WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1940 bag LONDEN VERWACHT STEEDS HEVIGER LUCHTAANVALLEN „Het eerste doel is ongetwijfeld de Royal Air Force te vernietigen" Beuter meldt uit Londen: Zeer waarschijnlijk 2al de luchtslag woven Engeland stetds grootere afmetin gen aannemen. De luchtvaar Correspon dent van Reuter verneemt in bevoegde kringen te Londen, dat Göring alles in het werk stelt om zijn vliegers voor nachtvluchten op te leiden. Overeen komstig de verbetering in de organisatie zullen de aanvallen op Engeland in hevigheid toenemen. Men moet er op voorbereid zijn, dat het aantal en het geweld der nachtelijke aanvallen zullen stijgen. Het eerste doel is ongetwijfeld de Royal Air Foroe te vernietigen. Tot dusver hebben de aanvallen zich hoofd zakelijk gericht op vliegvelden, vlieg tuigfabrieken en wapenindustrieën. Van 1 tot 26 Augustus 1055 Engelsche vliegtuigen vernietigd Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Van 1 lot 26 Augustus rijn, naar het D.N.B. ran bevoegde rijde verneemt, bij luchtgevechten, door afweergeschut of op den grond, in lofaal 1055 Engelsche vlieg tuigen vernietigd. De Duitsche pers gewaagt van toenemenden druk Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Duitsche pers spreekt over een „toe nemenden druk" van de Duitsche luchtaan vallen op de Britsche eilanden. Een bewijs voor d. groeiende kracht en de steeds grooter wordende gevolgen der bombardementen van militaire objecten ziet het Hamburger Frem- denblatt in de verklaring van Reuter, die voorspelt, dat de krijgsverrichtingen ge durende de volgende dagen en weken voort durend intensiever zullen worden. Het blad is voorts van meening, dat óp den duur het bedrijfsleven m het beperkte Zuid-Engelsche kustgebied, dat voor een belangrijk deel ont ruimd is, nauwelijks gehandhaafd zal kun nen worden. De Duitsche luchtmacht is thans gekomen aan het punt, waar het stadium der gewapende verkenning begint over te gaan in dat van stelselmatige en breede actie tegen militaire objecten. In weerwil van de weinig eervolle tactiek, waarvan de tegen- s snder zich bedient bij zijn vluchten boven D-iischland, heeft de Duitsche weermacht tot dusverre vastgehouden aan het gebruik van een fatsoenlijke oorlogvoering, waarbij men ouden van dagen, vrouwen en kinderen, ja de geheele burgerbevolking voor de gevolgen van de oorlogsgebeurtenissen tracht te sparen. De onridderlijke verklaringen van bekende Engelsche bladen, die pleiten voor een bom aanval op Berlijn, missen daarom iederen zakelijken grond en zijn de uiting van het wanhopige verzet van een vijand, die ver antwoordelijk is voor de verlenging van den oorlog en in het nauw gedreven is. Hei Hamburger Fremdenblatt acht het van beteakenis, dat Londen, hoewel het op dit oogenblik een vermenigvuldiging der Duit sche aanvallen verwacht, zich tevens ge noopt ziet zijn bezorgden blik te richten op Egypte, het Suez-Kanaal, den Soedan en het Oosten van de Middellandsche Zee. De Deutsche Allgemeir.e Zeitung, het ver schil tussehen de Duitsche en de Engelsche oorlogvoering in de lucht behandelend, schrijft: Daar het Britsche oorlogsplan van tevoren reeds geen groote beteekemis had toegekend aan het vechten, moest het de taak der bommenwerpers zijn het moreel van de vijandelijke burgerbevolking te ondermijnen. Zij vlogen naar DuitschLand en kozen zich niet-mflitaire doelwitten uit. Dat de Duitsche weermacht heel anders optreedt, aldus het blad, wordt bevestigd door een bericht van Reuter. Het Britsche ministerie Vin voorlichting had de bevolking op beden kelijke wijze wijze opgeruid. Daarom achtte een hoogwaardigheidsbekleder bij de Engel sche luchtmacht het noodig er op te wijzen, dat het doel van Hitier een militair doel is. De Britsche luchtmacht neemt aan, dat het doel der tegenwoordige operaties ongetwij feld de vernietiging van de Royal Air Force is. De mededeeling van de autoriteit van de luchtmacht constateert, dat de Duitsche bom men dan ook hoofdzakelijk gericht zijn op vliegvelden, vliegtuigfabrieken en algemeene industrieele installaties, die middellijk voor de Britsche verdediging werken. De Duitsche luchtaanvallen op Londen Het A.N.P. meldt uit Stockholm: De bevolking van Londen haast zich sinds Zondagavond om bij de Duitsche luchtaan vallen met een snelheid, die op