'AC.nAG 26 AUGUSTUS 1940 PAG. 3 >ep[erk en Zending NED. HERV. KERK o men: Naar Heerlen (stad), P. i rrXeere-Klerkskerke. Naar Lcttelbert J^JT cand. E. 3. v. d. Bn.8 te Mcppe! fikt- Voor Opheusden, J. R. Cuperus fcscijk- Voor Vlaardingen (vac.- TC Terloren te Garderen. 'afscheid en intrede 15 September zal ds. H. Hazen- i/srheid nemen van de Geref. kerk te tm op Zondag 22 September intrede ie Zwagerveen; bevestiger is ds. S. W. eeuwarden. |C J. Dijkstra te Raalte is voor jndag 8 September a.s. afscheid te ui de Ned. Herv. gemeente aldaar jgmiddag 15 September d.o.v. zijn doen te Meppel als opvolger van |V Uchelen, die naar Amsterdam na tevoren te zijn bevestigd door ijroeneweg, em. predikant Pi» nd ft D8. J. W. TONSBEEK de «dal 4 Sept. a.s. herdenkt ds. J. W. in k Ned. Herv. predikant te Schiedam, n Itfwaarop hij voor 30 jaar het predik- woorlde Ned. Herv. Kerk aanvaardde, ategiais Willem Tonsbeek werd 30 Sept. igEiniUtrecht geboren. Zijn vader was eutelp predikant en diende verschillende n It«n in Groningen en Drenthe. Ds. 'dreiink werd in 1905 candidaat in Fries nnaldat hij aan de R.U. te Utrecht theo- wiitudeerd had. 23 Sept. 1906 bevestig- estanlvader hem te Haulerwijk Fr.) in zijn eilanjèmeente. Veel heeft hij tijdens zijn N.B waldaar geëvangeliseerd op het Fener- fc Beneden-Haulerwijk stichtte hij een foor het houden van kerkdiensten. a vertrok ds. Tonsbeek naar Schiedam vader hem eveneens bevestigde en kt 4 Sept. intrede deed. Ds. Tonsbeek ,1 zich op verschillend gebied. Hij is iet hoofdbestuur van het Ned. Zende- d Atóehap en van de uitvoerende com- j Tan de zendingscommissie in de clas- —pAdam is hij lid en was hij voorzitter. -"lUqakt hij ook deel uit van de classi- ssie voor de evangelisatie onder iers en zeelieden. Vele jaren had in het bestuur van Kinderzorg in Rotterdam. Voorts is ds. Tonsbeek n het district Zuid-Holland van Geh. Onth. Ver. en van de af- «.-ijfechiedam van deze organisatie. Door lU**rmoeid werken verrees in Schiedam ïouderstehuis. Ds. Tonsbeek is ver- zitter van de kerkeraadscommissie rtiging van het diaconessenwerk. Op 'j I van ds. Tonsbeek kreeg Schiedam déjjkgebouw en enkele diaconessen, .is hij voorzitter van zijn wijk- jedoging, idem van de commissie voor de :erk, idem van de hulpzendingvereeni- h»Mw Koninkriik k(>me", leeraar He- .„ulJch aan het gymnasium te Schiedam, gebt het Lyceum aan de P. de Hooghstr. :dam; hoofdredacteur van de Zon- in de clasgis Schiedam, hoofdredac- het classicaal Zendingsblad, idem plaatselijk wijkblad „Rondom de :rk", idem van het Jeugdzendingsblad issis Rotterdam en geestelijk verzor- het Gem. Diaconessenhuis te Schie- MET EMERITAAT tband met het aannemen van een be- 1 tot predikant-voorganger der Ned. tvangelisatie te Huizum (Fr.) heeft [v. kerkbestuur van Overijssel aar t Peerbolte, Ned. Herv. [rit te Willemsoord (O.) eervol ontslag l met de bevoegdheid van emeritus, [et ingang van 1 Sept. a.s. MIDDAGDIENSTEN tkaraad der Geref. kerk van Leeuwar- «ft besloten met ingang van Oct. a.s. Inddiensten die Zondags in de vier plegen gehouden te worden, middag te verzetten en te doen aan kom 3 uur. IDSTOND VOOR DEN NOOD DER TIJDEN LEX 'rkeraad der Geref. Kerk van Kam- m loot in zijn jongste zitting een schrij- sartij richten tot de classis 's-Gravenhage ti irtoe door de Generale Synode der [erken is aangewezen) met het ver- i een bidstond met het oog op den r tijden te willen uitschrijven. RONPdering van evangelisten fgaande aan de algemeene vergade- esek i den Bond voor Evangelisten in en lene: van jjg Ned. Herv. kerk zal Dinsdag 111 V8 a.s. op Kasteel Hemmen een verga- 3®n ban Evangelisten dezer Evangelisatiën iden gehouden onder presidium van den 22 Ji de Weerd, evangelist te Klazie- enda vermeldt behandeling van ver- huishoudelijke zaken o.a. de ver- n een bestuurslid in de vac. ont- pzig< or het bedanken van den heer M. d e p7PPt Kollum, in welke vacature candi- teld zijn de heeren H. Bos te Oos- ""Hyzer te Epe. indeling van het agendum zal de de Jager refereeren over: „Wat ;evo« ds-evangelist dient te weten". AAvs 'khe%a, •uil ook. CTRISCHE KLOKKEN :kelii Keuze uit meer dan 100 verschillende modellen. N.V. Couzy, ie MiddeUandstr. 