren. Luchtdoelartillerie en nachtjagers hebben van de vliegtuigen, welke Berlijn aanvielen, elk een toestel neergehaald, terwijl de marine artillerie aan de kust van het Kanaal boven dien vier vijandelijke machines omlaag ge schoten heeft. Von Rheinbaben over de aanvallen op Londen Oud-staatssecretaris von Rheinbaben heeft voor de pers gesproken over Londen als object der Duitsche vergelding. Bij een topo grafische bestudeering van Londen ziet men, aldus von Rheinbaben, dat anders dan in Berlijn, waar de industriewijken veel scherper omgrensd zijn, te Londen de fabrieken, welke voor den oorlog van belang zijn, tusschen de woonwijken liggen. Te Berlijn, zooals ook in Parijs, grenzen de dichtbevolkte westelijke stadsdistricten aan de vrije natuur. Dit is te Londen niet het geval. Westelijk van het Westend loopen nog talrijke toegangswegen, waarlangs een ge- heele reeks fabrieken van strategische be- teekenis ligt. Onder de oorlogsindustrie valt echter veel meer dan de zuivere wapen fabrieken. Men kan staande houden, dat een derde deel van de Engelsche oorlogsbehoeften in een of anderen vorm in verband staat met Londen, hetzij op grond van de productie, hetzij op grond van het verkeer. De Duitsche vergeldingsactie is tot dusverre beperkt ge bleven tot den benedenloop van de Theems. Een radiorede van Churchill De Britsóhe minister-president Churchill heeft, naar het D.N.B. meldt, gis ter a von radiorede gehouden, waarin hij verklart e: Elk oogenblik- van gunstig veer, duiken boven het Britsche eiland heele golven van Duitsche bommenwerpers onder bescherming van jagers op. Menigmaal zijn het drie- tot vier honderd Duitsche machines in één keer. Zij komen in het bijzonder van den kant van het graafschap Kent. Wij hebben hier te doen met pogingen van de Duitsohers, de tuchtheer- schappij over Engeland overdag te winnen. Dit is natuurlijk een beslissende factor voor het geheele verloop van den oorlog. Tot dusver zijn deze pogingen, zoo zeide Churchill, niet gelukt. Engeland kan zich zelfs veel sterker voelen dan destijds in Juli bij het begin van den strijd in de lucht, want door de voortdurende actie wordt van de Duitsche gevechtsvliegers veel gevergd en zullen, als dit nog talrijke weken zoo door gaat, uitgeput raken. Dit verschaft Engeland een zeer groot voordeel. Vervolgens wees Churchill op het dreigen de gevaar van een Duitschen inval, dien hij „een zeer doldrieste onderneming" noemde. De Duitsche voorbereidingen strekten zich langs de Europeesche kust tot Brest uit. Niemand weet weliswaar, of de Duitschers ook maar zullen trachten te komen, doch niemand mag zijn oogen sluiten voor het feit, dat met alle Duitsche zorgvuldigheid een krachtige inval voorbereid wordt en dat hij elk oogenblik tegen Engeland kan beginnen. Churchill spoorde vervolgens de bevolking aan, haar plicht te doen. Ter geruststelling verklaarde hij. dat de Engelsche vloot sterk was, hoewel de Engelsche luchtmacht nume riek in de minderheid was. Hij hei"haalde, wat hij reeds in vroegere redevoeringen over de paraatheid van de Britsche landstrijdkrach ten had gezegd en wees er opnieuw op, dat geen civiele overwegingen zullen gelden. Hij verklaarde hier woordelijk: „Iedere duimbreed gronds in elk dorp en in elke straat zal den vijand duur verkocht worden". De leden van de vrijwillige burgerwachten de plaatselijke verdediging waren volgens de opvatting van Churchill even zeer soldaten als de manschappen "an het staande leger." De bombardementen op Londen, zoo ver volgde Churchill, zijn een deel van het Duitsche invalsplan. Churchill stelde de Duit sche luchtaanvallen op militaire doelen in Londen zoo voor, alsof de Duitsche vliegers „gruwelijk op goed geluk" hun bommen uit- wèrpen. Na lastering van Adolf Hitler en lof aan het adres