lliruwr ^ciïtódjr douratil £i ZEEPSCHAAÜSCHTE Abonnementsprijs: per 3 maanden in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Per week 18 ct. Losse nummers 5 ct Alle- bij vooruitbetaling. Aovertentieprijzen: 22A4 ct per regel Ingezonden Mede- deelingen 45 ct per regel Minimum 5 regels Bewijsnummer 5 ct Bij con tract belangrijke korting Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken No. 6222 DINSDAG 10 SEPTEMBER 1940 21e Jaargang Bur. Redactie en Administratie: BHEESTRAAT 123. LEIDEN. Telefoon 22710. Bijdragen van medewerkers. Ingezon den stukken aan de Red Abonnementen, Advertenties, ent. aan de Administratie n de gevangenis bezocht In dezen tijd, waarin handen wel eens f worden en voeten traag, is er toch werk, dat wij niet mogen laten teten. Er is, ook op maatschappelijk rrein, gelukkig gelegenheid te over voor ns, den ploeg in het land te zetten en iren te trekken. In het kade van hetgeen stendigen voortgang behoort te hebben, bi wij naast zooveel andere dingen den itionalen Reclasseeringsdag, die uitge geven is tegen 14 September. Hier ligt D sociale taak van de eerste orde, al is voor de meesten onzer voor- melijk wel verricht, wanneer wij iets ibben mogen doen in de collectebus. )och laat ons dit dan ook niet nalaten, daarbij tevens even in gedachten ver even bij hetgeen door talrijke, meestal heel vrijwillige krachten altijd door in belangrijk onderdeel van het maat- ïappelijk leven wordt gedaan. Reclasseering begint onder ons volk, en daar dankbaar voor, almeer een kend begrip te worden. We verstaan aronder het tot een geregeld sociaal verheffen of terugbrengen van afrechtelijk veroordeelden of daarmee lyk te stellen personen. Niemand onzer, hij zal het billijken, zoo degene, die s misdreef, daarvan de gevolgen in een trdeeling door den rechter moet :rgaan De gedachte van het goed it der overheid op dit punt vindt geenerlei bestrijding. Doch die •af draagt het karakter van een afge- iten iets. Is de straf afgedaan, dan is ons besef de schuld geboet, en niet het zijn, zoo hij, die misdreef, onbepaalden tijd langer allerhande aangename gevolgen van zijn doen of laten zou ondervinden. Hij moet weer plaatsje krijgen in het maatschappe- leven van omgang en verkeer, en ir kan de reclasseering zoo gunstig •ken. meer. Er is namelijk alle aan- iding tot de vraag, of het niet tevens fenstig is, de reclasseering te zien als Bi Qjiddel, waardoor wij nader komen den mènsch in den gevangene. En zoo jmêh we al dadelijk waar gebeurt it trouwens niet? tot vragen, samen- Ingende met de levens- en wereldbe- èhouwing. die men aanhangt en belijdt. >an toch moet men gaan spreken over jen aard van de straf, over de zonde, is ir wellicht gelegenheid, iets op te merken inzake den arbeid, den reclasseerings- feeid van den grooten Verlosser der preld. En zoo behoefde het niet te ver onderen, dat ook op dit terrein zich Eer dan één activiteit ontplooide, al lar gelang van de levensbeschouwing 1 de wijze, waarop men den mensch, de traf en het maatschappelijk bestel zag. De reclasseeringsarbeid wordt dus ver- pit door verschillende organisaties, doch jeze zien in dezen arbeid toch ook wel eer wezenlijke elementen van eenheid, li het verblijdende is nu, dat men heeft unnen bereiken, dat verscheidenheid in ïzicht mogelijk was naast wat verbond. Ingescheiden was men onderscheiden. 