DINSDAG 3 SEPTEMBER 1940 Luchtgevechten boven Zuid-Engeland De aanval van Zaterdag was van ongekendsn omvang Ook gistermiddag zijn, naar het D.N.B. ver. neemt, weer kleine Duitsche gevechts- er. jachtformaties tot het Britsche eiland door gedrongen om in Zuid-Engeland militaire doelen aan te vallen. Boven de Britsche kust ontstonden verscheidene luchtgevechten, waarin de Duitsche jagers weer de vijande lijke versperringen doorbraken. De Duitsche gevechtsgroepen hebben, zoo meldt het D.N.B. nader, bij de luchtgevechten, die gisteren verscheidene malen zijn ontstaan boven Zuid-Engeland, getoond superieur te zijn aan de Engelsche machines. Naar zoo juist bekend wordt, zijn tot dusverre reeds 46 Engelsche vliegtuigen neergeschoten, ter wijl het vaststaat, dat zes toestellen op den grond zijn vernield. Twaalf Duitsche machi nes zijn nog niet teruggekeerd. Het Britsche ministerie van luchtvaart deelt blijkens een Reuter-bericht mede: „Maandagmorgen heeft een groot aantal vijandelijke vliegtuigen de Britsche kust bij Kent gepasseerd en van het Noorden uit het Theemsgebied aangevallen. Het afweerge schut kwam onmiddellijk in actie en de vij andelijke toestellen werden door onze jagers aangevallen. Op verscheiden plaatsen langs de Theems werden bommen geworpen, vooral echter in het Noord-Oosten van Kent. In een stad zijn verscheidene woonhuizen en kan toren vernield, terwijl eenige huizen aan de rivier aanzienlijke schade opliepen. Vroeg in den middag drong een tweede golf van Duitsche toestellen tot in het bin nenland door. Van het Zuid-Oosten uit na derden deze vliegtuigen Londen. Het kwam tot gevechten, er werden bommen ge worpen". Reuter meldt nader: De luchtaanvallen, die gisteren op Londensche districten zijn ge daan, hebben een zeker aantal slachtoffers geëischt. De verliezen van de Britsche koopvaardij De Italiaansche bladen wijzen er op, dat volgens de officieele communiqué's van Groot-Britannië dit land in de 12 eerste maanden van den oorlog 1,762,158 ton aan koopvaardijschepen heeft ver loren. Dit cijfer vormt slechts ongeveer 60 procent van de tonnage, die in werke lijkheid verloren is gegaan. (Stefani) Het Duitsche weermachts- be richt Twee Engelsche jagers getorpedeerd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben op de Noordzee twee Britsche torpedobootjagers tot zinken gebracht. Op 1 September hebben onze gevechts- en jachtvliegers de aanvallen op inrichtingen der Engelsche luchtmacht in Z.O. Engeland voort gezet. Hangars en onderkomens der vliegvel den Abingdon, Kenley, Biggin-Hill, Detling, Hawkings en Lympne kregen voltreffers en werden voor een deel in brand gestoken. In den loop der aanvallen ontstonden verschei dene luchtgevechten, waarin onze vliegers opnieuw hun superioriteit bewezen. In den nacht hebben afdeelingen gevechts vliegers de zeehavens van Liverpool, Swansea, Bristol en Chatham met goed gevolg met bom men bestookt. Het leggen van mijnen voor Britsche havens werd voortgezet. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den afge- loopen nacht wederom getracht Berlijn en andere steden aan te vallen. Dank zij den krachtigen afweer van het luchtdoelgeschut slaagden zij er niet in, in het gebied van groot- Berlijn bommen uit te werpen. Op andere piaatsen in het Duitsche rijksgebied werd slechts schade aan woonhuizen, nergens echter militaire materieele schade aangericht. De totale verliezen van den vijand bedroe gen gisteren 62 vliegtuigen, waarvan 52 in luchtgevechten neergehaald en 10 op den be- ganen grond vernield werden. Daarentegen worden slechts negen eigen vliegtuigen vermist. De Engelsche luchtaanvallen op Berlijn Twaalf burgers gedood. Het aantal dooden als gevolg van den Engelschen luchtaanval op Berlijn in den nacht van 28 op 29 Augustus, is, naar de Ber- lijnsche bladen melden, tot twaalf gestegen. De door de Engelschen gedoode burgers der rijkshoofdstad worden heden resp. morgen middag 3 uur plechtig begraven. Naar achter af bekend wordt, zijn gisteren in den dieren tuin verscheidene bomtrechters gevonden. Daar nog niet is vastgesteld, of daar niet- ontplofte granaten liggen, zijn eenige straten voor het verkeer gesloten. De taak van Kobayasji in Ned.