OP REIS NEDERLAND Toenemende luchtactie tegen Engeland, Schotland en konvooien ZEEVAARTSCHOOL DELFZIJL INTERNAAT „ABEL TASMAN" OORLOGSSCHADE door ï,BILDERBERG-H0EVE" ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1940 >S Hef Duitsche frontbericht aen van de Duitsche vliegerafdeelingen we derom was gericht tegen de Oostkust fan Engeland en Schotland. Bij den luchtaanval op het Engelsche kon vooi in het zeegebied voor Berwick aan de Tweed is een handelsschip van 4000 ton door bommen van middelzwaar kaliber getroffen, ten gevolge waarvan het luchtafweergeschut van dat schip spoedig tot zwijgen werd ge bracht. Een andere koopvaarder van 1500 ton werd, te oordeelen naar de uitbrekende branden, eveneens zwaar beschadigd. Bij den aanval op een ander, door vliegers en door torpedobootjagers beveiligd konvooi van 13 handelsschepen bij Duins zijn ver scheidene schepen klaarblijkelijk ernstig be schadigd. Duidelijk kon worden gezien, dat een koopvaarder van 3000 en een andere van 250 ton door zware bommen niet langer in staat was om te manoeuvreeren. In het geheel moet ten gevolge van deze aanvallen op Engelsche konvooien rekening worden gehouden met 11,000 ton vernielde vijandelijke scheepsruimte. Boven Zuid-Oost Engeland is het tot lucht gevechten gekomen met de beveiligingsvlieg tuigen der Britsche konvooien, die met succes voor de Duitsche jagers eindigden. In het Kanaal zijn een Bristol-Blenheim en drie Spitfires neergeschoten. Evenals de vorige dagen is ook gisteren het belangrijke spoor wegkruispunt bij South wald aan de Oostkust van nei graafschap Suffolk met talrijke bom men bestook zonder dat het ten gevolge van het laag hangende wolkendek mogelijk was, bijzonderheden over de aangerichte verwoes ting vast te stellen. Juist deze bedrijvigheid van het Duitsche luchtwapen schaadt het reeds moeilijke vervoer van den tegenstander in hooge mate. Bij de overbelasting van de laadinrichtingen in de Engelsche havens ten gevolge van den oorlog voegt zich nu nog een verdere vertraging van het vervoer met de spoorwegen. De tijd voor het overladen wordt hierdoor voor de Britsche koopvaar ders thans reéds met op zijn minst twee tot drie weken vertraagd. Het toenemende mij nengevaar voor de Engelsche havens draagt het zijne er toe bij den aanvoer nog meer te bemoeilijken. De piloot van een bij de Schotsche kust vliegende Junker heeft, naar het D.NJ3. neemt, in den nacht van Donderdag Vrijdag in het maanlicht een konvooi opge merkt aan den ingang van de Murray Firth. Hij maakte een duikvlucht en wierp zware bommen op het achterdek van 15.000 ton metend koopvaardijschip, dat in de diepte verdween. Een Duitsch verkenningsvliegtuig, op den terugweg van de Iersche zee, werd door eenige Britsche jagers in de nabijheid Liverpool zoo fel achtervolgd, dat het er slechts met moeite in slaagde in de bescher mende wolkenlaag te ontwijken. Het afweer geschut vuurde uiterst levendig. Daarbij werd waargenomen, dat een dezer Britsche jagers, een Spitfire, plotseling met lange rookpluim afzwenkte. Hij had door het lukrake schieten van het eigen afweergeschut een treffer gekregen. Naar de leider van een vliegerafdeeling meedeelt is hem Donderdag tegen het vallen van den avond een aanval gelukt op het Engelsche vliegveld Eval, zonder dat de En gelsche vliegers iets van de Duitschers merk ten voordat de bommen ontploften. Waar schijnlijk, aldus de Duitsche vlieger, is dit te verklaren uit het feit, dat er op het vlieg veld nog meer toestellen met loopende moto ren stonden, waarvan het geraas het geluid der Duitsche vliegtuigen overstemde. De bommen richtten on<Jer de vliegers op het veld een heillooze verwarring aan. Op de vliegtuigen werden brandbommen geworpen, terwijl de hangars getroffen werden door tal rijke explosieve bommen. Er