MAANDAG 2 SEPTEMBER 1940 PAG. i STADSNIEUWS Officieele Publicaties EINDE VAN DE UITREIKING TEXTIELKAARTEN ENZ. i f Zij, die verzuimd hebben hun textielkaar- ten of hun textieltoeslagkaarten op den aangegeven tijd af te halen, worden hiertoe alsnog in de gelegenheid gesteld op Vrijdag 6 September a.s. van 912 en 14 tot 17 uur Ban het Distributiekantoor Breesrtaat 117. Aan dezen datum zal streng de hand ge houden worden, het is dus nutteloos zich Vroeger of later aan te melden. De Burgemeester A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN Leiden, 2 September 1940 LeidscHe Exploitatie Mij. van Onroerende Goederen Op 23 Augustus is voorloopig surséance van betaling verleend aan de Leidsche Ex ploitatie Maatschappij van Onroerende Goe deren alhier, terwijl mr. G H. E. Nord Thomson alhier tot bewindvoerder is benoemd Zooals bekend, heeft de Lemvog reeds m September 1936 surséance van betaling aan gevraagd, welke aanvrage enkele dagen later, nadat enkele houders van de 6 pet en 6la pet. obligaties te kennen hadden gegeven, hun medewerking te willen verleenen, wederom door het bestuur werd ingetrokken. Op de in October 193G gehouden algemeene vergadering werd echter door het bestuur medegedeeld, dat een nieuwe surséance-aan vraag in overweging werd genomen, omdat de Lemvog ,.er niet meer boven op te helpen was". In Augustus 1937 werd aan de maat schappij dan ook voovloopige surséance van betaling verleend, als gevolg van het feit, dat de maatschappij niet in staat was verschil lende vervallende hypotheken en de daarop verschuldigde rente te voldoen, waarna op 21 October 1937 definitieve surséance voor IV- jaar werd verkregen. Aan den aandrang tot liquidatie, welke, op de buitengewone vergadering van houders van 5'-. pet. obligaties op 11 October 1937 tot Uiting was gekomen, werd geen gevolg ge geven. Nadat de surséance op 6 April 1939 met jaar is verlengd komt thans het bericht, dat wederom de voorloopige suhséance is verleend. Laatste lichting bijbrievenbussen Vervalt tijdelijk. Met ingang van 28 Augustus jJ. wordt de laatste lichting te 22 resp. 23 uur van de na volgende bijbrievenbussen tijdelijk niet uit gevoerd: Rijrisburgerweg 101 en 191, bijkantoor, Koninginnelaan, Rhijngeesterstraatweg, Dorp straat en Emmalaan, Oegstgeest; Joh. de Witt- straat, Lijsterstraat, Terweepark, Stationsweg, Maredijk, Haarlemmerweg, Maresingel, Heeren singel, Billitonstraat, Decimastraat, Spanaards- brug. Haven, Heerengracht, Watersteeg. Hooi gracht, Zandstraat, Oude Vest, Morschpoor- kazerne, Morschweg, Vondellaan, Hooge Morsch- weg. Da Costastraat, Rijn- en Schiekade. Witte Rozenstraat. Groenhovenstraat, Bilderdijkstraat Heerenstraat (agentschap). Heerenstraat (over- weg), Zoeterwoudschesingel, Kamerling Onnes- laan, ZeemanJaan, Kraaierstraat, Cobetstraat, Meerburgerstraat, Hooge Rijndijk, de Ruijter- glraat, Plantage, Korevaarstraat LEIDSCHE BELASTING OPHAALDIENST Bovengenoemde dienst heeft in de afge loopen maand 12,155.32 aan den rijksont vanger afgedragen, benevens f 2,053.77 aan den gemeente-ontvanger. INSTRUMENTMAKERSEXAMENS Bij het door de Leidsche Instrumentmakers- gchool in het Kamerlingh Onneslaboratorium gehouden eindexamen zijn geslaagd voor het examen leerling-instrumentmaker de heeren: H- Veylbrief. Leiden. Chr. Lanning. Amster dam, H. Pouli, Ede, F. Panhorst, Amsterdam, J. C. D. Esveld, Arnhem, C. J. v. d. Voort, J. Jansen, C. M. van Wel, H. de Groot, J. v. d. Bogaard, F. Tegelaar, C. v. d. Kamp, A. D. Langeveld, A. Steinmeier, G. J. E. v. d. Spek en B. Zwiers, allen leerL Leidsche Instrum.-school; voor het examen gezel- anstrumentmaker: W. L. J. Dörr, Delft, W. v. Beelen, Katwijk aan Zee, J. Licht, Amster dam; voor het examen leerling-glasblazer de iheeren: A. H. Kunz, Delft, L. M. Prent, Am sterdam, Tj: Zondervan, F. van de Water, M. K. J. Bon en A. W. Spaan, allen leerl. Leidsche Instrum.-schooL KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. Maison Hagemeyer, Leiden, Breestraat 83, dameshoedenzaak en damesconfectie; handel m pelterijen en bontwerkerij. De zaak wordt met ingang van 1 Sept. 1940 verplaatst naar 's-Gra- venhage, Willem de Zwijgerlaan 29. N.V. Drukkerij-Cartonnagefabriek Rutgers, Leiden, Galgewater 15. Uittr. Comm.: J. Rut gers, Leiden. Uittr. dir.: B. Th. Rutgers, Leiden. N. dir.: J. Rutgers, Leiden. N. Comm.: J. Rut gers—Van Gent, Leiden. W. J. Barning, Leiden, Oude Singel i6, piano- en orgelhandeL Bijv. uitgeoef. bedr.: handel in radiotoestellen. J. F. Driesens, Leiden. Witte Rozenstraat 36. agentuur en commissie in papier en carton. De zaak is verplaatst naar Oegstgeest, CharL de Bourbonlaan 8. J. A. Hoogenstraaten. Leiden, Lange Mare 6S. distillateur en wijnhandel. Overi. E.: Wed. lil HoogenstraatenRuigrok. dd. 23 Aug. 1940. N E C. M. V/. Hoogenstraaten, Leiden. 