-lndië Domei meldt uit Tokio: De minister van handel en nijverheid, Kobayasji, die vandaag van Moji naar Batavia vertrekt, heeft, naar Soema, de woordvoerder ran het ministerie van buitenlandsche zaken in antwoord op een vraag van een buiten- landschen journalist heeft verklaard, geen in een programma vastgelegde taak zooals het onderhandelen over een douaneverdrag of handelsaccoord met Nederl.-Indië. Soema zeide, dat alles zal afhangen van de houding der Nederlandsch-Indische autoriteiten, en de vorderingen, die bij de onderhandelingen •orden gemaakt. De status van Kobayasji is, naar Soema zeide, die van bijzonder ambassadeur, tevens minister van handel en nijverheid, waarbij hij als minister van de Kroon verantwoordelijk is voor het beleid van het ministerie van han- n nijverheid doch tevens bevoegd is, zijn stem te laten hooren in andere staatszaken. Het verzet tegen Zuid-Afrika's deelneming aan den oorlog Zaterdag heeft generaal Hertzog, naar uit Kaapstad wordt gemeld, opnieuw een voorstel ingediend betreffende het onmiddellijk sluiten van vrede met Duitschland en Italië. Bij de stemming spraken zich 65 afgevaardigden voor het voorstel en nog slechts 83 daar tegen uit (D.N.B.) Vliegtuigramp in de Vereenigde Staten Vier leden van de bemanning en 21 passagiers, onder wie Senator Lundeen, gedood Het DJN.B. meldt uit Lovettsville (Virginia*: Op 24 mijl ten Noord-Westen van Washing ton is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een passagiersvliegtuig tijdens een onweer verongelukt. Daarbij kwamen de bemanning van vier leden en 21 passagiers om het leven. Naar verluidt, zou zich onder de passagiers ook senator Lundeen bevinden. Een nader bericht bevestigt dat senator Lundeen is omgekomen. Lundeen, een der vooraanstaande leden van de Farmer Labourpartij in het Midden- Westen, was bekend om zijn isolationistisch standpunt en zijn verzet tegen invoering van den dienstplicht in 1917. In het Huis van Afgevaardigden stemde hij tegen het deel nemen aan den wereldoorlog. Na den oorlog keerde hij zich energiek tegen toetreding tot den Volkenbond. Lundeen was een zoon van Zweedsche immigranten. Het Italiaansche weermachts- bericht Het Italiaansche hoofdkwartier meldt: Vijandelijke vliegtuigen hebben vannacht boven Sardinië gevlogen en lukraak verschei dene bommen uitgeworpen, die in het open veld terecht kwamen. Drie vijandelijke toe stellen werden door het luchtdoelgeschut neer gehaald. Er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. Andere vlieg tuigen, alle uit de richting van Zwitserland, hebben boven bepaalde gebieden van Piemont en Lombardije gevlogen, waar zij terstond tot voorwerp der reactie werden van vliegtuigen en afweergeschut Aangezien zij de gestelde doelen niet konden bereiken, wierpen zij vier bommen op een dorp in het gebied van Varese alsmede vuurpijlen op verscheidene plaatsen. Er werden geen slachtoffers gemaakt en er werd geen schade van beteekenis aangericht Twee Italiaansche verkenningsvliegtuigen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Tijdens een bombardement op Tobruk, waarvan reeds melding gemaakt is, heeft de vijand een veldhospitaal getroffen, waar één persoon ernstig gewond werd. Een der vijan delijke vliegtuigen werd door het afweerge schut van de marine neergehaald. In Oost Afrika hebben vijandelijke vlieg tuigen gepoogd het eiland Harmil op 80 mijl van Massoua, aan te vallen. Een vliegtuig werd neergehaald en drie leden der beman ning werden krijgsgevangen gemaakt; een ander vijandelijk vliegtuig werd neergescho ten te Assab tijdens een vijandelijken aanval, welke lichte schade veroorzaakte en acht personen onder Italianen en Inlanders ver wondde Onze vliegtuigen wierpen bommen van klein kaliber uit op een vijandelijk kamp ten Zuiden van Maman voorbij Kassala, en be schoten het kamp met succes. Volgens de jongste inlichtingen heeft