ontstond een zeer groote brand, welke vliegtuigen en han gars verwoestte. Het Italiaansche weermachts- bericht Het weermachtabericht no. 76 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt: De Engelsche duikboot, welke vermeld werd in het weermachtsberïcht van gisteren, is tot zinken gebracht door de torpedoboot Papa. De duikboot had zonder eenig resul taat drie torpedo's op de torpedoboot afge schoten. Door een snelle manoeuvre wist de torpedoboot de duikboot aan te vallen om hem te rammeien, en vervolgens tal van dieptebommen uit te werpen. De duikboot, die in het midden getroffen was, kwam naar de oppervlakte met de kiel naar boven om kort daarop te zinken. Een van onze vliegerafdeélingen heeft op nieuw de Egyptische haven Alexandrië ge bombardeerd. Een andere vliegerafdeeling heeft een vijandelijk konvooi achterhaald, dat door twee torpedojagers werd vergezeld in het oostelijke bekken van de Middelland- sche Zee. Het konvooi werd aan een hevig bombardement onderworpen. Alle vliegtui gen die aan deze beide acties hebben deel genomen zijn veilig op hun bases terug gekeerd. De vijand heeft in Noord-Afrika op Bomba en Derne zonder resultaat van beteekenis luchtaanvallen ondernomen. Een persoon werd gedood en vijf werden gewond. Andere vijandelijke luchtaanvallen werden onderno men in Oost-Afrika te Mogadiscio, waar onder de Askaris vijf en onder de inlanders vijf ge wonden vielen en waar twee hangars getrof fen werden, waarin zich vier vrachtauto's bevonden. Luchtaanvallen op Massaoea en het eiland Harmil hadden geen verliezen geen schade tot gevolg. Het Duitsche weermachtsberïcht Het opperbevel van de Duitsche weermacht deelt mede: Gevechtseenheden van de luchtmacht hebben gisteren in het kader der gewapende verken ning een konvooi aangevallen in het zeegebied van Berwick en een in de Duins en op vier koopvaardijschepen verscheidene treffers ge plaatst. Bovendien werd het vliegveld Man sion met goed gevolg met bommen bestookt. In den loop van den dag kwam het boven Zuid-Oost-Engeland tot eenige voor onze jachtvliegers succesrijke luchtgevechten. Bij nachtelijke aanvallen op verscheidene vlieg velden in Cornwallis en Wales, op een vlieg tuigfabriek in Reading en een vliegtuigmoto- renfabriek in Rochester toonden branden en ontploffingen de uitwerking der uitgeworpen bommen. Het leggen van mijnen voor Brit sche havens werd voortgezet. Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 22 op 23 Augustus in West-Duitschland zonder bijzondere uitwerking bommen ge worpen In een stad werd een woonhuis ver nield, verscheidene woonhuizen werden be schadigd en eenige burgerpersonen werden gewond. De vijand verloor gisteren in lucht gevechten elf vliegtuigen alsmede twee ver sperringsballons. Twee Duitsche vliegtuigen worden vermist. Op een mijn geloopen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Naar een Duitsch verkenningsvliegtuig rap porteert, drijft in het Noorder-kanaal een koopvaardijschip van 10.000 ton met zware slagzy, dat naar het schijnt op een Duitsche mijn is geloopen. Een aantal sleepboten tracht het schip de Belfast Lough binnen te stoepen- Engelsch konvooi van Fransche kust af beschoten Reuter meldt uit Londen: Duitsche kanonnen aan de Fransche kust hebben geschoten op een konvooi, dat giste ren door het Kanaal voer. Dit was de eerste maal sinds het begin van den oorlog, dat zulks geschiedde. Ooggetuigen aan de Engel sche kust zagen den vuurschijn der kanon nen, die in een battery van vier stuks elk schoten. Alle kanonnen langs de Fransche kust van Calais tot Boulogne schenen dezen aanval deel te nemen. Het konvooi bestond uit verscheidene schepen met patrouillevaartuigen. Even voor 11 uur, toen het schip, dat aan der. kop van het konvooi voer, een haven naderde, ontbrandde er .een geweldige schiet partij Er stegen vier groote waterzuilen uit de zee op. Het kanongebulder deed de steden aan de Engelsche kust op haar grond vesten trillen. De vuurschijn was door den mist zichtbaar. Later werd het konvooi nog eens door Duitsche bommenwerpers beschoten. Het konvooi voer juist om de Engelsche kust toen zware ontploffingen vernomen werden. Groote wolken zwarten rook verschenen aan den hemeL De bommen op Gent De Engelschen hebben, na Zondag reeds verscheidene bommen boven Brussel te heb ben uitgeworpen, waardoor 7 personen wer den gedood en ruim 20 gewond. Woensdag middag een luchtaanval op Gent ondernomen. Een Engelsch vliegtuig kwam plotseling uit de wolken te voorschijn en liet twee bommen vallen, waarna het terstond weer verdween. Beide bommen kwamen in het centrum der stad neer zonder terstond te ontploffen. Een half uur later ontplofte er plotseling een, terwijl talrijke voorbijgangers in de nabij heid waren. 23 werden er gewond, verschei dene ernstig. Bij de gewonden bevinden zich twee vrouwen en drie kinderen. Men vreest, dat eenigen het er niet levend zullen afbren gen. Drie huizen werden beschadigd. Bommen op Alexandrië Gisteren is naar Reuter meldt te Alexandrië luchtalarm gemaakt, dat 55 minuten duurde. Er werden eenige bommen neergeworpen. Tien minuten na het einde van het eerste alarm werd er opnieuw alarm gemaakt Dit maal duurde het 75 minuten. In den loop van dien tijd werd echter slechts weinig ge streden, ofschoon overal in de lucht het geronk van de motoren te hooren was. Vijf minuten na het tweede alarm kwam het derde, dat maar tien minuten duurde. Ondanks het feit, dat de activiteit der vlieg tuigen nog voortduurde, hoorde men betrek kelijk weinig ontploffingen of afweer vuur. Alle Amerikaonsche post onder Britsche censuur D.N.B. meldt uit New York: Volgens berichten uit Washington zouden voortaan alle vliegtuigen van de Pan Ameri can Airways op het traject tusschen New York en Lissabon de Bermuda-eilanden aan doen. Daar ook alle schepen van American Exportlines, de eenige Amerikaansche scheep vaartlijn tusschen de Ver. Staten en Europa, op de heen- en terugreis de Bermuda's aan doen, wijst de Associated Press erop, dat thans het geheele postverkeer tusschen Noord-Amerika en Europa onderhevig is aan Britsche Opleiding lol Stuurmansleerling Toel. A-afd.: M.U.L.O. A: 2 jar. H.B.S. Toel. B-afd.: M.U.L.O. B: 3 jar. H.B.S. VRAAGT PROSPECTUS Het herstel van het spoorweg verkeer in België Bevoegde kringen te Washington be toogden, dat de Amerikaansche regeering tegen de Engelsche censuur niet meer zal protesteeren. In officieele kringen weigert men zich er over uit te laten, of de regeering zelf aan de luchtvaartonderneming de tusschenlanding op de Bermuda's heeft voorgesteld. Men hoort evenwel de opvatting verkondigen, dat de nieuwe regeling als teeken eener nauwere Engelsch-Amerikaansche samenwerking moet worden opgevat. Japan's politiek in de Stille Zuidzee Generaal Koiso heeft met eerste-minister Konoje overlegd aangaande Japans politiek in het Zuidzeegebied. Koiso en Konoje zullen elkaar vermoedelijk weer spoedig ontmoeten. Voor het eerst sinds zijn aanvaarding van het premierschap een maand geleden heeft Konoje het weekeinde in zijn buitenhuis in de bergen doorgebracht. Onze correspondent te Brussel meldt ons: Na drie maanden hard werken is de Natio nale maatschappij van Belgische Spoorwegen erin geslaagd, het personenverkeer op de hoofdlijnen van haar net, gedeeltelijk te her stellen. Dat dit geen kleinigheid was beseft al wie weet welke krachtsinspanning daartoe vereischt werd. Niet minder dan 248 opgebla zen bruggen moesten worden vervangen honderden kilometers spoor geheel worden vernieuwd. Van het 5000 kilometer lange net zijn thans 3000 kilometer weer