„Van DE ZWITSERSCHE VROUW IN DEZE TIJDEN VRIJDAG 30 AUGUSTUS T940 Abonnei STADSNIEUWS Officieele Publicaties VERGOEDING VOOR VERRICHTINGEN TEN BEHOEVE VAN DE DUITSCHE WEERMACHT. De Burgemeester der gemeente Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat ingevolge de Verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche gebied d.d. 16 Juli 1940 no. 49 verzoeken om vergoeding voor hetgeen op vordering va rechtstreeks voor de Duitsche weermacht ln Nederland is verricht moeten worden inge zonden: a. voor verrichtingen, die tot en met 30 Juni 1940 zijn geschied, uiterlijk op 31 Augustus 1940; b. voor verrichtingen, die na 30 Juni 1940 zijn geschied of zullen geschieden, uiterlijk op den 15en van de maand, volgende op die, waarin de verrichtingen plaats vonden. Op verzoeken, welke na genoemde ter mijnen worden ingediend, wordt geen acht geslagen. De verzoeken moeten schriftelijk worden ingediend ten gemeentehuize (afd. Finan ciën) Rapenburg no. 12. De gegrondheid van de verzoeken om ver goeding en de hoegrootheid van het gedecla reerde bedrag moeten worden bewezen. Dit kan geschieden door middel van: le vertoon van de verklaring van hetgeen verricht is of door het ontvangstbewijs, dat door de Duitsche weermacht is afgegeven; 2e afgifte van een verklaring, onder opgave van getuigen of van ander bewijsmateriaal. Leiden, 30 Augustus 1940. De burgemeester voornoemd. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. ZEEP VOOR KAPPERSBEDRIJVEN De formulieren MD 269 voor kappers kunnen met ingang heden afgehaald worden aan het Distributiekantoor, Breestraat 117. Leiden, 30 Augustus 1940. INDIENING VERGOEDINGSAANVRAGEN Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de in dit nummer opgenomen officieele publicatie, waarbij ter kennis van belang hebbenden wordt gebracht, dat verzoeken om vergoeding voor hetgeen op vordering van en rechtstreeks voor de Duitsche Weermacht ii Nederland door particulieren is verricht uiter lijk den 31en dezer maand bij den burge meester moeten worden ingediend, voor zoo veel betreft gedane leveringen en/of verrich tingen, welke vóór 1 Juli j.l. hebben plaats gehad. „DAMCLUB LEIDEN". De zomerwedstrijden van „D. C. L." naderen hun einde. Wim Huisman heeft nog steeds de leiding met een punt voorsprong op nummer twee. P. Olivier. Beide spelers wisten ook j.l. Woensdag te winnen en daarom zal volgende week de laatste wedstrijd de beslising moeten brengen. De verdere uitslagen waren a.v.t G. Teunissen—S. v. d. Mey 2—0. Franken Jr.Doove11. NiehoffJ. Klein 20. W. HuismanF. Zijlstra20. W, BlomJansen20. P. OlivierW. Nijenhuis20. F. Franken Sr.J. Dreef2—0. N. Wassenaar Sr.H. Keiler 2—0. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Maria Margaretha, dochter van A- W. v! Bohemen en C. v. As. ONDERTROUWD: P. Smittcnaar, jm. 25 j. en G. v. Hooven. jd. 24 j. A. De Vries, jm. 28 j. en J. v. Vliet, jd. 21 j. H J. v. Leeu wen. jm. 26 j. en C. J. F. v. Staveren, jd. 25 j. OVERLEDEN: J. de Klerk. wedn. 48 j. S. M. Nieuwstraten, huisvr. van N. H. de Roo, 51 j. L. L. J. Larsen, zoon, 11 j. Alkemade GEMEENTERAAD Katwijk a/d. Rijn TUINBOUWOVERZICHT. Ook in dit afgeloopen tijdvak is er geen reden tot klagen voor wat betreft de handel en prijzen der verschillende tuinbouwproduc ten. Ook thans bleven alle aangevoerde pro ducten voor het binnenland bestemd. Veelal is de maand Augustus, de vacantietijd, geen voordéelige "periode voor deze producten. Erge warmte, welke men toch ook veelal ver wachten mag in deze maand, bleef tot heden uit er. ook dit was niet ten ongunste der prij zen voor genoemde producten. Met erge warmte is nu eenmaal niet het kwantum te plaatsen, dat met koel weer verkocht kan worden- Peen, zoowel Bos- als Waspeen, had goede vraag met alleszins bevredigende prij zen, vooral in de betere kwaliteiten. Zelfs wat niet eerste kwaliteit was, kon goed geplaatst worden. Waspeen noteerde van 11-70 per kist van 20 K.G. en Bospeen werd gekocht voor 5.10—8.00 per 100 bos, hetgeen een goede financieele uitkomst geeft, vooral in de jorge peen, die beter van kwalite t is dan de oude. Ook Sla werd in de goede kwaliteit graag gekocht voor 1, den minimumprijs tot 1.50 per 100 .stuks. De aanvoer van dit artikel gaat weer geleidelijk toenemen en ook de kwaliteit zal spoedig beter zijn- Kroten deden een goeden prijs, n.l. van 3.10 tot 4 Der 100 K.Q. En de Bloemkool, waarvan het'aangevoerde kwantum dagelijks toenam er: waarvoor dientengevolge een lagere prijs verwacht werd, kon zich vrij goed handha ven in de bestaande mooie prijzen. Deze va rieerde in de beste kwaliteit van 13 tot 19. in het laatst der vorige week; een klei ne daling volgde in de eerste dagen dezer week. doch de prijs bleef toch alleszins be vredigend. Gekócht werd voor 12.10 tot 16 90 voor de eerste soort. Tweede kwaliteit die in het laatst der vorige week tot 11-20 liep, bracht ook in den loop dezer week nog van 5.60 tot f 9.90 per 100 op. Ook de aard appelen vorden gretig koopers tegen loonen- de prijzen. VooFal de mooie zandeigenheimers deden een mooie prijs, alhoewel de kle.