TUE rt it; DAG 2 SEPTEMBFP 1540 •AG. 5 nieuwe bepalingen inzake lucht bescherming en verduistering ere toelichting van Haupt- mann Schönlewe f Zaterdag gehouden persconferentie luptmann Schönlewe van den lucht- lingsdienst bij het rijkscommissariaat gehouden, waarin hij een li" heeft gegeven van de nieuwe verduisteringsbepalingen, rdag zoo zeide hij ia in het lingenbla'd voor de bezette Neder- gebieden een bijzonder belangrijke ris» van den rijkscommissaris inzake maatregelen ten dienste van de ïerming verschenen, die in het be de beveiliging der bevolking tegen _av.. wallen door iedereen persoonlijk stipt 35, 45. 55 ct.worden nageleefd. EJclbluk" nieuwe verordening, die eenige 32 3(, An jbepalingen bevat, is noodzakelijk ge- irio/' daar niettegenstaande de reeds uit- 'en nos 10 'jgde duidelijke voorschriften en on- °p kj altijd weer nadrukkelijk herhaalde jjwingen de verduisteringsbepalingen en op grove wijze lichtvaardig ^^^^H^sgeerd en overtreden. alle aanleiding om nogmaals In bestaande verduisteringsvoorschrifT leden. De verordening van den rijks-: aris inzake de verduistering van den 1940 schrijft voor. dat alle gebouwen ïgen zoo verduisterd moeten worden, lichtschijnsel naar buiten dringt, oeten alle lichtpunten, die gemist 'orden, buiten werking worden ge- Tj' iedere lichtreclame en etalage- achterwege moet worden gelaten, ie verkeersmiddelen moet de inwen- 'lichting naar buiten volkomen afge- worden. Bijzonder belangrijk is, dat eersmiddelen, ook de fietsen, van af- ide verlichting voorzien moeten zijn. leeft in den laatsten tijd steeds weer constateeren, dat vooral auto's met :ht afgeschermde lampen rijden; wordt er in dit verband nogmaals op dat voor voertuigen alleen de door inspectie voor de luchtbescherming 'ïhte en goedgekeurde afschermings- i ".en in den handel gebracht mogen 194 ooi» in de verduisteringsverordening _T(:hreven is, dat binnen de bebouwde gemeenten slechts met stadslicht *irden gereden, kan men steeds weer len, dat ook in de steden de koplam- rden gebruikt. ■OEKERiet verbod gekleurd licht (blauw, rood, 'N Dfe* te gebruiken als voorlicht van ?en wordt vaak overtreden, doordat 11 't racht wordt de lampen met blauw ,of blauwe verf af te schermen. Er op gewezen, dat men voor de - -iten van voertuigen slechts wit of geel- Df licht mag gebruiken. DL' kort samengevatte bepalingen zoo >r. verder zijn zeker duidelijk en '-voor één uitleg vatbaar. Zij zijn uit- i ter beveiliging van leven en eigen- Cl© jCfaan de burgerbevolking uitgevaardigd. er nu desondanks de. verduisterings- OOILOCfirift611 steeds opnieuw onvoldoende in inomen en overtreden worden, zoo ligt bevat <Pr de hand, dat voor een betere na- ook voofcherpere maatregelen moeten worden 'enen er getroffen. Op dezen grond nu is de verorde ning van den rijkscommissaris inzake bij zondere maatregelen ten dienste van de lucht bescherming van 29. Augustus 1940 versche- Deze verordening is een uitbreiding van die van 6 Juli 1940 en bevat bijzonder belangrijke voorschriften. Motorverkeer Volgens deze nieuwe verordening mogen tot nader order geen auto's meer in het openbaar verkeer gebruikt worden in den tijd van 22 tot 4 uur. Van deze bepaling zijn slechts uitgezonderd. 1. De motorvoertuigen van de Duitsche weermacht, de bureaux van den rijkscommissaris, de gewapende s.s., de Duitsche politie, den Duitschen grenscontrole- dienst, de Technische Nothilfe, den rijks arbeidsdienst, zoomede van de rijksduitsche instanties^ die van een officieel Duitsch onder scheid ingsteeken voorzien zijn; 2. De motorvoertuigen van de Nederlandsche politie en brand weer, de Nederlandsche grenscontrole en den officieelen luchtbeschermingsdienst, als mede ziekenauto's, kraan- en ongevallenwa gens en voertuigen voor artsen, welke als zoo danig kenbaar zijn en welker gebruik in den tijd* van 224 uur voor dienst en niet uit te stellen beroepsplichten