't Schuttershof, Leiden. Stationsweg 55. café, restaurant. Bovengenoemde zaak is omgezet in een naamlooze vennootschap onder den naam: N.V. 't Schuttershof. (Ned. Staatscrt.: Vrijdag 2 en Zaterdag 3 Aug. 1940, Bijv. nr. 733. Dir.: W. Boer, Leiden. Comm.. mr. T. D. Zylker, Rotterdam en dr. G. Z. Jol, Overschie, Maat schap. kap.: 5.000. geheel geplaatst en gestor u A van Borselen Co.. Leiden. Hooigracht 64 handel in verfwaren, chemicaliën, venster glas en borstelwerk. Bovengenoemde zaak wordt v-ortgezet door A. Dirkse, als eenig eigenaar, onder den ouden naam. Nie Uitgevers- en Advertentiebureau „Jové", Lei den, Lage Morschweg 65. E.; Joh. Verduyn, Leiden. TOURNOOI TUSSCHEN L.Z.C.; POELMEER EN DE ZIJL OM DE „LEPELAAR-PRIJZEN" Morgenavond om half zeven zal in de „Overdekte aan de Haarlemmerstraat een door De Zijl georganiseerde waterpolotournooi worden gehouden tusschen L.Z.C., Poelmeer en de Zijl om de door den heer P. Lepelaar beschikbaar gestelde prijzen. Er zal een halve competitie worden gespeeld in twee afdeelin- gen. In de eerste afdeeling komen uit de eerste zeventallen der deelnemende vereeni- gingen, terwijl in de tweede afdeeling haar reservé-teams zullen spelen. Aanvankelijk lag het in de bedoeling van de organiseerende vereeniging het tournooi op verschillende avonden in het open water te doen verspelen, maar door de lage temperatuur van het water is daarvan afgezien. Het resultaat van de twee reeds voor eenigen tijd voor dit tournooi gespeelde wedstrijden wordt met goedvinden van de deelnemende vereenigin- gen buiten beschouwing gelaten. Het programma wordt afgewerkt in deze volgorde: De Zijl 2—Poelmeer 2, L.Z.C. 1— Poelmeer 1; Poelmeer 2L.Z.C. 2; De Zijl 1 L.Z.C. 1; L.Z.C. 2—De Zijl 2; Poelmeer 1— £)e Zijl Huisvuil dot dierlijk oedsel is In de hedenmiddag gehoude: .„adszitting is alsnog behandeld een voorste1 tot het wijzigen van de verordening op de Straat- politie met betrekking tot he., ophalen van afval, geschikt om verwerkt te worden tot dierlijk voedsel. Teneinde zoo weinig mogelijk stoffen voor de voedselvoorziening van het vee verloren te doen gaan, wordt van overheidswege aan drang uitgeoefend om schillen en ander aaar- toe geschikt afval afzonderlijk van het ge- 'one huisvuil in te zamelen. Deze inzame ling door het personeel van den Gem. Reini- gings- en Ontsmettingsdienst zou hier ter stede hooge kosten en veel extra arbeid mede brengen. Het verdient daarom aanbeveling haar door de zgn. schilleboeren te doen ge schieden, die namens Burgemeester en Wet houders ieder een wijk aangewezen hebben gekregen. Hiermede verdienen thans bijna 0 menschen een weekgeld van 20 a 30. Het blijkt echter, dat een paar menschen de regeling in gevaar brengen, door in de wijk een ander te gaan ophalen. Hiertegen kan niet worden opgetreden, wanneer niet het ophalen van deze afvalstoffen zonder vengunning van Burgemeester en Wethouders wordt verboden. Een dergelijke bepaling, aan dus onmiddellijk behoefte bestaat, dient haar plaats te vinden in de verorde ning op de Straatpolitie. B. en W. stellen een wijziging van deze verordening in den gewenschten vorm voor. DE LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is de vorige maand (Aug. 1940) ingelegd 223,032.04 en terugbetaald 313,901.31; 66 nieuwe inleg gers zijn ingeschreven en 224 boekjes werden geheel uitbetaald. Het tegoed der 17,464inleggers, inclusief 1061 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Augustus 1940 7,079,001.04. In 4355 posten is in deze maand door den Afhaaldienst ontvangen 12.373,75. BURGERLIJKE STAND Geboren: Christiaan Jacobus Maria, z. v. J. 