de vijand in het treffen van Adarde, 22 dooden op het slag veld achtergelaten.' Bovendien hebben wij een gepantserden auto buitgemaakt. DE BOMMEN OP ZWITSERSCH GEBIED. Ten aanzien van de nabij Au geworpen bommen verneemt het Zwitsersche telegraaf- agentschap nog, dat eerst eenige brandbom men wérden geworpen, die evenwel geen schade aanrichtten. De vijf uitgeworpen bri santbommen vielen op slappen grond, zoodat de scherf^erking niet zeer groot was. Toch waren de boénmen vlak bij woningen inge slagen. JOEGOSLAVIË BELGRADO {406a)-^- spoorwegen Sinds 1 Juli '40 zijn de staatkundige grenzen van Roemenië driemaal veranderd, door het verlies van Bessarabiê, Zuidelijke Dobroedsja en Noord-Zevenburgen. Op het kaartje zijn aangegeven de nieuwe grenzen van Hongarije en Roemenië; het Zevenburgsche gedeelte, dat thans door arbitrale uitspraak van de asmogendheden bij Hongarije komt, is met stippellijn aangegeven. De bezetting van de Zeven burgsche gebieden geregeld De gemengde Hongaarsch-Roemeensche commissie heeft in een bijeenkomst van tien uur, die tot gisterochtend vroeg duurde, over het vraagstuk van de bezetting der nieuwe gebieden door Hongarije het volgende be sluit genomen: Het Hongaarsche leger trekt 5 ^September over de grens. De opmarsch wordt 13 Sep tember beëindigd. Het binnentrekken begint den vijfden langs de geheele tot dusver gel dende Hongaarsch-Roemeensche grens met uitzendering van het gedeelte rondom Gross- wardein, waar het den zesden een aanvang neemt. Den vijfden September rukt het Hon gaarsche leger Marossziget en Szathmar bin nen, den daaropvolgenden dag Grosswardein en het komt dan in verschillende etappes den elfden te Klausenburg. De beide laatste dagen wordt het binnentrekken in de Zuid- Oostelijke gebieden der Szekler voltooid. Von Neurath over het lot van het Boheemsch-Moravische protectoraat Naar aanleiding van den eersten verjaar- ig van het begin van den oorlog, heeft rijksprotector von Neurath Maandag Duitsche en Tsjechische vertegenwoordigers van de pers ontvangen in het Czerninpaleis. De rijks protector zeide o.m.: Met het oog óp den oorlog moesten alle vitale problemen zoo spoedig mogelijk wor den opgelost. Dientengevolge was er geen tijd voor een geleidelijken overgang, zooals vredestijd mogelijk zou zijn geweest- Daar staat tegenover, dat het Tsjechische volk vol komen vrijgesteld ls van oorlogsdienst. De landen Bohemen en Moraviè zijn een eiland ■an vreedzamen arbeid geworden. Rust, •eiligheid en orde heerschen, waar de Wes telijke mogendheden en hun bondgenooten een haard van voortd'irende onrust wilden aanleggen. Alleen in het Duitsche rijk kun nen de menschen van dit guoied een geluk kige en verzekerde toekomst vinden. Het feit, dat wij bij onze handelingen overal de lei dende gedachte van de sociale rechtvaardig heid voorop stellen, waarborgt den arbeiden den mensch, dat hij niet het slachtoffer van uitbuiting kan worden. Van den aanvang van dezen oorlog af was te zien, dat de vijandelijke mogendheden het protectoraat Bohemen en Moravië als een soort Trojaansch paard binnen bet Groot- Duitsche rijk wilden gebruiken. Het was ver der duidelijk, dat zij tot dit doel de Tsje chische emigranten als handlangers in dienst zouden nemen. Daaruit ontsproot een groote opvoedende taak, waarvan de plichtsgetrouwe en uit journalistiek oogpunt bekwame uit voering geenszins alleen in het belang van het rijk, maar integendel in het meest eigen belang van het Tsjechische volk lag. Ik kan thans met voldoening constateeren, dat het grootste deel van de Tsjechische journalisten en dagbladen, in het bijzonder van de poli tieke dagbladpers, hun belangrijken arbeid met bekwaamheid en gevoel van verantwoor delijkheid verricht HET ARGENTIJNSCHE KABINET Roca, die onder do regeering van Justo ice-president van Argentinië is geweest, heeft de hem aangeboden portefeuille van buitenlandsche zaken aanvaard- Daarmede is het nieuwe cabinet voltelüt De beteekenis der bezetting van Buna door de Italianen Het offensief tegen Kenya, schakelgebied