noodzakelijk is; 3. Bestelwagens van de Neder landsche posterijen in plaatselijk verkeer; 4. T a x i's, indien het gebruik daarvan voor officieele opdrachten of spoedeischende dienstbelangen in den zin der bepalingen onder 1) en 2) beslist noodzakelijk is, of vooi vervoer van zieken of gebrekkigen, of voor ritten vari en naar een station in plaatselijk verkeer. Voertuigen met bijzondere machtigingen Onderstaande motorvoertuigen mogen, met bijzondere machtiging van den rijkscommis saris, eveneens onbeperkt in het openbare verkeer worden gebruikt: 1. Vrachtauto's voor beslist nood zakelijk levensmiddelentransport; 2. Autobussen voor beslist noodzakelijk vervoer van bedrijfspersoneel. De machtiging voor het verkeer met deze motorvoertuigen tusschen .22 en 4 uur moet schriftelijk worden aangevraagd bij de staf officieren der Duitsche Ordnungspolizei, gede tacheerd bij den gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor iedere provincie^ en wordt door hen schriftelijk verstrekt. De bevoegde stafofficieren der Duitsche Ordnungspolizei hebben de volgende stand plaatsen: 1. voor de provincie Groningen: Groningen, Groote Markt 27; voor de provincie Overijssel: Zwolle, Burg. van Royensingel 13; 3. voor de provincie Gelderland: Arnhem, huize Angerenstein; voor de provincie Utrèchtj Utrecht, Maliebaan 10; 5. voor de provincie Noord-Holland: Haar lem, Kenaupark 19; 6. voor de provincie Zuid-Holland: den Haag, Sophialaan 4; 7. voor de provincie Noord-Brabant: 's-Her- togenbosch, paleir van justitie; 8. voor de provincie Friesland: Leeuwarden, Zuiderstraat 13; 9. voor de provincie Drenthe: Assen, Beiier- straat 11; 10. voor de provincie Limburg: Maastricht, Graaf van Waldeckstraat 8; 11. voor de provincie Zeeland: Middelburg, Dam 6. Deze schriftelijke vergunning van de stafofficieren der Duitsche Ordnungs polizei dient de bestuurder bij het ge bruik van het motorvoertuig in het open baar verkeer in den tijd van 22 uur tot 4 uur bij zioh te hebben en bij controle te toonen. Waarom beperking van het nach telijk verkeer noodzakelijk is De beperking van het motorverkeer is ge bleken noodzakelijk te zijn, omdat in den tijd van 22 tot 4 uur de meeste vijandelijke luchtaanvallen op Nederlapdsch gebied plaats hebben. Vele auto's en motorrijwielen hebben steeds weer met te fel licht gereden en zoo doende orienteeringspunten aan de vijande lijke vliegers verschaft, en zijn zoo voor een deel zelfs de rechtstreeksche aanleiding tot het werpen van bommen geworpen. Om deze reden moest het verkeer met motorvoertuigen in den nacht wel tot den beslist noodzakelij ken omvang worden beperkt. In dit verband moet er met bijzonderen nadruk op worden gewezen, dat, wanneer men een motorvoer tuig in strijd met de nieuwe verordening ge bruikt, dit voor den bestuurder en den eigenaar ernstige gevolgen kan hebben, -nog afgezien van de daaraan verbonden gerechte lijke straf. Motorvoertuigen, die verder on beperkt fa gebruik mogen blijven, moeten natuurlijk geheel volgens de voorschriften verduisteid en afgeschermd zijn. Het is in het belanj van den bestuurder en den eige naar zelf, stipt voor de voorgeschreven ver duistering van zijn voertuig zorg te dragen, daar voljens de nieuwe verordening niet slechts eet boete tot een maximum van 1000 gulden of een gevangenisstraf tot een maxi mum van 6 maaanden in aanmerking komt, doch ook die motorvoertuigen, die niet aan de verduisteringsvoorschriften voldoen of die in strijd net het verbod in het verkeer wor den gebradit, voortaan voor onbeperkten tijd in beslag genomen en de bestuurders tijdelijk in hechtens gesteld kunnen worden. Bfj de verordening betreffende de verduis tering van 6 Juli 1940 zijn destijds de in Duitschland geldende verduistermgsbepalin- gen ook voor Nederland ingevoerd. Intusschen is echter gebleken, dat in Nederland voor de lichten van motorvoertuigen lampen van aan