t te De invloed van de vernielingen te Londen WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1940 Kerl De branden woeden voort De Londensche correspondent van Göte- borgs Morgenpost meldt aan zijn blad het volgende: In de meeste Londensche bedrijven is het werk als gevolg van de bomaanvallen neer gelegd. Van officieele zijde is medegedeeld, dat de havens in de buurt van de mondfing van de Theems geheel zijn vernield en dat alle pogingen om de vuurhaarden te blus- schen, moesten worden opgegeven. Men beperkt zich er toe, de modernste installaties te reddenj die gelegen zijn op den Noordelijken oever van de Theems. Bijzondere pogingen worden in het werk gesteld om de groote voorraden goederen bij de Victoria en Alberthavens in veiligheid te brengen. Hier bevinden zich nl. groote graanpakhuizen, waarvan echter de instal laties geheel vernield zijn. Verscheidene si raten bij deze havens staan in vlammen en ook hier staan geweldige magazijnen in brand, waarin anders voor het levensonderhoud noodzakelijke goederen liggen opgestapeld. Een groot aantal vrijwilligers probeert hier te redden, wat er te redden valt. Dichtbij de Westindia havens woeden, naar de correspon dent verder meldt, geweldige vuurhaarden. Bovendien staan de voor den oorlog belang- Weer langdurig luchtalarm te Londen Naar het DNB verneemt, zijn de Duitsche luchtaanvallen van Maandagmiddag buiten gewoon doeltreffend geweest. De aanval ge schiedde in golven met een tusschenpoos van 30 tot 40 minuten. Ruim 300 vliegtuigen wierpen hun regen van ijzer op de brandende haven- en industrie-installaties ten Noorden en Zuiden van de Theems neer. Daar laaiden nieuwe branden op. De dikke rookwolken trekken tot aan de monding van de Theems. Men heeft den indruk, te vliegen over een zee van vlammen. Terwijl de eerste golven terugkeeren, vliegen reeds andere formaties uit het Zuit-Oosten, het Zuiden en het Zuid- Westen naar Londen. De Duitsche vergelding voor de Engelsche aanvallen op de Duitsche burgerbevolking is onverbiddelijk. Van af weer is nauwelijks iets te bespeuren. De schoten van het afweergeschut zijn slecht gericht. Jagers zijn zelden te zien. Behalve op Londen heeft het Duitsche luchtwapen gisteren ook aanvallen onderno men op militair belangrijke doelen van Can terbury, welke met bommen werden bestookt. Bij de luchtgevechten boven Londen en Kent verloren de Engelschen ruim 40 vliegtuigen. 16 Duitsche vliegtuigen zijn nog niet terug gekeerd. Ook na het aanbreken van den nacht golfden de aanvallen der Duitsche vlie gerformaties voort tegen militair belang rijke doelen van Londen. Urenlang duurde in de hoofdstad het luchtalarm. Het nachtelijk luchtalarm in Londen eindigde vanmorgen om kwart voor vijf. Het had negen uur en zes minuten ge- Koning George bezoekt de gebombardeerde wijken Koning George VI heeft Maandag, naar uit Londen wordt gemeld, de door de Duitsche luchtaanvallen het zwaarst getroffen stads wijken bezocht. Uit alles bleek, dzrt hij diep geschokt was. Verscheidene uren vertoefde de koning bij het opruimingswerk en zag hij toe bij de wanhopige pogingen van den brandweer om de door brandbommen ver oorzaakte branden te blusschen. Een drama tisch hoogtepunt bereikte de inspectietocht, toen de koning in een door een enkelen bom geslagen krater, waarin twintig huizen waren verdwenen, klom. (A.N.P.) Verkeersstagnaties Het Britsche ministerie voor het verkeer heeft via de radio medegedeeld, dat tenge volge van de hevige Duitsche bomaanvallen op het Londensche gebied natuurlijk de ver keersverbindingen in „wanorde" zijn geraakt. Men zal pogingen in het werk stellen, de getroffen lijnen zoo snel mogelijk weer te herstellen. Het publiek wordt echter ver zocht, niet absoluut noodzakelijke heizen uit Londen naar de omliggende streken achter wege te laten (D.N.B.) „Londen