van de Vereenigde Staten besloot Churchill zijn rede met de Engelschen nogmaals tot eenheid aan te sporen. Het dagelijksch leren te Londen D.N.B. meldt uit Stockholm: Ondanks de strenge censuur verneemt men uit de berichten der correspondenten te Lon den welken omvang de desorganisatie van het burgerlijke leven in de Engelsche hoofdstad reeds heeft aangenomen. Millioenen menschen brengen feitelijk den meesten tijd in de schuilkelders door zonder eenige mogelijkheid te koken, inkoopen te doen, te werken of len bed te slapen. De toevoer van levens middelen is grootendeels gestagneerd, groote pakhuizen aan de Theems staan in brand. Melk en groente zijn nauwelijks te krijgen en de prijzen voor vleesch en visch zijn enorm gestegen. Talrijke wijken in Oostelijk Londen, zitten al dagen lang zonder gas, water en elec- triciteit. De banken betalen particulieren nog slechts tot tien pond sterling per persoon uit, pasmunt is schaarsch geworden en voor dol larbiljetten worden fantastische prijzen be taald. Barclay's bank heeft Maandag als ge volg van den „run" op de loketten de betalin gen tijdelijk gestaakt. In de stadswijken waar sinds Vrijdag onafgebroken branden woeden is in feite geen verkeer. De bewoners van deze buurten, bijna een kwart millioen, zijn dakloos en hebben veelvuldig een onderaak gezocht in de tunnels van den ondergrond- schen spoorweg. In de geteisterde wijken heeft de politie verscheidene personen doodgescho ten die op plundering uit waren. De bevol king schijnt teleurgesteld te zijn, dat ondanks de berichten van radio en pers over het enorme aantal z.g. neergeschoten vijandelijke vliegtuigen, de Duitsche aanvallen in hevig heid toenemen. Dultschland's eigenlijke oorlogsverklaring Het A.N.P. méldt uit Berlijn: „Op dit oogenblik voel ik mij voor mijn geweien verplicht nog eens een beroep te doen op het verstand, ook in Engeland. Ik geloof dit te kunnen doen, omdat ik niet als overwonnene om iets verzoek, maar omdat ik als overwinnaar alleen voor hét verstand spreek. Ik zie geen reden, die tot de voort zetting van dezen strijd zou kunnen nood zaken De heer Churchill kan zich nu van deze mijn verklaring wel weer afmaken met uit te roepen, dat dit slechts de uiting is van mijn vrees en twijfel aan de eind-overwin ning, maar ik heb dan in ieder geval mijn geweten -ontlast ten aanzien van de dingen die komen gaan". Nog geen volle acht weken zijn verloopen. schrijft de Völkischer Beobachter, sinds de Führer in den Rijksdag dit laatste beroep op het gezonde verstand van het Engelsche volk gedaan heeft. Nog kreeg dit volk tijd tot inkeer te komen en de harde lessen ter harte te nemen welke tot dusver uit de ge schiedenis van den Engelschen oorlog voort sproten. Maar weer hebben de Engelschen en thans definitief verzaakt. Zij hebben niet den moed en de zelfcritiek gehad het dreigende noodlot nuchter onder het oog te zier daaruit de eenig. mogelijke gevolgtrekking te maken, zijn z.g. regeering te verjagen en om een schappelijken vrede te verzoeken Hitlers rede van Woensdagavond 4 Septem ber was zijn eerste toespraak sinds den dag van de overneming der macht, 7té jaar ge leden, welke Engeland niet meer de hand tot verzoening bood. Wat vroeger als waarschuwing en aan maning gold, werd toen als onveranderlijk besluit verkondigd: Engeland zal ineenstorten. De geschiedschrijvers zullen eens consta teeren, dat de Führer met deze woorden de eigenlijke oorlogsverklaring aan Groot-Bri- tannië heeft uitgesproken, de Duitsche oorlogsverklaring, nadat het plutocratische Engeland sinds 3 September 1939 door den tekst van zijn nota's en de redevoeringen var zijn regeerders Duitschland oorlogsverkla ringen aan den loopenden band in het gelaat heeft geslingerd. Later pas zullen wij tijd vinden om de oorzaken