merkelijk loogere lichtsterkte worden ge bruikt dan fa Duitschland. Daar het gebruik van sterkere lampen, dan die in Duitschland voorgeschreven zijn, de verduisteringsbepalingen evenwel practisch te niet doet, is in de nieuwe verordening van den rijkscommissaris voorgeschreven, dat voor da lichten Tan alle motorvoertuigen nog slechts gloeilampen tot een maximum van 35 watt mogen worden gebruikt en- dat de lichtsterkte der buitenwaartsche parkeerlich- ten 10 watt niet te boven mag gaan. Om nu iedéren eigenaar vari een motorvoer tuig in de gelegenheid te stellen, die lichten van zijn voertuig dienovereenkomstig te laten veranderen, treedt deze bepaling eerst 8 dagen na de publicatie dezer verordening, Sus op 6 September 1940, in werking. Deze bepaling geldt natuurlijk voor alle motorvoertuigen, die in het verkeer zijn, en b.v. niet alleen voor die, welke volgens de nieuwe verorde ning in den tijd van 22 uur tot 4 uur in het openbare verkeer niet meer gebruikt mogen worden. Bij donker niet op het strand Van buitengewoon belang is par. 4 van de nieuwe verordening. Volgens deze paragraaf is het van zonsondergang tot zonsopgang ver boden het strand, alsmede bouwwerken, die zich zeewaarts ten opzichte van verharde wegen (promenaden, boulevards), onverharde wegen of gebouwencomplexen bevinden, zoo als aanlegsteigers, havenhoofden, pieren, dam- wanden en dergelijke, alsmede de duinen te betreden. Zoo moet dus b.v. te Scheveningen het bekende paviljoen op de pier tijdens de duisternis ontruimd zijn. Afgezien van het feit, dat overtredingen van deze bepalingen bestraft zullen worden, wordt er met bijzon deren nadruk op gewezen, dat het betreden van het strand en wat daar op- of aange bouwd is onder bepaalde omstandigheden met levensgevaar verbonden is. De dagelijks ver anderende tijden van zonsopgang en zons ondergang kan men te alle tijde in de dag bladen vinden. Om nu in het vervolg overtredingen van de verduisteringsbepalingen en van de overige luchtbeschermingsvoorschriften te verhinde ren, bepaalt de nieuwe verordening van den rijkscommissaris, dat voortaan ook organen van de Duitsche Ordnungspolizei in Nederland tezamen met en naast de Hollandsche politie, de tenuitvoerlegging van de verduistering en van de overige in de verordening genoemde luchtbeschermingsmaatregelen zullen contro leeren. Ten slotte wordt erop gewezen, dat thans het toezicht op de verduistering en alle overige luchtbeschermingsmaatregelen zoowel door de Duitsche Ordnungspolizei alsook door de Hol landsche politie op de meest strenge wijze zal worden uitgeoefend. Ieder, die de voorschrif ten overtreedt, zal in het vervolg de hiervoor aangekondigde straf moeten ondergaan. Daarbij wordt er speciaal de aandacht op gevestigd, dat gevallen, waarbij een begunsti ging van den vijand door grove nalatigheid of door opzettelijke negatie der luchtbe- schermings- en verduisterings-oorschriften als bewezen kan worden beschouwd, niet als overtreding van deze voorschriften, maar vol gens de strengste geldende wetten en bepa lingen, die eventueel ook doodstraf mogelijk maken, zullen worden bestraft Nogmaals zoo eindigde spr. wordt na drukkelijk onder het oog gebracht, dat alle verduisterings- en luchtbeschermingsmaat regelen in de eerste plaats itr bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen worden uitgevaardigd. Het is daarom in een ieders belang, de vastgestelde bepalingen nauw keurig in acht te nemen, en men verwacht derhalve, dat de bevolking het noodige be grip voor de getroffen maatregelen zal toonen. M. H. ROODSCHILD t Op 65-Jarigen leeftijd is Donderdag te 's-Gra^ venhage overleden de heer M. H. Roodschild, gep. hoofdcommies en secretaris van de staatscom missie inzake onvolwaardige arbeidskrachten. NATIONALE RECLASSEERINGSDAG De collecte ten bate van de nationale reclas- seeringsdag, die door de oorlogsomstandig heden niet op 1 Juni