een paniek gelijkt de schuilplaatsen binnen te gaan. Er is geen autobus meer, die tijdens een lucht alarm doorrijdt De particuliere auto's stoppen terstond en de reizigers van de ondergrond- sche tre.nen krijgen gelegenheid zich bij aan komst in het volgende station in veiligheid te brengen. De branden in de City hebben aan de be volking van de hoofdstad den ernst van den toestand voor oogen gesteld, te meer daar deze branden een bijna huiveringwekkenden indruk achterlaten Iedereen, die zich in L-inden op de derde verdieping van een woning bevond, zoo schrijft Dagens Nyheter, k'»n Zondagmorgen den brand in de City zien. Huizenhoog stegen de vlammen ten hemel en als spookverschijningen teekenden de kerktorens der stad zich tegen het firma ment af. Afgezien van de City werd, naar het blad nog meedeelt, ook een stadsdee1 de buurt van de St. Pauls-ksthedraal getrof fen Een vleugel stond terstond in brand bij de uitbreiding van het vuur werd ook geheele rij huizen vernietigd. Nergens vindt men concrete gegevens over den omvang van de aangerichte schade. Naar Maandagmorgen bleek, is de censuur van het ministerie van voorlichting nog nooit zoo scherp geweest als de laatste drie dagen. Uit de berichten der Zweedsche bladen valt dan ook geen steekhoudende karakteriseering der volksstemming in Londen op te maken en alleen uit een artikel van de Times blijkt, dat de Londensche bevolking goed op weg is. het hoofd kwijt te raken. De Times verklaart, dat de bewoners van Londen repressailles verlangen en eischen, dat Berlijn voor de in Londen aangerichte schade zal betalen. Ter geruststelling ant woordde her blad daarop, dat militaire doelen in Duitschland al lang eiken nacht door het Engelsche luchtwapen worden aangevallen en dat men deze aanvallen zoo noodig zou kunnen verscherpen. Dergelijke operaties die nen echter ook in de toekomst te berusten op voorzichtigf en nauwkeurige plannen, niet op de eisch» van het publiek- Het frontbericht van het D.N.B. Het frontbericht van het D.N.B. luidt als volgt: De vermeiing van het radiostation op de Scilly-eilanden, waarvan In het weermacht- bericht van gisteren melding wordt gemaakt, militair in zooverre van bijzondere betee- keni'_, dat deze eilanden -oor de Westkust van Engeland liggen en den toegang beheerschen naar de Iersche zee, evenals naar het kanaal van Bristol. Voorts verdient speciale aandacht het voort gezette leggen van mijnen voor Engelsche havens door het Duitsche luchtwapen. De Britsche koopvaardij wordt daardoor sterk belemmerd en bekneld. Zij heeft juist den laatsten tijd, naar bewezen is, door mijnen voor de haventoegangen gevoelige verliezen ge leden, die echter door de Britsche admiraliteit zijn verzwegen. De nachtelijke Engelsche vluchten naar Duitschland waren militair weer volkomen zonder beteekenis. „Zuid-Engeland sterft" Volgens berichten in de Portugeesche pers, aldus het D.N.B. uit Lissabon, vertelt de be manning van het s.s. Magelhaes, dat zoojuist teruggekeerd is, dat de haven van South ampton een puinhoop is. Het schip, dat sedert twee jaar vracht vervoerde tussehen Portugal en Zuid-Engeland, wachtte ruim twee weken Southampton tevergeefs op lading. Het verliet de haven terstond na het bekend vorden van de Duitsche blokkade-verklaring. De gezagvoerder deelde mede, dat de haven volkomen dood is en dat in twee weken slechts één schip met industriëele producten uit Southampton was vertrokken. De meeste havenloodsen zijn door Duitsche bommen vernield of beschadigd, het Empress- havendok is door een gezonken Engelsch tankschip volkomen versperd en groote bom- trechters gapen in de kaden. Het drie jaar geleden gebouwde, ontzaglijke dure King George V-dok, dat het eenige was in Enge land, waarin reuzenschepen als de Queen Mary konden worden opgenomen, is door een treffer in de sluisdeur buiten functie gesteld, terwijl in het Prince of Wales-dok een hulp kruiser van de P. en O. lijn met zware be schadigingen ligt, die tijdens de reparatie opnieuw door een treffer aan het achterschip beschadigd is. De verbindingen met het achterland functionneeren nog slechts etappe- gewijs, daar steeds weer de spoorwegen door Duitsche bomaanvallen gestagneerd werden. By zijn vertrek uit de haven, waartoe eerst lang dralen door de autoriteiten toestem ming werd gegeven, telde de