VRIJDAG 30 AUGUSTUS 1940 1G jOAUC De Hongaarsch-Roemeensche kwestie te Weenen Pe gedelegeerden aangekomen De Hongaarsche minister van buitenland sche zaken graaf Csaky is gistermorgen om TO uur met een staf van deskundigen op het Oosterstation te Weenen aangekomen. Met hem is ook de Hongaarsche minister-presi dent Paul Teleki meegekomen, die als waar nemer bij de besprekingen te Weenen tegen woordig zal zijn. Zij werden op het station door den rijksminister van buitenlandsche raken von Ribbentrop verwelkomd. In het gezelschap van graaf Csaky bevon den zich o.a. de staatssecretaris voor de min- derhedenkwesties Pataky en de perschef van het ministerie van buitenlandsche zaken Ullein-Revickzky, De Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz schrijft: Kenmerkend voor de Europeesche politiek van Parijs en Londen was vooral de niets ont ziende sluwheid waarmede htm diplomatie steeds weer de ontevredenheid en de rivaliteit onder de Europeesche volkeren aanwakkerde, teneinde door het uitspelen van de verschil lende landen de hegemonie in dit gebied te waarborgen. Daarentegen achten Duitschland en Italië, die nu eenmaal onafscheidelijk met het Europeesche werelddeel verbonden zijn het als een noodzakelijkheid, dat met dit on waardige en noodlottige stelsel definitief ge broken wordt. Het is niet voldoende alleen de schadelijke Invloeden der Westelijke mogendheden in deze gebieden weg te nemen, die zich aldaar in den vorm van voortdurende intriges verspreid hebben. Naast deze noodlottige invloeden zijn het maar al te dikwijls de gekweekte verhou dingen niet in de laatste plaats van terri-, torialen aard geweest, die in haar huldigen vorm een keer ten goede verhinderen. Niettemin, zoo vervolgt de Korrespondenz, was het in dezen oorlog als zoodanig niet mogelijk in alle hoeken en uiteinden van Europa het mes te zetten, het ongezonde weg te snijden en in plaats daarvan de door de natuur gegeven oplossingen te brengen. Dit is vooral van betrekking op Zuidoost-Europa, dat thans volgens de wetten van gerechtigheid en verstand zijn inwendige rust en zijn natuur lijk kenmerk zal krijgen. Voor het verantwoordelijkheidsgevoel van de spilmogendheden was het vanzelfsprekend, dat de ontwikkeling naar betere en gezondere toestanden door niets mocht worden vertraagd en zeker niet door het feit, dat Engeland zijn kansloozen strijd tegen Europa voortzet. Van daar het initiatief tot de besprekingen te Munchen, Salzburg en Rome, die aanleiding moesten worden voor de regeeringen van Hongarije, Bulgarije en Roemenië, het con flict onder elkaar door wederzijdsch loyaal begrip te begraven. Terwijl het in den Bulgaarsch - Roemeen- 6chen sector spoedig gelukte den grondslag voor een overeenkomst te vinden, welke met de eischen van gerech tigheid overeenkwam, hebben de onderhan delingen tusschen Roe menië en Hongarije tot dusver niet er toe ge leid zelfs ook maar het punt van uitgang voor een accoord te vinden. Het moest daarom in den geest der kalmee- rende politiek van de spilmogendheden lig gen, een verscherping van den toestand te voorkomen en niets na te laten, wat tot een oplossing van dé han gende vraagstukken kon bijdragen. De Roemeensche en de Hongaarsche vertegen woordigers In de Roe meeniche Donauhaven- stad Turnu Severln ter bespreking van het Zeven- burgsche vraagstuk. Zoo als men weet, worden deze besprekingen, na eerst te zijn afgebroken, te Weenen voortgezet. Links minister Andre Hory en rechts Valer Pop, resp. hoofd van de Hon gaarsche en van de Roe- meensohe delegatie. (Foto Ass. Press.) Afzonderlijk overleg met de Hongaarsche en Roemeensche gedelegeerden Het doel: Mogelijkheden van toenadering aan het licht te brengen Officieel is te Weenen medegedeeld: De ministers van buitenlandsche zaken der mogendheden van de spil, Von Ribbentrop en graaf Ciano, hebben gister ochtend besprekingen gevoerd met den Hongaarschen minister-president, graaf Teleki, en den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky. In den namiddag zijn de besprekingen met den Roemeenschen minister van buitenlandsche zaken, Manoilescu, begon nen. Deze laatste besprekingen, aldus meldt het D.N.B., hébben ongeveer ander half uur geduurd. Zij waren na vijven geëindigd. Manoilescu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, was