Intensieve luchtaanvallen op Engelsch gebied MAANDAG 26 AUGUSTUS 1940 9 AG, p AG Nachtelijke Dnitsche bombardementen veroor zaakten groote vernielingen aan havenwerken en vliegtuigfabrieken PORTSMOUTH IN VLAMMEN De Rolls-Royce-fabrieken waar de motoren voor de Spitfire- machines vervaardigd worden, ernstig beschadigd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelt mede: De luchtmacht heeft op 24 Augustus de stelselmatige vernieling van strate gisch belangrijke werken van den vijand met groot succes voortgezet. Zooals reeds gemeld, hebben Duitsche vliegtuig eskaders gisteren bij verrassing aanval len op de Britsche eilanden ondernomen. Daarbij gelukte het onderkomens, lood sen, werkplaatsen en opslagplaatsen op de vliegvelden Northweald, Hornchurch, Mansion, Canterbury en Ramsgate gron dig te vernielen. De oorlogshaven van Portsmouth werd rret talrijke bommen, waaronder van het zwaarste kaliber, bestookt en haven- en werfinstallaties werden in brand gestoken. Onze gevechtsvliegers wierpen voorts bom men op Great-Yarmouth, waar pakhuizen en loodsen in vlammen opgingen, alsmede op militaire barakken in de buurt van Do ver. In den loop van den dag kwam het tot verscheidene hevige luchtgevcehten, waarin onze jachtvliegers wederom hun superiori teit bewezen. Talrijke nachtelijke aanvallen van onze gevechtsvliegers veroorzaakten aanzienlijke vernielingen aan de havenwerken van Bris tol, branden en ontploffingen in het groote oh'edepöt van Thameshaven, alsmede ernstige beschadigingen aan verscheidene fabrieken der Britsche vliegtuigindustrie, o.a. in Der by. Birmingham. Kingston en Rochester. Het leggpn van mijnen voor Britsche zeehavens werd voortgezet. Britsche vliegers wierpen in den nacht van 24 op 25 Augustus in Noord-, west- en Zuid-West-Duitschland bommen op onbe bouwd terrein en in woonwijken van twee Zuid-Westelijke Duitsche steden. In een stad werden verscheidene woonhuizen ge troffen, twee burgers gedood en twee ge wond Elders vernielde een bom een ge bouw, waarin krijgsgevangenen waren on dergebracht. Acht hunner werden gewond. De verliezen De totale verliezen van den vijand be droegen gisteren 64 vliegtuigen, waarvan er 17 in luchtgevechten en 7 door het afweer geschut neergehaald of op den beganen grond vernield werden. Twintig eigen vlieg- tu'gen worden vermist. Een duikboot heeft een Britsche torpedo jager van de Viscount-klasse tot zinken ge bracht. almsede een koopvaardijschip van 7000 brt. dat in een krachtig beveiligd kon vooi voer. De aanval op Portsmouth Het frontbericht van het D.N.B., Zon dag uitgegeven, meldt: Formaties van de Duitsche luchtmacht hebben in den middag van 24 Augustus de belangrijke oorlogshaven Portsmouth, hoofdbasis van de home fleet, bij ver rassing aangevallen Door talrijke bom men. meest van zwaar kaliber, geraak ten de havenwerken en werven in brand Volgens mededeelingen van ver- Kenningsvliegers. die inmiddels terug gekeerd zijn. stond de haven van Ports mouth Zondagochtend nog in lichter laaie. In den loop van den dag zijn verder, zoo als het weermachtsbericht zegt, een reeks vliegvelden, vooral in het gebied ten Noord- Oosten van Dover, met goed gevolg aange vallen Zoo kon geconstateerd worden, dat de Engelschen het vliegveld Manston, dat juist de laatste dagen meermalen gebom bardeerd is. reeds ontruimd hebben. Onder- k' mens en loodsen zijn volkomen vernield Bijzonder hevig en doeltreffend is ook het vliegveld Canterbury gebombardeerd De verwoestingen op de startbaan konden met zekerheid worden waargenomen. Gisteren is het herhaaldelijk tot heftige luchtgevechten gekomen, waarbij de Duit sche jachtvliegers opnieuw hun meerderheid bewezen. Zoo verloor de vijand ditmaal 64 vliegtuigen tegen de Duitschers 20. 