N.V. v.h. J. GILTAY Zn. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1940 PAG. 2 Engelsche vliegvelden, munitie- inrichtingen en havens aangevallen Hat dreigende tekort aan jacht vliegtuigen Het frontbericht van het D.N.B. van gis teren luidt als volgt: De succesrijke activiteit van de Duitsche marine tegen eenheden van de Britsche marine en koopvaardij duurt onverminderd voort. Immers, de Engelsche marine heeft de laatste dagen niet minder dan 5 torpedoboot- jagers verloren en de koopvaardijvloot boekte een verlies van verscheidene gewapende han delsschepen met in totaal 27,000 brt, die in een sterk beveiligd konvooi voeren. Duitsche groepen vliegers hebben in den loop van gisteren wederom militaire doelen met bommen bestookt. Een vliegtuigmotoren- fabriek in Rochester, het startterrein va'n een in de nabijheid geleden vliegveld, fabrieken van vliegtuigdeelen in Weybridge, ten Zuid- westen van Londen, kregen talrijke treffers. In Midden-Engeland is een munitieinrichting met reeksen bommen bestookt, die verschei dene munitiebunkers en andere gebouwen vernielden. In den nacht van 4 op 6 September hebben groepen Duitsche gevechtsvliegers de West en Oostkust van Engeland met succes aange vallen. In Liverpool Swansea en Bristol zijn weer de havens, maar ook wapenfabrieken gebombardeerd. Scheepswerven en haven installaties werden in Hull en Great Yar mouth vernield. Talrijke branden getuigden van de uitwerking. Behalve de staatswerf Chatham zijn verscheidene militaire doelen in de omgeving van Londen, o.m. in Tilbury, met bommen bestookt. Onder de aan de Zuid kust van het eiland vooral zwaar getroffen havens zijn Weynouth en Poole te noemen. De nachtelijke vijandelijke vluchten naar het rijksgebied hebben ook ditmaal geen noe menswaardige materieele schade veroorzaakt. Hoe weinig de Britsche vliegers zich bekom meren om het doel van hun aanvallen, blijkt uit hun aanval van gisteren op het bekende bad Kissingen, waaraan een in brand ge stoken woonhuis ten offer viel. Talrijke bul- tenlandsche gasten hadden hier de gelegen heid het ontbreken van ieder militair object in de naast of in verre omgeving te consta- teeren. De nieuwe poging om de rijkshoofd stad wederom aan te vallen, mislukte weder om door het goede luchtafweer vuur. Slechts op twee plaatsen lukte het bommen neer te werpen op het stedelijk gebied van Berlijn, maar ook hier werd slechts onbelangrijke materieele schade aangericht De aanvallen van gisteren De vliegvelden Biggin Hill en Kenley zijn naar het D.N.B. verneemt, gisteren het doel geweest van het Duitsche luchtwapen. Tal rijke gevechtsformaties, vergezeld van jagers, zijn gistermorgen al vroeg gestart begunstigd door het mooie herfstweer. De verdediging der vijandelijke jagers was aanvankelijk zwak. Inmiddels zijn er evenwel luchtgevech ten ontstaan en in het verloop daarvan valt reeds melding te maken van talrijke neer geschoten Engelsche machines. Later meldde 'het D.N.B., dat Duitsche groepen vliegtuigen, die gistermorgen met succes vliegvelden in Zuid-Engeland hebben aangevallen, teruggekeerd zijn na eenige luchtgevechten aan de Engelsche kust te heb ben geleverd, waarbij zij 20 Britsche toestel-' lcn hebben neergeschoten. Vijf Duitsche toe s'ellen zijn nog niet teruggekomen. Verliezen aan Engelsche jacht vliegtuigen Een officieel Reuterbericht van Woensdag publiceert een verklaring „Uit gezaghebbende kringen in Londen", d.w.z. van het Engelsche ministerie van luchtvaart, welke de opmer kelijke constateering behelst, dat het eenige doeltreffende verdedigingswapen, dat Enge land, op het oogenblik nog bezit, zijn jacht- vliegers, reeds gevoelig is getroffen. De lei ding van het Engelsche luchtwapen heeft de haar nog ter beschikking staande jachttoestel- len, behalve voor de bescherming van zekere vlootsteunpunten fn het Noorden van het eiland, samengetrokken in het Zuid-Oosten van Engeland ter bescnerming van Londen en voor de afweer van Duitsche aanvallen van de naburige Fransch-Belgische kanaal- kust af. Het D.N.B. meldt verder: dat het Britsche luchtwapen reeds rekening moet houden met een hoog verliespercentage van zijn jacht-*" vliegers, wordt thans ook door het ministerie vfin luchtvaart toegegeven. Al heeft men ook ae eskaders jachtvliegers uit het Zuid-Oosten van Engeland tot dusverre nog met terugge trokken, de luchtvaart correspondent van Reuter erkent toch, dat „verscheidene voor uitgeschoven vliegvelden ernstig te lijden hebben gehad". Voorts wordt toegegeven, dat speciale co lonnes