'aasdorp en H. M. Kienjet Geertrui, d. v. J. P. v. Leeuwen en C Beij. Adrianus Joze- phus, .z. v. A. J. Slingerland en C. v Noort. Sophia, d. v. H. Stokkel en S. Pet. Marianne, d. v. H. J. G. Paalvast en J. van Egmond. Leonardus Jacobus, z. v. C. J. v. Klink en M. H. v. d. Berg. Petronella, d. v. M. Pret en C. M. Zaalberg. Agada, d. v. A. Meijvogel en M. v. d. Meel. Maria Johanna Theodora, d. L. Steenvoorden en W. Heemskerk. Overleden: G. G. Oostdam, hsvr. van A. v. Schie, 56 jaar; H. v. Dissel, wed. van H. Klein, "4 jaar; P. W. Caspers, m., 60 jaar. Huwelijksaangiften: H. J. van Dijk, jm., 27 j. ;n M. H. Godee, jd.. 24 j. W. Dijkens, jm. 27 en T. de Koning, jd. 26 j. J. Hollemans, jm 25 j. en J. E. Vlasveld, jd. 26 j. Noordwijk Gemeenteraad Donderdagavond kwam de raad Onzer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter is burgemeester van de Mortel. Afwezig is dr. Niekerk. Verschillende raadsbesluiten zijn door Ged. Staten goedgekeurd, o.a. het besluit van 27 Juni j.l. om een gedeelte der Dinsdagsche Watering te verkoopen aan de gemeente Voorhout. Punt 3 van de agenda, toekenning van weesgelden wordt zonder bespreking en stemming aangenomen. Eveneens punt 4 behelzende een verzoek t tegemoetkoming als bedoeld in Art. 13 Punt 5 bevatte de aanbieding van de ge meente- en bedrijfsrekeningen 1939. De voorzitter stelt voor de goede gewoonte getrouw te blijven door over deze rekeningen niet te discussieeren, maar voor onderzoek in handen te stellen van een commissie uit het midden van den raad benoemd. Tot leden van deze commissie worden be noemd de heeren van Leeuwen, de Monye en mr. Punt. Punt 6 van de agenda bevatte vaststelling m de kostprijs per leerling van de openbare lagere school. Voor 1939 werd dit bedrag be paald op 13.26. De heer Meijer merkt bij dit punt op, dat hij de rekening bekeken heeft, dat het eindbedrag hem eenigszins tegen valt. Verschillende posten, o.a. materialen, zijn _jer laag te noemen in verhouding tot het hooge eindbedrag. De voorzitter zegt onder zoek toe. Van een 4-tal personen waren bezwaar schriften ingekomen tegen hun aanslag in de hondenbelasting 1940. De heer Meijer betoogt bij punt 1 dat het i. onbillijk is dat men voor een heel jaar moet betalen, ook al heeft men niet het heele jaar een hond gehouden. De voorzitter zegt dat %en herziening van de verordening inzake hondenbelasting op het program staat. Besloten wordt 1 aanslag vernietigen, en de overige 3 te handhaven. Punt 8 bevatte een voorstel van B. enW. om /oor verschillende bedrijven een Molest- /erzekering te sluiten. Gezien de schade, welke ten gevolge oorlogshandelingen, dagelijks aan vele goe deren wordt aangebracht, meenden B. en W niet langer te mogen wachten, maar dekking te moeten zoeken voor het uit eventueel oorlogsmolest voortkomende financieel na deel. Uit de vele objecten hebben B. en uitgekozen het Waterleidingbedrijf, het Gas bedrijf, en het Electriciteftsbedrijf, zijnde de kostbaarste eigendommen, die uit den aard der zaak het eerst voor verzekering in merking komen. Deze verzekering zou gesloten kunnen worden bij de onlangs opgerichte vereeniging „Nieuw Molest Risico" te Amsterdam. Deze vereeniging biedt de mogelijkheid op onderlingen grondslag te geraken tot verzekering tegen genoemd financieel nadeel, door middel van risicoverdeeling, dus risico beperking. De jaarpremie voor bovengenoemde 3 be drijven bedraagt 108.71. Na eenige discussie wordt dit voorstel z.h.st. door den Raad aanvaard. Punt 9 betreffende opneming in het gast huis, welk punt aan de agenda was toege voegd, wordt conform het voorstel van B. en W. aangenomen. Bij de rondvraag merkte de heer Meijer op. dat een gedeelte van de bestrating van de Nieuwe Zeeweg te wenschen overlaat. De voorzitter zegt de verbetering toe. Hierna sluiting. Voorschoten TOESLAGKAART TEXTIELDISTRIBUTIE. Ten distributiekantore is thans gelegenheid om zich te voorzien van een toeslagkaart voor de textieldistributie, waarvoor alleen in aanmerking komen degenen die een lager in komen per lid van het g^zin hebben dan 350. Deze toeslagkaart wordt niet ver strekt aan alleenstaande personen. BIJZONDERE NOODEN. De in onze gemeente gehouden collecte ten bate van. de plaatselijke kas voor bijzondere nooden heeft in totaal opgebracht 82,39'i. Onze plaatsgenoot* mej. H. v. Klauw, is te 's-Gravenhage geslaagd voor het examen coupeuse. Binnenlandsch Nieuws Door granaatscherven getroffen Een zwaar- en 3 lichtgewonden te Schiedam Schiedam. 