gistermiddag om 1 uur met de hem vergezellende heeren te Weenen. aangekomen om aan de conferentie aldaar deel te nemen. De Roemeensche dele gatie werd door rijksminister Von Ribbentrop ontvangen. Ter verwelkoming was aan het station aanwezig de rijksstadhouder Baldur von Schirach met leidende figuren van staat, partij en weermacht. Na het insjrpcteeren van de eere-compagnie begeleidde de rijksminister van buitenlandsche zaken de Roemeensche gasten naar het Grand Hotel. De besprekingen begonnen Van semi-officieele zijde wordt uit Weeflèn gemeld: Naar men uit kringen van de aan de confe rentie te Weenen deelnemende delegaties ver neemt, zijn gisteren in het Hotel Imperial kort na aankomst van de Hongaarsche delegatie de eerste besprekingen tusschen de ministers v; buitenlandsche zaken van Duitschland, Italië en Hongarije begonnen. Over het besprokene zijn geen berichten be schikbaar, doch het is bekend, dat Duitsch land en Italië het als een gemeenschappelijk belang beschouwen, in Zuid-Oost-Europa een toestand verwezenlijkt te zien, die op den duur vrede, rust en stabiliteit waarborgt. Hoewel de onderhandelingen tusschen Bul garije en Roemenië, waartoe de mogendheden van de spil indertijd den stoot hebben ge geven, de hoop rechtvaardigen, dat een vooj beide partijen bevredigende regeling der tus schen beide staten hangende kwesties bereikt wordt, hebben naar men weet de Hongaarsch- Roemeensche onderhandelingen zulke n lijke vraagstukken opgeworpen, dat aan oplos sing er van in tweezijdige besprekingen niet meer gedacht kan worden. Duitschland en Italië staan, naar in dit band vernomen wordt, op het standpunt, dat de juiste oplossing van deze problemen een bestanddeel van de nieuwe Europeesche orde ning van het geheel moet vormen. Het doel van de thans gevoerde besprekingen zal waarschijnlijk in de eerste plaats zijn aan het licht te brengen, welke mogelijkheden tot toenadering tusschen de standpunten van Hongarije en Roemenië aanwezig zijn. De besprekingen worden niet volgens een bepaald programma gevoerd en vinden voorloopig in het Hotel Imperial plaats. Of zij later verder gevoerd zullen worden in het slot Belvedere staat nog niet vast. „Een soort arbeidsconferentie" Gisteravond meldde het D.N.B. uit Weenen: De besprekingen van de ministers van buitenlandsche zaken van de mogendheden van de spil met de delegaties van Hongarije en Roemenië zijn voor vandaag geëindigd. Voor vandaag zullen dus, afgezien van zuiver normale recepties en persoonlijk con tact zoeken, wel geen besprekingen over de ter tafel zijnde problemen meer volgen. De besprekingen worden morgen voortge zet Of als plaats van bijeenkomst het Bel- vedere-paleis zal worden gekozen, staat nog niet vast De thans te Weenen gehouden besprekingen worden van toonaangevende zijde geken merkt als een soort arbeidsconferentie. Uiter lijk wordt dit reeds zichtbaar doordat geen vast program is opgesteld. Zuiver zakelijk gaat het er bij de besprekingen in de eerste plaats om een platform te vinden, vanwaar de verdere kansen op succes der onderhan delingen kunnen worden overzien. Door de ministers van buitenlandsche zaken van groot-Duitsohland en Italië zijn beiden delegaties talrijke nieuwe gezichts punten ter overweging voorgelegd. Doordat de mogendheden van de spil er eerlijk naar streven de beide betrokken partijen de vor mingsbeginselen van hun meer intieme levensruimte zelf te laten vinden, wordt het streven van Berlijn en Rome als mogend heden der ordening voor den nieuwen Euro pee schen opbouw ondubbelzinnig duidelijk om de betrokkenen niet het voorwerp te laten worden van een machtspolitiek, maar onder- werp van hun eigen levensvorming. Ifaliaansche commentaren De Italiaansche pers besteedt eveneens groote aandacht aan de bijeenkomst te Wee nen. De Messagero schrijft, dat de conferentie een stap vormt op den weg van die recht vaardige herzieningen, welke zullen leiden tot een nieuwe Europeesche orde. Daar de vredesverdragen, die uit den wereldoorlog zijn voortgekomen, in discussie zijn geraakt, was het onvermijdelijk de hangende kwesties tus schen Roemenië eenerzijds en Bulgarije en Hongarije aan den anderen kant te herzien. Terwijl de geschillen tusschen Roemenië en Bulgarije betreffende de Dobroedzja in hoofd zaak geregeld zijn, was het probleem