na te gaan, die het Engelsche volle met zoo groote blindheid geslagen hebben. Dit weten wij echter thans reeds, dat een natie, die zich zoo gedraagt, haar eigen oor deel gesproken heeft en haar tuchtiging ver dient. De tijd der woordenwisselingen is voorbij. Tusschen Duitschland en Engeland spreekt alleen nog de taal der bommen, gra naten en torpedo's. Dan zal het uur komen waarvan de Führer gesproken heeft: het uur, waarop een van ons beiden ineenstort, en dat zal niet het nationaal-socialistische Duitschland zijn". Nog twee Brilsche vliegtuigen neergeschoten Naar het D.N.B. verneemt, zijn in den nacht van Dinsdag op Woensdag nog twee Britsche vliegtuigen, die bommen op Berlijn hadden geworpen, door afweergeschut nachtjagers neergeschoten. Het aantal door afweergeschut, nachtjagers en marinegeschut neergehaalde Engelsche vliegtuigen is daar door gestegen tot acht. Engelsche vliegers boven NoordDuitschland Bombardementen volgens een zeer bepaald plan Bij de aanvallen, die Berlijn in den nacnt van Dinsdag op Woensdag heeft ondergaan, aldus het D.N.B., moet wederom worden vastgesteld, dat de Britsche vliegers bepaald met vermijding van ieder militair of indus trieel doel tijdens zeer helder weer van ge ringe hoogte hun bommenlast uitsluitend in de woonwijken en op nationale monumenten der binnenstad hebben geworpen. Zij wier pen eerst, toen zij aankwamen, een groot aantal lichtgevende bommen neer, die de door hen aangevallen doelen krachtig ver lichtten. Het bombardement begon toen boven den Pariser Platz, waar de Brandenburger Poort, de Academie der Kunsten, welke vlak bij de Amerikaansche ambassade ligt, en een klein politiebureau aan den voet van de poort werden getroffen, doch slechts licht werden beschadigd. Het enkele passen verder liggende, ver buiten Duitschland bekende Haus des Vereins Deutscher Ingenieure, en het Rijksdaggebouw werden door brandbom men getroffen. In al deze gevallen kon groote schade verhoed worden en werden de bran den snel gebluscht Dicht bij de Siegessaule kwamen verscheidene ontplofbare bommen neer, die echter slechts op één plaats het pla veisel van de Ost-West-Achse openscheurden, maar verder neerkwamen in de plantsoenen van den Tiergarten. Al deze doelen bewijzen, dat men met den aanval op nationale monumenten en sym bolen, die in de geheele wereld bekend zijn, het Duitsche volk wilde treffen. In verren omtrek ligt hier geen industrieele of militaire installatie. De tweede serie ontplofbare en brandbom men werd eveneens na het laten vallen van lichtgevende bommen neergeworpen boven de woonwijk om het St. Hedwigs-ziekenhuis. In dit ziekenhuis, evenals in een in dezelfde wijk gelegen tehuis voor ouden van dagen en in een school deden de brandbommen brand ontstaan. Ook hier kan men ver in den om trek zoeken, zonder ook maar één punt te vinden, dat aanspraak zou kunnen maken op militaire of industrieele beteekenis, Ontplof fende bommen, die neerkwamen in de kleine straten der arbeidende bevolking, vernielden woningen en beroofden vele menschen van hun huis. Wanneer hier slechts weinig slacht offers te beklagen zijn, moet dat er aan wor den toegeschreven, dat de bevolking zich streng heeft gehouden aan de maatregelen der luchtbescherming. Een tocht door de getroffen wijken geeft ondubbelzinnig en zonder twijfel te zien, dat de Engelschen gehandeld hebben volgens een zeer bepaald plan. De omstandigheden van den gemeenen, achterbakschen overval doen zien, dat een van hoogerhand gegeven bevel hun aanleiding gegeven heeft tot dezen aan val op leven en eigendom der burgerbevol king. In hun onmacht om militaire objecten of industrieele en vitale installaties ernstig te treffen, vervallen zij steeds meer in deze duivelsche methode, die alleen de laatste maanden onder de Duitsche