EN5DAG 11 SEPTEMBER 1940 PAG. 3 H Kerk en Zending Ned. Herv. Kerk >epen: Te Eemnes-Binnen, cand. W. R. klus, te Rotterdam. Chr. Geref. Kerk pep en: Te Wildervank, J. M. Visser te da (Old.). AFSCHEID EN INTREDE I. G. v. A n d e 1 te 's-Gravenhage, be- predikant bij de Geref. kerk van Oos- kerk, is voornemens Zondagmiddag a-s. zijn Intrede in deze gemeente te ra tevoren te zijn bevestigd do°r zijn loonvader ds. J. G. Feenstra van Sche- levestiging en intrede van cand. Joh. p Velden te Utrecht in de Ned. iGemeente te Nieuwland bij Leerdam ats vinden op Zondag 20 October; be- r is ds. J. van der Velden te Nijega— ten (Fr.) taOF. DR. H. A. VAN BAKEL 13 September herdenkt prof. dr. H. A. akel, hoogleeraar aan het Evange- Sthersch seminarium en aan de ge- jke universiteit te Amsterdam, den aarop hij voor veertig jaren intrede a de Evangelisch-Luthersche gemeente |n. Hij diende deze gemeente drie jaren (oen naar Haarlem. Hier «rbeidde hij ld, toen hij tot hoogleeraar werd be- "ECHISATIES EN WERKGEVERS I Utrechtsche bladen treft ons een ad- Ie, uitgaande van. de kerkeraden van jrotestantsche gemeenten te Utrecht Geref., Ev. Luth., Chr. Geref., Geref. lieref. H.V., Doopsgez., Remonstr. en (ond), waarin zij, gegeven de verduis- faatregelen, een beroep doen op hen, dige personen in dienst hebben. De living van avond- naar middaguren echisaties vraagt n.l. de medewerking Iroons en huisvrouwen, om de bij hen de jongelui in de gelegenheid te stel- I catechisaties regelmatig bij te wonen, lit groote belang op deze wijze gediend ■den lijdt geen twijfel. En stellig is het {end, dat men hier kerkformaties van st uiteenloopende richting ziet samen- in het doel zoo goed mogelijk te be- De zaak zelf vraagt bovendien na- ijk belangstelling; de geestelijke vor- er jeugd is een uitgesproken belang catechisatie, vóór de oorlogsdagen ilen voorwerp van bezorgdheid, vraagt e volle aandacht van predikanten en anten, maar vooral ook van ouders en s, wier gezag en invloed zoo veel kun- Idragen tot den bloei van het cate- l onderwijs. Ook in dezen zin zijn n toekomst in nauw verband te zien. PACTIE GEREF. PREDIKANTEN Een herinnering tstaand comité richtte zich per circu- de maand Juli tot u, predikanten bij tf. kerken in Nederland, met het drin- brzoek een gift van ongeveer 3 pro Bn uw inkomen te willen storten op ning 133907 ten name van J. M. Spier, endeel, met de bedoeling om met ver- ;_;i_brachten onze collega's, die door den ^alles verloren hebben, weer in de [ïeid te stellen zich in hun woning te r pen. hebben aan onze oproep blijmoedig gegeven, waarvoor we hun erkente- slecht één derde gedeelte van alle riten heeft tot nu toe ons verblijd met drage. ,hicn iijn de vacantles er de oorzaak ,t het grootste gedeelte nog niets van 'eft laten hooren. Niemand zal toch Vlll| achterblijven, wanneer hij bedenkt t beteekent door den oorlog plotse- i vh al z'n bezittingen beroofd te zijn. op -| dankbaarheid voor 't feit, dat gij geen nc ^eedt, u bewegen alsnog uw bijdrage edig mogelijk toe te zenden aan den ^neester van ons comité. ge uw bijdrage niet in eens missen, i;e' t dan zooais anderen in enkele ;n. Maar laat uw gedupeerde collega's dupe worden van uw vergeetachtig- n we van hen. die in de onmogelyk- rrkeeren iets bij te dragen, dit ook - irnemen? lopen na deze herinnering op een van giften, opdat de getroffenen met linnen spoedig kunnen geholpen wor- zij niet langer afhankelijk behoeven ran tijdelijke hulp, welke zij van men- hun omgeving reeds zoo lang genoo- ben. Het comité: P. G. KUNST, Amsterdam. - S P. PRINS, Dordrecht »"-r B. TELDER, Breda. F. DE VRIES, den Haag. G. M. SPIER, 's-Gravendeel. Girorekening 133907 Overdracht Rectoraat Theol. School