s INSDAG 3 SEPTEMBER 1940 PAG. 6 AG. STADSNIEUWS Officieel® Publicaties ivtring Enquête-formulieren Brandstoffen. ivoor hen die verzuimd hebben hun brand- ■JHermuüeren in te leveren, wordt de ge- ■ftnheirl opengesteld, ditmorgen (Woens- ïg) alsnog te doen aan het distributie-kan- Dr, Breestraat 117. Drmulieren na dien datum binnengekomen a «ïherroepelijk terzüde gelegd. ïlden, 3 September. Dg Burgemeester A- VAN DE SAN DE BAKHUYZEN. Kantongerecht te Leiden Op één wiel door de bocht. men de agent W. J. v. d. B. op den Wasse- Ischen weg het verkeer stond te regelen, fhj, plotseling een motorbakfiets, bestuurd i H. S. uit Rijnsburg, met groote snel- zooéls later bleek, door den bocht komen. I JJ8 'bestuurder zag geen kans om het geval |-Küöorlijk er door te wringen, hetgeen tot ge- I >lg had, dat het toen ongewoon ging, n.l. op in wiel. Vervolgens slingerde hij nog zoo n l door om daarna tot staan te komen. mi,'De agent vroeg rijbewijs. Dat kon de be- ~7->urder niet toonen en zoodoende kreeg hij lill-.it één maar twee verbaaltjes. 1 fl N Voor het hekje kwam de aap uit de mouw. "tü had examen gedaan om een autorijbewijs s e kunnen krijgen, paar hij was gezakt. Toen i "d hü het maar eens geprobeerd met een n •.otorcarrier. Hij was dus pas aan het leeren. ne ambtenaar eischte een geldboete van isiesse^o subs. 20 dagen. 9 Het vonnis werd 12 sugbs. 6 dagen. f M-V Een glibberig geval, <3p het kruispunt Hooge Marschweg-Rljks- r- Mr-aatweg te Oegstgeest had een botsing lestrar ^tsgevonden, doordat de expediteur G. S. J. li Oegstgeest, op dit onoverzichtelijke kruis- n$mt geen voorrang had verleend. aangereden auto vervoerde 2500 kg ^"rïrende paling. Een gedeelte van deze beesten lam op het wegdek terecht. Omdat de bocht >lv onoverzichtelijk is en ook de vervoerder jn de paling maar raak gereden had, kwam verdachte er af met een geldboete van - subs. 4 dagen. Fietser contra fietser. h. f. M. uit Leiden had als wielrijder iet zijn fiets dusdanig over de Haarlemmer- Baat gezeild, dat hij een behoorlijk rijdende ■ertienjarige medefietser load aangereden. Eisch peddelaar 6 subs. 3 dagen. Uit- »k 5 subs. 2 dagen. diploma-zwemmen in ..de zijl" Gisterenavond vond in de Zweminrichting Zijl onder groote belangstelling voor de ltste maal in diit seizoen het zak-diploma- 1e namen der geslaagden zijn: Barto Los, ut Peerenboom, Mijndert Gort, Fredie .ukes, Karei H. P. Mierenmet, Gerrit Los, Jo ont, Jan Baan, Johannes Sirat, Martin [onteba, Frans van Muiden te Amsterdam, Tjnand van Leeuwen, Frans Swaak, Jaap shipper, Herik Belt, Frits Beaufort, Jilles :rhoog, Edward Ten Hooven en Gerrit van euwen, voorts de meisjes Gerda Lammers, Stouten, Jeanne Philipse. Nies Korenhof, vtje Galjaard, Toos van Gerven, Dora van ngerland, Co van Slingerland, Bep Mekel, us Redèl, Neeltje Kriek, Eveline Doom, Jo ■ntanus. VAN EEN WAGEN GEVALLEN. ^■LlDistermiddag omstreeks kwart over vijven, ^^ead P v. d. M., aardappelhandelaar uit Rijns- -erg op de Rijnsburg erweg, met een paard en gen geladen met ledige kisten. l\l He 10-jarige v. D. zat naast hem en viel, 1ü -rdat het touw waarmede de kisten gebonden fraren losschoot, met de kisten op straat. Het rdannnaapic werd bewusteloos, met een gebroken :ib naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. kamer van koophandel. Wijziging- N. Parlevliet, Katwijk a. Zee, v. d. Vegt- aat 1. reederij en haringhandel en netten- .bricatie. OverL E.n N. Parlevliet, d.d- 16 tugustus 1940. Nieuwe inschrijving. Electrotechniscb Ingenieursbureau G. J. IM r"11- ï^i^n- LanSe Mare 66. E.: G. J. Flim, 'ew3-2iden' g- burgerlijke stand Onderbouwd: P. F M. v. d. Broek jm. 34 j. n M. H. Rombaut jd. 33 j., D. Gijsman jm. 23 j. Delfta M. C. de l'Ecluse jd. 22 j., W. J. Hoogkamer "aat 3,i G. M. Minke, B. v. Weeren jm. 20 j. en C. de os jd. 19 j B. Kijk in de Vegte jm. 29 j- Filippo jd. 23 j., G. Mieremet jm. 29 j. en C. oezelijn jd. 26 j., A. v d. Waals jm. 26 j. en t Hart jd. 24 j., L A. Pieters jm. 25 j. en A. F verdijk jd. 19 j. Geboren: Hendrik zn. v. A. GaasbeekL. rtt ranken, Hendrika Elisabeth Johanna dr. v. S. den DubbeldenE. Voerman. Overleden: E. J. M. Bos, wed. van L. J. v. anderen, 80 j. GEMEENTERAAD VAN LEIDEN Vernieuwing Gepekte brug goedgekeurd