57 dezer Engelsche vliegtuigen zijn bij luchtgevech ten. 7 door luchtdoelgeschut neergehaald of op den grond vernield. De Duitsche ge vechtsvliegers hebben in den afgeloopen nacht talrijke geslaagde aanvallen gedaan op cte havenwerken van Bristol, de groote pe- troleumopslagplaatsen van Thameshaven en belangrijke fabrieken van 't Britsche lucht- wenen vooral in Derby en Birmingham. B.j de groote successen, gisteren door de D iitsche marine behaald tegen de Engel sche koopvaardijvloot, kunnen nog lucht aanvallen op konvooien en alleenvarende schepen, op den zelfden dag ondernomen, gevoegd worden. Men meldt nog een reeks treffers op een door verscheidene torpedo- bontjagers beschermd, konvooi van zeven stoomschepen ter hoogte van Wick, ten Zuiden van Scapa Flow. In de haven van Gt eat-Yarmouth, waar pakhuizen en loodsen vernield zijn is een stoomschip van 2.000 tot 3 000 ton zwaar beschadigd. Verder zijn twee koopvaarders van 8.000 en 7.000 ton alsmede drie schepen van 6.000 ton elk be stookt met zware bommen, die hevige bran den en ontploffingen teweeg brachten. Naar de marine mededeelt heeft gisteren een duikboot een Britschen torpedoboot- ja eer van de Viscount-klasse en een koop vaardijschip van 7.000 ton, dat in krachtig beschermd konvooi voer tot zinken gebracht. Verdere doeltreffende aanvallen op kon vooien en het tot zinken brengen van V" achtschepen moeten, in verband met de Duitsche luchtaanvallen op havenwerken spoorwegknooppunten, steeds rampzaliger gevolgen voor den levensmiddelentoevoer van Engeland en in het bijzonder voor Lon den hebben. De Rolls-Royce-fabrieken gebombardeerd Over den l»atsten nachtelijken aanval der Duitsche luchtmacht verneemt het D.N.B. de volgende bijzonderheden: De belangrijkste Engelsche vliegtuigfabriek, die Zaterdag nacht gebombardeerd is, is de hoofdfabriek Rolls-Royce, waar de bekende Merlin- motoren voor de Spitfires vervaardigd wor den. De fabrieksterreinen hebben een reus achtige uitgestrektheid. Dicht op elkander liggen aan den Zuid-Oostelijken toegang tot de stad de groote montagehallen en andere werkplaatsen. Alleen al door haar opeen- hooping bieden zij een loonend doel voor aanvallen uit de lucht. Zonder moeilijkheden bij de orienteering en niet door afweerge schut of jagers gehinderd, kwamen de Duit sche vliegers bij hun doel. Van versperrings ballons, die. naar beweerd wordt, deze be langrijke fabriek beschermen, heeft men niets gemerkt. Ongestoord konden de vlie gers poolshoogte nemen en de bommen zoo goed mogelijk plaatsen. De aangerichte vernieling zal waarschijn lijk het bedrijf voor een groot deel stilzet ten en gedurende aanzienlijken tijd een be langrijke uitwerking op de geheele productie hebben. Verwonderlijk is de geringe afweer van Engelschen kant. Wel zochten zoeklich ten onrustig den hemel af, doch zij konden de Duitsche vliegtuigen niet goed in hun bundels krijgen. De afweer vuurde slechts nu en dan, doch zonder eenig resultaat Nachtjagers kwamen in het geheel niet op het tooneel, wat te vreemder is met het oog op het gewicht van de Rolls-Rovr. fabriek. Bommen op een Britsch troepenkamp Een eskader Duitsche vliegtuigen heeft Zaterdag in de avonduren een groot troe penkamp in de buurt van Dover aangeval len Het eskader, dat door jachtvliegtuigen begeleid werd, kwam op ongeveer 1.000 meter hoogte uit de wolken te voorschijn en wierp ongeveer 70 bommen midden in het troepenkamp. De soldaten in het kamp wa ren zoo verrast, en alles ging zoo snel in zijn werk, dat afweermaatregelen in het geheel niet genomen konden worden. Ter stond nadat het de bommen geworpen had, trok het Duitsche eskader zich weer in de beschermende wolken terug. Uit de laatste vliegtuigen kon nog waargenomen worden, hoe uit verscheidene gebouwen de vlammen omhoog sloegen. Noch op de heenvlucht. noch op de thuisvlucht hebben de Duitsche vliegtuigen iets van Engelschen afweer ge merkt. Alle Duitsche vliegtuigen zijn in hun vlieghavens teruggekeerd. 51 Engelsche vliegtuigen neergeschoten Naar het D.N.B. gisteravond van mili taire zijde vernam, hebben zich bij de bomaanvallen van gisteren, die op verrassende wijze door deelen van de luchtvloot III op het Zuid-Westen van Engeland ondernomen werden, verschei dene groote luchtgevechten ontwikkeld. Daarbij zijn 51 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Twaalf eigen toestellen worden vermist. Londensche bankinstelling getroffen Reuter, aldus het D.N.B. heeft gisteravond het volgende bericht uitgegeven: Minister Arthur Greenwood heeft vandaag de geldzakken bewaakt, die gered werden uit een bankinstelling, die tijdens de Duusehe luchtaanvallen door een voltreffer gedeelte lijk werd verwoest. Dat de bankbeheerder en zijn gezin zijn gered, moet worden toege schreven aan he, feit, dat de bom reeds was