gezagvoerder de resten van niet minder dan 32 scheeps wrakken alleen tussehen Calshot Castle en den vuurtoren bij Hurst Castle. Zuid-Enge land sterft, zoo besloot de kapitein zijn drama tisch relaas, geen wonder zal deze agonie meer kunnen stuiten. Hoe een Engelsch vliegveld aangevallen wordt Herhaaldelijk heeft men de laatste dagen van aanvallen op Britsche vliegvelden ge lezen. Hoe het daarbij toegaat beschrijft een D.N.B. bericht van een deelnemer. Middags begint het. Een stralend blauws hemel over zee en land. We klimmen lang- a in koudere luchtlagen om het de lucht doelartillerie niet te gemakkelijk te maken. Jagers zwermen ter bewaking. Het zicht is uitstekend. Links voor ons ligt Dover. We stevenen langs de kust. Geen afweervuur, geen jagers. Dan het bevel van den flottilleleider ge reed om te duiken. Tegelijk knalt het naast boven en onder ons uit alle loopen. Het vuur van de tegenstanders ligt niet slecht, maar moeten erdoor. De eerste keten maakt zich tot duiken gereed. Gesloten gaat het steil omlaag. We z'en het inslaan van de bommen, rook, walm. Nu zijn wij aan de beurt. Vier, drie, twee duizend meter aldoor lager. Een snelheid van 600 uur km. We storten op het doel, aldoor grooter worden hallen, ten ten, schuilholen. Bommen uitzetten, dan trekt het toestel in wijden boog en razende vaart weer op om uit het bereik van het afweergeschut te komen. Het heele vliegveld is in rook gehuld. Nu roept de wacht naar voren: jagers. Hurricanes Spitfires kruisen over ons. Op enkele honderden m dringen drie Engelsche jagers een kameraad in het nauw. Als er een, een laaiende fakkel gelijk, in zee valt nemen de anderen de wijk. Achter knalt het bedenkelijk. Vijf jagers, brult de marconist. Boven het Kanaal begint wild gevecht. Op hetzelfde oogenblik storten twee Engelschen omlaag. Een ander probeert ons te na komen, de geleidetoestel- len maken korte metten met hem. Dan lan- we weer aan de Frarische kust, eenige Duitsche toestellen blijken te ontbreken. Hoe sterk de uitwerk'ng van de aanvallen was kan men daaruit opmaken, dat de Britten in ts van de onbruikbare loodsen groote tenten bouwen. De Italiaansche krijgs verrichtingen Turijn gebombardeerd Het 81ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt In Noord-Afrika heeft onze luchtmacht ge mechaniseerde strijdkrachten te Bir Sceferzn cn barakken te Sidi Barrani gebombardeerd. Een door oorlogsschepen begeleid vijandelijk konvooi in het Oostelijke deel van de Middel landsche Zee is verscheidene malen door onze vliegtuigformaties gebombardeerd. In Oóst- Afrika is een luchtaanval op Asmara dank zij het snelle optreden van onze verdediging mis lukt de vijandelijke vliegtuigen lieten hun bommen in het veld vallen zonder dat schade aangericht werd. Onze jagers hebben een vliegtuig neergehaald. De vijand, die wederom uit Zwitserland kwam, heeft boven verschillende Noord-Ita- liaansche provincies gevlogen. Dank zij den krachtigen afweer in de lucht en van he' luchtdoelgeschut kon hij slechts enkele bom men op Turijn werpen, waar een gebouw van de Fiat-fabrieken en het sanatorium van St. Louis zijn getroffen, alsmede in de provincie Pavia, waar twee midden in veld staande boerderijen zijn beschadigd, een boer gedood en een andere boer zwaar wond is. Een door het vuur van de 27ste luchtdoelbatterij van Milaan getroffen vij andelijk vliegtuig stortte brandend neer na bij Valera (gemeente Arcsse). De vijf leden der bemanning zijn om het leven gekomen. Het nachtelijk luchtalarm te Londen De Daily Mail schrijft, dat de luchtaanval tijdens het weekeinde bewezen heeft, dat bij nachtelijk alarm verwarring ontstaat. Duizenden menschen, die uit schouwburgen en bioscopen naar huis wilden rijden, werden Zaterdag even oor middernacht door het luchtalarm verrast- Toen het alarm afgeloopen was, moesten zij constateeren, dat de onder- grondsche spoorweg reeds gesloten was. De hotels in het Westend werden als het ware belegerd, zonder dat voor allen plaats was. Nog in cie vroege ochtenduren was de straat vol menschen. QN.Bd De luchtactie Naar het D.N.B. alsnog bekend maakt, beeft de Duitsche luchtmacht gisteren 67 Britsche vliegtuigen in luchtgevechten neer gehaald. Zeven Britsche toestellen werden op den beganen grond vernield. Achttien Duitsche vliegtuigen zijn niet teruggekeerd In den