5n die eenheid kwam wel heel mooi naar 'oren in het plan, voor een aantal jaren [eopperd en sindsdien uitgevoerd, om de reclasseeringscollecte dienstbaar te sn zijn aan het werk der verschillende ireenigingen. Werkelijk, zij, die in onze door alles heen naar eenheid 'even. mogen wel eens bedenken, wat 'en voorheen op dit punt kon bereiken •nder dat wezenlijke verschillen werden ironachtzaamd. Zoo ook willen wij de collecte van terdag zien èn toejuichen Er is veel lp noodig De gewone arbeid is reeds gering, en dan bedenke men nog. dat ,'t zeer normaal is, wanneei in mobili se- en oorlogstijd de criminaliteit een ?jg'ng in de cijfers te zien geeft. Dit prgt van de reclasseering een verhoogde ptiviteit. En dan zwijgen we nog van £t feit, dat de reclasseering haar terrein ozeer uitgebreid zag, toen voor thans ist een kwart eeuw de voorwaardelijke roordeeling en de voorwaardelijke vrijheidstelling een plaats in onze wet- ving kreeg, waarbij de reclasseering "speciale taak te vervullen heeft, wij, die, wil het goed zijn, ons mét ulus „een gevangene van Christus •zus mogen noemen, hebben hier een jzondere roeping. Wij denken hier als willekeurig aan het woord, dat onze jre spreken zal. als Hij de volken zal deelen Dan zal Hij zeggen tot wie |n Zijn linkerhand zijn gesteld ,.Ik was de verduistering In het belang van de naleving van de bepalingen ten aanzien van de verduis- tering: Zonsondergang 10 Sopt.8u.07m. Zonsopgang 11 Sept 7 u. 07 m. Omzetbelasting wordt verhoogd Van 4 en 10 op 6 en 12 procent gebracht De voornaamste bepaling van het in het Verordeningenblad verschenen besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van financiën inzake wijziging van de Omzetbelasting- wet is die van artikel 2, lid 1. Tot dusverre heeft de omzetbelasting vier ten honderd van den verkoopprijs der goederen bedragen, terwijl voor een aantal goederen een verhoogde belasting geldt van tien ten honderd. Artikel 2 lid 1 van het genoemde besluit brengt nu deze belas ting op respectievelijk zes en twaalf ten honderd. Enkele artikelen zijn van deze verhooging vrijgesteld. Bepaald is verder, dat eenige goederen, die tot dusver waren vrijgesteld, in de toekomst wel aan deze belasting zullen zijn onderworpen, n.l.: versche bloemen, boeken, weekbladen en alle andere periodiek verschijnende geschriften, fruit, versche en gezouten groenten, peulvruchten, de laatste met uitzondering van groene en grauwe erwten, bruine boonen en capucijners. Van belang is voorts de bepaling, dat zij, die machines, werktuigen, gereedschappen of vervoerrriiddelen voor hun bedrijf aanschaffen, vrijstelling of teruggaaf kunnen krijgen van een derde deel vbn het bedrag, dat zij volgens dit nieuwe besluit aan omzetbelasting zullen verschuldigd zijn. In deze gevallen zal dus van belastingverhooging practisch geen sprake zijn. Groot- en kleinhandelaren, alsmede fabrikanten, die tevens het beroep van handelaar uitoefenen, moeten vóór 20 October aangifte doen van de goederen, die zij op den eersten van die maand in voorraad hebben, voorzoover van die goederen niet omzetbelasting of bijzonder invoerrecht zal zijn voldaan tot het bedrag, dat ingevolge dit besluit bij levering of invoer zou zijn verschuldigd geweest. Het besluit treedt in werking op 1 October a.s. Zie verder bladz. ft gemeentefinanciën en wederopbouw Een rijkscommissie ran advies ingesteld. Uit een mededeeling van Ged. Staten van Noord-Brabant aan de gemeentebesturen in hun gewest blijkt, dat de secretarissen-gene raal van de departementen van binnenland - sche zaken en van financiën een rijkscommis sie van advies voor de gemeentefinanciën in zake den wederopbouw hebben ingesteld. Deze commissie heeft tot taak: 1. te adviseeren omtrent de regeling der