zijn moeten worden opgeroepen om in dit gebied nog vliegvelden voor de Engelsche jagers in stand te houden. En al verzekert Reuter nu, dat de Britsche jagers niet zullen ophouden den strijd aan te binden met de Duitsche formaties, voor wie tusschen de regels doer leest, blijft toch de eveneens in opdracht van het ministerie van luchtvaart gepubliceerde zin beslissend: „nogal groote belemmeringen werden veroorzaakt door het verlies van personeel van het luchtwapen" Deze opmerkelijke bekentenis van zwakte wordt versterkt door een bericht van den correspondent der New York Times, waarin woordelijk wordt gezegd, dat „verscheidene groepen Duitsche bommenwerpers die over de Zuid-Oostkust van Engeland het land zijn binnengevlogen, niet meer door Britsche ja gers zijn aangevallen voor zij den versper ringscirkel van Londen bereikten". De schade aan de kustvliegvelden Het bericht va» de New York Times, v; van hierboven sprake is, dat de Duitsche groepen bombardementsvliegtuigen bij him vlucht over de Zuid-Oostkust van Engeland niet meer door Engelsche jagers worden aan gevallen tot zij den beschermingscirkel van Londen bereiken. De luchtafweer aan de kust en ook de verder het land in staande afweer- batterijen, zoo wordt in een beschrijving van een aanval gezegd, hebben binnenvliegende Duitsche bommenwerpers weliswaar bescho ten, maar de Duitschers kwamen er zonder eenig verlies doorheen. De correspondent bevestigt verder de ver nielingen op de vliegvelden Manston, Haw- kings en Lympne, die hij zelf bezocht heeft. Officieren van het luchtwapen achten deze vliegvelden echter niet onvoorwaardelijk noo- dig, daar andere vliegvelden in het gebied van Londen slechts 50 mijl van het Kanaal af liggen en de Engelsche jagers even goed daar kunnen opstijgen. De correspondent geeft in dit verband als zijn meening het vol gende te kennen: Öet voortdurende gebruik der kustvliegvelden is wellicht voor de ver dediging van Londen niet noodig. Hun verlies kan echter ernstige gevolgen hebben, .wan neer de Duitschers trachten aas de kust van Kent tè landen. Aangezien de Engelsche jagers veel benzine verbruiken en slechts 50 minuten met topsnelheid kunnen vliegen, is in geval van een invasie de start van de Lon- densche vliegvelden een groote belemmering. Grooten indruk heeft op den correspondent de volledige afwezigheid van scneepvrart in het Kanaal gemaakt Tijdens een tocht van Dover naar Falmouth langs de kust heeft hij geen enkel convooi gezien. De koopvaardij schijnt ver te blijven van de Zuid- en Zuid- Oostkust van Engeland. Geslaagde actie van Duitsche snelle booten Konvooi zwaar gehavend Het opperbevel van de Duitsche weermacht maakt bekend: In den pacht van 4 op 5 September heeft een flottielje snelle booten voor de Oostkust van Engeland een Britsch konvooi aangevallen Vijf bewapende, volgeladen vijandelijke han delsschepen van samen 39,000 br. t, daaronder een tankboot van 12,000 br. t-, werden dooi torpedo-treffers tot zinken gebracht. Een ander schip werd zwaar beschadigd. Het geheele konvooi werd volkomen uit elkaar gejaagd. Een snelle boot slaagde er in een torpedo boot jager van de Imogen-klasse, welke het konvooi vergezelde, tot zinken te brengen met een torpedo. De marine heeft de laatste dagen vijf Britsche torpedobootjagers tot zinken ge bracht. Behalve de beide torpedoboot jagers, die, zooals reeds op 2 September medegedeeld, door Duitsche duikbooten op de Noordzee vernietigd werden, zijn de drie moderne Britsche torpedobootjagers Express, Esk en Ivanhoe tot zinken ge bracht. Een duikboot heeft uit een krachtig beschermd konvooi verscheidene gewa pende koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 27,000 br. r. t. tot zinken gebracht V* Op 4 September hebben onze formaties gevechts- en jachtvliegtuigen herhaaldelijk vliegvelden en vliegtuigfabrieken alsmede een munitiedepot doeltreffend met bommen bestookt. In de vliegtuig-motorenfabriek te Rochester en in de vliegtuigfabriek te Wey bridge werden treffers geplaatst op hangars en gebouwen. Bij deze aanvallen ontstonden verscheidene luchtgevechten, die voor onze jagers een gunstig verloop hadden. Des nachts hebben formaties gevechtsvlieg tuigen hoofdzakelijk haven, en dokinstallaties aan de West- en Oostkust van Engeland, als mede verscheidene vliegvelden aangevallen. Te Liverpool, Swansea, Bristol, Weymouth, Poole, Chatham, Tilbury, Great-Yarmouth en Hull ontstonden talrijke branden. Het leggen van mijnen voor Britsche havens door vlieg tuigen werd voortgezet. Britsche