Verklaring van Mr. Donders Gistermiddag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen. Afwezig zijn de heeren Wilmer, Bosch van Rosenthal en van Weizen. Tot onderwijzeres van de school voor buitengewoon lager onderwijs wordt benoemd mej. G. Eel- man. Het voorstel van B. en W. om te ver klaren, dat toevoeging van het godsdienst onderwijs als leervak aan de opleidingen der R. K. vakschool voor meisjes alhier, noodig wordt geoordeeld, wordt goedgekeurd. Vastgesteld worden de vergoedingen waarop de schoolbesturen over 1939 aan spraak kunnen maken. Aangenomen werd liet voorstel om gedurende het 4e kwartaal 1940 zoo noodig kasgeidleeningen aan te gaan tot zoodanig bedrag, dat op geen enkel tijdstip in dat kwartaal de kasschuld, met bedrag de som van 2,000(000 te boven De jaarlijksche benoeming der commi besturen enz. had ditmaal niet plaats. Be paald wordt, dat al deze functionarissen geacht worden te zijn benoemdvoor den zittingsduur van den huidlgen gemeenteraad of tot 1 Sept 1943. Het complex sportvelden nabij den Leidschen Hout wordt op voorstel van B. en W. ingebracht bh'de Gem. Sport stichting. De ruiling en verkoop van grond met en aan den Staat der Nederlanden, ten behoeve van de verbreeding van den weg bewesten Oegstgeest, wordt goedgekeurd, evenals het voorstel om vooralsnog geen prae-advies te verleenen inzake het adres' der Leidsche schoenwinkeliers betreffende vervroegde winkelsluiting. Goedgekeurd wordt ook het voorstel om 47,500 beschikbaar te stellen ten behoeve van de vernieuwing van de Gepekte brug en de verbreedirig van de Pelikaanstraat tusschen Oude Rijn en Haarlemmerstraat. Bij de behandeling van het voorstel om een verordening in het leven te roepen tot rege ling van het afhalen van schillen en ander afval bestemd voor veevoeder, dringt de heer van Bemmelen er op aan, dat wij onze verordeningen zoo kort mogelijk maken. Ook deze is weer te lang. Den heer T o b spijt het, dat er geen ver bod is om schillen en ander afval in de vuil nisbakken te deponeeren. De heer Beekenkamp vraagt of ook het ophalen van lompen en oude kranten ge regeld zal worden. De voorzitter aanvaardt de suggestie van den heer van Bemmelen in dank. Een verbod om schillen in den vuilnisbak te depo neeren is in de maak, evenals een verorde ning inzake het ophalen van lompen enz. Op een desbetreffende vraag van den heer Parmentier in een vorige vergadering inzake premieverstrekking voor her- en om scholing van arbeiders in de textielindustrie, zet wethouder van Stralen den gang van zaken bij deze premie-verstrekking nog eens uiteen, waarbij hij deed uitkomen, dat de be trokken bedrijven geenerlei financieel voor deel bij deze regeling hebben. Het zijn alleen de betrokken arbeiders en de gemeente en het Rijk, die er voordeel van hebben. Men kan de bedragen, «jan de bedrijven uitbetaald, dus niet terugvragen. - - De heer Eiker bout mist ïri aè2é ver gadering het verdeelen van den raad in sec ties. Spr. zou de hoeken der trottoirs wit geschilderd willen zien met het oog op de ver duistering. De voorzitter zegt, dat over de wijze van behandeling der begroqting nog in het college van B. en W. gesproken moet worden. De zaak der veiligheidsmaatregelen in ver band met de verduistering heelt de aapidacht. Dc heer Enk er vraagt of het juist is, dat de betimmering en stoffeering in het nieuwe stadhuis d*> r niet-Leid6che firma's wordt ver zorgd. Wethouder Wilbrink zegt, dat het eer ste gedeelte der betimmering door een Leid sche firma is uitgevoerd. Voor het tweede en het clerde gedeelte der betimmering waren ook Leidsche firma's uitgenoodigd,maar zij hebben zich teruggetrokken of hun inschrij ving was veel te hoog. Voor de stoffeering en meubileering werken nog sléchts Leidschq De heer van Eek vraagt of het B, en W. bekend is, dat er heel wat klachten zijn over de behandeling en de loonen in de werkver schaffing in.Zu$-Oost Groningen. Wethouder van Stralen deelt mede; datj er op 't oogenblik 26tf arbeiders in Groningen werken. De loonen waren in de eerste week zeer behoorlijk. In de tweede week waren zij echter zeer aan den lagen kant. Dit hield verband met onwerkbaar weer. B. en W. trachten le bereiken, (lat dp loonen in elk gp- val niet liggen