KERKORGELFABRIEK D. VAN DEN BOSCH MMSPA6 3 SEPTEMBER 1940 Kerk en Zending NED. HERV. KERK neroepen: te Nieuwveen, J. H. C. Kater "a anten om" mïlar Borger, C. J. Basch te Esmond a. d. Hoef. CHR. GEREF. kerk Beroepen: te Wormerveer, cand. w. de Graaf te Lisse. ds. c. vonk Ds C. Vonk, Geref. pred. te Schiedam, ds pa een langdurige ongesteldheid^ Weder voorgegaan in den dienst des Woords. geref. kerk te hilversum Zondag 15 Sept. zal de voormalige houten hulpkerk van de Geref. Kerk aan den Johan c nraHicwcp waarvoor de Noorderkerk in de plaats gekomen is en die in het Westelijk deel der gemeente, op den hoek Frederik van Eedenlaan—Da Costalaan weer is opgebouwd, in gebruik worden genomen. Zii zal alleen voor godsdienstoefeningen worden gebruikt. Aan vargadeiïeleganhaid »oor Ben, catechisaties en dergelijke bestaat voors hands In dit gebouw geen directe behoefte. Het kerkje zal zoolang moeten dienst doen, totdat de Waterkerk in gebruik zal zijn ge nomen kerkbouw te naaldwijk In hooger beroep bij de Kroon heeft de ge meenteraad van Naaldwijk goedkeuring ont vangen op zijn besluit, om aan de Ned. Herv. Gemeente aan den Maasdijk een perceel grond te verkoopen, voor den bouw van een nieuwe ^Dit raadsbesluit was door Ged. Staten niet ?oedgekeurd omdat dit college den prijs te aag oordeelde. Eenheid van Kerken „Er moei wat gedaan worden". In de Chr. Geref. Kerkbode van Apeldoorn pleit ds. J. Jongeleen voor pogingen tot toenadering tusschen de Gereformeerde ker ken, de Chr. Geref. Kerk en de Geref. Ge meenten. Hij schrijft daarbij: „Er moet wat gedaan worden en dan vooral nu. Laten wij nu meer dan ooit naar Gods stem luisteren. Laat het „God wil het' nu eens het eerste zijn. Lang genoeg hebben wij geredeneerd en ge polemiseerd, maar de zaken van het kerkelijk leven werden er niet beter op. Daarom zou ik willen beginnen met wat meer te doen dan een rapport in te zenden en daarop een schriftelijk antwoord te vragen. Ik zou willen saamspreken, ik zou nu de hand aar ploeg willen slaan. Dit geloof ik met mijn hart, clat wat bij de menschen onmogelijk is, mogelijk is bij God. Laten wij nu niet blijven redeneeren en zeggen, dat dit nooit kan. Ook niet wegschuilen achter het: de tijd is nog niet rijp. Moet de tijd dan nog rijper worden? Hooren wij dan 's Heeren stem nog niet? In gehoorzaamheid voorttrekken, dat is de roeping." Fa. BERN. PELS ZOON ALKMAAR OPGÏJR. 1903 - Tel. 3552 VRAAGT PRIJS zoo goed, dat ook van onzen kant wordt na gegaan, hoe de zaken hier liggen. Als zulk een onderzoek mogen wij bestem pelen het mooie bock, dat bij de uitgeverij Guide de Brés te 's-Gravenhage verscheen onder den titel „Op occult gebied". Samen steller is ds. N. Buffinga van Rotterdam, die zelf een hoofdstuk schreef over „Occultisme" De overige medewerkers zijn prof. dr. L. var 'der Horst over „De Parapsychologie", dr. S. P. Dee over „Het Spiritisme", dr. S- O. Los M.A., over „De Theosophie", dr. G. Bouw meester over „De Anthroposophie", ds. G. R. Kuyper over „Christian Science", dr. W. J. A. Schouten over „Hedendaagsche Astro logie" J. Wijngaarden over „Het Soefisme" en ds. H. Bakker over „De Mazdaznan-bewe- glng". Het is een gevarieerd boek geworden, door de breedheid van het terrein, dat het had te behandelen, maar ook door de omstandigheid, dat verschillenden eraan medewerkten. Ieder heeft zijn eigen stijl, zijn eigen zeggenskracht, en dit bevordert het lezen. Het was moeilijk te ontgaan, dat men in de eerste hoofdstuk ken enkele dingen wel eens tweemaal mag lezen. Hier grijpen de onderwerpen wat op elkaar in. Maar bezwaarlijk is dat zeker met, integendeel, men zag de kwestie nu van ver schillenden kant belicht. In het hoofdstuk van dr. Schouten hadden wij gaarne iets gelezen over het bekende vraagstuk van de Egyptische pyramide, waar in volgens velen sterrekundige gegevens zijn verwerkt, die juist in onze dagen te voor schijn komen. Op het eerste gezicht is dit niet geheel vrij van occultisme. Alles bijeen is het een leerzaam en over deze gezwollen onderwerpen ook een nuchter boek geworden, waaraan een wankele ziel veel steun kan hebben, doch dat ook anderen mogen