betref fende Zevenbergen moeilijker op te lossen, voornamelijk wegens de verdeeling van de Hongaarsche en Roemeensche bevolkingen over dit grondgebied. De Messagero legt er eveneens den nadruk op, dat de tusschen- komst van de Italiaansche en Duitsche ministers van buitenlandsche zaken geen arbitrage beteekent in den waren zin van het woord en nog veel minder een druk van de zijde der spilmogendheden. Het is een vriend schappelijke uitnoodiging tot de beide belang hebbende partijen om de te Turnu Severin afgebroken besprekingen te hervatten, waar aan Ciano en van Ribbentrop zullen deelne men in het gemeenschappelijke belang, d.w.z. in het belang van de orde en het evenwicht Italiaansche bombardementen boven het Suezkanaal Communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier In weermachtsbericht no. 83 deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: Onze luchtformaties hebben de vlootbasis van Alexandrië gebombardeerd en ondanks de ongunstige weersgesteldheid geruimen tijd boven het Suezkanaal gevlogen tusschen Port Said en Ismailia, en bommen geworpen op de noordelijke uitmonding van het kanaal, alsmede op de landengte van Alcantara, waar de spoorlijn welke Egypte met Palestine verbindt, over het Kanaal loopt. In Oost-AIrika hebben Dubats het Engel- sche fort Polignac bezet in de buurt van het Rudolfmeer. Luchtformaties hebben het spoorwegstation van Kbasbm el Chirba (Soe dan) gebombardeerd alsmede de vliegvelden van Wayr en van Carissa (Kenya). Op de grens van de Soedan en Eritrea heeft een Engelsch detachement met eenige geblindeerde auto's gepoogd een aanval op ons gebied te ondernemen. De vijand, die na bij de bron van Adarde door een van onze afdeelingen, versterkt met Askari's, werd aangevallen, werd tegengehouden en na een zwaren strijd verdreven. De vijand heeft op vrachtauto's tal van gewonden kunnen meenemen, doch moest op het slagveld behalve een tiental dooden (Australiërs) een hoeveelheid machinegeweren en andere wapenen achterlaten. Wij hadden lichte verliezen. Een andere poging van sterke vijandelijke afdeelingen tegen onze post van Gallabat kon gemakkelijk door onze koloniale troepen van dat garnizoen worden verijdeld. Het Duitsche frontbericht Het frontbericht van het D.N.B. meldt: Terwijl de afdeelingen Duitsche gevechts vliegers op den voorgaanden dag hun actie tegen Britsche vliegvelden hadden geconcen treerd op de Westelijke verdedigingszone van Londen, waren de aanvallen van Woensdag gericht tegen een reeks vliegvelden ten Oosten en ten Noorden van de Britsche hoofdstad. Buitengewoon zwaar getroffen zijn, zooals het weermachtsbericht van 29 Augus tus meldt, de vliegvelden Southend en East- church, waar verscheidene rechtstreeksche» treffers op de vlieg luigloodsen en talrijke bominslagen op de vliegbasis en op onder komens geconstateerd konden worden. In het Noorden van Londen zijn in het begin van den nacht nog de vliegvelden van Hatfield en Hemswell met succes gebombardeerd. Andere aanvallen zijn volgens het weermachtbericht ondernomen op de havenwerken en de dok ken van Middlesborough, Theemshaven en Chatham en vooral op Liverpool en het naburige Birkenhead. De verwoestende uit werking der bommen juist hier aan den Mersey-mond, kon volledig worden bevestigd door Duitsche verkenners, die van verre de branden konden zien. Het zwaartepunt tegen de hevige aanvallen op het Britsche wapeningscentrum in het binnenland lag ditmaal op de lijn Sheffield BirminghamCoventry, terwijl meer aan de kust de vliegtuigfabrieken van Norwich doeltreffend gebombardeerd werden. Bij de gevechten, die zich in den loop van deze krijgshandelingen ontwikkelden, zijn 44 Britsche vliegtuigen en een versperrings ballon neergeschoten. Vijftien Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. Vijandelijke -vluchten boven havens aan de Fransche Kanaalkust hebben even weinig succes gehad als twee Britsche vluchten in de buurt van Hamburg. Ook bij de Leuna- fabriek hebben de vijandelijke vliegers geen noemenswaardige schade aangericht. Daaren tegen moet de gisterennacht herhaalde lucht aanval op Berlijn beschouwd worden als de eerste stelselmatige actie der Engelsch en tegen woonwijken. Verscheidene vliegtuigen wierpen brandbommen en explosieve bom men over bet stadgebied, troffen eenige