2 Sept. Tijdens het inwerking zijn van het afweergeschut in de omgeving van Schiedam zijn Zaterdagavond verschil lende personen door granaatscherven ge troffen. Zoo kreeg de 17-jarige B. J. P. terwijl hij in de Burg. Knappertiaan liep, een scherf op het hoofd, waardoor hij zwaar werd gewond. In zeer ernstigen toestand is het slachtoffer naar de Dr. Nolet-stichting vervoerd en aldaar ter» verpleging opgenomen. Naar wü heden vernemen, is de toestand van den jongeman zorgwekkend en men vreest dan »k voor zijn leven. Op den Havendijk werd J. L. V. door een granaatscherf in het gezicht getroffen. Een agent van politie heeft hem terplaatse ver bonden. De heer T. en zijn zoon bevonden zich op het Rubensplein, toen zij door vallende scher ven werden getroffen. De vader liep verwon dingen op aan zijn hoofd en zijn buik, terwijl de zoon aan het gelaat en zijn beenen werd verwond. Dr. van der Griend heeft de slacht offers verbonden, waarna zij naar hun woning zijn overgebracht BRAND TE DORDRECHT In den afgeloopen nacht is te Dordrecht brand ontstaan in het pand Vriesestraat 11 rood, bewoond door mej. D. H. M. De bewoonster, die wakker werd door ge knetter in haar woning, bemerkte dat op de eerste verdieping veel rook was. Nadat zij zich naar buiten had begeven om de buren te wekken, had de brand reeds een zoodani- gen omvang aangenomen, dat de eerste ver dieping in lichter laaie stond. De brandweer, die ondanks de duisternis, zeer spoedig ter plaatse was, heeft het vuur met 4 stralen gebluscht. De bovenwoning is grootendeels uitgebrand en de daaronder ge legen patates-frites-zaak heeft tengevolge van waterschade geleden. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak in DOODELIJKE VAL Gistermiddag om vier uur Is een arbeider van middelbaren leeftijd, die bij werkzaam heden aan den Kanaalweg te Amsterdam een lorrie voortduwde, gevallen. De man kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij korten tijd later overleed. De politie stelt een onderzoek naar de toedracht van het ongeluk in. INVAL IN SPEELHUIS Inspecteur van den Berg en de agenten Cassee en Berghuis van bet politiebureau aan de Linnaeusstraat te Amsterdam hebben gis teravond met goed resultaat een inval ge daan in een koffiehuis aan de Coinmelin- straat aldaar, waar men vermoedde dat ha zardspel" bedreven werd. De politie heeft er bij den inval inderdaad 18 menschen aangetroffen, die zich bezig hielden-met het „bank"-spel. Zestien personen waren aan het banken, terwijl efen 48-jarige koopman de bank hield, geassisteerd door een 62-jarigen koopman. Dit bleken twee oude bekenden te zijn, die reeds een jaar geleden door eenzelfde delict in de Dapperbuurt met de politie in aan raking gekomen waren. Bij een onderzoek aan den lijve vonden de politiemannen bij de kooplieden een bedrag van in totaal 238 als buit van dien avond. Deze beide lieden zijn in arrest gesteld evenals de houder van het koffiehuis, die ondanks herhaalde waarschuwingen gelegen heid had verschaft voor het beoefenen van hazardspel. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. mark zijn enkele jaren geleden geslaagde proeven genomen met Nederlandsche poot- aardappelen en zaden, zoodat deze producten ook thans ongetwijfeld de belangstelling van het publiek zullen trekken. Nederland als bloemenland zal worden gedemonstreerd aan de hand van leven de bloemen (chrysanten, gladiolen, rozen en potplanten) en van projecties van kleuren opnamen van bloembollenvelden en bolbloemen (tulpen, hyacinthen en narcissen, die in ver band met het jaargetijde niet in natura konden worden vertoond». Bovendien zal den bezoekers gratis een pakje met bloembollen worden ter hand gesteld, en is ter verspreiding beschikbaar een brochure, die bijzonderheden over de Nederlandsche bloembollencultuur vermeldt. Ook Boskoop, het boomkweekerscentrum, zal zich door een groote verscheidenheid van zijn producten te exposeeren niet onbetuigd laten. Verder zullen de producten der groenten- conservenindustrie onder de aandacht worden gebracht. Volgens een bepaalde in Nederland gepatenteerde methode is het mogelijk allerlei groentensoorten van water le bevrijden op een dusdanige wijze, dat de be langrijke bestanddeelen evenals de natuurlijke smaak en kleur behouden blijven. Over de veelsoortige toepassing van aard appelmeel en stroocarton welke producten eveneens zulen worden tentoongesteld wor den uitvoerige inlichtingen verstrekt in voor de bezoekers ter beschikking zijnde