gevallen, voor de sirenes klonken. Ware het anders geloopen. dan hadden deze menschen zich reeds naar den schuilkelder begeven, welke juist in dat deel van het gebouw ligt. dat is getroffen. Het meeste geld is terug gevonden. Het Italiaansche weermachts bericht Gevechten in de Oostelijke Middel- landsche Zee en Oost-Afrika Het hoofdkwartier van de Italiaansche weer macht maakt bekend: In Noord-Afrika was het vliegveld van Sidi-Barrani in den nacht van Donderdag op Vrijdag aan heftige en langdurige luchtbom bardementen blootgesteld, evenals vijande lijke stellingen in het gebied van Marsa- Matroek en de vlootbasis van Alexandrië. Overal was de uitwerking van de bommen aanzienlijk en werden groote branden waar genomen. Alle Italiaansche vliegtuigen zijn teruggekeerd. In de Golf van Bomba heeft een vijande lijke formatie torpedo-vliegtuigen een uitva rende Italiaansche duikboot met een torpedo getroffen. Het grootste deel van de beman ning werd gered De duikboot zal men weer kunnen omhooghalen. Een vijandelijk vlieg tuig is neergeschoten. In Oost-Afrika hebben de Italiaansche for maties des nachts op doeltreffende wijze het vliegveld van Kartoem gebombardeerd, waar bij groote vernielingen aan loodsen werden aangericht en een zware brand uitbrak- Alle Italiaansche vliegtuigen zijn teruggekeerd. De vijand heeft luchtaanvallen op Massaoea, Berbera en Djebel ondernomen, zonder slachtoffers te maken of schade aan te rich ten. Over den aanval op het Britsche konvooi in het Oostelijke bekken van de Middelland- sche Zee op 22 Augustus, verneemt het Duitsche Nieuwsbureau van welingelichte zijde, dat hij ongeveer tien mijl ten Zuid- Oosten van Kreta plaats vond. De Italiaan sche bommenwerpers hadden ondanks hevigen luchtafweer de beide beschermende Britsche torpedobooten aangevallen en ze met bommen van middelzwaar kaliber getrof fen, evenals eenige schepen van het konvooi. Tal van schepen in West- Engelsche havens Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Bij het onderzoek van de resultaten welke de Duitsche verkenners hebben meegebracht, is gebleken, dat er in de Westelijke Engelsche havens een zeer groot aantal schepen ligt. Aan de kaden liggen vrachtschepen van allerlei grootte. Het scheepvaartverkeer op de Iersche Zee is de laatste dagen steeds meer vennin- derd, hetgeen met het leggen van Duitsche mijnen verband houdt. Een groot aantal mijnenvegers is in dit gebied onderweg. Eenige daarvan zijn doel geweest van Duitsche aan vallen. De werven liggen vol. Een opvallend groot aantal kleinere oorlogsschepen, vooral torpedoboot jagers, ligt voor reparatie gereed. MISLUKTE AANVAL OP BARDIA Het 79ste weermachtsbericht van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: Eén onzer formaties vliegtuigen bom bardeerde de basis Hal Far op Malta. Tien Britscne jagers, die reeds in de lucht waren, trachtten de actie te verhinderen, doch zij werden onmiddellijk door onze beschermende jagers aangevallen. Er volgde een verwoed gevecht. In den loop waarvan vier Britsche en één Italiaansch vliegtuig werden neergeschoten. In Noord-Afrika zijn twee Britsche tor- pedobootjagers, die in den nacht de haven Bardia begonnen te beschieten, door onze onmiddellijk ingrijpende bommenwerpers aan gevallen en op de vlucht gejaagd. Door onze formaties zijn voorts luchtaanvallen onderno men op vijandelijke gemotoriseerde strijd krachten tusschen Sidi Barrani en de grens van Cvrenaika, waarbij drie pantserauto's vernield werden, terwijl als onze vliegtuigen zijn teruggekeerd. Bij een vijandelijken aan val op Tobroek werden vijf soldaten gewond, aan materiaal werd zeer geringe schade aangericht. Uit een alsnog ingesteld onderzoek is geble ken, dat bij den vijandelijken aanval op Tobroek, waarvan in het weermachtsbericht van 20 Augustus melding is gemaakt, twee vijandelijke vliegtuigen door het afweer geschut der marine zijn neergehaald. In Oost Afrika hebben onze vliegtuigfor maties de vliegvelden van Garissa en Wa Ir (Kenya) en vijandelijke stellingen te Daga en River Post (Beneden-Soedan) gebom bardeerd. In den afgeloopen nacht zijn vijandelijke vliegtuigen verschenen boven Piemont en Lombardije. Deze vliegtuigen kwamen telkens uit Zwitserland. Zij werden door onze jacht vliegtuigen op de vlucht'gedreven, nadat