wordt een tweede Carthago" Londen zal spoedig een tweede Carthago zijn, schrijft de Japansche Nitsji Nitsji over het Duitsche luchtoffensief tegen de Britsche hoofdstad. Het valt zeer te betwijfelen, of Engeland de hevige Duitsche luchtaanvallen zal weten te weerstaan. De aangerichte schade is buitengewoon zwaar. Ook de Yomioeri is van meening, dat Engeland ten slotte zal moeten èapituleeren Duitschland zal den aanval steeds krachtiger maken. Engelands poging, den oorlog te rekken, kan nauwelijks succes hebben. Wanneer de Duit sche aanvallen met dezelfde hevigheid wor den voortgezet, zal de Engelsche regeering weldra machteloos zijn. Duitschlands lucht wapen zal de beslissing brengen. De Zweedsche pers over de schade Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Weer staan de Stockholmsche ochtendbla den vol berichten van hun Londensche cor respondenten over de geweldige Duitsche luchtaanvaljen op militair belangrijke doelen in Londen. Met onverminderde kracht, zoo heet het in een correspondentie van „Stockholms Tid- ningen" uit Londen, wordt de strijd om Lon den voortgezet. De. geweldige branden hebben de donkerste uren van den nacht van Zondag op Maandag in daglicht veranderd. De eene b.and volgde op de andere. De Londenaars beleefden de geweldigste explosies, die ooit in een oorlog voorgekomen zijn. De aarde en de lucht beefden kilometers in den omtrek, loen groote bommen insloegen. De uitwer king der groote bommen, die nu nacht in, nacht uit op Londen geworpen worden, is fantastisch. Het effect der explosies is enorm. De bevolking van Londen buigt haar rug van angst voor de eeuwige aanvalsgolven. De branden in de nabijheid van de havens woedden nog altijd, toen ik gelegenheid kreeg om de haveninstallaties te bezichtigen, v/aar ook de petroleumreservoirs nog altijd haar vettige rooksluiers verbreidden. Daar stonden volkomen verwoeste tankauto's en op de kaden hingen totaal verbogen, onna tuurlijk verwrongen kranen. Aan de kaden lagen vaartuigen met zware slagzij na den Ook verder naar het Oosten was er brand, waar groote inaustrieele installaties in asch en puin gelegd waren. Achter de muren der enorme pakhuizen stegen nog altijd gewel dige rcokmassa's omhoog en bijna alle huizen in de buurt waren door het vuur verwoest. Zelfs de gasbuizen waren in brand geraakt en de waterleidingen gesprongen. Langs de kaden, waar vroeger lange rijen opslagplaat sen en pakhuizen stonden, liep de teer als een dikke zwarte massa over den rijweg. Het heeft hier geen zin meer de ongehoorde schade te verheimelijken. Dit was een brand van dusdanige afmetingen, dat ik niet weet of Engeland iets dergelijks beleefd heeft sinds den grooten brand van Londen in 1666, toen driekwart van de stad met den grond gelijk werd gemaakt. De week, die met den dag van heden begint, wordt door velen welicht de kritiek- ste in de geschiedenis van Engeland geqpemd. Met deze uitlating begint het verslag van een anderen correspondent. Hij stelt de vraag hoe lang de bevolking, die door de schuld van de clique van Churchill eveneens moet lijden, dezen stormaanval zal doorstaan. Hij prijst het moreel van deze bevolking en ver volgt: Geen objectieve toeschouwer kan ont kennen, dat vele problemen moeten ont staan, waarvan de oplossing thans onmoge lijk voorzien kan worden. Het vraagstuk van het. zedelijk weerstandsvermogen der burger bevolking berust op factoren, die niet pre cies kunnen worden weergegeven. Geen be- oordeelaar, die eenige aanspraak op objecti viteit wil maken, kan spreken van eenigerlei waarborg, dat dit moreel gelijk zal blijven. Van Londen uit bezien kan niet geloochend worden, dat de uitslag van den luchtoorlog thans op bepaalde factoren berust, die ver der niet geanalyseerd kunnen worden. Officieele cijfers over het aantal slachtoffers te Londen Reuter meldt