berijdbaar. Daarvan werden 2000 kilometer door de af- deeling spoorwegen van de Duitsche „Wehr- machtsverkehrsdirection", thans te Brussel ge vestigd, hersteld, de rest door de Belgische Spoorwegmaatschappij zelf. Sedert begin Augustus ioopen weer electri- sche treinen op de baanvakken Brussel Mechelen en AntwerpenMechelen. In deze laatste stad moet echter worden overgestapt daar een der vernielde bruggen nog niet kon worden vervangen. De reis BrusselAntwer pen die vroeger slechts een half uur in beslag nam duurt thans 1 uur en 10 minuten, vroegere tarieven bleven behouden. Mét ingang van 15 Augustus wordt ook al op de trajecten BrusselGentBruggt Oostende, BrusselNamen, BrusselLuik, Brussel-LeuvenHasselt, GentKortrijk— Doornik, KortrijkRoeselareBrugge er BrusselCharleroi gereden. Het aantal trei- blijft echter nog zeer beperkt. Zoo wordt de verbinding BrusselOostende slechts door twee treinen per dag verzekerd: een 's och tends en een 's avonds 5 uur. Vóór 10 Mei kon men, van Brussel uit, Oostende in één uur tijd bereiken. Nu doet men er ruim drie uren over. Vrees voor een Engelschen inval in Ierland. Het D.N.B. meldt uit New-York: In de Iersche hoofdstad Dublin heerscht, naar de New-Yorksche bladen melden, een toenemende nervositeit, daar men den laatsten tijd steeds meer vreest voor bezetting van het land door Engeland. In politieke kringen te Dublin, aldus genoemde bladen, verwacht men ingeval van een Engelsche invasie een openlijken opstand. De Tomori meldt nog een moord op een Afbaneeschen burger Gepleegd op Grieksch gebied. Stefani meldt uit Tirana: Het blad Tomori schrijft, dat men pas thans bijzonderheden verneemt over een moord op een Albaneeschen burger, welke bijna een maand geleden in Ciamuria is gepleegd, en waarover de Grieksche autoriteiten het stil zwijgen bewaard hebben. Dit werd vergemak kelijkt daar de misdaad zich heeft afgespeeld op gebied, dat onder Grieksch bewind staat De moord vertoont sterke gelijkenis met dien op Daut Hoggia. Het betreft een zekeren Taka, die vele jaren in Albanië heeft gewoond en in Tirana rijksambtenaar was. Eenige maanden voordat Albanië met Italië ver- eenigd werd, vertrok hij uit afkeer voor de politiek van de regeering-Zog naar Diamuria, waar hij zijn vaderlandsche gevoelens niet verheelde en waar men hem verhinderde naar Albanië terug te keeren. Op zekeren dag lieten de Grieksche autoriteiten publiceeren, dat Taka zelfmoord had gepleegd door zich aan een olijfboom op te hangen. Uit thans ontvangen inlichtingen heeft men met stelligheid kunnen opmaken, dat Taka langs den weg welke van zijn woonplaats Filataj leidde naar een van zijn bezittingen, is vermoord, en dat men, om de misdaad te verbergen, zijn lijk heeft opgehangen aan een olijfboom van zijn eigen goed. ENGELSCHE POST VERLOREN De postmaster-general heeft volgens D.N.B. per radio laten bekend maken, dat een deel der postzendingen uit Canada, New Found- land en Japan door optreden van den vijand verloren gegaan of beschadigd is. De Zweedsche handel In Juli iets grooter; achterstand bij verleden jaar De Zweedsche buitenlandsche handel is in Juli tegenover de maand tevoren zoowel naar den uitvoer als naar den invoer eenigszins gestegen. Vergelijkt men de waarde met Juli 1939 dan constateert men een zeer belang rijke daling, welke bij den uitvoer 41 pet. en bij den invoer 31 pet. bedraagt. Aangezien de Zweedsche handelspolitiek, zoo meldt het D.N.B. verder uit Stockholm, in toenemende mate is gericht op het vinden van nieuwe afzetgebieden in de naburige landen en in de Oostzeestaten, hoopt men in Zweedsche kringen op een stijging van den uitvoer in de komende maanden ten einde het invoeroverschot te kunnen verkleinen. Papier en kleeren uit aardappelloof Via de verwerking tot cellulose Het nieuwe nummer van het