der Chr. Geref. Kerk Rede Prof. v. d. Schuit Apeldoorn, 11 Sept. Gisteren heeft de af tredende Rector prof. J. J. v. d. Schuit het rectoraat der Chr. Geref. Theol. School overgedragen aan prof. L. v. Meiden met een rede over: Theologie en Philosophle Na een korte inleiding behandelde spreker beider karakter, beider verhouding en bei der waardeering. Theologie richt zich direct op God en Zijn openbaring. Philosophie richt zich op den Kosmos om tot wereld conceptie te komen. Het theologisch kennen is gansch ander soortig naar inhoud en doel dan alle philo- sophisch streven, ook al siert dit streven zich met den naam van Schriftuurlijk of Calvinis tische. Theologie heeft een kenvorm en een keninhoud, die nooit te beschouwen is als een intellectueele daad, maar die een dia- noëtische rijkdom is uit den Heiligen Geest, evident met het eeuwige leven. Nooit mag de theologie geontheologiseerd worden, gelijk b.v. de school van Ritschl deed, die alle metaphysica uit de theologie wilde ver bannen. Wie het theologisch karakter der theologie aanrandt, houdt een verschijnings vorm over, die ingeschakeld zal worden in de boekgodsdienstenreeks. Theologie heeft den Theus tot object. Zij hoort thuis in het midden der gemeente van Christus. Wie kerk zegt, zegt theologie en omgekeerd, wie theo logie zegt, zegt kerk. Daarom is er in de Theologie altijd een factum mysticum, die gemist wordt in de filosophie en daarom mogen wij nimmer onderschrijven, dat theo logie als wetenschap niets met de mystiek van ons innerlijk leven heeft uit te staan. De tijd heeft het geleerd en zal blijven leeren, dat op deze manier de filosophie altijd schadelijk heeft ingewerkt op het lichaam der theologie. Dit zal noodzakelijk leiden tot een verkeeren der leer van Chris tus.Dit heeft Calvijn begrepen, die op het voetspoor van Augustinus blijk geeft ver trouwd te zijn met de philosophie, maar steeds een theologisch standpunt heeft ge handhaafd, dat na Kant is losgelaten. Het is Kant geweest, die met een eigen begrip van wetenschap uitkwam, waaraan men zich te kwader ure te veel heeft geörienteerd. Beider verhouding. Komende tot beider verhouding besprak spreker eerst het mysticisme dat het even wicht tusschen deze beide heeft verloren en noch pistis noch guosis heeft gevonden, maar een ziekelijke Agapé die meestal grenst aan psychopatische sexualiteit. Naast dit se rum mysticum is er ook nog een serum Bar- thianum, dat van geheel andere samenstel ling is, maar toch antithetisch optreedt. Hier is geen plaats voor Christelijke philosophie. De mensch wordt in zijn denken op non- activiteit gesteld en de „Akt wirklichkeit Got- tes" is alles. Andere richtingen. Naast richtingen die aan onderschatting doen zijn er ook die van overschatting niet zijn vrij te pleiten. Deze groep is grooter dan de andere, verklaarbaar als we begrijpen dat het zoo echt naar de natuur des menschen is om zich te vermelen in philosophische of rlchtige redelijke redeneeringen over God en Zijn woord. De Calvinistische wijsbegeerte. Geheel anders ls hier de verhouding van de Calvinistische wijsbegeerte. Deze wijsbe geerte zoekt den blik der totaliteit. Wij zou den ons daarover kunnen verheugen, dat thans van Christelijke of Gereformeerde zijde een philosophie wordt opgeroepen waarop reeds mannen als Kuyper e.a. hebben ge wacht. Voor de poging van deze nieuwere school moeten we e w* "-U- duchten wij het gevaai karakter en haar bij 2 daar de theologie als justischen wetskring, i in de zinsamenhang c kringen. Hier krijgt d. tenschap een philosop wij gevaarlijk achter, gereformeerde theologie Het waardes moet tenslotte worden de philosophie, maar va men dit apriorisme no^,.._ wij dit, maar