kinderen 78 dooden heeft geëischt. Duitschland heeft dezen oorlog niet gewild. Steeds weer heeft de Führer ge tracht langs vreedzamen weg het con flict bij te leggen. Steeds was het Enge land, dat gewetenloos, bouwend op zijn aangeworven handlangers, iedere vreed zame overeenstemming deed mislukken. Thans heeft het den oorlog, dien het gewild heeft. Thans krijgt het het Duit sche zwaard in zijn algeheele scherpte te gevoelen. Bommen op het gebouw van de Amerikaansche ambassade te Berlijn Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Engelsche vliegtuigen hebben ook verschei dene brand- en tijdbommen op het Amerikaan sche ambassadegebouw geworpen, die gelukkig slechts in den tuin terecht gekomen zijn. In totaal zijn op het terrein van de Amerikaan sche ambassade zes sporen van bommen ge vonden. Dat hier geen vergissing in het spel is, blijkt daaruit, dat de Britsche vliegers vlak tevoren verscheidene lichtpijlen boven het ambassadegebouw hadden afgeschoten, d.e het terrein zoo helder als de dag verlicht Jen. Slechts aan een gelukkig toeval is het te danken, dat daarbij geen personen gewond werden. Een zware scherf is echter door de ruit der werkkamer van den zaakgelastigde geslagen en in de tegenovergelegen muur terecht gekomen. De zaakgelastigde had tot voor kort in het ambassadegebouw zelf ge woond. Een deel van het terrein der ambassade is nog gesloten, daar verscheidene sporen op tijdbommen duiden en de grond onderzocht moet worden. Verder verlangen naar vergelding Het D. N. B. meldt uit Berlijn; Het bombardeeren van den Duitschen Rijks; dag, den Brandenburger Tor en andere sym bolen van het Duitsche volk heeft te Berlijn in alle lagen der bevolking een hevige bittering gewekt. Daar bij het nachtelijk neerwerpen van de Engelsche dynamiet- en brandbommen tevens ook turnlokaien, het katholieke Hedwigs-ziekenhuis, het huis der Duitsche ingenieurs, dus over het geheel ge nomen niet-militaire doelen, zijn getroffen, blijkt aan iedereen duidelijk de militaire zin loosheid van deze aanvallen dtr Royal Air Force die dezelfde verbittering tegen Enge land uitlokken als het massaal neerwerpen van zelfontbrandende brandplaatjes, gericht tegen de Duitsche oogstvoorraden ep bos- schen, en tegen boerenhofsteden. Deze plaatjes worden alleen uitgeworpen m plat telandsstreken en nooit op militaire doelen. Deze soort oorlogvoering tegen de vreed zame boerenbevolking van D'ütschland wordt te Berlijn zoo arglistig en misdadig geacht, dat algemeen de wensch naar een nieuwe uitbreiding van de vergeldingsactie van het Duitsche iuchtwapen hoorbaar wordt. De algemeene vergadering van het Centraal genootschap voor kinderherstellings- en va- cantiekolonies, welke was vastgesteld op 14 dezer te Utrecht, zal geen doorgang vinden. Vuren over het Nauw van Calais. Aan deze zijde van het Nauw van Calais staan Duitsche artillerie-officieren over de kaarten gebogen. Ze meten de afstanden volgen den koers van die vaartuigen aan de Britsche kust. Ln alle hoeken en gaten wordt het plotseling levendig. Achter ons, aldus een verhaal van het D.N.B., waar zoo even nog niets gezien werd, heffen zich langzaam de geschutsloopen steil naar den hemel. De ver dragende stukken zijn gereed om te vuren. Nog eens wordt de afstand tot die booten ge peild. De grootste nemen we het eerst op de korrel. Het salvo dondert en kraakt. Gespan nen zien allen door de verrekijkers. Een benauwd wachten van enkel i seconden, Dan slaan hooge waterzuilen, donker tegen de krijtrotsen, omhoog. Nieuwe salvo's. Links rechts van de schepen slaan de projectielen in. Het konvooi is in verwarring gebracht. .Een schip blijft in zwaren rook liggen. De andere ■"luchten. Engelsche bommen op Brussel Het D.N.B. meldt uit Brussel: Engelsche vliegers hebben ook in