tijdschrift Vierjahresplan is volgens een daarin voor komende advertentie van de uitgeversfirma voor honderd procent uit aardappelloof ver vaardigd. Naar de gouwleider van Thuringen, Fritz Sauckel, meedeelt, is het denkbeeld van het gebruik van aardappelloof voor de vervaardi ging van cellulose van den Fuehrer zelf af komstig. Op zijn initiatief zijn in Thuringen de eerste proeven genomen, die slaagden. Niet slechts papier kan uit de zoo gewonnen cellulose worden vervaardigd, ook stoffen voor dames- en heerenkleeding, gedeeltelijk twee jaren in gebruik. Daar Groot-Duitschland het grootste met aardappelen beplante oppervlak ter wereld bezit heeft het Duitsche bedrijfs leven er een nieuwe belangrijke bron van grondstoffen by gekregen. Volgens andere meedeelingen in het tijd schrift worden bedryfsproeven genomen om voor aardappelloof en andere afvalproducten nog meer gebruiksmogelijkheden te vinden. Bij een juiste organisatie kan in Duitschland een hoeveelheid van drie millioen ton aard appelloof voor verwerking in aanmerking komen. Als hiervan slechts 30 procent ge bruikt wordt is ontlasting van den Duitschen boschbouw met ongeveer 675,000 ton cellulose mogelijk. ONDERLINGE VERZEKERING MIJ. Javastraal 76 Den Haag Tel. 11.30.41 Beste risicoverdeeling. In één maand tijds werd verzekerd 50.000.000.verdeeld over 4000 posten, maximaal 50.000.— per post. Derhalve geen risico's tezamen met groote fabrieken, enz. Vlugste afwikkeling. Schade-omfelag en -uitkeering binnen 2 maanden na ieder halfjaar: dus geen wachten tot na afloop van den oorlog met daaraan verbonden grootere risico's van waardevermindering van het geld en verlaagde draagkracht der deelnemers. Voorschotheffing: I per mille per halfjaar Maximale Naheff.4 per mille per halfjaar Vraagt Uw Assurantiebezorger! Het hoofd van het burgerlijke bestuur in Luxemburg heeft alle politieke partijen des lands ontbonden. Pogingen om organisaties ter vervanging te vormen of een nieuwe politieke partij op te richten worden bestraft. De houding van Italië jegens Egypte Naar aanleiding van de door radio-Londen verspreide berichten, volgens welke Egypte zich zou opmaken zijn leger aan de zijde van de Britsche troepen tegen Italië te laten stry- den, verklaart men volgens Stefani in be voegde Romeinsche kringen, dat, indien zulks waar zou blijken, Italië niet onverschillig zou kunnen blijven. De houding van Italië ten aanzien van Egypte is reeds bepaald. Het wil Egypte niet aanvallen, alleen de Britsche troepen, die zich op Egyptisch grondgebied bevinden. Italië begrijpt best, dat, als Egyp te niet aan het despotisch geweld van En geland had toegegeven, zijn houding tegen over Italië heel anders zou zijn. Maar als Egypte met Engeland gemeene zaak wil ma ken en tegen Italië optreden, zou dit den toestand geheel veranderen en zou Italië op gepaste wijze antwoorden Britsche traepen verlaten Sjanghai Een nieuw groot contingent van het regi ment East Surrey is vandaag uit Sjanghai vertrokken. De troepen defileerden met mu ziek door de straten van de stad, mariniers het hoofd. Het eerste Britsche contingent is Woensdag uit Sjanghai vertrokken. Berichten oyer een onafhankelijk heidsbeweging in Britsch-lndië Het besluit van het Indische congres tegen den oproep van den Engelschen onderkoning aan de Indische leiders heeft, naar de Gior- nale d' Italia uit Simla verneemt, den „lijde- lyken tegenstand" van het Indische volk ge wekt. Vooral de krijgszuchtige stammen der Noordwestelijke grensprovincies maken aan stalten om over te gaan tot een nieuwen op stand onder het wachtwoord „onafhankelijk heid voor Indië". De Britsche autoriteiten zouden ruim 10,000 personen hebben gear resteerd. De Engelschen hopen door verdee ling van de Indische troepen over de opstan dige provincies en door