in het Britsche gebied Den oorlogscorrespondent van het DJiJ. in het Middellandsche Zeegebied meldtHet Italiaansche koloniale leger heeft na de ver overing van Britsch Somaliland een niei opmarsch in Zuid-Oostelijke richting ingezet. De troepen, die in den sector tusschen Moj ale, Dolo en Daba in de Britsche kroonkolonie Kenya waren binnengedrongen hebben, naar men weet, de belangrijke stad Buna bezet. Voor het eerst in de geschiedenis van het Britsche koloniale rijk in Oost-Afrika wordt Kenya door vijandelijke troepen bedreigd. Kenya neemt een bijzondere plaats in in de structuur van het Britsche koloniale rijk in Afrika dat zich uitstrekt van de Middelland sche Zee tot Zuid-Afrika. In het hart van Afrika gelegen, vormt het de centrale schakel tusschen Egypte, Den Soedan en de zich naar het Zuiden uitstrekkende koloniën Tanganjika (Duitsch Oost-Afrika), Oost en Zuid Rhode sia en de Unie van Zuid-Afrika. Alleen het bezit van Kenya waarborgt Engeland de ver bindingslijn KairoKaapstad, die van stra tegisch en economisch belang voor de hand having van het koloniale gebiéd is en eerst in den wereldoorlog voor goed tot stand De Italiaansche aanval is dan ook tegen een uiterst kwetsbaar punt gericht. Kenya heeft een oppervlakte van 582.000 vierkanten kilometer en een zielental van 2.800.000. Door de bezetting van Buna zijn de Italiaansche troepen 90 km in Kenya doorgedrongen. De grensstreek tusschen Abessinië en Kenya thans door de Italianen bezet, is eenige dagen ge leden op bevel van den Goeverneur-generaal van Kenya ontruimd. Vijftig duizend inboor lingen, nomaden van hetzelfde ras als de menschen, die het gros der bevolking van Italiaansche en Britsch Somaliland uitmaken, moesten in allerijl het gebied, waar ze sedert eeuwen gevestigd waren, verlaten De Italianen rukken thans op in een dor woestijngebied. Pas veel zuidelijker begint de rijke, vruchtbare hoogvlakte, die aan de Brit sche kroonkolonie haar waarde verleent. Door de verovering van Buna hebben de Italianen zich van een belangrijk knooppunt verzekerd. Daar komen de weinige karavaan wegen van dit gebied samen, vandaar leiden ze naar het 600 km verder gelegen Nairobi. Het bezit van deze moeilijk begaanbare wegen is van de grootste strategische beteekenis. Op 150 km ten zuiden van Buna ligt Wajr, van waar de Engelsche luchtmacht Abessinië en de Italiaansche stellingen aan Indischen oceaan en Roode Zee aanvalt. Zuidelijk van Wajr beginnen de eindelooze oerwouden en moerassen, die bekend zijn wegens de jacht op groot wild. Strategisch gezien, begint de beslissende strijd om het bezit van Kenya pas ten zuiden van Wajr in het langgerekte stroomgebied van de Ttana. Tot dusver was de Engelsche tegenstand, naar gemeld wordt, uiterst gering. Deensch schip op mijn geloopen Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen: Het Deensche s.s. Rise is Vrijdag in de Deensche wateren tusschen Funen en het eiland Aaeroe, waarover slechts vreedzaam scheepvaartverkeer wordt onderhouden, op een Engelsche mijn geloopen. In het wrak van het schip, dat na de ontploffing snel was gezonken, heeft men thans de lijken van den kapitein, den hoofdmachinist en een stoker gevonden. Niet ver van het schip vond men ook het lijk van de vrouw, die tot de ver miste passagiers behoorde en wier beide kinderen eveneens verdronken zijn. Hierbij komen nog twee passagiers, die in het zieken huis a?~ hun verwendinge- bezweken zijn. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE-STANDB R UIN GARANTIE-STANDR O O D p AR ANTI E-STANDZ WART GARANTIE STAND WIT ARCHITECTEN - HUISEIGENAREN Vraagt Uw schilder bij alle buitenverf- werken- bovenstaande merken. Worden 5 jaar gegarandeerd. Wed. Boonstoppel 8t Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TEL. 50 De Roemeensch-Bulgaarsche onderhandelingen De Roemeensch-Bulgaarsche onderhande lingen in Crajova naderen haar einde. Giste ren hebben de beide commissies haar werk-' zaamheden voortgezet. Er werden voorname lijk kwesties van scheepvaart en havenver- keer besproken, benevens de regeling der kwesties van het grondbezit bij de uitvoering der bevolkingsuitwisseling. In welingelicht» Roemeensche kringen neemt men aan, dat de onderteekening van de overeenkomst, of ten minste het practische einde van de werk zaamheden vandaag wel verwacht kan worden. De luchtgevechten boven Zuid-Engeland De opperbevelhebber der Duitsch; lucht macht deeldde vannacht mede: Ook vandaag hibben onze gevechts- er j ach taf deelingen vijandelijke vliegvelden in Zuid-Oost-Engeland aangevallen. Zij verniel den loodsen en onderkomens door bomtreffers waarvan een deel zware branden deed ont staan. Het kwam tot verschillende lucht gevechten, waarbij onze jagers 86 vijandelijke vliegtuigen neerschoten. Drie en twintig eigen vliegtuigen worden vermist Binnenlandsch Nieuws De betwiste baby Het Hof laat de familie S. tot nader bewijs toe Gisteren heeft het gerechtshof te 's-Gra- venhage in hooger beroep uitspraak gedaan in de procedure tusschen twee families om het bezit van een baby, dat deze families elkander betwisten na de verwarring, ontstaan bij den bominslag in de Bethlehemkliiniek te 's Gra- venhage op 10 Mei. Zooals men zich zal herinneren, heeft in kort geding de president van de rechtbank het kind, dat zich ten huize v§ui de familie van der W. bevond, toegewezen aan de familie S. Het hof heeft thans overwogen dat het van zeer groot belang moet worden geacht dat in rechte kome vast te staan, dat het in de puinhoopen gevonden lijkje dat was van een kind van zaal 9. Op dezen grond is geïntimeerde alsnog toe gelaten zulks 'te bewijzen. Het hof heeft daarom iedere verdere uit spraak aangehouden. Het desbetreffende verhoor zal op 5 Sep tember plaats hebben. Omtrent de overwegingen van het gerechts hof kan het volgende worden medegedeeld: De appellante achtte zich ojn. gegriefd omdat de president reeds aanstonds, toen hij 19 getuigen had gehoord en blijkens den in houd van zijn vonnis nog twijfel behield omtrent de identiteit van het kind, had be- hooren te beslissen, dat geïntimeerde niet geslaagd was in een bewijs, dat een voor ziening bij voorraad in kort geding wettigt en mitsdien de vordering had behooren af te wijzen. Het hof heeft deze grief ongegrond geoordeeld. Een diepgaand onderzoek toch aldus het hof als door den president bij vonnis van 10 Juli bevolen, is door de wet niet uitdrukkelijk uitgesloten en een goede procesorde wordt er ook niet door geschaad. Integendeel acht het hof het in het belang van beide partijen, dat de president in deze zaak, welke wegens haar karakter een snel en diepgaand onderzoek vereischte, een zoodanig onderzoek bevolen heeft, ten einde eenerzijds geen slechts tijdelijk aanwezig bewijs materiaal verloren te doen gaan en anderzijds in staat te zijn, een goed gefundeerde voor- loopige voorziening bij voorraad te geven. De appellante heeft zich er voorts nog over beklaagd, dat de president de vordering heeft toegewezen, hoewel gebleken was, dat mevrouw van der W. het kind in een ander gebouw dan dat der Eerste Nederlandsche in ontvangst genomen heeft en zulks, hoewel dit laatste feit tot de stellingen der dagvaarding behoorde. He hof bleek dienaangaande evenwel van meening, dat de president aldus vrijelijk kon beslissen omdat laatstgemeld feit, hoewel bij dagvaarding gesteld, niet behoort tot de eigenlijke middelen van eisch en alleen dien de ter adstructie van het essentieel gestelde, dat appellanten het kind, waarover de familie S. de ouderlijke macht uitoefende, aan die ouderlijke macht onttrokken hielden. Opslagplaats te Umuiden afgebrand Gisteravond kort na 9 uur is door tot dus ver niet opgehelderde oorzaak brand ontstaan in een opslagplaats van scheepsbenoodigdhe- den aan het Sluisplein in oud IJmuiden. Deze opslagplaats behoort bij het bedrijf aer Zee Sleepvaartmij. Wijsmuller. In de opslag plaats, die ten deele uit houten schuren be stond, bevonden zich pompslangen, vaten teer, een zeer groote voorraad hout, twee nieuwe sloepen met uitrusting en d g. Het vuur verspreidde zich buitengewoon snel