kon worden gehouden, zal dit jaar plaats vinden op Zaterdag 14 Sept. e.Ic Begrafenis G. Buising Gzn. Zaterdagmiddag had op de begraafplaats te Ridderkerk de teraardebestelling plaats van 't stoffelijk overschot van den heer G. Bui sing Gijn, oud-gemeentearchitect en in leven voorzitter der Vereen. „Laat de kinder- kens tot mij komen", van welke vereeniging de School met den Bijbel, Lagere en Kleuter school oon den Kerkweg te Ridderkerk uit gaat Toen de kist in 't familiegraf was neerge laten. wees ds. G. v. d. Zee, Ned. Herv. predikant, er op, dat de overledene in de gedachtenis van velen zal blijven voortleven. Zooals zijn huis midden in 't dorp stond, zoo stond ook zijn werk midden onder ons- Hij heeft in zijn leven veel gebouwd, o.m. ons gemeentehuis, maar hij wist dat hem hier op 't kerkhof zijn laatste huis bereid werd. Hij kende den strijd om 't bestaan, maar ook den strijd om in te gaan. Hij was thuis de Schrift en hij wist, dat als zijn aardsche huis gebroken zou worden, hij een gebouw bij God zou ontvangen eeuwig in de hemelen. In dien tijd om in te gaan is hij geregel aange vochten maar ook telkens bemoedigd; dik wijls voelde hij zich vereenzaamd, maar toch nooit verlaten. We zullen hem op velerlei gebied missen. De zonen en familie van den heer Buising bidt spr. de voetstoppen van den overledene te drukken. Uw vader wist dat Gods beloften zeker zijn; zijn heil lag buiten hem in Chris' tus Jezus. Dankbaar gedenken we dezen afgelosten strijder die als een patriarch onder ons ver keerde- Ook hierin was Gods genade, dat we hem tot zoo hoogen leeftijd mochten behou den. Zijn vooorbeeld blijve ons allen een lichtend spoor. De heer A. J. Bouwman, hoofd van bovengenoemde school, sprak vervolgens een kort woord namens bestuur, vereeniging en personeel. De overledene is 36 jaar lang be stuurslid van de school geweest, de laatste 12 jaar was hij haar voorzitter. 31 Augustus was altijd een hoogtepunt in zijn leven; vol vreugde waren we dan altijd saam in de school. En nu, de eerste maal dat we dat voorrecht moeten missen, dragen we hem naar zijn laatste rustplaats. In hem was ons veel gegeven; hij heeft medegewerkt aan den groei en bloei van ons Chr. onderwijs. We bezaten in hem een voor zitter, die een persoonlijkheid was- Aan scherpheid van woord paarde -hij zachtheid van karakter. Op onze bestuursvergaderingen was hij niet alleen voorzitter, maar ook priester Gods. Hoe kon hij de Schrift voor lezen en welk- een gebedsgave was hem ge geven. De laatste jaren was veel van zijn vroegere kracht verloren gegaan, maar als hij ons voorging in gebed, dan was hij nog in zijn oude kracht. Onze hoop is 't geloof dat God hem nu in Zijijn heerlijkheid heeft op genomen. Een zoon van den overledene dankte beide sprekers voor hun troostvolle woorden en de vele aanwezigen voor de betoonde belang stelling. VARKENSPEST. Zaterdag zijn op last van den veeartsenij- kundigen dienst drie varkens overgebracht van een erf aan den Bèzuidenhoutschen weg te 's-Gravenhage naar het openbaar slachthuis, daar deze dieren lijdend waren aan varkens pest De dierenwerden op het slachthuis af gemaakt Op het erf is nog een belangrijk aantal var kens aanwezig, ten opzichte waarvan de vee- artsenijkundige dienst de noodige maatregelen observatie, enz. heeft getroffen. OVERVAL OP EEN BOOMGAARD. Vrijdagavond laat was de agent van politie te Heemstede, de heer De G.. in zijn tuin tegenover de Kerklaan aldaar. Hij zag dat een groep jongens in den leeftijd van 18 tot 23 jaar, die per fiets waren aangekómen, de draadafrastering forceerden van een in de nabijheid gelegen boomgaard. Zij stormden af op de vruchtboomen om zich van de vruch ten meester te maken. De agent van politie ging er op af en sommeerde hen den stroop tocht te staken. Zich sterk wanende door overmacht in aantal, dachten zij daaraan niet. Zij kwamen op den agent af en deden een