72 Rotterdam. HET HOUDEN VAN BIJZONDERE GODSDIENSTOEFENINGEN Naar wij in de „A'damsche Kerkbode" le- zen. kwam bij den kerkeraad der Gerei. Kerk van Amsterdam-Centrum een schrij- ven in van het gemeentebestuur van Amster dam, dat speciale godsdienstoefeningen en kerkdiensten op verjaardagen of andere ge denkdagen van leden van het Huis van Oranje moeten worden beschouwd als door de Duitsche autoriteiten verboden hande lingen. EEN KERKGEBOUW ONDER DEN HAMER Het kerkgebouw van de Geref. kerk in Hersteld Verband te B a a r n ter grootte van 2 Are 91 c.A. is publiek verkocht en voor 3310.overgegaan in handen van den heer A. Noor dijk aldaar. De geheele inventaris werd door den heer Noordijk voor 101. eveneens gekocht. Er bestond voor deze open bare verkooping groote belangstelling. De leden van de Geref. kerk in H. V. die te Baarn woonachtig zijn kerken tegenwoor dig te Amersfoort. „Ons contact" Dit is de naam van een bundel brieven en uittreksels van brieven, door of aan enkele officieren van het Leger des Heils geschre ven aan of door gemobiliseerde soldaten van dit vreedzame Leger. Men vindt er talrijke treffende fragmenten uit den mobilisatietijd in; het geheel vormt een lofwaardig beeld van het werk, dat de Legerleiding op dit ge bied heeft verricht voor de geestelijke be langen van haar mannen. Een paar voor beelden ter illustratie: „Onlangs zond een jongeman bericht van zijn ondertrouw. Zoo'n kennisgeving kwam ook terecht bij zijn directeur. Toen deze, een kunstzinnig mensch, het bericht inzag, legde hij het onmiddellijk ontstemd terzijde onder den uitroep: „Ba wat een prullewerk Hoe was deze reactie te verklaren? Niet anders dan uit het feit, dat de geheele kennis geving met kleine letters was gedrukt. Alle hoofdletters ontbraken. Het geheel maakte den indruk te zijn geschreven voor kinderen uit de eerste klas der lagere school. Bij informatie deelde een deskundige op drukkerij-gebied mede, dat de. methode van „geen hoofdletters" in Rusland, na de revo lutie in zwang is gebracht om het drukwerk goedkooper en voor de eenvoud igen nog be grijpelijker te maken. Dit gesmade huwelijksbericht zet onwille keurig ook ons aan het denken en vergelij ken. De hoofdletters weg, geen hoogte-punten meer, alles vlakGeeft dit niet een juist beeld van onze huidige samenleving? Is de tegenwoordige menschen-maatschappij niet daarom zoo verward, omdat er zoovele hoofd letters uit zijn verdwenen? Hoofdletters, die een sieraad voor de gemeenschap waren en als hechte peilers plachten dienst te doen. Kapitale letters als daar zijn: Persoonlijke godsdienst, gezag van den Bijbel, Zondags heiliging, Huwelijkstrouw, enz. Is het won der dat, waar deze steunsels worden verwij derd, het geheele maatschappelijk bestel in elkaar zakt en een crisis ontstaat, als het menschdom nog nooit heeft beleefd?" Inspectie maken Een der Heils-officieren in militairen dienst schrijft: Een bevel, dat heel wat militairen den schrik op het lijf jaagt, vooral wanneer de uitrusting niet in orde is. Geen wonder, dat vele soldaten een hekel hebben aan inspectie maken. Dit valt ook wel eenigszins te begrij pen, want wat is er niet allemaal aan ver bonden. Alles moet immers op de krib wor den uitgepakt; tot de kleinste onderdeelen toe liggen dan ten toon gespreid. De vraag, die elkeen bezig houdt, is: „Zal het in orde zijn of niet?" Er zijn altijd onverschilligen, die beweren: „Het kan me niets schelen," doch de meerderheid „knijpt 'm". Inspectie maken! Dikwijls wanneer deze order in mijn ooren klonk, dacht ik aan m'n geestelijk leven en heilssoldaatschap. We zijn toch ook soldaten van het Kruis. Daarom moet voor ons, soldaten van het Kruis, in spectie maken in geestelijken zin geen vreese- lijk bevel zijn, waarvan we last hebben. Wanneer wij voor Gods aangezicht in spectie houden, moet en we ook alles toonen; kunnen we dat niet, dan zal Hij vragen naar die dingen, welke wij niet bezitten: Misschien moet schaamte dan ons hart vervullen, om dat allerlei ontbreekt; omdat b.v. het gebeds leven niet meer is als vroeger, of het Bijbel lezen 'dagen achtereen wordt verzuimd, geen emst, geen liefde, vul zelf maar verder in. Laat ons het tot een gewoonte maken, om eiken dag ons geestelijk leven te