afgeloopen nacht is te Berlijn en omstreken weder luchtalarm gemaakt. V er- scheidene vijandelijke vliegtuigen trachtten Berlijn aan te vallen, doch zij werden, naar het D.N B. meldt, reeds in de buurt van Brandenburg door luchtdoelgeschut en zoek lichten gedwongen terug te keeren. Een vliegtuig vloog op groote hoogte over het stadsgedeelte van de rijkshoofdstad. Bommen werden niet uitgeworpen. In den afgeloopen nacnt is verscheidene malen het Zwitsersche rechtsgebied in de lucht geschonden. Naar uit Bern gemeld wordt, is aldaar tweemaal luchtalarm ge maakt. Bij het tweede alarm zijn de Britsche vliegtuigen in vier achter elkaar volgende golven over de stad gevlogen. Te Genève is vannacht eveneens driemaal luchtalarm ge maakt. Ook uit andere plaatsen van Weste lijk Zwitserland komen berichten over nachtelijk luchtalarm binnen Zwitserland verlangt van Engeland eerbiediging der neutraliteit. De bondsraad heeft, naar het Zwitsersche telegraafagentschap meldt, den bondspresi dent opgedragen, den Britschen gezant te Bern er op te wijzen, „dat van de Britsche luchtstrijdkrachten onverwijld de strikte na koming van het haar door de Britsche regee ring gegeven bevel, de neutraliteit van Zwit serland te eerbiedigen, verlangd wordt." De luchtaanval op Croydon. Het A.N.P. verneemt uit Londen: De autoriteiten van Croydon zouden thans de volledige lijst van slachtoffers van den luchtaanval op Croydon samengesteld en den wensch hebben geuit dat deze lijst althans aan het raadhuis van Croydon mag worden aan geplakt. Sir John Anderson heeft di#»echter erboden, zoodat thans de wildste geruchten ver het aantal vermoedelijke slachtoffers van den luchtaanval de ronde doen. Men spreekt van 50 tot 500 dooden. Britsche mijnenveger gezonken. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat de mijnenveger Resparko tengevolge van vijandelijke luchtaanvallen beschadigd en ge zonken is. De bemanning kon gered worden. (Reuter.) De conferentie der R.K. bisschoppen te Fulda Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De conferentie van (r.k.) bisschoppen te Fulda, die op 22 Augustus plechtig is geslo ten, werd beheerscht door de opvatting, dal de roomsch-katholieke kerk in Duitschland den Duitschen troepen dank verschuldigd is voor hun zegevierenden opmarsch en de ver dediging van het Duitsche vaderland. De bisschoppen brachten tot uiting, dat zon der het geslaagde afweren van een vijande lijken inval door de Duitsche weermacht de Duitsche katholieken niet zoo ongestoord en rustig de kerkzaken en den parochie-arbeid hadden kunnen behandelen. Voorloopig zal niet, als in andere jaren na de conferentie, een herderlijken brief gepu bliceerd worden. Men zal daarmede wachten tot het behalen van de eindoverwinning door de Duitsche troepen. Op dat tijdstip zullen bijzondere katholieke diensten van dankbaar heid gehouden worden en onder meer zal een gelofte aan den Führer worden afgelegd. Vijfenveertig van de 48 Duitsche bisschop pen hebben aan de conferentie deelgenomen. Door ziekte waren op het laatste oogenblik verhinderd kardinaal Faulhaber uit Mun- chen, de aartsbisschop van Paderborn en de apostolische administrator van de diocees Aken. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De bisschop van Metz, mgr. Heintz, heeft op instructie van de Duitsche overheid Metz verlaten. In dit verband moet er aan her innerd worden, dat de Franschen in 1919 den toenmaligen bisschop van Metz, mgr. Benzier, hebben uitgewezen, ten einde hem te ver vangen door een gunsteling der Fransche regeering. bischop Feit. Bisschop Benzier, die van 1901 tot 1919 den bisschoppelijken zetel in Metz bekleedde en voordien als monnik in het klooster Maria Laach vertoefde, werd wegens zijn vroomheid algemeen vereerd. De door de Franschen aangestelde bisschop Feit werd in 1938 opgevolgd door den in Reims geboren bischop Heintz. Ook de bisschop van Straatsburg, mgr Fritzen, is door de Fran schen na den wereldoorlog uitgewezen en eveneens vervangen door een gunsteling van de Fransche regeering, bisschop Charles Ruch. Deze bevindt zich onder hen, die na het uit breken van den tegenwoordigen oorlog uit Straatsburg zijn vertrokken. DE BELGISCHE STEENKOLEN- PRODUCTIE Aanzienlijke verbetering ingetreden Te Brussel werd gisteren bekend, dat de steenkolenhandel, dank zij