prikkeling van de oude godsdienstige, provinciale en kas ten- tegenstellingen deze bewegingen meester te worden. DE POLITIEKE CRISIS IN ARGENTINIË Uit Buenos-Aires meldt Stefani: De wetgevende vergadering is bijeengeroe pen ten einde het aftreden te bespreken van president Ortiz. Men gelooft, dat de ontslag aanvrage zal worden ingetrokken en de pre sident de regeering zal hervormen. Binnenlandsch Nieuws Nederlandsche wandelsport bond Eenheid in de wandelsport bereikt Majoor Breunese adviseur De vertegenwoordigers van de Christelijke Nederlandsche wandel organisatie, den Neder- landschen wandelbond, de Nederlandsche wandelorganisatie, de Nederlandsche wandel- sportfederatie, de Nieuwe unie voor de wan delsport, het Nijmeegsch wandelverband en den Zuidelijken wandelsportbond, hebben dezer dagen in een bespreking onder leiding van den heer L. D. E. J. Kramer, lid van het dagelyksch bestuur van de nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoe ding, ten departemente van onderwijs, kun sten en wetenschappen in beginsel besloten tot het vormen van een eenheid in de wandel sport. De Dordtsche wandelsportfederatie gaf schriftelijk kennis met de plannen tot unifi catie van de wandelsport in te stemmen. De algemeene richtlijnen Behoudens goedkeuring van de besturen der bovengenoemde organisaties werden de navolgende conclusies unaniem vastgesteld: 1. De grondslagen der fusie zijn nationaal, met behoud van geestelijke vrijheid; O 2. de fusioneerende organisaties stellen de nieuwe organisatie primair ten dienste van de volksopvoeding; 3. de samensmelting is gericht op het dra gen van een blijvend karakter 4. de samensmelting mag niet het karakter dragen van usurpatie door de sterkste orga nisatie; 5. aansluiting der nieuwe organisatie by de nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding is gewenscht; 6. by goedkeuring van de besturen der af zonderlijke organisaties tot het oprichten van een algemeene wandelorganisatie zal een raad van voorbereiding zich belasten met het vaststellen der algemeene richtlijnen voor de unificatie. Schriftelijk hebben alle organisaties aan het bestuur der Nationale stichting tot bevor dering van de lichamelijke opvoeding bericht, dat de oprichting van een algemeene wandel- organisatie met opheffing van de bestaande bonden wordt goedgekeurd en dat de naam dezer organisatie zal luiden Nederlandsche wandelsport bond. De raad van voorbereiding heeft gisteren ten departemente van onderwijs, kunsten en Wetenschappen de eerste bespreking gehou den en de richtlijnen vastgesteld voor de unificatie van de wandelsport. Aan deze be sprekingen heeft, zoowel op uitnoodiging van de nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding als van de vertegen woordigers der wandelsportorganisaties, majoor J. N. Breunese deelgenomen. Majoor Breunese werd verzocht het voor zitterschap van den nieuwen bond te willen aanvaarden, doch hij kon tot zijn leedwezen hieraan geen gevolg geven, mede in verband met zijn huidigen werkkring. Wel verklaarde de heer Breunese zich gaarne bereid als ad viseur van den N.W.B. op te treden en zijn groote ervaring ten dienste van den N.W.B. te stellen. In het hoofdbestuur zullen voor de eerste maal zitting hebben: namens de gezamenlijke R.K. vereenigingen de heeren Kool en Senden; namens de Chr. wandelsport organisatie de heer Vos; namens de gezamenlijke neutrale vereenigingen van de N.W.F. de heeren Visser en Munzert; namens den N.WB. de heeren Stirler en Groeningen; namens de N.W.W. de heeren de Jonge en Reinders en namens de N.W.O. de heeren Pos en Beekhof. Tot voorzitter werd op voorstel van den heer Kramer bij acclamatie de heer Stirler aangewezen. =5= "VLA WELKE BONNI BROOD: Van 19 t/m. 25 Ai ven de met 2 genummerde het brood bonboekje recht op