- eigenheimers steeds beter afzet vinden nu het product vrijwel ..uitgeziekt" is en men de aardappelen beter kan bewaren. Velen gaan reeds een kwantum voor het najaar en den voorwin ter opdoen, wat men met zandeigen heimers genist thans kan doen. De noteering varieerde per 100 K.G. voor groote van f 4 tot 5.20, terwijl Drielingen naar evenredig heid nog beter prijs deden, n.l van 3.40 tot 3.31 per 100 K.G, De boonen hebben door den storm van-vorige week heel erg geleden. De jopge boonen zijn bijna vernietigd, het geen zeker in de naaste toekomst van veel invloed zal zijn op den prijs. Katwijk aan Zee DE RONDE VAN KATWIJK De jaarlijksche ronde van „Katwijk", welke georganiseerd is door de voetbalvereeniging ..Katwijk", is gisteravond onder groote be langstelling verloopen. Vijf-en-zestig deelne mers uit alle plaatsen van ons land waren naar Katwijk gekomen om den onderlingen strijd aan te binden. Jammer dat het weer weinig aanlokkelijk was. Er stond een stevige wind. welke vooral aan de boulevard een handicap genoemd moet worden. De Burgemeester was zoo bereidwillig om het startschot te lossen. Reeds dadelijk bij den aanvang kwamen de beste loopers, onder wie natuurlijk de winnaar van verleden jaar, naar voren. Na 10 minuten geloopen te heb ben waren de loopers v. Rooden en Fricks de overige deelnemers enkele honderden meters voor. Na een spannende eindspurt werd J. v. Rooden, uit Leiden, nummer I met een tijd van 13 minuten 41 en 5/10 seconde, gevolgd door D. Fucks met 13.41.2/5 seconde, H. de Vos 14 m. 1/5 sec., J. v. Heeteren 14 m. 2/5 sec. De eerstaangekomen Katwijker was M. Verdoes, die de uitgeloofde Quick Boys me daille won. Voor de eerste 5 deelnemers wa ren prijzen beschikbaar gesteld: door de Ver een. V.V.V. (een wisselbeker, welke thans de finitief in het bezit is van J. v. Rooden, die driemaal achter elkaar heeft gewonnen), de Katw. Reddingsbrigade, Dr. L. Heuting, Kat- wijksche Post en Quick Boys. De Burgemeester reikte, nadat alle deel nemers in Casa Casa waren bijeengekomen, met een toepasselijk woord de prijzen uit. De voorzitter van de Vereen. „Katwijk", de heer A. Visser, hield bij deze gelegenheid een korte toespraak, waarin hij alle deelnemers be dankte, inzonderheid ook de politie. BENOEMD Onze plaatsgenooten R. v. Duyvenbode en J. Boon zijn benoemd als adspirant agent te 's-Gravenhage. Koudekerk a/d. Rijn Bij een tweetal veehouders in den Honds- dijk alhier, is onder hun varkensstapel, de zoo gevreesde ziekte varkenspest uitgebroken. Dit beteekent weer een belangrijke schade post, daar reeds enkele dieren zijn gestorven en zij verder voor een groot gedeelte moeten worden opgeruimd. BURGERLIJKE STAND Jacob GEBOREN: Neeltje Fütje, d. Paling en van Arida Struijk; Elisabeth, d. Willem van den Meijden en van Sara Wilhel- mina Geerlof; Adriana Maria, d. van Jakob Hogenes en van Helena Kalsboven. OVERLEDEN: Sara Klazina Touw. 72 j. echtgenoote van Willem Lekx. GETROUWD: Maarten van der Lelij 32 j. en Marsatha Dorrepaal 28 j. Lisse DIEFSTAL VAN TERRASAMEUBLEMENT Ten nadeele van het Calé-Rest. „De Nachte. gaal" alhier werden in den nacht van Dinsdag op Woensdag 11 rieten fauteuil-stoelen en 5 tafels ontvreemd, welke op een vrachtauto geladen en weggevoerd moeten zijn. GESLAAGD Voor het examen Engftsche Handelscorres pondentie slaagden de heeren C. v. d. Zwet en J. A. Slootbeek, leerlingen van den heer J. A. W. Floor alhier. VOOR DE T.B.C-BESTRIJDING De collecte voor de T.B.C.-bestrijding welke Dinsdag door „Draagt Elkanders Lasten" werd gehouden heeft opgebracht 103.45 Sassenheim HOE GAAT DE WEDEROPBOUW? Eenvoudig is het geenszins BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelis Mattheus Leonardus, z. van S. Verdegaal en A. G. Boelen. OVERLEDEN- J. Scheel, 40 j„ echtg. van D. van Schaik. ONDERTROUWT): H. Pit 32 j. en C. G. Wijntjes. 