Rijksbijdragen in het herstel der oorlogs- geweldschade, toegebracht aan gemeente lijke eigendommen; 2. de beoordeeling van de financieele zijde van de herbouwplannen, welke financieele gevolgen voor de gemeenten medebrengen; 3. te adviseeren omtrent de in indivl- dueele gevallen toe te kennen bijdragen met inachtneming van de onder 1 bedoelde vast te stellen bijdrageregeling. Het bureau der commissie is gevestigd in het gebouw van het departement van binnen- landsche zaken. De werkwijze der co runissl*. Omtrent de werkwijze der commissie wordt het volgende medegedeeld: Zooals uit de taakomschrijving blijkt, zal zij eensdeels als adviseerend lichaam optreden en anderdeels fungeeren als centr„al orgaan voor de beoordeeling van den gemeentelijk finan- cieelen kant van den wederopbouw. Alle plannen tot herbouw behooren, zooals tot nu toe geschiedde, door de gemeente besturen aan het regeeringscommissariaat voor den wederopbouw te worden ingezon den. Dit commissariaat zorgt in deze voor het vereischte contact met de commissie, welke laatste zich zoo noodig met het ge meentebestuur verstaat Het vorenstaande sluit niet uit, dat de gemeenten zich met alle (Vervolg van de eerste kolom.) in de gevangenis, en gij hebt Mij niet bezocht", doch tot wie aan Zijn rechter hand zijn gesteld: „Ik was in de gevan genis, en gij zyt tot Mij gekomen". En wanneer de rechtvaardigen zullen vragen naar het „wanneer", dan zal Hij ant woorden: „Voor zooveel gij dit een van deze mijne minste broederen gedaan hebt, zoo hebt gij dat Mij gedaan". Aldus mogen wij den reclasseeringsarbeid zien èn doen als een vrucht van dankbaarheid. Blijkens hooge rechtspraak in ons land mag de plaatselijke overheid aan een instelling met een werkingssfeer, zich uitstrekkend over het geheele land, het houden van een collecte slechts weigeren, on gewichtige redenen zicL verzetten Welnu, er zijn geen gewich tige redenen aanwezig, die zich tegen de collecte verzetten, er zijn wel gewichtige redenen aanwezig, die ons ertoe moeten brengen, het onze te doen, opdat de col lecte slage! VERBETERING. In ons hoofdartikel „Door het geloof alleen" is in een der eerste zinnen een woordje „alleen" uitgevallen. Men leze daar, dat „niet alleen Calvijn, m„ar ook Luther de overheids taak als een beperkte ziet". moeilijkheden van financieelen aard, welke verband houden met den wederopbouw, rechtstreeks tot de commissie kunnen wen den. Uiteraard zal de commissie, wanneer zich bij haar arbeid vraagstukken voordoen waarbij de belangen van andere departemen ten betrokken zyn, zich met deze departe menten verstaan. Het wordt noodzakelijk geacht, dat de ge meentebesturen bij het maken van plannen tot wederopbouw zich terstond rekenschap geven van de financieele gevolgen, welke deze voor het gemeentelijke budget in de toekomst zullen hebben. Tweeërlei invloed is bier mogelijk. In de eerste plaats de kosten van wederopbouw van gemeentelijke objec ten. De rente en aflossing van de, na aftrek van de evenïueele rijksbijdrage, ten laste der gemeente blijvende kosten kunnen een last op de begrooting leggen, welke het financieel herstel lange jaren in den weg kan staan. De tweede, doch daarom niet minder belangrijke factor is de invloed, welken hel herstelplan oo de algemeene kosten van de huishouding der gemeente in de toekomst zal hebben. Daarbü moet ln aanmerkmg worden genomen, dat de rijksfinanciën in geen gevai toelaten verder tegemoet te komen dan in de kosten van zoo sober en zoo oeconomisch mogelijk opgezette plannen en evenmin toelaten