dan vergete men niet üat tui. een apriorisme is, dat met het karakter der theologie samenhangt. Wie de Schrift maakt tot een wijsgeerig aparaat, wie de theologie indeelt in de philo sophie van de wetsidee, zal moeten komen tot een syncretisme, dat reeds zooveel schade heeft gedaan aan het gereformeerd kerkelijk leven. Prof. Hepp had geen ongelijk, toen hij van deze wijsbegeerte schreef: „cjpt haar programwoord „schriftuurlijke "wijsbegeerte" niet alleen verraadt een terminologische, maar ook een zakelijke fout." Wij zullen blijven pleiten aldus besloot spreker voor een Christelijke wijsbegeerte, die haar eigen terrein afbakent, die aan de theologie haar eigen plaats laat, haar bijzon der karakter eert, en die tegelijk aan de theologie en aan de Heilige Schrift de veel heid harer principes ontleent om die in ver band met heel den kosmos te analyseeren en op te bouwen tot een tempel van Gods glorie. Na de foto der school in den afgeloopen cursus te hebben gememoreerd, droeg prof. v. d. Schuit het rectoraat over aan prof. L. H. v. d. Meiden. KERKELIJKE EXAMENS De heer C. Fortuyn te Maassluis, cand. aan de R.U. te Leiden, is door het Prov. kerk bestuur van Groningen toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. kerk. i nachtelijken luchtaanval werden bij Wilhelmshafen vier Engelsche bommenwerpers neergehaald. Een der machines stortte in de haven, waaruit het wrak met behulp van duikers gelicht werd (Foto Weltbild) De heeren J. v. Vliet te Bleskensgraaf, J. H. S t r a s s e r te Emmen en C. J. v. d. Broek te Vlaardingen zijn door het Prov. kerkbestuur van Utrecht toegelaten tot de Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Vrijzinnig-Hervormden Noord-Holland boven het IJ en zijn geeste lijke belangen waren onderwerp van dispuut in de te Hoorn gehouden vergadering van Vrijz. Hervormden. Daar kwam o.a. aan de orde een bespreking van de pogingen om leege pastorieën weer te maken tot middel punten van geestelijk léven. In enkele gevallen had dit succes, zooals Oudekarspel-Noordscharwoude en Aartswoud- Hoogewoud. Beets-Oudendijk en Warder kre- weer een pastor. Edam is bezig met beroepingswerk, evenals Heerhugowaard- Veenhuizen, Westzaan en Watergang. De pastorie te Hem-Venhuizen zal eerstdaags weer betrokken worden. Een nieuwe com binatie Noordschermer-Oterleek is in voor bereiding. In een rede over: „Onze kerkgang" moest Ds. Klein- Was sink, van Alkmaar, nog ernstig klagen over het geringe kerkbezoek. De jeugd heeft andere dingen aan het hoofd vergeet de kerk. De Roomschen, aldus Ds. Klein Wassink, moeten naar de kerk, maar ook de vrijzinnigen moeten naar de kerk, willen zij hun godsdienstig leven niet totaal verliezen. Voorts heeft Ds. A r i s, van Amsterdam, nog eens aangedrongen op samenwerking met de rechtzinnigen. Hij bepleitte het zoeken van contact met de Vereeniging voor Inwendige Zending in Noord-Holland. Van bestuurszijde werd toegezegd, nog wel eens een samen- spreking te willen zoeken, doch men stelde zich weinig effect van voor. PORTRETTEN VAN OUDE PREDIKANTEN In de 's-Gravenhaagsche Kerkbode lezen we: De zwaarbeproefde Rotterdamsche gemeente betreurt nevens het verlies van eenige harer kerken ook dat van de kerkeraadskamer met de daarin aanwezige collectie van portretten van de predikanten, die sinds de reformatie aldaar werxzaam waren. n bezig te trachten weder zulk een ieen te brengen. Sedert de refor- Rotterdamsche predikanten naar Hoenderloo In de dezer dagen gehouden jaarlijksche al- gemeene vergadering van de bestuurderen en commissarissen van de stichting het doorgangs huis voor jongens Hoenderloo te Hoenderloo (gemeente Apeldoorn), heeft de voorzitter, mi. H. de Bie„ in zijn