lezen, die van dergelijke aanvechtingen zelf niet veel te duchten hebben. medaille-verleening Door de Ned. Vereeniging van huisvrou wen is een medaille en oorkonde uitgereikt aan: Maria E. van Rheenen. wegens 40- jarigen dienst als dienstbode bij de chr. nor maalschool van de Heldringgestichten te Bet ten (Gld.). Ontvangen Boeken KORTE NEDERLANDSE SPRAAKKUNST, door Dr. P. Koster en Dr. F. G. Schuringa (9e druk). Uitgave W. Versluys N.V. te Am sterdam. BLOEIMAAND, een Nederlands lees boek voor de Volksschool, door Daan Deken, P. C. J. Reyne en J. B. Ubink (2e deeltje). Uitgave van J. B. Wolters, Groningen. ONS SCHILD ENDE BETROUWEN (eerste serie No. 4). Jeugd en Toekomst, door P. A. H. de Boer. Uitgave van G. F. Callenbach te Nijkerk. Examens Onderwijs De leerplichtwet Prof. dr. J. Se veryn bespreek, -n „de Waarheidsvriend" het orgaan van den Gere formeerden bond in de Ned. Herv. Kerk het eenheidsstreven, met name zooals dat tot uitdrukking kwam in de actie van ds. D. A van den Bosch en dr. P. J. Kromsigt te Den Haag en den heer M. P a a n s te Rijs wijk. De Utrechtsche hoogleeraar schrijft hierover: „Men zou mogen verwachten, dat allen, die de gereformeerde belijdenis aan hangen, hun medewerking niet zullen ont houden aan het streven om tot innige samen werking te komen, zoo mogelijk tot één kerk verband. Of zij echter ook genegen zullen zijn een belijdenis, die er komen kan door reorga nisatie (namelijk in de Hervormde kerk en op den grondslag en de wijze, nagestreefd door „kerkherstel"), in te wisselen voor de drie formulieren van eenigheid en als de ééne Het Verordeningenblad van gisteren bevat een besluit van den secretaris-generaal van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen betreffende ontheffing van de verplichting, bedoeld in- artikel 1 van de Leerplichtwet. Hierbij wordt bepaald: Personen, die ingevolge artikel 1 der Leer plichtwet verplicht zijn er voor zorg te dra gen, dat aan de daarbedoelde kinderen vol doende lager onderwijs wordt verstrekt, komen deze verplichting na, indien zij deze kinderen een onder het bevoegde Duitsche schooltoezicht staande Duitsche school voor gewoon of uitgebreid lager onderwijs of voor middelbaar onderwijs laten bezoeken. De in de Leerplichtwet voorkomende ont heffingsbepalingen houden hiermede geen verband. Voor de toepassing van de Leerplichtwet wordt vorenstaande ontheffing gelijkgesteld met een vrijstelling als bedoeld in artikel 7, onder 3e van de leerplichtwet, inhoudende, dat deze kinderen buiten de avonduren ten minste 16 uur per week onderwijs ontvangen. Dit besluit is gisteren in werking getreden. Rc Hts- en wetskennis der tref or meerde kerken zijn weggenomen. „Hoezeer wij het streven naar samenwer king en vereeniging van alle geref or meerden in één kerkverband van harte toejuichen, houden wy het toch voor den rechten weg di; te zoeken op den gemeenschappelijken grondslag, die er is, namelijk de drie formu lieren van eenigheid. Zal dit echter met den gewenscht en uitslag bekroond worden, dan make ook de Hervormde kerk ernst met haar belijdenis. Indien dat geschiedt, kan men ten aamien van de gescheiden kerken ook van hereeniging spreken en behoeft het niet bij spreken te blijven, maar is er ook hoop op verwezenlijking. Met een streven naar een heid op de basis der gereformeerde belijdenis kumen wij gaarne instemmen, doch, als men een grondslag wil vinden in een soort van nietwe belijdenis, die er door reorganisatie konen kan, zullen daartegen uit verschillend oojpunt bezwaren rijzen, die bedenkelijk zijn vo»r de eenheid." „Op occult gebied" Het occulte, het verborgene en geheimzin nige, heeft den mensch altijd aangetrokken ei om verscheidene motieven ondernam hij d» vlucht naar die donkere wereld, die hem aterlei vragen moest beantwoorden. Hier lig- g;n leerstellingen, welke, hoe vaag en onbe- semd ook, haar duizenden, ja haar tiendui- z?nden hebben verslagen. Als men er wat deper bij nadenkt, ds en blijft dit een won derlijk feit, een feit, dat zich niet laat be- g-ijpen. Maar het feit is er, en daarom is het dam. Het is ciaal tijkexamenr Zes onc' ^endeld* Burgerlijk Re