beneden ae steunbedragen. Mr. Donders naar Na». Front. De heer Donders (r.k.) legt tenslotte de vol gende verklaring af. Het is mij gebleken dat aan verschillende raadsleden zooal niet aan alle reeds bekend is dat ik ben toegetreden tot Nationaal Front. Ik had echter nóg geen gelegenheid den Raad als zoodanig hiervan mededeeling te doen. Dit zij dan nu gedaan. Ter toelichting van mijn besluit hier en nu slechts dit. Het is mijn overtuiging dat het tijdvak van individualisme, liberalisme en kapitalisme is afgesloten. In elk geval behoort dit zoo spoedig mogelijk te geschieden. Instede daarvan dient oeconomisch en staat kundig een orde te komen die positief gericht is op de bevordering van het algemeen welzijn, de verheffing van de "ölgemeene volks welvaart. Dat bü de opbouw én inrichting van deze nieuwe orde de wezenlijke vaderlandsche waarden als bouwstoffen dienen te worden aangewend, behoeft geen betoog. Dat daarin de vrijheid van godsdienst en geweten en de bijzondere rechten van het gezin dienen te worden geëerbiedigd en be schermd, spreekt eveneens vanzelf. Dat daarbij hét gezag volle gelding behoort te hebben, sluireen redelijke volksinvloed zij het op andere wijze tot uitdrukking komende als thans niet uit. Noodzakelijke voorwaarde voor het wel slagen van een en ander is een fundamenteele eenheid van overtuiging, die politiek in een gelijkgerichte organisatie tot uitdrukking behoort te komen. Uit deze overtuiging, die naar mijne meening overigens reeds in breede kringen gemeengoed is en snel en gestadig veld wint, heb ik louter de daadwerkelijke consequentie getrokken. Daarna sluiting. Alkemaoe gemeenteraad Ui rDe raad dezer gemeente kwam bijeen. Afr azig was de heer J. N. Los. Aan het bestuur r Vereeniging voor Christelijk schoolonder- js le Nieuwe-Wetering, wordt ingevolge art. ÏÏTQ der LO. wet medewerking verleend voor de )RT rbetering der sanitaire installatie in de onder ar bestuur staande school, waarvoor een ediet wordt beschikbaar gesteld groot 288. woonhuizen plaatselijk gemerkt B 445 en ~3 -worden op dezelfde voorwaarden als voor- hdcii wederom voor 3 jaren verhuurd, resp. J. van Berkel te Roelofsarendsveen en J. je te Nieuwe-Wetering. Aan P. v. d. Zwet i f Xblt wederom verhuurd voor den tijd van L mjJIr een perceel tuinland gelegen aan den 1 -%^geweg. Op het verzoek van de vergunning- V Ji: verlof houders in deze gemeente wordt over- xnr>omstig voorstel van B. en W. besloten de or._r hondslag der Pers. Bel. voor biljarten '8z9Qirxde houders van koffiehuizen en andere het publiek toegankelijke inrichtingen op he en. Tegen het raadsbesluit van 26 Juni '■•t regeling van het kampeeren in deze e zijn door Gedeputeerde Staten eenige ogen gemaakt van administratieven esloten wosdt het raadsbesluit van in le trekken en een nieuwe verorde- DICü' 1(;ll reBeling van het kampeeren vast te en, waarin met de bemerkingen van Gedep. a Af en i" rekening gehouden. Met algemeene "Orfln*.en wordt hierna besloten de heer Th. N. ien wederom voor een proeftijd te benoemen gemeente-opzichter voorloopig tot 1 Jan.'41. ierna wordt aangeboden de gemeente- ..cning over 1939. Zij sluit in gewonen dienst ft.een batig saldo van 16.668.17. De rekening :ndt iq handen gesteld van een commissie 'nnnde uit de heeren J. Verweij. W. van Jac. de Jong. Woningbouw le Roelofarendsveen. EN,, de orde de plannen met betrekking tot de verbetering van ue jl i «mingtoestand is verricht, en brengt daarbij herinnering Ie hypotheekbouw te Roeluf- 'CM endsveen. 1 verband 1 met de beslaande fechte wonin, -landen ligt het in de be- ...JïlinS van het college dit jaar verder te gaan NZb"' de woningverbetering in Rre.ofarends- AM^-n ^en Pdncipieele beslissing zal moeten /AI ^orden genomen of met de verbetering zal worden doorgegaan of dat met het oog op de tijdsomstandigheden een afwachtende houding zal moeten worden aangenomen. Naar spr.'s overtuiging is de uitvoering van geleidelijke nieuwbouw het meest gewenscht Bovendien is een goedkoop bouwterrein beschikbaar waarop 20 woningen kunnen worden gebouwd. Welis waar is de rentabiliteit van den bouw momen teel niet te overzien, doch er moet rekening mee worden gehouden, dat de particuliere bouw momenteel geheel stop