26 j. INGEKOMEN PERSONEN: H. J. Hooghuis, Hoofdstraat 268 van Rotterdam. Willebrordus- straat 124b; G. H. A. Schallenberg en gezin. Meidoornlaan 3 van Oegstgeesï. Terweeweg 138: C. M. van der Weijden. Klinkenberg 7 van Voorhout Prinsenweg 26: P. H. IJsselmuiden en gezin. Hoofdstraat 204 van Lisse, Heeren- weg 384a: M. Zijerveld, Hoofdstraat 103 van Haarlem. Borskistraat 26: P. A Voorsluijs, Rusthof laan 51 van Abcoude-Baan brugge. Zad en Jaagpad 21; J. F. Hovenkamp, van Heem stra at 15 van Wildervank, G 99. VERTROKKEN PERSONEN: A C. Moole- naar, Menneweg 99 naar Nocrdwijk, Dr. Wil lem v. d. Berghstichting; J. A. Bouwman en gezin. Hoofdstraat 136 naar Oegstgeest, Leid- schevaart 28; E. P. A. van Hoekelen, Berken laan 40 naar 's Heerenberg. Oudste Poorthuis 8: A Schoo en gezin, Menneweg 73 naar Texel E. 78. Voorburg JUBILEUM BIJ POLITIE De heer A. Klareriberg, agent van politie, tevens bekend als drankbestrijder, zal 1 Sep tember 25 jaar in dienst van de Voorburgsche politie zijn. Voorschoten PUBLIEKE VERKOOPING. Gisteren zijn in Hotel Dunloo, ten overstaan m notaris W. A. Caron, alhier verkocht de ivolgende onroerende goederen: 1. Het woonhuis Papelaan 42. alhier, groot 2,01 A. In bod gebracht op 3900. Kooper den heer C. Duynisvefd. alhier voor 4500. Het woonhuis Veurscheweg 155. alhier, groot 2,27 A. In bod gebracht op 2900. Koo per den heer G. C. Duijnisveld, alhier voor 2950. 3. Het perceeltje tuingrond aan de Rouw kooplaan, alhier, groot 10 A. In bod gebracht op 425. Tusschentijds was dit perceel bij ge noemden notaris verhoogd tot 1000, niet af gemijnd. 4. Het perceeltje weiland, aan de Pattesloot te Leidschendam. groot 18.20 A In bod ge bracht op 1225. Kooper R. den Donker te Den Haag voor 1375. 5. De oude boerderij met schuur en grond Kniplaan 1 en 3. groot 25 A. 35 c.A. In bod gebracht op 4200. Afgemiind met 800. 6. Het tuindershuis, Kniplaan 5 alhier, groot 8.65 A In bod gebracht op 4500. Afgemijnd met 600. 7. Het perceel tuingrond, liggende naast en achter de perceelen 5 en 6. groot 1.50 H A. Ir. bod gebracht op 7600. Niet afgemijnd. Daarna werd de combinatie 6 en 7 afgemijnd, in bod staande op 12.700. met 100. Hierng h$d de aleeheele afslag plaats van de combinatie 5. 6 en 7. In bod staande op 17.800 Kooper werd de heer Corstiaan de Koning, te Leidschendam voor 19.200. BURGERLIJKE STAND. GEHUWD: Wilhelmus Johannes Schmitz 32 jaar, stoffeerder. Veurscheweg 178 cn Maria Josina Wolff, 24 jaar. zonder beroep. Veursche- 74 •VERLEDEN: F. A. van Wulpen. 86 jaar, zender beroep, weduwe van C. Bout. Burge meester de Kempenaersstraat 5, alhier. VEELZIJDIGE PROBLEMEN EISCHEN UITVOERIG OVERLEG In Gemeentebestuur, het maandschrift van de Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten, komt een vijftal artikelen voor over den wederopbouw en verschillende vraagstukken, welke daarmede ten nauwste samenhangen. In de eerste plaats is opgenomen een publi catie van de hand van dr. ir. J. A. Ringers, den regeeringscommissaris voor den weder opbouw. Een uiteenzetting van dr. ir. J. A. Ringers De heer Ringers begint met vast te stellen, dat nu het verkeer voor zoover mogelijk is hersteld binnen onze landsgrenzen en de on derwaterzettingen zijn drooggelegd, het regee- ringscommissariaat nog voornamelijk als op dracht heeft, den wederopbouw van steden, dorpen en gebouwen en al hetgeen daarmede samenhangt. De vraag, die zich daarbij onmiddellijk heeft voorgedaan, was of een afzonderlijke dienst voor den wederopbouw moest worden ingesteld dan wel of gebruik zou kunnen worden ge maakt van de bestaande overheidsdiensten. De laatste weg is gekozen. Daarbij is overwogen „dat Nederland een uitstekend geadministreerd land is en dat het voor elk onderwerp van overheidszorg goed geoutilleerde diensten be zit. Vele van deze diensten bewegen zich regel matig op hetzelfde gebied als waarop een dienst voor den wederopbouw zou hebben gewerkt Wanneer men een dienst voor den wederop bouw schiep en deze zou, naar wij hopen, over eenige jaren weer worden opgeheven, zou men een groot apparaat moeten stukslaan en de menschen die daarbij aangesteld waren weer werkloos moeten maken, terwijl gedurende den tijd van het bestaan van het regeeringscommis- seriaat andere diensten óf een slepend be staan zouden hebben geleid óf het werk van het regeeringscommissariaat zouden heb ben gedupliceerd". Bij den wederopbouw onderscheidt ir. Rin gers dan vier onderwerpen, welke hij vervol gens behandelt. De techniek. woestingen in vele gemeenten de mogelijkheid hebben geschapen óm, nu vele verkeersobsta kels tevens zijn verdwenen, betere plannen tot uitvoering te brengen dan tot dusverre mogelijk is geweest Het regeeringscommissariaat werkt nu samen met deskundigen op het gebied van stedebouw en het ontwerpen van streekplan nen om van goede plannen verzekerd te kun nen zijn. De heer Ringers wijst dan op de verschillen de problemen, welke zich bij de uitvoering voor kunen doen. „Wanneer een nauw ge bouwde stad of dorpskom is verwoest, acht ieder het vanzelfsprekend, dat het nieuwe plan ruimer zal zijn