bijdragen te ver- leenen in de kosten van gemeentehuis houdingen, welke niet aan deze eischen voldoen. Het ls daarom, ter voorkoming van teleur stelling en van onnoodige kosten vaD voorbe reiding, gewenscht, dat vroegtydig omtrent de plannen overleg wordt gepieegd met den regeeringscommissaris voor den wederop bouw, die zich op zijn beurt weer met de commissie verstaat Bovendien is het nood zakelijk, dat bij den financieelen opzet, ook al zouden niet onmiddellijk vaste leeningen voor de werken kunnen worden gesloten, van het begin af rekening word, gehouden m de begrooting met de aflossing door het ramen van plaatsvervangende bijdragen van den gewonen dienst aan den kapitaaldienst VRAAGT ONS PROSPECTUS: STAATSEXAMEN A en B H.B.S. (extraneus) A en B ONDERWIJZERSAKTE Mulo-diploma RESA - ARNHEM (BEKENDE SCHRIFTELIJKE CURSUS) GRONDINPOLDERING LANGS DE NOORD Werkverschaffingsplan onder Ridderkerk en Hendrik-ldo- Ambacht Een jaar werk voor honderd arbeiders Onder de gemeenten Ridderkerk en Hendrik Ido Ambacht zal een groot werk- ▼erschaffingsplan worden uitgevoerd. Hel betreft hier hel inpolderen van ongeveer 80 hectare grond, gelegen langs de Noord. De totale kosten worden geraamd op 125.000. Honderd arbeiders zullen een jaar lang aan het werk kunnen worden gezet. Reeds is de goedkeuring der auto riteiten verkregen, zoodat waarschijnlijk volgende week met de werkzaamheden kan worden aangevangen. De plannen tot inpoldering van de gronden dateeren reeds van 1935. Er moesten heel wat moeilijkheden overwonnen, voor de zaak in kannen en kruiken was. Vanaf den aanvang der besprekingen heeft de burgemeester van Ridderkerk, de heer J. H. Crezee alles in het werk gesteld om te komen tot de uit voering van het plan. Zijn aandeel in de voor bereiding mag verre van gering worden ge noemd. Feitelijk was op 29 Augustus 1939 de zaak al zoo goed als beklonken. Doch toen wierp plotseling de mobilisatie weer een kink in den kabel. Aan alle vertraging is thans echter een einde gekomen, en het werk kan beginnen. De in te polderen gronden zijn in totaal 76 hectaren groot. Daarvan Is 58 hectare wei land, dat 's winters onder water loopt, en 18 hectare griend en rietgronden, welke bijna dagelijks onder water staan. De totale kosten worden geraamd op 125,000. Hiervan zal 89.000 worden verloond, terwijl de mate- rleelkosten begroot zijn op 36,000. Het be treft hier dus een sterk arbeids intensief plan. De dekking van de kosten is als volgt ge regeld: het Rijk heeft voor de volle 100 per cent de loonen voor zijn rekening genomen- De 12 eigenaren van den grond dragen 800 per hectare bij voor griend en rietland en 300 voor weilind. De Staatsdomeinen, die ook tot de eigenaars behooren, betalen 917 voor riet- en griendland, en 383 voor wei- dand. Verder dragen de gemeenten Ridder kerk en Hendrik Ido Ambacht resp. 1375 en 625 in de kosten bij. Het ligt in de bedoeling zoowel arbeiders uit Ridderkerk, als uit Hen drik Ido Ambacht bij de inpolderingswerk zaamheden aan den arbeid te zetten. De aan te leggen dijken zullen een hoogte krijgen van 4.25 meter. De nieuwe polder zal uitwateren op de polders „Oud en Nieuw Reyerwaard", zoodat geen electrisch of stoom gemaal noodig zal zijn.' Er zal o.m. gezorgd worden voor een toegangsweg naar de brug over de Noord. A.s. Vrijdag zal nog een bespreking over enkele details plaats vinden. Daarna kan met de uitvoering van het plan worden begonnen. Bijzondere medewerking bij de voorbereiding heeft ook verleend, naar men ons tenslotte nog mededeelde, de heer Ir. G. A. Verhoe