staat. Spr. geeft vervolgens een overzicht welke maatregelen genomen zijn met betrekking tot de verbetering van bestaande woningen. Wethouder de Koning zegt dat er in het college van B. en W. welis waar overeenstemming bestaat inzake de plan nen tot bouw van 20 woningen doch dat deze overeenstemming niet aanwezig is inzake de verdere uitwerking. Spr. vraagt zich af of het absoluut noodzakelijk is 20 woningen onbe woonbaar te verklaren. Spr. wijst op den nieuwbouw te Rijpwetering en Oude-Wetering, waardoor woningverruiming is verkregen. Spr. is voorstander van afkeuring van woningen die daarvoor absoluut in aanmerking komen ot> korten termijn, zulks in verband met de*bo- langen van de eigenaars en hypotheekhouders. Wethouder v. d. Poel en de heer v. d. Meer spreken in gelijken geest en dringen aan op verruiming vari den woningvoorraad. De voor zitter zegt dat met het oog óp de slechte woningtoestanden aan onbewoonbaarverklaring niet is te ontkomen. De onbewoonbaarverkla ring dient echter te worden uitgesproken op grond van een objectief deskundig onderzoek. Ten slotte besluit de raad in principe tot den bouw vart 20 woningen over te gaan. De heer Hoogenboom stemt tegen. Hierna rondvraag. De heer Verweij stelt voor met het oog op de verduistering de raadsvergadering op den dag te hyuden. Hiertegen verzet zich de van Ruiten. De voorzitter acht het houdefl vergadering op den dag het meest gewenscht. De heer van den Broek vraagt met het oog op de verduistering de schoeiingen wit te maken. Hij vraagt ook verbetering van den weg te Nieuwe-Wetering. De voorzitter antwoordt dat tot het wit maken der schoeiingen reeds op dracht is gegeven. De heer Zandvliet vraagt verbetering van de afsluitboomen bij de brug te Rijpwetering. Hierna sluiting. Alphen a/d Rijn De verbreeding van de Verlengde Aarkade Een werk van 57,000 Zooals wij vorige week gemeld hebben is door het gemeentebestuur een verzoek ge daan om als werkverruiming te mogen uit voeren de verbreeding van de Verlengde Aar kade, een werkverruimings-objeet, ook bij de 20 genoemd, die door een vijftal leden yan den Raad met B. en W. besproken werden. Het gedeelte dat nog verbreed moet wor den is nog geen kilometer lang, maar toch zal met dit werk, als vergunning verkregen wordt, een bedrag van 57,000 gemoeid zijn, van welk bedrag weer 37,000 bestemd zal zijn voor loon. Hieruit blijkt.dus wel dat. het een heel mooi object is. Het heeft bovendien voor dat het In 't geheel niet gezocht is, maar reeds .verschillende jaren telkens naar voren kwam. Wat toch is het geval!' Vanaf de boerderij van den heer Binnendijk tot aan den West- kanaalweg is de Verlengde Aarkade slechts voor voetgangers en wielrijders begaanbaar. Voor het andere verkeer is de weg afgesloten. Dat wil in dit gevyl zeggen dat een auto op de Scheevejaagbrug staande, om "het centrum van Alphen te bereiken, 'dit moet doen via de Raadhuisstraat en verschillende kilometers moet rijden, terwijl de doortrekking van de Verlengde Aarkade zorgt dat die tocht tol op hoogstens 1 kilometer gebracht wordt. De beteekenis van een goede verkeersweg in dit deel der gepiecnte zal in 't bijzonder worden gevoeld door hen, die het belang van een betere verbinding met Alphen's „Achterland" de gemeente Ter Aar en Nieuwkoop inzien. En.dsn zwijgen we nog van Aarhnderveen dal ook zeer veel belang heeft bij eln kortere verbinding vooral als ook doof den tijd, de weg van het dorp Aarlanderveen naar den Oostkanaalweg aangelegd wordt en er nog een brug komt over het Aarkanaal. Dit ligt nog wel in de toekomst en zal nog wel eenige ja ren duren, maar daarmede moet reeds thans gerekend worden. Het nieuwe weggedeelte zal waarschijnlijk komen te liggen langs den thans bestaanden weg, waarop dan het rijwiel- en wandelpad aangelegd zal worden, evenals met het reeds bestaande gedeejte geschied is. Door de wegverbreeding zullen ook de tal rijke bochten minder worden. Er is een bezwaar aan het plan verbonden. De landelijke rust welke tot dusver de Ver lengde Aarkade kenmerkte en deze voor velen tot een geliefde wandelplaats maakte zal door een en ander wel verdwijnen. We kunnen ons voorstellen, dat de bewoners van de Aarkade dit minder prettig zullen vinden maar ook hier zal