vliegtuigen zijn vannacht weder het Duitsche Rijksgebied binnengevlogen. De poging, de Rijkshoofdstad aan te vallen, strandde op den krachtigen luchtafweer. Slechts op twee plaatsen slaagde de vijapd er in, boven het stadsgedeelte bommen uit te werpen, die hier, evenals op andere plaat sen in het Rijk, slechts onbeteekenende schade aanrichtten. In een Noord-Duitsche stad viel een bom in een schuilplaats voor arbeiders, waarbij 18 burgers, die zich buiten den schuilkelder ophielden, gedood werden. De vijand verloor gisteren in totaal 57 vliegtuigen, waarvan 54 in luchtgevechten overdag, en een door afweergeschut des nachts neergeschoten en twee vliegtuigen op den begane» grond vernield werden. Zeven tien eigen vliegtuigen worden vermist Felle gevechten in de Egeïsche Zee Engelsche aanvallen op Italiaansche lucht- en vlootbases Het hoofdkwartier van de Italiaansche weermacht maakt bekend: Drie Engelsche kruisers en twee tor pedobootjagers, die voeren ter hoogte van de kust van Algerije, zijn hevig door onze vliegtuigen met bommen bestookt. Twee kruisers werden door bommen van groot kaliber getroffen en men kon een grooten brand waarnemen op de brug van een der vaartuigen. Qp 3 September is een groot vijandelijk konvooi, dat door vlootstrijdkrachten werd geëscorteerd, in de Egeïsche zee waarge nomen en achtervolgd. Ten einde tegen eiken prijs de veiligheid van dit konvooi te vev- zekeren, probeerden vijandelijke vloot- en luchtstrijdkrachten gistermorgen een aanval te ondernemen op onze lucht- en vlootbases in de Egeïsche zee. De aanval werd geopend door twee luchtformaties, die zich richtten naar de vliegvelden ven Gadurra en Mariza, waar twee van onze vliegtuigen op den be- ganen grond werden geraakt, alsmede door een vlootformatie, die Scarpanto bombar deerde, waar lichte schade werd teweeg ge bracht aan de woonhuizen en van de bur gerbevolking verscheidene personen gewond werden. Door het optreden van onze jagers en onze luchtdoelbafcterijen werd de aanval snel afge? slagen. Zeven vijandelijke vliegtuigen wer den neergehaald. De bemanning van drie toestellen, acht personen in totaal, werd ge vangen genomen. Toen de vijand aldus verdreven was, gin gen onze luchtstrijdkrachten tot een tegem aanval over. Van 7 uur af tot 17 uur 35 wer den achtereenvolgens bombardementen tegen de vijandelijke formaties ontketend. Ondanks het optreden van vijandelijke jagers en lucht doelgeschut, werden vier schepen ernstig ge troffen en beschadigd, en werden vijf jacht- toestellen neergeschoten. Twee Italiaansche vliegtuigen keerden niet op hun basis terug. Aan boord van de andere toestellen waren eenige gewonden. Te zelfder tijd deden onze motortorpedo- booten een aanval op een vlootformatie in het Kanaal van Caso (Egeische Zee), t.w. op een rij andelij ken kruiser en twee torpedoboot-- jagers, die met succes bestookt werden. Een van onze motortorpedobooten ia niet terug gekeerd. In Noord-Afrika heerschte een groote be drijvigheid van de beide luchtmachten. Vijan delijke luchtaanvallen veroorzaakten lichte schade alsmede een doode en elf gewonden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neerge haald, waarvan twee door het afweergeschut Al onze vliegtuigen keerden op hun bases rug. De Britsch-Amerikaansche overeenkomst Uittenloppende meeningen in het Congres Associated Press meldt uit Washington: Het optreden van president Roosevelt, om vijftig oude torpedojagers tegen steunpunten op het Westelijke halfrond aan Engeland af te staan, heeft onder de leden van het Con gres terstond tot meeningsverschillen geleid. Senator Nye, de republikeinsche afgevaar digde voor Noord-Dakota, een sterk isolatio nist, zeide, dat het optreden van den presi dent toont, dat de regeering reeds dictato riale middelen gebruikt en wegens den bij zonderen toestand niet let op wetten en ver dragen. De Republikeinsche afgevaardigde voor New York, Wadworth, zeide: Ik erken de waarde van de luchtsteunpunten, welke wij zoojuist in gebruik gekregen hebben. Wat het afstaan van de torpedojagers betreft, zulks zou het Congres nooit hebben goedgekeurd. De afgevaardigde voor New York van de Amerikaansche werkliedenpartij Marc Anto nio zeide: wanneer de president dit doen kan. zou het mij niet verbazen, wanneer zijn vol gende stap is ons te laten vechten. Senator Minton, de Democratische ver tegenwoordiger voor Indiana zeide: De over eenkomst zorgt voor de verdediging van Amerika doordat het Engeland helpt en hier de zoo dringend noodige steunpunten inricht. Senator