het gedeeltelijke herstel van het spoorwegverkeer en van de binnenscheepvaart, geleidelijk het normale peil weer begint te naderen. Volgens de jongste statistische gegevens, waarover men thans beschikt, heeft de pro ductie van de Belgische mijnen in de periode van 22 Juli tot 3 Augustus, 772,000 ton be reikt, wat 63.02 pet. is van het gemiddelde productiecijfer in de eerste vier maanden van 1940. De bovengrondsche voorraden bedroegen op 3 Augustus j.L 1 Vt millioen ton, wat 270,000 ton meer is dan op 22 Juli van dit jaar. Het geschil tussehen buiten- Mongolië en Mantsjoekwo beslecht Officieel wordt volgens het D.N.B. uit Mos kou gemeld: De gemengde commissie, die op grond van de overeenkomst MolotowTogo van 9 Juni en LosowskiTogo van 18 Juli als gevol machtigden van tiuiten-Mongolië en Man tsjoekwo gevormd was, is met haar werk zaamheden in de stad Tsjita op 3 Augustus 1940 begonnen. In totaal werden zes vergade ringen gehouden, welke positieve resultaten hebben opgeleverd. In dien tijd hebben ver scheidene beraadslagingen door deskundigen en specialisten plaats gehad. In den geest van wederzijdsch begrip zijn ter plaatse instruc ties voor het werk der commissie besproken en uitgewerkt. Op 23 Augustus zijn delegaties van beide partijen uit Tsjita vertrokken naar net gebied, waar zich verleden jaar het con- fljf1 heeft afgespeeld. Het aftreden van den Egyptischen premier Commentaar van dó Giornale d'ltalia Stefani meldt uit Rome: De Giornale d' Italia levert commentaar op het aftreden van den Egyptischen premier, Hassan Sabri Pasja. Het blad herinnert er aan, dat hij werd beschouwd als vertrouwens man van Londen, die hem opdrong ter ver vanging van Ali Maher Pasja, wiens politiek van begrip jegens Italië onaangenaam was voor de onderdrukkers van Egypte. Het aftreden van Hassan Sabri Pasja, den dag na de verklaringen, die hij volgens de Engelsche pers zou hebben afgelegd over het Engelsch-Egyptische verdrag van bondge nootschap, kan niet onopgemerkt voorbijgaan. Dat beteekent, dat niet de geheele Egyptische natie de opvatting deelt van den eersten minister. Een belangrijk deel der openbare meening in Egypte staat vyandig tegenover de pro-Engelsche oriëntatie van de Egypti sche politiek en gunstig tegenover een op rechte overeenstemming met Italië. Talrijke Egyptenaren weten, dat Italië vriendschap pelijke betrekkingen wenscht te behouden met Egypte en evenals vele Egyptenaren de Engelschen wil verjagen uit Egypte en het de onafhankelijkheid wil teruggeven. Engeland behandelt Egypte als veroverd land, het houdt er bezettingstroepen in strijd met de uitdrukkelijke bepalingen van het bondgenootschaps-verdrag. Egypte was een der zeldzame landen, welks begrooting een actief saldo aanwees. Sedert militaire uit gaven werden opgelegd door de Engelschen, ls dat niet meer het geval. De fellahs sterven van honger om hun onderdrukkers wapens te koopen, die dienen tot verdediging van het Britsche Rijk. Egypte is een centrum van Engelsche operaties tegen Italië geworden. Het is rechtvaardig, dat Italië Egypte ais een bedreiging beschouwt. Italië heeft niet het voornemen tegen Egypte te strijden, maar het heeft den plicht om te strijden tegen de Engelschen, overal waar zij zijn en overal waar dat moge lijk ls. Egypte moet dit standpunt be grijpen, zoo besluit de Giornale d' Italia en moet weigeren het Engelsche spel te spelen. Taifoen teistert Japan Het D.N.B. meldt uit Tokio: Een z~g. „baby-taifoen", van het soort, zooals die elk jaar, van de Zuidzee komend, Japan teisteren als voorloopers van de grootere taifoens, heeft talrijke menschenlevens ge- eischt. De geheele Westkust des lands werd getroffen. De storm ging met zware wolk breuken gepaard. Duizenden huizen stortten in, talrijke bruggen en spoorwegwerken, in het bijzonder in de provincie Sjizoeoka, werden vernield. Aardverschuivingen en geweldige overstroomingen deden den omvang van de ramp nog toenemen. Naar van bevoegde zijde wordt verklaard, kunnen dit najaar in Japan bijzonder talrijke en hevige wefvelstormen verwacht worden. De Japanners vernauwen den ring om Tsjoengking Naar Domei meldt maakt de Japansche vloot in China den ring om de Chineesche kust en de havens, die als steunpunten van invoer en voorziening met munitie voor Tsjoengking dienen steeds nauwer. Zoo heb