ven, directeur van het Technisch bureau der domeinen. Schenkingen voor den weder opbouw Hec voorbeeld va.) de stichting Gresbuizen- conventie en de Nederlandsche dakpannen- conventie heeft navolging gevonden. Den rti. eeringscommissaris voor den wederopbouw bereikte van de firma W. Wassink te Amers foort de aanbieding, de door laatstgenoemde instelling aangeboden 100,000 dakpannen gratis te vervoeren, terwijl voorts de Veree- niging van Nederlandsche fabrikanten van houtwolplaten kosteloos 10,000 kg houtwol platen ten behoeve van den wederopbouw heeft aangeboden. Beide aanbiedingen zijn door den regeerings commissaris met groote erkentelijkheid vaard. De overgenomen gemeentelijke telefoonnetten In verband met de beschikking van de secretarissen-generaal van de departementen van binnenlandsche zaken en van financiën over de gemeentelijke telefoonnetten te Am sterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage, kan nog worden medegedeeld, dat deze netten indertijd door de betrokken pemeenten zijn geannexeerd en wel dat te Amsterdam op 1 November 1896, te Rotterdam op 1 October 1896 en dat te "s-Gravenhage op 1 Juli 1903. Onderwijs, Kunsten en Weten, schappen Mr. Reinink waarnemend sec reta ri s-generaa I Met de voorioopige waarneming van de werkzaamheden vaD den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kun sten en wetenschappen heeft de rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminister Seyss-Inquart, den administra teur aan dat departement mr. mr. H. J. Reinink belast. De concentratie op voetbalgebied Wij lezen in „De C.N.V.B.'er", het orgaan m de Chr. Ned. Voetbalbond, het volgende: Als een der veranderingen, welke ontstaan zijn door de stichting der nieuwe organisatie op voetbalgebied, den Nederlandschen Voet balbond, moet worden genoemd de vorming van de „Afdeeling Rotterdam van den Neder landschen Voetbalbond" In het Bestuur hier van werd van den CNVB benoemd de heer J. van der Meijde. Verder hebben hierin zitting 5 personen van den voormaligen RVB, 2 van de RKF en 1 van den NASB. Bovendien wer den diverse commissies benoemd, waarin eveneens vertegenwoordigers van den CNVB zitting zullen nemen. In de Reglementscom missie werd voor ons benoemd de heer N. Snelleman; van de Financieele Commissie, evenals van de speciale commissie voor het Zaterdagvoetbal, werd de heer J. van der Meijde tot voorzitter benoemd; in de Scheids rechtercommissie tot lid de heer W. Nieuw- straten. De heeren C. L. van der Pols, A de Rek en K T. v. d. Velden werden benoemd tot lid (de laatste als plaatsvervangend) van enkele Commissies van Onderzoek, hetgeen zooveel wil zeggen als adviseerend lichaam van de Strafcommissie, welke de straf uit spreekt: in deze laatste werd de heer v. d. Meijde tot lid benoemd. Tenslotte hebben in de Junioren Commissie voor ons zitting de heeren C. L. v. d. Pols en J. v. d. Meijde. De indeeling voor de as. competitie zai ten spoedigste bekend gemaakt worden in de „Officieele mededeelingen", welke den ver- eenigingen voortaan elke week zullen wordep toegezonden. Zeer waarschijnlijk zal gevormd worden één le klas en één 2e klas, alsmede 3 res. klassen. De clubs op de eilanden hebben we moeten afstaan aan de afdeeling Dordrecht met uit zondering van Steeds Hooger, Oud-Beijerland. Vitesse, Delft, kon op ons verzoek voor Rot terdam behouden blijven, hetgeen ook geldt voor de Delftsche scheidsrechters. De heeren Bus ink, de Geus en van Dop zullen in de toe komst hun krachten moeten wijden resp. aan de afd. Dordrecht en Den Haag. Van harte hopen wij. dat èn de bedoelde vergunningen èn genoemde scheidsrechters het in de toe komst even goed naar den zin zullen hebben als dit voorheen het geval was. Wat de vereenigingen Jodan Boys, Gouda en VBW thans Moordrecht betreft, dient nog even te worden afgewacht, doch zeer w schijnlijk zullen deze clubs voortaan in Goudsche afd. moeten uitkomen, daar dit voor Rotterdam op te veel moeilijkheden zou stuiten. Een kteehl. In hetzelfde nummer van het.genoemde or gaan schrijft de heer A. T.