Schwarz, Democratische afgevaar digde voor Wyoming, verklaarde: Engeland vecht onzen stryd. Ik ben voor elke hulp die 'ij Engeland ten deel kunnen laten worden. Senator Thomas, Democratische vertegen woordiger van Utah, zeide: Ik geloof, dat dit optreden gewenscht was. Senator Clark, democraat voor Idaho, zeide: Het afstaan van de torpedojagers staat eigen lijk met een daad van oorlog gelijk. De afgevaardigde Cole, lid van de vloot- commissie van het Huis van Afgevaardigden, zeide: 50 verouderde torpedojagers zijn een lage prijs. Ik weet niet, op welke wijze ons dit geval dichter b\j een deelneming aan den oorlog brengt dan indien de torpedojagers voor contant geld gekocht waren. Knutson, lid van het Huis van Afgevaar digden, zeide: De heele wereld is gek ge worden. Bloom, de voorzitter van de commissie uit het Huis van Afgevaardigden voor buiten- landsche aangelegenheden, zeide: Hetgeen wij gekregen hebben is van meer belang dan de torpedojagers. De afgevaardigde Curtiss verklaarde: Ik wilde, dat de president ons al de andere ver plichtingen onthulde welke hij in dezen oor log is aangegaan. De afgevaardigde Chafer zeide: Het Con gres is niet langer meer noodig. Nay, de voorzitter van de commissie uit het Huis van Afgevaardigden voor militaire zaken zeide: De boodschap is bevredigend. De afgevaardigde Moser zeide: Wanneer het tegen het recht was om motorbooten naar het buitenland te sturen, zie ik niet in, hoe het er niet op aan kan komen, torpedojagers te sturen. De afgevaardigde Miller verklaarde: Het is een „act of war". Het a.s. proces te Riom Het A.N.P. meldt uit Vichy: Naar volgens Transocean in welingelichte politieke kringen te Vichy, de residentie der Fransche regeering, vernomen wordt, kan elk oogenblik de arrestatie van de oud-ministers Daladier, Reynaud en Mandel en van generaal Gamelin verwacht worden. (Dit zou het ge rucht logenstraffen, dat Gamelin zelfmoord heeft gepleegd. Red.) Waarschijnlijk zal het proces tegen generalissimus Gamelin afzonderlijk voor een militair gerechtshof worden gevoerd. Naar deze kringen weten mede te deelen, zal het proces tegen de „verantwoordelijken voor de Fransche catastrophe" zeer binnen kort beginnen. Om de procedure van het proces te vergemakkelijken zal, naar vernomen wordt, overgegaan worden tot de onmiddel lijke arrestatie van vier of vijf staatslieden en militairen, die op het oogenblik beperkte bewegingsvrijheid genieten. In Fransche juri dische kringen wijst men erop, dat de Fransche regeering tot dusver niet tot arrestatie ko% overgaan, daar wegens een leemte in de Fransche wetgeving de verdachten steeds weer in voorloopige vrijheid gesteld kunnen worden. Churchill over diverse kwesties In een gisteren uitgesproken verklaring in het Lagerhuis over den oorlogstoestand heeft Churchill toespelingen gemaakt op de over dracht der Amerikaansche torpedobootjagers aan de Britsche marine. De torpedobootjagers, zoo zeide hij, zullen zonder verwijl in aetieven dienst genomen worden. Het zou een vergissing zün, wanneer men in de officieele nota meer wilde lezen dan de documenten zelf zeggen. Omtrent de Balkankwestie zeide Churchill: Ik ben steeds van meening geweest, dat het Zuiden der Dobroedzja aan Bulgarije moest worden teruggegeven en ik ben nooit zeer verheugd geweest over de wijze, waarop Hongarije na den vorigen oorlog is behandeld. De premier voegde hieraan toe: „Wij stellen voor geen territoriale wijzigingen, die tijdens den oorlog plaats vinden, te erkennen, wan neer zij niet geschieden met vrije instemming van de betrokken partijen." Omtrent den luchtoorlog zeide Churchill: „Wij moeten ons in deze maand voorbereiden op den scherpsten strijd. De vijand zal zijn aanvallen in den loop van September nog vermenigvuldigen. Maar zelfs wanneer de aanval verdubbeld of verdrievoudigd is, ge- looven wij toch weerstand te kunnen bieden. Churchill kondigde een wijziging in het systeem van de luchtalarm-sirenes aan, waar door onnoodig alarm moet worden vermeden. Betreffende het Naburige Oosten zeide Churchill, dat Engeland daar verdacht moet zyn op zwaren strijd. Alvorens Churchill zijn verklaring aflegde, deelde hij mede, dat het Huis na de bijeen komst verdaagd wordt tot 18 September. Dan zal het twee dagen vergaderen en zoo noodig zal Churchill een regeeringsverklaring afleggen. In het Hoogerhuis heeft Lord Halifax een rede uitgesproken, overeenkomende met de door Churchill afgelegde verklaring. Voor de derde maal weerklonken gister middag in de straten van Londen de