en na weinige minuten stond de geheele opslagplaats in lichter laaie. De brandweer, die onder leiding van hoofdbrandmeester A. de Wit stond en zeer spoedig aanwezig was, legde drie slangen uit op de waterleiding en tastte het vuur van verschillende kanten aan. Het vele houtwerk en de zeer brandbare hoeveelheid teer voedde het vuur echter voortdurend, zoodat het bijna een uur duurde voor men den brand meester was. Toen vormde de opslagplaats nog slechts een ver koolde massa, waaruit niets meer te redden viel. Ook een schuur waar een visscher bezig was geweest met netten tanen en waar zich nog vele netten bevonden, ging in vlammen op. De blussching, die uiteraard in het duister moest geschieden, in een zeer moeilijk be gaanbare omgeving, stelde de brandweer voor groote moeilijkheden, die echter niet onover komelijk bleken. De veroorzaakte schade is zeer aanzienlijk. Onbekenden hebben zich, vermoedelijk door braak, toegang verschr.ft tot een perceel aan de Prinsengracht te Amsterdam waarin een koffie- en theehandel is gevestigd. Een hoeveelheid van 80 kg koffie en thee is ont- De Engelsche actie boven Nederland Bommen in de Wieringermeer Het A.N.P. meldt uit Middenmeer: Gistermiddag vier uur hebben Engelsche vliegtuigen dertien brisantbommen uitgewor pen. Ze kwamen in een weiland terecht en richtten geen materieele schade aan. Een vliegtuig boven Rozenburg neergehaald Het A.N.P. meldt uit Rozenburg: In den nacht' van Zaterdag op Zondag is een Engelsch verkenningsvliegtuig door het luchtafweergeschut op het eiland Rozenburg neergehaald. Het toestel stortte brandend neer. Een der inzittenden wist zich met een para chute te redden en is gevangen genomen. De andere is in het toestel verbrand. De Nederlandsche Unie Enkele benoemingen In de afgeloopen week heeft de Nederland sche Unie jongere krachten belast met enkele belangrijke functies op het centraal secreta riaat Ter assistentie van dr. H. G. W. v. d. Wielen, algemeen secretaris, is tot adjunct secretaris benoemd H. Roelfsema, die tot nu toe secretaris was van de Groninger gemeen- Met de leiding van den inwendigen dienst, opbouw van de beweging en discipline is belast Jef de Brouwer, leider van het secre tariaat van Brabantia Nostra. Met de leiding van de afdeeling studie, pers en propaganda zijn belast dr. E. W. Hofstee en Geert Ruygers. Dr. Hofstede is secretaris van de N.E.T.O. (Noordelijk oeconomisch tech nologische organisatie) en privaat-docent-in de sociographie aan de universiteit te Gronin gen. Geert Ruygers is hoofdredacteur van Brabantia Nostra. Voor jeugd, onderwijs en volksopvoeding is benoemd dr. P. Bonman uit Middelburg, Dr. Bouman is bekend geworden door tal rijke publicaties op historisch en sociologisch gebied. Ten slotte is met de technische leiding van het algemeen secretariaat belast P. G. S. Guermonprez. De heer Guermonprez is o.m. docent aan de technische afdeeling van de academie van beeldende kunsten in Den Haag. Een reeks nieuwe benoemingen, o.a. be treffende de gewestelijke secretariaten, kan de volgende week worden verwacht. Een moordaanslag In een weiland achter een bosch naby Roden heeft een voorbijganger gisterochtend het lijk van het 22-jarige meisje E. M. uit Roderwolde gevonden. Men vermoedt dat zij het slachtoffer van een moordaanslag is geworden. Het lijk van den moordenaar gevonden In den loop van den middag heeft men gis teren het lijk van den 32-jarigen H. B.. die. naar men veronderstelt, het meisje E. M., dat Zendag te Roden dood werd aangetroffen, moord heeft, gevonden. De man hac" zich opgehangen aan een boom op ongeveer 1500 meter van de plaats, waar het lijk van het meisje was gevonden. „Ga maar met mij mee", zei de H.C. Sommige Hagenaars zijn Zaterdagavond n half 9 getuige geweest van een wrevelig tooneeltje, dat tenslotte op Amerikaansche wijze zijn einde kreeg. Op dit tijdstip zagen een paar surveillee- rende agenten zich genoodzaakt op te treden tegen een dronken kerel, die de Hooftskade op stelten zette. De agenten wilden derhalve overgaan tot