den nacht van Dinsdag op Woensdag weder op Riet-mili taire doelen en vooral woonhuizen lukraak bommen geworpen. Zoo hebben zij in de buurt van Brussel in scheervlucht 8 bommen op woonhuizen laten vallen, waarbij vijf burgers om het leven gekomen zijn, waaronder een gezin bestaande uit vader, moeder en twee dochters van 12 en 16 jaar. De bommen heb ben bovendien aanzienlijke schade aan huizen aangericht. Tot ver in den omtrek van het Britsche aanvalsdoel bevinden zich geen ob jecten van militairen aard. Groote ontstem ming heeft het onder de bevolking gewekt, dat de Engelschen ook nog de woonwijken on der mitrailleurvuur genomen hebben. Dinsdagmorgen hebben de Britsche vliegers hun bommen laten vallen op de gemeente Herstal bij Luik, waarbij echter geen schade werd aangericht. Graaf de Broqueville f De vroegere Belgische minister-presi dent graaf de Broqueville, is, naar het D. N. B. uit Brussel meldt, op 80-jarigen leeftijd overleden. MANDEL NAAR RIOM OVERGEBRACHT. De vroegere minister van binnenlandsche zaken, Mandel, is uit Noord-Afrika in Frank rijk aangekomen en onverwijld naar het kasteel Chazeron bij Riom overgebracht, waar Gamelin, Reynaud en Daladier zich reeds in hechtenis bevinden. (D.N.B.) Binnenlandsch Nieuws De nacht-vaart in de kuststreek Wij ontvangen de volgende bekendmaking van den waarnemenden havenmeester van Rotterdam: Blijkens van den inspecteur-generaal voor de scheepvaart ontvangen mededeeling, mag in het gebied, waarin men zich tusschen 22 en 4 uur niet buiten mag bevinden, de nachtvaart, voorzoover deze aldaar tot dusver was toegestaan, onverminderd voortgang hebben, mits zorg wordt gedragen, dat geen der aan boord zijnde personen zich in genoemden tijd aao wal begeeft of aan boord stapt. Centraal expeditiekantoor voor de Limburgsche mijnen In verband met de tegenwoordige trans portmoeilijkheden hebben de directies van de staatsmijnen in Limburg, n.v. Maatschappij tot exploitatie van Limburgsche steenkolen mijnen, genaamd Oranje Nassau mijnen, maatschappij tot exploitatie der steenkolen mijnen Laura en Vereeniging, Domaniale mijnmaatschappij n.v. n.v. Nederlandsche steenkolenmijnen Willem Sophia ten behoeve van de verzending van de kolen, cokes en briketten een centraal expeditiekantoor op gericht, dat zijn werkzaamheden zal aanvan gen onder den naam van expeditiekantoor der Limburgsche mijnen. Met de algemeene leiding zijn belast de heeren ir. J. W. Kleinbentink en ir. P. A. A. Wirtz. De dagelijksche leidmg berust in handen van den heer J. Oosterwijk. De dokter en de benzine- schaarschte In verband met de benzineschaarschte verzoekt het dagelijksche bestuur der Neder landsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst zooveel dit mogelijk is, dokters- boodschappen vroeg in den morgen te zenden en in elk geval voor negen uur des morgens. De geneeskundigen kunnen dan hun dag en dus ook de hun toegewezen benzine, zoo oeconomisch mogelijk indeelen. Niet strikt noodige boodschappen, moeten den loop van den dag zooveel mogelijk worden beperkt. RECHTERLIJKE MACHT De procureur-generaal bij het gerechtshof 's-Gravenhage, mr. A. Brants is belast met ue waarneming van de functie van directeur- generaal van politie in het departement van justitie; in zijn plaats is mr. R. van Genechten uit Utrecht met de voorloopige waarneming van de zaken van den procureur-generaal Den Haag belast. De procureur-generaal bij het gerechtshof Arnhem, mr. J. A. de Visser, is van zijn ambt ontheven en zal elders in de rechter lijke macht worden aangesteld. In zijn plaats is mr. W. de Rijke, advocaat en procureur te Haarlem, -met de voorloopige waarneming der zaken van den procureur-generaal belast. Ten slotte is de procureur-generaal by liet gerechtshof te 's-Hertogenbosch, mr. E. L. M. H. Speyart