alarm sirenes, juist toen het Lagerhuis met het ge bruikelijke vraag- en antwoordspel was be gonnen. De toeschouwerstribunes werden ter stond ontruimd. Enkele minuten later, toen Churchill juist was binnengekomen, ver klaarde de Speaker, dat een luchtaanval dreigde en de zitting moest worden opge heven. De afgevaardigden brachten zich in veiligheid en eerst na een langdurige pauze kon de zitting hervat worden om de aange kondigde verklaring van Churchill aan te hooren. NIEUWE AMBASSADEUR Het D.N.B. meldt uit Tokio: Hajime Matsoemija, de voormalige plaats vervangende minister van buitenlandsche zaken, is volgens Domei tot ambassadeur voor de gezamenlijke gebieden van Fransch Indo-China, Thailand, Malakka, Brltsch-Indië en Oceanië benoemd. Antonescu krijgt volmachten nopens leiding van den Staat De Roemeensche grondwet ran '38 opgeheven; de wetgevende lichamen ontbonden Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Generaal Antonescu. de nieuwe Roemeensche minister-president, heeft vannacht in handen van den Koning den eed afgelegd. Krachtens een Koninklijk besluit wordt de grondwet van Februari 1938 opgeheven en worden de wetgevende lichamen ontbonden. Krachlens een ander besluit krijgt minister-president generaal Antonescu volmachten voor de leiding van den Roemeenschen De koning behoudt zich de volgen de prerogatieven voor: opperste leiding van de weermacht, het munt stempel, het verleenen van orde- ieekenen, het verJeenen van gratie, het accrediteeren van gevolmachtigde diplomatieke vertegenwoordigers, het sluiten van verdragen. Wijziging van de bestaande wetten alsmede de benoeming van ministers en onderstaatssecretarissen geschiedt door een Koninklijk besluit, dat door den minister-president is gecontrasig neerd. Alle overige bevoegdheden worden door den minister-president rechtstreeks uitgeoefend. Proclamatie van Antonescu Verzameling van alle krachten De Roemeensche premier, generaal Anto nescu, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin verklaard wordt: Er is een nieuwe regeering, een nieuw regime, geen woorden, werk, geen talmen, maar daden. Een ernstig, smartelijk verleden is afgesloten. Daarover zal ik niet den sluier van het ver geten, maar van de gerechtigheid uitspreiden. Doch vandaag moeten wij den staat en de natie redden, Uit alle macht moeten wy krachten verzamelen, onze eer weer oprichten en onze toekomst verzekeren. De ware volken bouwen hun groote toekomst uit de nederlagen. De vervol gingen hebben opgehouden. Thans moet de jeugd, de hoop des volks, haar plicht vervullen. Onze natie moet haar tegenwoor digheid in de geschiedenis bewyzen. De amb tenaren van den staat moeten begrijpen, dat alles op hen steunt. Zij moeten zich hun ver antwoordelijkheid waard toonen. Eerlijkheid, gerechtigheid en arbeid moeten de werk zaamheid van alle ambtenaren leiden. Ik zal de regeering op nieuwe grondslagen plaatsen. Het program zal ik u voorleggen, opdat gij het allen beoordeelt. Het zal zijn oorsprong volledig in het eensgezinde nationale geloof vinden. Geleidelijk zullen wy de vernieuwing van den staat volvoeren, met geloof aan God, aan het heilige onvergankelijke recht des volks. Voorwaarts, de plicht roept u. Intocht der Hongaren in Szalmar. De Hongaarsche rijksbestuurder is om elf ar in gezelschap van den minister van oor log, Bartha, den chef van den generalen staf. Werth, en een talrijk militair gevolg aan het hoofd der Hongaarsche troepen Szatmar Nemeti binnengerukt. By dezen intocht waren ook de premier, graaf Teleki, en andere leden der regeering tegenwoordig. Waf Willkie zal doen als hij president van de V. St. wordt De candidaat voor het presidentschap Wendell Willkie heeft, naar Associated Press meldt, ter gelegenheid van den dag den arbeid een oproep tot het volk ge richt, waarin hij aandringt op nationale samenwerking om zoo het stagneerende oeconomische leven weder op gang te brengen en de werkloosheid te niet te doen. Willkie zeide, als hij tot president zou worden geko- voor dit plan den steun van arbeiders, industrie, landbouw en alle andere groepen te zullen inroepen. Bovendien, aldus Willkie, beloof ik, een einde te zullen maken aan het streven, dat erop gericht is, vakvereeni- gingen onder het toezicht der regeering te plaatsen. Ik zal al mijn invloed aanwenden op den grondslag van goeden wil, geest verzoening en bereidheid tot oeconomi sche concessies, ongehinderd door eventueele inmenging, een echte samenwerking moge lijk te maken. Ten slotte uitte hij de over tuiging, dat