lissement en Surseanc Wetten, Belastiigwetti Het is een goed hulp gave van P. Noordho: Batavia. Erof. dr. A. Siz 'niversiteit overdragen mr. V. H. Rutg-rs. De houden in het Gebouw Stand, Kloveniersburgw NIEUWE CH Te Baambrugge plechtigheid het nieuwe onderwijzef enkhuizen. Groen U.L.O. Tot hoofd: de hoofd der gecombin. hoofd: de heer G. Ap die schooL Wetenschappen Friesche „Gea kinde" In de jaarlijksche vergadering van de Fryske Akademy te Leeuwarden heeft prof. dr. J. M. N. Kapteyn, hoogleeraar te Groningen, een rede gehouden over doelstelling en methoden eener Friesche gea-kinde. Spr. wilde trachten enkele richtlijnen te trek ken, waarlangs een stelselmatig en doelbewust, gemeenschapjelijk onderzoek omtrent een ge wichtige zijd® van het Friesche volksleven kan worden ter land genomen. Derhalve waren zijn uiteenzettingen van principieelen en metho- dologischen a»rd. Er kan worden gesproken van een algemeen begrip gea-kinde (streek- of heemkennis), en van een onbeperkt aantal bij zondere „gea-kinden". Spr. stelde voorop, dat evenwel bij dt laatsten de verbijzondering even wezenlijk is ais het algemeene begrip, dat men hier zou kunnen spreken van een niet te schei den polariteit van bijzonder en algemeen, van begrensd en onbegrensd, van bepaalde ruimte en oneindigheid. Men kan djze intuïtief beleefde polariteit dichterlijk uiteeelden Aan voorbeelden daar van is juist (e Friesche literatuur bijzonder rijk, gelijk spt nader aantoonde. Zij zijn aller persoonlijkst «n algemeen menschelijk. EeD -kinde kan dit echter niet; zij moet niette- alles doen om haar eigen karakter te hand haven. Zij heeft te doen met levende, concrete werkelijkheid, waarin de mensch geplaatst is Zonder deze werkelijkheid is een gea-kinde ondenkbaar, nuar zy is evenzeer ondenkbaar als een \verkel|kheid, waarin de mensch n i e l geplaatst is. Haar objectieve grondslag, die een wetenschappelijce behandeling mogelijk maakt, ligt hierin dat de aangeduide synthese geen toevallige is, miar zich openbaart overal daar. waar menschen zich op een bepaalden bodem vestigen. Allea een abstracte wereldburger lijke tendentie can haar verdringen. Zij treedt bijzonder duidejjk aan den dag in de vereeni ging van boden en maagschap in het taalge bruik, waarvar spr. eenige voorbeelden gaf. ook uit het Frisch. De totaliteit, de o.a. in het woord „HeitelSn" ligt, doch slecha een gedeelte weergeeft van wat het Duitscte begrip „Heimat" omvat, moet door Heimatkude, Friesche geakinde, tot bewustheid worlen gebracht. Tot haar stof be hoort alles, wat deel heeft aan het gea-beleven. Dezelfde stof oitmoet men in de aardrijks kunde, in de -taatkundige en beschavings geschiedenis, in te taalwetenschap, in biologie en sociologie, maar haar gezichtspunten en de behandeling is tear eigene. Zeer fijngevoelig heeft de Friescht schrijver E. B.i Folkersma getoond dit te beseffen in zijn brief aan Hedzer over zijn geboorteplaats Ferwerd. Voor deze bewustwording staat een gea-kinde geen andere methodische weg open dan de analys» Gea-kinde zoc vervolgde de inleider is derhalve niet deifcbaar zonder een bepaalde ruimte, maar wanneer men nagaat, waardoor, die ruimte in het algemeen bepaald moet worden, dan koml men tot de ontdekking, dat kriteria daarvoor ontbreken. Dr. Botke be handelt de grieterij Dantumadeel als gea, doch verstaat onder „it Fryske gea" ook geheel Westerlauwersch Friesland. Folkertsma, zoo even "•noernd, denkt aan Ferwerd, maar elders ook v eder aan goheel Friesland, R. S. Roarda in „I- Side doarp" aan Britsum, O. Santema in „Ta de skiednis fen Toppenhuzen en Twellegea" aan de geheele „streek". openbaart zich in de Duitsche lite- Heimatkunde. Dit ligt in denaard ok het wisselende gebruik van het »ord in vroeger en later tijden be- Ever.zeer is de tijdelijke beteekenis leggen, hoewel het verleden en de de geakinde belangrijke elementen de methode volgt daaruit dat het >ewustzijn nu eens deze. dan die al 'ikheid omvat, en dat ook een -kinde so-.pel moet blijven, vervolgens na, wat voor een gea- landellng in aanmerking komt en 9 stof overeenkomst het grondbe- chikken kan Achtereenvolgens be- a het