zij drie bommen nabij Anione (Borgosesia) en drie bij Alexandria hadden laten vallen, als gevolg waarvan in een boerderij een begin van brand ontstond, vielen onder de bevolking twee dooden. Lichte schade werd aangericht aan woonhuizen. Tege lijk met de bommen werden de gebruikelijke strooibiljetten uitgeworpen. Strijd boven Engeland Volgens het D.N.B. hebben de groepen ge vechtsvliegers Vrijdag en in den nacht op Zaterdag vooral boven Zuid- en midden En geland geageerd. Nachtelijke aanvallen wer den ondernomen op Bristol en Avonmouth, waar haveninstallaties <n groote benzine-op- slagplaatsen werden getroffen, evenals op Plymouth, waar in het stadsdeel Devonport zware schade werd aangericht op de werf installaties. Op het vliegveld Cambridge toonden branden en ontploffingen duidelijk de vernielende uitwerking van de neergewor pen Duitsche bommen. Bovendien werd des nachts een Britsch convooi voor de Moray Firth aangevallen. Daarbij werd een schip van 7000 en een van 8000 ton zoo zwaar getroffen, dat zich ont ploffingen voordeden. Ook drie stoomschepen van 6000 ton kregen treffers. Verwacht moet worden, dat de beide eerstgenoemde schepen geheel verloren zijn. Volgens een nagekomen bericht zijn de Morris-motorenfabrieken te Birmingham met succes met bommen be stookt. Volgens tot dusverre ontvangen berichten werden 50 vijandelijke vliegtuigen in felle luchtgevechten neergeschoten en zijn 18 eiegen toestellen tot op dit oogenblik niet teruggekeerd. In antwoord op de Engelsche radio volgens welke Duitsche vliegtuigen in den nacht van 23 op 24 dezer aanvallen op voorsteden van Londen gedaan hebben wordt van Duitsche zijde officieel vastgesteld, dat ze vliegvelden buiten het bewoonde gebied golden. In dit verband wordt opgemerkt, dat de Engelschen het eerst in den nacht van 21 op 22 Juni bommen op Babelsberg, een militair gespro ken, van belang verstoken voorstad van Ber lijn, geworpen hebben. In de Middellandsche Zee twee Engelsche kruisers getroffen Betreffende den jongsten aanval op het En gelsche eskader in het oostelijke bekken van de Middellandsche Zee werden van wel rnge- T-lichte Z1'de a3n het D N B R°me ie Vo1" Te Mariano Comense gende bijZonderheden meegedeeld. Een kruiser werd aan de borstwering door bommen van middelzwaar kaliber ge troffen. Een andere is eveneens door twee zulke bommen geraakt en moest zijn snelheid verminderen. Deze kruiser had geprobeerd in de bescherming van rookontwikkeling te ont komen. Malta weer gebombardeerd De speciale correspondent van Stefani meldt, dat Zaterdagmiddag de Italiaansche lucht macht de vliegtuiginstallaties op het eiland Malta heeft gebombardeerd. Tijdens een lucht gevecht werden drie toestellen door de Ita liaansche jachtvliegtuigen neergeschoten, en het is waarschijnlijk, dat nog een toestel ver nield werd. Het is zeker, dat vijf Engelsche vliegtuigen zijn getroffen. De onzen bombar deerden de velden Alfar en Micaber en keer den naar hun basis terug. Militair overleg tusschen Washington en andere Amerikaansche landen Overeenstemming met Costa-Rica Volgens berichten uit San Juan hebben de besprekingen tusschen den president van Cos ta-Rica en een militaire missie vap de Veree- r.igde Staten tot volledige overeenstemming geleid. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. De militaire missie reist thans, naar de Asso ciated Press meldt, naar Nicaragua en andere landen van Midöen-Amerika door. Besprekingen met Uruguay Naar de New York Times uit Montevideo meldt, is er in politieke kringen aldaar sprake van de mogelijkheid van militaire besprekin gen tusschen Uruguay en de Vereenigde Sta ten. Reeds in Juni van dit jaar bestond tot dergelijke onderhandelingen het voornemen, waarvan men later echter weer heeft afgezien. De vertegenwoordiger van Uruguay op de conferentie van Havana, generaal Campos, vertoeft op het oogenblik in de Vereenigde Staten, waar hij in contact zou staan met mi litaire kringen. De Vereenigde Staten zouden reeds, volgens het blad, een volledig plan hebben voorgelegd, dat voorziet in een nauw contact tusschen de generale staven van de landen en zelfs in het zenden van Ame rikaansche landingstroepen. Bij de regeering van Uruguay treden echter bezwaren voren. Het blad wijst erop, dat Uruguay gens zijn ligging is aangewezen op Zuid-Bra- zilië en La Plata. De militaire steunpunten in Uruguay zouden tot een Zuid-Amerikaansch Gibraltar kunnen worden gemaakt Ontruiming van Dover begonnen Nu de Fransche kust operatie basis geworden is De correspondent van de Chicago Daily News spreekt in een ooggetuige-verslag over de beschieting van Dover door de artillerie de verwachting uit, dat Dover spoedig ontruimd zal worden. Associated Press meldt uit Dover, dat hoe wel de ontruiming van de stad nog niet officieel verordend is, reeds tal van wagens zwaar beladen met huisraad uit de stad weg trekken. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De eerste foto's van de successen van de Duitsche luchtaanvallen op militaire doelen in Engeland zijn vandaag in de Duitsche bladen verschenen. In verband hiermee wordt de nadruk gelegd op het bericht dat de ontruiming van Dover door de burgerlijke bevolking begon nen is. De Deutsche Allgemeine Zeitung schrijft: „De slag om en boven Engeland is ontbrand; tot nu toe had de bevolking van Dover nog niets anders beleefd dan dat zij den slag bij Duinkerken in schrikwekkende nabijheid had hooren afspelen en daarna de restanten van het Britsche expeditieleger, in een troosteloozen toestand op vaderlandschen bodem in ontvangst had genomen. Thans is de Fransche kust Duitsche opera tiebasis geworden en het Engelsche eiland is oorlogsveld in de meest letterlijke beteeke- nis van het woord. Te Londen worden minis- terieele redevoeringen gehouden en artike len gepubliceerd, die het geloof moeten in stand houden dat daar alles kalm en rustig is, maar intusschen gaan de inwoners van Dover op weg naar Londen, omdat zij de werkelijkheid van den oorlog ondervonden hebben, die Churchill en Sinclair met woor den willen ontkennen. Ook de Berliner Lokal Anzeiger is van oor deel, dat de bewoners van Dover de eersten zijn die Churchill's woorden weerleggen. Na een aanval der Duitsche stuka's is van start banen en hangars niet veel meer over en deze taal is welsprekender dan alle woorden van ChurchilL Japan's nieuwe totalitaire structuur De familie- en corporatieve gedachten Over de richtsnoeren van de nieuwe poli tieke structuur van Japan wordt te bevoegder {i'.aatse vernomen, dat het totaliteitsbegrip de eidende gedachte van de nieuwe grondwet zal zijn- Als samenvatting van het volk zal een boven de partijen staande organisatie worden gesticht. Prins Konoje wordt door den keizer belast met de leiding van de staatsza ken en zal tevens hoofd van deze organisatie zijn, van waaruit de denkbeelden van de nieuwe „levensbeweging" onder het volk ver spreid moeten worden. De partijgeest, welke het volk gescheiden houdt, moet weer vervangen worden door de familiegedachten, welke keizer en volk ver eenigen. Nieuwe corporaties als vertegen woordigers van het volk zullen ontstaan in de plaats van het oude partijstelsel.. De door prins Konoje benoemde voorbereidende com missie vereenigt in zich reeds den geest en het doel van de nationale hervorming De kei zer als hoofd der natie vereenigt in zich alle souvereine rechten. Sjiratori, de vroegere ambassadeur te Rome, heeft ontslag gevraagd. Als diplomatiek raadsman zal hij verder gelegenheid hebben zijn opvattingen onbeperkt tot uitdrukking te bren gen. Onder de nieuwe structuur moet Japan, aldus het D.N.B. uit Tokio, met het oog op den internationalen toestand op hoog bewapend peil ge bracht worden. De kwestie der Amerikaansche steunpunten op Britschen bodem De New York Times meldt, volgens het D.NB. uit Washington, dat de president zou overwegen niet minder dan 18 steunpunten op Britschen bodem in het westelijke halfrond te pachten- Het blad geeft nogmaals de opvat ting weer van kringen te Washington, dat Engeland's schulden aan de Vereenigde Sta ten door de jaarlijkscne pachtsom van 2 mil- lioen dollar voor elk steunpunt moeten wor den vereffend- Uit Engelsche kringen te Washington verluidt volgens het blad, dat Engeland maar al te gaarne bereid is het stigma der schulden op deze wijze op te hef fen en tegelijk kans te krijgen op nieuwe lee ningen, die de Johnsonwet thans verbiedt. Lord Strickland en Malta Het overlijden van Lord Strickland, den vroegeren gouverneur van Malta, besluit een periode van strijd en onrust