ben Japansohe vlootstrijdkrachten thans ook Kitsjitsj honderd mijl ten Oosten van Hong kong aan de kust van Kwantoeng bezet. Ge steund door marinevliegtuigen braken de lan dingstroepen het zwakke verzet van de plaatselijke strijdkrachten en bezetten zij de ommuurde stad Kitsjitsj. Inmiddels verniel de de vloot de militaire inrichtingen en ver- keerswerken van Kitsjitsj, waarbij groote hoeveelheden proviand voor de soldaten in brand geraakten. De reis van Kobayasji Hij vertrekt 31 dezer naar Nederlandsch-Indië. Het D.N.B. verneemt uit Tokio: De tot specialen gezant in Nederlandsch Indië benoemde minister van handel Koba yasji zal op 31 Augustus met twintig ver tegenwoordigers van handel en bedrijfsleven, benevens van het departement van buiten- landsche zaken, van de weermacht en van bureau voor het ontwerpen van plannen uit Japan vertrekken. Verder zullen vertegen woordigers van de ministeries van handel, vaD financiën en van koloniën hem vergezellen, zoodat bijna alle ministeries en bet geheele particuliere zakenleven zijn vertegenwoordigd. De plaatsvervangende Japansche minister van buitenlandsche zaken Ohasji heeft den Nederlandschen gezant, generaal Pabst, kennis gesteld van het besluit der Japansche regeering, om Kobayasji als bijzonder gezant naar Nederlandsoh-Indië te zenden. Mr. Pierlot zou willen terugkeeren Onze correspondent te Brussel meldt ons: Van verscheidene zijden werd medege deeld, dat mr. H. Pierlot en zijn mede- ministers officieus, bij hooge Belgische in stanties stappen hebben gedaan ten einde hun terugkeer naar België mogelijk te maken. Mr. Pierlot blijkt op 21 Juli j.l., ter gelegen heid van den Belgischen nationalen feest dag, te Vichy, een rede te hebben gehouden, waarin hij o.m. zeide: „Wij hopen vurig dat de gedachte van nationale unie heden alle Belgen zal vereenigen rondom den Koning en dat eenzelfde gevoel ook allen moge be zielen die weten, dat zij him plicht hebben gedaan". Voorts wordt verzekerd, dat mr. Pierlot bereid zou zijn in het openbaar de beleedigende woorden, einde Mei en begin Juni door hem te Parijs, te Poitiers en te Limoges aan het adres van koning Leopold uitgesproken, weer in te trekken en zijn spijt uit te drukken over het gebeurde. In door gaans goed ingelichte kringen gelooft men echter niet dat mr. Pierlot en de andere ministers met deze poging eenig succes zul len hebben. De publieke opinie meent, dat zij, die zich mr. M. H. Jaspar en prof. de Vleeschouwer uitgezonderd te Vichy en omstreken bevinden, aldaar best nog kunnen blijven. Naar men weet, vertrok prof. de Vleeschouwer, die het departement van koloniën beheerde, reeds eenigen tijd geleden uit Lissabon met bestemming naar den Bel gischen Congo. Mr. M. H. Jaspar, die bet departement van volksgezondheid bestuurde, verblijft op dit oogenblik te Londen. Ook verscheidene hooge ambtenaren van het departement van buitenlandsche zaken, als mede de gewezen burgemeester van Antwer pen, C. Huysmans en oud-minister J. Hoste, eigenaar en hoofdredacteur van de Brusse!- sche courant Het laatste Nieuws, welke thans zonder hem verschijnt, wachten in Engeland het einde van den oorlog af. Binnenlandsch Nieuws Secr.-generaal van sociale zaken van zijn functie ontheven Officieel wordt medegedeeld: De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden heeft den secre taris-generaal van het departement van sociale zaken. mr. dr. A. L. Scholtens, van zijn functie ontheven. Met de leiding van het departement van sociale zaken is de ambtenaar met het grootste aantal dienstjaren, ir. R. A. Verwey, belast Autoverkeer des nachts van 10 tot 4 uur verboden Bepaalde uitzonderingen Op order van den Duitschen mili tairen bevelhebber in Nederland en op bevel van den rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebie den, wordt het volgende bepaald: 1) Van 27 Augustus 1940 af moet tot nadere aankondiging tussehen 22.00 en 4.00 uur alle verkeer van Nederlandsche auto's worden stop gezet. Onbeperkt wat den tijd betreft is het auto verkeer toegelaten voor auto's: a. Van de Duitsche weermacht, van de Waffen-S.