landschap en zijn bijzondere :ken naar de bodemgesteldheid en van dien bodem;: den plantengroei nwereld, beiden onderscheiden naar eeld: b. de hoeve, het dorp. de stad. is bepaalde kenmerken en in his- band: c. de binnenhuizen, volgens n bestemming, gereedschap en huis- ghei.i en versiering: d. de bewo- uiterlijk voorkomen, hun kleeding, en gewoonten, arbeid en ontspan- houding ten aanzien van levens- het hoogste goed; e. in enkele aan- e opvoedkundige waarden der gea- school en voor het volk: 4. musea, wekte spr. de vergadering op tot van een arbeidsgemeenschap, die gea-kinde op georganiseerde wijze verspreidt. >rak de 'neer J. H. Brouwer over RADIO-TOESTI van alle toonaangev U een pracht-sortee zaal COUZY. Ie Rotterdam teren en Kunst rOOtf MARKUS 70 JAAR ï.beeksche kunstschilder An toon n der oude garde, die door zijn iet Geldersche gewest bekendheid n en door zijn meesterschap de i kunst in deze eeuw heeft ver rijkt, hoopt 7 September zijn zeventigsten verjaardag te vieren. Vertegenwoordigers uit zijn geboorteplaats (Arnhem) en uit zijn woon plaats (Oosterbeek) hebben zich tot een com missie vereenigd om hem een aandenken aan dien feestdag aan te bieden. Zij stellen zich voor van binnenkomende bedragen aan te koopen een van Antoon Markus' schilderijen om dit te plaatsen in een officieel gebouw in zijn geboorteplaats. Uit beide gemeenten namen o.a. de burge meesters zitting in de gevormde commissie, terwijl het adres van den penningmeester luidt: J. G. A. van Hogerlinden, Arnhem, Nieuwe Plein 23a, giro 97875. Gedachten rondom boeken Arthur van Schendel heeft de gedachten opgeteekend, die opkomen, als men, na lange scheiding, zijn boeken weer kan uitpakken. Het is een teer en fijn boekje geworden, niet diepgaand, maar telkens zoo even een onder werp aantippend. Enkele zinnen nemen we over: „De Bijbel mag in iedere gestalte aan wezig zijn, in zijn deftigen Staten-vorm zoo wel als in den bescheiden vorm, dien de En- gelsche zending hem gaf; doch er worde nooit stof op gevonden. Ook wie geen Christen is kan dit boek met nut lezen, want hi' kan er, behalve betere zaken, uit leeren wat bij onze voorvaderen Nederlandsch placht te zijn". Wij achten' dit nut niet gering, maar ver hierboven uit gaat het nut van den weg ter zaligheid. L In het boekje is voorts opgenomen een 'reproductie van het schilderij van van Séhendei door Jan Poortenaar. Voor den druk is een bijzondere letter door Poortenaar ge kozen, welke gegrond is op vroeg-Middel- eeuwsche vormen- Het werkje verscheen als eerste in de „Torenreeks" bij de uitgeverij „In den toren" te Naarden. Nog één kleine opmerking: Van Schendel schrijft in dit boekje: „Van Sebastian Franck bestaan gelukkig alleen de oude drukken". Echter, wij zagen, dat in de „Torenreeks" in voorbereiding is „Ten strijde voor den vrede" van Sebastian Franck, dezen ouden baas van omstreeks 1500Zal dus de droom van van Schendel worden verstoord? We vermoeden, dat hijzelf daarover niet al te zeer „ver stoord" zou zijn. Rechtszaken DUITSCH KRIJGSGERECHT TE SCHIEDAM Met een catapult op Duitsche soldaten geschoten Toen op den ochtend van den achttienden Juni een troep Duitsche soldaten door de Hoogstraat te Schiedam trok, werd een der soldaten plotseling getroffen door een scherp voorwerp, dat een bloedende wonde veroor zaakte aan zijn wang. Onmiddellijk werd de straat afgezet en een onderzoek ingesteld naar de herkomst van het projectieL In den loop van den middag was de arrestatie van een bediende van een kleedingmagazijn het aanvankelijke resultaat van dit onderzoek. Deze jongeman be kende ook inderdaad door middel van een elastiekje en kromgebogen speld van groot for maat, een z.g. étalage-speld, afgeschoten te hebben op de voorbijmarcheerende Duitsche soldaten, doch al spoedig bleek, dat hij deze bekentenis deed om zijn chef, den 28-jarigen filiaalhouder A. J. M. S.t uit de handen van de Duitsche justitie te houden. Deze bleek de werkelijk de dader te zijn. Hij had zijn bediende voor hem laten opkomen, omdat hij dacht, dat deze er in verband met zijn jeugd wel met een geldboete zou afkomen, welke hij dan zou betalen. Gistermiddag