op het eiland, dat gedurende de eeuwen een twistpunt heeft gevormd in het gebied van de Middelland sche Zee. Lord Strickland, op 24 Mei 1861 op Malta geboren, werd reeds op 25-jarigen leeftijd tot lid van den Council of Government van Malta gekozen. In 1888 werd Strickland Assistant Secretary en in het volgend jaar Chief Secretary van Malta, om dan in de jaren 1902 tot 1917 r.a elkaar gouverneur te v/orden van Leeward Islands, Tasmanië, West-Australie, de Norfolk eilanden en Nieuw Zuid-Wales. Na afloop van den we reldoorlog werd Strickland lid van de wet gevende vergadering van Malta en le:der van de Constitutioneele Partij. Van 1927 tot 1932 was hij chef van het ministerie en mi nister van justitie. Strickland was eigenaar van de in de Engelsche taal verschijnende Times of Malta en van de in de landstaal ge schrevene courant II Berka en heeft ook boe ken over de grondwet van Malta alsmede over Malta en de Phoeniciërs gepubliceerd De naam van Lord Strickland is nauw verbonden met de Britsche Malta-politiek van den laatsten tijd. Na een tijd van be trekkelijke vrijheid op grond van de grond wet van 1921 ontstond van 1938 een sterke spanning tusschen de Engelsch georiënteerde regeeringspartij van Strickland en de vooral ook door de Katholieke kerk, gesteunde op Italië gerichte strooming, die tenslotte in 1930 tot opheffing van de grondwet en in stelling van een provisorisch regime leidde, dat aan den gouverneur de wetgevende en executieve macht gaf. Volgens de nieuwe grondwet van 1936 wordt de gouverneur door een raad ter zijde gestaan, waarvan vijf le den op grond van hun ambt zijn, terwijl de overigen door den gouverneur worden be noemd. Egypte's moeilijke positie Engeland wenscht Egypte's deelneming aan den oorlog Het D.N.B. meldt uit Rome: Volgens uit Kairo ontvangen berichten wijzen de voorteekenen er steeds meer op, dat de Britsche politiek thans de openlijke deel neming van Egypte aan den oorlog nood zakelijk acht. De bedreiging van de Britsche positie in het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee door de Italiaansche troepen aan de grens van Libye wordt in het Britsche hoofdkwartier te Kairo thans zoo ernstig beoordeeld, dat het besluit genomen is eenige gemobiliseerde Egyptische divisies naar het Lybisch-Egyptische front te zenden om de Engelsche en Indische formaties te ontlasten. Dit plan beteekent een openlijke breuk van het Engelsch-Egyptische verdrag van 1936. In dit verdrag had Groot-Britannië de formeele verplichting op zich genomen de neutraliteit van Egypte in geval Groot- Britannië oorlog moest voeren, in den vol- sten zin te handhaven. Het Engelsche opper bevel streeft met het gebruiken van Egyp tische troepen aan het front van Libye een tweeledig doel na: eenerzijds heeft het opper bevel dringend versterking noodig, daar na de bezetting van Britsch-Somaliland niet op een verderen toevoer van troepen uit Indië gerekend kan worden en het Britsche leger in Egypte niet is opgewassen tegen de Italiaansche troepen aan het front van Libye, indien deze tot een offensief zouden overgaan. Anderzijds hoopt het Britsche opperbevel in Kaïro door de deelneming van Egyptische afdeelingen een algemeene be weging onder de Arabische volkeren tegen Italië te veroorzaken. Naar het zich laat aanzien, dreigt er thans in Kaïro een hevige binnenlandsche crisis te ontstaan, daar gezaghebbende Egyptische kringen, vooral koning Faroek, tegen de Engelsche plannen gekant zijn. TOERISME NAAR DEN ELZAS Er is den Duitschers alles aan gelegen den Elzas ten spoedigste weer geheel in het ver band van het rijk op te nemen. Daartoe be hoort bevordering van het bezoek aan dit gebied. Na het einde van den oorlog wordt een stroom reizigers verwacht Nu reeds mag men zeggen, dat allen niet ter plaatse kunnen worden ondergebracht het meerendeel zal van Baden uit die streek moeten bezoeken. Een bijzondere aantrekkingskracht zullen behalve de oude steden en dorpen de slagvel den uitmaken, in de eerste plaats de werken van de veroverde of „opgerolde" Maginot- linie. De Fransche pers krijgt een statuut i het vice-presidentschap, waaronder radio, nieuws- en perswezen ressorteeren, wordt op het oogenblik een nieuw perssta tuut uitgewerkt. Het bepaalt o.m., dat de dagbladeigenaren de