inspireeren en de dingen, die ontbreken, aan te vullen, opdat, wanneer Hij komt, de wapenrusting in orde zal zijn. Laat het ook in geestelijk opzicht ons pa rool zijn: „Weest paraat, waakt De lendnen omgord en de voeten geschoeid, En t hoofd met den helm fier getooid Het zwaard in de vuist en het schild op [de borst En 't vaandel des Kruises ontplooid GIFTEN EN LEGATEN Dr. G. C. Berkouwer, Geref. predikant te Watergraafsmeer ontving een gift van 500, waarvan 200 voor de diaconie, 100 voor de zending en de rest voor verschillende andere Geref. doeleinden. Cv. JSSIONEELE VEREENIGING De Confessioneele Vereeniging hoopt Woensdag 18 Sept. haar algemeene jaarver gadering te Utrecht te houden. .Meharisti", de typische Italiaansche kameelruiters, tijdens een verkennings tocht gedurende den strijd in Afrika (Foto Weltbild) SANATORIUM SONNEVANCK Op 22 Aug. j.l. hield het Verbond „Vrienden van Sonnevanck" zijn jaarlijksche vergade ring op het terrein van het sanatorium. In verband met de tijdsomstandigheden werd gecombineerd vergaderd met de correspon denten voor het suppletiefonds, welke anders jaarlijks afzonderlijk de gasten der stichting zijn. Ds. C. J. Sikkel van Amsterdam-Zuid, voorzitter van de Vereeniging tot Chr. Hulp betoon voor t.b.c.-lijders, opent deze vergade ring op de gebruikelijke wijze, heet alle aan wezigen hartelijk welkom en spreekt een kort openingswoord. Daarna geeft hij de leiding der vergadering over aan den voorzitter van het Verbond „Vrienden van Sonnevanck", den heer Teunissen van Dordrecht. Na een historisch overzicht van de behandeling der t.b.c.-patiënten komt spreker op den tegen- woordigen toestand. Spr. wijst er op, dat er niet alleen een medisch, doch ook een finan cieel probleem is, vooral nu de kuur zoo lang duurt. Spr. wekt met kracht op in dezen tijd niet te versagen, doch onder biddend opzien tot God, Hem vragende om Zijn zegen, voort te gaan. Daarna verkrijgt het bestuurslid van „Sonnevanck", ds. C. van der Zaal het woord teneinde diverse toelichtingen te geven op het aan de vergadering ter hand gestelde overzicht van het Suppletiefonds 19071939. Hieruit blijkt o.m., dat in deze jaren voor een bedrag ad 408,058.53 aan suppletie is uit gekeerd. Echter komt ook naar voren, dat dit fonds met vele tekorten gekampt heeft. De verslagen van secretaris en penning meester worden daarna goedgekeurd. Uit het financieel verslag blijkt, dat de in het afgeloopen vereenigingsjaar gevoerde acties belangrijk betere resultaten hebben op geleverd dan het vorig boekjaar. Na nog enkele huishoudelijke mededee- lingen wordt deze druk bezochte vergadering door den oud-geneesheer-directeur, dr. Blanken, met dankgebed gesloten. Onderwiis H. C. BECKMANN t Na een kortstondige ongesteldheid is over leden op 48-jarigen leeftijd de heer H. C. Beekmann, hoofd der Dr. J. C. de Moor- school te Arasterdam. Zijn geheele onderwijsloopbaan volbracht de heer Beckmann in de hoofdstad des lands, eerst als onderwijzer aan de Chr. School in de Gov. Flinckstraat, later aan de Chr. school aan het 's-Gravesandeplein, de laatste 14 jaren als hoofd der in 1926 opgerichte Dr. De Moorschool. Buiten zijn schoolwerkzaamheden leidde de heer Beckmann op voor de akte Frinsch L.O. en voor het vak Paedagogiek voor het Nijver heidsonderwijs. Vele militairen hebben hem leeren kennen als medebestuurder van het Chr. Militairen Tehuis in de Aula van de Waalkerk te Amsterdam. ONDERWIJSBENOEMINGEN Bolsward. Rehoboth-school afd. U.L.O. Tot vakonderwijzer Duitsch de heer C. Goor te Rotterdam. EXAMEN MANUFACTURENBREVET In de jongste vergadering der Federatie tot uitreiking van het bedienden- en chefsbrevet voor den Nederl. manufacturenhandel werd besloten het najaarsexamen ter verkrijging van het brevet voor vakbekwaamheid voor den manufacturenhandel te houden van 21/25 Octo- De examens worden afgenomen te Amster dam; het schriftelijk gedeelte op Woensdag 23 October. Het examenbureau is gevestigd te Haarlem, Nassauplein 5. Zooals bekend worden ter verkrijging van het brevet een aantal eischen gesteld, w.o. ook die voor het onderdeel practische artikelenkennis: enkele omschrijvingen van de verschillende onderdeelen der practische artikelenkennis zijn