openingswoord medegedeeld, dat het plan voor den bouw van nieuwe mo derne werkplaatsen bij de stichting wegens de tijdsomstandigheden niet uitgevoerd zal wor den. Hij merkte op, dat de tijdsomstandigheden ook een ongunstigen invloed op den financieelen toestand van de stichting hebben uitgeoefend; het bedrag van de giften is gedaald en de uit gaven zijn gestegen. Blijkens het verslag van den pennigsmeester, den heer H. L. van Eeghen, van Amsterdam, was het tekort van de exploi tatie van de stichting in 1939 7000 minder dan in 1938. De financieele toestand van de stichting kan nog gezond genoemd worden. Wegens gebrek aar. stookolie had men op de stichting van het gebruik van de eigen electri- citeitscentrale moeten afzien en was men op het centrale net van de provinciale Geldersche electriciteitsmaatschappij aangesloten, wat de stichting 3000 kostte. De heert A. Imhoff, directeur, gaf een over zicht van het leven op de stichting in 1939. Er werden 83 jongens opgenomen, nimmer werd In één jaar zoo'n groot aantal bereikt. Op het einde van het jaar waren 256 jongens op de stichting geplaatst en 82 in de gezinsverpleging. In 1939 zijn 80 jongens van de stichting blijvend in de maatschappij geplaatst. De oprichting van de vereeniging voer onderwijs en vakopleiding aan de stichting was van groote beteekenis voor de opleiding van de jongens. In het kort her innerde de heer Imhoff er aan, dat het het vorige jaar 100 jaar geleden was, dat wijlen ds. O. G. Heldring, de grondlegger van de stich ting, voor het eerst in Hoenderloo was gekomen. Tot nieuwe bestuursleden werden benoemd de heeren L. W. Doude van Troostwijk te Am sterdam, en ds. F. M. Kooyman, te Zeist. Eén bestuursvacature bleef nog onvervuld. Voorts werd een aantal nieuwe commissarissen be noemd. Onderwijs ONDERWIJSBENOEMINGEN 'V eend am. Chr. U.L.O. school. To-t vak- -nderwijzer: de heer G. van den Berg te ilennekom, kw. m. a. Chr. school te Ede. Zutphen. Gem. H.B.S. Tot leeraar Fransch: de heer J. Terhorst te Nijmegen; tot leerares geschiedenis: mej. A. K. Vos te Zut phen. Opening Duitsche school te Haarlem dit aan Ro. door onzen] gezonden, i - aalï hét adres van den keri hevaarder der Groote Kerk, den W. Vader, Ronr de Groote Kerk 12, Den Haag. Giften en legaten Mevrouw de wed. E. Bloembergen Santé e, geboren Pasma, overleden to Leeuwarden 15 Juni J.L, heeft de volgende legaten gemaakt: 1. Aan de Doopsgezinde gemeente te Leeuwarden haar heerenhuis met toebehoo- ren aan den Harlingerstraatweg nummer 11. 2. Aan het Diakonessenhuis te Leeuwarden 5000. 3. Aan de Diaconie der Nederlandsen Hervormde Gemeente te Leeuwarden 2000. 4. Aan het Centraal Genootschap voor Kin- derherstellings- en Vacantiekolonies afdeeling Leeuwarden 2000. 5. Aan het Helden der Zeefonds Dor us Rijkers 2000. 6. Aan het Nederlandsch Sanatorium voor Longlijders te Davos 1000. 7. Aan de Vereeniging voor Vrijzinnig Hervormden te Leeuwarden 500. 8. Aan de Vereeniging Hospitaal-Kerkschip de Hoop 500. 9. Aan de Provinciale Ver eeniging voor Natuurbescherming „It Fryske Gea" 500. 10. Aan de Noord- en Zuid-Hol- landsche Redding-Maatschappij 500, alles vrij van successierechten. Van een onbekenden gever ontving de kerkvoogdijen der Ned. Herv. gemeente te Denekamp een gift van dtizend gulden. Onder de talrijke autoriteiten merkten wij op den gevolmachtigde van den Rijkscommis saris voor de provincie Noord-Holland, Sèidel, Oberregierungsrat dr. Schwarz, Regierungsrat dr. von Albrecht, Oberstudiendirektor dr. Hons- berg uit 's-Gravenhage, Oberstudiendirektor dr. Kniffler uit Amsterdam, Kreisleiter Paustian. Amsterdam, Ortsgruppenleiter Gerisch en ver tegenwoordigers van de Ortskommandantur Haarlem en den