uitgelegd en dit het moderne verkeer beter zal doorlaten. Maar dat heeft het gevolg, dat de vroegere bewoner niet altijd op zijn oude plaats kan herbouwen. Men moet dus tot een soort ruilverkaveling komen en diep ingrijpen in het privaatbezit van terreinen. Het gevolg hiervan is, dat in vele plaatsen het verwoeste deel van stad of dorp moet worden onteigend. Daarna moet met den onteigende worden overlegd, waar en hoe hij zal mogen opbouwen". Voorts wordt er dan op gewezen, dat zij, die schade hebben geleden, alleen een moreel recht op tegemoetkoming in de schade kun nen doen gelden, maar dat daartegenover de gemeenschap aan die tegemoetkoming ook zekere voorwaarden kan verbinden. Als zoo danig noemt ir. Ringers een voorwaarde voor wederopbouw alsmede opbouw op een door den regeeringscommissaris aan te wijzen plaats. „Het ligt in het voornemen om bij de aan wijzingen der perceelen overleg te plegen met de eigenaars, waarbij het kan voorkomen, dat deze liever niet in hun oude gemeente, maar op een andere plaats in Nederland her bouwen. Voor al deze gevallen moeten regelingen worden getroffen, waaraan nog wordt gewerkt en waarvoor nog menig over leg noodig is". Verder zegt de heer Ringers over dit onder werp dan nog o.m. het volgende: „Tengevolge van den nieuwen uitleg der verwoeste gebieden zullen grootere vlakken aan straten en pleinen moeten worden aan gelegd, dan voor de verwoesting der plaatsen aanwezig was. Men kan deze bezwaarlijk ten laste van den wederopbouw brengen, maar zij moeten worden gebracht ten laste van die gemeenten, welke hun stratenplannen wenschen te verbeteren. Dit zal er toe leiden, dat de gemeenten niet meer vragen dan beslist noodzakelijk is. „De financiering van dezen nieuwen uit leg zal voor vele gemeenten moeilijkheden met zich brengen, welke voor elk geval afzonderlijk zullen moeten worden onder zocht en welke in overleg met rijk en ge meente moeten worden opgelost. Men denke b.v. aan de gemeente Rotterdam, waar de directeur van den gemeentelijken technischen dienst, ir. W. G. Witteveen, een nieuw stratenplan voor de gemeente uitwerkt, waar bij tevens een nieuw rioleeringssysteem noodig zal zijn en waarbij ook gas-, water-, electrische- en telefoonleidingen een nieuwe plaats onder den grond moeten vinden. Ook deze moeilijkheden zullen natuurlijk een be perking aan den nieuwen uitleg opleggen. „Met het stratenplan alleen is men er niet De moderne stedenbouwkundige weet, dat in het stratenplan tevens moeten worden op genomen de omraming der bouwblokken en de voorziening der stad met groene gordels. In een moderne stad moet licht en lucht kunnen toetreden en zij moet aangenaam zijn voor het oog". Na nog eenige beschouwingen te hebben ge wijd aan de financieele zijae van het vraag stuk, behandelt ir. Ringers het onderwerp: de materiaaloeconomie. „De miierUaloeconomie" Hij wijst er daarbij op. dat op dit oogenblik vele materialen schaarsch zijn en dat deze daarom slechts gebruikt moeten worden voor werkelijk belangrijke doeleinden. Daarvoor is noodig het opstellen van een bouwprogramma, waarin de te ondernemen werken in volgorde van belangrijkheid worden geplaatst Ook is de bepaling gemaakt dat voor alle normale werken een vergunning van den regeerings commissaris noodig is en voorts was noodig dadelijk te registreeren wat op dit oogenblik aan werken in uitvoering is teneinde na te gaan of het gewenscht is, onder handen zijnde werken of werken, die juist waren begonnen, stop te zetten of te verbieden. „Bij de beslissing trad naast het materialen- vraagstuk ook het sociale vraagstuk op den voorgrond. Men mocht het bouwbedrijf in Nederland niet plotseling stopzetten en men had hoop, dat het daarna ook niet noodig zou zijn. Van de groote hoeveelheden werken, welke onderhanden waren, geschat op een waarde van 240.000.000, kreeg 95 pet. vergun ning om voortgezet te worden. Doch daarmede is ook een groot gat geslagen in den materiaal- voorraad van Nederland. „Wel blijft nog genoeg over om op beschei den schaal met wederopbouw te beginnen, maar het staat wel vast, dat, wanneer import van bouwmaterialen bezwaren blijft onder vinden. de wederopbouw zeer bemoeilijkt zal Een ander artikel is i dr. J. E. de Quay. i de hand v Prof. dr. J. E. de Quay over: De wederopbouw van den arbeid Prof. de Quay aan betoogt, dal wederopbouw van den arbeid geen nieuw probleem is, dat tengevolge van de oorlogsomstandigheden zou zijn ontstaan. Deze was reeds jarenlang bezig en mede onder den invloed der werkloosheid ontwikkelden zich de voorwaarden tot het ont staan van een nieuw begrip van den arbeid als maatschappelijk goed. Er is een herwaardee ring van den arbeid