(eeuw) een artikel over „De zuiverheid van de sport" Daarin troffen ons de volgende passages, waj blijkt, dat het met de zoo pas beklonken fusie nog lang niet alles koek en ei is: „We treden nu een nieuwe phase in. De fouten uit het verleden moeten onderkend worden en iets beters moet worden opge bouwd. Men spreekt veel van opbouw en wederopbouw. Inderdaad, wat ineenviel dient weder opgebouwd te worden, maar dan met vermijding van al die scheefgegroeide ver houdingen, en al die weggezakte dingen, die mede tot den val hebben geleid. Wéér-op- bouwen op de fundamenten, die goed waren 1 Die taak heeft de nieuwe NVB. Wij hopen, dat zijn bestuur die taak zal verstaan. Wij hopen, nochtans vréézen we. Wij gelooven dat te snel de zaak in elkaar ge draaid is. De competities zijn in een om mezien op papier gesteld. De eerste klas sen blijven precies zooals zij waren in den voormaligen KNVB. Blijkbaar gaat dus alles op den ouden KNVB-voet voort We zouden dat jammer vinden en we voor zien straks moeilijkheden. We hadden mogen Verwachten, dat de zaak anders, meer reëel zou worden aangevat. Mo gelijk kon dit niet meer in het huidige korte tijdsbestek. Maar een fusie kon wèl in mini mum van tijd worden gevormd. We hopen dan maar, dat in het komende jaar een gezonder opzet kan worden gemaakt Dit jaar is als een overgangsjaar aangediend. Welnu, laten we dan dit jaar de zaak zóó voorbereiden, dat we inderdaad kunnen overgaan tot een nieuw tijdperk waarin de sport gezond zal kunnen worden opgevat en dienstbaar ge maakt aan de lichamelijke opvoeding van het Nederlandsche volk, welke men bovenal door de nieuwe concentratie heet te dienen"- NEDERLANDSCHE HEIDE MAATSCHAPPIJ De 52ste algemeene vergadering van de Nederlandsche Heide Maatschappij met daar aan verbonden excursie en maaltijd welke op 13 dezer te Utrecht gehouden zou worden kan door bijzondere omstandigheden niet doorgaan. Kas-Vereeniging N.V. ANNO 1865 Amsterdam C. Spuistraat 172 Bewaren van Effecten met Administratie Onze nieuwe Brochure ..Be wind en Executeele" wordt gaarne op aanvr. toegezonden TROMPENBERG's PALACE HOTEL HILVERSUM Tel. 7941 (2 lijnen) HET GEHEELE JAAS GEOPEND Dr. H. NANNING'S Schuimende Huishoud Ammonia voor 't reinigen van schilderwerk, glazen, flesschen. 't poetsen van zilver, 't wasschen van wollen en flanellen goederen. Verkrijgbaar bij drogisten a 60 ct. p. gr. fl. 4- 10 ct. statiegeld. Dr. H. NANNING'S Pharm. Chem. Fabriek. N-V. Korte Poten 7a. DEN HAAG. Transfer uit de Ver. Staten Weer regelmatige betalingen van maximaal 50 per persoon en 100 per familie Zooals bekend, zijn alle dollarsaldi in Amerika van Nederlanders, die in het door Duitschland bezette gebied wonen, geblok keerd. Zoowel de president der Ver. Staten, als de Nederlandsche regeering is, kort nadat ons land door Duitschland werd bezet, tot dezen maatregel overgegaan. Hoe staat het nu met de vroeger regelmatig plaats vindende betalingen uit Amerika? De Nederlandsche banken hebben te dien aanzien een zoo ruim mogelijk standpunt in genomen en vaak