het belang van de enkeling voor het algemeen belang moeten wijken. raadsvehgaderingen op den dag. Naar we vernemen zullen in verband met de verduisteringmoeilijkheden de vergade ringen van dengemeenteraad voorloopig op den dag gehouden worden. controle op sirenes. Het hoofd van de luchtbeschermingsdienst in onze gemeente maakt, ter voorkoming van onnoodige ongerustheid, bekend, dat wégëns werkzaamheden aan de alarmeeringsinrich- ting, de sirenes op Dinsdag, 3 September a.s. .tusschen 3 en 5 uur des namiddags eenige malen in werking zullen worden gesteld. Het geluid van de sirenes duidt alsdan niet op luchtgevaar. bevolking Ingekomen van: Warffum, Havenstr. 10, Alber- dina "Smit, z. ber., Stationsstr 6: Hilversum, Anthorue J. Dwars en echtgen., rijksveldwachter, Pr. Hendrikstr. 59; Rotterdam, Voorschoterlaan 136. D. J Idenburg, Groert'ewej 51; Groningen, Ambonstr. 7, Gerrit Krooshof en gezin," Oudsh.- weg 96; Dubbeldam F 88, Pietër C. Groeneweg, rijksveldwachter, v. Velzenstr. 6; Dordrecht, Bos- boom-Toussaintstr. 40, W van 't Hof, rijksveld wachter, Pr. Hendrikstr. 53: Naarden, Klooster straat 29. C. P. A Kanters. rijksveldwachter, Pr. Hendrikstr. 53; Amstérdam, Leidschekade 911, Inie E. Joha, z. ber., van Boetselaerstr. 48. Vertrokken naar: IJsselstein, Voorstr. 35, Jo hanna van Gils, z. ber., Willemstr. 25; Rotter dam. Schied.weg 134, Adr. van Keeken. School- beVoemd Onze plaatsgenoot de heer C. Goedhart, werd benoemd tot administratief ambtenaar bij de Brandstoffendistributiecommissie dis trict Alphen en omstreken. hooibérgbrand Gistermiddag omstreeks 5 uur is de brand weer uitgerukt voor een hooibergbrand bij den veehouder J. vari Zijtveld. aan den Kort- steekterweg. Een 4-jarig knaapje had in een onbewaakt oogenblik een doos lucifers in handen ge kregen, had de hooiberg aangestoken en was toen hard naar zijn moeder geloopen. Toen de brandweer aankwam bleek echter dat men de brand reeds meester was, zoodat de brandweer heeft geholpen bij het nablus- schen en uithalen van den hooiberg. Een belangrijk deel van het hooi bleef behouden. De veehouder was tegen brandschade ver zekerd. DE JAARLIJKSCHE PAARDENMARKT Ook dit jaar zal niet van de traditie afgeweken worden en zal op Woensdag 18 September de jaarlijksche paardenmarkt gehouden worden. VANDALISME Door den heer L., wonende in de Wilriel- minastraat, werd bij de pölitié aangifte gedaan dat door onbekenden in den nacht een groote ruit van zijn woning is vernield. De politie onderzoekt de zaak. a.r. propagandaclub bakfiets aangereden In de Prins Hendrikstraat werd een met melkbussen beladen bakfiets van v. d. M. aangereden door een motor met zijspan, be stuurd door H. B. uit Wassenaar. De bakfiets weid ernstig beschadigd en doordat van een bus de kraan afgerukt werd, ging ook veel melk verloren. De motorrijder verklaarde zich bereid de schade te vergoeden. het hoogeland Woensdag a.s. zou de jaarlijksche Speldjes verkoop gehouden worden ten bate van Het Hoogeland. In verband met enkele moeilijk heden is deze collecte echter enkele weken uitgesteld. de bouw van arbeiderswoningen In verband met hun toezegging in de j.l. Donderdag gehouden raadsvergadering heb ben B. en W. thans de besturen van alle Woningbouwvereenigingen uitgenoodigd tot een bespreking, welke morgenmiddag om 4 uur in het gemeentehuis gehouden zal worden. burgerlijke stand Geboren: Harm, z. van Adrianus van de Woerd en Johanna A. de Lange. Huwelijksaangiften: B. H. van Kampen, 30 jr., won. te Noord wij kerhout, met Jozina E. Straat hof, 23 jr.; H. J. Drenth, 25 jr., wonende te den Haag, met Maggeltje C. v. Wageningen, 22 jr.; H. Duiker, 24 jr., won. te Leiderdorp, met Bar- dina van Kuilenburg, 22 jr. Gehuwd: A. M. van Hoeven, 30 jr., Zaterdag nam de heer D. Kapteijn, onder wijzer aan de School met den Bijbel, Juliana- straat, afscheid van zijn leerlingen, het per soneel en het bestuur wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd. De voorzitter, ds. Stehouwer, releveerde hoe de heer Kapteijn met den inzet van al zijn krachten het onderwijs 40 jaar heeft ge diend, eerst te Mijns heer enland en te Hoofd dorp om daarna 39 jaar lang verbonden te zijn aan bovengenoemde school. De school verliest in hem een zeer