gekomen. „Wat toch in tijden van welvaart meer als een noodwendig te dragen meer of minder groot complex van lasten, dan als een lust en maatschappelijk „goed" werd aanvaard, wordt nu een oegee- renswaardig iets. naar het bereiken waarvan ieder met al zijn krachten streeft". Verder zegt prof. de Quay hierover dan ,J)e bezinning op de beieekenis, welke de arbeid voor individu en gemeenschap heeft, leidt tot de conclusie, dat een sociale politiek, deel uitmakende der moreele doelstelling van den staat zelve, het geestelijke zoowel als het stoffelijke welzijn zoowel van enkelinj als van de uit verbondenheid der individuen ontstane gemeenschap, zich noodwendig moe', ontwik kelen -rondom den arbeid als middelpunt en centrale factor". De schrijver wijst er op, dat de o»k in ons land de op de overschatting van hit oeco.no- mische element in den arbeid gebaeerde op vatting. als zou de arbeid als maatjchappelijk goed niet meer zijn dan een artikel dat naast andere waren ter markt wordt gebncht, reeds sedert lang Is verbannen. Bij den arleid gelden thans in het algemeen niet meer le machts verhoudingen. ..Niet langer word; ook om oeconomische redenen, dit standpuit met de „ijzeren" wet van vraag cn aanbid gerecht vaardigd. Steeds sterker breekt zich de over tuiging baan, dat de door individu en gemeen schap aan den arbeid verschuldigde eerbied een waardeering medebrengt van dit zó> nauw met de geheele menschelijke persoonlijkheid samen hangende, zóó diep in het geheele maatschap pelijke leven ingrijpende „goed", welke uitgaat van de beschouwing van het totale „arbeids begrip" en daaronder dus begrijpt alle functies welke aan dien arbeid eigen zijn. In het bij zonder wordt onderkend en erkend, dat op grond van zijn wezenlijke beteekenis voor indi vidu en gemeenschap, onmogelijk het in den arbeid gelegen sociale element van het oecono mische kan worden losgemaakt, zonder schade op het ééne èn op het andere terrein en daar mede dat de waarde van den arbeid ook buiten „het oeconomische" is gelegen". Deze herwaardeering concentreert zich dan volgens prof. de Quay in twee elkander aan vullende begrippen- arbeid als recht en arbeid als plicht. Voor het oeconomische, het lichame lijke en geestelijke welzijn der individuen ziet men den arbeid als recht, en men beschouwt hem ook als een plicht van den enkeling tegen over zichzelve cn anderen. Tenslotte wordt arbeid ook als cultureele factor beschouwd, „waardoor krachtens de verbondenheid in dit gemeenschappelijke goed de voorwaarden worden geschapen tot een werkelijk en bewust gewild gemeenschapsleven." Voorts betoogt prof. de Quay nog dat weder opbouw van den arbeid ook beteekent weder opbouw van de arbeidsgelegenheid. „Het is mijn vaste overtuiging, da™ het werk der over heid op dit veelomvattende en moeilijke terrein slechts dan vruchtbaar kan zijn, indien dit ge schiedt op de basis van een bewuste en hechte saamhoorlgheid en met den vasten wil van het geheele volk om een ieder werk te geven". En verder zegt de schrijver hierover: „Ook hier zal moeten worden gehandeld in de overtui ging, dat het algemeene praevalent boven het bijzondere en dat, niet name, ook met opoffe ring van ecnig bedrijfs-oeconomisch belang, het algemeene oeconomische en sociale belang door ieder primair zal behooren te worden gediend." Als een van de voornaamste factoren ziet prof. de Quay dan het bevorderen der arbeids intensiviteit in de verschillende bedrijfstakken. Ook bij de werkverschaffing zullen in de eerste plaats die objecten in aanmerking moeten ko men. welke „een groot gehalte aan arbeids intensiviteit bezitten." Vervolgens wordt behandeld het vraagstuk van; de juiste man op de juiste plaats. Daarvan zegt de schrijver o.m.: „Snelle en juiste oplossing der ongelijkheden welke de schommelingen in de bedrijvigheid der onderscheiden ondernemingsgroepen in de verhouding tusschen arbeidsgelegenheid en ar beidskrachten teweeg brengen, snelle bemid deling van het eene naar het andere bedrijf, van de eene naar de andere bedrijfsgroep, aanpassing van het beschikbare aan hei noodige, omvorming van het overtollige tot het bruikbare, zijn postulaten van een effec tieve bestrijding van de werkloosheid, en in het algemeen van een soepel verloopen van het arbeidsproces. Verschuivingen in de arbeidsge legenheid zullen gemakkelijk en snel moeten kunnen worden opgevangen door aanvulling van tekorten c.q. overplaatsing van surplussen. De totale arbeidskracht moet derhalve gemak kelijk zijn te hanteeren, zij moet mobiel zijn en gelegenheid bieden zekere capaciteit in deze of gene lichting uit te breiden of uit te bui gen. Daartoe zal herscholing c.q. omscholing, indien