arbeidsdienst. Van Nederland- sche zijde waren o.a. baron de Vos v. Steenwijk, burgemeester van Haarlem, kapitein Kwanter en de inspecteur voor het l.o. v. d. Wijher, aan wezig. Op de ruime speelplaats hadden de leer lingen. gasten en ouders zich verzameld. De voorzitter van den Deutschen schulvereln, de heer Frauendorf. dankte in zijn rede allen, die het mogelijk hebben gemaakt, dat het mooie gebouw door de Duitsche school in gebruik kon wordengenomen. Terwijl de Duitsche volksliederen werden ge speeld, werd de vlag geheschen. Hierna bracht Oberregierungsrat dr. Schwarz de beste wen- schen van den generalkommissar dr. Wimmer over. Ook hij sprak er zijn voldoening over uit, dat de Duitsche school te Haarlem nu in de gelegenheid is, haar werkzaamheden op waar dige wijze voort te zetten. Hij sprak de hoop uit, dat de scholieren met nauwgezetten arbeid zich alles eigen zullen maken, wat het Duitsche ouderlijke huis niet in staat is te geven. Tenslotte bestond er gelegenheid de school, welke aan de nieuwste eischen voldoet, en welke ook een kindertuin heeft, te bezichtigen. DR. G. POSTMA f Dr. G. Postma, leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort te 's-Gravenhage, is Zaterdag om ongeveer 12 uur 's middags op den Waals- dorperweg door een auto aangereden. Hij bekwam zwaar letsel en is in den daarop volgenden nacht overleden. SCHOOLDAG TE ALKMAAR AFGEZEGD Wegens bijzondere omstandigheden kon de Schooldag van den Bond van Chr. Scholen in Noord-Holland benoorden het IJ, die van daag te Alkmaar zou gehouden worden, niet HELDRING-GESTICHTEN Het jaarverslag der Heldring-Gestichten over 1939 wordt ingeleid door den nieuwen direc teur Ds. K. O. Finkensleper, die op 25 Juni van dat jaar zijn taak aanvaard heeft. Van Steenbeex zijn 22 meisjes in dienst buiten Zetten gegaan en 7 weer opgenomen; in Zetten zijn 5 meisjes in dienst; op Hemmes zes. In Pella waren op de kraam-afdeeling 36 kraamvrouwen opgenomen; de ziekenafdeeling had 5 chronische patiënten. Uit Talitha Kumi zijn in 1939 17 meisjes vertrokken en 18 opge nomen. Het aantal kinderen op Klein Talitha heeft gewisseld tusschen 45 en 55. Op Aren- horst werden verpleegd 100 meisjes, 75 ont slagen; van deze 75 gingen er 44 naar huis. In het Lingehuis zijn verpleegd 24 meisjes; 11 hebben het huis verlaten en kregen een be trekking. De Vluchtheuvelkerk was getuige van het belijdenis doen van 38 meisjes uit de verschillende gestichten. Dit zijn de weinig zeggende cijfers uit het jaarverslag: daarachter schuilt een wereld van lief en leed, waarover het verslag een en an der vertelt Ds. Finkensieper zendt het u graag toe. Examens i Usselmonde a. j. Land- en Tuinbouw Men heeft tot inog toe op de zonnebloem als voedergewas weinig acht geslagen, ofschoon dit gewas op lichte en droge zandgrond zeer goed groeit, aldus schrijft W. Seyfarth in de „Deutsche Landwirtschaftliche Presse". De laatste jaren is gebleken, dat de zonnebloem zeer geschikt is voor groenvoeder. In het be gin laten de koeien de zonnebloem, waaov schijnlijk door de sterke beharing, liggen, na eenige dagen vreten ze het graag, waardoor bovendien het vetgehalte van de melk nog gunstig be invloed wordt De zonnebloem levert In korte tijd groote hoeveelheden groenvoer, het gewas moet ech ter voor het begin van de bloei geoogst wor den; de dikste stengels zijn dan nog niet houtig geworden. Als stoppelgewas kan de zonnebloem nog eind Juli tot begin Augustus gezaaid worden, waarna het gewas nog een lengte van 2 meter kan krijgen. Bij het begin van de bloei kan een gedeelte samen met mais gehakseld en geënsileerd worden. De zonnebloem is iets beter bestand tegen de vorst dan mais, doch kan toch niet meer dan 2 graden