uit Londen: Officieel wordt medegedeeld, dat tijdens de aanvallen van Zaterdag 306 personen ge dood en 1337 personen zwaar gewond zijn. Men gelooft niet, dat het aantal slachtoffers, dat gisteren is gevallen, dat van Zaterdag overtreft. In het communiqué van het ministerie van luchtvaart en het ministerie van binnen- landsche veiligheid wordt gezegd: Bijzonder heden over de door de luchtaanvallen op Londen in den afgeloopen nacht aangerichte schade zijn nog niet bekend, doch enkele cijfers kunnen thans reeds worden gegeven. De aanvallen waren zeer hevig en zij hebben geduurd zoolang het duister was. Er werd ernstige schade aangericht. Het aantal slacht offers kan thans nog niet geschat worden, ofschoon volgens tot dusver ontvangen be richten het het cijfer van Zaterdag niet zou overtreffen. De havenwerken aan beide oevers van de Theems zijn opnieuw gebombardeerd en brisant- en brandbommen hebben talrijke branden doen ontstaan. Vele dezer branden werden reeds gebluscht, de overige zal men spoedig meester zijn. Londen was opnieuw het voornaamste doel van den vijand. Engelsche vliegtuigen boven Duitschland Engelsche vliegtuigen zijn weer boven Noord-Duitschland verschenen en hebben op verscheidene plaatsen bommen neergeworpen, o.m. in eenige Noordelijke voorsteden der Rijkshoofdstad. Het betreft daarbij over het geheel willekeurige aanvallen op niet-mili- taire doelen, waaraan een reeks woonhuizen ten offer is gevallen. In den afgeloopen nacht, aldus het D.N.B verder, zijn tegen 12 uur eenige Britsche vliegtuigen naar de door luchtafweergeschut sterk verdedigde stad Wesermiinde gevlogen Een deel der vliegtuigen werd, voor ze de stad bereikten, verdreven door welgericht af- weervuur, een ander deel door zoeklichten zoo verblind, dat het zijn bommen lukraak op het veld wierp. Britsche luchtaanval op ffamburg In de afgeloopen nacht is de burgerbevol king te Hamburg opnieuw het object van Engelsche luchtaanvallen geweest. De Brit sche vliegtuigen lieten talrijke bommen vallen, die voor het grootste deel terecht kwamen in de arbeiderswijk en daar ver scheidene woningen vernielden. Dicht bij een ziekenhuis zijn twee groote bomtrechters ge vonden en eenige brandbommen hebben branden in een villawijk aan den Westrand veroorzaakt. Een boer verloor twee paarden. Fabrieksinstallaties en militaire objecten hebben geen schade geleden. (D.N.BJ Het gebruik van brandplaatjes door de Engelschen Van bevoegde zijde te Berlijn zijn gisteren mededeelingen gedaan over een bijzonder afschuwwekkend en gemeen strijdmiddel van het Britsche luchtwapen. Sedert li Augustus werdan eerst enkele en daarna in groote hoeveelheden zoogenaamde brandplaatjes door de Engelsche vliegers op hun nachtelijke toohten boven Duitschland over groote afstanden van het land neerge worpen. Deze plaatjes zijn gemaakt van cel luloid, zijn ongeveer vijf bij vijf centimeter groot en vertoonen in het midden een gat, waarin zich een in brandwatten verpakte brandpil bevindt. De plaatjes vlogen door de inwerking van de zuurstof in de lucht, nu en dan door de inwerking der zonnestralen in brand, waardoor een meter hooge steek vlam ontstond, waardoor alles in brand moest geraken wat in de buurt lag. Het is onnoodig te zegden, aldus wordt in de mededeeling gezegd, dat deze brandplaat jes totaal ongeschikt zijn voor het bescha digen van militaire doelwitten. In geen enkel geval is dan ook getracht hiermede een mili taire installatie in brand te steken. Het doel van dit strijdmiddel was klaarblijkelijk, die objecten te vernietigen, waarvoor de Royal Air Force geen groot aantal brandbommen wilde gebruiken, zooais b.v. boerenwoningen, schuren, akkers, die rijp zijn voor den oogst, bosschen enz. Deze plaatjes zijn veelvuldig i- buitengewoon grqote aantallen neergewor pen. Door gebruik te maken vaji alle ter