brochures. De tot standkoming van de Landbouw-afdee- ling heeft ook ditmaal plaats gehad in nauwe samenwerking met de Nederlandsche Land bouw-Handelskamer te 's-Gravenhage. Koersen van Amerika&nsche fondsen Merkwaardige verschillen in dollarwaardeering. Ten opzichte van Amerikaansche aan deden zijn merkwaardige verschijnselen waar te nemen, aldus schrijft het Fin. Week blad voor den Fondsenhandel. Men verge lijke slechts de hier volgende noteeringen: New Yorksche A'damsche koers op 28/8/'40 koers op 29/8/'4l) 21% 2218/ga Financieel Nieuws Nederland op de Weensche jaarbeurs De inzending van den Economischen voorlichtingsdienst Morgen wordt te Weenen de internationale jaarbeurs geopend, die tot 8 September a.s. duurt. Naar men weet heeft de Economische Voorlichtingsdienst daar een officieele inzen ding georganiseerd; omtrent den aard daar van wordt in het orgaan van den dienst het volgende medegedeeld: Bij het binnentreden van de Nederlandsche afdeeling zal direct de aandacht worden ge trokken door zes meer dan levensgroole. ge kleurde poppen, die arbeiders uit de verschil lende bedrijfstakken voorstellen en die een beeld moeten geven van het „werkende' Neder land. De bijzonder geschikte ligging van de Neder landsche zeehavens voor het transport naar Midden- en Zuid Oost-Europa zal worden ge demonstreerd aan de hand van een kaart, die als het ware het middelpunt der Nederland sche inzending vormt. Deze kaart laat boven dien zien, dat wanneer eenmaal door de Rhein-Main-Donauwasserstrasse de Donau met den Rijn zal zijn verbonden via Neder land een ideale verbinding is tot stand gekomen tusschren Noordzee en Zwar- Op een andere kaart zijn aangegeven de be langrijkste waterwegen van Nederland: de be teekenis van deze verbindingswegen blijkt wel hieruit dat het Nederlandsche waternet een totale lengte heeft van circa 3'2 maal de leng te van de Donau. Een derde kaart door de bezoekers zeil te bedienen geeft een overzicht van de wa terbouwkundige werken door Nederlanders in den loop der eeuwen tot uitvoering gebracht op het oostelijk halfrond. De „water"-afdeeling wordt gecompleteerd met een model van een gedeelte van den tun nelbouw onder de Maas te Rotterdam, benevens met een groot bassin, waarin drie door de Nederlandsche Heidemaatschappij te Arnhem ter beschikking gestelde in Neder land geteelde vischsoorten (goudzeelt, goud voorn en goudkarper) worden geëxposeerd. De beteekenis van den Nederlandschen scheepsbouw zal blijken uit een aantal modellen van zee- en binnenvaartschepen. Onder de voortbrengselen van het Neder landsche bedrijfsleven zijn het ook te Weenen weer de zuivelproducten, waarop de meeste aandacht zal vallen. Het zijn de platte Gcudakazen, de ronde Edammerkazen, de lang werpige op bróód gelijkende broodkazen met de bekende rijksmerken, de vaatjes boter met het rijksbotermerk en de melkproducten, die den bezoekers een beeld moeten geven van de prestaties der Nederlandsche zuivelindustrie. Verder ontbreken niet: de eieren, die zelfs in groote hoeveelheden zijn tentoongesteld bene vens de melkwol, die in het eindproduct een beeld geeft van hetgeen op het terrein der ver vanging van natuurwol bereikt kan worden. Een aantal afbeeldingen van het uitstekende Nederlandsche fokvee: paarden (koud- en warmbloed), rundvee (zwartbont, roodbont en Groninger vee) en schapen, zullen de aandacht vestigen op de beteekenis van Nederland ook op dit speciale terrein. In de afdeeling Akkerbouw zullen granen, zaden en erwten worden geëxposeerd benevens de gewassen van deze producten. In de Oóst- Bathlehem Steel Shell Union Wrigiit. 10*>/aa 7'/i« 9»/« Curtiss Wright Shel> Unio'. Bij het beoordeelen van deze noteeringen moet men in het oog houden, dat 1) de waarde van den dollir op onze beurs wordt herleid op basis van 1—f 2.50; 2) bij de New Yorksche noteeringen ech ter de waarde van den dollar niet meer be draagt dan de realiseerbare waarde er van, welke voor ons thans 1.88 beloopt; 3) de koersen hier nog cum diverse divi denden zijn, welke in Amerika reeds (lang) zijn betaalbaar gesteld. Tellen wij die dividenden bij de New York sche koersen op dan- vinden wij, dat in de correspondeerende Amsterdamsthe noteferin- gen de waarde Van den gollar in guldens is aangenomen te zijn voor'aandtelen New Yorksche Waardecrlng 2.46 2.77 Ten aanzien van Shell Unions zij