van Woerden, van zijn ambt ontheven en op wachtgeld gesteld. In zijn plaats is de substituut-officier van justitie te •Hertogenbosch, mr. J. G. C. H. Dubois met de waarneming van de zaken van den procu reur-generaal belast Uit een opslagplaats voor achtergelaten mili taire goederen, 'waaronder zich ook munitie bevond, hebben jongens te Cuyk kans gezien zich een en ander toe te eigenen. Zoo vond een groep dezer jongens Zondag op een terrein aan den Veldweg een buisje, gevuld met dynamiet, dat zij tot ontploffing brachten. Vijf knapen werden hierbij gewond. Twee jongens konden na verbonden te zijn, naar huis terug keeren, doch de drie overigen werden ernstig gewond oogen en gelaat. Zij zijn ooglijders ifji Nederlandsche journalisten Ke de Ostmark ■oep Vanochtend hebben 18 Nederlander: ian beiderlei kunne de reis aanvaard na; Ostmark, het wonderschoone deel van tenrijk, waar duizenden Nederiandsche.rtal deren gelukkige weken hebben doorgeben. L. Dit gezelschap, dat geleid wordt doojndy 1 Wissmann, die anders de Nederlandsche (sklooi nalisten ten aanzien van buitenlandscliei gelegenheden pleegt voor te lichten, bé uit 11 vertegenwoordigers van groote blL-M. i 1 representant van het A.N.P., 3 photogLeei en 2 radio-reporters. Voorts maakt iV..- essayist, die later een gedenkboek ove uitzending naar de Ostmark zal schrf8en deel van het gezelschap uit. ,e Orr Men is te 7 uur in den ochtend vertro] en zal Donderdag te 5 uur in Linz, de ln| plaats van den Ober Donau aankomen, j worden de Nederlandsche journalisten) f1" groet door dr. Fellner, die indertijd in p/ band met de uitzending van kinderen e<f weken in Nederland heeft doorgebracht^^ Volda De Engelsche luchtaanvalle^OEGi op ons land it Pr» Het A.N.P. meldt uit Ommen: de Dezer dagen braken op verschült^f plaatsen op het landgoed Eerde en het E\ kamp kleine brandjes uit. Bij nader on toeg zoek bleken deze veroorzaakt te worden i vierkante zwarte plaatjes, waarin zich p for bevond, dat door het zonlicht onbbran,anda Deze wel zeer gevaarlijke voorwerpen >zer des nachts door Engelsche vliegtuigen |en geworpen. Door tijdig ingrijpen van pum directeur der Quakerschool, den heer f Kei mans, werd inmiddels erger voorkomen! ®en brandjes werden gebluscht, terwijl honfei^v plaatjes onschadelijk werden gemaakt. Lan in ie buurtschappen Junne en Beerse |aan den er enkele gevonden. kris pmt. In den afgeloopen nacht heeft een Enge&mhe vliegtuig wederom bommen geworpen) neuzen, aldus meldt het A.N.P. I lichte bommen kwamen op een stuk land e buiten Terneuzen terecht. Materieele i werd niet aangericht. Persoonlijke ongelukkten kwamen niet voor. Gisteravond kwart over elf, aldus m( het persbureau voorts, zijn in een open v in de gemeente Borssele twee brisantb< den men en twaalf brandbommen neergekoni Er werd geen schade aangericht. „Groote1' en „kleine" eieren! mg Nu eenige dagen geleden maximum-pry hert >or eieren zijn vastgesteld, blijkt i schillende zijden, dat men in het i verkeert over de in dat persbericht aangej ven maten van versche eieren. Over de vra^ waar nu precies de grens tusschen „groote"F a kleine" eieren ligt, bestaat veel verschil 4te t opvatting. Tot wegneming van alle misverstand déjuoi het rijksbureau voor de voedselvoorzienpeboi in oorlogstijd daarom met nadruk mede, 6t zn met „groote" eieren worden bedoeld eiejrsva van 55 gram of meer per stuk. Alle ancP0017 n moeten dus onder de „kleine" eiefe™| worden gerekend r Wegwerker onder zandtreinrd a geraakt Ooi 115 v Gistermiddag omstreeks half drie Is i ruialaan tc Amsterdam naujj legen tunnel een ernstig ongeluk gebeurd. I 56-jarige wegwerker van de Nederlands! Spoorweger is door een zandtrein gegrerf, Zijn rechterarm werd verbrijzeld. In hod, ernstigen toestand is hij naar het burgTwai