gewaardeerde kracht, wiens ijver met het klimmen der jaren niet was verminderd. Namens het bestuur dankte de voorzitter hem voor alles, wat hij voor het onderwijs heeft gedaan en overhandigde hem een cadeau in enveloppe, als blijk van erkentelijkheid. Het hoofd van de school, de heer P. Smits, sprak den scheidenden onderwijzer toe namens het personeel en dankte hem voor de prettige en collegiale samenwerking. Nadat de heer Kapteijn zijn dank had uit gesproken, herinnerde hij er aan, hoe hij reeds •jarigen leeftijd als kweekeling aan uit Psalm 121 3. Het spreekt vanzelf, dat ook namens de leerlingen en het personeel verschillende af- scheidscadeaux werden aangeboden. De leer lingen werden door den scheidenden meester voor het laatst nog eens kernachtig toege sproken en getracteerd. Hazerswoude doodelijke val van een trap Moeder van acht kinderen het slachtoffer. Zaterdagmiddag te 12 uur was de 38-jarige echtgenoote van J. Verhoek bezig op een trap in haar huis werkzaamheden te verrichten, toen op een gegeven moment de trap brak en de vrouw viel. Zij bezeerde zich daarbij zoo ernstig, dat geneeskundige hulp moest wor den ingeroepen. Dr. Zoete achtte overbren ging naar een ziekenhuis noodzakelijk. Nog denzelfden avond is de wouw in een zieken- inrichting te Leiden aan de gevolgen van den val overleden. Zij was moeder van acht jeug dige kinderen. De deelneming met het zwaar getroffen gezin is algemeen. UNIE-COLLECTE. Dc collecte gehouden door de leden van het locaal-comité van de Unie, „Een school met den Bijbel", heeft op het dorp opgebracht de som van 226,30. DE WERKLOOSHEID. Bij het correspondentschap voor Arbeids bemiddeling stonden vorige week als werk loos ingeschreven 25 personen; vier werden er gesteund en negen werkten in de werk verschaffing. VEILING. Bij de gehouden veiling waren aangevoerd 3810 eieren, waarvoor werd besteed voor kippeneieren 6.25 a 6.80 per 100 stuks; eendeneieren 5.15 a 5.40 per 100 stuks. Ook in onze gemeente is de varkenspest uit gebroken. Enkele beesten zijn hieraan reeds bezweken. BURGERLIJKE STAND. Geboren <Simon, z. van Jac. van Opwegen en Cornelia de Bruin. Gehuwd: J. Wagenaar, 31 jaar, te Zoeter- meer, en T. Hamersma, 21 jaar. Hillegom straatprediking er de Evangelisatie-Commissie der Geref wordt Woensdag a.s. des avonds om 8 een straatprediking gehouden in de Meer straat voor „Goed Wonen" Twee sprekers zullen het woord voeren. Het zangkoor ver leen' er king. predikbeurt BURGERLIJKE stand Bevallen: G. .Schonevelü-Vedder, d.; van Kampen-Duivenvoorde, d.; H. C. Zonneveld den Hollander, z.; A. C. Oudakker-LJtsma, d. Ondertrouwd; Getrouwd: C. v. d. Bosch. Overleden: H M. HHleger, echtg van H. Woltemath, vr. 69 j A. M. v. d Zande, echtg. van C. W. van Marls, vr. 75 j.: G. Geutskens, m. 91 j. Katwijk a/d. Rijn verkiezing amtsdragers- Tot ouderling der Geref. Kerk werd geko zen de heer J. v. d. Perk en tot diaken de heer J. P. v. d. Nagel. Katwijk aan Zee gevonden voorwerpen Een zakje met scapuliermedailles, duim stok, lichtgele lederen portemonnaie inh. 1, portm. inh. eenig geld en vetbonnen, 1 huis sleutel, een verchroomd dameshorloge met dito bandje, een paar kleine bruine dames schoenen, een paar beige kniekousen, porte monnaie met 25 cent, wit sokje met 2 blauwe randjes, wite handdoek met zwart badpak, schoudermantel, badpak, witte handoek met blauwe bloemen. stand der werkloosheid Bij het bureau voor Arbeidsbemiddeling stonden heden 208.personen als werkloos in geschreven. Het aantal geplaatsten is 14. Stand vorig jaar 169. Sassenheim gevonden voorwerpen. Rijwielslot met sleutel, 1 paar zwarte been pijpen, dames portemonnaie met inhoud, lichte regenjas, portefeuille met inhoud, regenjas, roode kinderportemonnaie, blauwe portemoin- naie met ritssluiting met inhoud, Lipssleutel, regenjas, 3 stamkaarten, dameshandschoen, da- mestasch met inhoud, garbadine regenjas, 1 stamk., smal gouden schakelarmband, zwarte heeren sportbroek, 1 paar bruine heeren hand schoenen, boterdistributiekaarten, jonge herders hond, badpak, regenjas, portemonnaie met inhoud, zwarte portemonnaie met inhoud, belas- tingmerk met etui, meisjesjurk, bruina heeren portemonnaie met inhoud, pakje wollen onder goed, blauwe portemonnaie