heeft het Duitsche krijgsge- recht deze zaak in een ten stadhuize gehouden zitting behandeld. De krijgsraad werd gepre sideerd door Kriesgerichtsrat dr. Dobrschutz en bestond verder uit majoor graaf Harden- berg en den soldaat Tannhauser. Aanklager was Kriegsgerichtsrat dr. Rampacher. Aan S. was ten laste gelegd, dat hij met voorbedachten rade door middel van een ge vaarlijk werktuig lichamelijk letsel heeft toe gebracht aan een lid van de Duitsche weer- Verd. voerde aan, dat hij niet de bedoeling heeft gehad op het gezicht te schieten. Pres Heb je dien onzin wel eens meer uit gehaald? Verd. vertelde, dat hij eerst op honden schoot, die het portiek bevuilden, later schoot hij op voorbijgangers en tenslotte heeft hij nog twee of drie keer op Duitsche soldaten gescho- Pres.: Dat doet toch geen getrouwde man? Wel een kind van zes jaar en dan krijgt hij een pak op zyn broek Uit het verdere verhoor bleek, dat verd. geen aanslag in den politieken zin van het woord heeft willen plegen. Uit het onderzoek was komen vast te staan, dat hij gunstig be kend stond en zich in het geheel niet met politiek ophield, hetgeen ter zitting werd be vestigd door den Schiedamschen inspecteur van politie J. A Schotvanger. De aanklager, dr. Rampacher, vestigde er de aandacht op, dat als dit een politieke aanslag geweest zou zijn, het gerecht de doodstraf zou kunnen opleggen. Nu was het slechts gemeene scherts, welke bovendien nog een leugen tenge volge had. Om een voorbeeld te stellen en tevens om het verd. af te leeren dergelijke grappen uit te halen, eischte dr. Rampacher een gevangenisstraf van drie maanden, ech ter met aftrek van de voorloopige hechtenis Het gerecht ging daarop in raadkamer, waar na onmiddellijk de uitspraak volgde. Verd. werd veroordeeld tot een hechtenis van twee maanden met aftrek van de voorloopige hechtenis. In de uitvoerige motiveering van het vonnis werd er de aandacht op gevestigd, dat de daad zeer ernstig is, omdat daardoor een onderdeel van de Duitsche weermacht werd gekrenkt De daad werd evenwel niet als een aanval opgevat, omdat het een kinderlijke grap was van een nog niet rijpén man. Daarom was de straf zoo mild. Verd. zeide tenslotte nog zijn verontschuldigingen te willen aanbieden, zoowel aan de Duitsche weermacht in het al gemeen, als aan het slachtoffer, den getroffen soldaat, in het bijzonder. RITSEMA STOFZUIGER Land- en Tuinbouw CHR, BOEREN- EN TUINDERSBOND Afdeeling Gelderland bijeen. Vrijdag j.l. kwam het Provinciaal Bestuur van de afdeeling Gelderland van den G.B.T.B. te Arnhem bijeen. Bij behandeling der inge komen stukken, komt de positie van de kleine boeren in bespreking. De positie van de kleine boeren wordt moeilijker en alles moet gedaan worden voor het verkrijgen en/of behouden van rechtvaardige regelingen. De Commissie van samenwerking in den Gelderschen Land- en Tuinbouw is samenge steld, waarin van iedere landb. org. 3 leden zitting hebben. De bedoeling is, dat de autoris teiten enz. bij eventueel belangrijke vragen en besprekingen zich tot deze Commissie kunnen wenden, die een eenstemmig oordeel namens de 3 organisaties geven kan. Verder kan deze Commissie klachten, verzoeken enz. als ver tegenwoordigster van de 3 org. in Gelderland aan de top-organisaties doorgeven. De com missie doet verschillende voorstellen aan de hand waarmee instemming wordt betuigd, o.a. inzake samenwerking van de drie jonge- boerenorganisaties. Er zal een Commissie van 6 (elke org. 2) gevormd worden. Bij de bespreking van het onderwijs, komen land- en tuinbouw- en landbouwhuishoud- scholen en -cursussen ter sprake. Op een voorstel om te komen tot ambulante land- bouwcursussen met een vast aangestelde am bulante leerkracht, wordt voorloopig niet in gegaan. Meegedeeld wordt, dat de leerares-leidster v. d. amb. landb. huish. cursussen in Gelder land, mej. Sondern, tot directrice-leerares aan de landb. huish. school te Bolsward is be noemd. Maatregelen te harer vervanging worden genomen. Nadat de coöperatieve afzet van eieren in Gelderland en het pachtvraagstuk besproken zijn, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de