beschikking staande organisaties werd het gevaar, dat deze brandplaatjes opleverden, bezworen. Desondanks zijn enkele boeren hofsteden, graanmijten, schuren, eenige bos schen en stukken heide aan dit strijdmiddel ten offer gevallen. Voornamelijk liepen per sonen brandwonden op, die dit strijdmiddel zonder te weten, wat het was, aanpakten of in den zak stopten, waarna het onverwachts ontbrandde. „Wanneer thans, zoo wordt ten slotte in de mededeeling van bevoegde zijde gezegd, na zoo talrijke afgewezen vredesaanbfcdingen en zoo talrijke in den wind geslagen waar schuwingen, Duitsche bommen militaire ob jecten te Londen treffen, dan zijn deze bom men tevens de vergelding voor deze onwaar dige Britsche strijdmethode. Duitsche kustbatterijen in den aanval Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Op 9 September des avonds werd een Britsch convooi, komend van Dover, door Duitsche kustbatterijen onder vuur genomen. Het convooi werd uit elkaar geslagen. Vier schepen keerden naar Dover en twee naar Deal terug. Een beschadigd tankschip werd eveneens naar Deal gesleept. Het achtste schip van het convooi bleef liggen, waarbij zich een sterke rookontwikkeling voordeed. Het vuren werd door het invallen van de duisternis om 20.40 uur gestaakt. Een uur later nam ons verdragend geschut een Britsche batterij bij Dover onder vuur. Deze batterij had om 20.30 uur getracht het vuur van onze batterijen op het convooi te beant woorden. Zij werd in een strijd, die bijna twee uur duurde, tot zwijgen gebracht. De Si. Paul's kathedraal niet beschadigd. D.N.B. meldt uit Stockholm: Uit een Reuterbericht blijkt, dat de St. Paul's kathedraal te Londen, evenals de kathedralen in Frankrijk, onbeschadigd is gebleven, ofschoon in de nabijheid liggende militaire objecten getroffen zijn. Zelfs geen ruit van de kathedraal is gesprongen. Heftige critiek van generaal Hertzog De leider der nationale Zuid-Afrikanen, generaal Hertzog, heeft op de bijzondere zitting van het Zuid-Afrikaansche parlement opnieuw heftige aanvallen gedaan op de, naar hij zeide, gevaarlijke en onverantwoor delijke handelwijze der regeering-Smuts. Indien de regeering het zou wagen den toe stand door het invoeren van een algemeenen dienstplicht op de spits te drijven, zal iedere oprechte Afrikaan onder de hevigste protes ten daartegen in opstand komen. Minister-president Smuts diende een aan vullend wetsontwerp op de wet op de oor logsmaatregelen in. Als motiveering gaf Smuts op, verergerde toestand scherpere maatregelen noodig maakt. Over het eenigen tijd geleden door Smuts gelaste inleveren van particuliere geweren, dat bij de bevol king op heftige protesten is 'gestuit, beschikt men thans over het oordeel van het gerechts hof in Johannesburg, dat verklaarde, dat deze verordening de bevoegdheden van den gouverneur-generaal te boven gaat Des ondanks bestreed Smuts in het parlement, dat deze verordening met de wet in strijd zou zijn en verklaarde, dat hij deze wapens noodig heeft, daar noch van Enge land, noch van de Vereenigde Staten wapens kunnen worden betrokken. Verdere oppositie. De nationale oppositie in Zuid-Afrika heeft opnieuw scherp geprotesteerd tegen de aan vullende begroeting van 32 millioen pond voor den „zinneloozen Britschen oorlog". De vroegere minister van financiën in het kabi net Hertzog, Havenga, protesteerde heftig te gen de onrechtvaardige belastingen ten gun ste van de mijnbouwmaatschappijen. De Zuid- Afrikaansche bevolking wordt door een ver hooging der inkomstenbelasting van 20 pro cent zeer zwaar getroffen, terwijl de belas tingheffing op de winsten der mijnbouwmaat schappijen slechts van 9 tot 11 pet is ver hoogd. Ook de afgevaardigde der nationale partij, Bremer, stelde de financieele dictatuur van Smuts aan de kaak. Hij wees er op, dat voor de oplossing van de meest