ft V van 2500 gram roggebrood o| ander brood. Deze bonnen |ya< tot en met 29 Aug. geldig. THEE OF KOFFIE: Bon 53 f bee distributieboekje)Geldig ft 6* en met 30 Augustus, recht vaJ Vi pond koffie of ons th land: eeu\ BLOEM OF BAKMEEL: Boip vel meen distributieboekje). Geüisen. met 6 September, recht geiklein ons tarwebloem, of tarwemeel) bloem, of roggemeel, of zeljrf meel of boekweitmeel. SUIKER: Bon 66 (algemeen dstudi boekje). Geldig tot en met 30) recht gevende op één kg suil Van 15 t/m. 30 Augustus inlevering van bon 74 meen distributieboekje het soen van IK kg suiker wordt PETROLEUM: Petroleumzegei 5", voor hen, die over geeL kookgelegenheid beschikken, B petroleum. Geldig van 12 AujL en met 8 September, recht geg: 2 liter petroleum. Bon ,feriode 4" is ongeldig BOTER, MARGARINE EN 24 Augustus t/m. 18 October j van de met 05 t/m. 12 genf bonnen van de boterkaart i koopen van 250 gram boter. De met 05, 06 en 07 genumm nenjgeven elk recht op het l een half pond margarine of T pond boter. De met 08 genummerde bon g op het koopen van een half C smolten spijsvet of een half j De met 09, 10, 11 en 12 genj bonnen der vetkaart geven het genoemde tijdvak elk i koopen van 250 gram boter, opL waarvari, een reductie van 10 l 250 gram zal worden verleendf winkeliers. GRUTTERSWAREN: Bon 14 fi distributieboekje)Geldig uanl tot en met 6 September, rechtI op 250 gram rijst of rijstemeel ff bloem. Bon 27 (algemeen distributie Geldig van 12 Aug. tot t recht gevende op 250 gram 1 havervlokken, gort of pruttel Bon 105 (algemeen distributitj Geldig van 22 Juli tot tember, recht gevende op 1 1 maizena, griesmeel of puddinT of puddingsauspoeder. Op 2 bonnen 105 kan men tot 1 bepalen dag een pakje maizenal inhoud van 225 gram uerkrygj ciale fabrieksverpakking). Bon 110 (algemeen distributie! Geldig van 22 Juli tot en met) tember, elk recht gevende op 1 macaroni, vermicelli of spaght LEVERTRAAN. Mag slechts I afgeleverd op recept van een I tegen overgave van een, doorl Nederland gevestigden arts, bon. Een grootere hoeveelhA 200 cc per hoofd en per Ti meer uitschrijven 3an noodig i| 2 weken; voor meer personen gezin kan met één bon uJordeVla: staan. Voor het verstrekken uanjchte traan moeten goede medische fl| bestaan. ARNHEM Neem een rustige vacantie temidden van bosch en heide. Hotel, pension, restaurant „WEST-END", Am- sterd.weg 205, telefoon Wolfheze 203, biedt U dit. Volledig pension vanaf 3.75 p.d. Naseizoen vanaf 3.50. Kamers met stroomend warm en koud water. C a qtr tpi tm huize „vogelwater- LAOIKILUIVI Post bakkum (n.-h.) frmfi o huize witte veen Ideaal gelegen in boschomgeving. Gelegenheid voor vacantie in Chr. milieu; ook zeer geschikt voor families. Tennisbaan en Croquetveld. Prijs 2.75—3.25 p. dag. Vraagt Prospectus a/d. Directie. GROOTE SPEELTUIN „DE KLEINE BETUWE" HAASTRECHT bü Gouda HILVARENBEEK N.-B. Telefoon Tilburg 7806. PENSION „PRINS BERNHARD". Schitterende omgrving. Bosch en Hel Veld en Wei. Ruime kamers Prima keuken. Pensionpr. 2.— p.p.p.d. Aanbevelend, J. J. KA YEN KATWIJK AAN ZEE Chr. Fam. Pension C. TIMMERS, Scheveningsche- straat 2, T*lefo*n ?29. Frissche kamers, str. v-, direct aau zee. Frima kouken. Billijke prijzen. ting. W. BAALBERGEN, Schoolstraat 31. NUNSPEET gemeubileerde kamers met vrije kookgele genheid. Vanaf 1 Augustus beschikbaar. Wed. A VAN DER VEEN, Dorpsstraat 43. MOOI OISTERWIJK OOSTERBEEK UW VACANTIE00RD GRAAF v. RECHTERENWEG 34 TELEF. 5439 Uw Pension bij de bosschen! Vóór- en naseizoen v.af 3.- en 3.25. Seizoen 3.50 en 3.75 p. p. p. d. In dezen prijs is morgenkoffie, middag- en avondthee begrepen. Bij lunch en diner steeds fruit Prosp. met gids en wandel- kaart op aanvrage CENTRALE VERWARMING STROOMEND WATER. OOSTERBEEK Pension „BEATRIX" UTRECHTSCHZSTR.WEG 85, Telef. 