vermeld, dat de hoofdmarkt van deze niet in New York ls; de omzetten daar hebben weinig te beteekenen. Het blijkt dus uit het vorenstaande staatje, dat teh opzichte van den New Yorkschen koers aandeelen Shell Union verreweg het hoogst noteeren op onze beurs en aandeelen Bethlehem Steel het laagst. Voor het feit, dat met betrekking tot de laatste 1 gelijk ge steld wordt aan 2.20 en voor Shells aan 2.77, bestaan uiteraard geen gegronde rede nen. Alleen beurstechnische redenen kunnen een dergelijke afwijking veroorzaken. Intusschen zijn er andere gevallen, waarin de verschillen nog veel en veel meer uit el kaar loopen. Zoo werden onlangs aandeelen Atchison Topeka hier verhandeld, gerekend naar den correspondeerenden New Yorkschen koers, op basis van 1 2.93, aand. Ca nadian Pacific op basis van 1 2.95 en aand. U.S. Rubber zelfs op basis van 1 3.15. Maar dien zelfden dag gold voor de noteering van aand. Dupont de Nemours 1 1.96 en voor de aand. Norfolk West ern 1 2.06. Duitsche overheidsbestellingen in Nederland Door de uitbreiding van de taak van de Duitsche Kamer van Koophandel voor Neder land te Amsterdam, in verband met de nieuwe basis van Nederlandsch-Duitsche oeconomi- sche betrekkingen, is het wenschelijk ge worden een bijkantoor in Den Haag op te richten. Dit bijkantoor zal op order van den rijks commissaris voor de bezette gebieden tevens een centraal bureau krijgen voor regeerings- bestellingen. Het doel van dit bureau zal zijn ZEVENBURGEN'S STORMACHTIGE VERLEDEN Een mozaïek van volken en stammen speelbal van invasies Welk een lappendeken Zevenburgen uit ethnografisch oogpunt vormt is onlangs uiteen gezet. Dé verschillende namén, die het draagt, duiden op de bonte wisselingen, die het ge bied sinds de oudheid doorleefde: Ardeal noe men het de Roemeniërs, Transylvanië Fran- schen en Engelschen, voor de Hongaren is het Erdely, Siebenburgen voor de Duitschers. Aardrijkskundig beschouwd, maakt het te midden van de omringende vlakten een bas tion uit, dat steil rijst boven Walachije en Moldavië en naar het N.W. wegglooit. Van deze hoogten stroomen de rivieren, die zich in den Donau storten. Van ouds strekte het tot toevluchtsoord voor de bevolkingen die door invallen van „barbaren" uit de naburige vlak ten verjaagd werden. Men vindt er Slaven, Hongaren. Duitschers. Grieken en een groo' percentage Roemeniërs. Allen hebben ertoe bijgedragen het aan delfstoffenrijke land te ontginnen, zilver, ijzer, koper, lood, kwik, kolen, zout, petroleum, enz., alsmede veeteelt en boschbouw. De Latijnsche naam verschijnt na de twaalf de eeuw (aan gene zijde van de Hongaarsche bosschen», de Hongaarsche en de Roemeen- sche beteekenen beide boschland. De zeven burchten zijn door de Duitsche kolonisten gesticht, ofschoon sommige autoriteiten den naam met zeven bergen aan de Zuidgrens in verband brengen. Om en bij 100 na Christus' geboorte maak te het deel uit van de romeinsche provincie Dacio. Vele Romeinen vestigden er zich en een deel van de bevolking werd geromaniseerd Talrijke Germaansche en andere stammen overstroomden het land. Er is veel getwist over de vraag of een Romeinsche bevolking aan deze stormen weerstand wist te bieden. In 1003 lijfde koning Stefaan van Honga rije Zevenburgen bij zijn gebieden in. Aan vankelijk was het Hongaarsche bestuur nog al vaag, maar het werd al vroeg door neder zettingen van de in den laatsten tijd veel ge noemde Szeklers gestevigd, die vermoedelijk een grenswacht vormden, evenals van de „Saksers", Duitschers uit Luxemburg en den Rijn, met hetzelfde doel in de twaalfde en dertiende eeuw gekomen. Beide constitueer den zich tot vrije zelfbesturende gemeen schappen onder den koning. Van de Saksers vooral, die tal van steden stichtten ging een groote beschavende invloed uit. Andreas II verleende hun in de dertiende eeuw een hand vest. Hij was het ook, die tijdelijk de Duitsche orde met kolonisatiebedoeling erheen liet ko men. Wanneer de voorvaderen van de Zeven- burgsche Roemeniërs er gekomen zijn is niet met zekerheid te zeggen, in oorkonden wor den ze in de dertiende eeuw het eerst ver- In weerwil van verscheiden invasies kwam er spoedig welvaart en een bloeiend gemeen telijk leven. Reeds in 1229 op zijn laatst ver gaderde de landdag en toen de macht van Hongarije taande en de Turken de grenzen bestookten troffen de overheerschende