de Noord-Amerikaansche arbei der vastbesloten is alles te doen om de ver breiding van een dictatuur in het land te beletten. John L. Lewis tegen dienstplicht in Amerika In een ter gelegenheid van den dag van den arbeid gehouden rede heeft John L. Lewis, voorzitter van het comité voor industrieele organisatie, naar Associated Press meldt, op nieuw tegen invoering van den militairen dienstplicht in vredestijd geprotesteerd. Lewis eischte een grooter recht van .jnedespreken der arbeiders bij besprekingen over de lands verdediging en drong aan op inschakeling van werkloozen om op deze wijze het nationale vermogen te vergrootên. In het congres is groot tumult veroorzaakt door een protest van den jongen arbeiders leider Kaneely uit New York tegen algemee- nen dienstplicht. Toen Kaneely opstond en uitriep: Amerikaansche dienstplicht is Ameri- kaansch fascisme, werd hij door boden weg geleid. Later is hij op vrije voeten gesteld, komt. De nieuwe grens van Hongarije Het Hongaarsche correspondentiebureau M.T.I. bepaalt een standpunt tegenover de beweringen van zekere buitenlandsche dag bladen volgens welke de tot aan de Ooste lijke Karpathen opgeschoven Hongaarsche grens moet dienen als verdedigingslinie tegen beweerde aanvalsvoornemens van een met de spilmogendheden en Hongarije in vriend schappelijke verhouding levende mogendheid. Van bevoegde Hongaarsche zijde wijst men ln dit verband, naar het M.T.I. mededeelt, op het natuurlijke feit, dat de grenzen van iede- ren staat en natuurlijk ook die van Hongarije tevens verdedigingslinies tegen iederen aan val vormen. Deze omstandigheid echter kan niet de geringste aanleiding geven om Hon garije, dat alleen zijn natuurlijke Oostelijke grenzen herkrijgt, aanvalsvoornemens in de schoenen te schuiven tegenover een staat, die de mees' -orrecte diplomatieke betrekkingen met Hongarije onderhoudt en wiens grenslijn juist .net Hongarije het kortst is. Dergelijke geruenten zijn niets anders dan onwetende of kwaadwillige storingspogingen. BOEKBINDERIJ DORDRECHT TEL. 4991 De geruchten over Japan en Indo-China Amerika's belang bij handhaving van den status quo in den Stillen Oceaan De Kokoemin Sjimboen zegt hebben, dat in een onderhoud tusschen minister-president Konoje en Sawada, den waarnemenden chef van den generalen staf, beslissende maatregelen betreffende Fransch-Indo-China besloten is. Het D.N.B. meldt uit Washington: Cordell Huil, de Amerikaansche minis ter van buitenlandsche zaken, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hij o.a. zegt, dat de regeering der Vereenigde Staten, alsmede die van verscheidene andere staten, waaronder Japan, de laatste maanden uitdrukking gegeven hebben aan haar wensch, dat in den Sf,llen Ocaan en inzonderheid in N e- derlandsch-Indië en Fransch Indo-China het beginsel van den status quo behouden blijft. In het licht van het feit, dat een officieele bevestiging van bepaalde ge ruchten omtrent een zoogenaamd Ja- pansch ultimatum aan Fransch Indo- China ontbreekt, heeft de Amerikaansche regeeriqg er bezwaar tegen aan deze geruchten geloof te hechten. De politieke toestand en het voorwerp van deze geruchten zijn evenwel een aangelegen heid waaraan de Amerikaansche regee ring beteekenis toekent. Het is duidelijk, dat indien deze ge ruchten gegrond mochten blijken, de uit werking op de openbare meening van de Vereenigde Staten „ongelukkig" zou zijn. De toestand in Indo-China Het Journal de Sjanghai spreekt op grond an officieele Fransche mededeelingen be richten tegen betreffende onlusten in Indo- China en verzekert, dat de toestand daar normaal is. De Fransch-Japansche onder handelingen worden zonder onderbreking oortgezet Toonaangevende Japansche kringen te Sjanghai bevestigen dit bericht en voegen hieraan toe, dat Japan principieel streeft naar beveiliging van zijn vitale oeconomische wegen, welke Indo-China raken. Japan streeft er naar dit doel langs den weg van iderhandelingen zoo snel mogelijk te be reiken. De onderhandelingsmogelijkheden zijn tot dusverre niet uitgeput. De moord op Joris van Severen Het stoffelijk overschot naar België terug. Naar onze correspondent te Brussel ons meldt, is te Abbeville, het stoffelijk overschot ran Joris van Severen, den leider van het verbond van Dietsche Nationaal-Solidaristen (Verdinaso), teruggevonden en ontgraven. Men weet dat J. van Severen, die infanterie- officier was in den wereldoorlog en later, ge durende enkele jaren, deel uitmaakte van de Belgische Kamer van Afgevaardigden, op 10 Mei door de