regeering een lijst moe ten voorleggen van de directeuren, hoofd redacteuren en redacteuren. Het ligt in het voornemen censuur achteraf in te voeren. Het ontwerp bepaalt, dat dagbladen geen subsi dies van buitenlandsche herkomst mogen ont vangen. Ten slotte ligt het in het voornemen, de nieuwsafdeeling van het agentschap Ha- aan den staat te trekken. (D.N.B. uit Genève). Nieuw inzicht in Amerika De beteekenis van den „slag van Frankrijk" is in de Vereenigde Staten terstond begrepen. „Een wereld springt uiteen", schreef de New- York Times op 9 Juni, dus nog vóór den val van Parijs, „in een maand is de wereld even veel, misschien meer veranderd, dan in één andere maand in de geschiedenis". Deze ver andering „wordt niet alleen afgemeten bij den wanhopigen toestand van de Britsche en de Fransche democratie, ook bij een omkeer van opvattingen en denkbeelden in ellcen hoek de wereld, dieper en meer plotseling dan ooit in zulk een tijdperk is waargenomen", schrijft het blad. Van nieuw inzicht getuigde de rede van lord Lothian in de Columbia universiteit, waarin hij o.m. zeide, dat het nationaal- socialisme onderschat en niet begrepen wordt, zoolang men niet de eerlijkheid van zijn be doelingen toegeeft, maar het als een soort van dweepzucht met een andere dweepzucht wil bestrijden. Men staat tegenover een vraag stuk, dat naar zijn zienswijze alleen is op te lossen door toewijding, een toewijding, die zoo ver gaat, dat zelfs „de meest overtuigde democraat moet inzien, dat er sommige din gen kostbaarder zijn dan zelfs zijn eigen leven". „Misschien, zoo vervolgde hij, zullen wij onze democratie, zoowel als ons leven moeten herzien en erkennen, dat het geen algemeen belang is of de enkeling zijn leven verrijkt, tenzij hij scheppend bijdraagt in het kleine of het groote tot het algemeene welzijn". Daar de Amerikaan het niet graag bij woorden laat, zijn er reeds plannen gemaakt om iets te doen, teneinde het nieuwe inzicht algemeen begrijpelijk en toegankelijk te maken. Om te beginnen, wil men formuleeren welke grondslagen moeten worden aangenomen voor een nieuwe levenshouding. Daartoe zal in het begin van September, vermoedelijk te New York, een conferentie worden gehouden van geleerden, wijsgeeren en theologen om, door bespreking en uitwisseling van opvattin gen „de verhouding van wetenschap, wijsbe geerte en godsdienst tot de democratische wereldbeschouwing vast te stellen". Dat deze wereldbeschouwing herziening behoeft, geeft men reeds in leidende kringen toe. Tevens echter, dat de hier aangeduide taak hachelijk en zoo omvangrijk is, dat die niet maar in een conferentie van een paar dagen kan wor den afgedaan, doch maanden, zoo niet jaren van gedachtenwisseling zal vergen, wordt, niettemin, dat het noodzakelijk is, over de maatschappelijke en intellectueele quaes- ties van onzen tijd verklaringen op te stellen, die voor iedereen, den man in de straat inbe grepen, aan eenvoud en duidelijkheid niets te wenschen laten. „Om kort te gaan, zoo schrijft bijv. de New York Times, er is noodig een nieuw Contrat social, een nieuwe Verklaring van de Rechten van den Mensch. De gedachten der tegen woordige menschheid zijn een nalatenschap van de achttiende eeuw, toen de massaproduc tie nog niet was uitgevonden, de tegenwoor dige ingenieurskunst een onbekende grootheid was en er geen juist begrip bestond van de sociale krachten. Vrijheid, gelijkheid en broederschap dat zijn dappere woorden. Maar zij vereischen een nieuwe interpretatie Ook de encyclopaedisten der 18de eeuw waren leiders der gedachten, die de nood zakelijkheid zagen van een nieuwe omschrij ving van waarden.... Dat zal de taak zijn van de conferentie. In een critische beschou wing van de samenleving zal zij haar kwalen wetenschappelijk, wijsgeerig en godsdienstig moeten vaststellen en den grondslag leggen voor een wederzijds begrijpen, dat thans ont breekt". Hopkins is om gezondheidsredenen afgetre den als Amerikaansch minister van oeconomi- sche zaken. Als zijn opvolger is de keuze ge vallen op Jesse Jones, beheerder van d» bonus- leeningen, aldus seint het D.N.B. uit shing- ton. SCHOON M AAKBEO GLAZENWAS c erk AMSTERDAM VELSEN HAARLEM ,Q LEIDEN DEN HAAL DELFT 80 D»oel!Jk» Inwendig schoonhouden van Lloyd George oy^ Engeland's posil De