aanval op hem. Hij probeerde zich met zijn revolver te verdedigen, doch het wapen ketste, zoodat hij het slechts als slagwapen kon gebruiken. Het gelukte hem eenige jongens bloedende wonden aan het hoofd toe te brengen. De strijd duurde eenigen tijd voort, doch de gewonden zagen zich verplicht te wijken en de vlucht te nemen. De agent dreef de overigen in de richting van den Heerenweg, waarbij hij met steenen bekogeld werd, zoodat hij wonden opliep aan handen en beenen. Het gelukte hem ten slotte «en der jongens te overmeesteren en naar het politiebureau te brengen. Na langdurig ver hoor werden in den loop van den nacht en gistermorgen, met de hulp van de Haarlem- sche politie, elf medeplichtigen aan den over val aangehouden en opgesloten. Twee of drie, die de wacht hadden gehouden, worden nog AAN ZIJN VERWONDINGEN OVERLEDEN Vrijdagavond is in het ziekenhuis te Heerlen overleden de 19-jarige Cleeren uit Brunssum, die op 24 Augustus in de ondergrondsche wer ken van de staalmijn Emma bekneld raakte tusschen twee wagens. Hij liep inwendige kneuzingen op. Radioprogramma DINSDAG, 3 SEPTEMBER. NCRV-Ultzcnding. 3.00 JAARSVELD, 414-4 „.w Berichten ANP. 3.10 Schriftlering. Meditatie. 3.23 Gewijde muziek (gr. Dl.) 8.33 Gramofdonmuziek. 9.30 Pianovoordvacht en gramofoonmuziek. 10.13 Gramofoonomuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gra mofoonmuziek. 11.15 Quintolia en gramofoonmuziek. 12.00 Berichten. 12.15 Quintolia. 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramoi.-onmuziek. 1.45 Zang met piano begeleiding er, gramofoonmuziek. 2.30 Voor tuin- liefhebbers. 3.00 Klarinet., piano en gramofoonmu ziek. 3.40 Gramofooonmuziek. 4.00 Bijbellezing. 4.30 Gramofoonmuziek 5i5 Apollo-ensemble en gramo- ioonmuzie*. (5 15—5.30 Berichten ANP). 6.30 VPRO: Jeugduitzending u.45 „De 43e Nederlandsche Jaar beurs" causerie ..00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7.30 Reportage of muziek, 8.00 Be- richten ANP. 8.15 Orgelconcert. 8.55 „Geestelijke en lichamelijk.* orvoedmg onzer kinderen", lezing. 0.15 MCP.V-, ain koor =n -orkost. 10.05 Gramofoon muziek. Hierna: Schriftlezing. 10.15—10.30 Berichten ANP Wij beginnen den dag. 3.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek. (11.15—11.30 Berichten Engelsch). 12.00 Rococo-octet. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Berichten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO- orkest (2.002.15 Berichten. Duitsch). 3.00 Gramo foonmuziek. (3.15—3.30 Berichten. Engelsch). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Berichten ANP. 5.30 KRO- Melodisten en solist. 6.15 Berichten (Engelsch). 6.30 RVU: Cyclus „De natuurkunde van het vrije veld", 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gramofoon muziek. 8 00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 3.45 KRO-Melodis- ten en solist, 9.15 Berichten Engelsch). 9.30 Musi- quette. 9.56 Wij sluiten den dag. 10.00 Berichten (Duitsch). 10.15 Berichten ANP. 10.30—10.45 Berich ten (Engelsch). cn sluiting. 11.15—11.30; 0.15—0.30 en 1-151.30 Berichten (Engelsch). Onderhandelingen worden gevoerd op de kaasmarkt te Woerden. - Geleund op den wagen, zonder veel plicht plegingen, maar zakelijk (Foto Schimmelpenningh) Een typisch doorkijkje onder do Sabel,poort to Arnhem, .ma «o ontmanteling, werkzaamheden dit hiitoroch bouwwerk looadio mjn oude luister zullen hergaven (Foto Paz-Hollend) Najwrsbeur. le Utrecht xal Dinsdag a.s. geopend worden. Voor de Agrarische Beurs worden de inzendingen reed. gemonteerd (fo„ P.,.Hollend) Ïit' ""'d A,r""' lnh"""ch' C,r.n.lke bil het doodrijden walke slechts na starkon ragorrvsl var eenige Wadi,, oen dor kleine stroomen, (Foto Woltbild) In het havengebied van Bordeaux zijn de werkzaamheden hervat en begint aan de kaden de ouderwetseh* bedrijvigheid te herleven (fcto Woltbil^

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 5