vorst verdragen. Wanneer op rijen wordt gezaaid, heeft men bij vroege zaai 2025 kg zaad per ha noodig, de beste rijen- afstand is dan 50 cm; zaait men half Juli, dan is de beste rijenafstand 40 cm, bij nog latere zaai 30 cm, waarbij de hoeveelheid zaad ver hoogd moet worden tot 30 a 35 kg/ha. De planten behoeven niet op eenen gezet te wor den, zoo mogelijk moeten ze gehakt worden; door hun snelle groei behoeven ze echter wei nig verzorging, terwijl de breede bladen het onkruid weinig kans tot ontwikkeling ge ven. De grond mag niet te kalkarm zijn, hoe later de zaai, des te grooter is de stikstof- behoefte. Op arme zandgrond kan men heel goed in Juni zaaien, waarbij men zeker een goede op brengst krijgt. WELKE BONNEN? TARWEBLOEM: Gedurende het tijdvak van 7 September t/m. 4 October zal bon 71 van het algemeen*distributie bonboekje recht geven op het koopen van 2 Vi ons tarwebloem of tarwemeel of roggebloem of roggemeel of zelf rijzend bakmeel of boekweitmeel. BOTER. MARGARINE EN VET: Van 24 Augustus t/m. 18 October dp met 05 t/m. 12 genummerde bonnen van de boterkaart voor boter; de met 05, 06 en 07 genummerde bonnen van de vetkaart voor margarine of boter; de met 08 ge nummerde bon voor gesmolten spijsvet of boter; de met 09, 10, 11 en 12 ge nummerde bonnen van de vetkaart voor boter tegen gereduceerden prijs. BROOD: Van 9 tot en met 15 September zijn de met 5 genummerde bonnen van het broodbonboekje geldig. Deze bon nen blijven tot en met 17 September geldig. De detaillisten kunnen deze bonnen vervolgens nog tot en met 19 Sept. ter inwisseling tegen toewijzingen inleveren. GRUTTERSWAREN: Bon 41, algemeen distributiebonboekje, van 7 Sept. tot en met 4 October, voor rijst of rijste- meel of rijstebloembon 54 algemeen distributiebonboekje, van 7 Sept. tot en met 4 Oct., voor havermout, haver vlokken, gort of grutten; bon 28 alge meen distributieboekje van 9 Septem ber tot en met 1 November voor maïzena, griesmeel of puddingpoeder, of pud- dingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een inhoud van 225 gram verkrijgen (speciale fabrieksverpak- king). Bon 15 algemeen distributie boekje, van 9 September tot en met 1 November voor macaroni, vermicelli of spaghetti. LEVERTRAAN: Mag slechts worden afgeleverd op recept van een arts of tegen overgave van een, door een in Nederland gevestxgden arts, afgegeven bon. Een grootere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toe gestaan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 toe ken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden volstaan. PETROLEUM: Petroleumzegel „Periode 6", geldig van 9 September tot en met 3 November. Bon periode 4" is on geldig verklaard. THEE OF KOFFIE: Bon 73 (algemeen distributieboekje)Geldig van 31 Aug. tot en met 27 September, recht gevende op H pond koffie of Vt ons thee. ZEEP: Van 31 Augustus t/m. 24 Sep tember bon 115 van het algemeen distri butieboekje voor 150 gram toiletzeep (nieuwe samenstelling) óf 120 gram huishoudzeep, öf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf 125 gram zeepvlokken óf 250 gram zelfwerkende waschmiddelen öf 200 gram vloeibare zeep. Wasscherijen zullen gedurende boven genoemd tijdvak bon 115 van hun clien tele in ontvangst kunnen nemen en wel één bon per acht kilogram droog wasch- goed. De bonnen voor extra-rantsoen geven van 31 Augustus 1940 tot en met 24 Januari 1941 elk recht op het kooperr' van een stuk toiletzeep (oude samen stelling) van gemiddeld gewicht. Van 31 Augustus tot en met 31 Decem ber kan op bon 116, welke tegelijk met de textielkaart is uitgereikt, 50 gram scheerzeep of een tube scheercrème dan wel een pot scheerzeep worden gekocht. Radioprogramma DONDERDAG. 