woonhuizen en veroorzaakten hier en daar zolderbranden. Tien burgers werden gedood en 28 gewond, doch geconstateerd moet wor den, dat de slachtoffers uitsluitend personen zijn, die hebben nagelaten de schuilkelders op te zoeken. De luchtbeschermingsmaatrege len te Berlijn zijn bij dezen aanval in elk opzicht voldoende gebleken. Militaire objec ten zijn niet getroffen. Een der Britsche vliegtuigen is door het luchtdoelgeschut neer gehaald, voor het de stad bereikt had. Nederlandsch schip getorpedeerd Terwijl de Duitsche luchtmacht door het voortdurende mij nenleggen voor Engelsche havens en voor uitgestrekte deelen van de kust de Britsche scheepvaart steeds meer verliezen toebrengt, heeft, aldus het front bericht verder, ook de Duitsche marine haar aandeel in den handelsoorlog tegen Groot- Britannië. Een duikboot onder bevel van kapitein-luitenant Schepke meldt zoojuist, dat hij zeven gewapende vijandelijke vracht schepen met een gezamenlijken inhoud van 43,000 ton tot zinken heeft gebracht Dit bericht zegt voorts, dat vijf dezer schepen, die in een convooi voeren, door steeds her haalde aanvallen tot zinken werden gebracht Van denzelfden strijdgeest der Duitsche duikbootvloot getuigt het even kranige op treden van twee andere duikbooten, dat eerst nu bekend is geworden: passagiers van het 6792 ton metende Britsche m.s. New-Found- land van de Furness-lijn hebben bij aan komst verklaard, dat hun konvooi van onge veer 50 schepen op 16 Augustus op ongeveer 800 zeemijlen van de Engelsche kust hard nekkig is aangevallen door twee Duitsche duikbooten. De duikbooten slaagden er in, hoewel het konvooi zeer door Britsche oor logsschepen werd beschermd, vier groote schepen tot zinken te brengen, en wel twee Engelsche, een Nederlandsch en een Zweedsch. Een treffend bewijs voor de toenemende onveiligheid in de Britsche kon vooien. (Vervolg van de tweede kolom) in den Balkan op rechtvaardigen grondslag. Het is zeker, dat de nieuwe Europeesche orde, welke de spilmogendheden wenschen, voor de beide partijen de wederzijdsche opofferingen minder gevoelig zullen maken. In de Telegrafo is een correspondentie op genomen van den hoofdredacteur Ansaldo uit Weenen, waarin opgemerkt wordt, dat de standpunten, ingenomen door de Hongaarsche en Roemeensche regeeringen, een accoord tus schen beide partijen bijna on verwezenlijkbaar maken. Het natuurlijke belang van de spil mogendheden wat betreft den vrede in den Balkan maakt het overleg, dat vandaag te Weenen plaats vindt, noodzakelijk. Dit en alleen dit is de oorsprong van deze diploma tieke ontmoeting. De Italiaansche en Duitsche ministers van buitenlandsche zaken zullen geen enkele oplossing opleggen: in de koffers van beide ministers bevindt zich geen enkele kaart, waarop reeds de toekomstige grenzen van Hongarije en Roemenië zyn aangegeven. De beide betrokken partijen moeten deze vaststellen. Ciano en von Ribbentrop zullen slechts de noodzakelijkheid bevestigen, dat in het belang van de historische wenschelijkheid en de Europeesche verantwoordelijkheid Hon garije en Roemenië hun beginselen met elkaar in overeenstemming zullen moeten -brengen. Het Duitsche weermachtsbericht Het opperbevel van de Dultsoke weermacht deelde gisteren mede: Formaties gevechtsvliegers hebben gisteren (Woensdag) de vliegvelden van Eastchurch en Southend aan de monding van de Theems, alsmede de haven van Bognor-Regis aan de Engelsche zuidkust met goed gevolg aange vallen. In den nacht werden in versterkte mate de havenwerken van Liverpool, Car diff, Bristol, Middlesborough, Chatham en Thameshaven, alsmede wapenfabrieken in Sheffield, Norwioh en Coventry met bommen bestookt. Het leggen van mijnen uit de lucht in Britsche havens werd voortgezet. Op ver scheidene plaatsen kwam het tot luchtgevech ten, in het verloop waarvan 38 vijandelijke en 12 eigen vliegtuigen werden neergeschoten. Britsche vliegtuigen hebben des nachts stelselmatig woonwijken der Rijkshoofdstad aangevallen. Door brand- en brisantbommen werden talrijke burgers gedood of gewond; in verscheidene huizen werden zolderbranden en andere schade veroorzaakt. Een der aan vallende vijandelijke vliegtuigen werd door het afweergeschut neergehaald voor het het stadsgedeelte van Berlijn bereikt had. Ook deLeunafabriek was het doel van een Brit- schen