§. en van de Duitsche politie, van de bureaux van den Rijkscommissaris, van den douanedienst, van de „Technische Nothilfe" en van de Rijksduitsche bureaux met officieele Duitsche onderscheidings teekenen. b. Van de Nederlandsche politie en brand weer, van den ambtelijken luchtbeschermings dienst, evenals van ambulanceauto's, kraan wagens, auto's van artsen en vroedvrouwen bij de uitoefening van den desbetreffenden c. Taxi's, voorzoover zij rijden voor artsen, vroedvrouwen of zieken. Het in strijd handelen met deze bepaling leidt tot dwangmaatregelen van de zijde der politie en tot inbeslagneming van het voer tuig. Betreden van het strand 's nachts verboden 2) Van 27 Augustus 1940 ai is het be traden van het strand in geheel Neder land tueschen het invallen van de duister nis en het aanbreken van den dag tot nadere aankondiging verboden. De Duitsche kustwacht heeft hiertoe bijzondere aanwijzingen van den Duit schen militairen bevelhebber ontvangen. w.g. RAUTER S.S.-Brigadeführer. De hertog van Guise De zooeven in Spaansch Marokko gestorven hertog de Guise was in Frankrijk en daar buiten een persoon zonder gewicht. Den ge wonen ontwikkelden Franschman was het onmogelijk aan te duiden hoe het met diens afkomst ten aanzien van de Orleansen zat. Hij heeft de takt getoond zich niet op te dringen. Zijn persoon is nooit het voorwerp van polemiek geweest en de waardigheid, waarmee hij zich aan de verzorging van zijn grondbezit in Marokko wijdde, vond algemeen waardeering. In dit isolement bleef hij zich van z«n plichten Jegens voorgeslacht en nazaten be wust. Zijn rechten waren overgegaan op zijn zoon, den graaf van Parijs, gehuwd en vader van eenige kinderen. Maar de zooeven ge storvene bleef hoofd van het geslacht en liet zich als zoodanig gelden. Als de zoon optrad deed hij dit uit naam van of in overleg met zijn vader. Engelsche bomnefk e Het A.N.P. meldt uit Eindtoi In den nacht van Zaterdag op ca. half een luchtalarm gemakt," gelsche vliegtuigen een aanval de' omtrent het hoofd van den luc miiigsdienst meedeelt, dat twe men en een groot aantal branbon den uitgeworpen, waarvan reds gespoord. Alle projectielen krar het veld tussehen Strijp en Cestell slechts geringe schade in het landf ten. Persoonlijke ongelukkci voor, evenmin zijn er gebouwen In wijden omtrek bevinden zich] militaire objecten. In den afgeloopen nacht heVben| sche bomaanvallen zich tot de kus perkt. O.a. zijn er bommen gtw< buitenwijken van Middelburg, lier] wat ruiten gesprongen, verdeie niet. Ook Westkapelle schijnt let een Engelschen aanval geweest te als te Middelburg is ook in kom niet getroffen, er zijn brieant-j bommen geworpen, maar deze zijn f dan wel in het water terecht ge' schade die zij hebben aangericht belang. Tenslotte is een aantil ba worpen op Texel. Voor het metrer in het vrije veld ontploft zonder doen. Een ervan is tot nu toe nie IRidc Uit Ierseke: Vanmorgen omstreelfl zijn in een weiland door een vlif bommen uitgeworpen; ten Oosten v naai van Zuid-Beveland. Er werd g< aangericht, noch kwamen er persoj gelukken voor. Gep. luit.-kolonel C. W. In den ouderdom van 53 jaar is i overleden de reserve-luitenant-kolot tendance. C. W. Becking, gep. luitenJ der militaire administratie van h< dische leger, officier in de orde Nassau. De teraardebestelling zal i Donderdag des namiddags om tweel] begraafplaats Oud Eik en Duinen] yenhage. De schoenendistribu^ook Blijkens een beschikking van dei generaal van het departement nijverheid en scheepvaart, opgenol Staatscourant, is de schoenendif schikking 1940 I gewijzigd. Onder schoenen werd volgens j tekst verstaan, alle soorten inbegrip van kinderschoenen, laai schoenen en pantoffels met uitzon] leerloos schoeisel en zomerschoeii 5 Se huispantoffels. Deze uitzondering^^ bi den tekst vervallen, doch besluit opgenomen. Men kan thans zonder bon soorten koopen: leerloos bovendien kinderschoenen in c met 23, athletiekschoend| c®"1 raceschoenen voor wielrenners. kcH i, cricketschoenen, klompsokkeftn zij pantoffels. Volgens artikel 4 van den oudel de distributiedienst den noodigen b| afgeven op vertoon van de distrfede d kaart aan hen, die ten genoegen]tegen dienst cantoonen, dat zij niet |verbi paar schoenen, dat bruikbaar kan worden geacht", tekst luidt, dat de distributie! schoenenbon „slechts (zal) afgevenfenissi de distributiestamkaart voor wien de goederen bestemd kens het nieuwe lid van artikel 3 distributiediensten de schoenenbiT reiken overeenkomstig door den EdIK generaal te geven aanwijzingen. B< een bon kan men