kleine bedragen uitbetaald aan personen, van wie de omstandigheden haar bekend waren, cliënten bijv. die deze betalingen voor hun levensonderhoud noodig hebben. Op den duur echter was het duide lijk, dat hiervoor een regeling zou moeten worden getroffen, hetzij door de deviezen- instanties, hetzij door de banken onderling, zooals dit ook is geschied met degenen, die regelmatig betalingen uit Nederlandsch Oost» Indië ontvingen en in moeilijkheden kwamen, doordat het betalingsyerkeer met onze Oost geheel werd verbroken. Ook de blokkade van, de dollarsaldi in Amerika dreigde tot soort gelijke moeilijkheden aanleiding te geven. Thans blijkt echter uit telegrammen, die dd Nederlandsche banken van haar Amerikaan- sche relaties ontvingen, dat voor degenen, die regelmatig gelden uit Amerika ontvangen, de mogelijkheid bestaat, om weer 50 per maand te toucheeren. Bovendien mag 10 per maand voor ieder lid, dat de familie van den recht hebbende meer telt, worden overgemaakt, met dien verstande echter, dat het totale be drag niet hooger mag zijn dan 100 per maand. Bovendien mogen alleen degenen, die ia Amerika kunnen aantoonen, dat zij regel matig dollarbedragen overmaakten aan hun relaties in Nederland en dat zij dit reeds zes maanden vóór 8 April jl. gewoon waven te doen, thans bij de banken in Amerika dollars tot het genoemde bedrag storten ten gunste van de rekeningen te New York van da Nederlandsche banken, met de opdracht, om de tegenwaarde dezer bedragen in Nederland te doen uitbetalen aan de begunstigden. De bedragen, waarvoor de Nederlandschd banken uit dien hoofde worden gecrediteerd, zullen als vrij dollartegoed worden be schouwd en niet vallen onder de blokkade, genoemd in de verordening van den president der Ver. Staten, noch onder die, welke da vroegere Nederlandsche regeering op 24 Mei J.l. te Londen uitvaardigde. Aan de gevels van vele boerenwoningen ln Overijl*! hengen thans de bruin* boonen te drogen. Een bewijs, dat de herfst ophanden ie (Foto Pax-Holland) BOMMEN BIJ APELDOORN Het A. N. P. meldt uit Apeldoorn: In den nacht van Zaterdag op Zondag zija ln een welland bij de Bruggelerbrug aan het kanaal tusschen Apeldoorn en Beekbergen drie bommen van zwaar kaliber gevallen. Een tweetal koeien werd gewond. Enkele boerderijen in de omgeving werden licht beschadigd. Ook x.g. snelscheererême op de bon Ter vermijding van misverstand vestigt het wnd. hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart er de aan dacht op, dat ook de z.g. snelscheererême 'onder de zeepdistributiebeschikking 1940 valt, zoodat het koopen, verkoopen en af leveren hiervan uitsluitend is toegestaan tegen Inlevering van bon no 116. In verband met de verschillende merken en verpakkingen, waarin de snelscheererême in den handel verkrijgbaar is, is niet aan gegeven hoeveel gram snelscheererême op een bon kan worden betrokken, doch is be paald, dat één bon recht geeft op het koopen van een tube snelscheererême. Hiermede 15 bedoeld een tube van de gebruikelijke af meting, hetgeen uiteraard medeorengt, dal van de kleine tubes, die ongeveer de helft inhouden, twee stuks op één bon mogen worden afgeleverd. President Kallio De Finsche staatspresident Kallio is reeds eenigen tijd ernstig ziek. Zondagmorgen kwam het bericht, dat hij overleden zou zijn, doch Helsinki meldde, dat dit een onjuiste mededeeling was, voortkomende uit een ge rucht, dat Zaterdag in het Olympisch stadion de ronde heeft gedaan. Zondagochtend was er geen direct levensgevaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 1