aanval. De hier aangerichte schade is gering. Op verscheidene andere plaatsen in Midden- en West-Duitschland, die met bom men aangevallen werden, ontstond eveneens geen noemenswaardige schade. De vijand verloor gisteren in totaal 44 vliegtuigen en een versperringsballon; de eigen verliezen bedragen in totaal 15 vliegtuigen. Een duikboot onder commando van luite nant ter zee le klasse Schepke heeft zeven gewapende vijandelijke koopvaardijschepen, in totaal 43,000. b.r.t tot zinken gebracht, waarvan vijf uit een krachtig beschermd konvooi. De Engelsche luchtaanval op Berlijn Felle veroordeeling door de Duitsche pers De Berlijnsche avondbladen veroordeelen eenstemmig de Engelsche bomaanvallen op de burgerbevolking van Berlijn als „moord ..laffe schanddaad en vooropgezette manoeu vre van Churchill om de Duitsche bevolking te terroriseeren, aldus het D.N.B. De Engelsche vliegers, zoo schrijft de Ber liner Nachtausgabe, zijn op bevel van Chur- chül boven Berlijn verschenen om op de burgerbevolking op kleingeestige wijze wraak te nemen voor het feit. dat het oorlogs plan van de Britsche plutocratie mislukt en het Britsche eiland het tooneel van den krijg is geworden. In de Londensche pers zijn reeds meer artikelen verschenen, waarin ver langd werd, dat de Britsche luch:macht nu eindelijk „de burgerbevolking van Berlijn zou afslachten'De Engelscnen hebben in den afgelooper. nacht den Berlijners nogmaals een bewijs gegeven voor de juistheid van de steeds weer door het Duitsche publiek ver dedigde stelling, dat het voor her. niet aan komt op het bereiken van militaire doel witten. Zij willen eerder schrik onder de burgerbevolking verspreidden. Want daar, waar de bommen velen, aldus de Berliner Börsen-Zeitung, is in geen velden of wegen een object te vinden, dat ook maar bij benadering militair genoemd kin worden. Zooals in dergelijke gevallen, waarbij bom men boven groote Duitsche steden zijn uitge worpen, is de bedoeling overduidelijk. De burgerbevolking moet geterroriseerd worden, haar zenuwen moeten murw gemaakt worden laatste en laagste middel van een Enge land, dat nog wanhopig tracht te ontkomen aan de straffende gerechtigheid, die het zelf heeft opgeroepen. Bij een bezoek aan alle belangrijke punten van Berlijn kon geen enkele Engelsche bom- treffer worden vastgesteld, zoo meldt de New-York Herald Tribune uit Berlijn. Ook uit de fabrieksvoorsteden van Berlijn kon niemand over ontploffingen of branden be richten. De geringe schade, die in werkelijk heid aangericht is, komt op rekening van neerkomende scherven van Duitsche lucht doelgranaten. Over den aanval van Engelsche vliegtuigen op Berlijn verneemt het D.N.B. van bevoegde zijde nader, da^ eenige Engelsche toestellen over een breed front boven het stadsgebied hebben gevlogen en van groote hoogte zonder systeem explosieve en brandbommen op uit sluitend niet-militaire doeleinden hebben laten vallen. De inlichtingen over de aangerichte schade on het ook door buitenlandsche jour nalisten ingestelde onderzoek bewijzen, dat in het gebied van de hoofdstad slechts woon huizen en burgers getroffen zijn. Van bevoegd? zijde wordt nog verklaard, dat ook in Je Leunafabriek, waar 15 explosieve bommen ge vallen zijn, slechts geringe schade is aan gericht. Er zijn éen zwaar- en een. licht gewonde. Dooden en gewonden Gisternacht is te Berlijn luchtalarm gemaakt, dat duurde van 24 minuten 'na middernacht tot 17 minuten na drie uur. Eenige Britsche vliegtuigen verschenen op korte afstanden boven het stadsgebied van Groot-Berlijn en wierpen op verscheiden plaatsen van de hoofdstad brand- en brisantbommen op woon wijken en voorsteden. Militaire doelen wer den niet aangevalllen. De aangerichte schade is onbeteekenend. Op verscheidene plaatsen in de binnenstad ontstonden dakbranden, welke door den veiligheids- en hulpdienst snel gebluscht werden. Tien personen zijn gedood en 28 gewond. Niemand van de gedoo- den of gewonden had tijdens het luchtalarm een schuilgelegenheid opgezocht (D.N.B.) Het aanhoudende luchtalarm te Londen Door het voortdurende luchtalarm in de Engelsche hoofdstad zoo meldt de Londen sche correspondent van Nya Dagligt Alle- handa zijn de ochtendbladen de laatste dagen steeds met vertraging uitgekomen. De drukkers hadden urenlang in de schuilkelders moeten