Secretaris voor In dankgebed. TELEFOON 28 NAALDWIJK TUINBOUW-GEREEDSCHAPPEN KASSENBOUW IN IJZER verwarming waterleiding stalen wagens en burries UW ADRES Voor de behandeling van Uw boekhouding en belastingzaken is: A. BERGHOUT, Belastingconsulent Lid N. L v. B. Kerkstraat X Telef. kantoor 262 woonhuis 363 BERKEL EN RODENRIJS. N.V. RAAMLIJSTENFABRIEK v/h. BAK EN DE JONG te h. l ambacht, heeft nog af te geven voor zoover de voor raad strekt RAAMLIJSTEN Financieel Nieuws Sumatra-T abakaandeelen De kanten voor tabak en rubber Resultaten in 1940 en perspectief Geruimen tijd is de groep der Sumatra- tabak-aandeelen ernstig veronachtzaamd ge bleven. Thans deelen zij in de algemeene op leving van den handel, waarbij voor deze fondsencategorie de aanleiding tot een aan merkelijke koersverbetering gevormd werd door de publicatie van de regeling omtrent de toewijzing van de hier aangevoerde nog niet verkochte tabak uit oogst 1939, aldus het weekoverzicht van Mahler's Bank. Onderp.koers Koers op Deli mij170% 198%2 Senembah 116^% 158% Deli-Batavia 115% 146% De betere stemming voor rubberwaarden vormde daarbij nog een steun voor de genoem de tabakaandeelen, gezien de uitgebreide rub- berbelangen der Deli-tabakmaatschappijen. De regeling, die in de vorige week getroffen werd omtrent de verdeeling van de hier aan wezige Sumatra-tabak toont aan, dat van Duitsche zyde groote belangstelling voor dit product bestaat. Naar de waarde gaat 60 pet., naar de hoeveelheid nog een aanmerkelijk grooter gedeelte, van het uit oogst-1939 be schikbare materiaal naar Duitschland. Direct worden daarheen van de 39,795 pak ken reeds 29,182 uitgevoerd; via den Neder- landschen handel eventueel nog 3,947 pakken, terwijl voor de Nederlandsche industrie 6,666 pakken gereserveerd blijven. De gemiddeld» prijs, welke voor direc te levering naar Duitschland werd vastgesteld, bedraagt ca. 1.60 per pond. De Nederlandsche han del betaalt 2 per pond, terwijl de voor de industrie bestemde partijen (via den handel) 2.50 per pond hebben opgebracht. De omvangrijke Duitsche aankoopen en het bevredigende niveau der betaalde prijzen doen verwachten, dat dit afzetge bied bij herstel van de aanvoer-mogelijk- heid zijn groote beteekenis zal behouden. De behoorlijk loonende rubber-cultuur vindt thans haar afzet voornamelijk in de Vereenigde Staten, -waarheen ook een niet onbelangrijk deel der duurdere tabaksoorten direct van Indië uit wordt verkocht Trachten wij de resultaten der tabakscultuur over 1940 oogst 1939) te overzien, dan val len deze in drie deelen uiteen: de tabak, dia reeds aan Amerika werd verkocht benevens het in 2 inschrijvingen te Amsterdam (plus eenige onderhandsche afdoeningen) verkochte kwan tum, de recente toewijzing van de hier aan wezige voorraden en de partyen, die nog (onderweg of in Indië )onverkocht zijn. Eenige willekeur is bij taxatie der finan- cieele resultaten niet te vermijden (er is b.v. niet opgegeven, welke prijzen elk der afzon derlijke maatschappijen voor haar product bij de voorraadtoe wij zing heeft ontvangen), doch op grond van afweging van de verschil lende factoren komen wij globaal tot het vol gende resultaat: Deli-mijca. 60,000 pk. 1.80 p.p. Senembah ca. 30,000 pk. 1.30 p.p. Deli-Batavia.. ca. 27,000 pk. 1.55 p.p. Den kostprijs voor oogst-1938 globaal op resp. 1,30, 1,20 en 1 per pond bereke nend, merken wij op, dat voor oogst 1939 de kostprijs volgens de balans voor de Deli-mij. 5 pet., voor Senembah 4 pet en voor Deli- Batavia 10 pet. lager lag, terwijl daarentegen het aantal pakken dat van den vorigen oogst iets overtrof, bij Senembah zelfs met 10 pet. Daartegenover is rekening te houden met ernstig gestegen transportkosten enz., zoodat da kostprijs uiteindelijk misschien eerder iets bo ven dien van oogst-1938 zal zijn. Lijken in totaal de resultaten voor het loo- pende jaar dus niet onbevredigend, de koers- verhouding der aandeelen komt ons voor da aandeelen Senembah ongerechtvaardigd geflat teerd voor, aldus het overzicht van genoemde bank. Dit geldt temeer, waar de inkomsten uit aandeelenbezit in andere cultuur-maatschap pijen in 1940 voor Deli-mij. en