Belgische Sureté te Brugge werd gearresteerd en naar Frankrijk mede gevoerd. Te Abbeville waar Joris van Seve ren, samen met andere „verdachte" Vlamin gen, eenige dagen gevangen bleef werd hij, kort voor de aankomst van de Duitsche pant serdivisies, op bevel van een Franschen onderofficier, in koelen bloede doodgescho- Een der Brugsche partijgenooten, den leider van het Verdinaso. liet er eveneens het leven. Het stoffelijk overschot van J. van Severen zal naar het dorpje Wakken, aan de Leie, tusschen Gent en Kortryk, worden overge bracht en aldaar in den familiegraflcelder vader Van Severen is notaris in dit dorp worden bijgezet. De levensmiddelenvoorxiening van Frankrijk en de Vereenigde Staten Een der taken van den nieuwen Franschen ambassadeur te Washington, Henry Haye be staat er volgens de opvattingen van Paris Soir in, in de Vereenigde Staten de beweging te versterken, die reeds bestaat ten bate van de levensmiddeienvoorziening van Frankrijk. Voor het overige is het in het belang van de Vereenigde Staten zelf hun handelsbetrekkin gen met Frankrijk ten minste gedeeltelijk te hervatten. EEN CARBIDGAS-GENERATOR Een Zweed heeft een nieuw type carbid- generator „Karbil" gebouwd en onlangs op de markt gebracht. Verscheidene auto s in Zweden zijn reeds met het nieuwe aggregaat voorzien en vele werden er besteld. Zoo wordt door een groot aantal Stockholmsche taxi-eigenaren gemeld, dat zij dit aggregaat laten aanbrengen. Het zou verscheidene voor- deelen hebben boven gasgenerators uit houts kool of hout. Weer 80 vluchtelingen uilCerk Frankrijk terug ned Woensdagavond zijn te Breda weer 7 aut^®?^ Te 1 sen met gevluchte Nederlanders uit F^omen: N rijk aangekomen. Met 200 Nederlander, Parijs vertrokken, kwamen de autobij met slechts 80 vluchtelingen te Breda nament 1 aangezien het meerendeel bestond uiffeesp. Belgische Nederlanders, die te Brussei Antwerpen de bussen reeds hadden verL Onder de 80 te Breda aangekomen vlu^lppredik lingen waren slechts enkele Bredanaartom-Charl overige bleken van alle deelen van het'euven afkomstig te lUn. Wel zeer tragisch was de thuiskomst'4*61' een Bredasche familie, die zich, na gen kundig onderzocht te zijn, vol blijdschap j. pr0^ haar woning spoedde om na korten tijd I tot de j verslagen bij het gebouw van den geiLerk toei kundigen dienst terug te komen, aangt Munsp de woning door bomaanvallen totaal was en woest. Door de zorg van het lenigingscor .jnivers' is deze familie tijdelijk ergens anders °nldoctum: gebracht. Zeer zwaar getroffen is ook familie Simons uit Breda, die de vorige Whet Pro van de vlucht uit Frankrijk terugkeerde, $e Evang welke te Parijs een kind van 14 maanden,aegelater van een tweeling, in een ziekenhuis me Rotten achterlaten. Dit kind, dat ernstig aan ont »g_ voeding _geleden had, is thans in het zie? haar rator ge huls te Parys overleden. De Nederlandsche Unie J' 'deg 15 i De gewestelijke secretariaten. De Nederlandsche Unie heeft thans de ian 57 t westelijke secretariaten vastgesteld. Deze se tariaten zullen waarborgen, dat ook in de pijvFSCHE tijk van het dagelijksehe werk rekening wc, gehouden met de ideëele opvattingen, die dag-2J 01 de Nederlandsche Unie ten grondslag Ifttant der De secretariaten zijn de volgende: erg, we8' Drenthe: Js. Tepper, Dennenlaan 16, Emmin gemee Friesland: J. Piebenga en mr. H. W. Kuipt Zaailand 100, Leeuwarden. Gelderland: mr. L Opstelten, Berkenslnge^erdag Zutphen. ant der Groningen: G. Boekhoven en D. Nav ambt ïrinklaan 27, Groningen. 1 is 55 ja Limburg: J. Maanen, Akerstraat 20a, HAjen. T -en. 1921. Noord-Brabant: J. Willems, Tuinstraat 62, r burg. Noord-Holland: mr. A. A. Aberson Eyck, Kruisstraat 25, Haarlem. Overijssel: J. A. Noe, Schalkburgerstraat b tje{ Hengelo (O.). fe arnbt Utrecht: J. F. M. A. van Dijk, Nachtegfubilari straat 39, Utrecht. jee geb Zeeland: ir. M. de Vink, Bierkade 9, hit gymr Zuid-lfolland: H. Kemp, Goudenregenpleinfjgoo c; Den Haag. Amsterdam: J. M. G. Suurhoff, Keizersgwr® 527, Amsterdam. w.e' Den Haag: W. F. Hennink, Molenstraat lverwi; Den Haag. IgenwO' Rotterdam: G. H. L. Schouten, Coolsinj Parlev 115, Rotterdam. j Devei Zuld-Hollandsche eilanden: W. van den Buniver gerd, Ravelijn Kaaipoort, Brielle. g der irkvlsa .TRAMSTORING IN AMSTERDAM-ZUIÜf *e e Ger< In de vroege ochtenduren heeft zich in ipt. 191 gedeelte van Amsterdam-Zuid, in het bijz^eerd. der in de omgeving van de Weesperzijde ;Ch0ol de van Woustraat, een storing in het tramt:: voorgedaan, welke omstreeks veertig minuf13 heeft geduurd en betrof