zitten. Buitenlandsche corresponden ten, die in het ministerie voor inlichtingen door een luchtaanval werden verrast, werden eerst naar den schuilkelder gebracht, toen reeds een bom in de nabijheid van het ministe rie was neergekomen. De winkels in Londen zijn de laatste dagen als het ware bestormd. Iedereen wil tentdoeken, baren, ligstoelen, kussens en dergelijke zaken koopen om het zich in de schuilkelders zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Regeering, werkgeversorganisaties en vak- vereenigingen, zijn bezig een plan uit te werken voor de regeling van den arbeid tijdens luchtalarm. In een Londensche wijk, zoo meldt Afton- bladet, heeft men gemeend, dat de gasoorlog was begonnen. Plotseling werd gas-alarm ge geven en alle menschen hadden met de groot ste haast hun gasmasker opgezet. Het betrof echter een vergissing. Een man had op straat een groote olievlek gezien, die waarschijnlijk van een oude motor afkomstig was. In zijn angst geloofde hij, dat tfl' de resten van gasbom waren en liet !£J ilarm maken. Japan en Ned.-lndië Gematigder koers te Tokio, blijkend uit de vervanging van Koiso door Kobojasji De correspondent van de Deutsche Allg. Ztg. te Tokio seinde d.d. 27 dezer aan zijn blad: In den wedloop van de problemen, welke het kabinet-Konoje heeft op te lossen, schijnt voor het oogenblik de buitenlandsche politiek met een halslengte te leiden. Terwijl de nieuw-vorming van de inwendige structuur, welke als belangrijkste binnenlandsch-poli- tieke taak van de regeering wordt beschouwd, eerst tegen liet weekeinde wordt aangepakt met de bijeenroeping van een voorbereidende commissie, is de teerling geworpen inzake de politiek van Japan in den Pacific, welke de geheele buitenlandsche politiek beheerscht. Niet generaal Koiso, de vroegere minister van overzeesche aangelegenheden en de meest radicale voorvechter van den Japanschen drang naar het Zuiden, doch Kobajasji, een ervaren, gematigd vertegenwoordiger van Japansche zakenleven, zal, naar gemeld, de delegatie leiden, welke zich Vrijdag Batavia verscheept om oeconomische onder handelingen met Nederlandsch-Indië te be ginnen. Dat Kobajasji wordt uitgezonden, een be sluit dat als een verrassing kwam, toont door den duidelyken bijval in de Japansche zakenwereld, dat de meer gematigde opvat tingen het gewonnen hebben. Want Kobajasji is niet slechts geen militair, hy is eigenlijk zelfs geen politicus, doch daarom te beter zakenman. Weliswaar is hem een hoog ver tegenwoordiger van de Japansche financieele wereld vooruit gereisd, weliswaar heeft ook Kobajasji bij de aanvaarding van zijn taak aanvaard, dat hij^zyn taak met den inzet van zijn leven zal uitvoeren, doch reeds de samen stelling van zijn gevolg bewijst, dat het kabinet geen overeenkomstige heroieke daden van hem verwacht. De volks-Duitschers in Bessarabië Regeling voor overbrenging naar Duitsch gebied, nagenoeg gereed Het D.N.B. verneemt te Berlijn, dat de on derhandelingen tusschen de regeeringen van Duitschland en Rusland over de verhuizing der volks-Duitschers uit Bessarabië en de Noordelijke Boekowina zoo vei- gevorderd zijn. dat de onderteekening van een overeen komst van oogenblik tot oogenblik verwacht kan worden. Naar men verder verneemt, sluit de over eenkomst in beginsel aan bij die, welke het vorige jaar November is gesloten voor de emigratie der volks-Duitschers uit Galicië, Wolhynië en het Nerew gebied. Het is moge lijk. dat met de verhuizing, welke op 15 Nov. geëindigd moet zijn, reeds begin September een aanvang wordt gemaakt. De emigranten zullen over «Belgrado naar Duitschland gebracht worden en dan over de streken, die in aanmerking komen, verdeeld worden. Een Duitscn commando is naar Bes sarabië en de Boekowina onderweg, om de verhuizing te organiseeren. Het achterblij vende vermogen der volks-Duitschers, voor zoover, het niet volgens de Russische bepa lingen aan naasting was enderworpen, zal op een lijst worden geregistreerd. De waarde wordt dan door Duitsche en Russische autori teiten geschat en later met Duitschland ver rekend Ontploffing in een Italiaansch kruithuis 150 gewonden Stefani meldt uit Bologna: Gistermiddag werd hier een hevige ontplof fing gehoord, gevolgd door twee andere explosies, die, naar later bleek, zich hebben voorgedaan In een kruithuis