zijn arrestatie, doch de mede werking die ze daarby ondervonden was niet bepaald groot. Het heerschap wond zich op, begon te trappen en te slaan, zoodat de twee politiemannen de handen vol hadden om hem heelhuids op het bureau Rijswykscheweg te brengen. Plotseling werd het publiek, dat met een zekere spanning de bokkensprongen van den beschonkene gadesloeg, echter voor een ;e verrassing geplaatst. Er kwam een auto aangereden, er stapte een mijnheer uit, waarop deze volgens de regelen der kunst den querulant bij den kraag pakte en hem zijn wagen deponeerde. Dit staaltje van doortastendheid werd gedemonstreerd door den hoofdcommissaris in eigen persoon, die toevallig in die buurt een controle-ritje maakte Boerenbedrijf afgebrand Veel hooi en koren verloren gegaan Zondagmiddag half vijf is, vermoedelijk door kortsluiting, brand in een met een grooten voorraad hooi en koren gevulde landbouwschuur te Zuid Barge ontstaan. Het vuur sloeg spoedig over naar een met riet gedekte boerenwoning. Schuur en boeren woning brandden geheel uit. Zeven varkens kwamen in de vlammen om. De koren- en hooioogst en verscheidene landbouwwerktui gen gingen verlorenDe inboedel van de boerderij kon men tijdig in veiligheid brengen. Te vroeg uit de tram gestapt Doodelijk ongeluk te Amsterdam Zondagavond even voor tien uur is een 65-jarige man, die bij de kruising Bilderdijk- straat-De Clercqstraat te Amsterdam te vroeg uit de uit Haarlem komende tram stapte onder de eerste volgwagen geraakt. Hij kreeg een rechteronderbeenfractuur en werd in bewusteloozen toestand door den geneeskun digen dienst naar het Wilhelminagasthuis vervoerd, waar hij kort na aankomst is over- AUTO TEGEN EEN WAGEN GEREDEN Vanmorgen om half 6 is te Beekbergen gem. Apeldoorn, op den Arnhemscheweg een vrachtauto, bestuurd door A. K. te Apeldoorn, tegen den achterkant van een met een paard bespannen voertuig, bestuurd door J. W. V. te Apeldoorn, gebotst, dat eveneens in de rich ting van Arnhem reed. Het voertuig, dat ge laden was met waschgoed, werd geheel ver nield; het paard was op slag door. De drie personen, di op ht vortuig zatn en een van den inzittenden van den vrachtauto werden gewond; twee ernstig gewonden zijn naar een ziekenhuis te Apeldoorn overge bracht. Dr Piekema verleende eerste gr^zeskun- dife hulji. DE VERDUISTERINGS VOORSCHRIFTEN In de komende twee weken scherpe controle Ter verzekering van een goede na leving der verduisteringsvoorschriften, zal blijkens een buitengewoon politie blad in de periode van 2 t/m. 15 Sep tember de Duitsche Ordnungspolizei in samenwerking met de Nederlandsche politie scherpe controle uitoefenen op de naleving van het rijverbod voor motor-rü tuigen tusschen 22 uur en 4 uur, van het verbod om het strand te betreden en van de verduisterings voorschriften. Door granaatscherven getroffen Een zwaar- en 3 lichtgewonden te Schiedam Schiedam, 2 Sept. Tijdens het Inwerking :yn van het afweergeschut in de omgeving van Schiedam zijn Zaterdagavond verschil* Zoo kreeg de 17-jarige B. J. P. terwijl hl) in de Burg. Knappertlaan liep, een scherf ojy het hoofd, waardoor hy' zwaar werd gewond* In zeer ernstigen toestand is het slaohtoffer naar de Dr. Nolet-stichting vervoerd en aldaar ter verpleging opgenomen. Naar wij heden vernemen, is de toestand van den jongeman zorgwekkend en men vreest dan ook voor zijn leven. Op den Havendijk werd J. L. V. door eerj granaatscherf in het gezicht getroffen. Een agent van politie heeft hem ter plaatse ver* bonden. De heer T. en zijn zoon bevonden zich op het Rubensplein, toen zy door vallende scher ven werden getroffen. De «rader liep verwon» dingen op aan zijn hoofd en zijn buik, terwijl de zoon aan het éelaat en zijn beenen werd' verwond. Dr. van der Griend heeft de slacht offers verbonden, waarna zij naar hun woning zyn overgebracht Twee inbrekers gearresteerd De Schiedamsche politie doet een goede vangst Schiedam, 2 Sept. Het is de recherché gelukt een tweetal inbrekers te arresteeren, die den laatsten tijd de randgemeenten van Rotterdam onveilig hebben gemaakt. Nadat eind Juni de distilleerderij van da firma Melchers aan de Lange Haven ta Schiedam met een bezoek vereerd werd, waarbij een bedrag van ruim 2000 aan con tanten en een tweetal brillanten ringen buit gemaakt werden (de brandkast was vakkun dig opengebrand) volgde in de 2e helft van Juli een inbraak bij de firma Wittkampf aan de Westerkade. Bij het forceeren van een W.C.