eenigszins gewijzigd, zoodat deze luiden: A. textielstukgoederen; B. damesmode-arti kelen en garneeringen; C. heerenmode-artike len; D. heeren- en jongensconfectie en maat werk; E. dames- en meisjesconfectie; F. tricota ges en lingeries; G. bedrijfskleeding; H. artike len behoorende tot het kleinvak; I. artikelen behoorer.de tot het gordijn-, bedden- en tapijt vak; K. kinderconfectie (voor jongens en meisjes). Examens Gymnasiale en Middelbare 'S-Gravenhage. Schoonschrijven m.o. Geëxami neerd 5 candidaten, afgewezen 1 candidaat. Geslaagd de dames A Knecht, Schiedam; M. P. C. Klijsen. Ar: hem en de heeren A. Jansen. Ottersum er. A. S. Kager, 't Zand (N.H.). c. niet vrij dragende tusschenwanden r ten zooveel mogelijk gesteld worden. Opvan gen van muren en andere onderdeelen van een bouwwerk moeten vermeden worden, wanneer dit niet mogelijk is moeten lichte materialen gebruikt worden. d. het gebruik van hot -n en stalen la teien is in het algemeen niet toegelaten. De kozijnopeningen moeten zoo smal zijn, dat Li normale gevallen door een „strek" of „boog" het bovenliggende metselwerk voldoende wordt ondersteund. 3. Richtlijnen voor de uitvoering. a. voor paalfundeeringen moet het gebruik van houten palen beperkt worden tot de aller noodzakelijkste gevallen, zij moeten in het algemeen worden vervangen door gewapend betonpalen. b. Voor blijvende damwanden, keermuren e.d. moet het gebruik van staal en hout tot een minimum worden beperkt, voor tijdelijke damwanden kan het gebruik van hout en staal worden toegestaan. c- Fundeeringen, kelders e.d- moeten zoo veel mogelijk in metselwerk of ongewapend beton worden uitgevoerd. Voor bijzondere constructies kan hiervan worden afgeweken. d. Dragende opgaande muren moeien van metselwerk of van stampbeton vervaardigd worden. e. Voor balklagen, vloeren, plafonds e.d. moet de toepassing van hout en staal zooveel mogelijk vermeden worden- Er zou gebruik gemaakt kunnen worden van beton, van op de fabriek vooraf vervaardigde (holle) aanslui tende gewapend-betonbalken of -baksteen materiaal, platenmateriaal, houtgraniet e.d- Kelderafdekkingen kunnen bijvoorbeeld be staan uit gemetselde gewelven. f. Het maken van uit hout of geconstrueerde kappen, goten e.d. moet vermeden worden. In de plaats van houten en ijzeren kapspanten dient men zooveel mogelijk te gebruiken gording dragende hooger opgetrokken muren van metselwerk of stampbeton, betonnen kapspanten e.a. In plaats van de houden be- bording kan bimsbetonplaten- of ander pla tenmateriaal, mits waterdicht, aangebracht worden. Gegolfd metalen platen mogen niet worden aangebracht- g. Waar het niet mogelijk is om houten kozijnen te vermijden, mag de zwaarte van het kozijnhout niet grooter genomen worden, dan strikt noodzakelijk is. Dit geldt ook voor architraven en kozijnbetimmeringen. h. Terreinafscheidingen, balkonhekken e.d. mogen niet van hout of staal worden ver vaardigd. 4. Controle- Aanvragen voor de goedkeuring van bouw werken, waarbij naar het oordeel van der regeeringscommissaris voor den wederopbouw niet voldoende met de noodzakelijkheid tot besparing rekening gehouden is, zullen ter zijde gelegd worden, aan den aanvrager zal hiervan mededeeling worden gedaan- De regeeringscommissaris behoudt zich voor zich hieromtrent advies te doen uitbrengen door de plaatselijke diensten van bouw- en woningtoezicht. Aan deze diensten zal hij ook wijze, Vèrmeld in ht schikbaar gestelde a goedkeuring van de bouwwerk. Deze maatre. olen, i zijn, worden op aanvi besturen beschikbaar MAATREGELEN TER BESPARING OP BOUWMATERIALEN Op welke wijze goedkeur het ondernemen van bots kan worden verkreg Met ingang van heden zal ringscommissaris voor den wed;1 de goedkeuring, welke vereisc voor het ondernemen van bou* voorloopig slechts verleenen, indien bij" het ontwerpen de volgende richtlijnen ter besparing van bepaalde bouwmate rialen zijn in acht genomen, en Onder de voorwaarde, dat deze richtlijnen bij de uitvoering eveneens in acht genomen worden, alles voor zoover dit uit een oog punt van bouwtechniek verantwoord is en voor zoover het geen buitengewone financieele nadeelen medebrengt. 