Deli-Batavia hooger, voor Senembah daarentegen lager zul len zijn dan in het vorige jaar. De Deli-mij. be zit o.a. 1,800,000 aand. Oostkust, dividend 7 pet. tegen v.j. 6 pet, Deli-Batavia bezit 900,000 nd. Oostkust benevens 1,100,000 aand. Deli- kust nog 1,334,000 aand. Deli-mij. bezit divi dend 4 pet tegen v.j. 10 pet Wel zijn de rub- oerbelangen van Senembah per kapitaal-een heid ongeveer dubbel zoo groot als b.v. bij Deii- Batavia, doch door het indirecte belp.ng vla Oostkust en Deli-Batavia Rubber wordt dit ver schil grootendeels gecompenseerd. Omtrent de toekomst merkt Mahler's bank op, dat voor oogst 1940 en 1941 voldoende middelen in Indië aanwezig zijn. Verkoop aan Amerika van de voor consumptie aldaar geschikte par tijen zal mogelijk zyn, evenals afzet van da rubber. Verschepingsgelegenheid naar Europa bestaat vooralsnog niet, zoodat eventueel de betrokken tabak zal moeten worden opgesla gen; inmiddels zal ongetwijfeld getracht worden ander afzetgebied te vinden. De concurrentie van Amerikaansche tabak (ofschoon veelal meer voor andere doeleinden in aanmerking komend) zal dit streven bemoeilijken; mocht niettemin eenig succes geboekt worden, dan zou de marktpositie der Deli-tabak uiteindelijk uit de huidige moeilijkheden versterkt te voor- schenn kunnen komen. Wel zullen, indien boekjaar 1940 inderdaad een behoorlijk overschot oplevert, hetgeen dank zij de rubberbelangen ook bij Senembah waar schijnlijk het geval zal zijn, de ip Nederland aanwezige middelen de uitkeering van dividend vrij zeker toelaten, doch, indien de huidige vermogenssplitsing op het tijdstip van de vast stelling van de dividenden niet is opgeheven, moet met uiterste voorzichtigheid van de zijde der directies rekening gehouden worden. Nederlandsch Clearinginstituut Opgave van de laatst uitbetaalde nummert De opgave van de laatst uitbetaalde num mers per 31 Augustus luidt als volgt: Clearing met Duitschland» Laatst uitbetaald nummer: tegen guldensvorderingen: 898.408, tegen reichsmarkvorderingen: 34.612/ 219.433. Clearing met Chili: Laatst uitbe taald nummer: 1683. Clearing met Turkije: Laatst uit betaald nummer: algemeene clearingrekening: 4740, bijzondere clearingrekening: 2431 a. Clearing m e 1 *r t a 1 i Laatst uitbe taald nummer: 2289. Radioprogramma WOENSDAG 4 SEPTEMBER. JAARSVELD. 414.4 m VARA-UItzending. 8.00 Be richten ANP. gramofoonmuziek. 10.00 VPRO: Morgenwijding. 10.15 Declamatie. 10.30 Pianovoor- dracht. 11.00 Cabaretprogramma (opn.) 12.00 Be richten. 12.06 VARA-orkest <12.45—1.10 Berichten ANP en gramofoonmuziek). 2.00 Orgelspel. 2.30 Esmeralda. 3.15 Gramofoonmuziek. 3.30 Voor de kinderen. 5.15 Berichten ANP. 5.30 Esmeralda en solist. 6.15 Letterkundig overzicht. 6.35 Gramofoon muziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.13 Berichten. 7.20 Felicitaties. 7.25 Volkszang. 7 *5 Gra mofoonmuziek, eventueel reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Puzzle-ultzending. 8.30 Eravour en Charme. 9.00 „Gisteren vandaag, morgen", toe spraak. 905 Radiotooneel. 9.25 De Ramblers. S.50 Soüstenconcert. 10.15 Berichten ANP. sluiting. :iek. 3.15 Berichten (Engelsch). 3.30 Omroep- oiB.est en solist. 415 De Palladians (opn.) 5.00 Be richten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP 5.30 Gra mofoonmuziek. 6.15 Berichten (Engelsch). 5 30 Onderwijsfonds Scheepv.: Taalles en causerie: ..De vaarwegen in West-Europa". 7.00 Vragen van den dag (ANP.) 7.15 Gramofoonmuziek. 7.40 Gramo foonmuziek of reportage. 8.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8*5 Zang en orgeL 9.15 Berichten (Engelsch). 9.30 Gra mofoonmuziek. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP 10.30—10*5 Berichten (Engelsch) en sluiting. 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1.15—1.30 Be richten (Engelsch). De tredmolen, gromt de Duitscher, die zich vlak achter Staal bevindt. En inderdaad moeten de mannen op een draf in een kring loopen als molenpaarden, maar viermaal vlugger. Un-deux, un.