noodig. op groote schaal moeten geschie den, doch vooral ook zal reeds bij de opleiding van nieuwe arbeidskrachten nauwe aanslui ting en overleg met het bedrijfsleven moeten plaats vinden." En voorts: „Een centrale instantie voor de beoordeeling der totale werkgelegenheid en de hanteering der totale arbeidskracht In breeder zin. arbeids bemiddeling in grootcr verband, de invoering van een daartoe strekkend gemakkelijk han teerbaar instrument als een arbeldsboekje. samenkoppeling van bemiddeling, beroepskeuze en vakopleiding, uitbreiding van het leerling stelsel zijn de voor de hand liggende conclu sies uit de overweging van de vorenstaande eischen." Tenslotte bespreekt prof. de Quay dan nog de noodzakelijkheid van regeling der arbeidsvoor waarden, waarbij de overheid bemiddelend per! WELKE BONN BROOD: Vaii 26 Augustus t/ tember geven de met 3 ge bonnen van het broodbonbo op het koopen van 2500 gt brood of 2000 gram ander b bonnen blijven tot en met 5 geldig. Bon 2 is nog tot i Augustus geldig. THEE OF KOFFIE: Bon S3 distributieboekje). Geldig en met 30 Augustus, recht g H pond koffie of li ons thi BLOEM OF BAKMEEL: Bon meen distributieboekje). Geld met 6 September, recht gevt ons tarwebloem, of tarwemeel, bloem, of roggemeel, of zelfrij meel of boekweitmeel. Averte Het schi, n begins (algemeen dilNen van Woubrugge JASSENDIEFSTAL De heer W. te Hoogmade deed aangifte bij de politie dat zijn regenjas van zijn rijwiel was ontvreemd. Hij had het rijwiel des avonds voor een verlofslokaal buiten laten staan en bij vertrek miste hij zijn jas. GEEN ONVERLICHTE RIJWIELEN Ondanks de vele waarschuwingen rijden er des avonds na zonsondergang nog onverlichte rijwielen, hetgeen voor de andere weggebrui kers gevaarlijk is. In het vervolg zal de politie hiertegen verbaliseerend optreden, waarmede reeds een aanvang is gemaakt. Zoeterwor.de BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: A. P Vermeulen geb. Zand- tergen, d. M. G. Tijssen geb. Koot. d. C. H v. d. Poel geb. Hoeks. z. H. G. Ver- steegen geb. de Groot, z. Th. P. van S'.cijn- Gljlswijk. d J. A Niekerk-de Haas, d. ONDERTROUWD: A. W. Zwetsloot en I Boks. J. Pardon en A. W. v. Rooijen. F Sieverding en M. v Bennekom. J. v. Leeuwe en P. M. v. d. Hoeven. Haar werk .hij d« militaire hulpdiensten De Zwitsersche vrouwen staan, zooals men weet, op het stuk van staatsburgerschap^- rechten nog steeds verre bij den man ten achter en het ziet er niet naar uit, dat Zwit serland bijv spoedig tot een algemeene in voering van het Vrouwenkiesrecht zal over gaan. Dit bleek weer een paar maanden ge leden in het Geneefsche kantonile parlement, toen een sociaal-democratisch voorstel ten gunste van het vrouwenstemrecht in het kanton Genève slechts bij enkele leden der burgerlijke meerderheid instemming vond. Daarentegen hebben de vrouwen sinds bet uitbreken van den oorlog in ruime mate de gelegenheid gehad zich door nieuwe arbeids- verrichtingen ook in het neutrale Zwitser land verdienstelijk voor de volksgemeenschap te maken. Te zijner tijd vermeldde ik reeds, hoe het legercommando tot de Zwitsersche vrouwen de aansporing had gericht zich vrijwillig voor den militairen vrouwelijken hulpdienst aan te melden. Zeer vele vrouwen, die geen moederplichten thuis te vervullen hebben en geen vast beroep uitoefenen, hebben aan deze roepstem gevolg gegeven. Velen barer moesten tot haar groote teleur stelling worden afgewezen, omdat zij niet geacht konden worden in staat te zullen zijn den vrij zwaren arbeid in militairen hulp dienst goed en zonder schade voor haar ge zondheid te vervullen. De goedgekeurden hebben zich vol toewij ding van haar verplichtingen in het Zwitser sche leger gekweten en een gedeelte van haar is ondanks de gedeeltelijke demobilisatie ook thans nog in den militairen hulpdienst werk zaam. De regeering en de legerleiding heb ben zich daarbij met groote beslistheid aan hun besluit gehouden de vrouwen alleen voor vreedzame militaire hulpdiensten te gebrui ken: roode kruis-diensten en werkzaamheden in administratie, als telefoniste, in de keuken, in de kleermakerswerkplaatsen, enz. Van eenige oefening der vrouwen der militaire hulpdiensten in het gebruik van wapenen heeft de legerleiding in overeenstemming met de regeering niet willen weten. De aandrang, die van eenige vrouwen zelf was uitgegaan, om haar in staat te stellen schietcursussen te volgen, is beslist van de hand gewezen. Ondanks de toewijding is het in de prac- tijk toch wel gebleken, dat menige vrouw meer moeite had dan de meeste jonge man nen om zich geheel aan de eischen van den militairen dienst aan te passen. Het besef, dat men, eenmaal deel van het