dringende vraagstukken van het land geen geld aanwezig is, terwijl aan den anderen kant millioenen ponden worden opgebracht voor den oorlog. Hef onderhoud tusschen Roosevelt en Myron Taylor A.N.P. meldt uit Washington: Nopens het onderhoud tusschen president Roosevelt en Myron Taylor, die Maandag uit Vaticaanstad is teruggekeerd, wordt nog ge meld, dat Taylor waarschijnlijk niet naar Rome zal terugkeeren, daar de gemeenschap pelijke vredespogingen van den Paus en van president Roosevelt als mislukt beschouwd moeten worden. Zwitsersche verklaring over het verblijf van ex-Koning Karei D.N.B. meldt uit Bern: Officieel'wordt medegedeeld: De leider van het eedgenootschappelijke politieke departe ment heeft den bondsraad ingelich* over de omstandigheden waaronder op uitdrukkelijk verlangen van de Roemeensche regeering voorloopig asyl aan Koning Karei II van Roe menië verleend wordt. De koning is Zondag avond te Lugano aangekomen. Uit verklarin gen, afkomstig uit de omgeving van den ko ning blijkt, dat deze voornemens is slechts korten tijd in Zwitserland door te brengen. De kranten publiceeren foto's van den ko gelvrijen spoorwagen, waarvan de gepantser de wanden den ex-koning nog kort voor het verlaten van den Roemeenschen bodem het leven gered hebben. Het onsplinterbare glas van de vensters vertoont een reeks plaatsen, die door geweerkogels getroffen zijn. De nieuwe Amerikaansche vloot sf npu nten De Amerikaansche staatssecretaris, Huil, heeft Maandag geweigerd een opheldering te geven ten aanzien van zijn verklaring van de vorige week volgens welke de nieuwe vlootsteunpunten ook ter beschikking zouden staan van de Zuid-Amerikaansche republie ken. Hij wees er op, dat deze verklaring voor zichzelf spreekt en ontweek verder alle vragen over het ter beschikking stellen van Zuid-Amerikaansche steunpunten voor vloot en luchtwapen der Ver. Staten. Kobayasji arriveert Donderdag te Batavia Domei meldt uit Tokio: Het departement van buitenlandsche zaken heeft een officieel telegram ontvangen van den Japanschen consul-generaal te Batavia, Saito, waarin wordt meegedeeld, dat Ichizo Kobayasji, de speciale afgezant van Japan naar Nederlandsch-Indië, op 12 September a.s. aan boord van de Nisjo Maru te Batavia zal aankomen. De Nisjo Maru zal naar Batavia opstoomen vergezeld van drie Nederlandsche marine vliegtuigen- Een hondertal Nederlandsche soldaten zal als eerewacht op de kade voor Kobayasji staan opgesteld. Na verwelkoming door een persoonlijke vertegenwoordiger van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië. andere vooraanstaande Nederlandsche autoriteiten en ongeveer 150 leden van de Japansche kolonie, zal Kobayasji in een auto, welke hem speciaal door de Nederlandsche overheid ter beschikking zal worden gesteld, naar het Hotel des Indes rijden, waar hij zijn intrek zal nemen. Denzelfden avond zal de Japansche afgezant een bezoek brengen aan des gouverneur-generaal, die terstond daar op, volgens het protocol, het bezoek zal be antwoorden. „Engeland maakt zijn testament" Megerle over den Engelsch- Amerikaanschen ruil „Engeland maakt zijn testament", zoo schrijft Karl Megerle in de Börsenzeitung als opschrift boven een artikel, dat betrekking heeft op de diepere beteekenis van den Engelsch-Amerikaanschen ruil, welks objec ten aan den eenen kant oude bezittingen, aan den anderen oude torpedobootjagers Megerle schrijft, naar het D.N.B. meldt, Als grootste wereldmacht heeft Engeland het rijk den oorlog verklaard. Als leider van een coalitie, die besliste over het lot van zijn bondgenooten, wilde het Europa zijn wil op dringen. Als staat in de bescherming der Ver eenigde Staten moet het thans documenten "onderteekenen, waarin zijn afdanken vervat is. Want, hoe ook de geheime en geheimste overeenkomsten tusschen Churchill en Roose velt er uitzien, 