Britschen minister-pr< uit den wereldoorlog op den ernstigen toesti G0 kt: Vo AFSCB 18 Se] :heid i om op Zwag' doen Uc na tei Lloyd George, de Britsche mini( den: uit den wereldoorlog, schri] artikel, verschenen in de Sunday Pi den huidigen militairen toestand land. Hij zegt, dat het geen zin ht_ heimelijken, daj Italië, ondanks de t^dag 4 weersomstandigheden punten In Ned. Afrika in bezit heeft genomen. It waaro ons, zoo schrijft hij verder, woorf Somaliland verdrongen, dat s^rategièus deelen bood, dank zij zijn liggin Roode Zee. Casalla is een sleutel Soedan. Ook naar Kenya zijn IU n in troepen doorgedrongen. Zij bedreig wer aldus Lloyd George, de wegen naai lat hi; Tenslotte wij Uideei DE BERMUDA EILANDEN Reuter meldt van de Bermuda-e! 4 dat krachtens een besluit van de i in speciale zitting bijeengekomen vertegenwoordiging der eilande 1 vliegtuigsteunpunt Hamilton ter b m.\ss" king van de Vereenigde Staten, e gesteld. emeeni aldaar Bene lor he vertr vade 4 Se] zich et hoe ltscha an de :dam maak s Rot r van Chr. Vermist vliegtuig gevonden De elf inzittenden van de Slavische machine gedoging, Het sinds Donderdag vermiste tuig van de Aeronut is naar het uit Belgrado verneemt in het gebei het dorp Medak vernield gevonde negen passagiers en de uit twei bestaande bemanning zijn gedo n j luchtvaartmaatscappij bevestigt f richt. Het toestel was in het slech or verongelukt. CHINA EN JAPAN. Domei meldt uit Nanking, dat neesch-Japansche conferentie ter vel van de betrekkingen tusschen Japanl tot volledige overeenstemming gekoA^ DE RUST TE NARVIK TERUGGlfe t j De opruimingswerkzaamheden fld me worden, naar Stockholms Tldningenfct in verneemt, in snel tempo voortgezet) rijke ladingen levensmiddelen ui Noorwegen en Zweden zijn er aanj In de laatste drie weken is het aan^rker met 3000 gestegen tot 6000, helpt b geveer het aantal der bevolking Unddii oorlog is. In de stad zijn keukens o)ouwi waar vele burgers voor den kostpfc mi, maaltijden halen. Bovendien is ee: 0m depót ingericht, waar ze levensmiddel nen koopen. de Ne IDS! INCIDENTEN TE CAIRO EN ALEX Het verbod der Engelschen om di joot dag van den oprichter der wafdpartij rich Pasja op de gebruikelijke wijze t< rtoe heeft volgens de Tevere aanleiding Ier" tot incidenten te Kairo en Alexanfi e meldt het D.N.B. uit Rome. JAD: EEN EERSTE OORLOGSKROl Bij het Deutsche Verlagsgesell Berlijn is een verzameling verschenei v berichten der Duitsche weermacht vea. tember af met kaarten, oproepen zichten omtrent bepaalde perioden t het wapenstilstandsverdrag van 22 Ji volgens het officieele materiaal. end 1 teli HITLER EN DE LEIPZIGER JA, De Führer heeft aan de Leipzige een telegram gezonden, waarin gezeg de Leipziger Najaarsbeurs in het oo 1940 heeft o.a. de belangrijke taak o economische betrekkingen met het n: land te verstevigen en nieuwe aan pen. Zij zal getuigen van de opgevo< ds" nomische kracht van Duitschland en, wijs leveren, dat de goedeienruil Duitschland en het buitenland ook, C oorlog ongehinderd tot ontwikkelii komen. EEN TURKSCH-ROEMEENSGR HANDELSVERDRAG ET Het Duitsche Nieuwsbureau meldt karest, dat de Roemeensch-Turksc delsovereenkomst te Ankara ondertei Roemenië zal uit Turkije olijfolie tei van 500,000 Turksche ponden invoer ruil cellulose en papier voor schoi uitvoeren. SOMALILAND NORMALISEERT Aan een overzicht van het hoofd der Italiaansche weermacht ontleen er slot: fXU_ Door de bekwaamheid der leidinfe dapperheid der troepen is Britsch-Soi in nauwelijks 17 dagen totaal verov |Q] de vastberadenheid en de snelheid r j mede het fascistische en imperiale koloniale ondernemingen pleegt Bijzonder vermelding verdient rieure houding van de nationale Even deugdelijk was de bijstand luchtwapen. De verovering van Somaliland Vf lijkt die eenheid der Somali-volkere de Italiaansche vlag, welke sedert vurige wensch was van die bevolkit duidelijk bewezen wordt door de onderwerpingen tijdens de actie. Tegelijk met de voortschrijdende van de belangrijkste centra, die ee van het Engelsche bestuur waren, hef*** Italiaansche ambtenaren hun besti 1 nische bedrijvigheid aangevangen pacificatie der bevolking, die blijft men om haar onderwerping aan te en de Italiaansche regeerkig eer te b

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2