leger uitma kend, dan ook alle persoonlijke gemakken, wenschen en eigenaardigheden geheel en al ter zijde moet stellen, was bij menige wouw die zich vol geestdrift vrijwillig had aanger meld, in den aanvang nog niet krachtig ge noeg aanwezig. Het viel velen bovendien moeilijker dan den jongen recruten een geest van werkelijke kameraadschap ten opzichte van hun collega's te bezitten. Het valt den vrouwen blijkbaar moeilijker haar eigen per soonlijkheid in den dienst geheel uit te scha kelen. En al zijn velen ook van meening, dat de vrouw ten onrechte ervan pleegt beschul digd te worden veel babbelachtiger dan de man te zijn, in dit geval schijnt voor deze klacht wel eenige grond te hebben bestaan. Het kostte menige vrouw blilkbaar heel veel moeite zich strikt aan het bevel te houden hoegenaamd niets te vertellen van hetgeen in het leger gebeurde. De wensch zich vooi haar omgeving buiten het leger interessant te maken deed de vrouwen wel eens tegen haai zwijgplicht zondigen. Het „al doende leert men" heeft intusschen ook voor de vrouwelijke hulpdiensten in het leger gegolden. Na de eerste moeilijke weken hebben de Zwitserscne vrouwen zich in het leger toch goed aan de eischen, die men aan iedereen, die het leger dient, moet stellen, we ten aan te passen. In het bijzonder heeft men het weten te waardeeren, dat de vrouwen in de militaire hulpdiensten haar beste vrouwe lijke eigenschappen hebben hoog gehouden en niet ernaar gestreefd hebben zekere uiterlijke militaire omgangsvormen aan te nemen, die aan vrouwen zouden hebben misstaan. De vrouwen zijn erin geslaagd onder de soldaten den eerbied voor de vrouw in stand te hou den, ook waar de vrouw voor ben een mili taire kameraad geworden was. Ondanks de behoefte der legerleiding aan een zoo groot mogelijk aantal vrouwelijke vrijwilligsters voor den militairen hulpdienst, opdat daardoor een groot aantal mannelijke soldaten voor den zuiver militairen dienst aan het front zou kunnen worden vrij gemaakt, heeft zij zich steeds, evenals de regeering op het standpunt gesteld, dat vrouwen met een vasten werkkring in het burgerlijke leven zich evenmin zouden moeten aanmelden als vrouwen, die thuis kinderen te verzorgen heb ben. Het oeconomische leven van het land moest door de militaire diensten zoo min mogelijk worden ontwricht In het burgerleven Het aantal in het burgerlijke leven een oeconomischen post vervullende vrouwen, die dus van zelf niet voor militaire hulpdiensten in aanmerking kwamen, is tijdens de mobili satie voortdurend toegenomen. Heel wat werkzaamheden, voorheen in den handel en de industrie door mannen vervuld, zijn tijdens de algemeene mobilisatie door vrouwen waargenomen. Vooral in de wapenfabrieken is het aantal vrouwen belangrijk gestegen; in één dezer Is het aantal vrouwen van 109 bij het begin van den herfst 1939 tot 780 in het voorjaar 1940 toegenomen. Ook in de zaken voor heerenkleeding is het aantal vrou welijke bedienden aanzienlijk vermeerderd Een geheel nieuw arbeidsgebied opende zich ook in Zwitserland voor de vrouwen door haar tijdelijke aanstelling als brigvenbestel- Bter, taxl-chauffeuse en tram-conductrice. In al deze nieuwe betrekkingen hebben de Zwitsersche vrouwen tevredenstellend ge werkt, na vooraf een grootendeels theoreti- schen oefentijd van eenige weken te hebben doorgemaakt. Dat het echter niet steeds gemakkelijk was de theoretische kennis in oe praktijk goed toe te passen, heeft menigeen later erkend, daarbij niet verzwijgend welke angsten zit vooral in de eerste dagen dei- praktijk moest doorstaan, voordat zij met eenige zekerheid gevoelde tegen de nieuwe taak W zijn opgewassen. Een interessant symptoom van de al te groote beklemdheid, waarmede b.v. de tram-conductrices haar dienst vervulden, was, dat zij bfj alle gespan nen aandacht, die zij noodig hadden om at biljetten af te geven en ie controleeren, niet nog bovendien belangstelling voor de gezich ten der reizigers konden hebben. Verschil lende personen, die regelmatig een bepaalde tramlijn bereden, verbaasden zich over het onderscheid tusschen de mannelijke en de vrouwelijke conducteurs met betrekking tot de snelle herkenning van reizigers. Dit onder scheid is bezwaarlijk aan een slechter geheu gen bij de vrouwen toe te schrijven en zaJ weJ voor rekening van de al te groote concentratie der vrouwen op haar nood zakelijke dienstverrichtingen moeten worden geschreven. Een welverdiende eering van den Zwitser- SUIKER: Bon 6 boekje). Geldig tot en met 30 ri a^e recht gevende op één kg sulkt ijk volks Van 15 t/m. 30 Augustus k a;t en inlevering van bon 74 van I meen distributieboekje het ei foe&G1 soen van VA kg suiker worden meernu