op ongeveer 10 kilometer van de stad. Een deel van he' magazijn is verwoest. Tot op heden zijn 150 gewonden geteld. Ol er onder de puinboopen nog dooden liggen is niet bekend. De spannende reis van de American Legion Van boord van het inmiddels te New York aangekomen Amerikaansche a.s. American Legion meldt een correspondent van de New York Times, dat het schip de gevaarlijke reis wel goed doorstaan heeft, maar dat de span ning tijdens den hachelyken overtocht, het te groote aantal personen aan boord en het slechte weer de passagiers sterk heeft aange grepen. Talrijke passagiers hadden tijdens de stormachtige nachten aan de Schotsche kust in het geheel niet geslapen of de kleeren aangehouden. De bemanning heeft in de ge vaarlijke zone 24 uur dienst gedaan en de reddingbooten hingen klaar voor het gebruik, hoewel ze op de onstuimige zee weinig bevei liging zouden geboden hebben. De passagiers hadden met de reddingbooten geoefend en zelfs de officieren waren zoo opgewonden ge weest, dat ze, naar ze zelf toegaven, opschrik ten, wanneer er een zware golf over het schip sloeg of er een deur dicht sloeg. Iedereen aan boord was zeer verwonderd geweest, waarom het schip door de gevaarlijke zone moest en voor de terugreis evenmin de noordelijke route volgde, waar de Duitschers veiligheid gewaar borgd hadden. Nog tot Kirkwall had de kapi tein instructies verwacht om den koers te wijzigen, maar er gebeurde niets en hij moest zich houden aan de route, die te Washington was bepaald. Aan boord heeft men aange nomen, dat de noordelijke route met mijnen versperd was en dat Washington door den zuidelijken koers te nemen, dien Engeland had aanbevolen, de schuld voor mogelijk* gebeurtenissen Duitschland in de schoenen wilde schuiven, daardoor is het schip tot een schaakstuk in het internationale spel ge worden. Geheimzinnig, besluit de correspon dent, was het ook, dat de scheepszender steeds gezwegen heeft, alleen elke vier uren werd aan Washington de positie meegedeeld. Parti culiere radioberichten, zelfs van diplomaten, werden tot den laatsten dag niet aangenomen. Regeeringscrisis in Frankrijk zeer dreigend Het D.N.B. meldt uit Genève: De reeds sedert eenige weken latente regee. ringscrisis in Frankrijk is, naar uit Vichy ge meld wordt, in de laatste 48 uur tijdens de afwezigheid van den vice-premier Laval, buitengewoon verscherpt. Naar het schijnt gaat het hier om strijd om de macht binnen de regeering. In het bijzonder schijnen militaire kringen critiek uit te oefenen op de door vice-president Laval ge voerde politiek. Binnenlandschllen lp HEHV- KEI DE IN ZEELAND GETlLrni^ Fsnüdelaaite L Hoogezand. Volledig herstel vanfie^Ht®erHa£ schade gepropa«oe*J H- Ve ,i«-■ EN IN' [efl> 1 Ned. Hi voornc ddagdii pR. K. SCI schrijft P J niemand, c vat in t hooggc jverkor noodzal ign van rijn gegaan met cei JT zijn nt Wij niog' °Z V®ülrdeel neer' flaten uitlnf met den zeker Teneinde de belangen te hen, wier bezit tijdens de oo verloren ging, of die schade h< is onlangs te Middelburg opg< tin: Getroffenen oorlogsge- Woensdagavond hield de stichti algemeene vergadering, die door het dagelijksch bestuur en door enkele honderden leden der instelling. Ir. C. Zwagerman, die de bi. sideerde, zeide dat de door oorl dupeerden, die huis en haard loren, dankbaar zijn voor h< dat hun uit medelijden werd maar dat zij, die zich vereen! dc stichting, op het standpunt een moreel recht 98 pet. Nederlanders, die schade leden, afdoende hulp Spr. lichtte de bedoeling der toe. Zij wil in de eerste plaats falling v der getroffenen opheffen, voorts ^S3;„ gebed lende gedachten over het hers „tot den diverse groepen gedupeerden lei1 gen, de gedupeerden voorlichten v GOU onder het Nederlandsche volk het recht op 100 pet. vergoeding ydapPe schade. ricen, won De stichting, die alleen toegank zij'n 70-s hen, die in Zeeland schade ledei ,e\ werd 7 meer dan 1500 leden Spr. ging zijn vad< nu toe voor de leden is gedaan van ds. is een vijftal geschriften dooi m bij de Do: van de gedupeerden worden vooi e plaats het herstelvraagstuk en omtre de aan d lende belastingaangelegenheden, oo candid: Er zijn adressen verzonden aai ;n-Randw: tementen betreffende de credi Jen beves taxatie van vernielde gebouwen e n, om in tact gevonden met inwoners van n. Na dezi waar een