1. Algemeene richtlijnen 1) op het gebruik van hout moet zooveel mogelijk bespaard worden; aangezien ijzer en staal thans ook slechts in beperkte mate ter beschikking staan, moet hout in het algemeen niet door ijzer of staal doch zooveel moge lijk door andere bouwstoffen vervangen worden. 2) in de eerste plaats komen steen en beton voor bouwwerken in aanmerking, in de twee - de plaats gewapend beton, slechts indien het bewijs geleverd kan worden, dat uitvoering in steen of beton tengevolge van bijzondere bouw- of bedrijfsomstandigheden niet moge lijk is, mag ijzer of staal gebruikt worden. 3 waar mogelijk moet vervangen worden: a. hout door metselwerk, ongewapend beton, bimsbetonplaten, bouwplaten van samenge steld materiaal e.d., b. ijzer en staal door metselwerk, ongewa pend beton en indien onvermijdelijk door ge wapend beton, c. gewapend beton door metselwerk of on gewapend beton. 4) voor alle hieronder niet genoemde onder deelen van bouwwerken moet het gebruik van vervangingsmaterialen voor hout en staal zooveel mogelijk bevorderd worden. 2. Richtlijnen voor de constructie a. muren en kolommen, waarin uitslui tend drukspanningen kunnen optreden, moe ten niet in staal, maar in metselwerk of be ton of desnoods gewapend beton uitgevoerd worden. FELLE BRAND TE HEESCH Het geheele complex met inboedel en oogst ging in vlammen op In den nacht van Zaterdag op Zondag is een felle brand ontstaan in de kapitale boerderij van de wed. L. Verhoeven te Heesch. Om streeks 1. uur in den nacht bemerkte' een der dochters, dat brand was uitgebroken in het achterhuis, waarin een groote voorraad hooi, stroo en graan was geborgen. Zij wekte on middellijk de huisgenooten, doch de brand greep met zulk een snelheid om zich heen, dat het bijna onmogelijk was een invalide broer, die geheel hulpbehoevend is naar bui ten te brengen. Door het inslaan van een^ ruit heeft men den zieke nog kunen bereiken, waarna men hem op het laatste oogenblik nog heeft kunnen redden- Inmiddels had het vuur zoo snel om zich heen gegrepen, dat de boer derij met stalling en landbouwschuur geheel in lichterlaaie stond- Wegens gebrek aan biuschwater was de brandweer niet uitgerukt, zoodat de vlammen vrij spel hadden. Het ge heele complex is dan ook een prooi der vlam men geworden. Ook de inboedel, de land- bouwinventaris en de juist binnengehaalde oogst zijn verloren gegaan. Het in de stallen aanwezige vee kon worden gered. De oorzaak van den brand is niet bekend. Het verbrande was slechts voor een klein deel verzekerd. Handelsreizigers en kantoor bedienden Fusie tusschen de vier groote bonden Op de gistermiddag te Groningen gehou- Op de Zaterdagmiddag te Groningen gehou den buitengewone algemeene vergadering der Nederlandsche vereeniging van vertegen woordigers van handelaren en industrieelen Hermes werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen waarbij het dagelijksch bestuur werd gemachtigd een fusie aan te gaan met den handels- en kantoorbedienden- bond Mercurius, de Nederlandsche Handels- reizigersvereenigïng en den algemeenen bond van handels- en kantoorbedienden, dit als uitvloeisel van de fusie tusschen de Neder landsche vakcentrale en het Nederlandscb Vakverbond. Tot leden van de liquidatiecom missie werden benoemd de heeren M. J. Loonstein, A. A. Beterling te Amsterdam, J. A. Gras te Utrecht, J. J. Mulder te Haarlem en H. C. Morhé te Hilversum. Land- en Tuinbouw CHR. LANDARBEIDERS OP ZUID-BEVELAND In de Zaterdag te Goes gehouden vergade ring van het district Zuid-Beveland van den Ned. Chr. Landarbeidersbond werden de re sultaten van de gevoerde loonactie besproken. Contracten met den L.T.B. zijn afgesloten voor vijf dorpen. Verder met den Chr. Boeren en Tuinderbond afd. Nieuwdorp, met enkele werkgevers te Hoedekenskerke en met een werkgeversvereeniging in Oostelijk Zuid- Beveland. Ook werd gereleveerd dat in de arbitrale uitspraken voor Oost Z. Beveland en midden Z. Beveland de resp. contracten voor Oostelijk Z. Beveland en den L.T.B. zijn opgenomen. Verder werden tal van punten besproken. Betreffende de „vacantiegangers" te Rilland Bath (de jongelui die in hun vacantie land- bouwwerk komen verrichten) werd het be treurd, dat bij dezelfde werkgever nu arbei ders die zich aanmeldden om werk, werden afgewezen. Waar