-deux! dreunt de stem van den korporaal, die zelf ook zweet in deze hitte van de Afrikaansche zon. Het lijkt wel, of de sergeant een opzettelijk leedvermaak heeft om mèt de gevangenen ook den korporaal te zien zwoegen. Misschien weet deze dit, en wellicht kent hij daarom geen par don. Hij laat althans het tempo verhoogen. Zijn bedoehng is waarschijnlijk zóó af te matten, dat de groep uitgeput in olkaar zakt. En dan heeft hij ook succes. Want de koplooper wankelt plot seling en tuimelt omver. De wacht krijgt opdracht den uitvaller weer aan het loopen te brengen. En ze kwijt zich van haar taak met de gebruikelijke kolfstooten. Het gelukt niet. evenmin als bij twee anderen, die gemompeld heeft: „Wat. ook neer gevallen zijn, j mier.».*, Hij weet ook niet, dat de 14 het draven uitgeschopt. Bij Jen en dat brandde onder zijn piji van stukgeloopen voeten en zeker nog enkele marschen zou er niet aan ontkomen, al rompelen. ikele ronden op bloote voeten Duitscher wenden om hem de in gedachten doorloopen. tl zich, door geweld gedwongen, staan in de hitte, die op hun ds jij, kereltje, uitvalt, moet je oven gaan staan. Houd het nog klinkt, is hij, met de anderen, t. kar hij zich niet herinneren, ci\l ;uJ met dikke tong nog tegen heni 'en toestkerelben jij.... H. Gerard Staal ligt in zijn kleine cel op den steenen vloer, die zijn slaapstee vormt. Hij is ontwaakt en staart in het donker. Het is of zijn rug in vuur staat. Zijn hoofd gloeit. Nu zijn eerste vermoeidheid is weggezakt, begint pijn hem te kwellen. Pijn als hij zich beweegt, pijn als hij blijft liggen. Staal is niet klein- zeerig, en hij heeft al. veel stooten moeten verduren in zijn zwerversleven, maar in zulk een baaierd als op den vorigen mid dag heeft hij nog nimmer gewerkt, en op zulk een witheeten bodem als de zandvlakte van het oefenterrein stond hij nog nooit. Wel zeulde hij maanden achtereen als havenarbeider onder zware balen, wel zwierf hij wekenlang op stukgesleten schoenen onderhouden landwegen van keislag, maar hij had telkens gelegenheid te rusten of was vrii en te laten wat hij verkoos. En waarschijnlijk kan hij het moeilijkst h"-n<;ten in bot gemis aan vrijheid en kan hij zich niet gemak kelijk voegen naar de strakke discipline van het Legioen. veeft nu al den tijd om na te der'-cn. Verward zijn de her inner ingsflitsen, die opdoemen en snel verdwijnen. Los van elkander, zonder verband duiken de ge dachten op. Maar het grondthema is: leed en misère buiten eigen schuld. Want de celstraf met gevolgen is hem om eigenaardige reden opgelegd. Er was een onderdeel van zijn uitrusting gestolen, en een belangrijke bepal' Tg in de wetten van het Legioen luidt, dat er niets aan de kleedij mag ontbreken, en zoo dit wel het geval mocht zijn, strenge straf het gevolg zal wezen. De bepaling is duidelijk en begrijpelijk, want de in uitzicht gestelde straf weerhoudt legionairs hun uitrusting voor enkele francs of eenige flesschen pinard te verkoopen. Het Legioen is nu eenmaal een verzameling van mannen uit alle rangen en standen van de maatschappij. Er zijn misdadigers en aristocra ten, burgerjongens en diefjesmaats uit de achterbuurten van groote steden, avonturiers en onverschilligen. Er zijn er, wier register van overtredingen in hun geboorteland te lang werd, en die inzagen, dat ze er niet nog een verlengstuk aan moesten maken, eer zij er tusschen uit knepen. Er zijn er, die zat van de tegenslagen in hun leven, in wanhoop het geboorterecht van hun vaderland wegwierpen en zich schoven in de rijen der vaderlandsloozen. Het voorschrift, dat de uitrusting compleet moet blijven is ill ieder geval geen loos artikel. En de maatregelen om kwaadwillige legionairs te dwingen zich eraan te houden, zijn noodig en afdoende en hard. Dat ondervindt Staal. Hij wist het trouwens, omdat oud-gedienden hem ingelicht hadden. En zij gaven hem toen den raad, indien hem iets ont stolen werd, niet te tra.'iten den dader op te sporen of aangifte te doen. Noch het één, noch het ander zou hem baten. Het eenige en afdoende middel na de diefstal was, snel en, natuurlijk onop gemerkt, het ontbrekende aan te vullen, dat wilde zeggen: steel, wat gestolen is, dan val je niet in de handen van den chef de prison. (Woidt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3