-raampje maakten de heeren echter zoo veel lawaai, dat zij ontdekt werden door een paar surveilleerende agenten. Een wilde vlucht over de daken volgde, doch zij wisten echter te ontkomen met achterlating van een complete gas- en zuurst of installatie, inbrekers werktuigen, enz., alles geladen op een car rier, die de heeren brutaal weg in een gang naast het pand van Wittkampf hadden neer gezet. Bovendien had een der inbrekers bij zijn vlucht over de daken zyn schoenen ach tergelaten. Met een dusdanige hoeveelheid „materiaal", leek het aanvankelijk een koud kunstje de daders in hun kraag te pakken, maar het bleek moeilijk de heeren te grijpen. Het kwam vast te staan, dat een groot ge deelte van de gevonden inbrekers-werktuigen ep hun beurt van diefstal afkomstig waren. De acetyleengas- en de zuurstofcylinder wa ren afgehaald bij een fabriek te Overschie. op naam van een jachtwerf in Delft, die ge heel buiten de zaak bleek te staan. Tenslotte leidde de carrier tot opsporing van de daders. Door de verhuurder, die geen aangifte bij de politie had gedaan, dat zijn eigendom niet teruggebracht was, werd een vaag signale ment verstrekt, dat leidde tot aanhouding van den 28-jarigen M. T. en den 29-jarigen recidi vist A. M. beiden te Hillegersberg. De aan houding van laatstgenoemde door de Hille- gersbergsche politie leverde nog eenige moei lijkheden op, daar M. toen hij van zijn bed gelicht werd, trachtte te ontkomen. Behalve de te Schiedam gepleegde inbra ken, bleken de beide heeren nog twee „brand- kastenzaken" te Hillegersberg op hun gewe ten te hebben. In Overschie werd een pakhuis gevonden, dat de daders als basis voor hun escapades gebruikten; ook hier werden di verse inbrekerswerktuigen in beslaggenomen. Van de buit kon nog een gedeelte opge spoord worden. T. en M. zijn inmiddels voor den officier van justitie geleid. Een zwerver verdronken Den Haag, Maandag. In den nacht van Zaterdag op Zondag, om half twee, is de 65-jarige logementbewoner B. v. d. B. door de duisternis misleid en in het water van de Dunne Bierkade verdronken. De 22-jarige sergeant bij den Opbouwdienst H. Richart, die den drenkeling gekleed na sprong, heeft den man nog wel vrij spoedig op het droge weten te brengen, doch alle pogingen, om met kunstmatige ademhaling de levensgeesten weer op te wekken, bleken vruchteloos. Het lijk is door den Geneesk. Dienst naar het ziekenhuis-Zuidwal gebracht. Burger redde 5-jarigen jongen uit zee Het heeft Zaterdagmiddag maar erg weinig gescheeld, of de zee had weer een slachtoffer geëischt. De 5-jarige Billy L., woonachtig op den Badhuisweg, was op het Scheveningsche strand, ter hoogte van de Palacestraat, onder toezicht van zijn moeder gaan pootjebaden. In een onbewaakt oogenblik ging de knaap ech ter te ver en werd door de zuigkracht van het water meegesleurd. Gelukkig werd dit gezien door een burger, die er in slagen mocht het ventje uit zijn gevaarlijke positie te verlos sen, waarop het aan de dankbare moeder ge zond en wel kon worden afgeleverd. Fietsendief gearresteerd In de buurt van Ede werden den laatsten tijd herhaaldelijk fietsendiefstallen gepleegd. De politie van Ede heeft thans den arbei der A. P. gearresteerd, die bekende, mede plichtig te zijn aan diefstal van dertig fietsen. Naar wy vernemen heeft de N.V. Slaven- burg's Bank te «otterdam per 2 September aan de Wijnstraat 106 te Dordrecht, een bij kantoor geopend, alwaar de sinds 1871 be staande firtr.a de Kat en Co's effecten- en administratiekantoor gevestigd was. In ven b'vri hiermede zal deze firma haar werl> zaamhedet. beëindigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2