t belede PETROLEUM: Petroleumzegel rten wa 5", voor hen, die over geen ihQ__ m. kookgelegenheid beschikken, tnans petroleum. Geldig van 12 Aug staatki en met 8 September, recht get oderne i 2 liter petroleum. cht der Bon Periode 4" is ongeldig ,mjerp BOTEH. MARGARINE EN V lhans 24 Augustus t/m. 18 October g orden. van de met 05 t/m. 12 genu en plaal bonnen van de boterkaart rech «,tpn Wl koopen van 250 gram boter. De met 05, 06 en 07 genummei ieiden nen geven elk recht op het koo elukkig een half pond margarine of gen er pond boter. voor De met 08 genummerde bon net op het koopen van een hal) n ar- smolten spijsvet of een half pun ifeel er De met 09, 10, 11 en 12 genu let Oc! bonnen der vetkaart geven ge ov het genoemde tijdvak elk recht koopen van 250 gram boter, op i gerel°' waarvan een reductie van 10 t immer 1 250 gram zal worden verleend stigden. miniteller». .verzoen GRUTTERSWAREN: Bon 14 li nadrl distributieboekjeGeldig van it „deze tot eu met 6 September, recht (fetracht 1 op 250 gram rijst of rüstemeel o )vatting' bloem. Bon 27 (algemeen distributie! Geldig van 12 Aug. tot en metflTOerziji recht gevende op 250 gram haïgrotpen havervlokken, gort of gruttenx ,he\Evai Bon 105 (algemeen distributiel[w Geldig ran 22 Juli tot en me tember, recht gevende op lOt maïzena, grlesmeel of pudding of puddingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot '«€Ujten bepalen dag een pakje maïzena n T inhoud van 225 gram verkriige ciale fabrieksv er pakking). Letterl in dit Bon ilO (algemeen distributmbo et Geldig van 22 Juli tot en met II tember, elk recht gevende op 100 1 macaroni, vermicelli of spaghetti Gfjre< LEVERTflAAN. Mag slechts afgeleverd, op recept van tegen overgave van een, door Nederland gevestigden arts, afgt bon. Een grootere hoeveelhell 200 cc per hoofd en per week Wen te «ïaats irijft. >nst di agen v licht lever meer uitschrijven dan noodig \t 2 weken; voor meer personen -.-„„o dan, gezin kan met één bon wordti ui) lev staan. Voor het verstrekken van christeli traan moeten goede medische gt n,en" z be',aan- md aa: )iiiiiiiiiiniuiiuiimaiiiimimimi"iiiiiiiiiiiiim!uiiiiiiiiiiii!iiiiiiii.*ii« dien? ristend schen vrouwenarbeid in crisistijd (en te vrouwen op 1 Augustus ten deel Sinds enkele jaren is het te Ber andere steden gebruikelijk, dat d« erspre Zwitsers, die in het afgeloopen j ïgedui twintigste levensjaar volbracht en i óerlar de politieke staatsburgerschapsrech y kregen hebben, op den avond van serschen nationalen feestdag bü de Lroa vaderlandlievende betooging plecr et ons den burgemeester der stad als jong rtijd burgers welkom geheeten worden er het oorkonde over het burgerschap hui f meente verkrijgen. Voor liet eerst jaar in de Zwitsersche hoofdstad ook vrouwen, die haar 2 Jste jaar volbracht men, to' deze plechtigheid uitgenoodigd. D meester van Bern verklaarde daari deze uitnoodiging aan de jonge burgeressen, ofschoon haar politieke daardoor natuurlijk niet vermeerdei den, beschouwd moet worden als een ning en bescheiden eering van de be hulpvaardige en dappere Zwitsersche Financieel Nieuwi DE LEIPZIGER MESSE !t Op het g Vij g< er da Inige eleidi ilingi eilba Gisteren geëindigd; groote omsetten met het buitenland. Gisteren is de Leipziger herfstme sloten. Volgens het D.N.B. is de Mes een; succes geweest, zoowel wat het aan eloot zoekers als de afgesloten transacties I geliik voor vele artikelen waren de omzetten eJeg( dan tijdens de voorjaarsmespe van J zoowel voor Duitsche als voor buiten la rekening. De groote kooplust van het laai land was een typisch verschijnsel op jlf juist geëindigde Messe. t de tie ke ieke De Belgische kolenproduel nne Voortgaande verbetering. In aansluiting aan het bericht in on [je \- avondblad omtrent de steenkolenpri w in België, seint het D.N.B. ons th Brussel, dat in de periode van 4 tot de productie met 112,000 ton is geste in vergelijking met de voorafgaande twee J toen zij, volgens het bericht van onzen ult pondent te Brussel, 772,000 ton bedroeg De productie beloopt thans 72,8 pet. normale begin 1940. In het kolenbekk Da Mons werd zelfs een percentage van van de normale winning bereikt. Do .Ze herstel van de water- en spoorwegen i goede voorziening van België met worden verzekerd. r'g". 'g i dat hi< lecl Roemeen8che petroleumprod» at De Roemeensche petroleumprodudie eerste halfjaar 1940 bedroeg 3.051 m nis ton tegen 3.099 millioen ton in het -v-"' komstige tijdvak van 1039. ^oeci De Astra Romana staat met 623,654 de spits. Dan volgen de Romana-Am< met 402,520 ton. de Concordia met ton, de Steaua Romana met 354,496 de Colombia met 321,357 ton.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 6