met inhoud, belas- tüigmerk in étui, paarlemoeren vulpotlood, damesportemonnaie m. inhoud, zwart dekzeil, blauwe regenjas en een wit zakje met inhoud, kinderportemonnaie met inhoud, reservevclg met banden, een bruin dictaat-cahier. Nadere inlichtingen bij de politie alhier. rijkspostspaarbank. verduistering. Nog vele woningen zijn des avonds niet voldoende verduisterd, zoodat de politie enkele pro cessen verbaal heeft regeling werktijden. Door enkele firma's is een nieuwe werktijden regeling ingevoerd. Des morgens wordt om zeven uur begonnen en 's avonds om 6 uur ge ëindigd met een pauze van 121 Voorschoten het hoogeland De jaarlijksche collectevoor de stichting „Het Hoogeland" heeft in onze gemeente op gebracht in totaal 51,10. Warmond In tegenwoordigheid van het Bestuur en enkele genoodigden, werd Zaterdagmiddag j.l. het nieuwe electrisch poldergemaal, staande onder de gemeente Oegstgeest, in bedrijf ge steld. De ontwerper-uitvoerder, de Heer M. Spaans, v. h. Machinefabriek Spaans, te Hoofddorp was mede aanwezig. Deze dankte allereerst het bestuur en in gelanden voor de hem gegeven opdracht en het vertrouwen in hem gesteld, en gaf ver volgens, op verzoek van den Voorzitter, mr. E. E. Menten, een technische uiteenzetting van de installatie. Tiet gemaal is voorzien van een gemetalli seerde stalen vijzel in moderne naadlooze uitvoering met een capaciteit van 9 Mr per minuut. Gemelde vijzel wordt gedreven door een direct daarop gekoppelde electromotor, fabri kaat E.M.F. Dordt, met een vermogen van 5 P.K., en is voorzien van een vol-automatische in- en uitschakeling. Het gebouwtje waarvoor de grond belangloos is afgestaan door Ir. J. A. van Eyk Bijleveld, oud-Voorzitter, is in roode baksteen uitgevoerd, gedekt met verbe terde Hollandsche pannen, en rust op een beton fundeering. Het past geheel bij de rao- lenwerf en omgeving en maakt een keuri- gen indruk. Mr. Menten alsnu het woord nemende, ge waagde van de voor den polder belangrijke gebeurtenis, die, hoewel naar buiten weinig opgemerkt, van zooveel beteekenis zal blij ken te zijn voor de goede waterloozing. Spreker dankte de heeren welke aan de tot stand-koming hebben medegewerkt, als mede den heer Spaans voor de accurate op- Daarna stelde de voorzitter, op verzoek van de secretaris, het gemaal, door het omzetten van de-handle, in werking. Op overtuigende wijze bleek wel dat de installatie aan de gestelde eischen voldoet. Allen waren vol lof over de eenvoudige con structie en uitnemende uitvoering. Ten slotte bracht Mr. Menten dank aan de aanwezige genoodigden, waaronder het Be stuur van de Klinkenbergerpolder, voor hunne tegenwoordigheid. Mede naar aanleiding van een gesloten over eenkomst met laatstgemelden polder, ten doel hebbende om elkaar, over en weer, bij even- tueele noodzaak, ter zijde te staan, zal de molen welke nog in zeer goede conditie ver keert, als reserve-gemaal in stand worden ge houden. Waar zoovele molens de laatste jaren door sloopershanden zijn gevallen is dit besluit, ten goede komende aan het Hollandsch land- schapschoon toe te juichen. De nieuwe huisvesting van sociale zaken De heer A. desman draagt het gebouw aan den waarnemenJen secretaris-generaal over Gisterochtend heeft de directeur van de Luchtmaatschappij voor Nederland en Kolo niën, de heer A. Plesman, het nieuwe ge bouw van deze maatschappij aan den Raam- weg te 's-Gfavenhage overgedragen aan het departement van sociale zaken, dat daarin tijdelijk is gehuisvest. Slechts een beperkt aantal genoodigden was by deze plechtigheid aanwezig, onder wit ir. R. A. Verwey, waarn. secr.-generaal van het departement van sociale zaken, de heer H. Ch. E: van Ede van der Pais, direc teur van den Luchtvaartdienst, de heer Walaardt Sacre, van de Nederlandsche ver eeniging voor luchtvaart, de heer Dutilh, ver tegenwoordigende de International Air Traffic Association, mr.