12 SEPTEMBER. JAARSVELD. 414.4 m. NCRV-Ultzendine. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gramofoonmuziek. 9.30 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst 11.00 Gra - mofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12 15 Celesta ensemble. 12.45 Nieuws- on economische berichten ANP. 1.00 Celesta-ensemble en gramofoonmuziek. 1.45 Gramofoonmuziek. 2.15 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Melodia. 4.00 Bijbellezing. 4.3^ Melodia. 5.15 Nieuws- en economische berwhten ANP. 5.-30 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 6.30 VPRO: Cyclus „Lezen in de Bijbel". 6.45 Gramofoon- berlchten ANP. sluiting. -Uitzending. 7.00 Be lten (Engelsch). 7.30 i. 8.00 Nieuwsberichten ANP gra mofoonmuziek. 10.30 Orgelspel. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Esmeralda en solist. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esmeralda en solist. 1.30 Gramofoonmuziek. 2.00 Berichten o ira-R A-nrWo5t 8 15 Gramofoonmuziek. 4.15 foonmuziek." 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws- en economische bRric.hten ANP. 5.30 Esmeralda. 6 15 Berichten (Engelsch). 6.30 Orgelspel 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoon muziek. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Nieuwsberichten ANP. 8.30 Berichten (En gelsch). 8.45 VARA-orkcst. 9.15 Berichten (Duitsch). 9 30 VARA-orkest. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Nieuwsberichten ANP 10.30—10.45 Berichten (Engelsch). sluiting. 11.15—11.30 0.15—0.30 en 1.15— 1.30 Berichten (Engelsch). rloekt en gaat met een gevoel van verlatenheid naar ■ner, waar de meeste legionairs al op hun britsen liggen, hy in slaap doezelt, denkt hij aan wat Hansek gezegd Sal hij met dien reus naar Maroc trekken? IV. - /manschappen van het vreemdelingenlegioen weten wat eren beteekent. Ze hebben dan ook niet om niets den i van Onbereden Cavalerie. Zoodra de bleus automatisch lsche commando's kunnen opvolgen, worden ze getraind 2 marschen. Het is immers zoo, dat in de gebieden, issie regimenten posten gaan betrekken slechts enkele 'en zijn aangelegd. En naar de blokhuizen en winter- 1ehjCn den öoogen Atlas leidt in het geheel geen ge-eïfende in!ar wat kronkelende bergpaden en slingerende les. De troepen kunnen per vrachtauto's vervoerd jnaar de basiskampen in de derde linie; vanuit de base, zooals de kampementen van munitie en vcedseldepots heeten, moeten de bataljons te voet verder de bergen in. Het is dus zeer begrijpelijk, dat de nieuwelingen voortdurend en voortdurend de kazernes verlaten en uitrukken naar het grauwe of roodachtige gebergte, en daar uren achte?een loopen in volledige uitrusting, geweren en patroontasschor, bagage- pakken met hun reserve-kleeding, drink en eetgerei. En zij van de compagnie mitrailleuse met hun karabijnen en onder- deelen van de mitrailleur. Staal weet ervan mee te- praten, ofschoon de afmattende marschen zijn physiek sterke lichaam niet kunnen wrzwakken, noch in de hitte, noch in de kou. De regenperiode is aangebroken met vele heüge buien. Maar die zijn geen beletsel voor het excerceeren en mar- cheeren. Integendeel. Nu kunnen de legionairs oik gehard worden tegen de weers- en temperatuursveranderingen. Op een ochtend, na een nacht van aanhoudenden regen, treedt een troep, waarbij Staal en Hansel behooren, op ce binnen plaats aan. De lucht is klaar en wolkenloos, en de zonnestralen zijn al verkwikkend warm. Hansel heeft voor het aantreden tegen zijn Halandschen maat gezegd: „Het zal er buiten fraai uitzien. Wat nij betreft lukken de oefeningen. Anders wordt het een bagger-bende, reken daarop". Hansel kent de praktijken van sommige officieren. Het is niet, omdat