klas sen maatregelen om hun posities te verdedi gen. De Woiwoden verwierven allengs een onafhankelijke machtspositie en in 1437 kwam het verbond van de Hongaarsche edelen, Sak sers en rSzeklers tot stand. De verhouding tot Habs- burgers en Turken De machtigste Woiwode Johan werd in 1526 tegen den Habsburger Ferdinand I tot koning van Hongarije uitgeroepen; hij hand haafde zich vooral met hulp van de Turken. Later wisten de prinsen van Zevenburgen de zelfstandigheid te behouden door den sultan tegen den keizer uit te spelen en een belang rijk aandeel in de internationale gaken te De voornaamste gebeurtenis van de XVI- de eeuw was de triomf na feilen strijd van de- hervorming. De Saksers werden tot het lutheranisme bekeerd, de meerderheid van de Maygaren tot het calvinisme en anderen o.a. de Szeklers, tot het zgn. unitarisme. Een deel, gewoonlijk met de zaak der Habsburgers ver eenzelvigd, bleef katholiek. De contra-hervor ming was de oorzaak van de verwarrende oorlogen die het einde van die eeuw vulden. Aan geloofsvervolgingen en opstanden geen gebrek. De eene heerscher volgde op den anderen en Gabriel Beth!en herstelde het prinsdom in zijn ouden roem, het begin van de XVIIde eeuw wordt op dien grond als een gouden tijd beschouwd. Het was toen weer een pion op het internationale schaakbord en het voornaamste bolwerk van het protestan tisme in Oostelijk Europa. De keizer moest met de prinsen als gelijken onderhandelen, terwijl het Turksche rijk in dien tijd niet bij machte was zich met wie in naam zijn vazal was in te laten. Eerst na de nederlaag van George Rakoczy kwam de Porie tusschen beide en stelde het een Szekler, Michael Apafi (1661) aan, waarmee Zevenburgen verviel. Toen de Turken in 1683 vóór Weenen versla ger. war enerkenden de staten de suzereiniteit van keizer Leopold 1, wat de periode van de Habsburgers opende. De Porie erkende den toestand en in 1721 aanvaardde de landdag de pragmatieke sanc tie. De voorrechten van de Szeklers waren bijna alle verdwenen en velen hunner tot slaven geworden. In 1785 stonden de Roe- meensche boeren op. ze doodden vtle Ma- gyaarsche edelen. In 1848 ijverden d« Mag.v- aren voor vereeniging met Hongarije, ze trachtten de Roemeniërs mee te krijgen, maar dezen riepen zich tot een vrije natie uit in de lijst van Zevenburgen. Zij zwoeren trouw aan de Habsburgers. Maar de landdag te Klausen- burg proclameerde de vereeniging met Hon garije en in de gevechten tusschen de Hon gaarsche en Oostenrijksch-Russische troepen namen Saksers en Roemeniërs de wapens te gen de Magyaren op, waarop een bittere ras- senstrijd ontbrandde. Later is het evenals de rest van Hongarije in comitaten gereorgani seerd. Wettelijk moesten de nationaliteiten alle rechten krijgen, maar in de praktijk kwam er niet veel van. In het midden van de vorige eeuw is de slavernij afgeschaft. In den wereldoorlog drong het Roemeen- sche leger in 1916 in het Zuiden binnen, maar in de slagen bij Hermamstadt en Krons!adt werd het teruggeworpen. In dat jaar beloof den de geallieerden bi. geheim verdrag Zevenburgen aan Roemenië. Na de ineen storting van d- centrale mogendheden riejer. de Zevenburgsche Roemeniërs op een vir- gadering te Karlsburg 1 December 1918 tb aansluiting bij Roemenië uit, en enkele daga later volgden de Saksers dit voorbeeld, b Roemeniërs hadden bclocfd de rechten a vrijheden vav de andere nationaliteiten eerbiedigen. Het zou tot 1921 duren voordt de Magyaren zich hierbij neerlegden en tot nog onder protest. In 1920 werd de grens het verdrag van Trianon vastgelegd. Hiero zijn alle wrijvingen gevolgd ondanks pogii gen tot verzoening o.a. door middel van ee agrarische hervorming. Vooral de kwest der schadeloosstelling van grondbezittei wekte groote verbittering en kwam in '23 e '27 voor den volkenbond, waarbij de partije zich onverzoenlijk toonden. Hierbij zij te' slotte aangeteekend, dat ach tegen de heei schende liberale partij van oud-Roemenië d Roemeensche boerenpartij onder Maniu vei zette. in toenemende mate overheidsbestellingen uit DuitSchland bij de in aanmerking komende Nederlandsche industrieele ondernemingen te plaatsen Met ingang van Maandag 2 September zal het bijkantoor te 's-Gravenhage zijn taak aan vangen. PRIJSSTIJGING IN ZUIDSLAVIÊ Voor ijrer en textielproducten te verwachten. De Zuidslavische ijzerindustrie heeft het