soortgelijke organisatie bd, vertr fenen als in Zeeland in voorbere welke g' Ir. Zwagerman vestigde er de a zijn enie dat het geestelijke en cultureele 1 Nov. gedupeerden hebben geleden, ni l verleen kan worden, maar dat het materi tterv/oon zeer goed door het Nederlandsch nhchhem worden gedragen. Hij schatte het» in een ti, verlies voor Zeeland op 25 millii i zh nog dat van Nederland op lVi mill De gern tegenover staat een nationaal be reeds u minste 60 milliard gulden. ooting Spr. zeide dat in Noorwegen ij* verschillende maatregelen zijn gel den door oorlogsgeweld benadeelde de te vergoeden en hij hoopte dat! fl^ur', hierbij niet achter zal blijven, oott Ji de wet hier te lande alleen def» 'j? j en geen oorlogsgeweld-schade. Spr.W K*e over het herstelfonds en over de hev aI>^ew,e selen der commissie-van Leeuwm f vatn\ o het gevoel hebben, dat men in Den? niet rijp is voor de idee 100 pet. tt goeding 1 sllKl('e Sprekende over den herbouw va zeide ir. Zwagerman, dat hiervan burg alleen iets terecht kan komen zich stelt op het standpunt der ver waarde. Een nieuw pand toch zal ii ongeveer evenveel kosten als in R terwijl de taxatie van een in Rotter nield gebouw ongeveer het dubbelt dragen van dat der panden die in Mi verloren gingen. Spr. achtte het al!» lijk dat Middelburg zal herrijzen taxatiewaarde ~rcr - ten van herbouw. MidOi zoo zeide ir. Zwagerman, ls verniel stad moet een nieuw hart krijgen. Ee hart, dat niet gevoed wordt door bloet doode gedoemd. Alleen als bestaansr* heden in Zeeland's hoofdstad wordenF pen, als de thans getroffenen volledig 3cr pen worden, als Middelburg centrn van het eiland en centrum voor hei. delingenverkeer, zal het nieuwe hautzf kunnen vervullen. De burgemeester van Middelburg, i •J van Walree de Bordes, noemde oj .eenkomst een historische vergaderiM ik deze zaal, waar honderden gen bijeen zijn betrad, zei spr., onderging groote emotie De burgemeester ze' ueze bijeenkomst voor hem een nieui el zal zijn om voor de belangen van ourg te blijven vechten Mr. P. Dieleman, voorzitter van vinciale comité tot herstel, had bewi voor de wijze, waarop Middelburg zi< de moeilijke omstandigheden gedraai cude Middelburg, zeide spr., dat droomde, tc weinig handelde, is in dej-o - kroes gegaan en er is een kern uit schijn gekomen, die het beste voor komst der stad doet hopen. Een iristi i Kolth< „Kun lichen ,Denk: \berl zijn it de K ïle eder H too Hevige droogte in Austrof Naar de Associated Press uit Sydi neemt, lijdt Australië onder een droogte, welke duizenden boeren met 1 dergang bedreigt, indien er niet binl komende veertien dagen regen valt. Vc| tarwe-oógst in Nieuw Zuid-Wales zwaar onder te lijden, maar teelt, zuivelproducten en vruchtboom den door de droogte ernstig geschaad. DE OPLEIDING VAN DE VALSCB JAGERS. De valschermjagers worden degelijk p alvorens met vliegtuigen mee te gaai weekblad Signal geeft er in woord en bijzonderheden van. De eerste sprongen den uit de geringste hoogte genomen gesloten oogen dn de voorgeschreven hef" leeren de mannen eerst een vliegtuig anderhalven meter boven den grond te ten. In een speciale hal wordt het springe der geoefend. Aan een toestel wor li „scholier" als aan een zweefrek in sling I beweging gebracht en met een ruk a k gelijk aan den bij het landen door he sen op den bodem en den wind lang grond in de parachute veroorzaakte- Ten slotte wordt er gezamenlijk op hel t geoefend. Men moet leeren den zak met st i iuist te bevestigen. Hiervan en van de bij het neerspringen gemakkelijk los te n verpakking hangt het leven van den af. Het dunne hulsel van de parachute droog en proper in den nauwkeurig vod schreven vorm gevouwen en verpakt zijnh Duizenden vrijwilligers hadden zich ®- dezen dienst aangemeld. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Duitsche tegenblokkade heeft tenge' f ge gehad, dat de levensmiddelenvoorziefl van Engeland de laatste weken voortduh t met groote moeilijkheden gepaard gaat. T kenend ir. in dit opzicht de verordening p oen minister voor de levensmiddelenvoorï (t ning, volgens welke van 2 September af i persoon per week nog slechts ten hou' circa 120 gram beter en gemengde marga verstrekt mogen worden. Tot dusver het v ^kelijksch rantsoen 180 gram persoon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2