- dr. D. H. K N. Kooien, voor zitter van den raad voor de luchtvaart, mr. E. van der Meulen, waarnemende voorzitter van den raad van bestuur, mr. J. B. Kan, en jhr. Van den Bergh van Heemstede, leden van den raad van commissarissen. De heer Plesman betoogde, dat in de laat ste vijftig jaren steeds meer aandacht is be steed aan de sociale zaken. De toestand in de wereld is helaas zoodanig geworden, dat het aanvankelijke doel moest worden uitgebreid om de arbeiders, welke niet aan het produc tieproces konden deelnemen te verzorgen. Spreker hoopte, dat de sociale bemoeiingen weer spoedig tot hun oorspronkelijke doel, verzorging van de werkende massa, zal kun nen worden teruggebracht. Natuurlijk betreuren wij het, aldus de heer Plesman, dat de omstandigheden ons dwingen onze organisatie tot een minimum terug te brengen; anderzüds zü'n wij dankbaar, dat wij dit mooie gebouw aan een der departementen hebben mogen verhuren. Wü hopen dat het hier aangenaam en met vrucht zal kunnen werken. Spreker schetste de totstandkoming van het gebouw, en deelde mede, dat de tuin door het seizoen nog niet kon worden aange legd. De tuinarchitecte, mevrouw Rosse, heeft haar ontwerpen gereed en in den komenden winter zal de firma Ryneveld te Boskoop het gebouw een waardige omgeving verschaffen. De heer Plesman sprak den wensch uit, dat de tijd moge komen, dat de Maatschappij weer kan werken, dat haar vliegtuigen Nederlands vlag in de lucht hoog houden en dat zij zich over alle zeeën en continenten zullen vertoo- nen. Dan zal ook de dag gekomen zijn, dat het personeel der Luchtvaart Maatschappij weer terugkeert naar zijn werkplaatsen en kantoren, en zyn plaats zal innemen in dit gebouw. Den waarnemenden secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken zal het dan dankbaar zijn, dat hij tot dien dag het huis der Luchtvaart Maatschappij heeft willen bewonen en bewaren. Ir. Verwey dankte den heer Plesman voor zyn woorden en voor het tijdelijk gebruik van dit fraaie gebouw. Ook wij, aldus spr., zijn trotsch op het werk van de Luchtvaart Maatschappij, dat moedig en Jpekwaam was, en een der grootste vredeswerken van den laatsten tijd. De taak van sociale zaken is in dezen tijd zwaar, doch mooi, evenals die van de Maatschappy. De Luchtvaart Maat- schappü heeft gereealiseerd wat aanvankelijk fantastisch leek, o.a. op het gebied van de luchtverbinding met onze overzeesche gewes ten, doch sociale zaken heeft dit gedaan op het gebied der volksgezondheid en ten aan zien van het apparaat der sociale verzeke ringen. Nu moet, meer dan ooit, het streven er op gericht zijn dat allen medewerken aan de verrijking van ons volk. Spr. vertrouwde dat dit fraaie gebouw dit werk gunstig zal influenceeren. Na deze redevoeringen hebben de genoo digden het gebouw bezichtigd. Handelsberichten granen en zaden. AMSTERDAM. 3 Sept. Blnnenl. granen boeren- ut.). Rogge 10.50, wan tergerst 10. chévaliei - - --o. duiveboonen 14, boonen 22.50. gToei gerst 1ü.4j, ha' paardeboonen 12.25, brv 7jen. 12-50. -alc erwten 19, 'geel raosterd- id 18. karwüzaad 31 en blauw maanzaad 10. alles nieuwen oogst per 100 kg. meststoffen Thomasmeel. Aanvoeren van Thomasmeel vanuit België zijn voorloopig uitgesloten; dien tengevolge kunnen thans geen noteeringen boord-/wagenvrijAndere gehalten naar verhouding. tikstofmeststoften: Boord-/ wagenvrij diverse overslagplaatsen Zwavelz Ammoniak 20.a jute zk. f 6.50 Kalkammonsalpeter 20.5 jute zk. 7.10 Kalksalpeter 15.5 papieren zk6.40 Fiai minste 250 t 10.— Kalizout 20 los gestort Kallzoi 40 gestort Kalizout 50% los gestort Patentkali 26 los gestort Exclusief vrachtbtjslagen van resp 6 8. t 15. 18 en 17 per 10 tons. LONDEN. 2 September. Koper electr. 62.-/-. lood vreemd. 25. zink ordin. 26.15/. alle door de regeering vastgestelde maximumprijzen. Tin Stand Cash 257.5/- 257.10/- 3 mnd. 258.5/- ..y_ Settlementprijs 257.10/-. Tin in baren .traits C 259.10/- 26i,10/-. Marktberichten LEIDEN 2 Sept Noteering Coöp. veilingvar. id. gekookt 6—7. uien 4.80—5.60. peen 6 20—6.80. aardappelen 3.104 60. druiven 1422, snijboonen 627, stokboonen 1323, pronkboonën 410, stam. boonen 614. doperwten 15 postelein 39, splnazt# 2—11. tomaten A 11—11.80, B 11—12.20, C 11—11.40. CC 8. alles p. 10 Okg; andijvie 1—1.40, komk. 2—5 40. bloemkool 4—13.60. meloenen 6—19. salade 1—2.10. perziken 0.50—7.70. alles p. 100 stuks; kro- 0.80—1 60. pieterselie 50—70 ct. selderie 50— ■jMÉdj 12—15. peen 5.50—8.70. rabar* 375. 2-j»rigc paarden 400—475 jonge veulen* 125—r 7, hitten 200—375 p. stuk.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5