plan, de ijzerprijzen wederom met 8 pet te verhoogen in verband met de stijgende loonen en hoogere vrachten. Ook de textielindustrie wenscht, dat prijs- verhooging voor haar producten zal worden goedgekeurd. De hotelprijzen zullen, in verband met het duurder worden van levensmiddelen en het stijgen van de onkosten, volgens en bericht van het D.N.B. uit Zurich, met ongeveer tien procent worden verhoogd. Oe verdediging van de Italiaansche hoofdstad tegen aanvallen uit dó lucht Rondom Rome is een kring van zwaar afwaergaschut getrokken, gereed om iederen aanval te weerstaan (Foto Weltbild) Een campagne voor hel boek De commissie voor de Boekenweek, iuge steld door de Vereeniging ter bevordtfrins van de belangen des Boekhandels, organi seert telken jare in het voorjaar een boeken week, gedurende welke zij de aandacht var het geheele Nederlandsche volk vestig1 het goede Nederlandsche boek. Zij meen n haar taak tekort te '.uilen schieten, aL zo onder de gegeven omstandigheden niet een beroep doet op lezend Nederland om meer dan anders naar het boek te grijpen als drager en verspreider van onze cultuur waarden. Er komt veel tijd vrij tot lezen. Men zal door de vroegtijdige verduistering meer in den huiselyken kring verkeeren, men zal de vrijgekomen uren gebruiken om een of andere studie voort te zetten of aan te vangen en men zal, naast goede muziek en goed too- neelspel, naar het goede boek grijpen, ten einde zijn geest te verfrissohen in een tijd, die ons allerlei nieuwe problemen voorlegt, welke onze geheele aandacht opeischen. Daar naast zoekt men een normaal tegenwicht en vindt dat in het boek; als ontspanningsmid- del bij uitnemendheid. De commissie nu voert hiervoor een groote najaars-campagne. Zij stelt den boekhandel raambiljetten benevens sluitzegels en strooi biljetten van den slagzin: „Koopt iedere maand tenminste een boek!" ter beschikking, waarvan 'er honderdduizenden zullen worden verspreid. De omroepvereenigingen hebber medewerking toegezegd. Zoo zal vanavond een interview plaats hebben voor de K.R.O met den adjunct-secretaris der commissie mr. C. Vrij; morgenavond zal voor d< V.A.R.A. een vraaggesprek gehouden wor den; de A.V.R.O. en de N.C.R.V. overleggei op welke wijze steun verleend zal wordei aan het»streven der commissie. Zij zal in den loop der propaganda-cam pagne, van September tot einde November op velerlei wijzen probeeren het Nederland sche volk tot meer en beter l^enjbrengen daarin gesteund door d«n gezameiüijker, Nederlandschen boekhandel die naast col. lectieve propaganda, individueel het zijne daartoe zal bij dragon. De verkeersbrigade van de Haagsche polit is vooral in de afgeloopen maanden actief g w-eest mede in verband met het toegenomi fietsvérkeer. Deze verkeersbrigade, die specia, belast is met de controle van het rij verkeer, heeft in de maanden Ju-li en Augustus niet minder dan 4164 proCessenverbaa-1 opgemaakt Dit aantal betreft alleen de processen-verbaa. van de verkeersbrigade, waarin dus niet be grepen zijn die. welke zijn opgemaakt door de sectie-manschappen. Van dit aantal werd in 630 gevallen proces verbaal opgemaakt wegens niet voldoenae rechtshouden. in 300 gevallen omdat een ver keersheuvel links werd gepasseerd, 123 maal wegens niet behoorlijk uitwijken, 500 maal om dat geen teeken werd gegeven van richting- verandering, 60 maal omdat geen voorrang werd verleend, en 482 maal wegens het oe- rijden van een weg in een verboden richting Voorts werd in vele gevallen proces-verbaal opgemaakt in verband met technische onvol maaktheden. o.a. 24 maal omdat geen rem aanwezig was. 264 maal omdat een bel ontbrak, 50 maal omdat de fiets niet was voorzien van een wit achterspatbord. In verband met net vorderend jaargetijde wordt weer een speciale contróle op dit laatste uitgeoefend, waarbij ei ook op wordt gelet of het achterspatbord wel be hoorlijk wit is geschilderd. Ook werd in 55 ge vallen proces-verbaal opgemaakt, omdat op driewielige transportrijwielen een rem ontbrak In 724 gevallen werd verbaliseerd wegens net naast elkaar rijden van meer dan tweeper sonen, terwijl tenslotte in 210 gevallen proces verbaal werd opgemaakt wegens het vervoeren van twee personen op een fiets. Zooals oeKona j»* ciofht*; toepestaan voor icn voeten, handen en rug aanwezig moet zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6