dit de bedoeling van het laten werken van bedoelde jongelui in den landbouw zeker niet zal zijn, zal hierop te bevoegder plaatse worden gewezen. Inzake het erwtenplukken werd medege deeld, dat zich hier hetzelfde verschijnsel als vorig jaar voordeed. Er was een werkgever die aanvankelijk voor 1.75 liet werken en later maar 1.30 betaalde. Voor een anderen werkgever waren deze cijfers resp. 1.40 en 1.20. Dezen zomer was het door de oorlogs omstandigheden niet mogelijk met deze werk gevers te onderhandelen, maar voor een vol- WELKE BONNEN? BROOD: Van 26 Augustus t/m. 1 Sep tember geven de met 3 genummerde bonnen van het broodbonboekje recht op het koopen van 2500 gram rogge brood of 2000 gram ander brood. Deze bonnen blijven tot en met 5 September geldig. Bon 2 is nog tot en met 20 geldig. 'F KOFFIE: Bon 53 (algemeen lebvekje). Geldig van 3 tot 30 Augustus, recht gevende op koffie of Yt ons thee. OF BAKMEEL: Bon 40 (alge- ibutieboekje). Geldig tot en epreniber, recht geven op 2% ebloem, of tarwemeel, of rogge- f roggemeel, of zelfrijzend bak- boekweitmeel. SUIKc.k: Bon 66 (algemeen distributie- boekje). Geldig tot en met 30 Augustus, recht gevende op één kg suiker. Van 15 t/m. 30 Augustus kan tegen inlevering van bon 74 van het alge meen distributieboekje het extra-rant soen van lYkkg suiker worden gekocht. PETROLEUM: Petroleumzegel „Periode 5", voor hen, die over geen andere kookgelegenheid beschikken, dan met petroleum. Geldig van 12 Augustus tot en met 8 September, recht gevende op 2 liter petroleum. Bon J?eriode 4" is ongeldig verklaard. BOTER, MARGARINE EN VET: Van 24 Augustus t/m. 18 October geeft elke van de met 05 t/m. 12 genummerde bonnen van de boterkaart recht op het koopen van 250 gram boter. De met 05, 06 en 07 genummerde bon nen geven elk recht op het koopen van een half pond margarine of een half pond boter. De met 08 genummerde bon geeft recht op het koopen van een half pond ge smolten spijsvet of een half pond boter. De met 09, 10, 11 en 12 genummerde bonnen der vetkaart geven gedurende het genoemde tijdvak elk recht op het koopen van 250 gram boter, op den prijs ivaarvan een reductie van 10 cent per 250 gram zal worden verleend door de winkeliers. GRUTTERSWAREN: Bon 14 (algemeen distributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 September, recht gevende op 250 gram rijst of rijstemeel of rijste bloem. Bon 27 (algemeen distributieboekje). Geldig van 12 Aug. tot en met 6 Sept., recht gevende op 250 gram havermout, havervlokken, gort of grutten. Bon 105 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 8 Sep tember, recht gevende op 100 gram maïzena, griesmeel of puddingpoeder, of puddingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot nader te bepalen dag een pakje maizena met een inhoud van 225 gram verkrijgen (spe ciale fabrieksverpakking). Bon 110 (algemeen distributieboekje). Geldig van 22 Juli tot en met 11 Sep tember, elk recht gevende op 100 gram macaroni, vermicelli of spaghetti. LEVERTRAAN. Mag slechts worden afgeleverd op recept van een arts of tegen overgave van een, door een in Nederland gevestigden arts, afgegeven bon. Een grootere hoeveelheid dan 200 cc per hoofd en per week is niet toegestaan. Per bon mag de arts niet meer uitschrijven dan noodig is voor 2 weken; voor meer personen uit één gezin kan met één bon worden vol staan. Voor het verstrekken van lever traan moeten goede medische gronden bestaan. gend jaar zal hieraan aandacht worden ge schonken. Men zal zich herinneren, dat hetzelfde ver schijnsel zich ook vorig jaar heeft voorge daan, waarom toen een staking werd uitge schreven. Radioprogramma DINSDAG, 27 AUGUSTUS. JAARSVELD. 414.4 m. AVRO-Ullzendlng. 8.C0 Eericli'en ANP. Hierna: Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor ïius). 4.30 Gevarieerd concert (opn.). 5.15 Berich ten ANP. 5.30 De Vagebonden en solisten. 6.30 VPRO: Jeugduitzending. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Berichten. 7 20 Gramofoonmuziek. 7.35 Causerie. De nieuwe diergaarde in Rotterdan park in Rher i ANP. 8.15 AVRO- ts-orkest. 8.30 Cabaret-programma. 9.15 Causerie: „September nadert". 9.35 Gramofoon muziek. 10.15—10.30 Berichten ANP. sluiting. KOOTWIJK. 