de tramlijnen 4, en 5, 8 en 3. Bü onderzoek bleek, dat zich storing voorgedaan had in den ondergroi Parit schen stroomtoevoer, ontstaan, door een deflessis ten kabel. g van Omstreeks half "negen 's morgens was fWOon verkeer hersteld. JUBI I Sept lm iddelb beide hin6?n Woensdag sen met behulp van scherpe patroon „demonteeren". PlotseliJ ontplofte het projectiel, waardoor de 1 zichtige ernstig werd gewond aan beid den. Een vijfjarig knaapje, dat in de bui- stond, liefc verschillende verwondingen ai armen en beenen op en moest zich eveneeL bes onder doktersbehandeling stellen. e den ior6t, DIEVEN VAN BAKFIETSEN AANGEHOUDfyede Ruim een week geleden Is te Amsterdam e'®6" jongeman aangehouden, die een bakfiets m levensmiddelen had gestolen. Gisternaoht ls Lp politie van het bureau Warmoesstraat er in g slaagd zyn twee medeplichtigen, jongens vir2e" 23 en 27 jaar, in een logement in hcchteiwl de te nemen .Beide mannen hebben reeds vèersb schillende keeren een veroordeeling gehad. Z,0rzi stalen voornamelijk bakfietsen met inhoud, jj v Ferke TWEE SCHOOLJONGENS TEGEN BEN»s-/j AUTO OPGEREDEN. P® Ongeluk te Barneveld. IJFE1 Binnenlandsch Nieuws Trein met vluchtelingen verongelukt Vijftien dooden, 50 gewonden Het D.N.B. meldt uit Brussel: Bij de Sambre is een trein met vluchte lingen, die 1200 menschen naar België en Nederland moest terugbrengen door_ een goederentrein geramd. De laatste wagon van den vluchtelingentrein werd volkomen vernield. Andere wagons werden ernstig beschadigd. Ongeveer vijftien passagiers zijn om het leven gekomen, ongeveer vijftig werden gewond. Hulp aan slachtoffers van Zaltbommel Diep getroffen door de tragische gebeur tenissen bij de werkzaamheden aan de brug bij Zaltbommel heeft de commissaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen namens de Nederlandsche vrkorganisaties, onderge bracht bij hrt N.V.V., een bedrag van 800 beschikbaar gesteld ter leniging van den nood ender de slachtoffers van dit ongeluk. Broekhorst uit de buurtschap Dronkelaaf^12 resp. tien en elf jaar oud, door een auti overreden en ernstig gewond. De jongen??3n reden op de fiets naar huis achter een autafle welke plotseling remde voor een verkeert te' opstopping. De jongens zwenkten om de£er 1 auto heen om een botsing te vermijden. Zi.aan reden echter recht op een van de tegenover'geM gestelde richting komenden vrachtauto in. D^ W bestuurder poogde door krachtig remmen e» aanrijding te voorkomen, doch slaagde hieriFJJ" niet. De jongens kwamen onder den waged3-)' terecht en werden ernstig gewond. In zorg1®1» wekkenden toestand zijn zij naar het acatte misch ziekenhuis te Utrecht overgebracht, POSTZEGELNIEUW3 Voor den algemeenen postdienst in den Elzaje k in Lotharingen en in het groothertogdom b Luxemburg zijn de Duitsche postzegels van w, tot 100 pf. en de briefkaarten van 5 en 6 pL met den opdruk irÊlsass" of „Lothnngen O „Luxemburg" voorzien. Verzamelaars kunne* deze zegels bestellen bh Die Versandstelle f^i - Sammlermarken in Berlin SW 68. Zimmt^ste. H De zegel» worden slechte afgegeven in geslote^ series van 4,68 R.M. ieder, Ter herinnering aan den WQsten geboortedal van den Zweedschen beeldhouwer Johgn Tpbiaj Sergei (1740-1814) geeft de Zweedsche poiA twee zegels uit, n.L 15 ore en 50 óre. F1 Het verdwenen taschje Bleek thuis te zijn. In ons blad van gisteren heeft men kunnen lezen, dat een dame uit Amsterdam die bloemen had gekocht bij een venter, haai taschje Inhoudende tweehonderd gulden aan briljanten, mitsgaders eenige distributiebescheid den was kwijtgeraakt Ze vermoedde dat zij het' op de bloemenkar had laten liggen er alarmeerde de hoofdstedelijke politie. Het neeiv- politieapparaat werd in werking gesteld om hetj t taschje op te sporen. Gisteren echter nnkelde.de telefoon op net- bureau Marni: straat en de volgende geruststel^ lende woorden werden gesproken: Hallo, met de politie? Ik wou u even zeg"31 gen, dat mijn taschje met die briljanten, li- weet wel, weer terecht is. :tWas namelijkt, thuis Klaarblijkelijk ben ik vergeten het me<r te nemen. Overigens nog hartelijk bedankt voor alle moeite." W' PROJECTIEL NEERGEKOMEN ift In de brandgang van pand 8 aan de Ruim straat alhier is een niet-ontplofte granaaij aangetroffen. Het projectiel zit ongevee^ 15 centimeter in den grond. Vermoedelijk het afkomstig van luchtafweergeschut. De>3 politie heeft, in afwachting van de verwijd dering van het projectiel, voor een afzetting van de brandgtmg zoig gedragen

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2