'zij alle veronderstellen niet de overwinning, maar de totale nederlaag, het opgeven van het moederland. Engeland moet thans een positie, ondergeschikt aan die van de Vereenigde Staten, aanvaarden. De politiek, die Adolf Hitler Engeland aanbood, zou Engeland de handen en den rug hebben vrijgemaakt om zich geheel aan de ontwik keling en beveiliging van het empire te wijden. De politiek, die Churchill gekozen heeft, eindigt met de zelfvernietiging van wereldrijk. Het Engelsche moederland is de uitgewisselde mondelinge en schriftelijke overeenkomsten reeds opgegeven. Zonder het moederland echter is het wereldrijk een holle noot. Amerika is de erfgenaam. De dollar triumfeert over het pond. De Britsche saldi stroomen in de Amerikaansche kassen. Op de Britsche nederlaag bestudeert de Ame rikaansche weermacht de modernste wapens en methodes, Engeland financiert de moder niseering van de Amerikaansche oorlogs industrie. In afwezigheid van de Engelsche schepen en kooplieden maken de Vereenigde Staten zich meeseer van de markten. Op het zwaarste oogenblik van Engeland schakelen de Vereenigde Staten zonder valsch mede lijden uiterst waardevol koloniaal bezit in hun machtssfeer (Ten verzekeren zich de uit levering van de Engelsche vloot. Amerika heeft goede zaken gedaan. Aangezien Duitschland aan gene zijde geen territoriaal, politiek of militair belang heeft, kunnen wij bij de dingen, die aan de overzij tusschen de Angelsaksen zich afspelen, ge laten toezien. Mocht echter Engeland tot vliegkampschip of invalspoort bestemd zijn voor aan deze ruimte vreemde machten tegen Europa, dan zou het eerst met onverbidde lijke hardheid ter neder moeten worden ge worpen en in deze functie worden vernield. De politiek van Roosevelt neemt steeds sneller imperialistische trekken aan. Voor loopig is hij nog bezig op het Westelijke half rond en vele teekenen wijzen er op, dat hij daar nog niet klaar is. De Zuid-Amerikaan sche staten zijn bij den Engelsch-Amerikaan schen ruil gepasseerd. Zij zullen alle krach ten moeten inspannen om zich te handhaven. Vele onder hen worden door de Vereenigde Statenreeds als steunpunten beschouwd. Wanneer dit neo-imperialisme het gebied van de Monroeleer overschrijdt, zal het noodge dwongen in de andere werelddeelen proble men opwerpen, welker oplossing men niet kan ontgaan. Men kan niet uittrekken om in de Europeesche en Aziatische ruimte het prin cipe van den status quo te verdedigen en in de eigen ruimte den status quo zoo revolu- tionneerend opheffen als de pachtverdragen met Engeland doen, tenzij men dezelfde dwa ling mocht begaan als Engeland en aanspraak zou maken op .wereldpolitieke alom tegen woordigheid, Of men in Washington dit voor nemen heeft, kan alleen de toekomst leeren. Bekendmaking van deze aanspraken zou be- teekenen, dat de Vereenigde Staten van de Britsche erfenis niet alleen de saldi, maar ook de politieke schulden willen overnemen. Dat is de beslissende kwestie. Zij wordt door de op Duitschland en zijn vrienden gedoelde pro clamaties en gebaren, waarmede het over nemen van het protectoraat over Engeland voltrokken wordt, niet beantwoord en het lot van Engeland is geen aanmoediging voor wie ook om te vervallen in dezelfde fouten en dwalingen. Horia Sima over de toekomst van Roemenië „Een staat van legionnairs" Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Horla Sima, de leider van de IJzeren Garde, hee'ft voor Duitsche en Italiaansche journalisten gesproken over het toekomstige bewind van Roemenië. Roemenië, zoo betoogde Horia Sima, zal in de toekomst een staat zijn van legionnairs. De legionnais hebben getoond, dat_ zij ondanks de langdurige onderdrukking hiet dood zijn maar een sterke beweging vormen, welke thans het geheele volk omvat. Een bewind van legionaairs beteekent een groote geeste lijke