ziekenhuis overgebracht Heidebrand bij Teriet bel Zeventig hectaren in vlammen opgegaü Dinsdagmiddag omstreeks half één L heide bij Teriet, eigendom van het Nation. Park de Hoge Veluwe, brand uitgebrokjp^ welke zich in korten tijd over een groote pervlakte uitbreidde. r* De oorzaak van het ontstaan van den bra* is tot dusver onbekend, maar wordt in verba gebracht met de aanwezigheid van een on kend gebleven manspersoon, die zich in helde ophield. Een jacht die werd ingezet D man aan te houden, bleef tot nu toe Ffj. der resultaat. Een oppervlakte van pl.m. 70 ha teisterd. elin ERNSTIGE AANRIJDING Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur heeft de Hoornbrug te Rijswijk een ongeluk plal— gehad, waarbij drie personen gewond zyn. Jpt. Een' bestelauto, komend uit Rotterdam en stuurd door D. O., aldaar woonachtig, m voor de open Hoornbrug stoppen. Hierbij gerden de remmen en om een aanrijding i een voor hem rijdenden auto te voorkor wierp de bestuurder zijn stuur naar re< Daardoor reed hij den Vlietweg op, die 1 het verkeer is afgesloten. De auto kwam f botsing met den 51-jarigen fietser A. G.. dk 16-jarigen fietser J J. G. en den 26-jangenJ P., waardoor deze personen vrij ernstig f wond werden. De eerste bekwam ®e.n ."ei fractuur met bloedende wond, de 16^angeJ J. G. brak vermoedelijk c schouder. Alle gewonden werden per ziekenauto J het ziekenhuis aan den Zuidwal i" n#n vervoerd. Kh DE DIEFSTALLEN TE EDE In verband met de diefstallen van levq middelen bij den opbouwdienst te Ede, he op verzoek van de politie aldaar te Nljme|g. u de kliniek Nijmegen'overgebracht. Men vreest, dat twee hunner het gezicht zullen moeten missen. DIEFSTAL VAN LEVENSMIDDELEN De politie te Nijmegen heeft gearresteerd den 31-jarigen C. W., den 31-jarigen A. W., de 34-jarige winkelierster J. S. en haar 16- jairgen zoon. Deze vier personen bleken deel uit te ma ken van een bende. Zij waren er op uit, aller lei levensmiddelen te stelen, zooals' suiker, koffie enz uit bestelhuizen te Nijmegen. C. W. bracht de gestolen goederen aan den man bij winkeliers, die zoo mogelijk deze levensmidde len zonder distributiebonnen verkochten. Zoo is er voor duizenden guldens omgezet Het complot werd ontdekt, toen een der verdach ten suiker aanbood aan een winkelier, die zelf bestolen was en daarvan aangifte bij de politie deed. De vier personen zijn ter beschik king gesteld van de justitie te Arnhem. De 31-jarige A. W. heeft reeds verschillende von nissen wegens diefstal achter den rug. JONGETJE ONDER EEN TRAILER Gisteravond is te 's-Heerenberg het 5-jarige zoontje van B. v. Halteren onder een zwaar geladen tractor-trailer geraakt en op «lag recherche aangehouden den 29-jarigen Hij is ter beschikking ^gesteld jj~ missaris van polit', keiiers te Nijmegen goederen in verkoop. Ede. Verschillende eg en hadden te Ede ge»tol koop. ZELFONTBRANDING VAN ZAAGSEL Bij een granietwerkplaats aan de EemsuL, te Amersfoort is Dinsdagavond een hoevf— heid zaagsel, vermengd met papier, Oh) broeiing tot zelfontbranding gekomen. 1 vuur deelde zich mede aan de houtopsf plaats der firma Meyboom. Door krachtdard optreden van de werklieden dezer firma wUi- het vuur met emmers water geblusj Brandweer en politie zorgden voor de blussching. INBRAAK TE VELSEN. Bij een bewoner van den Driehuizerkerl te Velsen is Zondagnacht ingebrokei werden levensmiddelen en andere goedés* tot een waarde van bijkans honderd guitig ontvreemd. EEN MOTORFIETSER VERONGELUK Gisterenmiddag is te Harderwijk een ni fietser op den hoek Leuvenumscheweg— horstlaan tegen een vrachtauto met aanw wagen, die geladen was »iet steenenopgei4 Met zeer zwar- verwondingen werd hy na? Piusgesticht te Harderwijk vervoerd, wal b(j aankomst Js overleden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2