hy tegen de zwaarden en meer kracht eischende oefeningen over de natte terreinm opziet, maar hij is somtijds beu van het grillige treiteren, waar een ontstemde meerdere toe in staat is. Hij weet zeer w»l, dat de tucht en de discipline yoor het legioen even noodig zijn de halsters van alfagras voor wachtende en wat vrijpostige kameelen. Maar gelijk de Arabier zijn onmisbaar huisdier nimmer zal plagen, wetend, dat het zich ook beleedigd kan gevoelen en onwillig en kwaad wordt, schopt en bijt, zoo zouden ook de enkele barbaarsche officieren hun minderen als menschen moeten behandelen, omdat te gelegener tijd een gekweld man, geen acht gevend op de gevolgen, kwaad met kwaad kan vergelden. En in dit werelddeel meer nog wellicht dan ergens anders, want elk der legionairs weet van het hooren zeggen, dat in deze streken bij de nomaden en bedouinen de wet van het „oog om oog, tand om tand" van kracht is. Het meerendeel der officieren bezit de goede menschelijke eigenschappen, zonder nu bepaald zachtzinnig en koesterend te werk te gaan. Zij kunnen echter maat houden, zoowel bij de oefeningen als bij het opleggen van straffen. En daar gaat het bij Hansel nu maar om, men moet weten, de er overal een grens aan is. De Duitsche reus is werkelijk geen teerhartig mensch. Ervaringen in de achter hem liggende jaren hebben een groote dosis weekheid bij hem vernietigd. Iets daarvan heeft hij aan Gerard Staal verteld. Hij stond eens onder de stroeve discipline van het Duitsche leger, en gedurende de laatste twee jaren van den Wereldoorlog barstten de granaten van berghouwitsers ook boven he mlos, toen hij in stelling envan de Duitsche Alpen lag. Het gevechtsterrein bedroeg maar enkele kilometers, die nu eens overschreden werden door de Italiaansche strijd krachten, dan door de tegenpartij. Onder geleide van ervaren berggidsen trokken kleine troepen uit bezette punten naar toppen, die van strategisch belang waren en genomen moesten worden. Over gletschers en sneeuw velden, over onbegaanbare granietmassa's, klommen de mannen, beschut door het donker van den nacht, omdat vijandelijke machinegeweren vanuit de hoogten, hellingen en lager gelegen toppen en smalle bergpaden voortdurend onder vuur namen. Slechts zelden ontstond een gevecht van man tegen man. Maar juist in één van die weinig voorkomende gevechten werd Hansèl neergeslagen door een kolfstoot, die zijn neusbeen versplinterde en zijn gezicht mis maakte. Over deze harde en wrange periode van zijn leven sprak de reus eens, toen hij met Staal door het stadje dwaalde. En de tengere bronsbruine jongeman naast hem voelde sterker weer de sympathie voor zijn zwaargebouden metgezel. Op dezen morgen staan ze beiden met honderden anderen gereed om de bevelen van hun sergeants op te' volgen. De marsch begint als gewoonlijk, want iedereen is' opgefrischt door de nachtrust. Later schijnt er iets niet heel en al naar genoegen te zijn, want op een plateau aangekomen, wordt halt gecommandeerd en zullen er oefeningen gehouden worden. Het plateau is bedekt met een dikkelaag aarde, die door den regenval in een zachte en papperige massa is veranderd. En hier zullen de recruten leeren, hoe er mogelijk in de aanstaande zuiverings-campagne gehandeld zal worden, wanneer een onverhoedsche aanval van onzichtbare guerilla-benden hen noopt tot dekkingzoeken. Dan is het immers niet: eerst kijken, of de bodemgesteldheid wel geschikt is voor lichaam en klee ding, maar dan valt men neer en kruipt verder, zoekend naar een bult van zand of klei of steen. En dus? Dus giert nu télkens een fluitsignaal: Vallen! Dek je! Geweer in aanslag' Vuren! (Wordt trvolfcL)

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3