1875 m. KRO-Uitzending. 7.00 Be richten (Duitsch). 7.15 Berichten (Engelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. 8.00 Berichten ANP. 8 15 Gramofoonmuziek. 11.15 Berichten (Engelsch). 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Frans Wouters en zijn Caliente-orkest. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Be richten ANP. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.15 KRO- Melodisten en solist. 2 00 Berichten (Duitsch). 2.15 Gramofoonmuziek 3 15 Berichten (Engelsch). 3.30 (ANP). 7.15 Reportage. 7.30 Gramofoon muziek. 3.00 Berichten (Duitsch). 8.15 Berichten ANP. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 KRO-Kamer- .15 Berichten (Engelsch). 9.30 KRO- ONTMOETING MET MAD BEN !rhaal uit het Noord-Westen van Amerika idzaam gingen zij verder op het vurige af en eindelijk toen ze den zoom )Vr woud blijkbaar hadden bereikt zag j(j >or zich, daar waar de dennenboomen It 1 begonnen een groot vuur branden, i de vlammen hoog oplaaiden en den met de rechte stammen op den achter- ïd r pookachtig verlichtte. et vuur liepen e eenige donkere gedaan- bet onderhielden met armen vol tak- 1 er dikke houtstompen in wierpen, a WniSen afstand stonden drie tenten, kere *°uwd, met gekruiste houten omhoog, [ert I Jessy zag dat het Indianen waren, olkitr kun verblijfplaats hadden gekozen u- de een deel van den winter en die het !e houtvuur hadden aangestoken om 2 tfen van zich af te houden. ee 'delen de waanzinnige en het jonge he Weldra bemerkt, zonder nog te weten jesti waren en wachtten af, op hun hoede °gelijk ongenoode gasten. •jjvoo! riep Mad Een en liet zijn scha terlach hooren, doch er was weer iets vroo- lijks in. De blanke doler, riepen eenige stemmen in hun eigen taal, wees welkom bij Inkwoo! Nu traden zij,naar voren en zagen verwon derd op, toen zij het jonge meisje bemerkten. Wat jonge dame dat? vroeg Inkwoo, een stokoude Indianenhoofdman die gerimpeld was in het gelaat, dooh wiens oogen nog schit terden met onverminderden gloed en wiens houding nog kaarsrecht was als die van een zijner kleinzoons. Hij saliudde Mad Ben hartelijk de hand en er was een oogenblik, dat de geest van den aangesprokene het gewone naderde. Het was alsof er een rust over hen kwam en een ge voel van veiligheid. Als een gewoon mensch antwoordde hij in de taal van den hoofdman, welke Jessy, wijl ze in dat land geboren was, wel niet vlot kon spreken, doch wel kon verstaan. Dit meisje vocht met de wolven. Ik kwam op tijd. Haar vrienden vochten ook en verdwaalden. Wij vluchten naar u, Inkwoo. Gij moet haar helpen." Toen zag hij Jessy weder aan, liet zijn sohaterlach hooren, zag haar nogmaals aan met denzelfden droevigen blik van straks en begon weder met zijn geheim. O, toen ik mijn Edith nog hadtoen ik mijn Edith nog had.O, God ze is weg. weg. En hij schreeuwde het uit in een vreese- lijke wanhoopskreet. Toen stampte hij op den grond van razernij, greep zijn geweer vast alsof hij vechten wilde tegen een onzichtba- ren vijand en plotseling schoof hij op zijn sneeuwschoenen de duisternis weder in en verdween in het woud. Heel in de verte hoorde Jessy nog zijn schaterlaoh in den nacht. Mad Ben was we der verdwenen. De oude Indiaan had meer- warig het hoofd geschud en had nog getracht hem terug te roepen. Zoekt hem! zoo beval hij eenigen van de zijnen. Hij is mijn vriend, doch de Groote Geest verwarde zijn zinnen! Inkwoo had inmiddels ook het jonge meisje de hand gegeven en eerbiedig gezegd: Het blanke meisje welkom bij Indiaan! Zoo traden ze naar het vuur, en het was Jessy als droomde zij. Zeker er was een groot gedeelte van haar angst weggenomen en in haar hart dankte zij God, Die haar leven had gered, doch de gedachte aan haar vader en Bob drukte haar zeer zwaar. Vanuit de tent kwamen eenige vrouwen te voorschijn, donkere figqren in bonte klee ding gehuld en met lange glanzende haren. Ze keken nieuwsgierig en toen Inkwoo haar eenige woorden had toegevoegd, kwamen ze tot Jessy en vatten haar hand, zacht en vriendelijk en voerden haar naar een van de tenten die het dichtst bij het vhur stond. „De blanke dame honger?" vroeg de oude vrouw van Inkwoo en streelde zacht haar hand. Jessy knikte en de ander haalde