omwenteling. Het grondleggende denk beeld is de natie. In buitenlandsch politiek opzicht sluit de beweging der legionnairs zich onvoorwaarde lijk bij de spil aan. Aan deze grondgedachte van de buitenlandsche politiek, welke Codreanu zelf nog heeft vastgelegd, wordt niet getornd. De overwinning van de be weging der legionnairs in Roemenië beteekent. dat de spil aanwezig is aan den Donau en dat een stabiele ordening in het Donau- bekken en op den Balkan plaats vindt. De Engelsche invloed in Zuid-Oost-Europa is daardoor bijna volledig verwijderd. Engeland heeft in Roemenië niets meer te vertellen De betrekkingen tot Duitschland en Italië moeten volgens den wensch der beweging I legionnairs ook op de gemeenschappelijke j denkbeelden en de nauwe kameraadschap j welke in den gemeenschappelijken strijd ont staan is, gegrondvest zijn. I In binnenlandsch politiek opzicht strijdt de legionnairsbeweging tegen het jodendom, teger de vrijmetselarij en de plutocratie. De be weging heeft nauwgezette oplossingen voor alle vraagstukken van volk en staat voorbe reid. Deze oplossingen, welke grootendeels nog aan Codreanu zelf, den oprichter der bewe ging, te danken zijn, zullen thans verwezen lijkt worden. Over de gebeurtenissen der laatste dagen verklaarde Sima, dat ex-koning Karei de op winding van het volk heeft willen uitspelen tegen de mogendheden van de spil en tegen de beweging der legionnairs. Met behulp van de politiek zijn er protestbetoogingen geor ganiseerd welke tegen de mogendheden van de spil gericht waren en welke de onhoud baar geworden positie van den koning moes ten redden. Hoewel de IJzeren Garde niet voldoende was voorbereid, heeft zij dit oogenblik moe ten gebruiken, hetgeen zij tenslotte met suc ces gedaan heeft. De beweging der legionnairs is voor de monarchie onder koning Michael. Met de leiding van den staat in de persoon van generaal Antonescu, die de overwinning van de legionnairsbeweging volkomen heeft gemaakt, is zij het geheel en al eens. Het verbod van nachtelijkverkeer voor de kust Opdeze kaart is de lijn aangegeven, met inbegrip van plaatsen welke onder de twee uitgevaardigde verordeningen vallen. De voornaamste verordening is die van secretaris-generaal van het departement van justitie over de beperkingen van het verkeer. Volgens deze verordening is met ingang van 9 September 1940 aan allen, die niet Rijksduitschers zijn, tot nader order verbo- rroj den zich tusschen 10 uur 's avonds 's morgens buitenshuis te begeven ct de r bieden die op de kaart zijn aangejv n I Sedert Maandag is dus in dc &|P(OW géén verkeer, ook geen voetgang i pa meer tusschen de boven vermelde uren AFS" degenen die aan de scheidingsgrens d.-> wonen, moeten rekening houden nu: verordeningen. Portvrijdom voor militairen in hospitalen De portvrije verzending van corresponden- aan en door militairen, welke geheel opgeheven was, wordt uitsluitend voor die militairen beneden den rang van officier die, gewond of ziek, nog in militaire hospitalen of burgerziekenhuizen verblijven, gedeelte lijk hersteld. Deze portvrije verzending is beperkt tot: briefkaarten, welke echter geen be richten omtrent handelszaken of bestellingen of aanbiedingen van handels- of fabrieks- goederen mogen bevatten en nieuwsbladen tot een maximum gewicht van 100 gram. Voor deze portvrije verzending gelden de volgende voorschriften. Aan militairen gerichte briefkaarten enz. dienen, boven het adres, het opschrift „militair" te dragen. Het adres moet naam, militairen rang van den geadresseerde en aanduiding van hospitaal of ziekeninrichting bevatten. Door daartoe gerechtigde militairen verzonden briefkaarten enz. dienen boven het adres eveneens van het opschrift „mili tair" voorzien te zijn, welke aanduiding ge waarmerkt moet worden door de handteeke- ning van den afzender. Verder moet op de