5323. Modern com fort op alle kamers. Groote tuin annex kweekerij. Voor- en na-sezoen 3.—, seiz. 3.— 3 25 p. p. p. d. V/ij geven onze lezers gaarne in overweging bij de vaststelling van hun vacantieplannen rekening te houden met de in deze rubriek voorkomende Hotels en Pensions. Deze zullen V op aanvraag gaarne en geheel vrijblijvend alle gewenschte inlichtingen verstrekken. VELP PENSION „VILLA BREYT-HOVE" Bergweg 3. Gelegen onmiddell. nabijheid van heide en bosch. Rustig gelegen, en vrij van oorlogsrumoer. Mooie kamers en prima keuk.Prijs v.a. 2.25p. d. p.p. Uitst. ref. KAMPEER-CENTRUM „NIEUW-DENNENRUST" VOORTHUIZEN heeft geen oorlogsschade gehad. Het geheele landgoed met kamphuisjes, woonwagens, tenten, enz. is nog vol komen in tact Vraagt gratis toezending geïll. procp. No. 8 van 1940. J. H. G v. d. WOUDE. Landgoed ..De Ijsvogel". Voorthuizen (Veluwe). Telefoon 74. WOUDENBERG (Utrecht) BOERDERIJ JACOBSHOEVE. Degel. pens. aangeb. op zeer mooie boerderij. Boschr. omg. bij zwemb. en bush. Goede ret BUL eend. Pr. keuk. Maarsbergscheweg 316. ZEIST, geheel ongeschonden! Pens. en gemeub. woninggids gratis. Kleine gids 35 ct Groote gid6 50 ct Pl.grond 10 ct franco op aanvrage. Bureau y.v.v.. 2e Dorpsriract, telef. 2174. Gfco £1659, Het extra boterrantsoeÊ landarbeiders Een verbeterd berich] Van officieele zijde wordt ons i dat het bericht, dat landarbeiders t tember a.s. aanspraak zouden kunn£ extra boter- of vetrantsoeif" pet., onjuist is. Landarbeiders, den hooibouw en landarbeiders oogstwerkzaamheden verrichten, September uitsluitend in aanme| men voor een extra broodrantsoei pet Botsing tusschen trein J?td( vrachtauto Woensdagavond is op den spoot gang bij het station Maarsbi goederentrein in botsing geweest vrachtauto met aanhangwagen. De met fruit geladen auto van Krijger uit Haarlem kwam van de l. was op weg naar de Amsterdamschj™la Door het slechte zicht en den regen de bestuurder te laat dat de hoornet overgang waren neergelaten. Door f00 heïd van den weg kon hij zijn auto nifart tot stilstand brengen, zoodat deze 111 hoornen reed, die beide afknapten de op den overweg kwam de vxach|P>e staan, terwijl de goederentrein méHo snelheid naderde. Pogingen om del In van de rails te verwijderen, misluktftfd bestuurder kon dan ook nog juist ffP verlaten voor de wagen door den tr«de: gegrepen. De auto werd tegen helen! gesmakt en totaal vernield, terwijl let goederenwagens uit de rails liep, ii beide lijnen werden versperd, zo j passagiers van later komende treinen iwi overstappen. lee Tegen den ochtend was men erin 11 de lijnen vrij te maken, zoodat het eed doorgang kon vinden. an Hoewel de bestuurder van den aut c veiligheid kon stellen, is bij dit ong he zoontje van den stationschef gewond; iw brak een arm. i 2 HUISSLACHTINGEN. ni. Op het oogenblik zijn de huissla1 van varkens, enz. verboden, behalve grootere inrichtingen, gestichten b.v gewoon waren zelf te slachten. Naar nemen zal echter zoodra de slachtt breekt de veehouderij centrale een dei bekend maken, behelzende de voor :aS waaronder aan huis kan en mag wolpro' slacht. PRIJSOPDRIJVING. ogael Dezer dagen heeft de Baarnsche p .g samenwerking met de Hilversumschi een partij koffie van 125 pond in be nomen wegens prijsopdrijving. Deze die dcor deskundigen niet meer dan per pond waard was bevonden, w omtrek, o.a, te Hilversum, via personen verkocht tegen een prijs per pond. Tegen den eigenaar van omei koffie is proces-verbaal opgemaakt. tasch gestolen. Een lapjeskoopvrouw heeft bij het' j* Marnixstraat te Amsterdam aangifte dat op den hoek van de Ten Catestn„ tasch van haar kar is gestolen. In de een bedrag van ƒ17.50, voorts dis!' kaarten, een textiel-inkoopvergunnii mede 600 ontvangen textielpunten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1940 | | pagina 2