verheugd wat voor den dag en zette dit het meisje voor. Een oogenblik was er stilte, alleen afgebro ken door het geknetter van de vlammen. De stilzwijgende Indianen zeten bij het vmtr. „Wil blanke dame vertellen, vanwaar zij is?" vroeg Inkwoo. „Ik ben de dochter van Barney de zende ling...." zoo begon zij. „Den zendeling!" viel Inkwoo haar in de rede, terwijl hij opstond als uit eerbied „Wij kennen dienGroot vriend!" zei hij vol bewondering knikkend. En Jessy deed haar verhaal met telkens een woord er in uit de taal van het opper hoofd. Wij zoeken! riep. het opperhoofd uit, toen hij alles had begrepen. Zeker, wij zoe ken! Allen zoeken. Morgen slede hier heen brengen! Wij zoeken zendeling. Groot vriend. En dan naar nederzetting. Halen honden! Wij vinden, doch nu rusten, jonge blanke dame doodmoede. Zij rusten. Wy wakker en zorgen voor vuur Tevens gaf hij zijn vrouw een gebiedenden wenk. Deze vatte het meisje bij de hand en leidde haar tot binnen in de tent waar een leger van berenhuiden was gespreid op bal semtakken. Daar werd haar een legerstede aangewezen, de slaapplaats van de vrouw van Inkwoo zelf. Als een moeder dekte zij het jonge meisje toe met de zware dekens en zette zich zelf aan haar zijde. Het was Jessy alsof er engelen waakten. En haar vader en Bob en zichzelf overgevend in de handen des Heeren sluimerde zij wel dra in. Jessy's vader en Bob hadden een zwaren kamp gehad met de wolven. De woedende beesten hadden gedreigd hen te omsingelen en slechts door terug te trekken tot waar een rotsige kloof hen althans in den rug be schermde, hadden zij de dieren van zich af kunnen houden. Ook hen had een doodelijken angst bevan gen toen zij de revolverschoten nietmeer had den vernomen en vreesden, dat het jonge meisje de kamp tegen de wilde dieren niet had kunnen volhouden. Bleek van schrik was Bob geworden toen hij een groep der wolven had zien wegdra- ven, waar Jessy zich bij de sleden moest op houden en het ijselijk gejank van de honden die werden verscheurd, had hen, ook voor het meisje het verschikkelijkste doen vree- Het was reeds schemerig geworden toen eindelijk de wilde dieren waren afgetrokken, hun aoode en gewonde makkers in de sneeuw achterlatende, en thans haastten zij zich, met de laatste patronen in hun vuurwapenen om, indien het nog niet te laat was, Jessy hulp te gaan bieden. Toen hadden ze daar de los branding van den ouden achterlader gehoord. Ze kenden dat geluid. Mad Ben! riep Bob verschrikt, en wist nu zelf niet, wat hij moest denken. Wat moet ik daarvan denken! vroeg de predikant! Arme, arme Jessy. O, mijnheer Rutherwood, wat ben ik beangst over mijn kind! Moed houden, mijnheer! was 't antwoord. Als dat ginds Mad Ben is, dan denk ik dat het wolvengevaar althans geweken is. En voegde hij er by dan behoeft ge voor uw dochter niet te weezen, want Mad Ben zal haar geen leed doen. Zoo troostte hij, doch er was ook in zijn hart hevige angst en hij sidderde als hij dacht, wat hij wellicht straks zou te aan schouwen krijgen op de plaats waar de wol ven Jessy hadden ontmoet. En dan! Hoe zou den zij de nederzetting bereiken! Al hun hon den waren dood. De schemering had het hen moeilijk ge maakt om het pad terug te vinden en Bob had zijn electrische lantaarn in de slede bij de bagage achtergelaten. Eindelijk waren zij de plek genaderd. Zij riepen Jessy's naam doch er kwam geen ant woord. Zij schoten hun geweer af, doch nergens vernamen zij eenig teeken. Bob had zijn lan taarn gevonden in de omgevallen slede en be lichtte de omgeving. Daar onder dien boom! Zie riep hij uit, daar liggen vier doode wolven. Uw dochter heeft een plaats gezocht in de takken. Ik denk dat zij heeft kunnen vluchten. Maar waarheen? vroeg de ander treurig, waarheen zal men voor wolven vluchten in dit donkere woud. O, mijn arm kind. Bob zocht nog steeds over de besneeuwdeo bodem met zijn lantaarn en riep uit: Hier heen gaan de sporen! Zie twee zijn daar langs gegaan, dat spoor daar is van uw dochter. Het andere, dat moet van Mad Ben zijn. Zie daar gaan de sporen het woud in. Kom wij moeten moed houden. Zij heeft wel een wonderlijken bevrijder gekregen. (Wordt vervolgd). i

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 3