ook schoenen koaverhc men een SehrJft*lUU« vmnaotojKltiet geven door den secretaris-genei» c ter In de laatste jaren wekte hij opzien door openlijk te breken met de Action Frangaise, blad en groep. Z.i. moest de wijze van strijd voeren, door Maurras toegepast, de geest verwanten van het „Koningshuis" vervreem den. Voor de royalisten, belijders van het z.g. integrale nationalisme, was dit een slag. Den leiders bleef niet anders over dan zich bij die scheiding neer te leggen. Ze was onver mijdelijk sinds de hertog in verband met wijlen het volksfront en de door deze partijen gezochte toenadering tot de katholieke arbei ders zijn streven naar sociale verzoening accentueerde. Hij legde toen en later den nadruk op alles wat het Fransche volk ver- eenigde en liet dit propageeren door een nieuw blad, Le courrier royal, dat als orgaan van de ware koningsgezind en in de plaats van de Action Frangaise trad. De hertog van Guise, de kroonpretendent van het voormalige Fransche koningshuis, i: op het oude kerkhof te Larache, Spaansch Marokko, ter aarde besteld. De correspondent van het Duitsche Nieuwsbureau te Madrid voegt hieraan toe, dat de kist in de Fransche vlag gehuld was. Generaal Asensio, hooge commissaris van Spaansch Marokko, vertolkte den nabestaanden zijn deelneming. Roemeensch-ltaliaansch handelsaccoord Gisteren is een nieuw handels- en talingsaccoord tussehen Roemenië en Italië onderteekend. Dit accoord stelt volgens het D. N. B. nieuwe quota voor den handel vast en bevat een nieuwe regeling voor het betalingsver keer. De koers van den lire, die tot dusverre, al naar den aard der goederen, varieerde tussehen 8.30 en 10.50 lei, is thans over geheele linie vastgesteld op 9.50 lei. Het accoord wordt op 1 September van kracht. Ma 'f °en1 Na verscheidene besprekingen tihun s trokken partijen zijn nu. behalve altiji drietal fabrieken, voor 1940/'41 defiendc arbeidsovereenkomsten tot stand gek tussi de Oost-Groningsche en Noord-(^ante steenindustrie. De bestaande loonen I werden gecontinueerd, echter met I een duurtebijslag het begin der campagne af. Voor ëten wordt het overleg nog voortgezet, twee fabrieken, waarvan de directies] bleken de genoemde uniforme regét passen, de arbeidersorganisaties dé in h komst hebben ingeroepen v'~ J" dófartr. fcj hi trel jerij' ïrate ken. 1 Het neutrale verbond van weijet in het bouwbedrijf heeft in een te Ij Zij houden buitengewone algemeene jten met algemeene stemmen het dage». He stuur gemachtigd tot het aangaa»aar c fusie met den algemeenen Ned*1*311 bouwarbeidersbond, zulks als uit) de fusie tussehen de Nederlam centrale en het N.V.V. j jare and i bu Wolhandkrabben bij licht istig Eenige dagen geleden is gemeld De Vecht verscheidene wolhandkrabl|een aangetroffen. Thans heeft men ooktritie een aantal van deze gevaarlijke et en gevonden, zoodat het vermoeden vaen e ligt dat de wolhandbrab zich op vdben. plaatsen heeft genesteld. 'de iet testa gele Maandag is door onbekende oor£t ee uitgebroken in de kapitale boerdecoter landbouwer H. H. Leferink, te Buildaar Isidorushoeve, gem. Haaksbergen, r betrekkelijk nieuw was. De brand om zich heen en vond gretig voe hooi- en roggeoogst, die geheel eei vlammen werd. Het huisraad kon gered worden. Het vee liep buiten buiten gevaar. Verzekering dekt deele de schade. BOERDERIJ AFGEBRAN^ FIETSENDIEF GEPAK1 Door de oplettendheid van heeft de politie gisteren de hand gen op een rijwieldief. De agent, Eergsingel alhier surveilleerde, ongunstig bekend staanden man opiQW verdacht rondloopen bij een aaiJvl die tegen de huizen stonden gep man verdween echter spoedig uit Even later kwam een telefonis E., wonende Schieveenstraat alh politie van het bureau Bergsing uu doen, dat haar fiets was verdwei wielagent oracht den diefstal in hetgeen hij gezien had. Hij ging op onderzoek uit en wist den bei te grijpen. Deze bleek te zijn musicus P. E. de J., die reeds fietsendiefstal is veroordeeld. Hij fiets te hebben gestolen en is in I bureau aan den Bergsingel in be steld. Prijsopdrijving Te Leeuwarden is een kolenhai*ndi: arrest "«rd, die zich heeft schuldi aan prijsopdrijving en het afle vaste brandstof in grootere hoeve* loet geoorloofd was. De man is na verifai huis van bewaring opgesloten. net irgek bla

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2