adreszijde naam en militairen rang van den afzender en een stempelafdruk van hospitaal of ziekeninrichting voorkomen. Duitsche vlieger vermist Aan degenen, die inichtingen kunnen geven omtrent den Duitschen vlieger Otto Christian sen. geboren 6 April 1906 te Hus.um, lang 1.65 Engelsche bommen op fej bebbi ons land ,gege Mislukte actie tegen Eindhcvj sieci nten In den afgeloopen nactn nebben irage vliegers getracht een actie op groo tegen Eindhoven te ontketenen. N eft6] gemeld is zij mislukt, de schade vrlJL^t beperkt gebleven tot een spoorlijn t be makkelijk te herstellen is en spoed; vji al den hersteld. De overige bommen zijn op danl terreinen in den omtrek van de staf r.c -ïeedt komen. Personen zijn niet getroffen. Verder hebben Engelsche vlieg tamelijk groot aantal bommen gev oi pc tgda] de gemeente Roodhuis in Friesland, ,n boerenhofstede zware schade heeft J dUp de verdere bommen zijn op akkerlanc en hebben wel groote kraters ach c maar geen werkelijke schade aang> in dit geval zijn geen personen geT lopei DANKBETUIGING VAN H CORRESPONDENTIEBUREA I VAN HET ROODE KRUIS. Het correspondentiebureau van ^en landsche Roode Kruis ziet zich verp in verband met dtn te verrichten a te zien van het zenden van perse: dankbrieven voor de vele, vaak giften, welke zoowel per brief al per werden toegezonden. Dat de getoonde belangstelling m het het bureau verrichte werk hoogelijk .ra prijs gesteld, spreekt wel van zelf. Het bureau dankt dan ook de vel r 1 een blijk van him instemming deder - ten zeerste. JEUGDIGE INBREKERS Te Apeldoorn heeft de politie di e aldaar woonachtig, gearresteerd, en verdacht worden den laatsten tijd braken en diefstallen in woonhuizer te hebben. Zij hebben gisteren be zoover tot nu toe na'te gaan is, wi-z steeds maar gering. Hun inbrekers raadde dilettantisme. DOODELIJKE VAL VAN EEN KC^:.": De 38-jarige gehuwde S. Riemersm.. on! te Scheemdermeer, in dienst bij d< wer R. te Midwolda, is gisteravc o-jl| verrichten van werkzaamheden, d 1 'J toe onbekende oorzaak van een hooie kt mijt gevallen. In zorgwekkenden to* Aai naar het r.-k. ziekenhuis te Winsc gebracht, waar hij vanmorgen is ti— EEN INBREKER GEPAI m., blond haar, blauwe oogen, zwaai beender- gestel, wiens foto hierboven is geplaatst, wordt verzocht zich ten spoedigste te melden aan het Hoofdbureau van Politie, O.Z. Achterburg wal 185 (kamer 53) te Amsterdam. Christiansen is op 21 Augustus 1.1. des avonds laat uit gebouw Atva te Amsterdam vertrokken en sedertdien niet meer levend gezien. Ondergeteekenden loven een bedrag van vijfhonderd gulden uit voor het verstrekken van zoodanige in lichtingen of aanwijzingen, welke leiden tot opheldering van deze verdwijning. De Procureur-Generaal fd Directeur van Politie J. A. VAN THIEL. De politie te Hengelo is er in g zekeren J. S. uit Enschede te zich 19 Augustus toegang had schaffen tot een zomerhuisje bergerweg. Hij stal hier een ge een bedrag van 250 en een spaa - en een hypotheekacte. Ook een: 1 overhemden en schoenen behoorc 1 -!■ buit. De recherche slaagde er in c arresteeren in de gemeente Ween „'Q geldkistje werd teruggevonden, di - 5.»— kans gezien de 250 in drie dager 1 dam er door te draaien. Naar den houd van het kistje, het spaarbank ie)-, de hypotheek-acte is eenigen tijd >l0l een sloot te Naarden, welke door den houdene was aangewezen als de 1 ,i"c hij ze had weggeworpen De over; bij zijn te Amsterdam^ achterhaald. £a] BEDRIJFSONGELUK Vanmorgen is in een zuurstoffentabriina] den Distelweg te Amsterdam in he stadsdeel door tot nu toe onbeke een arbeider van een stelling gevall. t V een schedelbreuk. Per ambulance-auto lsc naar het Binnengasthuis gebracht Naar het A.N P. verneemt heet* de 4i van justitie te Amsterdam no 4 v lar semietische weekblad De Doodsklok,

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2